Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Wykonuj±c zwierciad³o do teleskopu, musimy w p³ycie szklanej, która bêdzie zwierciad³em, wyszlifowaæ wg³êbienie, którego warto¶æ wyra¿a siê wzorem:
h = D2/(16*f) gdzie h = wg³êbienie (strza³ka), D = ¶rednica zwierciad³a, f = ogniskowa.
Dla teleskopu Newtona o ¶rednicy 150 mm i za³o¿onej ogniskowej 150 cm strza³ka wynosi 0.94 mm. Ale dla teleskopu 250 mm i tej samej ogniskowej, strza³ka wyniesie ju¿ 2.60 mm. Aby podczas szlifowania nie pope³niæ b³êdu w ocenie wyszlifowanego wg³êbienia i nie otrzymaæ teleskopu, którego zwierciad³o bêdzie na naszym balkonie, ale okular u s±siada piêtro wy¿ej... :ha:, musimy kontrolowaæ warto¶æ tego wg³êbienia. Kiedy szlifujemy najgrubszymi proszkami, a powierzchnia zwierciad³a jest "szorstka", naj³atwiej obliczyæ rzeczywist± wielko¶æ wg³êbienia korzystaj±c z dwóch suwmiarek (albo jednej, je¶li mamy jeszcze jak±¶ prost± i sztywn± liniê). Po prostu mierzymy suwmiarka tê warto¶æ - zwykle do 0.1 mm. Taka dok³adno¶æ pomiaru przy zwierciadle 150 mm daje znajomo¶æ ogniskowej zwierciad³a do ok. 10%, czyli mo¿emy pope³niæ b³±d rzêdu 15 cm. Czym mniejsze zwierciad³o i d³u¿sza ogniskowa, tym wiêkszy b³±d pope³niamy korzystaj±c z tej metody pomiaru wg³êbienia.
Je¶li chcemy otrzymaæ zwierciad³o, którego ogniskowa nie powinna siê ró¿niæ o kilka cm od za³o¿onej, musimy podczas szlifowania drobniejszymi proszkami skorzystaæ z innej metody pomiaru.
I tu nieoceniony jest sferometr - przyrz±d do pomiaru krzywizny soczewki (lub zwierciad³a).
Na poni¿szym zdjêciu przedstawiam taki przyrz±d znajduj±cy siê na stanie Pracowni Optycznej Oddzia³u PTMA w Warszawie.
http://members.chello.pl/r.fangor/sferometr.jpg
Sk³ada siê z d³ugiej, bardzo dok³adnie wykonanej, ¶ruby mikrometrycznej o skoku wynosz±cym na ogó³ 0.5 mm. W dolnej czê¶ci s± trzy, ostro zakoñczone "nó¿ki", tworz±ce dok³adnie trójk±t równoboczny, a odleg³o¶ci nó¿ek od osi przyrz±du (¶ruby) s± znane z du¿± dok³adno¶ci±. W górnej czê¶ci przyrz±du, na ¶rubie, jest zainstalowana tarcza ze skal± od 0 do 500. Zatem zmiana pozycji ¶ruby o jedn± dzia³kê daje w rezultacie wysuniecie jej (lub cofniêcie) o zaledwie 0.001 mm !!
Aby zmierzyæ wg³êbienie zwierciad³a, najpierw stawiamy sferometr na p³askie p³ycie (mo¿e byæ szklanej). Dopóki sferometr spoczywa na trzech skrajnych nó¿kach, stoi bardzo stabilnie. Ale gdy zaczniemy wkrêcaæ ¶rubê (z tarcz±), w pewnym momencie ¶rodkowa nó¿ka dotknie zwierciad³a i sferometr straci stabiln± pozycjê, zacznie siê kiwaæ lub przekrêcaæ. W tym momencie ustawiamy zerujemy wskazania tarczy. Nastêpnie stawiamy sferometr na powierzchni zwierciad³a (po ¶rodku) i powtarzamy pomiar. W rezultacie otrzymamy warto¶æ wg³êbienia - ale nie w odniesieniu do ca³ego zwierciad³a, ale rozstawu nó¿ek (np. s± ustawione w odleg³o¶ci 50 mm od ¶rodka ¶ruby. W ten sposób mo¿na obliczyæ ogniskow± zwierciad³a z du¿± ogniskow± - teoretycznie nawet do 1-3 mm. Sferometr jest wrêcz niezbêdny do wykonania wtórnych zwierciade³ek hiperbolicznych (niewielkich gabarytowo), stosowanych w teleskopie Cassegraina.
Wykonuj±c dwa zwierciad³a o ¶rednicy 250 mm i za³o¿onej ogniskowej 1600 mm otrzyma³em w praktyce ogniskowe obu zwierciade³ po 1590 mm i ró¿ni±ce siê ogniskowymi miêdzy sob± o ok. 5 mm.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl