Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
A ja, korzystaj±c z ostatniego odkrycia Arka i tego, ¿e nas czyta, chêtnie pos³ucha³bym o "kuchni" tych odkryæ komet SOHO.
Ogl±da³em kiedy¶ kilka zdjêæ z SOHO, na ka¿dym znalaz³bym co najmniej kilkana¶cie kropek i kresek, które móg³bym wzi±æ za kometê.
Rozumiem, ¿e sprawa polega na porównaniu kilku (co najmniej 2 zdjêæ), na których podejrzany obiekt pojawia/przesuwa siê?
Jak porównujesz zdjêcia? Masz do tego jaki¶ w³asny program, porównujesz w zwyk³ym programie graficznym, nak³adasz na siebie dwa zdjêcia z ró¿nymi filtrami?
Czy wa¿ny jest czas? Jak szybko trzeba przegl±dn±æ nowe zdjêcia SOHO, ¿eby nikt Ciê nie uprzedzi³?
Patrz±c na Twoje ostatnie odkrycie mia³em wra¿enie, ¿e nawet jakby mi kto¶ powiedzia³, ¿e na tej fotce jest kometa (i da³ poprzednie zdjêcie dla porównania), to w godzinê bym jej nie znalaz³, tak s³aby by³ ten punkcik. Przed przegl±daniem zdjêæ robisz jakie¶ przegotowania/akomodacjê oka?
Witam serdecznie !
Bardzo chêtnie podzielê sie swoimi uwagami dotycz±cych projektu SOHO-Comets.
Pierwsz± rzecz± któr± trzeba zrobiæ to odwiedzenie dwóch stron: Rainer Kracht's Page-strona która
zawiera wyczerpujace informacje na temat po³o¿eñ poszczególnych rodzin komet Kreutza.Marsdena ,Meyera i Krachta I i II (z podzia³em na miesi±ce )obejmuj±ce poszukiwania na kamerze C2 i C3 oraz strona Sebastiana Hoeniga.
Nastepny krok to prosty test polegaj±cy na ¶ci±gnieciu zdjêc z odkrytymi kometami i próba ich odnalezienia .Odkryte komety to w 80% komety rodziny Kreutza.Komety tej rodziny poruszaja siê z prêdko¶ci± 3-4 pixele na 30-40 minut do 8-9 pixeli na godzinê,potencjalny obiekt nie skacze (ruch odbywa siê w miarê p³ynnie.przyrosty wspó³rzednych X i Y w danym przedziale czasowym s± zachowane ).Porównuje sie zazwyczaj 3-4 obrazy(nie posiadam ¿adnej nak³adki ani filtra .porównuje siê rzeczywisty obraz kamery)-w raporcie powinno sie podaæ wsp.z czterech(minimum)obrazów ,czego zazwyczaj nikt nie robi -chodzi o czas i pierwszeñstwo w odkryciu( o ile obiekt jest komet±).
Potencjalny obiekt jest w miarê skondensowany i smuk³y.Co do jasno¶ci ? jest to chyba kwestia obycia z podawanym obrazem -przyzwyczajenia siê(wa¿nym jest nie zwracanie uwagi na "¶nieg i szum")-odkrywane komety s± rzêdu 5,5mag. do 7-7,5mag.O odkryciu decyduje -szczê¶cie!Osób bior±cych udzia³ w projekcie jest kilkadziesi±t.Micha³ podawa³ w licznych postach szczegó³owe i wyczerpuj±ce informacje dotycz±ce SOHO-Hunters -warto siê do nich odnie¶æ!
zachêcam do udzia³u w projekcie , Arkadiusz Kubczak-serdecznie pozdrawiam !!
Dziêki, Arek
Mo¿e powinienem by³ napisaæ, ¿e nie chodzi o takie podstawowe informacje, sk±d braæ zdjêcia, gdzie raportowaæ itede, bo o tym ju¿ Micha³ kiedy¶ pisa³, zachêcaj±c wszystkich do projektu, tylko mia³em nadziejê w³a¶nie na kilka Twoich "tajemnic warsztatu".
Naprawdê nie masz ¿adnych? Bo wyobra¿a³em sobie ciemny pokój, program czuwaj±cy, kiedy pojawi± siê nowe aktualne obrazy na serwerze SOHO, w³±cza syrenê, w tym czasie drugi program automatycznie nak³ada na siebie dwa ostatnie zdjêcia i pokazuje ró¿nice, Ty zdejmujesz opaskê z oka, w trzecim okienku masz parametry znanych komet, które mog± w³a¶nie wchodziæ w pole widzenia, jeden klik wysy³a automatycznie raport o odkryciu. I voila :helo:
A Ty mówisz, ¿e po prostu my¶lisz sobie "zobaczymy co tam nowego na SOHO", ¶ci±gasz plik, odszukujesz, gdzie zapisa³e¶ poprzedni i "w³asnorêcznie" porównujesz ze sob±??? I tak trzy razy w tygodniu robisz to lepiej od setek innych obserwatorów g³odnych sukcesu. To co oni, wszyscy spali/na wakacje pojechali w tym czasie?
Ten post by³ edytowany przez
BBwro dnia: 15 August 2006 - 18:14
mo¿e mieli akurat jakie¶ martwe pixele na monitorze w tym miejscu? :ha:
a powa¿niej ju¿, to zdaje siê, chyba ka¿dy bardziej zaawansowany program graficzny mo¿e porównaæ i pokazaæ ró¿nicê dwóch zdjêæ
ale, heh, to wcale nie jest takie proste, w³asnie przed chwil± ¶ci±gn±³em 20 ostatnich obrazków z SOHO z kamery C3 ...i zestackowa³em je
piewsze to stack na S³oñce, drugi to stack na gwiazdy
wiêc taka zabawa z automatu wcale nie jest taka prosta i oczywista, bo trzeba wyrównaæ zdjêcia wzglêdem gwiazd, wiêc tym wiêkszy podziw dla Arka, ¿e ma cierpliwo¶æ tak ¶ledziæ te pixele :notworthy:
Ten post by³ edytowany przez
sumas dnia: 15 August 2006 - 18:58
W tym wszystkim chyba najwazniejsze to myslowa eliminacja wszystkiego co jasniejsze i wyszukiwanie tylko czegos co slabe i porownywanie z poprzednim obrazem co jeszcze w glowie siedzi.
Proste :szczerbaty: :notworthy:
Pewnie duzo pomoga lata gry w Memory.
z czasem szumu sie juz nie widzi
natomiast wygodniejsze od stackowania wydaje sie byc np. zrobienie animowanego gifa i wypatrywanie czegos co leci w kierunku slonca
no i optymalna ilosc zdjec w stacku/gifie to 4-5
a tak poza tym to bylo juz kiedys troche o tym na forum:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8244&st=0
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl