Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Wlasnie przyjechala do mnie "testowa" Synta 200/1200 na Dobsonie.
Wpadlem na pomysl, aby pierwszy raz w naszym astro-swiecie PL zrobic recenzje "na zywo". A wiec zaczynamy!
Pierwsze wrazenia
Zaczne od pochwalenia firmy FotoClassic za sprawnosc z jaka zalatwila formalnosci zakupowe. Teleskop zostal zamowiony przez mail w srode w nocy, czyli w efekcie w czwartek rano zostalo odebrane zamowienie. Firma potwierdzila wysylke i powiedziala, ze w piatek bedzie w Warszawie.
Dzisiaj mamy piatek i teleskop juz o godz. 11 czekal w moim biurze. Sprawy zawodowe nie pozawolily mi sie jeszcze dokladnie przyjrzec sprzetowi, ale tyle co juz zobaczylem - dalo mi bardzo dobre wrazenie.
Wszystko wyglada solidnie, szczelnie zapakowane w 2 pudla. Dobson jest oczywiscie w osobnym plaskim pudle. Trzeba od razu zaznaczyc, ze calosc jest naprawde duzych rozmiarow i robi duze wrazenie na nieobeznanych w temacie. Kazdem sie wydaje, ze to sprzet HITECH. Ledwo mi sie to zmiescilo do duzego auta kombi (w pudlach).
Sprawdzilem, czy lustro jest w calosci i czy sie jeszcze trzyma. Wszystko wyglada OK i jak przetransportuje sprzet do domu to ogledziny posuna sie dalej. Potem pierwsze testy wizualne.
Przez weekend bedziemy testowac sprzet razem z Andrzejem Lysym i kazdym kto bedzie mial na to ochote. Miejmy nadzieje, ze pogoda dopisze. Jakby co, mamy jeszcze na to caly tydzien. Spodziewajcie sie tez sporego materialu fotograficznego.
Drugie spojrzenie - 22:00
Synta jest juz zlozona, co zajelo mi ok godzinki. Skrecanie tego Dobsona przypomnialo mi stare czasy, jak zawzialem sie i postanowilem sam poskrecac meble z Ikeii. Musze przyznac, ze te "meble" skrecalo sie sprawniej niz ikeoskie. Kto mial do czynienia ze skladaniem mebli IKEA ten wie, jaki to szajs. Tu naprawde bylo sprawniej. Wszystko pasowalo i nic nie brakowalo. Calosc ma kolor bialy i wyglada bardzo solidnie.
Tubus
Tubus jest zwiniety z cienkiej blachy. Nie odczuwam na razie jakis problemow z tym zwiazanych. Nie jest ciezki - zdecydowanie lzejszy od montazu Dobsona. Jako ciekawostke powiem, ze tubus z tylu nie ma zakonczenia. Widac tyl (pyreksowy?) lustra. Przypuszczam, ze takie rozwiazanie moze powodowac szybsze chlodzenie sprzetu w porownaniu z zamknieta konstrukcja. Po otwarciu przedniej pokrywy calosc powinna chlodzic sie na zasadzie "komina". Przetestujemy w polu, na razie to domniemania. Pierwsze lookniecie na jasne punkty (bloki - brak pogody) daje sznase, ze kolimacja sie jakos trzyma. Na werdykt w tej kategorii trzeba bedzie jednak zaczekac do testow polowych pod gwiazdami.
Jako plus nalezy zaliczyc tu zaznaczony srodek lustra w formie kolka, co moze znacznie ulatwic proces kolimacji. Przynajmniej odpada nam problem wyznaczania srodka. Zastanawiam sie, czy jest ono juz standardowo od producenta, czy moze ktos w fotocalssicu je justuje?
Pajak jest na plaskownikach - nie drutach. Zamocowany solidnie i sprawia wrazenie dosyc malego. Lusterko wtorne podwieszone jest nizej i srednica jest wieksze od gornej czesci - wykonane z jednego kawalka szkla.
Wyciag i szukacz
Wyciag chyba najbardziej mnie zaskoczyl. Wyglada na naprawde solidny. Nie jest to zaden plastik - jak w "niskich" Meade'ach. Pracuje sprawnie, jak na te klase cenowa. Oczywiscie przy calkowitym wysunieciu daje sie odczuc lekki luz - ale zupelnie w granicach przyzwoitosci - a moze nawet i lepiej. Na pewno jest to mniejszy luz, niz mialem w refraktorze Celestrona. Aczkolwiek trzeba pamietac, ze tu mamy znacznie krotszy zakres jego pracy. W zestawie mamy 2 adaptery - jeden 1.25", a drugi 2". Tak samo jak w przypadku wyciagu - zero tworzywa sztucznego.
Wyciag zamontowany jest solidnie i nie ma co mu zarzucic. Duza i wygodna sruba dociskowa dopelnia calosci.
Szukacz bardzo przypomina model z Soligora. Natomiast jego zaleta jest to, ze posiada tylko 2 sruby regulacyjne, a trzecia jest "teleskopik", ktory automatycznie dociska reszte. Pozwala to na bardzo latwe centrowanie szukacza wzgledem osi optycznej teleskopu. Szukacz ma obudowe metalowa. Regulacja ostrosci odbywa sie przy obiektywie. Krzyz jest ostry i wyrazny. W opisie podaja, ze jest to 9x50, mi on wyglada na 8x50. Ogolnie duzy plus za szukacz, ktory jest znacznie lepszy niz ten, ktory mialem przy refraktorze Celestrona. Dlaczego tak porownuje z tym Celestronem? Pamietajmy, ze obydwa modele produkuja te same chinskie fabryki i spodziewalem sie, ze wiele elementow bedzie identycznych.
Montaz Dobsona
Tu mam najwiecej problemow. Nie lubie majsterkowac, a w tym wypadku zostalem do tego zmuszony. Sporo srubek i tak jak pisalem, przypomnialy mi sie czasy wlasnorecznego skrecania mebli by Ikea. Zdaje sobie sprawe, ze nie dla kazdego jest to problemem. Dla mnie bylo i mnie z tego powodu bardzo bola nadgarstki. Mam wlasnie przez to duzy problem z pisaniem na klawiaturze! Calosc jest jednak dobrej jakosci i trudno cos tak prostej konstrukcji zarzucic. Calosc wyglada, ze chodzi w miare przyzwoicie. Na bokach znajduje sie regulacja sztywnosci - im bardziej skrecimy, tym jest sztywniej. Bede musial chyba poluzowac tylko srube skrecajaca dwie plaszczyzny - tu troche chodzi za ciezko. Generalnie konstrukcja wydaje mi sie dosyc ciezka - jeszcze nie wiem, czy traktowac to jako wade, czy zalete.
Po skreceniu do kupy, nie jest duzy - w calosci wejdzie do bagaznika. Jutro powinny byc fotki, wiec kazdy zobaczy, jak to wyglada z bliska. Plusem jest to, ze kazdy zestaw srubek zaleznie od punktu w instrukcji (angielska) jest pogrupowany i nie ma problemu z dopasowaniem danych elementow. Klucze oczywiscie sa w komplecie - tzn. srubokret oraz 2 plaskie. Co tu mozna jeszcze wiecej napisac - zobaczymy jak sie bedzie sprawdzac w praktyce. Na razie jest sztywne i nie widac jakis szczegolnych podatnosci na drgania. Trzeba zauwazyc, ze nigdy nie bylem zwolenikiem Dobsonow, ale po woli zaczyna mi sie to rozwiazanie podobac. Jest na pewno bardzo wygodne. Zadnych przeciwwag, zadnych glowic. Calosc sklada sie z 2 elementow. Dodam jeszcze, ze z przodu montazu znajduje sie puleczka na 4 okulary (1 otwor na 2").
Okulary w zestawie
Zestaw sklada sie z okularow: Super 10mm LER (Long Eye Relief), Super 20mm Wide Angle LER, 28mm 2".
Wiecej napisze dopiero, kiedy przetestuje je na niebie. Najbardziej intrygujacy jest okular 2" 28mm. Parametrami na pierwszy rzut oka przypomina nowe 2" okulary Soligora - pole tez wyglada na zblizone. Odroznia je na pewno jakosc materialow (guma, plastik). Tu nie jest idealnie, aczkolwiek w normie. Pamietajmy, ze Soligorowe okulary 2" wykonane sa na najwyzszym poziomie. Tak samo daleko odsunieta "zrenica" - min. 15 mm. Wszystkie okulary wygladaja mi na Kellnery, ale to musze jeszcze dokladnie sprawdzic. Na pewno ten duzy jest Kellnerem. Wiecej informacji po testach.
First Light - aktualizacja 13.09.2003 - 14:10
Wczoraj w nocy udalo mi sie wyczekac dziury w chmurach i zerknac na 2 jasne obiekty: ksiezyc i mars. Od razu musze tu zauwazyc jedna niedogodnosc. Moja zona na wakacje strasznie "zalesila" nasz balkon. Rosnie tu masa kwiatow oraz roslin pnacych. Spowodowalo to calkowite zdruzgotanie przydatnosci balkony do obserwacji. Bylo juz pozno, wiec nie chcialo mi sie wynosic sprzetu poza mieszkanie.
Ksiezyc
Bardzo ostry i wyjatkowo kontrastowy jak na newtona. Nie bylo idealnych warunkow do jego obserwacji - w zasadzie caly czas "przydymiony" przez chmury. Sprzet nie byl wystudzony do konca, ale sprawia wrazenie, ze studzi sie bardzo szybko. Uzyty power max to 300 (na wiecej nie mam okularow). Obraz tylko w niewielkim stopniu ulegl sciemnieniu. Kontrast takze spada w normie. Nie ma zadnych problemow z obserwacja ksiezyca przy takim powerze. Obraz jest bardzo ostry. Widac mase detali. Jednym slowem - jest pieknie. W porownaniu z refraktorem achro - zero aberracji chroma. Totalny color free. Ksiezyc ma piekna naturalna barwe. Przy okazji testuja rozne okulary, zauwazylem, ze lantan soligora (zoom) wprowadza lekka dominante zolci. Bardzo slaba, jednak jako grafik jest to dla mnie zauwazalne. W refraktorze minimalnie lepszy kontrast - ale to zrozumiale i pewnie dla wielu osob zupelnie niezauwazalne. W porownaniu z Soligorem MT800 zauwazylem, ze sam pajak przy dluzszych ogniskowych nie jest praktycznie zauwazalny. W MT800 juz powyzej 20 mm byl uciazliwy. Powody sa zapewne 2. Jeden to roznica w samych ogniskowych, drugi to inna konstrukcja samego pajaka i mniejsza obstrukacja. Tu mamy cienkie, plaskie blaszki - tam byl dosyc gruby drut.
Trzeba tez zauwazyc, ze nie ma najmniejszego problemu z "ostrzeniem" obrazu przy takich powerach. W MT800 juz przy ponad 200x byl delikatny problem z dokladnym ustawieniem ostrosci - ale zauwazylem, ze to cecha ktrotkich newtonow (MT800 to f4).
Mars
No i tu pewnie wszystkich zaskocze. Musze zauwazyc, ze w tym roku duzo nie patrzylem na Marsa - brak sprzetu i czasu. Widzialem go w Maksutovie, oraz w Vixenie APO. Pewnie w zadnym przypadku nie widzialem obrazu w dostatecznie dobrych warunkach. UWAGA - w Syncie 200/1200 widzialem najladniejszego Marsa ze wszystkich, jakie w zyciu widzialem. Kolor cudownie naturalny. Zadnego halo dookola planety. Krawedz idealnie ostra. Czapa polarna widoczna jako biala ostra kropka. Kontynenty o pieknym sino-szarym kolorze. "Morza" zolto-pomaranczowe. Piekny ostry widok przy powerze 250x. Niesamowite. Mam nadzieje, ze dzisiaj uda to sie powtorzyc w powazniejszych i spokojniejszych testach razem z Andrzejem przy bezposredniej konfrontacji z Maksutovem.
Wyszly drobne problemy z montazem. Wydaje sie, ze w plaszczyznie poziomej niestety chodzi zbyt slabo i malo rownomiernie. Byc moze to kwestia regulacji lub "wyrobienia" sie. Jezeli okaze sie, ze ten model tak ma, nie widze problemu, aby to znacznie usprawnic. Konstrukcja jest prosta, jak budowa CEPA.
Generalnie jestem bardzo zaskoczony efektywnosci i uzytecznoscia tego sprzetu do obserwacji planet. Przypomne tylko - ze ta "zabawka" kosztuje 1750 zl!
Slonce
Przed chwilka udalo mi sie popatrzec z nagrzanego balkonu na slonce. Widok bez zastrzezen, czyli bardzo dobry. Ale to raczej mierna zaleta, poniewaz slonce w wiekszosci teleskopow wyglada ok. Widoczna bardzo dobrze gradacja oraz zespol plam, ktory aktulanie znajduje sie przy krawedzi. Mimo plywajacego obrazu (bardzo cieplo) podlaczylem ccd i strzelilem pierwsze fotki.
http://www.procreative.pl/adam/astro/slonceSynta2.jpg
Kliknij tu aby zobaczyc 3 zestackowane klatki 1:1:
http://www.procreati...lonceSynta1.jpgSaturn - aktualizacja 16.09.2003
Wczoraj mielismy przyjemnosc z Andrzejem znowu potestowac Synte w warunkach bojowych. Cale obserwacje nastawione byly na Saturna, ktory wschodzi bardzo pozno, ale ok 4 jest juz w wystarczajaco wysokiej pozycji, aby mozna bylo cos zobaczyc.
Prace zaczelismy od rzutu okiem na Marsa. Wygladal bardzo dobrze. Zwiekszylem power do 300x i zauwazylem bardzo ciekawe zjawisko. Obraz byl jakby podwojny - tzn. jedna warstwa to ostry obraz Marsa, a jakby na nim plywajca poswiata ze szczegolnym nasileniem flarowania w jednym konkretnym kierunku. Pomyslalem, ze moze czas poprawic kolimacje sprzetu. Andrzej zdobyl juz odswiadczenie w tej procedurze kolimujac swojego znacznie bardziej zaawanasowanego Maksutova, wiec kolimacja Newtona byla dla niego tylko formalnoscia. Telskop okazal sie jednak byc znaczaco "rozkolimowany". Po zabawie w garazowe majsterkowanie wystawilismy sprzet przed dom na wysoko juz swiecacego Saturna. To co zobaczylismy tej nocy pozostanie na dlugo w naszej pamieci. Obydwaj z Andrzejem mamy juz spore doswiadczenie w obserwacjach wieloma typami i modelami teleskopow. Obydwaj przyznajemy, ze takie obrazy z tego newtona to CUD. Obraz Saturna byl wrecz fotograficzny. Pieknie widoczna przerwa Cassiniego, widac dokladniejsza strukture na pasie, widac pas biegunowy, widac cien planety na pasie i wiele innych detali. Wszystko piekne i plastyczne.
Ten teleskop sprawdzil sie doskonale jako planeterny "shooter", a pamietajmy, ze nie taka jego rola. Wydaje sie byc najbardziej uniwersalnym teleskopem jaki testowalismy.
Synta otworzyla mi oczy na mozliwosci newtonow. Wszystko zalezy od lustra. Jezeli jest wystarczajaco dokladnie wykonane, da na pewno swietne obrazy za bardzo "male" pieniadze. TO chyba najtanszy centymetr aperatury, jaki mozemy sobie zafundowac :) i do tego bardzo efektywny!
Pierwsze zdjecia planet w ognisku glownym Synty:
http://www.astro-for...opic.php?t=1700Zdjecia nie sa udane z wielu przyczyn. W przyszlosci wrzuce tu fotki z prawdziwej, przygotowanej sesji foto. Saturna nie nagralem dobrze - bo sie dysk skonczyl w laptopie - zenada :( Ale powtorzymy to i wtedy bedzie pieknie.
Deep Space Objects
by Andrzej Trzaskowski - Lysy
Poniewa¿ Adam prosi³ mnie o niejako zakoñczenie recenzji, czyli napisanie co widaæ przez Syntê w DS, piszê wiêc:
Teleskop ten w zakresie odbioru DS pokazuje istne "cuda" na niebie. W zasadzie po tym co widzieli¶my w Jod³owie mo¿na powiedzieæ, ¿e dla przewa¿aj±cej czêsi obiektów M-ek niewiele lub niemal nic wiêcej nie zobaczymy teleskopami o wiêkszych aperturach. Oczwywi¶cie dla zaawansowanych astroamatorów szukaj±cych s³abych obiektów z NGC teleskopy o aperturach rzêdu 25-50cm s± niejako konieczno¶ci±. Niemniej jednak dla tak ulotnych obiektów jak np M1 w krabie teleskop ten poka¿e "niemal wszystko". Ró¿nicê w jasnoæi widaæ jednak przy wiêkszych lustrach mo¿e ciê¿ko ja zaklasyfikowaæ, poniewa¿ dochodzi tu jasniejsze tlo nieba. M31 np. w Syncie pod Jod³owskim niebem pokaza³a wizualnie dwa ciemne pasy py³owe, podobnie jak Soligor (krótki, ) czy du¿y teleskop Syriusz. M42 w Syncie wygl±da piêknie, ale w telskopie Synta 25cm czy Soligorze jest jasniejsza, widaæ lepiej ramiona. Tak to wyglada. Dla mnie podstawow± spraw± jest jako¶æ lustra, a tego mo¿a Syncie pozazdro¶ciæ. O jego jako¶ci ¶wiadcz± punktowe obrazy gwiazd, teleskop ¶wietnie rozdziela sk³adniki podwóne. Zaskakuj±co te¿ dobrze radzi sobie z planetami o czym pisalem ju¿ uprzednio. Oczywi¶cie zdecydowanie wiêksze pola widzenia uzyskamy w soligorze i Syncie 25cm, z tego trzeba sobie zdawaæ sprawê. Jak dla mnie ten teleskop jest idea³em w relacji cena-efekty. Sytuacja mo¿e jednak wygl±daæ nieco gorzej po przeróbkach, ktore sa niezbêdne. O ile czê¶c mechaniczn± mo¿na zliftingowaæ (npo ³ozyska, rolki itp.) to ju¿ wyci±g wymaga niestety raczej wymiany. W zasadzie dwa czynniki: dobre lustro+ma³a obstrukcja (uzyskana konstrukcyjnie) powoduj±, ze z tego telpa jestem naprawdê zadowolony. Z mechaniki jednak zadowolony ju¿ nie jestem, a na wyci±gu wrêcz odwa¿ê siê powiesiæ psa, jest po prostu do kitu. Gdyby który¶ z producentów zaj±³ siê na powa¿nie zliftingowanie tego teleskopu od zera to my¶lê, ¿e rzecz mia³aby sporo nabywców.
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjec z sesji testowej oraz samej Synty 200/1200 w zblizeniach.
]http://www.astro-for...viewtopic...715
Miejmy nadzieje, ze pogoda dopisze. Prognozy s± raczej takie sobie
No to "first light" zrobimy na sasiadce. Foto tez, stackowanie tez - vesta juz sie grzeje ;) :slon:
Moze to nawet ciekawsze bedzie, ale jak sie okaze, ze maz jej np. czyta to forum - to.... oj bieda nam, bieda... :whip:
Adam, próbuj z s±siadk± ¶mia³o - mo¿e m±¿ lubi :astrobrac: .
Powa¿nie - ju¿ czujê, ¿e zrobicie kawa³ dobrej roboty, ale troche szkoda ¿e nie wzieli¶cie do testów te¿ Synty 200/1000, bo o tym sprzêcie jeszcze nikt sie nie wypowiada³, a 200/1200 ju¿ pare osób chwali³o.
To jest identyczny sprzet, jeno troche krotszy ;)
Ja preferuje dluzsze ogniskowe, co pozwoli lepiej sprawdzic jej sie w planetach. W DS na pewno nie bedzie w visual zadnej roznicy!!! Nie ma co tu nawet spekulowac, wiec jedyna realna roznica jest w uzytkowej wielkosci - tzn mozna do mniejszego auta wsadzic, no i gorzej z planetami.
O.K. opisz czy dosta³e¶ zjustowan± i czy trudno siê j± justuje ???
Czy s± luzy na wyci±gu i jakie???
Jak wygladaj± obrazy za i przedogniskowe gwiazd ???
Jak wygl±da obraz gwiazdy powiedzmy 2 mag przy powerze typu 2D ???
Jakie okulary do³±czone s± do zestawu, typ , jako¶æ ???
Jak± sztywno¶æ reprezentuje sob± jej Dobson i jak siê nim manewruje???
To na pocz±tek wystarczy aby siê zorientowaæ w klasie tego popularnego sprzêtu
8)
...Janusz - konkretnie i fachowo - wykonaæ :D
Adam, próbuj z s±siadk± ¶mia³o - mo¿e m±¿ lubi :astrobrac: .
Powa¿nie - ju¿ czujê, ¿e zrobicie kawa³ dobrej roboty, ale troche szkoda ¿e nie wzieli¶cie do testów te¿ Synty 200/1000, bo o tym sprzêcie jeszcze nikt sie nie wypowiada³, a 200/1200 ju¿ pare osób chwali³o. emde, na s±siednim forum ju¿ kilka razy pisa³em o Syncie 200/1000 na EQ 5. Wiem, ¿e tam bywasz, wiêc dziwiê siê, ¿e nie pamiêtasz.
http://astro4u.net/y...y;threadid=1329...akurat by³o siê na wakacjach... a potem to rozpêta³a siê ta burza forumowa i jako¶ mi uciek³o...
ale teraz doczyta³em.
Kurka wodna trochê ten post taki "przydymiony" - jakby¶ do koñca nie by³ zadowolony z tej maszyny. To ja siê tu spodziewa³em rewelacji w porównaniu z Ta³em 1, a tu w twoim porównaniu wypada gorzej? Jestem ju¿ bardzo bliski do wymiany Ta³a na Synte i co s³yszê? Chyba mi przyjdzie jeszcze siê zastanowiæ. Poczekam na testy Jesiona i wtedy zdecydujê. Ale mnie zmarwi³e¶! :Cry:
Emde, po raz wtóry - do Jod³owa ! Tam zobaczysz na ¿ywo !
NIE WYTRZYMAM DO PA¯DZIERNIKA!!!!!!!! :letsdrink: :Boink: :slon:
Jod³ów we wrze¶niu !!!!!!!!!! od 26-28 !!!!!!!!
o matko !!!!! mam jakie¶ z³e info :Boink:
jest nadzieja ¿e wytrzymam :lol:
To czym prêdzej zerknij tutaj -
http://www.astro-for...t=1497&start=60 i pisz do Piotrka Z o rezerwacjê miejsca ! :Beer:
pu¶ci³em maile do Piotra. Dziêki za wyprowadzenie z b³êdu chyba w ostatniej chwili :notworthy:
Je¶li przyjedziesz to zobaczysz sprzêt, który Ciê interesuje. Tak jak Jesion napisa³ trzeba EQ6 zobaczyæ, aby oceniæ czy jest za ciê¿ki, czy do przyjêcia. Bêdzie te¿ Synta i wiele innego sprzêtu, oraz doborowe towarzystwo :przytulas: . Zerknij na meila, przed chwil± wys³a³em :wink:
[/IMG]http://astro4u.net/y...y;threadid=1329
...akurat by³o siê na wakacjach... a potem to rozpêta³a siê ta burza forumowa i jako¶ mi uciek³o...
ale teraz doczyta³em.
Kurka wodna trochê ten post taki "przydymiony" - jakby¶ do koñca nie by³ zadowolony z tej maszyny. To ja siê tu spodziewa³em rewelacji w porównaniu z Ta³em 1, a tu w twoim porównaniu wypada gorzej? Jestem ju¿ bardzo bliski do wymiany Ta³a na Synte i co s³yszê? Chyba mi przyjdzie jeszcze siê zastanowiæ. Poczekam na testy Jesiona i wtedy zdecydujê. Ale mnie zmarwi³e¶! :Cry: Gorzej to na pewno nie. Prawdê mówi±c to prawie wszêdzie jest lepiej, za wyj±tkiem rozdzielania gwiazd podwójnych, czyli co¶ z rozdzielczo¶ci± nie do koñca dobrze. Szkoda, ¿e nie mam w pobli¿u kogo¶ z dobrymi okularami, bo teraz nie wiem czy to wina zwierciad³a, czy okularów, a mo¿e i tego i tego.
Z wiosennych obserwacji pamiêtam, ¿e Jowisz i Saturn wyra¼nie lepiej prezentowa³y siê w Syncie. To w³a¶nie przez ni± pierwszy raz zobaczy³em struktury chmur na Jowiszu, a przez Tala tylko pasy. No i zdecydowanie wiêkszy zasiêg. Tal 1 da³ mi maksymalnie 12,3 mag., a Synta 14,4 mag. To dwie wielko¶ci gwiazdowe ró¿nicy, a to du¿o. No i gromady gwiazd zarówno otwarte, jak i kuliste o wiele efektowniejsze w Syncie. O mg³awicach i galaktykach nie wypowiem siê, gdy¿ rzadko i w ma³ych ilo¶ciach obserwowa³em je prze z Tala.
Tal 1 to bardzo dobry instrument jak na swoj± cenê i ¶rednicê. Z Synty te¿ jestem zadowolony. Aby nie by³o, ¿e wszystko chwalê, nadmieniê, ¿e bardzo niezadowolony by³em z teleskopu PLUTO/S oraz w mniejszym stopniu z obserwacji przez MTO.
Szkoda, ¿e Jod³ów nie jest w Bieszczadach, to i ja bym do³±czy³. Niestety nie jestem posiadaczem czterech kó³ek. Muszê czekaæ, a¿ kto¶ co¶ zorganizuje w Bieszczadach lub na Roztoczu. Chyba, ¿e siê nie doczekam i sam co¶ wymy¶lê. :)
EMDE to witaj na pok³adzie :hello2:
Robercie,
Ja jestem te¿ z Jaros³awia tylko ¿e jako¶ pomieszkuje od kilku lat w Lublinie i mo¿e co¶ zorganizujemy w tych okolicach, np na Roztoczu.
Recenzja zostala uaktualniona!
Jesion! Kawa³ dobrej roboty odwali³e¶ jak chodzi o opis sprzêtu.
Czekam na wra¿enia z obserwacji.
Adam gdzie jest ta recenzja?
Jest aktualizowany pierwszy post w w±tku.... TAM JEST RECENZYJA 8)
Dominik Adam uaktualnia recenzjê w pierwszym po¶cie. Ja rozumiem, ¿e chodzi o to aby by³a w jednym miejscu ale faktem jest, ¿e ¼le siê to czyta i odnajduje.
Rysiu na Boga brakuje Ci tylko fajki wodnej do kompletu :smoke:
mam zwyczaj nie wracania do pocz±tków i st±d to moje pytanie.
Dominik to nazwisko, to drugie to imiê :P
Jak tak sobie czytam tê recenzjê i wszystko dalej bêdzie tak wygl±da³o, to tak sobie my¶lê czy nie wykupiæ ca³ego zapasu w Fotocllasicu :P :wink:
Dominik do nazwisko, to drugie to imiê :P Jak do mnie zadzwoni³e¶ to zrozumia³em tylko Dominik. Teraz ju¿ jestem ¶wiadomy, ¿e na chrzcie dali Ci Maciek
Mówi± na mnie "Maæko z Poznañca", bo nazwiska to ja ku¼wa raczej nie mam :cry2: , choæ spotka³em siê kiedy¶ w gronie takich biedaków, a przywitanie wygl±da³o tak:
- Cze¶æ Maciej Dominik
- Cze¶æ Darek Jarek
- Cze¶æ Rafa³ Mirek
:D
To fakt!
:mrgreen: dobre
mój kole¶ nazywa siê Marek Jacek :D
i zawsze go pytali w szkole co jest co :wink:
tak¿e EMDE nie jeste¶ sam.
Poprostu niema mozliwo¶ci niebyc na TY... :mrgreen:
Kiedy bedzie cos sie zmieniac w recenzji, bede dopisywal poprostu info w watku o aktualizacji. A w samym tekscie zaznacze date i godzine na czerwono.
Kolejna aktualizacja w tekscie recenzji - patrze pierwsza strona watku.
Za chwile pierwsze zdjecia w ognisku glownym - SLONCE.
Adam !
Synta jest ok. ale czekamy na tê s±siadkê .
Mówi±c powa¿nie czekam na Twoje wra¿enia z obserwacji obiektów DS. Jak ju¿ kiedy¶ pisa³em ci±gle mam przed oczami M13 z Synty w Jod³owie gdzie gwiazdy razi³y wrêcz w oczy rozlewaj±c siê w ca³ym okularze. Obraz niemal identyczny jak w Syriuszu Piotra.
Co do prowadzenia to proponujê sie nie zra¿aæ, bo szykujê ju¿ prowadzenie automatyczne do tego teleskopu. Za kilka dni mam ju¿ na pewno mieæ ko³a zêbate i praca nad sterowaniem ruszy na ca³ego.
L.J. :lol:
A to ciekawe co mowisz. Za te cene, jezeli moje obserwacje pod "prawdziwym" niebem sie potwierdza, to niezaleznie od tego co w przyszlosci sobie kupie, biore te synte od reki (za taka cene - szkoda nie brac). Wiec mysl prosze o mozliwosci powtorzenia tej "instalacji" na nastepnym modelu :)
Po zakonczeniu recenzji sprobuje wyciagnac do testow wersje 10" tej Synty. Jezeli bedzie to ta sama jakosc - to moze trzeba by brac wieksza?
A tak z ciekawosci - jak rozwiazales kwestie napedu w osi "altitude"? Te kola nie wystaja na zewnatrz, poza tym oparte sa na 2 plastykowych "oskach" - co uniemozliwia np zalozenie jakiegos "paska".
STANOWCZO ¯¡DAMY FOTEK MARSA 8) :wink:
Niestety wczorajsz± piekn± noc prawie ca³± po¶wiêci³em na naprawê i justowanie Nexstara 105mm Celestrona, systemu MC i do obserwatorium siê ju¿ nie wybra³em bo Mars by³ ju¿ za nisko a £ysy za wysoko na dalsze próby focenia DS cyfróweczk± :Cry: :Cry: :Cry:
Nocna recenzja w porannym przygotowaniu !!!
Porób jakie¶ fotki Adamie tego newtona i zamie¶æ na forum.
Fotki wrzuce jutro. Nawet Saturna udalo mi sie nad ranem cyknac. Ale dysk juz sie skonczyl, wiec mam tylko pare klatek o nienajlepszej ostrosci (brak czasu na ustawienie). Ale i tak nie jest zle...
Mamy "obcykane" dokladnie wszystkie elementy zestawu wlacznie z okularami!
Adamie !
Jak tam zdjêcia teleskopu, ale przede wszystkim zdjêcia z obserwacji ? Pogoda chyba dopisa³a !
L.J.
Nie odwa¿ê siê na jak±¶ pe³na recenzjê Synty (po jednej nocy), ale parê uwag z marszu:
Optyka jest rzeczywi¶cie bardzo dobra. Epsilony rozdzieli³y siê spokojnie i bezdyskusyjnie przy power 120X. Teleskop jest bardzo jasny, widok M57 pomimo b.jasnego t³a nieba by³ calkiem ciekawy. Mój MK pokaza³ zaledwie kontury tej mg³awicy, Synta-wyra¼ny pier¶cieñ oczywi¶cie bez kontrastu przy takim Ksiê¿ycu. Teleskop pokaza³ mrowie gwiazd w hi-khi
jest to ¶wietny sprzêt do DS, trzeba tylko ciemnego nieba. Punktowo¶æ gwiazd by³a niez³a, oczywi¶cie to nie jest refraktor. Zaskakuj±co dobry by³ widok Marsa. Niewiele wiêcej widzia³em w Intesie. Co do Saturna (doczekali¶my siê) obraz by³ naprawdê dobry, widaæ by³o pas równikowy i przez krótkie chwile Cassiniego, oczywi¶cie ma³o ostro. Zrobili¶my b³±d nie stawiaj±c obok Synty MK i FL (Saturn jest znakomitym obiektem do okre¶lenia kontrastu i rozdzielczo¶ci sprzêtu). Wystawi³em co prawda dzisiaj w nocy Intesa i Saturn by³ jak ¿yleta ze "sta³±" przerw± cassiniego, ale chêtnie postawiê obok nastêpnym razem w tych samych warunkach Syntê aby stwierdziæ ostatecznie jak to jest. W w±skim okularze zoom obraz by³ dobry przy krawêdziach pola.
Planety w Syncie daj± siê ca³kiem fajnie ogl±daæ, szczególnie po przys³oniêciu apertury. Wykonanie teleskopu jest przyjemne, nie widaæ niedorobek. Tak wiêc optyka-naprawdê udana!
Zalety:
-bardzo dobra optyka
-niska przystêpna cena
-³adne wykonanie
-b.szybkie studzenie
-ma³a waga
-porz±dny, udany okular 2"
-BARDZO dobrze wykonany paj±k, w zasadzie nie widaæ zupe³nie krzy¿a na jasnych obiektach
-przyzwoity (z tanich) okular 2"
Mankamenty
-luz w wyci±gu (na szczê¶cie metal)
-ciê¿awo pracuj±cy obrót wokó³ osi pionowej (przyda³by siê napêd lub przynajmniej ³o¿ysko)
-za gruby krzy¿ w szukaczu, w ogole szukacz mi siê nie podoba (ma³e pole)
-kiepskie okulary 1,25, denne po prostu.
-konieczna drobna poprawka kolimacji
Ogólnie sprzêt na pewno atrakcyjny cena-jako¶æ.
Pozdr.
-konieczna drobna poprawka kolimacji Tego Andrzeju bym nie zalicza³ do wad. Praktycznie ka¿dy sprzêt nale¿y co pewien czas kolimowaæ.
Fakt.
Od razu musze sprostowac kilka spraw:
1. Po powrocie od Andrzeja ok 4 wystawilem na Saturna. Obraz super ostry. Widoczna struktura w pasach, pas rownikowy, czarna ostra przerwa Cassiniego. Wczesniej obraz byl nieostry, poniewaz saturn byl z 10 stopni nad horyzontem. Teleskop test saturna przeszedl spiewajaco. Nawet dokonalem kilku nagran.
2. Okulary. Potestowalem te okularki. Jeden jest faktycznie na pierwszy rzut oka "smieciem" - 10mm. Potestowalem go (z braku chwilowo zooma lantana) na saturnie i dawal naprawde doskonaly obraz planety. Bez zadnej aberracji, rozmycia, duchow itp. Wydaje mi sie, ze na poczatek ludzie beda z niego zadowoleni - w tej klasie cenowej.
Okular 20mm jest znacznie lepszy. Pole ok 55 stopni. Uwazam, ze wiele poczatkujacych osob bedzie bardzo zadowolonych z tego okularu. Mysle, ze w ten sposob nalezy przedstawic sprawe. Wiadomo, ze te okulary kiedy patrzymy na nie z zewnatrz np przy Naglerze, to wygladaja malo imponujaco. Ale kiedy przez nie patrzymy pod kontem ich konkretnego zastosowania, to juz nie jest tak zle.
3. Szukacz - tu Andrzej jest wyjatkowym koneserem. Szukacz jest naprawde dobry - znacznie lepszy od mojego poprzedniego. Jest na pewno na tyle dobry - ze bylby ostatnia rzecza, ktora bym tuningowal w tym teleskopie. Na koniec recenzji napisze tunig tego sprzetu - tak, zeby wyszedl jak marzenie.
Mo¿e jestem detalist±, ale szukacz przy dobsie to super wa¿na sprawa. Ten zamocowany w oryginale ma dla mie jedn± tylko zaletê-³atwo¶æ justowania. Optyka raczej nie jest dobra.
Do do okularów 1,25" to na pewno lepsze takie ni¿ ¿adne.
Nie chodzi mi o to, ¿eby kwêtkaæ, wydaj±c oko³o 1700 pLN na 20cm teleskop trudno siê spodziewaæ aby ³apa³o siê Pnan Boga za nogi :lol:
Co do wyci±gu to jest to tani, popularnej klasy wyci±g ale wykonany w ca³o¶ci z metalu, bez takich szopek jakie zrobi³ swego czasu Meade w swoich Sky-Hunterach.
Optyka jest naprawdê dobra, oczywi¶cie daleko obrazom planetarnym do apochromatu i nie dziwota. Obrazy w newtonie s± pozbawione tej "g³êbi 3D" (s± "p³askie"), kontrast spowodowany obstrukcj± te¿ jest mniejszy ni¿ w uk³adach soczewkowych czy katadioptrykach. Nie jest to jednak powód do narzekañ-takie s± cechy newtona i ju¿.
Aby wreszcie daæ ¶wiadectwo obiektyzmowi: sam siê zastanawiam nad nabyciem takiego sprzêtu, tym bardziej, ¿e mam rosyjski szukacz 7x50 8).
Nie spodziewa³em siê oczywi¶cie, aby chiñczycy wsadzali wyci±g za 200USD do teleskopu za 300-400USD. Wyci±g jest jak najbardziej do codziennego u¿ytku, zawsze kiedyæ osoby tak upierdliwe jak ja mog± sobie wymieniæ na co¶ lepsiejszego :lol:
Tak jak pisa³em-najwa¿niejsza sprawa-optyka jest tu udana.
P.s.
Co do Marsa to dok³adne porównanie z Intesem jest takie: obrazy by³y bardzo zbli¿one. Wydaje mi siê (to nie jest patriotyzm lokalny!), ¿e MK daje lepszy kontrast, tzn. w Syncie Mars jest owszem ostro zarysowany co do konturów, ale mniej "zró¿nicowany" w ¶rodku.
Mo¿e uda siê wrzuciæ tu najlepsze (wybrane) 3 surowe klatki Marsa z tej sesji z trzech telpów: Synta, FL, MK?
Pozdr.
Po namy¶le postanowi³em jednak zakupiæ tego dobsa. Zamierzam wsadziæ go na monta¿ LXD-500. Wa¿y tyle co mój Intes.
Zobaczê, czy zdecydujê siê na sprzeda¿ maka-dla mieszczucha ew. osoby z mniejszym samochodem (lub balkonem :!: ).
Synta jest spora (proszê o przepis jak to ukryæ przed ¿on±)-mo¿e ewentualnie wyjedzie (stacjonarnie ju¿) na wie¶. Zobaczymy.
Megrez i lornetki zostaj± do koñca przy mnie-jestem luneciarzem, ale ten DS wabi jednak coraz mocniej. Zmieniê na pewno szukacz oraz zastanowiê siê w przysz³o¶ci nad wyci±giem (wymiana, ew. lifting-jest to mo¿liwe).
Pozdr.
Przy tych testach doszlismy do ciekawego wniosku. Problemem tej Synty jest cena. Gdyby kosztowala 3 tys to szla by jak cieple buleczki. A jak 1700 to wszyscy sie boja - bo co to moze byc za takie pieniadze? Trudno nam uwierzyc, ze sprzet za 1750 zl daje duzo lepsze obrazy niz np refraktor achro 150 za 6 tys zl? Nie mam watpliwosci, ze pod wzgledem obrazow planet i DS nie kupilbym juz Achromatu 150/1200.
Dzisiaj nie wyrobilem sie ze zdjeciami. Jutro postaram sie uzupelnic recenzje o nastepne fakty oraz dorzucic zdjecia.
Adam tylko nie chwal tak tej synty przed Fotoclasiciem bo nam ceny pójd± w górê i kicha! :Cry: , a tak to ka¿dego staæ na tak± rurkê i zielonkê i starego wyjadacza. Ju¿ mi siê wydaje ¿e pierwsze symptomy takich pozytywnych opini ju¿ wystepuj±: mam wra¿enie ¿e kiedy¶ przy tej Syncie nie by³o napisane PROMOCJA! a teraz jest!!!!!
Wlasnie tez sie tego obawiam. Nie widzialem wczesniej napisu promocja. Tak wyglada polski biznes. Biora to trzeba ceny podnosic. Ale sami sie na glupocie moga przejechac, bo jak podniosa to sprzedaz spadnie! :evil:
Niech lepiej zaoferuja sama tube od 250!
Moze ktos chce EQ5 to bysmy do spolki kupili? Ja rurke, a ktos EQ5 od niej? Na zachodzie juz sprzedaja tylko w wersji z HEQ5!
Niech lepiej zaoferuja sama tube od 250! Adam ju¿ dzia³am w tej sprawie!
P.S. Napisz ¿e gówno widaæ a nie DS i PROMOCJA zniknie! :pistol:
Nie widzialem wczesniej napisu promocja. Witam!
Napis promocja by³ wcze¶niej na pewno.
pzdr. Zbyszek
To proszê napiszê co¶ na ostudzenie zapa³u zakupów i ostudzenie wzrostu cen- wyczyta³em na stronce Ludesa: lustro 20cm to float, lustro 25cm to pyrex. Róznica w odporno¶ci na naprê¿enia cieplne. Nic za darmo, panowie. Niemniej jednak obrazy przez 20cm-b.dobre.
Dzisiaj kolimujê syntê Adama, zobaczymy co poka¿e na Saturnie. Trudno-wytrzymamy do tej 4 rano.
Szkoda ¿e importer nie sprzedaje samych rur :!: :!:
Hej.
I proponujê te¿ nie sugerowac siê nisk± cen±. Dobsy tak kosztuj± na calym ¶wiecie. U Ludesa TA SAMA Synta jest dro¿sza o 200 (zeta!), ale Ludes jest sprzedawc± uznanym, drogim i dobrej jako¶ci.
Podejrzewam, ¿e ten teleskopik w hurcie kosztuje ze 250 USD max.
Nie spodziewajmy siê kosmicznej jako¶ci wykonania detali, matowych lakierów proszkowych i nadmiaru aluminium. Ot, lakier m³otkowy znany z EQ-5, emaliowana blacha. Ale jest tpo zrobione estetycznie. Nie jest to na pewno jakie¶ "chiñskie badziewie". W tej cenie nale¿y uznaæ pewne rozwi±zania.
Owszem -je¶li kto¶ kupuje to po teleskopie made in "U"- to jest to skok na g³êbok± wodê. Ale je¶li kto¶ jest przyzwyczajony np. do jako¶ci znanej z wiêkszym modeli Meade'a-to bedzie krêciæ nosem. Mój Intes w porównaniu z Synt± (w sensie wykonania) to jak wolkswagen przy polonezie. Oczywi¶cie je¿dz± jeszcze i mercedesy i trabanty, jasne. Jeszcze raz powtórzê-ten sprzêt ma dobr± optykê i to jest najwa¿niejsze. Resztê mo¿na ju¿ sobie dopasowaæ "pod siebie". Ja osobi¶cie lubiê majsterkowaæ, je¶li ju¿ kupiê trochê pozmieniam w tym telpie.
Hej.
Ale je¶li kto¶ jest przyzwyczajony np. do jako¶ci znanej z wiêkszym modeli Meade'a-to bedzie krêciæ nosem. Szczególnie , ¿e w LX-ach rdzewiej± ¶rubki na tubusie
Ale nie tuby.
Przy tych testach doszlismy do ciekawego wniosku. Problemem tej Synty jest cena. Gdyby kosztowala 3 tys to szla by jak cieple buleczki. A jak 1700 to wszyscy sie boja - bo co to moze byc za takie pieniadze? Trudno nam uwierzyc, ze sprzet za 1750 zl daje duzo lepsze obrazy niz np refraktor achro 150 za 6 tys zl? Nie mam watpliwosci, ze pod wzgledem obrazow planet i DS nie kupilbym juz Achromatu 150/1200.
Dzisiaj nie wyrobilem sie ze zdjeciami. Jutro postaram sie uzupelnic recenzje o nastepne fakty oraz dorzucic zdjecia. Adamie jako prowadz±cy to publiczne i demokratyczne forum powiniene¶ odro¿niaæ wiedzê od m±dro¶ci jak Jedi i b³agam nie porównuj cenowo teleskopu na Dobsonie z teleskopem na monta¿u paralaktycznym bo to ¶wiêtokradztwo tu i teraz na ciele tego forum :roll: :roll: :roll:
Ja siê co chwilê zastanawiam czy wy testujecie aby ten sam teleskop... 8)
Jesion pisze ostre obrazy ksiê¿yca przy 330x ... Andrzej tylko nie do ksiê¿yca...
Jesion ... Mars jakiego nigdy w ¿yciu nie widzia³em, Andrzej prawie taki dobry jak w Intesie
Jesion "rewelka" za tak± cenê , Andrzej... ujdzie za taka cenê...
Jak to jednak duzo zale¿y od punktu widzenia...a prawda jak zwykle gdzies siê szlaja na ¶rodku :wink:
Wiesz McArti Jesion to Hurrrrra Optymista i to ca³± gêb± a £ysy to urodzony sceptyk i defetysta (na pewno siê nie uda :wink: ) Jak razem napisz± recenzjê to napewno wyjdzie sprzeczna ale obiektywna po u¿yciu szarych komórek i zastosowaniu statystyki czyli jakie wioski ? ? ?
Teleskop jest przeciêtny bo gorszy od maków z optyk± O.K. ale za okazyjn± cenê i ta cena na Dobsonie stanowi jego najwiêksz± zaletê 8)
Dokladnie - dlatego starcie jest dobre. Poza tym, jak pisalem, wczesniej nie trafilem na dobre warunki - i to byl faktycznie najlepszy Mars. Przy ostaniej sesji Mars moim zdaniem pokazal tyle samo szczegolow we wszystkich teleskopach. Porownajcie tylko ich ceny :(
A gdzie Andrzej pisal cos o ksiezycu? Ksiezyc jest bardzo, bardzo dobry.
Poza tym sa pierwsze zdjecia z Synty w dziale galeria.
PS. Sprzet nalezy oceniac w danej kategorii. Nie mozna powiedziec, ze wyciag jest zly i ma luzy - bo wtedy trzeba porownac do np wyciagu Vixena, ktory jest faktycznie lepszy - ale jaki to ma sens? Jezeli ktos sie nie przesiada z takiego sprzetu to oceni te cechy na bardzo dobre. Ludzie ktorzy "bawia" sie teleskopami po kilkanascie-dziesiat tysiecy zl beda wytykac takie wady, jak "niematowy" lakier :)! Ale kto sie bedzie na Boga przesiadal z drogiego teleskopu na tani?
Janusz - czytaj dobrze, bo nigdzie nie konfrontuje montazu dobsona z paralaktykiem. A porownujac z zestawem EQ5+refraktor 150 to moge porownac ceny i uzytecznosc sprzetu w obserwacjach wizualnych. Bo przede wszystkim nie ma refraktora na dobsonie, a na tym paralaktyku generalnie nic nie da i komfort obserwacji znacznie nizszy i obraz tez!!! Nie winikam w roznice technologiczne. Lidzy sie to, co mozna zobaczyc i jak!
Teleskop jest przeciêtny bo gorszy od maków z optyk± O.K. ale za okazyjn± cenê i ta cena na Dobsonie stanowi jego najwiêksz± zaletê 8) No i widzisz - sam wpadasz we wlasna pulapke!!! Co to znaczy, ze jest gorszy od Macow??? Planety pokazuje podobnie, a na DS to juz masakruje Maksutova 150!!! Wiec nie wprowadzaj czytelnikow w blad.
JEszcze raz powtorze. Co tu jest huraoptymistyczne jezeli w MC ledwo widze obiekt, a w Syncie widze bardzo dobrze i to przy jasnym niebie?
To samo w planetach - nic wiecej w Vixenie APO, czy Maksutovie na Marsie nie widze. Wiadomo, ze czarne niebo wokolo marsa bedzie czarniejsze w APO, ale czy warte jest to ceny x10? Jezeli ktos ma nieograniczony budzet - to pewnie - niech bierze. Ale nie o tym tu dywagujemy! Prawda?
Widzialem wiele teleskopow w tej cenie (nawet wiekszej). Zaden z nich nie jest w stanie rownac sie z ta Synta! I to jest fakt nad ktorym nie da sie przejsc obojetnie.
Wiem wiem Hurra Optymista ju¿ stosujê odpowiedni filtr :wink: :wink: :wink:
I czytam teleskop O.K. Cena naprawdê okazyjna 8)
Janusz, zamiast wycieczek personalnych napisz jakies pomysly na kolejne testy! Konkretnie! Potem wg tego schematu bedziemy wszystko tak testowac, co wpadnie w lapy.
Ale nie tuby. Tego by jeszcze brakowa³o. Najwa¿niejsze dla mnie to, ¿e nie gnije lustro jak w drugim co go mam (ale nie Meade) :lol:
No??? ¿eby to stwierdziæ to trzeba poczekaæ z dekadkê Mirku :wink:
Jesionie proponujê test porównawczy Mak150mm Synta Newton 200mm Synta refraktor 150mm na gwiazdach podwójnych, to okre¶li nam w pe³ni klasê jej optyki, ring wolny drugie starcie :lol: :lol: :lol:
Zrob te¿ fotki po sobie takimi sprzêtami planety Mars to zobaczymy co i za¶ w nich siedzi za optyka :?: :?: :?:
Chcesz konkretów? proszê bardzo dzia³aj !!!
No??? ¿eby to stwierdziæ to trzeba poczekaæ z dekadkê Mirku Dekada to mi wystarczy z nawi±zk±. My¶³ê ze jak wytrzyma dekadê to kto¶ bêdzie mia³ z niego jeszcze korzy¶c. U wytrzyma³ oko³o roku.
No??? ¿eby to stwierdziæ to trzeba poczekaæ z dekadkê Mirku :wink:
Jesionie proponujê test porównawczy Mak150mm Synta Newton 200mm Synta refraktor 150mm na gwiazdach podwójnych, to okre¶li nam w pe³ni klasê jej optyki, ring wolny drugie starcie :lol: :lol: :lol:
Zrob te¿ fotki po sobie takimi sprzêtami planety Mars to zobaczymy co i za¶ w nich siedzi za optyka :?: :?: :?:
Chcesz konkretów? proszê bardzo dzia³aj !!! Noooo... i o to chodzi! Podwojne dzisiaj przytescimy. Z fotami planet jest problem, bo z barlowem to niezle spie... z kadru :) Ale jak Andrzej ja kupi, to wtedy bedzie mozna zrobic bezposrednia konfrontacje foto, bo bedzie mial obydwa na jednym montazu (moze juz z motorami).
Dzisiaj w nocy od ok 01(pm :wink: ) do ok 05 jeszcze raz testowalismy dobsa Synty model SkyWatcher 200/1200. Teleskop zosta³ skolimowany, w sumie posz³o to ca³kiem sprawnie. Wcze¶niej pisa³em o dobrej optyce tego sprzêtu. Wycofujê sie z tego...optyka jest po prostu rewelacyjna. Nie chcê wpadac w przesadny entuzjazm i staram siê byc obiektywny. Obok sta³ mój MK, skolimowany w sposób perfekcyjny-sprawdzone przed testami.
MARS-Synta by³a przed kolimacj±, przy power do ok. 200X obraz by³ porównywalny z MK. Troszkê bardziej jasny i nieco mniej kontrastowy, ale-potêga! Po kolimacji Mars nam juz uciek³.
SATURN-seeing zmienia³ siê w zalezno¶ci od tego nad jakim dachem planeta siê przesuwa³al. Ale by³a godzinka prawdy gdzie seeing mogê oceniæ na powiedzmy 9/10. To co pokaza³y teleskopy zamurowa³o mnie po prostu. Synta: planeta koloru bia³o-¿ó³tego, z lekkim odcieniem pomarañczowego widac piêknie i (rewelacja) bardzo ostro p.Cassiniego, pas równikowy, cieñ planety jak ¿yletk± wyciêty. Widaæ "z przodu" w±ski ciemny pas od ostatniego pier¶cienia przez ktory patrzymy na Saturna od "czo³a". Widok który do tej pory zna³em z 25cm SCT. Widaæ ksiê¿yce b. wyra¼nie. MK: widok podobny, czasami nieco spokojniejszy obrazten teleskop jest nieco mniej od Synty wra¿liwy na zmiany ciep³a w otoczeniu. Saturn ciemniejszy, nie widac tak dobrze ksiê¿yców, obra ostry w zasadzie porównywalny, Saturn w kolorze bardziej ¿ó³tawym.
M42-Synta przy 35X kicha, t³o nieba za jasne, traper rozdzieli³ siê przy okularze 34mm (35x power). Intes przy 150X i szerokim polu 12,5mm naglera pokaza³ piêkne "ob³oki" w mglawicy. Synta przy spowerowaniu zoomem lantana-bajka, piêkny obraz, niemal namacalne ob³oki py³u w mg³awicy. Oj 20cm newton (niezale¿nie od producenta) po¿era ¶wiat³o!
Epsilony: tym razem przy 100X spokojnie w obu sprzêtach, w Syncie o wiele ja¶niejsze. Punktowo¶æ zbli¿ona, Synta nieco flarowa³a przed kolimacj±, po kolimacji epsilony juz "uciek³y". MK-obraz nieco bardziej stabilny, "sta³y", wp³yw wiêkszej ¶wiat³osi³y.
Synta 20/1200-nie wiem co tam za lustro w³ozono, ale to nie jest optyka z teleskopów tej klasy cenowej!
Co do wykoñczenia a szczególnie kichowatych okularów 1,25" zdania nie zmieni³em. Koloruj± równo, koma jak diabli na obrze¿ach. Trochê lepiej po oglêdzinach szczegó³owych wypada szukacz. Wyci±g okularowy zamiast wymiany mo¿na latwo zliftingowaæ pozbawiaj±c go luzów.
¦ruby kolimacyjne s± na kluczyki ampulowe-wieki plus, tak teraz "sie robi" na ¶wiecie.
Podsumowanie: optyka na wysokim poziomie, ma³a obstrukcja, studzenie ok. godziny, planety rewelacyjne widoki po prostu, trudno uwierzyæ. Trza zobaczyæ. Nie wiem, mo¿e Jesion trafi³ na wyj±tkowe lustro?, jutro przyje¿d¿a sprzêcik dla mnie, zobaczymy. Je¿eli trafiê na podobny egzemplarz (trochê obawiam siê tej "powtarzalno¶ci")-szkoda mi trochê bêdzie pozbywaæ siê maka (jest 5x mniejszy od Synty i sprawda siê piêknie nie tylko na planetkach, ale te¿ w DS). Na razie dajê sobie spokój z obserwacjami, trzeba odespaæ te nocki :shock: :shock: :shock: :shock:
Pozdrawiam.
Nie wiem, czy to wczoraj taki wyjatkowy dzien sie trafil (ale w sobote o 4 tez mialem takie warunki), ale widoku saturna przy 250-300x w spokojnych momentach to chyba do konca "dni" nie zapomne (to byl najlepszy widok jaki widzialem). Jak z dobrego zdjecia. Mam swira na pkt dopatrywania sie szczegolow w pasie. Tu poza przerwa cassiniego widzialem wyraznie strukture pasa, rozna jasnosc (ostatni skladnik wyraznie ciemniejszy). Dlaczego nie wyciagnelismy laptopa na czas??? Ale z drugiej strony wtedy nie zobaczylibysmy tych pieknych widokow - zarowno w newtonie, jaki i Maksutovie. Pamietajmy, ze Maksutov to przeciez planetarny specjalista dajacy bardzo dobre widoki planet. Jakim prawem podskakuje mu prosty i swiatlosilny newton?
Potwierdza sie, ze newton to tylko lustro - im lepsze, tym lepsze obrazy. Nie mozemy sie odczekac testow pod ciemnym niebem. Az strach pomyslec, jak przy tej jasnosci, ostrosci i rozdzielczosci wyglada M13 :shock:
Zamowilem dzisiaj rano kolejne 2 Synty. Zobaczymy jaka jest powtarzalnosc tej optyki.
PS. Dzisiaj na 100% do recenzji wrzucam fotki Synty autorstwa Andrzeja. Zobaczycie ja z bliska.
PS2. Ciesze sie, ze Foroclassic podjal rozmowy ze mna w sprawie przeslania testowej 250. Mam nadzieje, ze rozmowy skoncza sie pozytywnie i juz niedlugo bedziemy mogli sie przekonac, jak wyglada 200 przy 250 pod ciemnym niebem :)
Ciekawi mnie jak wypadloby porownanie soligora MT-800 z ta synta. Czy mozecie cos na ten temat napisac ? Oczywiscie MT-800 jest jasniejszy, ale apertura ta sama.
Nie wdajac sie w dluzsze dyskusje - ta synta to dziwny teleskop, niby tani, niby chinski, a obrazy daje jakosci sprzetow z zupelnie innej polki. Na razie nie znam nic w tej klasie cenowiej, co by mozna prownac do tego teleskopu.
Ciekawy jestem takiej bezposredniej konfrontacji MT800 vs SW 200/1200. Moze uda sie tego dokonac w Jodlowie.
Janusz? Nie wiesz, czy ktos z obecnych w Jodlowie ma twojego Soligora? Moze bys przywiozl jakas sztuke do testu?
Adam bojê siê o dalsze losy Synty... chiñczycy nie nad±¿± produkowaæ! :wink: Wyci±g±j od nich 250 bo to bêdzie dopiero jazda!
Chiñczycy :sex: rynek.
Adam bojê siê o dalsze losy Synty... chiñczycy nie nad±¿± produkowaæ! :wink: Wyci±g±j od nich 250 bo to bêdzie dopiero jazda! No wlasnie - to jest pytanie. Bardzo mnie ciekawi - czy ta znacznie krotsz, a "szersza" Synta da sobie rade? Na DS nie mam watpliwosci - ale co z planetami? Gdyby byla np f8 to by byla jazda na planetach ;)
Mam pytanie do u¿ytkowników Synty 200/1200. Czy lustro wtórne w tym modelu daje siê kolimowaæ ? Widzia³em Syntê 200/1000 (niestety tylko w Fotoclassicu, a nie w akcji), w której lustro wtórne zawieszone by³o na czterech cienkich blaszkach a jego mocowanie nie dawa³o mo¿liwo¶ci jego regulacji. Trochê mnie to zaniepokoi³o, poniewa¿ je¶li Chinczyki niedok³adnie je ustawili to mo¿liwo¶æ regulacji nie istnieje. Czy model 200/1200 posiada podobne rozwi±zanie ?
No dobra Panowie! - Pad³em ofiar± Syntomanii! :letsdrink:
W czwartek mam 200/1200 u siebie.
Jasna cholera!!!! :Boink: :Boink: :Boink:
Lusterko wtórne bez problemu daje sie kolimowac. Sposób jego zamocowania i ma³a (0,5mm) grubo¶æ blaszek paj±tka to zalety tego telpa.
Emde: napisz koniecznie wra¿enia po obserw!
Hej.
No dobra Panowie! - Pad³em ofiar± Syntomanii! :letsdrink:
W czwartek mam 200/1200 u siebie.
Jasna cholera!!!! :Boink: :Boink: :Boink: Nie by³ bym sob± gdybym nie napisa³. ¬le robisz szybko, szybko to po³owa przyjemno¶ci. To moja dewiza.
Tak Mirek ma racjê. W ogóle lepiej kupowaæ co¶ co siê widzia³o. Ja co prawda tez siê zdecydowa³em ale po obserwacjach w³asnie.
Ale z drugiej strony-wiadomo kontenery z Chin p³yna miesi±cami :wink:
Qrcze, napiszczcie szybko porownanie tej synty z soligorem bo sie rozchoruje ! :slon:
Mirek ju¿ siê walê po g³owie :Boink: :Boink: :Boink: , a¿ mnie ³eb boli - ale ku¼wa niewytrzyma³em! :King: Ju¿ nied³ugo siê przekonam czy to dobra decyzja. Kto nie ryzykuje ten Synty nie ma!
P.S.
Zosta³a w Fotocllasicu jeszcze jedna sztuka... ups... ¶pieszta siê, ¶pieszta, bo nastêpne dopiero za chiñski miêsi±c.,, :rr:
...A tam Mirek, 1750 to kurde nie maj±tek... :slon:
...A tam Mirek, 1750 to kurde nie maj±tek Zgadza siê tyle kosztuje dobry okular
Mirek ju¿ siê walê po g³owie :Boink: :Boink: :Boink: , a¿ mnie ³eb boli - ale ku¼wa niewytrzyma³em! :King: Ju¿ nied³ugo siê przekonam czy to dobra decyzja. Kto nie ryzykuje ten Synty nie ma!
P.S.
Zosta³a w Fotocllasicu jeszcze jedna sztuka... ups... ¶pieszta siê, ¶pieszta, bo nastêpne dopiero za chiñski miêsi±c.,, :rr:
...A tam Mirek, 1750 to kurde nie maj±tek... :slon: CO!!!??? To juz wszystkie poszly? Cholera - dzwonie do prezesa po prowizje - niech mi daje 250 jako gift za PR ktory tu uskutecznilem ;)
No to panowie - w czwartek dowiemy sie, czy te Synty sa powtarzalne w jakosci :)
Jeszcze jedno - mo¿na kupiæ samo EQ6 - zamawiaj± w Fotoclassicu u swojego niemieckiego dostawcy - za prawdopodobnie 1200 euro... kto¶ tu nas :sex:
Acha... pani Agnieszka od nich to bardzo fajna osoba... Jak pyta³em o Syntê to powiedzia³a ¿e super sprzêt i poda³a mi takie forum, gdzie mogê o nim poczytaæ - podaje link:
http://www.astro-for...opic.php?t=1669:D
P.S. Jesion promocja ju¿ siê chyba skoñczy... :Cry:
Panie Agnieszka rzeczywi¶cie mile zaskakuje. Wiedzia³a nawet co¶ na temat mcowanie takich telpów na paralaktyku :shock:
Proszê, a u nas kobietek jak na lekarstwo a na forum to ju¿ tylko "bal samców" :Beer: :pistol: a przecie¿ jest jeszcze
Pozdr.
Panowie to teraz niech fotoclassic umie¶ci reklamê naszego forum! :wink:
Czy¿by fotoclassic okaza³ siê niegro¼nym konkurentem rynku z uwagi na wyczerpanie siê zapasów? :wink:
Ju¿ teraz wiem po co Adam tak skupuje te Synty. Aby nie dopu¶ciæ do zalewu rodzimego rynku przez chiñsk± produkcjê...
Pozdr.
... a ja s³ysza³em ¿e Adam otwiera sklep z telepami... :wink: - tu¿ obok Janusza... :D :wink:
Tak - od jutra u mnie synty po 3 tys :)
A tak powaznie - ciesze sie ze P. Agnieszka poleca nasze forum. W sprawie naszej reklamy na stronach FC bedziemy rozmawiac. Na razie numero uno jest testowa 250 :)
Tak sie wlasnie robi 2 stronny PR :)
Recenzja zostala zaktualizowana - patrz pierwszy post w tym watku!
Otzyma³em w³a¶nie przesy³kê. Na razie rura le¿y sobie w aucie, dopiero wieczorem (mo¿e) zacznê to skrêcaæ.
Otworzy³em paczkê z monta¿em-nic nie brakuje, nawet chinloe dodali narz±dy w postaci wkrêtaków :o i kluczy ampulowych :shock:
Alles jest ³adnie zapakowane. Jak tylko luknê przez skolimowany sprzet na Saturna-bêdê wiedzia³ sporo o tzw. powtarzalno¶ci lustra w tym modelu Synty. Na pewno dam znaæ jak z tym jest.
Pozdr.
Hej.
a lustro jest?
Grzesiek ja dostanê zawa³u przez Ciebie! :D :D :D
no co, ¿artujê. Dalej nie pytam. Ale chyba lustro to jest ten istotny element w tym egzemplarzu. Po co zatem patrzy³e¶ czy dobson jest OK?
Jak tylko zlo¿ê sprzêt dam znaæ, mam nadziejê ¿e lustro tam jest :idea: ...dopiero wieczorkiem w domu sprawdzê.
Ja mo¿e czepiam siê szczegu³ów, ale uwa¿am ¿e warto po¶wiêciæ syncie trochê uwagi przy liftigu, teleskop ma swój utrok nie tylko dziêki dobrej optyce ale i ogólnej estetyce. Po detalach wykonania Vixena czy Megreza jestem wyczulony na pewne niedorobki có¿ robiæ...
Hej.
Ale wlasnie ta zabawa zaczyna mi sie podobac :) Przy obrazach synty + zestaw akcesoriow TOPowych da rewelacyjny efekt jako calosc.
No z topowymi akcesoriami to ju¿ jej cena nie bêdzie za bardzo "friendly" dla naszych portfeli :?
Adamie, jak zapewne wiesz ja jestem w³a¶cicielem Synty 200/1000 na paralaktyku. Kiedy kupowa³em swój egzemplarz mia³em problem, czy wybraæ model 200/1000 na paralaktyku, czy 200/1200 na Dobsonie. Parametry bardziej podoba³y mi siê w tym drugim, ale obawia³em siê, ¿e przy moich 190 cm wzrostu bêdê mia³ problemy z krêgos³upem. A ró¿nica miêdzy 1000 a 1200 nie jest taka du¿a.
Do Ciebie mam nastêpuj±ce pytanie. Jak sprawdza siê Soligor zoom 8-24 mm z Synt± w porównaniu z okularami 10 i 20 mm, które s± dostarczane z teleskopem. Czy warto wydawaæ prawie 800 z³ na tego zooma, czy raczej pomy¶leæ nad czym¶ innym.
Ja te¿ jestem bardzo zadowolony z Synty i teraz zastanawiam siê nad okularami. A w przysz³o¶ci (mo¿e nied³ugiej) Synta 254/1200 tylko na czym¶ mocniejszym ni¿ EQ5. Czekam wiêc na test egzemplarza próbnego.
Pozdrawiam
Robert Bodzoñ
Do Ciebie mam nastêpuj±ce pytanie. Jak sprawdza siê Soligor zoom 8-24 mm z Synt± w porównaniu z okularami 10 i 20 mm, które s± dostarczane z teleskopem. Czy warto wydawaæ prawie 800 z³ na tego zooma, czy raczej pomy¶leæ nad czym¶ innym. Doskonale! Warto, warto i jeszcze raz warto - bo mimo ze sporo kosztuje, to innego w tej klasie za te pieniadze nie kupisz. Dla mnie absolutnie Must Have...
Roznica jest kolosalna. Zero aberracji, zero komy... Jezeli jestes "koneserem" obrazu i nie akceptujesz takich wad obrazu, to nie wrocisz juz nigdy do tych standardowych okularow po zabawie z Lanthanem Soligora.
No z topowymi akcesoriami to ju¿ jej cena nie bêdzie za bardzo "friendly" dla naszych portfeli :? Zdecydowanie nie - ale z drugiej strony ze wszystkim zmiescisz sie powiedzmy w 4-5 tys. A ktory mu podskoczy w takiej cenie? Jaka jest alternatywa? Z synty pozostanie tylko lustro i blacha - no i zmixowany dobson.
Hi hi Jesionie to chyba nie widzia³e¶ seryjnych wyrobów Astrokraka w akcji, dopracowana estetyka i funkcjonalno¶æ i to wszstko za rozs±dne w dodatku pieni±dze ale tak to jest zwykle ¿e cudze chwalicie a swojego, krajowego wyrobu nie znacie 8)
Swego nie znacie, bo slabo z promocja. Dawaj no do testow to ocenimy;)
A masz w nich wyciag z motofocusem JMI?, a masz lakier metalic ;)?
A masz elektroniczne sterowanie? Wydaje mi sie, ze nie dasz rady w tej cenie walczyc z synta :) Twoje teleskopy sa robione starannie i kazda sztuka to pojedyncze wyzwanie. Chinole wala cale kontenery na godzine, wiec nie wierze, ze bylbys w stanie mierzyc sie cenowo. Poza tym patrze w oferte i nie widze nic kolo 200/1200 (IMO ideal dla mnie wielkoscia). Poza tym, czy jestes w stanie sprzedac mi teleskop np. 270 na piatek (dzisiaj np. zamawiam)?
A wracajac do tematu - powiedz mi cos o produkcji luster, a konkretnie o materialach uzywanych do ich produkcji. Zakladam, ze ta synta ma pewnie jakies najtansze rozwiazanie. Dlatego prosze o wypisanie rodziajow i jaki ma to wplyw na uzytkownie przez zwyklego chlebozerce.
PS. Mowie powaznie - daj do testow 270 to zrobimy konfrontacje z 254 Synty. Bedzie dobrze - to nie nadazysz z produkcja - moze juz nie zdazasz?
Chcia³bym siê najpierw przywitaæ - to pierwszy mój post na nowym forum :).
Z du¿ym zaciekawieniem przeczyta³em recenzjê Synty. I mi³o mi, ¿e skazany na przegran± w konkurencji "planetarny shoter" newton znakomicie radzi sobie z rywalami z górnej pólki cenowej :). Je¶li chodzi o moje wra¿enia z obserwacji planet i Ksiê¿yca to w³a¶ciwie musia³bym przepisaæ to co ju¿ zosta³o napisane przez Jesiona i Andrzeja. Tu wa¿ny jest dobry seeing i kolimacja (kolimator laserowy juz dawno zakupi³em :)). A do du¿ego powerowania zakupi³em szerokok±tnego lantana "made by Vixen" o ogniskowej 5 mm. Mars w tym okularze przy powiekszeniu 240x i dobrym seeingu robi naprawdê wra¿enie. Ksiê¿yc z bezlikiem ostrych kraterków równie¿. Trochê mi szkoda, ¿e nie mia³em dobrego okularu w okresie kiedy Jowisz by³ dobrze widoczny. Ale i przy powiekszeniu 120x by³y widoczne zawirowania w pasach równikowych, WCP oraz pasy po³o¿one bli¿ej bieguna. Sprawdza³em czy uda siê ustawiæ ostro¶æ przy powiekszeniu 570x (6,3mm plosl + barlow x3). W odleg³ym o ok. 100 m budynku obserwowa³em ¶ruby piorunochrona. Obraz uda³o sie ³adnie wyostrzyæ a ¶ruba (choæ obraz by³ do¶æ ciemmy) wygl±da³a tak jak by by³a ogladana z bliska przez lupê o ma³ym powiekszeniu. Ciekawie te¿ wyg³ada³a mucha któr± uda³o mi siê "z³apaæ" na dachu obok piorunochrona :). Je¶li chodzi o obserwacje DS to sporo by³o w w±tkach o obserwacjach w Jod³owie. Czekam tu na dalszy ci±g recenzji (choæ tu to jestem spokojny o wynik konfrontacji z "planetarnymi rywalami :)).
Odno¶nie samego opisu telepa mogê dodaæ, ¿e wszystkie okulary to RKE, 10 faktycznie jest s³aba. Wed³ug mnie oprócz 2' 28- ki dobra jest tak¿e 20- ka. Szczególnie je¶li siê j± porówna do popularnych okularów dostêpnych w kraju. Dla zainteresowanych zakupem ma³ej Synty chcia³bym dodaæ, ¿e jest tak¿e sprzedawana wersja z lustrem pyreksowym. Jest ona drozsza o ok. 20-25%, zabieraja tak¿e okular 2" :(.
Jestem równie¿ posiadaczem "du¿ej" Synty (254/1200). Nie moge nic powiedziec o obserwacjach poniewa¿ od momentu zakupu le¿y w kartonie.
Ten teleskop chcia³em kupiæ w Fotoclassicu. Poniewa¿ dodaj± tam sporo " bezp³atnych" dodatków, chcia³em wytargowaæ ma³y rabat kupuj±c teleskop bez nich. W uprzejmej rozmowie z kierownikiem dowiedzia³em siê, ¿e nie stanowi to problemu i ewentualne szczegó³y zakupu mo¿na ustaliæ korzystaj±æ z poczty elektonicznej. Ale na drugi post nie doczeka³em sie odpowiedzi, choæ przyznam, ¿e nawet gdybym nic nie wytargowa³ kupi³bym bym i tak.
Ale odpowiedzi nie dosta³em i po teleskop pojecha³em do Pragi.
Jest to sama tuba z obejmami. Do ewentualnego umieszczenia na paralaktyku brakuje jeszcze "jaskó³czego ogona". Wykonie "du¿ej" Synty podbne do "ma³ej".... nnno mo¿e trochê starannniejsze. W zestawie tylko okular 2". Mocowanie lusterka wtórnego i pajak jak w ma³ej. Obstrukcja 26% ( w ma³ej 25%). Wyci±g wydawaje siê byæ sporo wiêkszy. Po bli¿szych ogledzinach okazuje siê, ¿e tuba wyciagu, adaptery, pokrêt³a s± takie same jak w ma³ej. Podobnie te¿ jest z przys³on± na wej¶ciu wyciagu. Za "wielko¶æ" wyci±gu odpowiada du¿a stopa dopasowana do mniejszej krzywizny tubusa oraz umieszczone w niej ¶ruby s³u¿±ce do kolimacji wyciagu!!
Tubus zwiniêty jest z blachy tak jak w ma³ej Syncie. Wysokosæ teleskopu jest taka sama ale wydaje sie sporo grubszy, choæ to tylko 5 cm róznicy. Waga, tak na oko o 50 % wieksza. Lustro pyreksowe, podparte w 9-ciu punkatch i podobnie jak w ma³ej jest spodem telepa. Generalnie rzecz ujmuj±c ca³o¶æ zrobi³a na mnie dobre wra¿enie. Przy nim Synta 200/1200 wydaje siê do¶æ ma³ym teleskopem...
Odpowiadaj±c na pytanie Krokodyla: to w³a¶ciwie przypadek, ¿e mam sam± tubê. Jecha³em z zamiarem kupna w pierwszej kolejno¶ci monta¿u ale na miejscu okaza³o siê, ¿e EQ6 jest spakowany i gotowy do wysy³ki i do wziêcia zosta³a sama tuba.........
Pozdrawiam
Bocian
Wiem, ze gentelmeni o pieniadzach nie mowia, ale... ile kosztowala cie sama tuba od 254?
Ciesze sie, ze jakosc synty zdaje sie zachowywac powtarzalnosc. To dobry, a nawet bardzo dobry znak. Dzisiaj Synta przyjechala tez do Andrzeja, jutro kolejna pojawi sie u mnie. Zobaczymy, czy Andrzej potwierdzi jakosc swojego egzemplarza.
Powiedzcie mi, z czego jest lustro "malej" Synty? Co daje Pyrex w jej przypadku?
Co¶cie narobili. Mój kolega zamówi³ a tu:
http://market.fotoclassic.pl/Chyba ju¿ nie ma w ofercie.
Adas zajmij siê t± 256 mm to tez wyprzedadz± :slon:
Ciekawe kiedy nastêpna dostawa?
"ile kosztowala cie sama tuba od 254?"
ok. 19000 kcs bez zwrotu czeskiego vatu ale z polskimi nale¿no¶ciami celno podatkowymi.
Lustro pyreksowe ma praktycznie zerowy wspó³czynnik rozszerzalno¶ci termicznej. Teleskop z takim lustrem studzi siê wprawdzie w podobnym czasie jak teleskop z normalnym lustrem ale jest bardziej odporny na zmiany kszta³tu lustra wskutek zmian temperatury lustra/otoczenia w czasie obserwacji i ewentualne zmiany ogniskowej wynik³e z tego. Ma³a Synta z Fotoclassicu ma lustro ze szk³a "float" - wydaje mi siê, ¿e to typowe szk³o okienne.
Tu jest link z opisem rodzajów szk³a (niestety - po niemiecku) :
http://www.teleskop-...liaetnewton.htmNa samym dole.
Pyrex ma tylko lub a¿ 2 do 3x mniejszy wspó³czynnik rozszerzalnosci liniowej ni¿ Float i do zerowego mu brakuje jeszcze spooooooro, Kwarc ma ten parametr mniej-wiêcej jeszcze o rz±d wielkosci mniejszy od Pyrexu a specjalna ceramika szklana jak Sitall, Zerodur czy Cerwit ma ten wspó³czynnik jeszcze o dwa rzêdy wielko¶ci lepszy i on dopiero jest na bliskim zeru poziomie w zakrasie temperatur od -30 do +50 stopni celsjusza 8)
No niestety w tanich teleskopach strosuje siê najtañsze materia³y do ich wyrobu i to zarówno obudowy jak i optyki :?
No codow nie ma...
A powiedz mi - jakie to dla zwyklego obserwatora ma znaczenie. Chodzi mi o konkretne objawy!
Lustro z Floatu do czasu wych³odzenai mo¿e dawaæ zdeformowane lekko obrazy bo zmienia siê w nim krzywizna i ogniskowa studzonych stref przy nierównomiernym stygniaciu masy szk³a :?
Na Borokrzemie ten efekt jest ju¿ prawie niezauwa¿alny a pozosta³e materia³y s± ju¿ praktycznie od niego wolne :lol: :lol: :lol:
a kolimacja krzywizna i takie tam sie nie sypi±?
chodzi mi o u¿ywanie w lecie i zimie?
Do -10 stopni spoko ale potem mog± byæ pewne problemy z floatem bo przeparobolizuje lekko lustro przy ni¿szej temperaturze ze wzgledu na jego niesymetryczny kszta³t z wybraniem z jednej strony 8)
Szerokopojêta ¿ywotno¶æ.....? 8)
Do -10 stopni spoko ale potem mog± byæ pewne problemy z floatem bo przeparobolizuje lekko lustro przy ni¿szej temperaturze ze wzgledu na jego niesymetryczny kszta³t z wybraniem z jednej strony 8) Czyli przy jakiej temperaturze lustro (teleskop) powinno dawaæ najlepsze obrazy?
Tak float jest na pewno tanszym rozwi±zaniem. Problem w tym, ¿e Synta daje obrazy nieosi±galne przez wiêkszo¶æ newtonów wykonywanych z dro¿szych materia³ów. S³ysza³em wile opinii szkle, zakopywaniu go na 100lat w celu odprê¿ania itp. cudowno¶ci. Wielkie show teroretyczne, ale mo¿e postawmy syntê obok innego telpa i wtedy ocenimy ile jest warta.
Na pewno w Jod³owie taka okazja siê trafi, tak wiêc proponujê poczekaæ z opiniami.
¯eby nie by³o ¿e jestem stronniczy: szukacz jktory wyda³ mie siê w drugim podej¶iu ok. teraz jest ju¿ be. Posiada tani± plastikow± obudowê okularu, samo szk³o okularu to jak nic jaki¶ kompozyt. Aperura zas³oniêta w ¶rodku diafragm± zwê¿aj±c± szukacz do ok 40mm :!: . Pole widzenia ok. 70% rosyjskiego 8x50. Wymieniam biegusiem na ruski.
Pozdr.
..... trochê przesadzi³em z tym wspó³czynnikiem rozszerzalno¶ci cieplnej pyreksu :oops:
"Problem w tym, ¿e Synta daje obrazy nieosi±galne przez wiêkszo¶æ newtonów wykonywanych z dro¿szych materia³ów" - mo¿e po prostu wiêkszo¶æ newtonów wykonanych w warunkach amatorskich nie jest w stanie dawaæ takich obrazów jakie powinny. A to z powodu niedok³adno¶ci wykonania optyki, z³ego justowania, z³ego wykonania pajaka, niezrozumienia problemów zwi±zanych z termik± tuby/lustra. Newton to jedyna konstrukcja wykonywana masowo w warunkach amatorskich. Jakie wykonanie taki obraz. I to jest przyczyn± ogólnego przekonania o kieskiej jako¶ci obrazów dawanych przez newtona.
Newton to lustro. Chinole musieli daleko odej¶c od metody obchodezenia wko³o sto³u polerskeigo! Poza tym pewna czê¶æ tej udanej konstrukcji tkwi w minimalnej obstrukcji. Tak mi siê marzy jaki¶ polski producent, który ¶ci±ga z Chin same lustra i dodaje do nich bardziej wysmakowane opakowanie. Nic nie sugerujê oczywi¶cie, ale to by³oby TO.
Pozdr.
Pewny jeste¶ Andrzeju ze chcesz mieæ w polskich telepach lustro z napisem made in China, wiekszo¶æ klientów broni siê przed tym rêkami i nogami ale jak chcesz to sprowadzimy kontenerek luster do firmy i zaczniemy robiæ rynnowe, zwijane rury na Dobsy i Paralaktyki, w koñcu nasz klient nasz Pan :lol: :lol: :lol:
A mo¿e i masz racjê bo skoro lustra z Soligorków mia³y po oko³o 1/10 Lambda to i z Synt trzeba by je pobadaæ i zobaczyæ jak s± wykonane bo mo¿e pochodz± z jednej i tej samej dobrej fabryki optycznej :?: :?: :?:
Dobrze mówi³ Nostradamus ¿e ¶wiat zaleje ¿ó³ta rasa i tu te¿ mia³ racjê
:wink: :wink: :wink:
Dobre - ale powiem Ci szczerze Janusz, ze dla mnie, jako zwyklego "patrzacza" nie interesuje zbytnio, czy lustro ma 1/4 Lambda, czy 1/10 Lambda. Dla mnie istotne jest to, co przez niego widze!!!
Ale to co widzisz bezpo¶rednio zale¿y od dok³adno¶ci lustra i jako cz³onek rady nie mo¿esz tego nie zauwa¿aæ :wink:
Bocian;
ta Synta jest bia³a, czy niebieska?
Janusz - to logiczne, ze wlasnie ten czynnik okresla parametry obrazu (m.in.). Ale "tester" nie musi wykonac skomplikowanych badan lustra, aby stwierdzic, czy jego lustro jest wykonane z nalezyta dokladnoscia. A juz totalnym nieporozumieniem byloby sugerowanie sie tym, co podaja producenci - szczegolnie chinscy :)
Dalatego ja sam badam lustra na zlecenie moich wymagaj±cych klientów a nie opieram siê absolutnie na danych producenckich :(
ta Synta jest bia³a, czy niebieska? - niebieska (bo by³a czê¶ci± zestawu na EQ6). S± te¿ bia³e na dobsonie. Ró¿nia siê tylko kolorem tuby.
no to podaj jeszcze jaki¶ adres tego sklepu. Mo¿e www?
Wlasnie jestem po ogledzinach kolejnej sztuki Synta Sky-Watcher 200/1200.
1. Wykonanie identyczne. Brak jakichkolwiek widocznych wad konstrukcyjnych
2. Na razie test na gwiazdach i Marsie. Jest dokladnie tak samo jak w poprzedniej - czyli doskonale.
Jutro dostaniemy jeszcze potwierdzenie od Andrzeja. Dzisiaj cos tam juz przy niej majsterkuje, ale jeszcze nie lookal. Jezeli chodzi o kolimacje, to w moim egzemplarzu jest prawie idealna. Dokrecilem sruby kontrujace (leciutki luz), aby przypadkiem sie nie rozkolimowala w transporcie.
Jezeli nastepne osoby potwierdza jakosc, to mozemy juz wystawic hipoteze, ze ta tania, popularna chinska Synta jest naprawe modelem z powtarzalna jakoscia!
He he raczej z niepowtarzaln± jako¶ci± skoro nie ma ich wiêcej w Fotoclassicu na sprzeda¿ :Cry: :Cry: :Cry:
no to podaj jeszcze jaki¶ adres tego sklepu. Mo¿e www? www.celestron.cz
Na stronie jest tak¿e podany adres i mapka (po czesku: jak k nam :)).
Musia³e¶ Janku klikn±æ opcjê : Novinki na tej stronie . :D Naprawdê niebieska ? Ju¿ siê nie mogê doczekaæ . Zobaczymy w Jod³owie to cudo mam nadziejê . :D
Tuba jak ka¿da inna, ¿adne tam cudo .... nno mo¿e za wyj±tkiem niebieskiego lakieru metalic :). Nie mam szans by do Jod³owa za³atwiæ monta¿ EQ6 lub jakiego¶ prowizorycznego dobsa :(. Przywie¶æ mogê sam± tubê ale to raczej niezbyt wielka atrakcja. Chyba, ¿e znajdzie siê jaki¶ go¶ciny EQ6 na którym mo¿na by powiesiæ tubê (mam j± z obejmami) - wtedy mo¿na zrobiæ jakie¶ testy...
Ry¶ka EQ jest bardzo go¶cinny :D mo¿e da choæ potestowaæ "Niebiesk± " na godzinkê ? A wiêc warto .
Bêdzie EQ6 z napêdem . Przywie¼ tubê z obejmami to potestujemy :wink:
Jeszcze szczegó³ techniczny. Obejmy mojego refraktora s± mocowane do szyny EQ6 na ¶ruby 8-ki. Zobacz jakie masz otwory w obejmach, lub jak masz szynê w komplecie to j± przywie¼.
Mam same obejmy ze ¶rubkami, wydaje mi siê, ¿e s± to ósemki. Nie mam szyny :(. Tubê przywiozê - mo¿e uda sie jako¶ zamocowaæ.
O szynê siê nie martw, bo jest w zestawie z EQ6 :lol: . Jak kupisz, bêdziesz mia³. Obejmy we¼ ze ¶rubkami to nawet jak bêd± 6-tki to da siê zamocowaæ :wink:
Bedzie tez Synta 254 na EQ5 :)
Poniewa¿ Adam prosi³ mnie o niejako zakoñczenie recenzji, czyli napisanie co widaæ przez Syntê w DS, piszê wiêc:
Teleskop ten w zakresie odbioru DS pokazuje istne "cuda" na niebie. W zasadzie po tym co widzieli¶my w Jod³owie mo¿na powiedzieæ, ¿e dla przewa¿aj±cej czêsi obiektów M-ek niewiele lub niemal nic wiêcej nie zobaczymy teleskopami o wiêkszych aperturach. Oczwywi¶cie dla zaawansowanych astroamatorów szukaj±cych s³abych obiektów z NGC teleskopy o aperturach rzêdu 25-50cm s± niejako konieczno¶ci±. Niemniej jednak dla tak ulotnych obiektów jak np M1 w krabie teleskop ten poka¿e "niemal wszystko". Ró¿nicê w jasnoæi widaæ jednak przy wiêkszych lustrach mo¿e ciê¿ko ja zaklasyfikowaæ, poniewa¿ dochodzi tu jasniejsze tlo nieba. M31 np. w Syncie pod Jod³owskim niebem pokaza³a wizualnie dwa ciemne pasy py³owe, podobnie jak Soligor (krótki, ) czy du¿y teleskop Syriusz. M42 w Syncie wygl±da piêknie, ale w telskopie Synta 25cm czy Soligorze jest jasniejsza, widaæ lepiej ramiona. Tak to wyglada. Dla mnie podstawow± spraw± jest jako¶æ lustra, a tego mo¿a Syncie pozazdro¶ciæ. O jego jako¶ci ¶wiadcz± punktowe obrazy gwiazd, teleskop ¶wietnie rozdziela sk³adniki podwóne. Zaskakuj±co te¿ dobrze radzi sobie z planetami o czym pisalem ju¿ uprzednio. Oczywi¶cie zdecydowanie wiêksze pola widzenia uzyskamy w soligorze i Syncie 25cm, z tego trzeba sobie zdawaæ sprawê. Jak dla mnie ten teleskop jest idea³em w relacji cena-efekty. Sytuacja mo¿e jednak wygl±daæ nieco gorzej po przeróbkach, ktore sa niezbêdne. O ile czê¶c mechaniczn± mo¿na zliftingowaæ (npo ³ozyska, rolki itp.) to ju¿ wyci±g wymaga niestety raczej wymiany. W zasadzie dwa czynniki: dobre lustro+ma³a obstrukcja (uzyskana konstrukcyjnie) powoduj±, ze z tego telpa jestem naprawdê zadowolony. Z mechaniki jednak zadowolony ju¿ nie jestem, a na wyci±gu wrêcz odwa¿ê siê powiesiæ psa, jest po prostu do kitu. Gdyby który¶ z producentów zaj±³ siê na powa¿nie zliftingowanie tego teleskopu od zera to my¶lê, ¿e rzecz mia³aby sporo nabywców.
Pozdr.
Dolaczylem twoja czesc do calej recenzji. Dalsze wyniki bedziemy dopisywac w ramach kolejnych obserwacji :)
a kiedy bêd± zdjêcia deepów?
Powalaj±cych djêæ Deepów nie bêdzie bo teleskop i jego monta¿ w takim bud¿ecie na to absolutnie nie pozwala :?
Planety, Ksiê¿yc, S³oneczko, gwiazdy podwójne to wszystko co uda siê nim zrobiæ w astrofoto :?
To czekamy na ksiê¿yc i gwiazdy podwójne:)
Wyrzuca ktos moze wyciag z synty. Moze bylby sklonny walnac w moja strone (za ustalona oplata-moze byc przez allegro). Mam zaciecie do tego typu zabaw i warsztacik na podoredziu. Moze uda sie z tego cos zrobic (jakas konstruktywna rada sluzyc tez przy okazji).
Jak mi je klienci pozostawiaj± po wymianie na lepsze wyci±gi to nie omieszkam poinformowaæ o tym fakcie, z innych chiñczyków te¿ by siê co¶ zapewne znalaz³o na warsztacie 8)
no to czekam na propozycje
pozdrowka
kiedy te deepy?
Witam
Pitrek - deepy (szczególnie z tak± ogniskow±) o ile wiem robi siê z prowadzeniem GO TO (ró¿nych pomys³ów i konstrukcji). Nie s³ysza³em jeszcze o po³±czeniu tego modelu skopu do prowadzenia, ale trwaj± przygotowania. :)
NO TO SORKI 8)
A mo¿e jakie¶ opinie na temat Synty 10" na Dobsonie?
Z masy postów jakie uda³o mi siê przeczytaæ, to Synta 8" w swojej klasie cenowej to rewelacja. Czy Synta 10" na Dobsonie potwierdza opiniê o ¶wietnej jako¶ci lustra tych teleskopów? Ile kosztuje w Polsce i czy wogóle jest dostêpna?
W tym rzecz, ¿e w Polsce 10" Synty na Dobsonie jeszcze nie ma w sprzeda¿y.
A mog³aby byæ hitem tak jak poprzedniczka
Tak bardzo kusi mnie ta Synta 8", ¿e nie wiem co mam ze sob± zrobiæ :wink:
Niestety, ale jestem "miastowy" i nie za bardzo nadaje siê ona na mój balkon. Problem nie polega w tym, ¿e nie mam widoku na niebo, bo mam i to nawet spory, tylko mieszkam za nisko i ¿eby widzieæ cokolwiek, muszê siê wychyliæ. Na szczê¶cie ratuje mnie to, ¿e w pobli¿u mam las, jednak targanie ze sob± takiego teleskopu nie jest zbyt przyjemne, a i tak nie zawsze rodzice u¿ycz± samochodu :Cry:
Zastanawia³em siê ostatnio, mo¿e wzi±æ ze spó³dzielni klucz na dach od mojego bloku i stamt±d ogl±daæ niebo? 8)
Sadze ze to nie ma sensu, jak wciagniesz sprzet na dach?
Je¿eli masz mo¿liwo¶æ ogl±dania z dachu bloku to jest to ca³kiem niez³e rozwi±zanie.
Z tym tylko, ¿e na dachu mo¿esz mieæ bardzo du¿e turbulencje powietrza pochodz±ce od uciekaj±cego ciep³a z budynku (szczególnie zim±) i nagrzanej, szczególnie w okresie wiosenno-letnim powierzchni dachu. Na obiekty mg³awicowe nie bêdzie to mia³o wiêkszego wp³ywu, ale planety mog± Ci bardzo "falowaæ" i na przyk³ad o przerwie Cassiniego to raczej zapomnij.
Je¿eli masz ³atwy dostêp na dach to mo¿esz tam próbowaæ niektórych obserwacji, ale jednak lepiej znale¼æ jakie¶ inne miejsce.
Robert
No nie ma znowu tak ¼le w ci±gu 20 lat wykona³em z dachu 4 piêtrowego bloku w którym obecnie mieszkam na 3 piêtrze wiele cennych obserwacji.
To prawda ze najwiêkszy sprzêt jaki tam mia³em to 15 cm Maksutow i planety rzeczywi¶cie nie wypada³y najlepiej z powodu turbulencji ale przerwê Cassiniego zwykle by³o widaæ choæ chwilami a bywa³y noce ¿e i ca³y czas.
Na dachu robiê podrêczne obserwacje na szybko jak oceny komet czy zmiennych lub ³atwe zakrycia tak dla sportu.
Z dachem za to mo¿esz mieæ inne przeboje z w³a¶cicielem budynku wiêc nie rozstawiaj na papie ostrego statywu bo potem obcia¿± ciê kosztami remontu pokrycia jak kto¶ z s±siadów zrobi donosik ¿e mu dach dziurawisz nad g³ow± :roll:
Tak samo jak Janusz mieszkam w czteropiêtrowym bloku. Z samym wej¶ciem na dach mo¿e byæ jednak problem, bo aby siê tam dostaæ, trzeba otworzyæ tak± metalow± "klapê" która jest w±ska. Teleskop mo¿e siê przez ni± zmie¶ciæ, ale musia³bym poprosiæ o pomoc samego Mariusza Pudzianowskiego, by mi go wniós³ 8) (mowa o Syncie).
A obserwacje z dachu mog³yby byæ ca³kiem niez³e, tylko potrzebny by³by sprzêt do DS o wiele l¿ejszy. Mo¿e to byæ np. Celestron 102AZ lub po prostu spora lorneta rzêdu 100mm.
Synta nie jest wcale ciê¿ka. Na wspomnienie U - szukacza komet do dzi¶ wypada mi dysk. W porównaniu do U Synta jest naprawdê lekka a pojedyncze jej elementy s± bardzo porêczne. Najciê¿szy jest monta¿ bo tuba jest zrobiona z cienkiej blachy i wa¿y niewiele.
Pomys³ ze zorganizowaniem stanowiska do obserwacji na dachu nie jest z³y o ile dach jest betonowy i p³aski a mieszka siê na ostatnim piêtrze.
L.J.
Jezeli mieszka sie na ostatnim pietrze to proponowalbym wciagnac sobie sprzet z balkonu na dach przy pomocy jakiegos mini zurawia, to chyba najprostsze rozwiazanie...
Nie mieszkam na ostatnim piêtrze, ale mam zaprzyja¼nionych s±siadów.
Andrzej (Lysy) w opisie Synty zamieszczonym na allegro
http://www.allegro.p...p?item=24608559wspomina ,¿e jego Synta jest z pierwszej serii dostêpnej w Polsce
cechuj±cej siê doskona³± jako¶ci± lustra. Czy kto¶ mia³ okazjê
dokonaæ testów porównawczych tych pierwszych u nas Synt
z tymi sprzedawanymi obecnie??
Pozdrawiam :salu:
Nie, ale potwierdzam, ze faktycznie jest to pierwsza seria. Zakupil ja zaraz po tym, jak zobaczyl moj egzemplarz.
Niestety nie mieli¶my okazji sprawdziæ/porównac naszych telpów z tymi z pó¼niejszych dostaw. Jedyne co moge napisaæ: synty z pierwszej dostawy które widzia³em (4-5 szstuch chyba) mia³y tê sam± b.dobr± optykê.
Pozdr.
Radzê nie sugerowac sie okre¶leniami "pierwsza seria". Takich synt posz³o w ¶wiat setki mo¿e tysi±ce dostaw, to ¿e jedna, trafi³a do Polski i dla nas jest "pierwsza" jest kompletnie bez znaczenia.
Gdzie mo¿na kupiæ ten teleskop ? Mo¿e kto¶ podaæ adres oferty ? Dziêki.
Zobacz tutaj:
http://www.market.fo...shopping/?id=52 :salu:
do u¿ytkownika 600g
czy móg³by¶ zrezygnowaæ z promocji swojej stronki www na której s± tylko piraty gier i parê mp3 ?
Dziêki :)
Ju¿ usuno³em a strone zrobi³em w zupe³nie innym celu ;)
to test pozycjonowania stron www w google. Du¿o by mówiæ o stronce, któr± oczywiscie usuno³em.
Pozdrawiam.
Kimo dziêki za linka!
Mam pytanko .... macie jakies fotki strzelone tym telepem ??? Podane linki nie dzialaja :/ A bardzo chcialbym zobaczyc co potrafi zrobic ten teleskopik :)
Mam pytanko .... macie jakies fotki strzelone tym telepem ??? Podane linki nie dzialaja :/ A bardzo chcialbym zobaczyc co potrafi zrobic ten teleskopik :) Kolego poczytaj trochê, bo od kilku dni ci±gle to samo... Na dobsonie nie zrobisz za bardzo fotek chyba, ¿e ³ysego.
Nie pali sie .... ale wiem ze ktos te zdj. robil a nie moge ich zobaczyc.
Kazoman pos³uchaj maxlama, najpierw ksi±zki.
Twoje pytanie o Io , jstes m³ody masz napewno dobry wzrok, w ciemn± noc napewno Io
zobaczysz golym okiem , i to bedzie tylko iskierka swiat³a. Przez lornetkê to samo ,
mo¿e ciut wiêksze, przez teleskop to bêdzie punkt czasami tarcza ,ale od czego to jest uzale¿nione
to wyczytasza w ksiazce .Moze wpadnij na jakis zlot .
Ryszard.
Lornetke i pseudo teleskop- lunete mam za soba .... juz od 2 lat :P
Astronomia interesuje sie od 13 r. zycia. Ogladalem juz wszsytkie prog. na D.S o kosmosie jakie byly.
Poprostu uznalem ze czas wskoczyc na inny poziom. A co do tych fotek to poprostu jestem ciekaw jak wyszly .... :) Sadze ze 18 lat to dobry wiek na rozpoczecie karjery astronomicznej(amatorskiej narazie).
A na zlot postaram sie skoczyc .... choc bez sprzetu to mi wstyd :P
Na mój pierwszy zlot pojecha³em bez jakiegokolwiek sprzêtu. Mia³em trochê od³o¿onej kasiory... i pewne wyobra¿enie co tak naprawdê chcia³bym mieæ - mial to byæ Newton na EQ. Wyjecha³em z pe³n± g³ow± informacji. W rezultacie mam Syntê na Dobsonie, zbieram na takie okulary, jakie najbardziej mi "podpasowa³y".
Zlotow nie traktuj jako jedynie miejsca do chwalenia siê tym co posiadasz ;)
A na zlot postaram sie skoczyc .... choc bez sprzetu to mi wstyd :P Zlotow nie traktuj jako jedynie miejsca do chwalenia siê tym co posiadasz ;) Kolega ma racjê pamiêtaj zawsze znajdzie siê kto¶, kto bêdzie mia³ teleskop lepszy i dro¿szy, ale czy w tym rzecz wa¿ne jest by umieæ cieszyæ siê z tego, co siê ma, ludzie s± wa¿ni nie pieni±dze, mam nadziejê, ¿e zrozumiesz to z wiekiem.
(...) ludzie s± wa¿ni nie pieni±dze (...) Brawa za te s³owa :Beer:
maxlam stawiam piwo na zlocie :Beer:
Musimy sie nauczyc,¿e najwazniejszy jest cz³owiek. :Salut:
Mo¿na miec sprzet za x z³ ,a byc osob± malo komunikawtywn± ,wiec taki :ktos: bedzie obsewrowal sam dla siebie i co on bedzie wart dla nas astromnaiaków?
Ja na moj I zlot te¿ przyjecha³em z mysla ,aby poznac jak najwiêcej osób i dobrze siê bawic.A co mnie ucieszy³o to ,i¿ mog³em obserwowac niebo przez sprzet róznej klasy i ka¿dy bez problemu dal polukac.
Pozatym do dzis utrzymuje kontakty z wieloma osobami ze zlotu i wymieniamy sie do¶wiadczeniami.
Po to sa zloty :Beer: :helo:
Panowie, a jaki jest terminarz i miejsce zlotów astronomicznych?
Panowie, a jaki jest terminarz i miejsce zlotów astronomicznych? Panie a jak ty przegl±dasz forum, ¿e nie wiesz? :) Dzia³ zloty i spotkania :)
Ja na przyk³ad mam zamiar wybraæ siê na zlocik w Bia³ej 31 lipca - 6 sierpnia. O ile jeszcze s± miejsca bo póki co nie rezerwowa³em...
Gdybym mail jejechac na zlot chwalic sie sprzetem to bym nie jechal :P Tam chodzi o ludzi a nie o sprzet :)
Ale milo zerkac jak inni tuninguja swoje telepki :) Niestety podczas roku szkolengo nie za bardzo mam czas :/ Moze w wakacje :) Ale one juz niebawem !!!!!!
Ja na przyk³ad mam zamiar wybraæ siê na zlocik w Bia³ej 31 lipca - 6 sierpnia. O ile jeszcze s± miejsca bo póki co nie rezerwowa³em... Miejsca s±! Zapraszam wszystkich ze sprzêtem... i bez sprzêtu :)
Muszê przyznaæ ¿e dopiero dzis przeczyta³em topic, bardzo wci±gaj±ca lektura :D ,
ale mam pytanie do Ciebie Adam: Jakich okularów / barlowów u¿ywa³e¶ przy testach ? Mimo szczerych chêci nie mog³em siê doszukaæ informacji o nich :unsure: Je¿eli jednak przeoczy³em to przepraszam. Wiadomo - lustro lustrem, ale przecie¿ takich obrazów o jakich mowa nie uzyskamy jakimi¶ badziewnymi soczeweczkami ;)
pozdrawiam
Witam
Mam tylko jedno pytanie, czy ten testowany teleskop to ten sam co dzisiaj mo¿na kupiæ za 1149z³?
Wiadomo, ¿e po trzech latach cena musia³a (albo i nie) ulec zmianie ale a¿ ok -35%?
¼ród³o:
http://market.fotocl...?products_id=95Pozdrawiam
nowicjusz na tym forum :Beer:
Przecie¿ na tej stronie wyra¼nie pisz±, ¿e to "teleskop absolutnie kultowy" :rolleyes:
To ten sam, a ¿e tak potania³ - zawdziêczasz to naszym ma³ym ¿ó³tym przyjacio³om :szczerbaty:
no to jest piêknie, czas zbierania kaski "wyra¼nie" siê skórci³
jak ja lubiê takie zaskoczenia :banan:
Nie popadajmy w zbytni optymizm to kawa³ lustra (sam te¿ posiadam), lecz trzeba zdaæ sobie sprawê z ceny dobrych okularów, które ju¿ masakruj± kieszeñ.
to jasne, ale jak zostaje 600z³ w kieszeni (zbiera³em na Synte za 1750z³) to nie jest tak pesymistycznie...... chyba? :scratchhead:
Ten post by³ edytowany przez
pio_ogo dnia: 16 October 2006 - 19:57
Nie popadajmy w zbytni optymizm to kawa³ lustra (sam te¿ posiadam), lecz trzeba zdaæ sobie sprawê z ceny dobrych okularów, które ju¿ masakruj± kieszeñ. Nie tylko okularów. Warto doposa¿yæ jeszcze w wyci±g Crayforda, szukacz projekcyjny, platformê paralaktyczna i troszkê zmodyfikowaæ Dobsa... bo jak kto¶ kiedy¶ napisa³, kupuj±c Syntê, kupujesz tylko przyzwoit± optykê (reszta to tylko baziewne dodatki).
Te¿ mam Syntê - Vivat Synta!
Ten post by³ edytowany przez
frebert dnia: 16 October 2006 - 20:05
Te¿ zbiera³em na Syntê za 1750 z³, no ale pó³ roku temu cena nagle ooopad³a ;)
Tak zupe³nie ¼le z Synt± nie jest. Okular 25 mm jest ca³kiem przyzwoity, podobnie jak szukacz. Pewno, ¿e zmiany siê przydadz±, ale (poza rzeczywi¶cie nie najlepszym wyciagiem) to samo dotyczy KA¯DEGO telepa.
Dobrze jest te¿ zainstalowaæ system ch³odzenia lustra, a nawet jak±¶ grza³kê. Dobs mnie zadowala.
Ja bym powiedzial nie tylko "vivat", ale nawet "Synta... konkurencja zosta³a ju¿ dawno z ty³u" :Boink: :szczerbaty: :D
:Beer:
Nie tylko okularów. Warto doposa¿yæ jeszcze w wyci±g Crayforda, szukacz projekcyjny, platformê paralaktyczna i troszkê zmodyfikowaæ Dobsa... bo jak kto¶ kiedy¶ napisa³, kupuj±c Syntê, kupujesz tylko przyzwoit± optykê (reszta to tylko baziewne dodatki).
Te¿ mam Syntê - Vivat Synta! Nie wiem czy dobrze rozumuje, ale po co platforma paralaktyczna a do tego jeszcze modyfikacja Dobsa?
Czy to nie jest ¿e albo to albo to?
Proszê o naprowadzenie na "dobr± ¶cie¿kê my¶lenia"
platforma paralaktyczna to taki krzywy stolik, na ktorym stawiamy dobsa. to dziala tylko razem.
nie myl z montazem paralaktycznym :rolleyes:
Nie wiem czy dobrze rozumuje, ale po co platforma paralaktyczna a do tego jeszcze modyfikacja Dobsa?
Czy to nie jest ¿e albo to albo to?
Proszê o naprowadzenie na "dobr± ¶cie¿kê my¶lenia" Ju¿ t³umaczê,
platforma pozwala na d³u¿sz± obserwacjê czêsto z du¿ym trudem wyszukanego obietu, bo - mówi±c najpro¶ciej - obraca stoj±cy na niej teleskop w p³aszczy¿nie obrotu sfery i z prêdko¶ci± jej obrotu.
Co do modyfikacji dobsona - ten w Syncie trochê nazbyt topornie obraca siê w p³aszczy¼nie poziomej. Sam jeszcze tego nie poprawi³em, ale warto dopracowaæ ³o¿yskowanie.
Toporne ³o¿yskowanie poziome stoj±cego na platformie telepa daje pewien niemi³y efekt - g³o¶ny zgrzyt ¶limaka platformy na jej gwintowanej prowadnicy :szczerbaty:
To d³ugo ta platforma nie poci±gnie ...... U mnie stoi 45 kg i nic nie zgrzyta.
Za³±czone miniaturki
l
l
W takim razie jak wygl±da prowadzenie teleskopu na Dobsonie za obiektem bez platformy? Jak d³ugo zajmuje nabranie wprawy by robiæ to rêcznie?
Pozdrawiam
Mi by³a potrzebna chyba a¿... godzina, ¿eby nie kierowaæ tubusa w stronê przeciwn± od zamierzonej. A po dwóch obserwacjach spokojnie "¶ciga³em" Jowisza z powiêkszeniem 300x.
Na "s±siednim" forum przeczyta³em co¶ takiego:
cytat textu by Janusz_P
"Ale do obserwacji Planet u¿ywa siê du¿ych powiêkszeñ do których monta¿ Dobsona sie po prostu nie nadaje bo zamiast skupiæ siê na subtelnych detalach planetarnych musimy walczyæ z monta¿em o utrzymanie szlej±cej w okularze planety w polu widzenia i nici z obserwacji które wymagaj±, koncentracji, skupienia i pe³nej uwagi oraz wielominutowego wyczekiwania sekundowych zaników seeingu gdzie dostrzegamy naprawdê drobne detale na powierzchniach planet"
To jak to w koñcu jest? Saywiehu pisze ¿e to proste, Janusz_P ¿e prawie nie mo¿liwe?
Odpowiedz sam sobie.
Ilu jest ju¿ w Polsce posiadaczy Synty na Dobsonie? A ile tych telepów jest na rynku wtórnym?
Je¶li s± kupowane i nikt siê specjalnie nie kwapi do odsprzedawania, to chyba co¶ w tym musi byæ...
P.S. A z tego, co widaæ na forach, niewielu jest takich, którzy maj± osobny telep planetarny. Hmm... zreszt± PO CO? :D
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 19 October 2006 - 15:54
No coz, przy powiekszeniu ok. 200x i srednim planetarnym polu planeta przez pole przemknie w niecala minute.
Mimo iz da sie opanowac satysfakcjonujace sledzenie przy takich powiekszeniach na dobsie, to jednak paralaktyk da nieporownywalnie wyzszy komfort obserwacji.
I tu dobs przegrywa. natomast lustro >200mm (na dobsie) wygra rozdzielczoscia.
P.S. A z tego, co widaæ na forach, niewielu jest takich, którzy maj± osobny telep planetarny. Hmm... zreszt± PO CO? :D Bo moze kupili go PRZED Synta? :Boink:
zawsze pozostaje jeszcze platforma dla dobsa
Bo moze kupili go PRZED Synta? :Boink: Znam takich :szczerbaty:
Ale, o dziwo, Syntê nawet chwal±... i co¶ tam wspominali o extra obrazach :D
zawsze pozostaje jeszcze platforma dla dobsa Dobra platforma jest KOSMICZNA! :o
Wspaniale siê obserwuje!
Jod³owskich warunków.
ps. idea³em jest platforma + TEHA :) , mo¿e jakie¶ klonowanie? ;)
az dziw bierze, ze nie ma pelno platform w sklepach z optyka.
az dziw bierze, ze nie ma pelno platform w sklepach z optyka. I tu siê z tob± zgodzê! Czy Chinczycy produkuj± platformy? Czy jest jaka¶ firma produkuj±ca platformy w Europie? W USA jest kilka....
A po co Ci chiñska platforma ? Mo¿esz mieæ swoj±, polsk±. Odsy³am do strony Leszka Jêdrzejewskiego
http://www.lx-net.prv.pl/ gdzie jest dok³adny opis jak zrobiæ tak± platformê. Jak znam Leszka Jêdrzejewskiego to nie s³ysza³em ¿eby komu¶ odmówi³ pomocy. Sam zrobi³em swoj± platformê na bazie napêdu i sterowania od Leszka, tylko deski da³em swoje i sam wszystko zmontowa³em bo chcia³em mieæ mocniejsz± konstrukcjê pod mój 50 kg teleskop z oprzyrz±dowaniem do astrofotografii. Ostatnio uzyska³em pomoc w zakresie automatycznej korekcji prowadzenia platformy pod GuideDog. Nied³ugo mam zamiar przetestowaæ przydatno¶æ tej platformy w astrofotografii do ogniskowych 1000 mm. Z pewno¶ci± uka¿± siê wyniki tych testów ale nie jest to sprawa na piêæ minut tylko na miesi±ce. Je¶li pogoda i zdrowie dopisz± to w najbli¿szych tygodniach i miesi±cach uka¿± siê wyniki testów. Wstêpne próby s± zachêcaj±ce.
pozdrawiam
sam planuje budowe platformy eq pod synte. i zdecydowanie wole bawic sie samemu w budowe, chodzby przez kilka miesiecy, niz kupic gotowa.
dziwie sie jednak, ze chinczycy nie robia na tym interesu. przy produkcji masowej koszty poszly by mocno w dol (w stosunku do produkcji jedno/kilku egzemplazowej) i pewnie jedna sprzedana platforma przypadala by na kilka dobsonow. jakby je dodawac do zestawu z teleskopem to juz sukces murowany.
sam planuje budowe platformy eq pod synte. i zdecydowanie wole bawic sie samemu w budowe, chodzby przez kilka miesiecy, niz kupic gotowa.
dziwie sie jednak, ze chinczycy nie robia na tym interesu. przy produkcji masowej koszty poszly by mocno w dol (w stosunku do produkcji jedno/kilku egzemplazowej) i pewnie jedna sprzedana platforma przypadala by na kilka dobsonow. jakby je dodawac do zestawu z teleskopem to juz sukces murowany. I w³a¶nie o to mi chodzi³o! Czemu nie ma produkcji seryjnej? Koszty by³y duzo ni¿sze. Dostêpno¶æ wiêksza!
Stronê Jêdrzejewskiego znam, przeczyta³em te¿ ze 20 stron angielskich o budowie platform. A pytanie, retoryczne, o Chiñczyków pozostaje.
Jod³owskiego nieba.
I w³a¶nie o to mi chodzi³o! Czemu nie ma produkcji seryjnej? Koszty by³y duzo ni¿sze. Dostêpno¶æ wiêksza!
Stronê Jêdrzejewskiego znam, przeczyta³em te¿ ze 20 stron angielskich o budowie platform. A pytanie, retoryczne, o Chiñczyków pozostaje.
Jod³owskiego nieba. Mo¿esz rozpocz±æ tak± produkcjê jak doszed³e¶ do wniosku, ¿e siê op³aca. Jak przekonasz te¿ o tym jaki¶ bank to udziel± Ci kredytu.
produkcja seryjna jest poza mozliwosciami normalnych ludzi z ulicy. ale pewnie wiele firm na codzien produkujacych montaze paralaktyczne nie mialo by wiekszego problemu ze zrobieniem tego. no i w chinach to by wyszlo taniej. dziwna sprawa :unsure:
Po mojemu to jest tak.
Przyzwoita platforma mog±ca nosiæ dobsona 8-10" to koszt troche ponad 1000pn.
Paralaktyk zdatny do noszenia takiej tuby to koszt.... troche ponad 1000pln.
Tak wiec nie jest tak znowu oczywiste, czy to takie znowu op³acalne przedsiêwziecie.
Ma sens dla naprawdê du¿ych newtonów na dobsie, 12 - 16", a tu juz nie ma tak ch³onnego rynku.
Pozdrawiam.
Napewno to ju¿ kto¶ analizowa³ skoro produkuj± od wyka³aczek po samoloty. Gdzie s± na rynku amerykañskim takie firmy ? Ogl±da³ to kto¶ ? Jak kto¶ ma stronê internetow± i pokazuje na niej platformy to jeszcze nie znaczy, ¿e ma fabrykê lub przynajmniej manufakturê i zatrudnia w niej choæby 10 osób. Z du¿ych firm nikt nie produkuje czego¶ takiego. Nie produkuj± nawet binonewtonów. Jaka¶ firma - nie pamiêtam jaka - wypu¶ci³a krótk± seriê binonewtona 6" i na tym siê skoñczy³o. Reszta to jest ATM.
Wiêkszo¶æ odbiorców to s± nastolatki kupuj±cy co¶ taniego, np superteleskop Optisan daj±cy powiêkszenie 600x i po kilku miesi±cach sprzedaj±cych to co kupili bo im siê zmienia zainteresowanie albo wygas³ s³omiany ogieñ. W±tpiê czy przy tym hobby pozostaje wiêcej ni¿ 1% ludzi, którzy kiedykolwiek mieli z tym styczno¶æ.
................................................................................
..................................................... Nie produkuj± nawet binonewtonów. Jaka¶ firma - nie pamiêtam jaka - wypu¶ci³a krótk± seriê binonewtona 6" i na tym siê skoñczy³o. Reszta to jest ATM. a jednak produkuj± i to ró¿nej wielko¶ci:
http://www.jimsmobil...ct_overview.htmPzy okazji widaæ jak radz± sobie z napêdem dobsonów
Ten post by³ edytowany przez
Epizod dnia: 20 October 2006 - 13:37
No w³a¶nie, o nich mi chodzi³o. Ciekawe ile kosztuj± te cacka ? Nie mam teraz czasu na przeszukiwanie stron. Ciekawe ile nabywców znalaz³o by siê na tym forum za powiedzmy 10.000 z³ za bino 10" ?
No wiêc taki 10" binonewton kosztuje 5300 dol. Gdyby kto¶ go sprowadza³ do Europy to pewnie by³by za 5300 E. Ciekawe ilu by³oby chêtnych na tym forum zap³aciæ za niego 20.000 z³ ? Teraz dopiero widzê co mam. Z pewno¶ci± mechanika ani wygl±d nie jest na tym poziomie ale optycznie jest w porz±dku co mo¿e potwierdziæ wiele osób. Mój to oczywi¶cie jet 9" anie 10".
Ju¿ wiem czemu nie produkuje siê seryjnie platform. Ich konstrukcja (kat nachylenia) zalezy od szeroko¶ci geograficznej miejsca obserwacji (Polska 50-54 stopnie). Budowanie uniwersalnych konstrukcji jest bardzo trudne.
Przepraszam, ale nie zauwazy³em tej oczywisto¶ci. Moja wina!
Jod³owskich warunków.
Moja recenzja:
http://www.astrokrak...d42dc57e869eecbTen post by³ edytowany przez
artur123 dnia: 07 December 2007 - 17:04
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl