Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam wszystkich!!!
Zastanawiam sie nad kupnem teleskopu SYNTA 200/1200 na Dobsonie, ale ciagle nie jestem do niego w pelni przekonany. Jezeli ktorys z Was jest w jego posiadaniu lub widzial go kiedys "w akcji", to jest uprzejmie proszony o zamieszczenie tutaj kilku zdan na jego temat ;)!!
Wszelkie uwagi mile widziane!!!
Jezeli natomiast uwazacie, ze nie jest to odpowiedni sprzet dla poczatkujacego, to czekam na Wasze sugestie (powiedzmy, ze oscylujemy w przedziale cenowym 2000-3000 pln). Prosilbym Was takze o uwzglednienie kosztow, wiazacych sie z np. zamiana okularow na lepsze lub wymiana szukacza na wiekszy...czytalem, ze to drugie jest konieczne w przypadku SKY WATCHERA!
Za kazda odpowiedz bede bardzo wdzieczny!
Pozdrawiam,
mateusz
PS. Jezeli slyszeliscie cos o jakosci osprzetu firmy FotoClassic, to dodajcie prosze dwa slowa na ten temat.
Cze¶æ !
Ja te¿ jestem pocz±tkuj±cy - zdecydowa³em siê na Optisana 150/700 w Marka Substyka. W³a¶nie czekam na dostawê.
Marek ma te¿ w swojej ofercie telepy z lustrem 200 mm.
Najlepiej odwied¼ stronê www.optisan. astronomia.pl b±d¼ skontaktuj siê z nim.
Pozdrawiam
Benedykt
Popieram wybór Synty 200/1200. Widzia³em ten teleskop w akcji podczas sesji obserwacyjnej w Jod³owie. Teleskop ma same zalety w³±cznie z cen±. Opis sesji z wra¿eniami z obserwacji tym teleskopem jest w w±tku:
http://astro4u.net/y...ay;threadid=537Przymierzam siê do motoryzacji tego teleskopu i uwa¿am go za docelowy w moim przypadku.
L.J.
Zapytaj Przemasa i ElCapitano oni TO widzieli w Gdañsku
Widzia³em i potwierdzam - CZADOWY TELESKOP :o :o :o
nie ¿artujê!!!
Popieram wybór Synty 200/1200. Widzia³em ten teleskop w akcji podczas sesji obserwacyjnej w Jod³owie. Teleskop ma same zalety w³±cznie z cen±. Opis sesji z wra¿eniami z obserwacji tym teleskopem jest w w±tku:
http://astro4u.net/y...ay;threadid=537
Przymierzam siê do motoryzacji tego teleskopu i uwa¿am go za docelowy w moim przypadku.
L.J. Ca³kowicie siê zgadzam. By³em jednym z uczetsników sesji w Jod³owie i teleskop ten (Synta 200/1200) bardzo mi siê spodoba³.
Bierz ch³opie w ciemno i siê nie ogl±daj.
Teleskop zrobi³ na nas bardzo dobre wra¿enie (zw³aszcza obrazy DS). Jak na 20cm jest to konstrukcja wyj±tkowo mobilna (wchodzi do malucha) Ma dosyæ dobry 2" wyci±g okularowy + 3 okulary w komplecie. Do tego zestaw narzêdzi do regulacji. W tej cenie i z takim wyposa¿eniem w±tpiê czy co¶ jest w stanie z nim konkurowaæ. Polecam.
Czarek
Jestem posiadaczem Synty od momentu pojawienia sie jej w ofercie Fotoclassica. O zakupie zadecydowa³y dobre opinie i recenzje dostepne w internecie oraz renoma ( a tak!!) producenta. Synta dostêpna jest na zachodzie pod swoj± oraz pod innymi bardziej znanymi markami (Orion, Celestron). Czytaj±c recenzje anglojezyczne zapewne trafi³e¶ na uwagê o potrzebie zakupu wiêkszego szukacza ale dotyczy³o to wersji teleskopów sprzedawanych z szukaczem 6x30. W kraju teleskop ten oferowany jest z modelem 9x50 - wiêc wymiana na wiekszy nie ma sensu bo ten jest odpowiedni. Zestaw okularów który sprzedawany jest w komplecie mo¿na uzupe³nic o barlowa x2 albo dobry okular 5 -7 mm. Barlowy dostepne w kraju sa przyzwoite ale jesli mozesz sobie pozwoliæ to kup barlowa apo (np. Meade). Z krótkoogniskowych okularów dobre s± lantany np: 5 lub 7,5 ale musisz pogodziæ siê z ich ma³ym polem widzenia. Niektórzy dokupuj± dodatkowo Plosla 32mm do posiadanego kompletu - uwa¿am to za zupe³ne nieporozumienie - widaæ przez ten okular mniej ni¿ przez 28mm 2' który masz w zestawie. Okulary z zestawu to 10 i 20 mm w oprawie 1,25' oraz 28mm w oprawie 2'. Wszystkie s± typu RKE. Wg. producenta pierwsze 2 o polu 52° a ostatni 56°. W praktyce okazuje siê ¿e okular 20mm ma pole takie jak 2' czyli ok 56°. Okulary 1,25 oznaczone s± tak¿e jako LER czyli mówi±c krótko pozwalaj± przy obserwacji na komfortowe odsuniêcie oka. Jest to prawd± w przypadku 20 i 28mm ale w przypadku 10mm zdarza³o siê ¿e okular potrafi³ zaparowaæ z powodu bliskosci ga³ki ocznej. Docelowo sugerowa³bym w przysz³o¶ci zakup okularu 9-14 mm o szerokim polu (minimum 65°) i dobrego barlowa (apo). Zakupu 2' okularu o ogniskowej ok 32 mm nie polecam (mimo ¿e dawa³by on optymaln± srednicê ¿renicy wyj¶ciowej) ze wzgledu na obecno¶æ dobrego okularu 28mm który przy powiekszeniu 42x daje ¿renice wyjsciowa ok 5mm.
Teleskop widnieje w ofecie jako 200/1200 ale dok³adniejszy pomiar pokazuje ¿e p³yta szklana ma ¶rednicê 205 mm a warstwa napylona 203mm czyli dok³adnie 8'. Zamontowany wyci±g chyba jako nieliczny z produkowanych ma przes³onê na wej¶ciu (pozwala na to wieksza niz 2' ¶rednica). Zawieszenie lusterka wtórnego wykonane jest z dba³o¶cia o minimalizacje efektów spowodowanych obecno¶ci± "pajaka". W wielu krajowych teleskopach paj±k wykonany jest z grubych kilkumilimetrowych prêtów lub p³askowników co niewatpliwie pogarsza w³asno¶ci optyczne teleskopu. Je¶li chodzi o wady to przede wszystkim problemy z obrotem wokó³ osi pionowej. Przyda³by siê tak¿e aluminiowy tubus taki jak w Ta³-ach.
W okresie kiedy Jowisz by³ wysoko na niebie i panowa³y "zimowe" wy¿e obserwowa³em tym teleskopem subtelna strukturê pasów równikowych, czerwon± plamê, cienie ksiêzyców oraz pasy na pó³noc i po³udnie od pary pasów równikowych (choæ nie ukrywam, ¿e przyda³by sie wówczas okular daj±cy wiêksze ni¿ 120x powiekszenie). W czasie sesji w Jod³owie teleskop byl rozkolimowany (plamka lasera pada³a zamiast w centrum na obrze¿e kolimatora - czyli z odchy³k± 16 mm!!) a mimo tego zebra³ dobre opnie. Uwa¿am, ¿e przy cenie 1780 z wysy³k± trudno bedzie znale¶æ co¶ konkurencyjnego.
Pozdrawiam
Bocian
Zapomnia³em dodaæ - s³ynne Epsilony, a szczególnie lu¼niejsza para ju¿ przy 60x rozdziela siê na dwa "krzy¿yki"
Na dwa krzy¿yki o raju :o ???
To nie widzisz kr±¿ków dyfrakcyjnych tylko krzy¿yki, to by ¶wiadczy³o o astygmatyzmie lustra wtórnewgo lub g³ównego lub innej wadzie optycznej teleskopu !!!
Na dwa krzy¿yki o raju
To nie widzisz kr±¿ków dyfrakcyjnych tylko krzy¿yki, to by ¶wiadczy³o o astygmatyzmie lustra wtórnewgo lub g³ównego lub innej wadzie optycznej teleskopu !!! ROTFL!!!!
Pan widzi kr±¿ki dyfrakcyjne przy powiekszeniu 60x??????????????? to¿ to cud!!!!! A te krzy¿yki, spieszê wyj±¶niæ bior± siê mianowicie st±d, ¿e Epsilony to jasne gwiazdy a cech± charakterystyczn± newtona s± piki od paj±ka widoczne przy obserwacjach i fotografiach jasnych gwiazd. Poniewa¿ "paj±k" Synty ma cztery nogi st±d krzy¿yk. Mam nadziejê, ¿e mia³ Pan ju¿ okazjê patrzeæ przez newtona?
Oczywi¶cie ¿e przy wiêkszym powiêkszeniu grubo ponad 100x je widujê teleskopami klasy 200mm ;D
Dziekuje Wam za podpowiedzi!!
Mowiac szczerze juz od poczatku czulem sie przekonany do tego teleskopu, ale teraz, po tylu pozytywnych komentarzach, czuje sie wrecz "zobowiazany", zeby obserwacje nieba rozpoczac wlasnie z Synta. ;)
Jeszcze raz wielkie dzieki za fachowe porady (po ktore pewnie jeszcze nie raz sie do Was zwroce!!!) ::)
Pozdrawiam,
mateo
Wracam do tego w±tku, poniewa¿ mam pytanie do Mateusza i innych którzy mieli kontakt z tym teleskopem na oferowanym przez Fotoclassic w komplecie monta¿u Dobson, o Wasze wra¿enia z obs³ugi tego teleskopu na Dobsonie. Czy jest to optymalny monta¿ do tego sprzêtu, solidny i precyzyjny, czy raczej nale¿a³oby pomy¶leæ w tym przypadku o czym¶ lepszym ?
Bêdê wdziêczny za wszalkie sugestie, pozdrawiam
ASky
Hej,
Je¿eli chodzi o monta¿ dobsona w Syncie 200/1200 (Sky Watcher) to na mój gust jest on zbyt ciasno skrêcony (przynajmniej w tym teleskopie którym mieli¶my okazjê siê "pobawiæ") w osi AZ. Konieczne wydaje siê dodanie jakiego¶ elementu po¶lizgowego (³o¿ysko teflonowe, lub dwa kr±¿ki CD) aby u³atwiæ ruch w tej osi.
Poza tym monta¿ jest nadzwyczaj stabilny.
Polecam,
Czarek
Dziêki Czarek,
napisz jeszcze je¶li mo¿esz jak wobec powy¿szego wygl±da kwestia p³ynnego prowadzenia rêcznego za obiektem przy wiêkszych powiêkszeniach np. 200x i wiêcej. Czy na monta¿u oferowanym w komplecie jest to mo¿liwe bez wiêkszej irytacji ?
Czy jest np. sens dokupowania paralaktyka do tego teleskopu ?
Nie obs³ugiwa³em nigdy Dobsona wiêc bardzo mnie to interesuje.
Pozdrawiam
ASky
Hej,
Po wyregulowaniu osi AZ nie powinienie¶ mieæ problemów z prowadzeniem obiektów nawet przy powiêkszeniach rzêdu x200. Problemem mo¿e byæ dobre wycelowanie w obiekt. Szukacz (choæ ca³kiem przyzwoity) nie wyposa¿ony jest w k±tówkê st±d wcelowanie w obiekty znajduj±ce siê blisko zenitu wymaga sporych zdolno¶ci gimnastycznych.
Oczywi¶cie ¿e paralaktyk ma swoje zalety je¿eli chodzi o prowadzenie, ale i jego cena jest znacz±co wy¿sza od monta¿u Dobsona. Poza tym ten ostatni jest wyj±tkowo ³atwy do z³o¿enia (ustawienia do pracy) i transportu.
Pozdrawiam,
Czarek
Informujê wszystkich zainteresowanych, ¿e od pewnego czasu zajmujê siê ju¿ motoryzacj± Synty. Dziêki Jankowi mog³em zwymiarowaæ ten teleskop i wydaje mi siê, ¿e wyj±tkowo dobrze nadaje siê do tego celu. Opracowujê w³a¶nie mechanikê napêdu, która pozwoli na sterownie w obu osiach z dok³adno¶ci± poni¿ej 1 sek ³uku na 1 krok silnika. Problem prowadzenia powinien odpa¶æ. Po do¶wiadczeniach z Syriuszem Piotra oraz moim w³asnym MTO (te¿ system Alt/Az) pewien jestem skuteczno¶ci przeróbki i sprawno¶ci funkcji goto co pozwoli tak¿e na rozwi±zanie problemu odszukania obiektu na niebie na podstawie innego, ³atwego do odnalezienia i ustawienia. Zamówi³em w³a¶nie paski i ko³a zêbate oraz czekam na inne elementy od tokarza pozwalaj±ce na sprawdzenie praktyczne pomys³u na przek³adniê. Pierwsze próby ju¿ z powodzeniem wykona³em. W moim przekonaniu zalety optyczne Synty 200/1200, jej gabaryty i waga a tak¿e cena i ³atwo¶æ przeróbki stanowi± o aktrakcyjno¶ci tego teleskopu (przynajmniej dla mnie).
L.J.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl