Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Czo³em Astrobracia, nie wiem czy to co prezentujê bêdzie do koñca zgodne z regulaminem, ale chcia³bym z samego pocz±tku zaznaczyæ i¿ z przedstawionym przedmiotem nie mam nic, absolutnie nic wspólnego.
A wiêc do rzeczy. Od pewnego czasu poszukujê skutecznego sposobu ustawienia ostro¶ci w teleskopie po³±czonym z lustrzank±. Na raz zainwestowa³em w :szczerbaty: minimum dwa niepewne, niesprawdzone urz±dzenia. Mam nadziejê, ¿e jedno z nich (to na które liczê) niebawem siê sprawdzi, a to drugie (to które chcê zaprezentowaæ) jak s±dzê powinno siê sprawdziæ prawie, ¿e na pewno.
Microfocuser dla wiêkszo¶ci to nic nowego, praktycznie ka¿dy dobrej jako¶ci wyci±g posiada to co¶ - no ale co zrobiæ z t± gorszej jako¶ci, pozosta³± czê¶ci± tego sprzêtu. Przeszukuj±c allegro natkn±³em siê na takie co¶ jak na przedstawionych zdjêciach (kitowy okular SW 25 i paczki z zapa³kami to tylko tak dla porównania skali, dodam tylko, ze trzy z tych paczek s± prawie w moim wieku, a mo¿e i starsze, zgadnijcie które :D) przek³adnia planetarna rosyjskiej/radzieckiej produkcji za 15 PLN, prze³o¿enie 1:36 - to chyba nie¼le.
Dla zainteresowanych, wystarczy wpisaæ w allegrowej wyszukiwarce "przek³adnia planetarna" i na pewno znajdziecie.
Pozdrawiam WTW
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Te¿ to kiedy¶ kupi³em, ale jako¶ nie uda³o mi siê tego doprowadziæ do u¿ywalno¶ci. Ta moja siê lekko czasem blokuje co sprawia, ¿e jest w tym wypadku bezu¿yteczna.
U mnie sprzêt krêci siê bez zarzutu p³ynnie i bez wiêkszego oporu czy zacinania siê. W weekend bêdê czas by zamontowaæ to co¶ w teleskopie, wtedy oka¿e siê co to urz±dzenie jest warte.
Jak Ci siê uda to podziel siê fotkami. Mo¿e te¿ siê z tym przeproszê, bo chyba gdzie¶ to siê jeszcze da odszukaæ .
Ja te¿ w to zainwestowa³em. Zobaczymy jak to bêdzie dzia³aæ. Do tej pory u¿ywa³em mikrofocusera zrobionego z przek³adni od starej drukarki laserowej. Patent wygl±da nieziemsko i do nieziemskich celów jest stosowany :szczerbaty: A¿ bojê siê pokazywaæ zdjêcie tego przyrz±du. Mimo widocznej prostoty nie ma tam ¿adnego luzu. Nawet minimalnego. Przy ustawianiu ostro¶ci przekrêcenie pokrêt³a (tego na gwo¼dziu) nawet o minimaln± warto¶æ daje efekt zmiany ogniskowej. Dzia³a precyzyjnie i to najwa¿niejsze.
Witam
Tak siê z³o¿y³o, ¿e jaki¶ czas temu zrobi³em sobie mikrofocuser z dok³adnie takiej samej przek³adni.
Wed³ug mnie jest to strza³ w dziesi±tkê, gdy¿ urz±dzenie to precyzj± wykonania zdecydowanie przewy¿sza tanie chiñskie mikrofocusery.
Przede wszystkim wyci±g rusza przy minimalnym nawet pokrêceniu ga³k±, a nie dopiero przy obrocie o kilka stopni, jakby po pokonaniu wewnêtrznych oporów. Mam taki niby solidnie wykonany, ale jego przek³adnia pracuje fatalnie.
Musisz Kolego Wtw przy jego konstrukcji zwróciæ uwagê na jedn± bardzo wa¿n± rzecz:
Z racji do¶æ du¿ego momentu obrotowego rzeczonej przek³adni, przy minimalnie nawet nieosiowym, sztywnym po³±czeniu jej z osi± wyci±gu, wyst±pi± du¿e si³y wyginaj±ce tê o¶.
Rozwi±zaniem mo¿e byæ napêd przez pasek zêbaty, lub sprzêg³o elastyczne.
Kolego Grzybu, przek³adnia ta ma dwa elementy regulacyjne:
Pierwszym jest ¶ruba w bakelitowej ga³ce. Wkrêcaj±c j± kasujesz luzy, które prawdopodobnie wyst±pi³y, a jednocze¶nie zmniejszasz jej prze³o¿enie. Oczywi¶cie ga³ka musi byæ w tym czasie nieruchoma.
Drugim jest tylny pier¶cieñ z wkrêcon± weñ ¶rubk± robaczkow±. Po jej poluzowaniu mo¿na obracaj±c tym pier¶cieniem, regulowaæ sztywno¶æ przek³adni.
Pozwolê sobie do³±czyæ link z kilkoma zdjêciami wyci±gu i mikrofocusera mojej konstrukcji.
http://picasaweb.goo...7/Mikrofocuser#Pozdrawiam
I przedstawiê ma³o spektakularny efekt swojej pracy. Blachy trochê ra¿±, ale chodzi tu g³ównie o to, by wszystko ¶wietnie pracowa³o. Jak siê okaza³o, to wszystko pracuje ³adnie, bez luzów, i precyzyjnie. Przek³adnia 1 do 36 perfekcyjnie pozwoli ustawiæ ostro¶æ. A jak to zadzia³a w boju, to siê oka¿e, pytanie tylko kiedy, bo pogody nie widaæ...
Pogodnego nieba.
wtw wielkie brawa za pomys³. Dziêki tobie spe³ni³em marzenia o w³asnym mikrofokuserze.
[+] Bardzo fajny kszta³t i rozmiar. Operuje siê tym ¶wietnie, nawet w grubych, zimowych rêkawiczkach.
[+] Porz±dna ruska robota. Proste jak cep = niezawodne.
[+] Bardzo dok³adne ostrzenie, bije na g³owê wszystkie kupne mikrofokusery.
[+] Cena ca³o¶ci <30 PLN.
[-] Samo siê to nie zrobi³o :D
[-] Wynika z poprzedniego. Wcale nie jestem pewien, czy obciêty kawa³ek palca mi odro¶nie.
Czy prze³o¿enie 1:36 oznacza ¿e trzeba przekrêcic ga³kê 36 obrotów ¿eby czpieñ obróci³ siê raz? Bo je¶li tak to mi co¶ tu nie pasuje. Mam tak± sam± nastrojkê jak wy i sprawdzi³em eksperymentalnie... jest 1:6.
Czy wy swoje przek³adnie sprawdzili¶cie, czy sugerujecie siê tylko tym co napisa³ facet na allegro?
Mam drug± nastrojkê z prze³o¿eniem 1:60 i ta zdaje siê pracowaæ jak trzeba (jakby kto¶ chcia³ to mogê j± odsprzedaæ)...
przek³adnia ta ma dwa elementy regulacyjne:
Pierwszym jest ¶ruba w bakelitowej ga³ce. Wkrêcaj±c j± kasujesz luzy, które prawdopodobnie wyst±pi³y, a jednocze¶nie zmniejszasz jej prze³o¿enie. Ifo, jeste¶ pewien, ¿e dokrêcaj±c i odkrêcaj±c ¶rubê zmieniasz prze³o¿enie? Bo z moich prób to nie wynika :angry: . Niezale¿nie od tego jak bardzo dokrêce lub poluzujê ¶rubê to prze³o¿enie mam takie samo. Zmienia siê tylko opór, który trzeba odpowiednio dopasowac do oporu obrotu pokrêt³a 1:1.
BTW Ifo, Twoje rozwi±zanie wygl±da superPro ;)
Ten post by³ edytowany przez
gmalan dnia: 13 March 2009 - 11:57
Cieszê siê, ¿e wskazane przeze mnie urz±dzenie uda³o siê Wam wykorzystaæ. Ja ten "mikrofocuser" pod³±czy³em jedynie prowizorycznie by sprawdziæ jak zadzia³a.
Musisz Kolego Wtw przy jego konstrukcji zwróciæ uwagê na jedn± bardzo wa¿n± rzecz:
Z racji do¶æ du¿ego momentu obrotowego rzeczonej przek³adni, przy minimalnie nawet nieosiowym, sztywnym po³±czeniu jej z osi± wyci±gu, wyst±pi± du¿e si³y wyginaj±ce tê o¶.
Rozwi±zaniem mo¿e byæ napêd przez pasek zêbaty, lub sprzêg³o elastyczne. Zgadza siê pomy¶la³em o tym od razy i u¿y³em do tego celu elastycznego "sprzêgie³ka", które wykona³em z kawa³ka pneumatycznego przewodu. Zauwa¿y³em jednak ¿e przy takim po³±czeniu powstaje pewien moment bezw³adno¶ci. Byæmo¿e przy wyci±gach lepszej jako¶ci ni¿ mój ten moment nie wyst±pi.
Pozdrawiam
Wojtek
Czy prze³o¿enie 1:36 oznacza ¿e trzeba przekrêcic ga³kê 36 obrotów ¿eby czpieñ obróci³ siê raz? Bo je¶li tak to mi co¶ tu nie pasuje. Mam tak± sam± nastrojkê jak wy i sprawdzi³em eksperymentalnie... jest 1:6. Chyba jednak masz inn±, u mnie jest 1:36. Eksperymentalnie wysz³o mi 2:75 ale to pewnie przez b³±d pomiarowy.
hm, wygl±da identycznie jak te widoczne powy¿ej na zdjêciach... esz...
napiszê do sprzedawcy :angry: Bo co w koñcu kurde blade! - jak mawia Miko³ajek.
Przek³adnia jest Ok - spora i ciê¿ka, jak na radziecki sprzêt przysta³o. Ga³kê prze³o¿enia 1:36 ustawi³em na "mu¶ciêcie" co na moim chybotliwym monta¿u znacznie poprawi³o komfort obserwacji. Do ustabilizowania przek³adni u¿y³em p³ytki platikowej, jest na tyle sztywna ¿e utrzymuje nastrojkê na sta³ym miejscu, ale i na tyle elastyczna, ¿e niwelujê b³±d osiowo¶ci, przy moim po³±czeniu wyginaj±c siê minimalnie na boki przy krêceniu.
P1030007.JPG]
Teraz jest bez porównania - Dziêki za pomys³ :notworthy:
Ten post by³ edytowany przez
deryl dnia: 02 May 2009 - 12:01
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl