Trafi³y siê ¶lepej kurze szkie³ka Czy optyka rzutnika siê nada? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Przechadza³em siê w pracy ko³o sprzêtu do z³omowania i zauwa¿y³em tam staro¿ytny, potê¿ny rzutnik, z bardzo du¿ym wy¶wietlaczem. Podszed³em bli¿ej i zobaczy³em napis "f=16 inches". W moim chorym umy¶le ATM-owca za¶wita³a my¶l, w oczach pojawi³y siê b³yski i zaczê³y trz±¶æ siê ³apki :szczerbaty: . No wiêc wykrêci³em to cholerstwo i zasta³em w ¶rodku trzy soczewki o ¶rednicy 3.5" (90 mm), których zdjêcia poni¿ej prezentujê. Od lewej do prawej: p³asko-wypuk³a, niesymetryczna dwuwypuk³a, dwuwklês³a. Ta ¶rodkowa ma odprysk. Szk³o nie ma ¿adnych pow³ok antyodblaskowych.

Dwuwypuk³a ma ogniskow± równ± 8, p³asko-wypuk³a 16. Je¶li potraktowaæ dwuwklês³± jako lustro (zboczenie newtonowca B) ), to f = 3 cale, wiêc raczej lustrem byæ nie mo¿e.

No i teraz pytanie dla refraktorowców, gdy¿ u mnie z wiedz± na temat soczewek kiepsko. Czy da siê z tego skleciæ refraktorek? Nawet je¶li by³oby to jako¶ci szukacza... to wydaje mi siê, ¿e warto siê pobawiæ. Czy trzebaby by³o pokryæ szk³o warstwami antyodblaskowymi?

Pozdrawiam. Za³±czone miniaturki
    l l l l



na stronie http://www.sinopt.com/ jest chyba jeden z najbardziej znanych programów do projektowania uk³adów optycznych, jest tam równie¿ jego darmowa wersja edukacyjna

parametry soczewek sobie pomierzysz, gorzej zapewnie bêdzie z okre¶leniem gatunku szk³a poszczególnych soczewek (cron, flint, a mo¿e fluorit? :) )
ale naturalnie pobawiæ siê mo¿na
pozdrowienia

Dziêki, przyjrzê siê temu bli¿ej, choæ na pierwszy rzut oka wygl±da do¶æ skomplikowanie...

Co do okre¶lania gatunku szk³a, kto móg³by to sprawdziæ? Czy s± jakie¶ testy?

no a czy one nie by³y wszystkie razem w jakiej¶ jednej celi? której by mo¿na by³o uzyc jako gotowgo obiektywu? jakies separacje by³y miedzy nimi?




no a czy one nie by³y wszystkie razem w jakiej¶ jednej celi? której by mo¿na by³o uzyc jako gotowgo obiektywu? jakies separacje by³y miedzy nimi?

By³y wszystkie w jednym obiektywie, który wykrêci³em w ca³o¶ci z rzutnika. Wypuk³e soczewki by³y na koñcach, dwuwklês³a w ¶rodku... w sumie to nie pomy¶la³em, aby to zostawiæ w ¶rodku :Boink: , ale mogê to jeszcze z powrotem z³o¿yæ...

a da sie z³o¿yæ identycznie? one maj± swoje sta³e miejsca?

to z³ó¿ i masz gotowy obiektyw
czy raczej okular projekcyjny

a Marcinie mo¿e pamiêtasz jaka by³a nazwa i typ tego projektora?
mo¿e da sie co¶ poszukaæ w sieci nt. tej optyki?
pozdrowienia


a da sie z³o¿yæ identycznie? one maj± swoje sta³e miejsca?

Tak, z³o¿yæ je mo¿na tylko w jeden sposób. Tzn. pewnie wypuk³e mo¿naby by³o podmieniaæ.

Sumas, gdzie ja teraz znajdê focusera do okularu 3.5 cala? :szczerbaty: Ciekawe jaki by³by fov? :blink: No i ta ogniskowa...

Poszukam troche, mo¿e dotar³bym do producenta... to jest straszne dziwad³o - to chyba s³u¿y³o do rzutowania na ekran preparatów mikroskopowych!

focusera to i kupisz 5-cio calowego:

http://www.observatory.org/gld5fntw.jpg

takie cuda tu: http://www.observatory.org/ :szczerbaty:

luzik. 4" wyciagi s± np w Mesierach R152/750. ja bym jakims okularem pod kocem sprawdzi³ czy to ogniskuje jako refraktor 90/400

:icon_eek: O¿esz, jakie bydle! Wygl±da jak sterylizator :szczerbaty:


ja bym jakims okularem pod kocem sprawdzi³ czy to ogniskuje jako refraktor 90/400

Tak te¿ dzisiaj chyba zrobie, wczoraj sprawdza³em te dwie soczewki osobno, skupiaj±c £ysego na drzwiach od gara¿u...

Ok, sprawdzi³em dzisiaj po prostu ustawiaj±c w jednej linii obiektyw i okular - rzeczywiscie dzia³a! Co prawda nie mia³em szans idealnie wyostrzyæ obrazu £ysego, ale na oko powiêkszenie siê zgadza z ró¿nymi okularami.

Czyli pierwsza soczewka wypuk³o-p³aska (wypuk³± stron± na zewn±trz) zbiera i skupia swiat³o, dwuwklês³a zapobiega aberracji chromatycznej, ostatnia - dwuwypuk³a - ponownie skupia promienie. Dobrze rozumujê?

Pewnie sprawdzê to w praktyce, ale mo¿e ju¿ to wiecie - jakie bêd± konsekwencje faktu, ¿e optyka nie ma mulipow³ok? S³aby kontrast?

Pozdrawiam

w sumie tak, bo pow³oki na powierzchni soczewek rozpraszaj± odbite ¶wiat³o, nie jest ono wtedy kierunkowe, co skutkuje powstawaniem mniej odczuwalnych odbiæ wewnêtrznych, refleksów

Panowie znam te obiektywy od rzutników. Mam dwa jeden o ¶rednicy 90 i drugi a¿ 120 mm. Obydwa o tej samej konstrukcji : w ¶rodku dwuwklês³a a na zewn±trz p³askowypu³e. Na pocz±tku lat 80 zdoby³em taki obiektyw ( 90). W czasach kiedy nie by³o nic by³em szczê¶liwy i by³ to mój pierwszy teleskop. Potem uda³o mi siê zdobyæ obiektyw PZO 64/400 i ten z rzutnika w porównaniu z nim okaza³ siê bardzo kiepski.
Robi³em te¿ zdjêcia przez ten wiêkszy widaæ by³o nawet koñski ³eb, ale oprócz tego wszystkie mo¿liwe wady optyczne.
Szk³o mo¿naby wykorzystaæ np. do wykonania zwierciad³a . 90 to trochê ma³o ,ale obrazy z takiego Newtona by³yby napewno du¿o lepsze.
A tak w ogóle to rozumiê Marcina do dzisiaj jak widzê jakie¶ rury albo szkie³ka to kombinujê co mo¿na z nich zrobiæ :D


Robi³em te¿ zdjêcia przez ten wiêkszy widaæ by³o nawet koñski ³eb, ale oprócz tego wszystkie mo¿liwe wady optyczne.

A jak wizual? Mocno rzuca³y siê te wady w oczy? Zapewne te¿ nie by³o mulipow³ok...


Szk³o mo¿naby wykorzystaæ np. do wykonania zwierciad³a . 90 to trochê ma³o ,ale obrazy z takiego Newtona by³yby napewno du¿o lepsze.

Wydaje mi siê gra nie warta ¶wieczki, no chyba ¿e bino? problem jednak by³by w szlifowaniu tych soczewek na zwierciad³a - trzebaby by³o je umocowaæ na pod³o¿u wypuk³± stron±, co wydaje siê niemo¿liwe.


A tak w ogóle to rozumiê Marcina do dzisiaj jak widzê jakie¶ rury albo szkie³ka to kombinujê co mo¿na z nich zrobiæ :D

ATM-owcy ju¿ tak maj± :szczerbaty: Niedawno czyta³em ¶mieszny post na Cloudy Nights - kole¶ opowiada³ jak jednego dnia wyszed³ na podwórko i akurat jego s±siad przygotowywa³ siê do wylewania betonowych s³upów. Na podje¼dzie le¿a³y kartonowe rury szalunkowe, no i jak on to zobaczy³, to od razu zacz±³ my¶leæ o sk³adaniu newtona, wymiarach tuby, optyce etc. Po kilku minutach ¿ona kolesia wysz³a na podwórko i zasta³a go rozmarzonego i wpatrzonego w te rury. Jej komentarz by³ krótki: "Jeste¶ CHORY!"

Je¿eli chodzi o wizual to nie tak dawno obserwowa³em przez ten wiêkszy oczywi¶cie bez pow³ok ( na obudowie ma napis : EDAR f 420/3.5 £ZK ) przy okularze 2"- 35mm by³o jeszcze zno¶nie, ale przy wiêkszych powiêkszeniach obraz siada³.

Wbrew pozorom ma³y Newton jest naprawdê niez³y. Zrobi³em dwa takie zwierciad³a w³a¶nie z takich soczewek p³askowypuk³ych.Matryca te¿ by³a p³askowypuk³a. Ze szlifowaniem nie by³o problemu . Do matrycy od spodu przyklei³em ¶rubê a potem przykrêci³em do solidnego statywu. Pomiêdzy wstawi³em kawa³ek rury pcv100 ,¿eby matrycy ³adnie le¿a³a. Po wiêkszych zwierciad³ach takie ma³e szlifuje siê b³yskawicznie , a obrazy by³y naprawdê rewelacyjne .Jako wtórne u¿y³em ma³ego pryzmatu.

Moi hydraulicy te¿ siê dziwili kiedy ze ¶mieci wyci±ga³em kawa³ki rur pcv.
Pamiêtam te¿ jak za komuny nic nie by³o i podstêpem znajomy wyniós³ mi kawa³ek rury 150 mm z zak³adów drobiarskich w ¦wiebodzinie.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl