Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Zastanawiam siê nad konstrukcj± tubusu z w³ókna szklanego. Chocia¿ ma to byæ konstrukcja ATM nie bêdê siê rozwodzi³ nad sam± technologi±. Interesuje mnie natomiast wytrzyma³o¶æ takiej konstrukcji. Obliczy³em, ¿e ciê¿ar konstrukcji tubusu fi 400 x 1200 z³o¿onego z dwóch warstw nie powinien przekroczyæ 4 kg (sama rura, bez ew. bafli, celi itd.)
Nie mam jednak danych do policzenia ugiêcia takiej konstrukcji. Byæ mo¿e Ktos dysponuje odpowiedni± wiedza na ten temat ??
W tej chwili sk³aniam siê ku budowie tubusa z w³ókna wêglowego.
Zainteresowane osoby proszê o kontakt na PW, gdy¿ istnieje mo¿liwo¶æ wykonania wiêkszej ilo¶ci takich tubusów.
ja swego czasu chcialem wykonac weglowy tubus dla refraktora o wymiarach 240 x 2700 - ale niestety nikt nie byl w stanie tego wykonac z powodu braku matrycy , ponadto przy tak dlugiej rurze ciezko by bylo dostac sie do jej srodka , wiec ani przyslon sie dalo by sie zamontowac ani dobrze wyczernic.... ale twoja rura jest krotsza wiec w tym przypadku nie ma tego problemu
dla ciekawosci spytam : jaki jest koszt wykonania takiej rury weglowej ? udalo ci sie znalesc wykonawce w polsce ?
pozdrawiam
Marcin
Cena koñcowa bêdzie, bardzo korzystna - w tej chwili jestem na etapie zamykania projektu rury oraz "dna" czyli elementu który bêdzie utrzymywa³ celê. Do miesi±ca przejdê do prób wytrzyma³o¶ciowych, gdy¿ muszê byæ w 100% pewny produktu.
Z tym, ¿e na razie bêdzie wykonywany jeden rozmiar tubusu (po to by ograniczyæ koszty formy). Rozmiar rury to 380/1300 mm. My¶lê jednak, ¿e bêdzie mo¿na zastosowaæ bafle, dziêki którym "rozmiarówka" ulegnie poszerzeniu.
Jale, wytrzyma³o¶ci± raczej nie masz siê co martwiæ, a policzenie ugiêcia to ju¿ problem jest, bo taki kompozyt jest anizotropowy (w ró¿nych kierunkach, ró¿nie przenosi obci±¿enia) pewnie parê osób w Polsce potrafi to policzyæ.
Kiedy¶ zci±gn±³em z netu tak± amerykañsk± normê wojskow± odno¶nie projektowania i liczenia konstrukcji kompozytowych - jak znajdê na kompie w chacie link, to jutro wrzucê.
Do Marcina: kiedy¶ robi³em rozeznanie co do kosztów materia³ów i wychodzi miej wiêcej tak (uwaga! wszystko jest wstêpnie - na ch³opski rozum):
Liczy³em ile bêdzie kosztowa³a tuba o wymiarach bardzo podobnych do podanych przez Jarka (newton 300f4). Za³o¿y³em masê rury oko³o 4-5 kg i dwie warstwy tkaniny. Z tego co wyczyta³em trzeba liczyæ, ¿e oko³o po³owê masy kompozytu to tkanina, druga po³owa to ¿ywica - czyli potrzebujemy 2-3 kilogramy tkaniny.
Dla wymiarów fi350x1300 wychodzi powierzchnia rury ~1,4m^2 , zaokr±glaj±c 1.5m^2. Przy dwóch warstwach jest 3m^2. Wiêc potrzebujemy tkaninê o gramaturze 600~900g/m^2.
Kupiæ trzeba by ~4m^2
W sklepie:
http://www.havel-composites.com/shop/44-Tk...zne/0-list.htmlJest tkanina wêglowa o splocie 2/2 i gramaturach 630 lub 960g/m^2 w cenie 700~800z³ za 4m^2
Do tego trzeba dokupiæ ¿ywicê epoksydow± z utwardzaczem, separator (do oddzielenia rury od kopyta), wa³ek kud³aty do nanoszenia ¿ywicy i aluminiowy do dociskania tkaniny i na koniec wydatek najgorszy do prze³kniêcia - no¿yce, co by tak± tkaninê poci±æ - koszt oko³o 200-300z³...
£±cznie z narzêdziami wychodzi oko³o 1200~1300z³. Do tego trzeba by zrobiæ kopyto, ale to mo¿na zrobiæ ATM-owo.
Ten post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 06 February 2008 - 13:08
No i znalaz³em - jest tutaj kilka opracowañ o kompozytach:
http://euler9.tripod.com/materials/Ogólnie na stronce jest troche ciekawych materia³ów:
http://euler9.tripod.com/Swoj± drog± zdaje siê, ¿e w USA materia³y opracowane za pieni±dze podatników i niezawieraj±ce jaki¶ tajemnic s± ogólnodostêpne - pozostaje tylko kwestia znalezienia...
Pierwszy etap mam ju¿ za sob±.
Przeprowadzi³em próby z p³yt±, która bêdzie stanowi³a podstawê tubusu o ¶rednicy 400 mm.
Obci±¿ona si³± 850 [N] ugiê³a siê o 10 mm. Uwa¿am,¿e to bardzo dobry wynik.
http://images32.fotosik.pl/169/4efc91584854f04d.jpgPowy¿ej zdjêcie p³yty, dodam , ¿e jest estetyczna i mi³a dla oka.
Teraz budowany bêdzie tubus do MT800, bêdzie to najprawdopodobniej tubus wêglowo - kevlarowy.
Powy¿ej zdjêcie p³yty, dodam , ¿e jest estetyczna i mi³a dla oka. Ciekawostka, w w±tku ta p³yta jest w ogóle niewidzialna, dopiero jak wcisnê ODPISZ to pod oknem dialogowym siê pojawia! :huh:
Ten post by³ edytowany przez
cygnus dnia: 07 March 2008 - 23:37
U mnie wszystko ok, zdjêcie widze normalnie.
Pozdrawiam :Beer:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl