Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Wielkie dziêki dla Was a g³ównie dla Ma³ka, który pomóg³ mi najwiêcej i mam nadziejê, ¿e jeszcze w kilku sprawach pomo¿e - medal z kapsla od mleka za krzewienie astronomii dostanie przy naszym spotkaniu!
Obserwowa³em ETX 90 z okularami SP28 (Chiny), PL9.5 (Japonia), PL6.7 (Chiny) - okulary produkcji Meade.
Moje pytania:
1. Przy PL6.7 widzia³em piêkn±, gêst±, bia³o-kremow± tarczê i dwa, a przez chwilê trzy jasno br±zowe pasy - taki jest prawdziwy obraz (kolory) czy mój sprzêt k³amie?
2. Widzia³em ksiê¿yce Galileuszowi jako "¶wiec±ce" kropeczki, naj³adniej w SP28 - czy teraz s± na sta³e w "linii prostej", czy co noc ich po³o¿enie siê zmienia?
3. W SP28 mog³em oko przytkn±æ blisko okularu i ³adnie wszystko by³o widaæ (oczywi¶cie bez szczegó³ów bo to tylko x44). W PL9.5 (x131) i PL6.7 (x186) zarówno ja, jak i inni, z którymi ogl±da³em (maj±cy "zdrowy" wzrok), aby widzieæ pasy musieli¶my oddaliæ oko o jakie¶ 2 cm od okularu. Obraz wtedy by³ ³adny, ale ¶wiat³a z okolicy przeszkadza³y. Jak oko by³o przytkniête do okularu to by³o widaæ jedynie kremow± tarczê. To wina okularów, ustawienia, a mo¿e jasno¶ci Jowisza?...
4. O ile wiêkszy by³aby tarcza Jowisza jakbym mia³ zamiast 90 mm np. Newtona 200 mm?
5. Jakiej wielko¶ci w porównaniu z tarcz± Jowisza bêdzie teraz Mars?
Proszê jak kto¶ bêdzie odpowiada³ to proszê powo³ywaæ siê na numer pytania ;) inaczej siê pogubiê.
Pozdrawiam i raz jeszcze dziêkujê,
wojtek.
Witaj i gratulujê.
Jowisz jest w tej chwili w takim miejscu (daleko i nisko), ¿e jego obserwacje s± utrudnione (w stosunku do tych zim±).
Ale to nie szkodzi i tak w³a¶nie ten dzieñ i ten widok utkwi Ci w pamiêci do koñca ¿ycia. Spróbuj jeszcze zapolowaæ na Saturna.
Gratualcje. Pierwsze udane obserwacje zostaj± w pamiêci na zawsze... Co do ksiê¿yców Jowisza, to oczywi¶cie przesuwaj± siê, wyra¼n± zmianê po³o¿enia mo¿na dostrzec juz po paru godzinach, zale¿nie, czy u¿ywasz teleskopu, czy lornetki. Póki widaæ Jowisza, spróbuj zapolowaæ na cienie jego ksiê¿yców na tarczy [czarne kropki, pow. ponad 100x]. Zainstaluj sobie program Cartes du Ciel [jest darmowy, do ¶ci±gniêcia z internetu], jest to progam planetaryjny z licznymi funkcjami, m. in. dobry podgl±d uk³adu Jowisza w du¿ym powiêkszeniu. Do innych celów u¿ywam Hello Nothern Sky, jest prostszy w obs³udze [te¿ w sieci za darmo]. Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Marsa najlepiej widaæ bêdzie podczas opozycji w czerwcu -opozycja oznacza, ¿e dany obiekt znajduje siê wzglêdem Ziemi po przeciwnej stronie ni¿ S³oñce [st±d nazwa], co oznacza, ¿e wzglêdem S³oñca jest po tej samej stronie, co Ziemia. Tym samym jest b. blisko Ziemi i warunki obserwacji s± najlepsze, z do¶æ oczywistych powodów. Na has³o opozycja+nazwa obiektu astronom ³apie za lunetê i uruchamia procedurê obserwuj+nazwa obiektu ;D
Witaj, gratulujê pierwszej obserwacji.
Ad1. Problem kolorów by³ wielokrotnie omawiany na forum, poszukaj. Generalnie s± problematyczne - tym gorzej im obiekt s³abszy. Jowisz nale¿y do najja¶niejszych tak wiêc na nim co¶ jeszcze widaæ.
Ad2. Zosta³o opisane przed chwil±.
Ad3. To pozostawiê fachowcom od sprzêtu.
Ad4. Powiêkszaj±c ¶rednicê teleskopu nie zwi±kszysz skali obrazu - ta zale¿y od powiêkszenia, a wiêc d³ugo¶ci ogniskowej teleskopu i okularu. Zwiêkszasz natomiast rozdzielczo¶æ obrazu.
Ad5. Jowisz ma aktualnie 34,8x32,54", Mars 11,77". ¦rednica Marsa jest wiêc ok. 3 razy mniejsza.
Pozdrawiam
Parê zdañ w odpowiedzi:
ad. 1. Pasy s± br±zowe, ale raczej ciemno- ni¿ jasnobr±zowe. W ka¿dym razie wyra¼nie kontrastuj± w stosunku do tarczy. Tak ja widzê w refraktorze Ta³ 100rs.
ad. 2. Po³o¿enie ksiê¿yców co noc siê zmienia, ale generalnie wzd³u¿ "tej" linii.
ad. 3. Nie czujê si kompetentny do odpowiedzi.
ad. 4. obraz bêdzie znacz±co wiêkszy ale zale¿y to te¿ od powiêkszeñ, w sobotê mia³em okazjê patrzeæ Synt± 200 Bociana i obraz by³ bardzo ³adny, du¿a tarcza ju¿ przy 120x.
ad. 5. Jowisz ma teraz ¶rednicê oko³o 35" za¶ Mars w opozycji bêdzie mia³ oko³o 25", ale teraz ma o iwle mniej. My¶lê, ¿e oko³o 10".
Ma³a korekta do wypowiedzi Jarka. Wielka Opozycja Marsza wypada w obecnym roku pod koniec sierpnia 28-mego, a nie w czerwcu, zatem koniec wakacji to czas Marsa. Pozdrawiam Janusz.
Ajaj!!! Co¶ tak czu³em, ¿e mi siê rano z zesz³oroczn± opozycj± pomyli³o co do Marsa... Ale nie mia³em czasu sprawdzaæ, bo praca goni³a... Ale i tak swoj± prywatn± opozycjê bêdê mia³ w lipcu albo we wrze¶niu, bo jak dobrze [sic!] pójdzie, to za granic± bêdê buja³ w sierpniu i co najwy¿ej lornetke bêdê mia³ ze sob±... Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Czy kto¶ wie, jak latem wygl±da niebo nad Islandi±, bêdzie chyba dosyæ jasno?
Aha, zapomnia³em: polecam serwis www.astronomy.daily.com Mo¿na siê tam zarejestrowaæ, podaj±c swoj± lokalizacjê. W aktualno¶ciach mamy wówczas lokaln± [w miarê...] prognozê pogody, mapke nieba [do¶c prymitywn±, ale zawsze mo¿na szybko rzuciæ okiem] no i aktualne dane obserwacyjne planet: wschody, zachody, ale przede wszystkim aktualne rozmiary k±towe tarczy w sekundach - b. pomocne. Pozdrawiam raz jeszcze
-Jaros³aw
P.S. Inna rzecz, ¿e porz±dniejsze programy planetaryjne te¿ bêd± podawaæ aktualizowane rozmiary k±towe planet, zale¿y, czego siê u¿ywa.
Siemka!
Ciesze siê ¿e masz Jowisza zaliczonego ;) Szkoda, ¿e jest juz do¶æ "ma³y" i jest stosunkowo nisko. Zim± zobaczysz go o wiele wyra¼niej :)
A na Saturna to teraz nawet nie poluj, bo zepsujesz sobie efekt i zapamiêtasz go jako ... no w³asnie, jako kupe otoczon± faluj±c± obrêcz± ;)
Jak bedziesz mia³ wiêcej oswiadczenia i lepsze warunki to Jowisz dopiero Ci poka¿e :) Cienie ksiê¿yców, struktury pomiêdzy pasami równikowymi o pomarañczowej WCP nie wspominaj±c.
Poszukaj sobie M13 jak bedziesz na wsi, piêknie wygl±da.
Co do punktu 3-go : musia³es ¼le zogniskowaæ obraz. Tzn. widzia³es ostro, ale musia³es skupiac wzrok na planecie jakbys obserwowa³ obiekt odleg³y od ciebie o 10cm. Powinienes zogniskowac tak obraz aby by³ ostry, gdy patrzysz, jak gdyby, na wprost. Inaczej mówi±c ustaw ostro¶æ w swoich oczach na nieskoñczono¶æ (analogicznie do aparatów foto ;D ) czyli tak jakbys patrzy³ na obiekt odleg³y o kilkaset metrów.
Hmm... Mam jakies dziwne wra¿enie ¿e co¶ zamota³em...
pozdr!
Jaros³awie na Islandii w lecie masz permanentny dzieñ polarny(le¿y na krêgu polarnym!!!) i o gwiazdach raczej zapomnij tam do po³owy sierpnia lub nawet pó¼niej, na jakiej bêdziesz szeroko¶ci geograficznej bo Marsa chyba bêdziesz mia³ kilka stopni pod horyzontem w tej opozycji jak szacujê na oko jak zwykle ??? :o
Gratulacje ;) a tak jak pisza forumowicze to jak zobaczysz Saturna to zniesiesz jajo - to jest obraz na sjeluju rziznju
serdecznie pozdrawiam
Januszu!
Marsa oczywi¶cie bêdê ogl±da³ w kraju, boæ nie spakujê Regulusa do plecaka,choæ niedu¿y ;D ;D ;) My¶la³em g³ownie o obserwacjach lornetkowych - ale w³a¶nie te bia³e noce stawiaj± sprawê pod znakiem zapytania, st±d moje pytanie, bo nie by³em tak daleko na pólnocy i trudno mi oceniæ, jak jasne bêdzie niebo. S³oñce co prawda chyba bêdzie pod horyzontem, ale nie wiem jak bêdzie jasno. Przypomina mi siê teraz, ¿e znajomy by³ na Subpolarnym Uralu i by³ prawie dzieñ non stop. Muszê porównaæ szeroko¶ci. Lornetkê pewnie wezmê do podziwiania krajobrazów jedynie :'(
Pozdrawiam
-Jaros³aw
A czy kto¶ (posiadacz du¿ego sprzetu) widzial ksiêzyce Marsa i czy to wogule mo¿liwe??
Z tego co sprawdzali¶my z Piotrem w Syriuszu bêdzie je widaæ.
Z tego co sprawdzali¶my z Piotrem w Syriuszu bêdzie je widaæ. Ale chyba bedzie trzeba zas³onic tarcze planety bo te ksiê¿yce s± cholernie blisko
Oskar, jak to sprawdziliscie?
Nie pamiêtam, ale chyba w jakim¶ programie astro. Skoro s± w±tpliwo¶ci, to je¶li uda mi siê wróciæ do domu z pracy, poczytam co¶ na ten temat i napiszê. Podejrzewam, ¿e sprawdzali¶my jasno¶æ ksiê¿yców, a nie przysz³o nam do g³owy, ¿e mog± byæ tak blisko planety. :(
Dostrze¿enie ksiê¿ycow bedzie raczej piekielnie trudne zwa¿ywszy, ¿e jasno¶æ Marsa wyniesie -2,8 mag! Ale mo¿e komu¶ siê uda, 3mam za tego szczêsliwca kciuki :)
pozdrawiam
ma³ek
Ksiezyce nawet w maksymalnej elongacji to nie latwy kasek!
Pozdrawiam
Pawel
To podpowiedzcie w jakiej s± odleg³o¶ci od planety i czy to w ogóle mo¿liwe. Nie mam si³y szukaæ bo dopiero z pracy wróci³em,a zainteresowa³ mnie temat.
Cze¶æ,
Reasumuj±c odpowied¼ na pytanie numer 3 (najbardziej mnie zastanawiaj±ce - "Jak oko by³o przytkniête do okularu to by³o widaæ jedynie kremow± tarczê. To wina okularów, ustawienia, a mo¿e jasno¶ci Jowisza?...") brzmi: ¼le patrzy³em. Ciekawe, ¿e wszyscy wspó³ogl±dacze pope³nili ten b³±d, to jaka¶ standardowa nieumiejêtno¶æ?
Dziêkujê bardzo, znów Ma³ek wygra³ medal.
wojtek
OK. Ksiê¿yce Marsa Fobos i Deimos odkryte zosta³y w roku 1877 przez A. Halla. Obiegaj± planetê w odleg³o¶ci 9 i 23 tys. km. Jasno¶æ 12 i 13 mag. Trudne do obserwacji z uwagi na blask Marsa.
Oskar: w czasie opozycji , gdy Mars ma 25" i jasnosc -2,88mag, maxymalna elongacja Phobosa to jakies 34". Phobos ma jasnosc 10,35mag.
£atwiej zauwa¿yc s³abszego Deimosa (11,45mag), gdy¿ znacznie bardziej oddala sie od planety - na 1' 25".
Wojtek: to nie by³ b³±d wspó³ogl±daczy, lecz Twój ;) Oni starali siê zrekompensowaæ brak dobrej ostrosci. Pamiêtaj, jak juz napisa³em, o ogniskowaniu obrazu przy patrzeniu na wprost!
pozdr
Ma³ek - ka¿dy sam sobie ustawia³ ostro¶æ, to chyba jednak ka¿dy pope³nia³ ten sam b³±d?
W zakresie ksiê¿yców Marsa, zasiêgam jeszcze porady obserwatorów-praktyków, jak przyjdzie odpowied¼ to przedstawiê jej tre¶æ.
ad4.
Nie by³by wiêkszy, bo powiêkszenie nie zale¿y od ¶rednicy obiektywu, tylko od jego ogniskowej i od ogniskowej okularu...
Widac, widac - bez problemu widzialem w mojej 150 Phobosa. Deimosa nie widzialem, ale powiem szczerze, ze jakos szczegolnie nie staralem sie go zobaczyc. Nastepnym razem sprobuje.
Nie mam pojecia, czy w mniejszych sprzeciorach widac te ksiezyce???
Jesion doda³e¶ mi otuchy!
A ja Ci Oskarku wylejê kube³ zimnej wody na ³eb jak Ci powiem ¿e szuka³em ich w kilku opozycjach Maksutowem Zeissa 350mm i ani razu ¿adnego nie widzia³em :'( :'( :'(
Jesion czy zidentyfikowa³e¶ swoj± obserwacjê z dobrym programem typu astro planetarium czy to tylko przypadkowa gwiazdka by³a ???
Podaj dok³adn± datê i godzinê obserwacji ze szkicem a zweryfikujemy to wszyscy !!!
No Jesion przesadzi³e¶. Sam próbowa³em wielokrotnie. Przy poprzedniej opozycji w S&T by³ na ten temat artyku³. Ma³o komu ta sztuka siê udaje. Zalecane jest wbudowanie w okular przys³ony (zas³ania po³owê pola widzenia), która pozwoli na zakrycie tarczy planety. Ju¿ kilkakrotnie czyta³em na temat obserwacji ksiê¿yców Marsa - kiedy¶ by³ to nawet szczê¶liwy posiadacz jakiego¶ Optiscana poni¿ej 100mm. To musia³a byæ przypadkowa gwiazda t³a.
No i wszystko jasne. Sprawdza³êm w SNP, ¿e Deimos w elongacji powinien byæ oko³o 6 sekund od tarczy Marsa. Wiêc chyba rzeczywi¶cie jest to du¿e wyzwanie, nawet dla 350mm obiektywu.
Teoretycznie Oskar to Twój refraktor powinien pokazaæ ksiê¿yce bez problemu. Tylko ta ich blisko¶æ do planety sprawê komplikuje. Na Kud³aczach pokombinujemy . Mo¿e kto¶ ju¿ praktykowa³ z jakimi¶ przys³onami tarczy planety. Bêdzie sprzêt i czas ;)
Co do obserwacj Jesiona to te¿ sk³ania³ bym siê do tego, ¿e to gwiazdka w tle.
Oj Jesionie dobrze ¿e to tylko piszesz na amatorskim forum a nie jest to naukowa publikacja bo by Ciê recenzenci zjedli na sniadanko bez ketchupu ;) ;) ;)
Janusz, jak dobrze zauwa¿y³e¶ jest to forum amatorskie. Wpadki siê zdarzaj±. Nawet profesjona³om. ;D Bo i takie by³y.
Z drugiej jednak strony ostatni S&T zawiadamia nas, ¿e warunki to obserwacji ksiê¿yców bêd± w tym roku lepsze, ni¿ kiedykolwiek.
Porad¼ Janusz, jak zas³oniæ tarczê Marsa, albo os³abiæ jej blask, ¿eby spróbowaæ z tymi ksiê¿ycami.
Te¿ chêtnie na tak± poradê oczekujê. Czy jaki¶ kr±¿ek umieszczony przed obiektywem ( dla konkretnego powiêkszenia ) zas³aniaj±cy tarczê Marsa pozwoli dostrzec Phobosa lub Deimosa ??? Mo¿na by co¶ z tektury wykombinowaæ i umie¶ciæ centralnie w odro¶niku. Czy kto¶ ju¿ z czym¶ takim kombinowa³ ?
Jak mawia³ pewien trener:
Mnie sie wydaji, zy nie przed obiektywem, ali w ognisku... ;)
I mnie siê tak wydaje. Kr±¿ek umieszczony przed obiektywem os³abi tylko jasno¶æ ca³ego obrazu. To chyba musi byæ mikro-przys³ona w ognisku teleskopu.
Ewentualnie przes³aniamy pó³ obrazu w ognisku (np. wklejamy j± w okularze) i ustawiamy tak aby Mars by³ schowany za przes³on± a jego satelity nie. Oczywi¶cie najlepiej jak ma siê prowadzenie teleskopu.
Robert
Teoretycznie wystarczy umie¶ciæ szpilkê z g³ówk± (w diafragmie okularu) trochê wieksz± ni¿ ¶rednica Marsa w ognisku teleskopu i mini koronograf gotów do testów.
Powodzenia w koronografowaniu Marsa !!!
Mo¿e siê te¿ przydaæ ciemnoniebieski filtr silnie os³abiaj±cy czerwone ¶wiat³o planety i nie ¶ciemniajacy wiele ksie¿yców 8)
Dziêki za wyja¶nienia :D . Janusz, Ty nie ¿ycz powodzenia, tylko my¶l jak to zrobimy ;D ;D ;D. Przecie¿ te¿ bêdziesz na Kud³aczach pod koniec sierpnia ;)
W³a¶nie :D, je¶li zd±¿ê wróciæ z wyjazdu, to walê na Kud³acze, je¶li bêdziecie próbowali co¶ takiego.... Pozdrawiam
-Jaros³aw
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl