synta 130/900 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Du¿o osób pyta o ten teleskop, zmusi³o mnie to do napisania recenzji tym bardziej ¿e jestem posiadaczem tego teleskopu.

1.Przesy³ka
Niczego nie brakowa³o, wszystko ok.

2.Zestaw

a) Tubus-du¿y, naprawdê robi wra¿enie, lustro nie rozkolimowane, wszystko ok., lustro du¿e i czyste

B) Monta¿-nie ma z nim problemu, nie jest taki delikatny jak niektórzy pisz±, naprawdê tubus po zamontowaniu nie drga, mikroruchy dzia³aj± p³ynnie, RA-obrót 360st., DEC-20-30 st.

c) Statyw-aluminiowy, nie jest stabilny w 100% ale nie mam powa¿nych zastrze¿eñ, fajna i du¿a pó³eczka

d) Akcesoria:
-okulary: Kellnery 25 i 10 mm, na pocz±tek mog± byæ, trzeba dokupiæ <10-do planet
-lunetka celownicza: kiepska ale do jasnych obiektów mo¿e byæ
-Barlow x2: kiepski-do wymiany

Nie bêdê podawa³ danych technicznych gdy¿ s± ogólnie dostêpne

3. Obserwacje
a) DS-obserwowa³em M31,32,42,57,110,27,81 i 82,33
-M31-³adnie widaæ z wyra¼nym zgrubieniem po¶rodku, M32 ma³a mgie³ka
-M42-widac strukturê trapezu
-M57-wyra¼nie widoczny pier¶cieñ
Nie widzia³em dobrze szczegó³ów bo by³ z³y seening-mg³a

B) planety
-Saturn-wyra¼nie widoczna przerwa Cassiniego i Tytan

Podsumowuj±c nie jest to z³y teleskop, my¶lê ¿e idealne wyj¶cie dla kogo¶ kogo nie staæ na syntê na dobsonie



Bardzo mnie inetersuje ten teleskop tyle ¿e z ogniskow± 65 cm ze wzglêdu na mniejsza ¶wiat³osi³e.
W ka¿dym razie chcia³bym siê zapytac jak wygl±da przy nim Jowisz czy gromady zamkniête.

I jeszcze jedno pytanie, czy kolimacja fabryczna jest dobra tzn. czy rozkolimowana optyka moze sprawiaæ jakie¶ problemy? Nie mam sprzêtu do kolimacji i dlatego zadaje to pytanie ze wzglêdu na to ¿e w sklepie moge tak± us³uge zamówiæ. :unsure:

Cze¶æ.

Potraktuj niniejszy post nie jako krytyke ale forme drogowskazu.

1. Aby napisaæ recenzje sprawd¼ teleskop w ró¿nych warunkach (pod dobrym i s³abym niebem) oraz na ró¿norodnych obiektach jasny oraz s³aby rozleg³y DS (galaktyka/mag³awica) - skoncentruj siê na ilo¶ci widocznych detali (widoczno¶æ takich elementów jak pasy py³owe (np. w M31, czy delikatne, w±sowate struktury niektórych mg³awic (np. M27, M42, Veil), spróbuj wy³uskaæ ramiona spiralne ja¶niejszych galaktyk (M51 czy M33 - tak tak, nie robie sobie jaj, pod dobrym niebem do wy³uskania ju¿ w 6-8") sprawd¼ punktorwo¶æ obrazów swojego teleskopu na jaki¶ gromadach zamkniêtych i kulistych (M52, M92, M13, M11, Hihotki, itd.) Na wymienionych gromadkach otwartych doskonale wyjd± ew. wasdy dostarczonych okularów, ich astygmatyzm, chromatyzm itd. By³o by doskonale gdyby pisz±cy mia³ porównanie do innego sprzêtu a wiêc i jakikolwiek punkt odniesienia. Dorwij kilka s³abszych obiektów (np. w galaktycznych polach w Lwie lub Warkoczu Bereniki). Oceñ jako¶æ obrazu s³abych DS oraz okre¶l sensown± granicê obserwacyjn± dla tego typu obiektów (koniecznie daj znaæ jaka by³a jako¶æ nieba w trakcie sesji). Rozdziel pare uk³adów wielokrotnych i zdaj relacjê co uda³o siê wy³uskaæ (Epsilony w Lutni, czy chod¼by wspomniany Trapez w M42 - ile obiektów trapezu wydzieli³e¶ (4?, 5? , 6?) obraz ci±g³y czy który¶ z elementów tylko zerkaniem? Przy jakich warunkach? itd.)

2. Opisuj±c jako¶c i cechy mechaniczne sprzêtu nie pisz "lustro du¿e i czyste" - to oczywisto¶æ. Poza tym co to za informacja "du¿e"? ¦rednicê recenzowanej optyki znamy. O czysto¶ci wspominaj gdy co¶ z ni± nie tak. Generalnie wymieñ wszystkie cechy pozytywne które osobi¶cie ciê zaskoczy³y w mechanice teleskopu i wszystkie irytatory na które natkn±³e¶ siê w trakcie wielu obserwacji recenzowanym sprzêtem. Na jakie elementy zwróciæ uwagê? No to pokolei:

- statyw (drgania, funkcjonalno¶æ, sk³adalno¶æ, masa, ew wady)
- g³owica (luzy, sprawno¶æ mikroruchów, ³atwo¶æ regulacji, precyzja pracy, ew wady)
- napêd (typ, mo¿liwo¶æ upgrade'u, typ i funkcjonalno¶æ elektroniki, tryby pracy, problemy, pozytywne zaskoczki i ew. wady) - zrób testy PE je¿eli mo¿esz.
- szukacz (charakterystyka pracy, ³atwo¶æ kolimowania, parametry realne, typ okularu)
- fokuser (mo¿liwo¶ci zmotoryzowania, typ, standard, maksymalna sprawdzona no¶no¶æ bez wysuwów i rozosiowañ, ³atwo¶æ regulacji, zakres pracy, dostarczone dodatki, posiadane gwinty, przecyzja pracy - czy jeste¶ w stanie operowaæ na dziesi±tych c¿ê¶ciach milimetra czy raczej na milimetrach, luzy i ew. wady)
- tubus (wyczernienie, kolimacja, realne zmierzone parametry, typ i jako¶æ celi, rodzaj wyk. materia³u, realne zmierzone rozmiary, ew. mankamenty.
- okulary (typ, ogniskowe, wady w³asne, kontrast i pole w porównaniu z odpowiednikami konkurencji itd.)

Generalnie. nie recenzuj mechaniki sprzêtu je¿eli nie masz odniesienia do innych teleskopów. Jak widaæ, recenzji mechaniki nie da siê te¿ napisaæ wcze¶niej ni¿ po kilku/kilkunastu nockach z telepem. A najlepiej by by³o, gdyby mieæ do¶wiadczenie z maszynk± zarówno gdy w trakcie sesji -20*C, gdy jest gor±co i wilgotni, gdy wieje, gdy transportowali¶my sprzêt na wiêksz± odleg³o¶æ itd.

3. Przydatno¶æ do astrofoto. Nigdy nie opisuj, gdy nie zrobi³e¶ choæ kilku w miarê sensownych fotek w ró¿nych technikach. Inaczej to bez sensu.

Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez Hans dnia: 10 July 2007 - 09:04

Bardzo mnie inetersuje ten teleskop tyle ¿e z ogniskow± 65 cm ze wzglêdu na mniejsza ¶wiat³osi³e.
W ka¿dym razie chcia³bym siê zapytac jak wygl±da przy nim Jowisz czy gromady zamkniête.

I jeszcze jedno pytanie, czy kolimacja fabryczna jest dobra tzn. czy rozkolimowana optyka moze sprawiaæ jakie¶ problemy? Nie mam sprzêtu do kolimacji i dlatego zadaje to pytanie ze wzglêdu na to ¿e w sklepie moge tak± us³uge zamówiæ. :unsure:


Zaraza teleskop z ogniskow± 65cm ma wiêksz± ¶wiat³osi³ê !! ( 130/650 f5 gdzie 130/900 ma ¶wiat³osi³ê f7)
Co¶ mi siê wydaje, ¿e mylisz pojêcia, im mniejsze f tym wiêksza ¶wiat³osi³a. (sam na pocz±tku tego nie rozumia³em)
Co do kolimacji do mnie ten teleskop przyjecha³ poprawnie skolimowany.

Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez Icex dnia: 10 July 2007 - 09:25



I jeszcze jedno pytanie, czy kolimacja fabryczna jest dobra tzn. czy rozkolimowana optyka moze sprawiaæ jakie¶ problemy? Nie mam sprzêtu do kolimacji i dlatego zadaje to pytanie ze wzglêdu na to ¿e w sklepie moge tak± us³uge zamówiæ. :unsure:

z kolimacj± teleskopu (zw³aszcza newtona*) to tak jak z graniem na gitarze. Ka¿dy gitarzysta zanim zacznie graæ, sprawdza czy gitara jest nastrojona. je¶li tak to ok, je¶li nie to poprawia. Nie ma siê czego baæ w zwi±zku z kolimowaniem, wystarczy poczytaæ jak to siê robi i popróbowaæ. Kolimacja w sklepie... ok je¶li za darmo ;) po transporcie i tak pewnie bêdzie trzeba trochê poprawiæ. najprostszy sprzêt do kolimowania newtona to: pude³ko po kliszy i stalowa podk³adka - do samodzielnego wykonania

* - bo z innymi konstrukcjami to ju¿ trochê ciê¿ej

pozdr
Raf

Wiesz Hans mysle, ze nie jest to wszystko takie proste.
Pamietam swoj pierwszy teleskop. Mimo, ze byl to badziew, wydawalo mi sie na poczatku, ze obrazy sa super a mont bardzo wygodny. Jezeli ktos nie ma doswiadczenia ze sprzetem to poprostu nie zwroci uwagi na wady, ktore tobie wydaja sie oczywiste.
Podobnie jesli ktos nie ma doswiadczenia w obserwowaniu to nie bedzie wiedzial czego sie spodziewac i czy to co widzi to jest dobrze czy zle, np. opinia, ze Kellnery moga byc mnie zupelnie zaskakuje bo z mojego punktu widzenia po obserwacjach dobrymi Plosslami z Kellnerami nie chce miec nic wspolnego.
Aczkolwiek oczywiscie brak informacji o tym gdzie i w jakich warunkach obserwacje zostaly przeprowadzone uposledza calkowicie wyniki testu.

ps. Hans normalnie nie wyobrazam sobie jak mozna miec tyle cierpliwosci, zeby tysiecznej osobie tlumaczyc wszystko od poczatku do konca :Beer:

Nom ale w Syncie 130/900 wrzucaja Plossle a nie Kellnery :]

Jakim okularem obserwowa³e¶ Saturna, bo ja mam 114/900 i przy ¿adnym okularze od 20mm do 4mm nie uda³o mi siê dostrzec przerwy Cassiniego?

Pozdrawiam
Mateusz :Salut:

Ja w 114/900 widze Cassiniego w Lv5 , ale atmosfera musi byc stabilna.


Nom ale w Syncie 130/900 wrzucaja Plossle a nie Kellnery :]
:D Taaa oczywi¶cie, a do skyluxa daj± LVW :D
Do synty 130/900 daj± kellnery i to pod³ej jako¶ci. :Boink:
Ten post by³ edytowany przez Iza dnia: 11 March 2008 - 15:20
Super 10 to co to za okular? :blink:

To zale¿y. Ale je¶li pisze super 10mm To jest to na 100% kellner. Je¶li y pisa³o SPL to by³by to super pllosl.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl