Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Na pocz±tek fotka z ksiêzycami zrobiona 17 listopada w ognisku g³. SC 10" 1x30 sek. ISO 400. Tej nocy nie by³o odpowiednich warunków do avikowania, wiêæ zrobi³em kilka naswietlañ pod k±tem jego satelitów. Dwa z nich "siedz±" w blasku planety, w sumie widaæ piêæ lub sze¶æ. Mozna je sobie zidentyfikowaæ w dowolnym programie typu planetarium.
Za³±czone miniaturki
l
l
Pewnie bedzie to absurdalne pytanie... ale czy tak widac Saturna gdy spojzy sie na niego przez synte 8"?
:blink:
Zapewniam ¿e bêdzie widoczny du¿o lepiej i z detalami. Tylko satelity bêd± s³absze ni¿ na tym zdjêciu.
Heh tak tez myslalem, ale i tak tylek mi sie zapalil :D
Pewnie bedzie to absurdalne pytanie... ale czy tak widac Saturna gdy spojzy sie na niego przez synte 8"?
:blink: Widaæ du¿o lepiej i nie daje tak po ga³ach (na tym zdjêciu jest specjalnie prze¶wietlony). Saturny s± naj³adniejsze w moim Taurusie... :Boink: chociaz... no dobra, w bieszczadach Saturn w APO Miszy by³ najlepszy jaki kiedykolwiek widzia³am - kolorki na tarczy, detale, miêkka kreska.... w wyci±gu Nagler oczywi¶cie by³...
pozdrawiam
Ori2711
Sam mam Newtona 35cm ale widok Saturna w refraktorze 20cm na zawsze pozostanie w mej pamieci.
Sam mam Newtona 35cm ale widok Saturna w refraktorze 20cm na zawsze pozostanie w mej pamieci. O Bo¿e, to kto¶ z forumowiczów kupi³ sobie na gwiazdkê APO 8"? ;)
niestety nie
teleskop przez ktory obserwuje to zwykly Zeiss 20cm z przed prawie 100 lat.
http://www.lzos.ru/en/astro_apohr.htm to mi sie tylko marzy.
ten 35cm przynajmniej :D
Wiem ze to nie na temat astrofotografi... ale jak juz jest taki podobny watek to chcialbym sie zapytac czy przez te okulary ktore sa w standarcie do synty da sie jakos ujzec ladnie Saturna?
Oczywi¶cie, ale po co siê pytaæ, trzeba wytachaæ synte i patrzeæ.
Widaæ du¿o lepiej i nie daje tak po ga³ach (na tym zdjêciu jest specjalnie prze¶wietlony). Saturny s± naj³adniejsze w moim Taurusie... :Boink: chociaz... no dobra, w bieszczadach Saturn w APO Miszy by³ najlepszy jaki kiedykolwiek widzia³am - kolorki na tarczy, detale, miêkka kreska.... w wyci±gu Nagler oczywi¶cie by³...
pozdrawiam
Ori2711 ...w bieszczadach Saturn w APO Miszy... w wyci±gu Nagler.... Ach te wspomnienia :D
...to by³ te¿ mój najlepszy saturn w ¿yciu :)
Pozdrawiam :)
Ten post by³ edytowany przez
Muchozol dnia: 24 November 2006 - 11:47
Za socjalistycznych czasów dostêpne by³o czasopismo redagowane i drukowane w USA pod nazw± AMERYKA. Pamiêtam jak w jednym z numerów które jeszcze gdzie¶ mam, by³ reporta¿ z obserwatorium Mt. Palomar, w którym autor opisuje jedn± noc pracy astronomów na teleskopie. Pod koniec sesji zdjêciowej nad ranem, kiedy niebo zaczyna³o bledn±æ teleskop stawa³ siê "w³asnosci±" astronoma i móg³ on sobie zerkn±æ przez okular na co chcia³. Akurat w tym czasie dostêpny by³ Saturn, którego ten¿e dziennikarz opisa³ jako kulê z pier¶cieniem wielko¶ci pi³ki no¿nej, lub cos w tym rodzaju. Nie by³ on mi³o¶nikiem astronomii, w przeciwnym wypadku opis tego co widzia³ by³by bogatszy. W tamtych czasach robi³o to du¿e wra¿enie na czytelniku mieszkaj±cym za ¿elazn± kurtyn±, gdzie sprzêt optyczny dozowano za po¶rednictwem PTMA.
Jak do tej pory mój najlepszy Saturn jaki widzia³em to przez mój refraktor 60/700 (bo to jak na razie jedyny teleskop przez który patrza³em). I tak mi siê podoba tylko, ¿e jest troszkê ma³y :/. Ale my¶lê, ¿e nied³ugo nadarzy siê okazja spojrzeæ na t± planetê przez wiêksze teleskopy.
Wiem ze to nie na temat astrofotografi... ale jak juz jest taki podobny watek to chcialbym sie zapytac czy przez te okulary ktore sa w standarcie do synty da sie jakos ujzec ladnie Saturna? Jak wsadzisz do wyci±gu plossla 10 mm, to przy powiekszeniu x120 i przy dobrym seeingu pewnie co¶ zobaczysz, ale do ogladania szczegó³ów to raczej ortoskop albo lantan, i krótrze ogniskowe
pogodnego nieba
Ten post by³ edytowany przez
Moralez dnia: 24 November 2006 - 14:32
Wiem ze to nie na temat astrofotografi... ale jak juz jest taki podobny watek to chcialbym sie zapytac czy przez te okulary ktore sa w standarcie do synty da sie jakos ujzec ladnie Saturna? przy 120x tarcza z ladnie oderwanymi pierscieniami. na tarczy moze byc widoczne pociemnienie biegunowe. do tego kilka ksiezycow. czyli jak ktos jest na glodzie to jest calkiem niezle, ale oczywiscie ortho, lantan czy bardzo dobry plossl pokaza sporo wiecej.
Musze w koñcu wype³zn±æ na balkon i siê trochê zaszyæ :D
Saturn czeka :Salut:
Patryk, saturn w standardowych okularach w synci wygl±da bardzo ³±dnie. W 25mm w szczególno¶ci, tylko podstawa to dobrze zkolimowany i wych³odzony telep.
Pozdrawiam i ¿yczê dobrej pogody. :Salut:
Kroi sie pogodna noc i chyba te¿ zasadze siê na Saturna gdzie¶ ko³o 4 rano.
I ja te¿ :D
A ja juz wiele razy zostawialem na noc teleskop na balkonie ¿eby by³ sch³odzony na 5 rano na Saturna :). Ale po ostatniej przygodzie kiedy przysz³a taka mg³a ¿e rano nie by³o NIC widaæ a z telepa la³a siê woda trochê siê tego bojê... ale chyba dzi¶ zaryzykujê.
niestety nie
teleskop przez ktory obserwuje to zwykly Zeiss 20cm z przed prawie 100 lat.
http://www.lzos.ru/en/astro_apohr.htm to mi sie tylko marzy.
ten 35cm przynajmniej :D o takim refraktorze to pomarzyc mozna :)
ja u siebie tez boskiego Saturna zaliczylem w tamtym roku ..i to 2 razy :)
Ten post by³ edytowany przez
KOPER dnia: 26 November 2006 - 22:37
Kroi sie pogodna noc i chyba te¿ zasadze siê na Saturna gdzie¶ ko³o 4 rano. By³a owszem pogodna, ale Saturn koliba³ siê jak odbity w wodzie, czyli znów nie ma fotek, bo choæ nagra³em a¿ 4 aviki, to nie nadaj± siê do obróbki. :Salut:
Niestety u mnie o 5 mg³a nad ranem widoczno¶æ kilka m :angry:
U mnie ca³a noc w pe³niej mgle i ca³y dzieñ. Pogoda jest straszna jak nie pe³ne zachmurzenie to pe³ne zamglenie :szczerbaty: :szczerbaty: :burza:
takie zycie :)
Czekaj±c na ust±pienie chmur, które jak liczy³em mia³y zanikaæ z wieczora, dotrwa³em tak do pó³nocy bez rezultatu, wiêc poszed³em spaæ, pozostawiwszy sprzêt dalszemu ch³odzeniu do godz. 4 nad ranem. Kolejny raz trafi³ mi siê typowy, czyli kiepski seeing, mimo tego nagralem kilka avików Saturna, oraz pope³ni³em kilka fotek jego satelitów cyfr±. Z obróbk± zesz³o mi do ¶witania. Saturn: SC 10" plus barlow 2x, webcam Logitech PRO 4000 z filtrem UV/IR. ok. 130kl. z 600, 10f/sek. mig. 1/15 sek. Fotka z satelitami: SC 10" ognisko g³. 350D, ISO 400, 1X30 sek. (godz. 5.46)
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
piekne :Beer: :Salut:
Saturn bardzo ³adny :notworthy: .
lemarc, narobi³es nam wielkiego smaku na Saturna tymi fotkami, kiedy tylko ust±pi± te mg³y nastawie sobie budzik i mam nadziejê, ¿e te¿ nawi±¿ê z nim kontakt wzrokowy
Piêkny efekt na fotce po prawej roz¶wietlony saturn wyglada na nim jak ufo
I ja dzi¶ sie zaczai³em na Saturna.
Wyszed³em po 3.00 ustawi³em sie z le¿akiem i pseudostatywem :szczerbaty: pod lornetke i siê zacze³o.Sprzet za lichy na takie polowania,wiec wiedzia³em,¿e cudów nie bedzie.Saturn wyra¼nie by³ za jasny,przypomina³ elipse.Czasem jak przestawia³em ostro¶æ to widzia³em kulkê z wystajacymi "uszami"- pier¶cieniami ale od razu interpretowa³em to jako albo efekt optyczny w lornetce,albo jako moj± wyobra¼nie :szczerbaty:
Jedno co przyciag³o moj± uwage to s³aby malutki punkcik na wschód od planety.Najprawdopodobniej by³ to Tytan :banan:
Oprócz tego jeszcze inne obiekty M42,M44 i Syriusz który powala³ swoim blaskiem.
Nie by³o chmur,mgie³ te¿ nie zaobserwowa³em ale za to niebo by³o jakie¶ jasne!Do wschodu S³oñca by³o jeszcze sporo czasu Ksie¿yc ju¿ prawie zachodzi³ mimo tego spodziewa³em sie ze bedzie ciemniej,przez co uzyskam lepszy kontrast. :Beer:
Nie by³o chmur,mgie³ te¿ nie zaobserwowa³em ale za to niebo by³o jakie¶ jasne!Do wschodu S³oñca by³o jeszcze sporo czasu Ksie¿yc ju¿ prawie zachodzi³ mimo tego spodziewa³em sie ze bedzie ciemniej,przez co uzyskam lepszy kontrast. :Beer: dokladnie. wczoraj kolo 2 sie zwinalem bo pomimo dosc klarownego nieba wydawalo sie jakies dziwnie jasne. przy odrobinie wysilku moglem czytac tekst oswietlajac go wylacznie blaskiem nieba.
pewnie talibowie z klewek znowu cos kombinuja <_< :szczerbaty:
dokladnie. wczoraj kolo 2 sie zwinalem bo pomimo dosc klarownego nieba wydawalo sie jakies dziwnie jasne. przy odrobinie wysilku moglem czytac tekst oswietlajac go wylacznie blaskiem nieba. Bardzo dziwne zjawisko.. np.charakterystyczne gwiazdy z Lwa,które tworz±.... ¿elazko :szczerbaty: (moja subiektywna twórczo¶æ z tym sprzêtem AGD :ha: ) by³o do¶æ dobrze widoczne ale jak skierowa³em lornetkê np.w rejon Denebola to tylko zobaczy³em jakies 3 jasne gwiazdki na tle jasnoniebieskiego nieba :blink:
dziwne to jak nie wiem.¯³óbek te¿ ledwo by³ dostrzegalny "nagim" okiem.
Ju¿ czesciej 3 godz. po zachodzie S³oñca lepsze warunki mia³em ni¿ teraz w ¶rodku nocy i to jeszcze pó¼n± jesienia :blink:
Ale Saturn i tak dawa³ po oczach przez bino.Jak to z planetami zazwyczaj bywa :Salut:
:Beer:
Dzisiaj nad ranem te¿ robi³em Saturna:Newton 230/2300 Barlow 2x kam. Philips. Jak zwykle mia³em k³opoty z nagraniem i obróbk±. Dzisiaj mo¿e spróbujê Newtonem 270/1445
Za³±czone miniaturki
l
l
Arturze widaæ Enckego :Beer:
Ledwo, bo ledwno, ale na prawym i lewym brzegu co¶ tam majaczy! :Salut:
Oj, to na pewno nie Encke, to jaki¶ artefakt od stackowania czy co¶ w tym rodzaju. A zdjêcie bardzo ³adne, od razu mi siê przypomnia³y zdjêcia Saturna przez teleskop palomarski z "Astronomii Popularnej" AD 1973.
Po kilkudniowych mg³ach w³a¶nie dopad³em saturna to mój pierwszy saturn i czuje sie oszo³omiony :) obraz p³ywa power tylko 120 a ja jestem wniebowziêty :helo: przerwy cassiniego nie dopatrzy³em sie ( od jakiego powiêkszenia mo¿na zobaczyæ?) a wasze fotki jak zawsze super B)
Ja ostatnio zaobserwowa³em ju¿ cassiniego przy powiêkszeniu 90x. Przy 120x powiniene¶ bez problemu j± dostrzec, chyba ¿e seing by³ do .... :angry:
Pozdro.
Ten post by³ edytowany przez
Rammstein5 dnia: 03 December 2006 - 01:43
Ja ostatnio zaobserwowa³em ju¿ cassiniego przy powiêkszeniu 90x. Przy 120x powiniene¶ bez problemu j± dostrzec, chyba ¿e seing by³ do .... :angry:
Pozdro. nie koniecznie przy 10mm z synty.
Co¶ drgne³o w przyrodzie narazie jeden avik :)
Za³±czone miniaturki
l
l
Co¶ drgne³o w przyrodzie narazie jeden avik :) hie hie tej samej nocy obserwowalem Saturna przez prosiaka 9mm i LVW 5mm (czyli 110 i 200 razy w przypadku!). Sama s³odycz! Seeing momentami wspania³y! Widzia³em sporo szczegó³ów na planecie jak i na pier¶cieniach (mimo ¿e mam tylko 10 cm achromat z Fringe Killerem). Dodatkowo dajê g³owê, ¿e dostrzeg³em Enceladusa! :)
Arti, czujê sie jak podczas wczorajszej obserwacji... :rolleyes:
a ja dzi¶ zrobi³em z rêki fotkê :szczerbaty: Co¶ tam widaæ :blink: Czekam na czê¶ci dopiero zacznê co¶ fociæ. Jedna klatka bez obróbki.
Za³±czone miniaturki
l
l
a ja dzi¶ zrobi³em z rêki fotkê :szczerbaty: Co¶ tam widaæ :blink: Czekam na czê¶ci dopiero zacznê co¶ fociæ. Jedna klatka bez obróbki. W³a¶nie takiego Saturna widzia³em wczoraj przez SkyLuxa :D nawet barwy siê zgadzaj±.
Link do moich wyników obserwacji:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=214916
Wczoraj w okolo 23.00 nad Krakowem byl jak ¿yleta :rolleyes:
Solar, te barwy pojawi³y siê poniewa¿ nie trzyma³em dobrze aparatu, poza tym nie mia³em pod³±czonego napêdu, wiec Saturn przy powiêkszeniu 200x widoczny by³ w okularze zaledwie parê sekund :/. Ciê¿ko jest zrobiæ w taki sposób zdjêcie. Widzia³em przerwê Cassiniego i Enceladusa pierwszy raz :)
W³a¶nie dok³adnie takiego Saturna widzia³em, i z takimi barwami, przerwy Cassiniego nie widzia³em
mo¿liwe dlatego ¿e obserwacje zakoñczy³em przed 21:00
A Saturn wisia³ nisko nad miastem i obraz falowa³. :)
Pozdrawiam
moje trzy pierwsze fotki Saturna z rêki-kompaktem
pierwsza projekcja okularowa 62x , druga 124x , trzecia 222x.
Za³±czone miniaturki
2 pierwsze prze¶wietlone a trzecia poruszona :) ale jak na pierwsz± próbe jest dobrze - widaæ ¿e to Saturn :Beer:
Wczoraj po 22 roz³o¿y³em siê na balkonie z moj± 80-tk±, aby popatrzeæ na Saturna. Przy pow. 150x by³o widaæ szczelinê cassiniego, nawet przy 100x mo¿na by³o chwilami j± dojrzeæ !
Wczoraj z Waldixsem i Adamem Tomaszewskim walili¶my do niego nawet 300x :) Widok by³ zaiste kosmiczny. Przerwa Cassiniego przy 150x by³a wyra¼na, a przy 300x - jak Wis³a szeroka ;)
ja to nie wiem co to za z³o¶liwa pogoda !!!!!
ju¿ od kilku dni ludzie pisz± jak to fajne te¶ciki robi± ¶wi±tecznymi zabawkami, a ja z moim nowym UHC-s baadera mogê jedynie chmury ogl±dac :burza:
dzisiaj wystawi³em o 17:30 teleskop bo wieczór bezchmurny, a 2 godziny minê³y i syf siê zrobi³ (mg³a), ¿e widoczno¶c na 400m :angry: mam nadziejê, ¿e luknê jeszcze raz w tym roku na czyste niebo !
qbanos, mój Saturn, nie to ze pierwszy raz widzia³em w ogóle Saturna przez teleskop, to jeszcze mu zrobi³em fotkê. Zrobi³em tylko jedno zdjêcie i to jest w³a¶nie te które widzisz na gorze. To jest dopiero fart :D
pyntko_krtofli, wiesz ile ja czeka³em na pogodê zanim pierwszy raz ujrza³em gwiazdy? Prawie 2 tygodnie, a mg³a by³a taka ze widzia³em nie na 400 metrów, a na 40, tak¿e nie masz siê czym przejmowaæ :)
Ten post by³ edytowany przez
ridd dnia: 27 December 2006 - 00:11
Wczoraj w Warszawie pogoda nie rozpieszcza³a ale ja cierpliwie siedzia³em na balkonie i czeka³em.
Kiedy ju¿ zmarz³em i mia³em i¶æ , nagle pogoda sie poprawi³a i Saturn by³ piêknie widoczny, dojecha³em nawet do 400x a po mimo to w krótkich odstêpach czasu ostrzy³o-widok-prima, jeszcze tak du¿ego Saturna nie widzia³em :helo: .
Problem by³ z jego szybkim uciekaniu, ale mam juz napêd i musze go za³o¿yæ i odpaliæ -powinno to poprawiæ obserwacje.
Mam wra¿enie ¿e przy du¿ych powerach bez napêdu obserwacje staj± siê zbyt mêcz±ce kiedy obiekt bardzo szybko zmyka nam z pola widzenia-zobaczê jak bêdzie z napêdem, mam nadziejê ¿e lepiej bo zamierzam zakupiæ bino i obserwowaæ dwuocznie Saturna.
Dzi¶ mleko na niebie chyba sobie nie popatrzê , ale kilka godzin jeszce poczekam :D
Ten post by³ edytowany przez
astrokosmo dnia: 27 December 2006 - 00:18
A bia³ystok siedzi pod chmurami - trzeba wymysliæ filtr chmurowy.... zadroszczê wam takiej pogody
Ja te¿ obserwowa³em Saturna przez dwie ostatnie noce. Stabilno¶æ atmosfery pozostawia jednak wiele do ¿yczenia. W chwilach spokoju widaæ ju¿ sporo szczegó³ów na tarczy i na pier¶cieniach i oczywi¶cie przerwê Cassiniego, chocia¿ teraz gdy Saturn zmniejsza nachylenie bêdzie coraz trudniej z Cassinim.
Mam wra¿enie ¿e przy du¿ych powerach bez napêdu obserwacje staj± siê zbyt mêcz±ce kiedy obiekt bardzo szybko zmyka nam z pola widzenia-zobaczê jak bêdzie z napêdem, mam nadziejê ¿e lepiej bo zamierzam zakupiæ bino i obserwowaæ dwuocznie Saturna. Bez napêdu rzeczywi¶cie jest kiepsko. Od kiedy mam bino patrzê na Saturna tylko przez nie. Odczuwam du¿y komfort patrzenia dwojgiem oczu, widzê wiêcej szczegó³ów, a Saturn jest kul± ... no i ta przestrzeñ!
Nooo koledzy teraz to przesadzacie, ¿adne bino nie da tyle radochy przy Saturnie co teleskop i 200X nie wspominaj±c o tych paru dniach w roku gdzie wali³em do Saturna 400X :szczerbaty: . Bino owszem niesamowicie przydatne uzupe³nienie do teleskopu ale z ca³± pewno¶ci± nie alternatywa dla tej planety, dobs to nic wygodnego do planet ale da siê obserwowaæ i to przy 400X kwestia wprawy. Ja zawsze ustawiam na skraju pola widzenia ¿e widzê tylko refleksy od planety i cierpliwie czekam, wszystkie drgania ustaj± a ja upajam siê widokiem Saturna przez czas kiedy przechodzi z jednego koñca na drugi i to jest wystarczaj±cy czas a w LV to ju¿ w ogóle jest ok.
Pozdrawiam Adam
Grzybku- bino daje wspania³e, a wrêcz cudowne obrazy Saturna!!! Mam najgorsze mo¿liwe rozwi±zanie - PZO z okularami mikroskopowymi, ³±czone z Synt± poprzez w sumie fatalnego Barlowa 2x Vixena, nooo.... najtañsze rozwi±zanie :)
Tylko sobie wyobra¿am, jaki efekt jest z lepszych optycznie i s³uszniejszych "rozmiarowo" bin.
Ale obrazy z PZO s± jednak wspanialsze ni¿ z pojedynczego ortho przy 240x! W³a¶nie przed chwil± w innym temacie napisa³em, ¿e jedynie obraz z tego mojego Plossla Baadera by³ lepszy... no ale to trzeba naocznie sprawdziæ, bo jakos nikt mi w to nie wierzy. Tym razem mia³em ¶wiadków :)
:Beer:
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 27 December 2006 - 12:18
U mnie wczoraj by³y tylko cieñkie cirrusy i seeing w miare, wiêæ skierowa³em telepa na uszastego :rolleyes: Nawet w moim pseudo-refraktorze 60/700 i w okularze SR4mm by³ piêkny :helo: Bez dwóch zdañ, Saturn jest jednym z naj³adniejszych obiektów widzianych z Ziemi :Beer:
Pozdrawka B)
Nooo koledzy teraz to przesadzacie, ¿adne bino nie da tyle radochy przy Saturnie co teleskop i 200X nie wspominaj±c o tych paru dniach w roku gdzie wali³em do Saturna 400X :szczerbaty:.... . Ja tylko piszê moje zdanie. Oczywi¶cie mo¿esz siê z tym nie zgodziæ :Beer:
Sam mia³em dobsona przez kilka lat i te¿ siê cieszy³em bardzo z widoku Saturna jaki dawa³. Teraz mam inny teleskop oraz bino i cieszê siê jeszcze bardziej. 200x to takie optimum jakie stosuje w bino dla Saturna z okularami LV. Powiêkszenie 400x te¿ mogê sobie w ka¿ej chwili dowaliæ. Przez jedno oko tyle nie zobaczysz. Pozdrawiam!
Heh temat z astrofoto zamienil sie w obserwacje :D
Ja dodam tyle ze jak pokazalem siostra saturna to powiedzialy ze to bylo najladniesze co widzieli na niebie.
S³uszna uwaga, to dzia³ i w±tek o astrofotografii. Trzymajmy porz±dek.
Przepraszam za za¶miecanie tego tematu ale muszê napisaæ sprostowanie. My¶la³em ¿e chodzi Ci o lornetkê w stopce nic nie masz o bino okularowym i st±d moje zdziwienie Twoj± wypowiedzi±, co do bino okularowego to w 100% siê z wami zgadzam i sam o nim powa¿nie my¶lê.
PS: Jeszcze raz przepraszam za za¶miecanie.
Próbka Saturna z kompakta ( 26.12.2006r )
Stack 60 klatek z aparatu Canon PowerShot a610 (1/50 ISO 200)
w projekcji przez plossl'a 6mm+barlow 2x+Synta 200/1200.
Saturn tamtej nocy wizualnie prezentowa³ siê wspaniale. Fotka nie oddaje tego w ¿aden sposób.
Ten post by³ edytowany przez
Molo dnia: 27 December 2006 - 18:26
Molo koniecznie iso400 i nie patrzec na szum. z tego moga byæ "ludzie", bardzo regularny cieñ na pasie jest bardzo obiecuj±cy. musle ¿e powiniene¶ tez odzoomowaæ troszke.
Ja te¿ wczoraj trochê powalczy³em z Saturnem i wysz³o mi co¶ takiego.
Nie jest to cud astrofoto ale seeing robi swoje.
http://images1.fotosik.pl/319/050a886c080e1bc8m.jpgpozdrawiam
Dominik
Ten post by³ edytowany przez
DOMINO 32 dnia: 28 December 2006 - 12:25
Ja te¿ wczoraj trochê powalczy³em z Saturnem i wysz³o mi co¶ takiego.
Nie jest to cud astrofoto ale seeing robi swoje.
http://images1.fotosik.pl/319/050a886c080e1bc8m.jpgpozdrawiam
Dominik Bardzo ³adnie... tylko napisz czym focone i jakie parametry.
Ori2711
Fotka z U Cassegraina 200/3500 na EQ5, kamera ToUcam 740k 600klatek 1800 .
Pozdrawiam
DOMINO popraw alignowanie jeszcze raz bo jest rozjechane a moze byc jeszcze lepiej.
A to moje wiêksze saturny.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Opozycja za ponad 2 miechy ale widzê walka ju¿ trwa. Ja czekam tylko na pogodê.
Sprawdzi³em przy okazji-w lutym 2007 saturn nieco dalej od nas ( o 1/10) ni¿ ostatnio ):.
Pomêczy³em Saturna ale to by³a seeingowa pora¿ka, wiatr urywa³ prawie kable od kamerki :(. 700 klatek dla 15f/s i wysoki gain. Mewlon 210 + toucam 740K.
Za³±czone miniaturki
l
l
Mia³em kilka okazji, ale nie wykorzysta³em, bo pogoda mnie zwodzi³a. To stresuje i w razie wpadki nie bardzo siê chce ryzykowaæ nastêpne.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 03 January 2007 - 15:44
Jak tak ogldam te wasze fotki to mi szczena po pododze sie gdzies pl±cze.Wow naprawde :Salut: :Salut: :Salut: :Salut: :notworthy: :notworthy: :notworthy:
Wersja "mini" z poprawionymi kolorkami, resampling spowodowa³ nieco lepsz± widoczno¶æ pasów (przy du¿ej dozie dobrej woli da siê je dostrzec...).
Za³±czone miniaturki
l
l
Andrzeju, tu trzeba wielkiej si³y woli, by móc oderwaæ oczy od tego cudeñka
wspania³y :notworthy:
Fotka ca³kiem dobra i potwierdza mój pogl±d ¿e podczas wiatru powietrze bywa mniej turbulentne.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 03 January 2007 - 20:12
Wersja "mini" z poprawionymi kolorkami, resampling spowodowa³ nieco lepsz± widoczno¶æ pasów (przy du¿ej dozie dobrej woli da siê je dostrzec...). super fotka! gratulacje!
pozdrowki.
Jak patrzê na te wszystkie Saturny to siê a¿ zastanawiam co ja robiê w miescie zamiast szukac planetki na czystym niebie. :Boink:
Piêkne fotki :Beer:
Upar³em siê i przebra³em te kilka tys. klatek z czego zestackowa³em 340. Do¶æ zaawansowana obróbka w PS z u¿yciem filtrowania i wyszukiwania krawêdzi na oddzielnych layersach rgb.
Za³±czone miniaturki
l
l
Ja kiedy¶ trafi³em na zno¶ne warunki i wysz³o mi co¶ takiego:
To by³o krêcone gdzie¶ w po³owie grudnia, ju¿ nawet nie pamiêtam parametrów. Do stackowania posz³o 500 klatek z ponad 3000. Obróbka standardowa. Kolorystyka mo¿e trochê dziwna...
Z moim dobsonikiem nie mam za bardzo jak z wami konkurowaæ na tym polu ale spróbowaæ zawsze mo¿na. Grunt, ¿e siê przy tym dobrze bawiê :D.
Ja kiedy¶ trafi³em na zno¶ne warunki i wysz³o mi co¶ takiego:
attachment
To by³o krêcone gdzie¶ w po³owie grudnia, ju¿ nawet nie pamiêtam parametrów. Do stackowania posz³o 500 klatek z ponad 3000. Obróbka standardowa. Kolorystyka mo¿e trochê dziwna...
Z moim dobsonikiem nie mam za bardzo jak z wami konkurowaæ na tym polu ale spróbowaæ zawsze mo¿na. Grunt, ¿e siê przy tym dobrze bawiê :D. Z kolorami warto siê pobawiæ, "referencyjna" fotka w za³±czeniu.
http://hubblesite.org/newscenter/archive/r...ormat/web_print
Z kolorami warto siê pobawiæ, "referencyjna" fotka w za³±czeniu.
http://hubblesite.org/newscenter/archive/r...ormat/web_print Ta 'referencyjna' jest najbardziej neutralna? To znaczy najwierniej oddaje rzeczywist± kolorystykê, tak? W takim razie faktycznie muszê jeszcze trochê popracowaæ ;).
W mojej fotce kolorów jako¶ specjalnie nie ustawia³em bo nie mam w tym wprawy, tak jak wysz³o tak zostawi³em. Mo¿e jak poprawiê to wrzucê dla porównania.
Ta 'referencyjna' jest najbardziej neutralna? To znaczy najwierniej oddaje rzeczywist± kolorystykê, tak? W takim razie faktycznie muszê jeszcze trochê popracowaæ ;).
W mojej fotce kolorów jako¶ specjalnie nie ustawia³em bo nie mam w tym wprawy, tak jak wysz³o tak zostawi³em. Mo¿e jak poprawiê to wrzucê dla porównania. Zetnij troche niebieski i bedzie znacznie lepiej.
Pozdrawiam.
przepraszam ale ja widzia³em na ¿ywo saturna w teleskopie w true color i wiem, ze tak nie wygl±da. pier¶cieñ jest bardziej szaroniebieski.
Ta 'referencyjna' jest najbardziej neutralna? To znaczy najwierniej oddaje rzeczywist± kolorystykê, tak? W takim razie faktycznie muszê jeszcze trochê popracowaæ ;).
W mojej fotce kolorów jako¶ specjalnie nie ustawia³em bo nie mam w tym wprawy, tak jak wysz³o tak zostawi³em. Mo¿e jak poprawiê to wrzucê dla porównania. My¶lê ¿e to s± najbardziej naturalne kolory.
Warto w registaxie przeprowadziæ po stackowaniu najpier rgb shift, z regu³y powoduje to znaczn± poprawê detali i znikaj± kolorowe krawêdzie. Najtrudniej jest zlikwidowaæ niebieskie zabarwienie pier¶cienia, ju¿ na etapie ustawieñ webcama (zak³adam ¿e to toucam) mo¿na balansowaæ kolorami przy nagrywaniu.
przepraszam ale ja widzia³em na ¿ywo saturna w teleskopie w true color i wiem, ze tak nie wygl±da. pier¶cieñ jest bardziej szaroniebieski. Hmm u mnie w okularze Satrun jest raczej ¿ó³t± krop± planetki i bia³o-¿ó³tym pier¶cieniem Ale niejest taki pink jak na focie z h. Nie s±dzê ¿eby ludzie obrabiaj±cy fotki z hubbla robili ¶ciemê z kolorami, tym bardziej ¿e z hubbla jest sporo fotek robionych na zasadzie false-color aby wyodrêniæ ró¿ne niuanse. U mnie w ruskim okularze saturn jest ¿ó³ty jak banan, w ortho zdecydowanie inny, du¿o zale¿y od telpa. W syncie bez abberacji chromatycznej by³ po prostu bia³y w ró¿nych oddcieniach.
hmm, mo¿e ta fota Saturna bêdzie "bardziej referencyjna":
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/041...rCassini_5m.jpg? :rolleyes:
(uwaga! rozmiar pliku to 8400x3300, a to ponad 5,8MB)
Meldujê, ¿e w Trzciance Saturn te¿ jest bardziej bia³o-¿ó³ty :rolleyes:
Pastelowe odcienie niebiesko-ró¿owe obserwujê bardziej na tarczy, niz pier¶cieniach, które wydaj± siê zbli¿one do tych fotek, które poda³ Lysy.
Ale nie zapomnijmy o podstawowych sprawach- inne uk³ady optyczne, inne okulary, inna wra¿liwo¶æ oka bêd± powodowaæ zmianê barw.
Dlatego trzeba przyznaæ, ze swietne by bylo zrobienie jakiegos porownania (najlepiej na jakims zlocie), jakie sie 'widzi' kolorki na Saturnie (i nie tylko!). Wtedy mozna by doj¶æ do wniosków rodzaju 'okular X za¿ó³ca obraz a teleskop Y zaniebieszcza, a po³±czenie okularu Z z teleskopem A ewidentnie zaszarza ca³y obraz!'. I z tego wyjda bardzo dobre wnioski!!
Dlatego trzeba przyznaæ, ze swietne by bylo zrobienie jakiegos porownania (najlepiej na jakims zlocie), jakie sie 'widzi' kolorki na Saturnie (i nie tylko!). Wtedy mozna by doj¶æ do wniosków rodzaju 'okular X za¿ó³ca obraz a teleskop Y zaniebieszcza, a po³±czenie okularu Z z teleskopem A ewidentnie zaszarza ca³y obraz!'. I z tego wyjda bardzo dobre wnioski!! Nie tylko optyka ma tu swoje 3 grosze. Cirrusik, wysoka mgie³ka, zapylenie, wysoko¶c nad horyzontem...
Pozdrawiam.
Nie tylko optyka ma tu swoje 3 grosze. Cirrusik, wysoka mgie³ka, zapylenie, wysoko¶c nad horyzontem...
Pozdrawiam. Zatem nie pozostaje nic innego jak zorganizowaæ zlot na Ksiê¿ycu. :szczerbaty: (choæ ponoæ dobrego klimatu na takie spotkania tam nie ma!)
Andrzeju w styczniu 2005 mia³em ¶wietyny seeing i genialn± przejrzysto¶æ i czytosæ atmosfery obserwowa³em przy powiêkszeniu lekko ponad 2D (¼renica poni¿ej 0,5mm) widzia³em doskonale od¿ó³conego saturna i by³ poprostu czysty jak ³za z soczystymi kolorami!!!
pier¶cieñ jest bia³oszaronioebieskawy.
Ja widzê Saturna w kolorze ¿ó³tawym, a ¶ci¶lej pasmo chmur po obu stronach równika (SC10") podobnie jak na tej fotce z lutego ub. roku.
Ps. Telep jest wiadomej firmy, ale barlow ruski napewno z t± ¿ó³t± optyk± jak wszystko u nich , wiêc mo¿e dlatego. Nastêpnym razem zerknê przez barlowa Soligora, z okularem ortho Baadera, mo¿e bêdzie inny odcieñ.
Za³±czone miniaturki
l
l
Je¶li przyjd± naprawdê dobre noce tej zimy- dok³adnie mu siê przyjrzê. Kilkakrotnie mia³em niesamowite warunki oko³o roku temu, ale obrazki z Alkora i Skyluxa, choæ je pamiêtam, nie pozwalaj± na jednoznaczne okre¶lenie kolorków. W tym roku za bardzo by³em zafascynowany obrazami z Synty z ortho i Plosslem, aby dobrze przyjrzeæ siê kolorom. Có¿, dla mnie (pewno i nie tylko dla mnie) ³adny seeing i Saturn to prawie magia :)
Je¶li przyjd± naprawdê dobre noce tej zimy- dok³adnie mu siê przyjrzê. Kilkakrotnie mia³em niesamowite warunki oko³o roku temu, ale obrazki z Alkora i Skyluxa, choæ je pamiêtam, nie pozwalaj± na jednoznaczne okre¶lenie kolorków. W tym roku za bardzo by³em zafascynowany obrazami z Synty z ortho i Plosslem, aby dobrze przyjrzeæ siê kolorom. Có¿, dla mnie (pewno i nie tylko dla mnie) ³adny seeing i Saturn to prawie magia :) I z tym bym siê zgodzi³.Ja na saturna polujê ju¿ od samego pocz±tku.Ostatnio a by³o to 01 stycznia po przpiêknym ksiêzycu ogl±danym w moim 150x1750, telekonwerter 1,5x i okular PZO 20x wprost oniemia³em.Wydawa³o mi siê jakbym po prostu sta³ przed nim.To by³o co¶ piêknego, tego nieda siê opisaæ.Malutkie kratery w postaci pier¶cionków jakby po³o¿onych na powierzchni.To tym bardziej czekam na Saturna.A wtedy poprostu zasz³y chmury a ja d¼wigaj±c sprzêt nabawi³em siê drobnej kontuzji.Muszê siê uporaæ z obudow± tubusa i wtedy zabiorê go na zlot.Pozdro :Salut:
.Ja na saturna polujê ju¿ od samego pocz±tku. A przed ¶wiêtami to co niby ustrzelili¶my? zaj±czka? chyba ¿e moim telpem to siê nie liczy,
pozdr. :Beer:
bardzo czêsto w powietrzu wisi co¶ co za¿ó³ca obraz. ostatnio tek mia³em, saturn wysoko i dalej ¿ó³ty. jednak to niejest prawdziwy kolor. To samo by³o z marsem ¿ó³ty, a tylko wysoko w dobr± wietrzn±! noc wylaz³ piêkny ³ososiowy kolorek. zminy porywisty wiatr to podstawa przy planetach.
Sliczne Saturniki :)
A przed ¶wiêtami to co niby ustrzelili¶my? zaj±czka? chyba ¿e moim telpem to siê nie liczy,
pozdr. :Beer: Sorry ! Masz racjê w twoim telpie by³ ¶wietny pomimo, ¿e znajdowa³ siê nisko nad horyzontem ale zachecony ostatni± obserwacj± ksiê¿yca czekam teraz na Saturna w moim telpie a jego posadzi³em w³a¶nie na kó³kach i nie bêdê musia³ ju¿ d¼wigaæ tego ustrojstwa.P.S.Nie wiesz ile Ci zawdzieczam, ¿e mog³em razem z Tob± obserwowac.My¶le, ¿e jak tylko zmieni siê pogoda wyruszymy znów na obserwy.Pozdrawiam.
http://astrotafig61.blox.pl/htmlTen post by³ edytowany przez
tafig dnia: 06 January 2007 - 15:35
Czekaj±c na dobr± pogodê próbowa³em jeszcze co¶ wyci±gn±æ z materia³u z poczatku grudnia. Stara³em siê nie zgubiæ wewnêtrznego ciemnego pier¶cienia. Newton 230/2300, Philips 740 K.
Lysy gratulacje zaczyna to bardzo ³adnie wygl±daæ.
Za³±czone miniaturki
l
l
Artur,uwziales sie na tego Newtona..Kontrast sie liczy,a Ty masz wybor!
Lemarc,to juz piekna zapowiedz tego co sie bedzie dzialo,fotka wspaniala.
Czekaj±c na dobr± pogodê próbowa³em jeszcze co¶ wyci±gn±æ z materia³u z poczatku grudnia. postaraj sie zaraz po stakowaniu ¶ciemniæ.
gamma ustaw tak:
_______
|............|
|........../.|
|......../...|
|....../.....|
|__/____|
czyli równolegle przesun±æ w bok i w dó³.
Dzi¶ o 1:00 obserwowa³em Saturna, moj± szcególn± uwage zwróci³a s³abo widoczna gwiazdka zaznaczona strza³ka ( zdjêcie zaporzyczone od Artura).
Czy to by³a gwiazdka w tle czy ksiê¿yc Saturna ?-z góry dziêki za odpowied¼ Janusz .
Za³±czone miniaturki
l
l
Mogê siê myliæ, ale dzi¶ doliczy³em siê trzech ksiê¿yców Saturna- oprócz Tytana by³y co najmniej widoczne dwa, ale nie wiem które :rolleyes:
Gdzie to zdjêcie Astrokosmo?
Chêtnie te¿ poczytam, co odpowiedz± bieglejsi "planeciarze". Obserwowa³em go w sumie krótko, Synt±, z powerami 80, 133, 150, 240 i 300 (z Barlowem).
Jest i fotka, po edycji ;)
Tak, to jeden z "podejrzanych". Tytan by³ wy¿ej po (chyba) prawej, ale ni¿ej po lewej by³ jeszcze jeden (?).
Ten post by³ edytowany przez
saywiehu dnia: 14 January 2007 - 02:38
Zdjêcie ju¿ jest , :D ja widzia³em 3 ksiê¿yce i ten ma³y zaznaczony strza³k± , no w³a¶nie tylko czy to by³ ksiê¿yc ?
Gdzie by³o toto, czego nie zaliczy³em do ksiê¿yców?
Zrzut z CdC z wyja¶nieniami :
Zaraz widaæ co i jak. Jest jeszcze w CdC Hyperion, ale zobaczenie go w 8" chyba graniczy³oby z cudem, wiêc go odpu¶ci³em. Tak wiêc prawid³owo sklasyfikowa³em wczoraj jako ksiê¿yce: Tytana, Tethys i Dione. Ale przeoczenie Rhei uwa¿am za "wtopê" ;)
Wybacz, mo¿e siê mylê ale wg Sky Map Pro 11 i Stelalrium Rhea powinna byæ po drugiej stronie Saturna (z innej strony ni¿ Titan)
* Titan
@ Saturn
* Rhea
* Iapetus
Tak wynika z tych dwóch programów (titan i rhea nieco wyzej ni¿ Saturn) - tak te¿ wynika³o z mojej obserwacji wczoraj 21:00 - 2:00 - mo¿e siê mylê bo jestem pocz±tkuj±cy i napewno nie tak do¶wiadczony jak saywiehu.
Ten post by³ edytowany przez
Biohazard dnia: 14 January 2007 - 14:45
"Do¶wiadczony" - a we¼ przestañ !
Masz racjê! Hmmm- mój zrzut robi³em na godz. 23.00, CZTERNASTEGO stycznia, czyli dzisiaj :rolleyes:
Przynajmniej bêdzie aktualny dla tych, którzy chc± dzi¶ sie pobawiæ w wynajdywanie ksiê¿yców Saturna ;)
Poni¿ej dodajê zrzuty z SkyMap Pro 11( odwrócony - tak jak w teleskopie) i Stellarium (obrza rzeczywisty)
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Saturn z dzisiaj
zdjeciesprzêt: Tal 1 + FinePix S20 Pro ( aparat trzymany recznie :) )
stack okolo 200 klatek
seeing kiepski
fajny ale wstaw go na forum jako za³±cznik ¿eby sie nie zgubi³ kiedy¶. :)
Saturn z dzisiaj
zdjecie
sprzêt: Tal 1 + FinePix S20 Pro ( aparat trzymany recznie :) )
stack okolo 200 klatek
seeing kiepski Link niechodzi :huh:
Pozdrawiam :Beer:
Juz wszed³ :D
darek
Ten post by³ edytowany przez
Darek_B dnia: 16 January 2007 - 16:31
Nie powinienem pokazywac tych zdjêæ ale co tam: :lol:
http://img235.imageshack.us/img235/7725/saturnsyntaik9.jpg
Synta 200/1200 + Vesta 680K. Saturn przepuszczony przez pole :P
http://img485.imageshack.us/img485/2842/saturnoptisanfq4.jpg
Optisan (uniwersa³owy) 114/900 na Eq-5(prowadzenie rêczne) + barlow 2x Vixen.
Ten post by³ edytowany przez
Adam Tomaszewski dnia: 16 January 2007 - 17:55
Witam.
Wykorzysta³em pogodn± poniedzia³kow± nockê. Aviki nagrywane ok. 1.30 tu¿ przed górowaniem Saturna. Toucam 840II, 320 klatek, seeing chwilami niez³y.
Za³±czone miniaturki
l
l
No i mamy naj³adniejszego Saturna w tym sezonie, a ja przegapi³em tê nockê.
Witam.
Wykorzysta³em pogodn± poniedzia³kow± nockê. Aviki nagrywane ok. 1.30 tu¿ przed górowaniem Saturna. Toucam 840II, 320 klatek, seeing chwilami niez³y. Niesamowity Saturn, mo¿e lekko za miêkki jak dla mnie. To efekt obróbki ?
Ori
Niesamowity Saturn, mo¿e lekko za miêkki jak dla mnie. To efekt obróbki ?
Ori Raczej efekt resamplingu i trochê za ma³ej ilo¶ci klatek w sumie 19/20 klatek odrzuca³em.
Obróbkowo oczywi¶cie to efekt masek w ps, ale chcia³em wyeksponowaæ pier¶cieñ krepowewy,
który znika po "ostrej" obróbce.
Majaczy sobie (pewna doza dobrej woli) Ence minima, ale o samej przerwie mo¿na sobie tylko pomarzyæ <_<
Ten post by³ edytowany przez
Lysy dnia: 17 January 2007 - 17:14
Najladniejszy,tez tak mysle.Coraz ciezej z pierscieniem!Kurcze Andrzej i lemarc rozbudzili juz we mnie wole pstrykania..
Gdybym mial pogode,wyniosl bym kompa na dwor! No ale, nie ma,to nie ma..;)
Mo¿e dzisiaj doczekam siê przeja¶nieñ, bo od zachodu chmur coraz mniej, w ka¿dym razie te¿ jestem pozytywnie nastawiony.
Na koniec ma³a próbka z³o¿enia kilkuset klatek dla ustawieñ webcama 25 fp/s (!). Skalowanie w dó³ w celu zredukowania szumu (kompresja potworna wrêcz na pojedyñczych klatkach). Nie wiem jak to siê dzieje ale przy tej samej migawce klatki s± wyra¼nie równiejsze od tych dla 10 fps. Tak jakby soft "sam z siebie" w sensie pozytywnym tracil podczas kompresji wszelkie odchylenia przez skracanie czasu na¶wietlenia. Dziwna sprawa. Nagrywam w k3ccd.
Za³±czone miniaturki
l
l
przepiêkny Andrzeju
a mo¿e komputer, dysk, lub port usb nie wyrabia siê z transferem i zmniejsza fps, ¿eby nad±¿yæ z rejestracj±?
przepiêkny Andrzeju
a mo¿e komputer, dysk, lub port usb nie wyrabia siê z transferem i zmniejsza fps, ¿eby nad±¿yæ z rejestracj±? Bardzo prawdopodobne - mam bardzo leciwego laptpopa w dodatku jest na³adowany wszelakimi odmianami call of duy moich pociech :lol:
No i mamy naj³adniejszego Saturna w tym sezonie, a ja przegapi³em tê nockê. Leszek my¶lê ¿e apertur± w Twoim meade mo¿na wyci±gn±æ o wiele wiêcej tylko czemu upar³e¶ siê na webcama logitecha???? Webcam phillipsa 740 lub wy¿sza to koszt rzêdu 150-200 zeta (czasami na allegro s±). To jest zupe³nie inna kamerka i zupe³nie inne mozliwo¶ci. Balans barw, wiêksze mo¿liwo¶ci ustawienia parametrów i sama matryca! Wiem co pisze poniewa¿ 3 lata temu nagrywa³em na ve¶cie i ró¿nica jest przyt³aczaj±ca.
Nie wiem jaki wymiar pixela ma logitech ale przy (zdaje siê) 5,6nm w philipsach (mo¿liwo¶æ resamplingu obrazu do 1024 jest sciem± w philipsie to tylko softowe rozszerzenie wymiaru obrazu) dla przeciêtnych ogniskowych 2m w sct lub jak u mnie w dall-kirh. to jest najlepsze wyjscie z u¿yciem barlowa 2x.
Dopasowanie kamerki (rozmiaru pixela) w stosunku do rozdzielczo¶ci telpa to podstawowa sprawa, tak samo wa¿na jak super dok³adna kolimacja i konieczno¶c wystudzenia sprzêtu do maximum (w moim przypadku studzê telp 4 godziny, a to przecie¿ otwarta konstrukcja).
Pozdrawiam i zyczê powodzenia w walce z saturniastym!!!
Leszek my¶lê ¿e apertur± w Twoim meade mo¿na wyci±gn±æ o wiele wiêcej tylko czemu upar³e¶ siê na webcama logitecha???? Webcam phillipsa 740 lub wy¿sza to koszt rzêdu 150-200 zeta (czasami na allegro s±). To jest zupe³nie inna kamerka i zupe³nie inne mozliwo¶ci. Balans barw, wiêksze mo¿liwo¶ci ustawienia parametrów i sama matryca! Wiem co pisze poniewa¿ 3 lata temu nagrywa³em na ve¶cie i ró¿nica jest przyt³aczaj±ca.
Nie wiem jaki wymiar pixela ma logitech ale przy (zdaje siê) 5,6nm w philipsach (mo¿liwo¶æ resamplingu obrazu do 1024 jest sciem± w philipsie to tylko softowe rozszerzenie wymiaru obrazu) dla przeciêtnych ogniskowych 2m w sct lub jak u mnie w dall-kirh. to jest najlepsze wyjscie z u¿yciem barlowa 2x.
Dopasowanie kamerki (rozmiaru pixela) w stosunku do rozdzielczo¶ci telpa to podstawowa sprawa, tak samo wa¿na jak super dok³adna kolimacja i konieczno¶c wystudzenia sprzêtu do maximum (w moim przypadku studzê telp 4 godziny, a to przecie¿ otwarta konstrukcja).
Pozdrawiam i zyczê powodzenia w walce z saturniastym!!! Mam Vestê, ale ona nie chodzi na W 2000 i dlatego u¿ywam Logitecha.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 17 January 2007 - 21:44
Rewelacyjny Saturnik Andrzeju :notworthy: :notworthy: :notworthy:
Ja te¿ robi³em filmiki ostatniej nocy i nawet co¶ z tego wysz³o , co prawda nie jest tak dobry jak Andrzeja ale poka¿e
http://images4.fotosik.pl/291/2d8f250780c7535cm.jpg200 klatek z 2000
Pozdrawiam
Dominik
Gratulacje Andrzeju szczególnie ta druga wersja jest ³adna. Te¿ tej nocy zamierza³em nagrywaæ ale by³ za du¿y wiatr i skoñczy³o siê na wizualu. Seeing rzeczywi¶cie chwilami by³ niez³y.
Domino 32 teraz przyjrza³em siê i twój Saturn jest te¿ niez³y szczególnie sam dysk planety. Gratulacje.
Mam Vestê, ale ona nie chodzi na W 2000 i dlatego u¿ywam Logitecha. Jaki ona ma symbol? 680K? Je¶li tak, na stronie Philipsa jest wiele sterowników do pobrania, równie¿ na Windows 2000. Ja u¿ywam tej wersji Windowsów od paru lat i na kilku komputerach i z kamerkami nie mam problemów. Ale nie dajê sterowników do XP tylko specjalne do 2K.
Tu s± sterowniki dla PCVC 680K (Vesta Pro):
http://www.p4c.phili...les/p/pcvc680k/My¶lê, ¿e dobry by³by
http://www.p4c.philips.com/files/p/pcvc680...80k_d2k_eng.exeAle je¶li numer siê nie zgadza, poszperaj tu i na pewno znajdziesz sterownik do Vesty, szukaj±c wed³ug pierwszych liter symbolu (czyli pod "p"):
http://www.p4c.philips.com/files/Ten post by³ edytowany przez
Lampka dnia: 18 January 2007 - 20:52
Jaki ona ma symbol? 680K? Je¶li tak, na stronie Philipsa jest wiele sterowników do pobrania, równie¿ na Windows 2000. Ja u¿ywam tej wersji Windowsów od paru lat i na kilku komputerach i z kamerkami nie mam problemów. Ale nie dajê sterowników do XP tylko specjalne do 2K.
Tu s± sterowniki dla PCVC 680K (Vesta Pro):
http://www.p4c.phili...les/p/pcvc680k/
My¶lê, ¿e dobry by³by http://www.p4c.philips.com/files/p/pcvc680...80k_d2k_eng.exe
Ale je¶li numer siê nie zgadza, poszperaj tu i na pewno znajdziesz sterownik do Vesty, szukaj±c wed³ug pierwszych liter symbolu (czyli pod "p"): http://www.p4c.philips.com/files/ To jest model PCVC 680K, przerobiona na d³ugie czasy. Ok.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 18 January 2007 - 21:25
Rewelacyjny Saturnik Andrzeju :notworthy: :notworthy: :notworthy:
Ja te¿ robi³em filmiki ostatniej nocy i nawet co¶ z tego wysz³o , co prawda nie jest tak dobry jak Andrzeja ale poka¿e http://images4.fotosik.pl/291/2d8f250780c7535cm.jpg
200 klatek z 2000
Pozdrawiam
Dominik Wysz³o bardzo ³adnie zarejestrowa³e¶ masê pasów! No i fota bardzo plastyczna, gratulacje!
Przepu¶ci³em jeszcze raz zestaw klatek przez sitko selekcji i poprawi³em w PS na "normalnym" (szklanym) monitorze. Jakby lepiej? To ju¿ ostatia wersja nic wiêcej nie dam rady wycisn±æ z materia³u.
Za³±czone miniaturki
l
l
Wysz³o bardzo ³adnie zarejestrowa³e¶ masê pasów! No i fota bardzo plastyczna, gratulacje!
Przepu¶ci³em jeszcze raz zestaw klatek przez sitko selekcji i poprawi³em w PS na "normalnym" (szklanym) monitorze. Jakby lepiej? To ju¿ ostatia wersja nic wiêcej nie dam rady wycisn±æ z materia³u. Piêknie...
Ori
Tak sobie patrzê w moim archiwum wypocin w³asnych mam fotkê sprzed 3 lat saturna wykonywan± przez Syntê (z rêcznym prowadzeniem- to by³a niez³a jazda :)...Wrzucam dla porównania jak diametralnie zmieni³ siê wygl±d pier¶cieni, tam uda³o mi siê zarejestrowaæ p.cassiniego na prawie ca³ym obwodzie.
Widaæ tutaj te¿ wyra¼nie jaki wp³yw ma system optyczny telpa na jako¶æ obrazu, krótkoogniskowy newton jest po prostu pozbawiony kontrastu (chocia¿ optycznie saturn na duzych powerach prezentowa³ siê bardzo ³adnie, tylko by³ "bia³y". Najpiêkniejsze zdj±tka w sieci s± robione g³ównie C-14 (STC) - gdzie mo¿na siê nie martwiæ o d³ugo¶æ ogniskowej. Chorujê na taki telp od zawsze ale to "kosmiczny" wydatek.
Za³±czone miniaturki
l
l
Patrzy³em przez wiele Newtonów, o ró¿nych ogniskowych i ¶rednicach, ¿eczywi¶cie w Synci planetki prezentuj± siê ³adnie, jednak po przej¶ciu na SCT 8 ogniskowa 2m , stwierdzam ¿e DS ca³kiem nie¼le widaæ, ale za to planetki przepiêknie.
Nawet nie du¿e powiêkszenie (kiepski seeing) daje przy tej ogniskowej du¿e rozmiary planet a widok piêkny ostry.
Przy dobrym seeingu mo¿na pojechaæ spory power a obraz nadal jest ptzyzwoity, no i ta porêczno¶æ sprzêtu, krótka tuba -porêczna, ³atwa w transporcie, nie ciê¿ka i nie tak wymagaj±ca co do statywu i monta jak d³u¿sza rura, mo¿e tylko jedno bym zmieni³ w swoim SCT, mianowicie zamieni³ bym 8" na 14 " :D
Oto wczorajszy Saturn w momencie gorowania.
Seeing-jak widac
Ogniskowa 1800mm.Nie zdazylem dokrecic konwertera,a niebo juz zaslalo sie chmurami.
Resampling 1,3x
No niestety,warunkow wczoraj nie bylo.
Za³±czone miniaturki
l
l
Umówili¶my siê z Paula, ¿e tego nie zamieszczamy.. ale no có¿.. strasznie mnie korci³o, aby zaprezentowaæ nasze dzie³o :P My¶lê, ¿e mi wybaczy ;) Inaczej nie mam siê co pokazywaæ w Moa :szczerbaty:
http://img440.imageshack.us/img440/9941/saturn7na.jpg
18.1.2007
6klatek x 1s, canon eos 300D + Meniscas 180/1800, iso 100.
Nastêpnym razem ³apiemy go kamerk± - najpierw trzeba siê przeszkoliæ w jej u¿ywaniu :szczerbaty:
Pozdrawiam
hehe oberwiesz jutro ¶nie¿k± :whistling:
tak szczerze to bardziej efektownie wygl±da³by filmik (gdyby¶my nagrali) jak nam nagle Saturn "zgas³" :icon_lol:
jak przestanie sypaæ ¶nieg i bêdzie bezchmurnie to zapolujemy w koñcu kamerk± ;)
Witam serdecznie po d³ugiej pauzie w pisaniu postów :Boink:
To mój pierwszy strza³ w tym sezonie, aczkolwiek wypad³em z wprawy wiêc efekt taki sobie.
Na pewno sobie nie odpuszcze, wiêc jest szansa na lepsz± fotkê. :rolleyes:
U¿yte ok 200 klatek z 1050-ciu. TouchCam Pro i barlow x2. Sprzêt jak w stopce.
Pozdrawiam. :Beer:
Witam wszystkich, po d³ugiej przerwie.
Nie mog³em oprzeæ siê pokusie podpiêcia pod w±tek Leszka z fotografiami Saturna.
Mia³em tak du¿± przerwê w foceniu, ¿e kompletnie wyszed³em z wprawy, zapomnia³em jak pracuje i zachowuje siê moja kamerka, dlatego zdjêcie ciemne, jak druga strona Mocy...
Tej nocki niebo by³o pogodne do ok. w pó³ do drugiej, potem przysz³y chmury. A to wszystko poprzedzone dosyæ porwistym wiatrem i gruntowym prawie przymrozkiem (woda w ka³uzach krzep³a).
Przypomnê jakiego sprzêtu u¿ywam: teleskop Ta³ 200K, 8" Klevcov, webcam TouCam Pro, filtr -UV/IR Baader, barlow x2 NPZ (ten z zó³tym zafarbem).
Skoñczy³ mi siê klucz do K3CCDTools, dlatego materia³ zgrywa³em programem QCFocus (tez fajny, toporny trochê, ale ma szereg innych zalet). Zdjêcie zrobione z filmu 60 sek, przy 10 FPS. (Po klikniêciu wiêkszy format).
http://www.astro.bielack.pl/images/zoom/saturn/thumbs/saturn-07-01-22-23h57mut.pngWiêcej szczegó³ów planujê napisaæ na mojej
Planetarnej Astrofotografii, ale to chyba nieprêdko.
PS.
Leszku, Vesta Pro na 100% mo¿e chodziæ pod W2K, u¿ywa³em takiej kombinacji przez prawie trzy lata. Dopóki siê nie przesiad³em na TouCama - co i Tobie serdecznie polecam. Moim zdaniem du¿o ³atwiej uzyskaæ naturalniejszy kolor ni¿ Vest±.
oo witaj, ale¿ Ciê dawno nie by³o,
i chyba rzeczywi¶cie wyszed³e¶ z formy, bo jak siê popatrzy na Twoje zdjêcia Saturna z przed paru lat:
http://www.astro.bielack.pl/images/zoom/saturn/saturn_22_11_2003_23h52m.jpg
.. no to czas nagli, opozycja za pasem :)
pozdrowienia
Wczorajszy Saturn i jego cztery ksiezyce.najjasniejszy to oczywiscie Tytan.
Pomyslec,ze moim poprzednim teleskopem nie bylem w stanie zarejestrowac Tytana,nawet uzywajac kamerki o czulosci 0.1Lx!
Co do wiekszych saturnow,to cos mi nie wychodzi,ale dowiem sie co i wtedy napisze... B)
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Saturna to sie poprostu trzeba nauczyc:(
Wkleje jeszcze jednego,bo namarzlem sie wczoraj.. :unsure:
Za³±czone miniaturki
l
l
Widze ze ruch w temacie Saturna taki,ze post wchodzi z trudem.. :rolleyes:
Wklejam dzisiejszego Saturna.W kiepskich warukach cwiczymy kolory,a mam nadzieje ze i dobry seeing wreszcie sie trafi.
Teleskop MCT 180/1800 Santel.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Jeszcze jedna fotka z ostatniej nocy.Rozne ogniskowe,bez resamplingu:
Wow hanysiak swietne fotki :o . £adnie pasna chmur widac.
Pozdrawaim :Beer:.
27.01.07
MCT 230мм, 1/13, EQ-6, Philips 840, RAW, 5 fps, 1/25, barlou 3-x TeleVue, Registax, MaxIM DL, Photoshop.
Za³±czone miniaturki
l
l
No kolego ale do³o¿y³e¶. Cassini na ca³ym obwodzie i szczegó³y na tarczy. Ciê¿ko bêdzie dorównaæ. Gratulacje.
Do tego widac dwa ksiezyce.
Pierwszy,dó³ -prawo-skos a drógi nad pó³nocnym biegunem,lekko na lewo.
Doliczylem sie 10 pasów,stref o ró¿nym kolorze! Liczac od pier¶cienia w góre.
Piêknie.
Ten post by³ edytowany przez
hanysiak dnia: 28 January 2007 - 17:01
jak widaæ ¿eby robiæ dobre zdjêcia trzeba siê przedewszystkim PRZEPROWADZIÆ :rolleyes:
jak widaæ ¿eby robiæ dobre zdjêcia trzeba siê przedewszystkim PRZEPROWADZIÆ :rolleyes: Masz racjê najlepiej do Chile, :szczerbaty:
jak widaæ ¿eby robiæ dobre zdjêcia trzeba siê przedewszystkim PRZEPROWADZIÆ :rolleyes: Oj McArti,nie chce Ci sie tego maka od balkonu odspawaæ i na klimat narzekasz.Toz mieszkasz nad morzem,a mowia,ze nad okieanem bardzo dobry seeing sie trafia! :help:
Nie chcia³em tego pokazywaæ , ale mo¿na to potraktowaæ jako dokument. Saturn 25/26.01.2007. Newton 270/1445 ,Philips 740, Registax2, Photoshop. Przeszkadza³ silny wiatr.
Za³±czone miniaturki
l
l
Czemu to nie chciales tego saturna pokazywac?Sa pasy,krawedz tarczy mozliwie ostra,tylko seeing do poprawienia,ale to juz nie w naszej mocy(znaczy sie dla avikow ktore sa juz faktem,bo te ktore przed nami,moze rzeczywiscie powinny byc nagrywane w miejscach o lepszym klimacie astronomicznym). :Salut:
Obrocic go by sie zdalo,bo tak ciezko wpatrywac sie w szczegoly.
Ten post by³ edytowany przez
hanysiak dnia: 28 January 2007 - 22:32
Dziêki hanysiak. Pewnie wiesz jak to jest, wk³ada siê sporo pracy a efekt nie zawsze taki jak by siê chcia³o.
Artur,wez jeszcze tego Saturna do Registaxa i pociagnij najnizszym suwakiem dosc mocno,wychodzi tam jakis "duszek" wirek po prawej stronie.Na rosyjskim forum astronomicznym dyskutuja o sztormie,z tego wlasnie dnia.Oczywiscie nie da sie wykluczyc artefaktow.
Pozdrowienia
(po prawo,kiedy obroci sie Saturna do poziomu)
Ten post by³ edytowany przez
hanysiak dnia: 29 January 2007 - 20:31
Dopiero dzisiaj wszed³em na forum. Próbowa³em co¶ jeszcze wyci±gnoæ, ale nic wiecej nie widaæ.
No to dzis pewnie wysypie sie worek z saturnami..
Na poczatek 3 moje fotki,a raczej 3 wersje tego samego zdjecia.
1-75%
2-100%
3-150% orygina³u.
MCT-180 konwerter 2x tulejka projekcyjna 8cm ToUcam Pro.
Jeszcze jedna fotka.Inne ustawienia kamerki,150% oryginalu.
Ten post by³ edytowany przez
hanysiak dnia: 17 February 2007 - 02:05
Podszkoli³e¶ siê widaæ w obróbce, jest na co popatrzeæ. Te¿ mia³em chêci i wystudzony teleskop, ale jak zwykle wia³o nie z tej strony co trzeba i Saturn kolibal siê w okularze.
Dziêki.Aviki nagrywalem o 21:30 i cale szczescie,bo potem,mimo ze Saturn dzwignal sie wyzej,to jego obraz popsul sie calkiem.
Hany¶ cuda istne :notworthy:
czy¿by¶ z Damianem Peach'em razem obrabia³? ;)
pozdrowienia
£adna kolorystyka. W ogóle piêknie ci wyszed³ ten Saturn. Musia³e¶ faktycznie trafiæ na dobre warunki. Ja obserwowa³em ale raczej przeciêtnie siê prezentowa³.
Przejrzystosc mialem dobra,a seeing 4-5/10 czyli o niebo lepiej niz zwykle.
Chcialbym trafic na naprawde stabilna atmosfere,to moze wreszcie wyszla by ta dziura Cassiniego;)
Jako ze,jeszcze wczoraj prognozy pozwalaly miec nadzieje na 3 pogodne noce z rzedu,a dzisiaj pogoda najwyrazniej skonczy sie,dlatego wklejam pospiesznie ostatnia fotke z wczorajszej sesji.
Zdaje sie,ze uzywajac wylacznie Registaxa,musze sie decydowac,albo na paski na tarczy Saturna z zaniedbanym pierscieniem,albo na pierscien z przerwa Cassiniego,z zaniedbana tarcza planety.Poki co,na innych programach graficznych sie nie znam.
Na tej fotce troche lepiej wyszla przerwa Cassiniego.
Ta ostatnia zdcydowanie najlepsza :Beer:
attachment pozwoli³em sobie Hanysiowe zdjêcie podprocesowaæ.
generalna uwaga jest taka. zaraz po stakowaniu rób saturna gamm± (krzywymi) ja¶niejszego ni¿ robisz bo gubisz dynamike, która tam jest. Pewnie masz jakies jasne LCD i dlatego robisz tak ciemne jpg.
Za³±czone miniaturki
l
l
¦wietny Saturn gratuluje!! troszke tylko ¶miesznie wykadrowany :)
Hani , a mo¿e zrób 2 zdj±tka , jedno na paski drugie na przerwê i je razem po³±cz w tym lub innym programie, widzia³em taki program jak znajdê zapodam linka -efekt murowany. pozdr Janusz.
Ps. zdjêcie super.
Ten post by³ edytowany przez
astrokosmo dnia: 17 February 2007 - 14:05
Fotka Hanysiaka mo¿e i ciemna, ale lepiej widaæ najbardziej wewnetrzny pier¶cieñ. Podkrecenie kontrastu zgubi³o go. £adne, tak trzymaæ :helo:
Pozdrawiam
Hani , a mo¿e zrób 2 zdj±tka , jedno na paski drugie na przerwê i je razem po³±cz w tym lub innym programie, widzia³em taki program jak znajdê zapodam linka -efekt murowany. pozdr Janusz.
Ps. zdjêcie super. A nie bêdzie szybciej namalowac idealnego Saturna? Po co jakie¶ sk³adanie, obróbka, filtry? Pêdzelek i ju¿! :szczerbaty:
Jod³owskich warunków.
A nie bêdzie szybciej namalowac idealnego Saturna? Po co jakie¶ sk³adanie, obróbka, filtry? Pêdzelek i ju¿! :szczerbaty:
Jod³owskich warunków. :szczerbaty: :szczerbaty: :szczerbaty:
Witam.
To i ja dorzucê fotkê prawie opozycyjn± 16-go bmc. pogoda siê zlitowa³a.
Seeing ¶redni, kominy dooko³a niezbyt dobrze robi± avikom (:.
Razem 1900 klatek, registax + ps.
Za³±czone miniaturki
l
l
Andrzej,moglbys powiedziec,przy jakiej ogniskowej robiles fotke,i jaki resampling zastosowales,jesli stosowales?Czuje,ze ogniskowa wydluzyles solidnie,bo duzo szczegolow widac,podoba mi sie.
Widac pierscien krepy,czy tez krepowy!
Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
hanysiak dnia: 20 February 2007 - 17:11
Andrzej,moglbys powiedziec,przy jakiej ogniskowej robiles fotke,i jaki resampling zastosowales,jesli stosowales?Czuje,ze ogniskowa wydluzyles solidnie,bo duzo szczegolow widac,podoba mi sie.
Widac pierscien krepy,czy tez krepowy!
Pozdrawiam To jest efekt resamplingu ale powiêkszenie jest na pewno wiêksze ni¿ dla barlowa 2x. Ja stosujê metodê oddalania webcama od barlowa, wiêc obraz jest powiêszony (oczywi¶cie tylko "pixelowo), zauwa¿y³em jednak ¿e to pomaga przy stackowaniu bardziej ni¿ softowy resampling w registaxie. Stosowanie barlowa wiêkszego ni¿ 2x dla ogniska 210mm i bior±c pod uwage rozmiar pixela w phillipsie nie ma moim zdaniem sensu, mo¿e w idealnych warunkach i dla obiektu b.jasnego jak Jowisz czy Wenus lekko poprawi to efekt, ale generaln± zasad± jest taka, aby zastosowane powiêkszenie przek³ada³o siê tak aby na 1 pixelu webcama uzyskaæ powiêkszony obraz punktu obiektu (tzn. pisze o rozdzielczo¶ci teoretycznej scopa) razy 2.
Ten post by³ edytowany przez
Lysy dnia: 20 February 2007 - 17:51
http://www.poa.go.home.pl/Galeria_POA/Galeria_AT/planety/planet11.jpg
http://www.poa.go.home.pl/Galeria_POA/Galeria_AT/planety/planet1.jpg
Jak narazie to nasz najlepszy Saturn :wink: Trochê za du¿y gain i szum wylaz³, ale teraz mo¿e byæ ju¿ tylko coraz lepiej. Próbuj±c zminimalizowaæ szum drugie zdjêcie potraktowa³em funkcj± blur w PS.
Jeszcze kilka s³ów o resamplingu przy nagrywaniu.
Aby zorientowac siê czy stosujemy dobre powiêkszenie obiektu stosujemy tzw. kryterium Nyquista, wyra¿a siê ono wzrorem:
a/bx206=x (206-sta³a)
a to rozmiar pixela matrycy w mikronach
b-zastosowana ogniskowa w metrach (ta po dodaniu barlowa czyli na 4,20 dla telpa o ognisku 210cm)
x-to odwzorowany w arcsecundach obraz punktu.
Chodzi o to aby wymiar x wynosi³ 50% warto¶ci teoretycznej rozdzielczo¶ci teleskopu (fabrycznej-powiedzmy ¿e lustra sa powtarzalne...).
Czyli dla mojego mewloniastego o rozdz. 08 sek:
x=5,6/420x206=2,74
Idea³em by³oby x=4
daje to rozmiar pixela matrycy: 8,15
Chcê jeszcze dodac ¿e to kryterium obejmuje ju¿ "w sobie" abberacje spowodowane wp³ywami atmosfery, stosujemy tylko go³e dane fabrycznej rozdzielczo¶ci maksymalnej.Mo¿na siê zastanawiaæ dlaczego obraz punktu musi byæ 2-krotnie wiêkszy na matrycy a nie odwzorowany w sklai 1/1. To do¶æ proste: Matryca sk³ada siê z kratki pikselów, w momencie kiedy reampling wynosi 2/1 w ¶rodku kwadratu mamy pozostawion± pe³n± informacjê z pe³num nasyceniem pixela, z obciêtym obwodem (kwadrat wpisany jest w okr±g. Gdyby skalowanie wynios³o 1/1 pixel zawiera³by niepe³n± informacjê, st±d np. nagrywanie bez barlowa, pomimo ¿e stosunkowo "dobrze" widzimy planetkê na ekranie kompa powoduje gubienie ok 50% informacji. Z kolei "undersamplig" powoduje tylko cyfrowy szum bez wniesienia dodatkowej informacji.
Pozdro.
Ten post by³ edytowany przez
Lysy dnia: 21 February 2007 - 16:43
oj namieszali¶cie obywatelu namieszali¶cie ;)
1) twoje X wynosi 0,275"/pixel
2) mewloniasty ma 140/210=0,66" (czemu 0,8???)
0,66/0,275=2,4x wiêksza rozdzielczo¶æ zdjêcia ni¿ teleskopu. mozna by rzec wed³ug tych za³ozeñ uk³ad lekko przezumowany. :rolleyes: (wg moich do¶wiadczeñ niedazoomowany, optimum dla VesToUcama to f/30 a problemem jest ustawienie ostro¶ci, bo ostry obraz jest rozmazany mimo, ¿e jest ostry B) )
suma sumarum mozna by zastosowaæ wzorek na przezoomowanie poza rozdzielczo¶æ
PZ ~ przes³ona/pixel/1,5
gdzie przes³ona to przs³ona, pixel w um (dla weba 5,6)
ps. idea³em by³o by 4? a czemu?
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 21 February 2007 - 18:17
Ja stosujê metodê oddalania webcama od barlowa, wiêc obraz jest powiêszony
...
Stosowanie barlowa wiêkszego ni¿ 2x dla ogniska 210mm je¿eli oddalasz kam od barlowa to zwiêkszasz krotno¶æ tego barlowa i napewno niemasz ogniskowej 4200 a ze 5-6m.
moze kup sobie powermata 2,5x bedzie pracowa³ w swoich parametrach.
Jeszcze inna sprawa.Kiedy wydluzam ogniskowa do,jak mi sie zdaje 5-6 m,to jest to ok. dla Saturna(planet),ale kiedy celowalem w ksiezyc,uzywajac takiej ogniskowej,to jego obraz nienadawal sie do nagrywania.Byl nieostry,no i ciemny.Probowalem nie raz,przy roznych wysokosciach ksiezyca nad gorizontem i przy roznym seeingu.Czemu tak sie dzieje?
mia³e¶ ja¶niejszy ksiêzyc od saturna? no nie ¿artuj :) ksiê¿yc powierzchniowo jest jasniejszy od saturna.
ksiê¿yc przewa¿nie nagrywam na zafiksowanym ustawieniu auto shuter speed(w³±czone a potem wy³±czone)
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 22 February 2007 - 10:03
Hany wspania³y Saturn
Ori2711
Dziekuje,Ori.
Dawno Cie nie bylo w tym w±tku,mi³o Cie widziec :rolleyes:
McArti,nic nie rozumiem:(
¼le napisa³em :(. znaczy mia³es ciemniejszy ksiê¿yc od saturna?
No ciemny byl Ksiezyc,mimo suwakow,zdroworozsadkowo przesunietych w prawo.Czy ciemniejszy od Saturna,ciezko mi powiedziec,za to tak nieostry ze az strach.
moze za nisko by³ albo z cirrusem albo z dymem albo z czyms tam.
oj namieszali¶cie obywatelu namieszali¶cie ;)
1) twoje X wynosi 0,275"/pixel
2) mewloniasty ma 140/210=0,66" (czemu 0,8???)
0,66/0,275=2,4x wiêksza rozdzielczo¶æ zdjêcia ni¿ teleskopu. mozna by rzec wed³ug tych za³ozeñ uk³ad lekko przezumowany. :rolleyes: (wg moich do¶wiadczeñ niedazoomowany, optimum dla VesToUcama to f/30 a problemem jest ustawienie ostro¶ci, bo ostry obraz jest rozmazany mimo, ¿e jest ostry B) )
suma sumarum mozna by zastosowaæ wzorek na przezoomowanie poza rozdzielczo¶æ
PZ ~ przes³ona/pixel/1,5
gdzie przes³ona to przs³ona, pixel w um (dla weba 5,6)
ps. idea³em by³o by 4? a czemu? Hmm to mo¿e pro¶ciej:
Praktycznie wykorzystanie kryterium N. polega na tym, aby wielko¶æ pixela matrycy obejmowa³a nie wiêcej i nie mniej ni¿ podwojon± wielko¶æ punktu który mo¿e teoretycznie rozdzieliæ teleskop. Na przyk³ad teleskop o rozdzielczo¶ci 0,5 arsc. powinien byæ doposa¿ony w camerê której pikel wynosi 0,25. Aby zastosowac tê zasadê w praktyce doposaza sie telp w soczewkê barlowa. Kalkulacja N. przelicza skalê obrazu gdzie mamy wymiar pixela matrycy w mikronach (5,6 dla toucam?) a na wyj¶ciu otrzymujemy wymiar obiektu (w arcsec.) który obejmuje 1 pixel kamery z uwzglêdnieniem d³ugo¶ci zastosowanego ogniska.
Np dla toucama i mewlona:
5,6/420x206=2,73
Poniewa¿ rozdzielczo¶æ mewlona wynosi 0,66 (ok) to oznacza, ¿e powinni¶my tak dobrac ognisko aby wymiar x wynosi³ 066/2=0,33
Mozna to zrobiæ tylko regulacj± ogniska do wymiaru 349 mm, Czyli zastosowanie egzotycznego barlowa 1,66
(210x1,66=349).
Z tego wychodzi mi (jesli moje rozumowanie jkest poprawne) ¿e nale¿a³oby raczej skracaæ odleg³o¶æ pomiêdzy chipem a soczewk± a nie oddalaæ.
Ten post by³ edytowany przez
Lysy dnia: 23 February 2007 - 12:33
rozumowanie jest s³uszne ale ¼le liczysz!!!
bo mieszasz jednostki!
Na przyk³ad teleskop o rozdzielczo¶ci 0,5 arsc. powinien byæ doposa¿ony w camerê której pikel wynosi 0,25" pixel nie wynosi 0,25", pixel widzi 0,25" a ma 5,6um
I TERAZ UWAGA:
5,6um/4200mm*206 ty¶ arcsec=0,274arcsec (to jest rozdzielczo¶æ obrazu z kamery - ka¿dy pixel widzi 0,274" pola)
rozdzielczo¶c teleskopu dzielona na rozdzielczo¶æ zdjêcia: 0,66/0,274 = 2,4x (przezoomowanie powiedzmy ze tak to nazwiemy)
jeszcze raz powtórze z moich do¶wiadczeñ wynika, ¿e duzo lepiej jest przezoomowac wiecej niz 2x i zmniejszyæ sobie potem cyfrowo.
problemem w przezoomowaniu wiêcej niz 2x jest to, ¿e przy idealnej ostor¶ci krawêdzie rozlewaja sie na dwa punkty a nie na jeden. dzieje sie tak dlatego, ¿e kamerka zaczyna widzieæ krzyw± dyfrakcyjn± zbocza jasno¶ci krawêdzi. widzi czarny punkt potem szary i dopiero bia³y. I niby jest ostro a wyglada, ¿e nieostro a jednak jest ostro
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 23 February 2007 - 14:03
rozumowanie jest s³uszne ale ¼le liczysz!!!
bo mieszasz jednostki!
pixel nie wynosi 0,25", pixel widzi 0,25" a ma 5,6um
I TERAZ UWAGA:
5,6um/4200mm*206=0,274" (to jest rozdzielczo¶æ obrazu z kamery - ka¿dy pixel widzi 0,274" pola)
rozdzielczo¶c teleskopu dzielona na rozdzielczo¶æ zdjêcia: 0,66/0,274 = 2,4x (przezoomowanie powiedzmy ze tak to nazwiemy)
jeszcze raz powtórze z moich do¶wiadczeñ wynika, ¿e duzo lepiej jest przezoomowac wiecej niz 2x i zmniejszyæ sobie potem cyfrowo. Oj Stary napisa³em wyra¼nie ¿e na wyj¶ciu otrzymujemy wymiar w arc a nie w mikronach. Pixel webcama powinien jak to piszesz "widzieæ" dok³adnie 0,33 sek (przy mewloniastym). Jakiekolwiek przezoomowania czy "undersamplingi" nie s± dobre, w pierwszym przypadku nastêpuje spadek kontrastu na wyj¶ciu w drugim gorzej-utrata danych. Na pewno lepiej przezoomowaæ ni¿ zastosowaæ za ma³y resampl. tutaj zgoda.
Przy okazji-walczê z registaxem 4 ale efekty kiepskie, program wycina siê na zastosowaniu 3 punktów odniesienia przty stackowaniu? Mo¿e kto¶ to przeæwiczy³??????
na ksiêzycu jak wszystkie punkty dobrze zalignuje to wychodzi ³adnie. problemem jest to, ¿e punkty musz± byc tak dobrane zeby by³y same w sobie kontrastowe. przy aligniowaniu nie mog± siê zgubiæ. jak który¶ poleci w krzaki to trzeba zac¿±æ zabawe od nowa.
No wreszcie siê uda³o z multipunktem w registax4! Nale¿y ustawiæ wy³±cznie du¿± ramkê wyrównania i jest ok. Na szybciora ok 600 klatek (z 1900 obciête suwakiem przed stackowaniem te najmniej równe).
Za³±czone miniaturki
l
l
Hanysiak i Lysy jestem naprawdê pod wra¿eniem :Salut:
Kilka dni temu rozstawi³em sprzêt . Jest tego sporo ³±cznie ze starym monitorem 17. Kiedy chcia³em nagrywaæ przysz³y chmury. Teraz czekam na dobr± pogodê.
No piekne Satrurniki ..ja tez z kobieta ostatnio ogladalismy Saturna i bylismy pod wrazeniem :)
Zdjêcia zrobi³em telefonem.. przystawiaj±c do okularu Synty 8"
Czekam na Canona 350D i tutaj mam pytanie:
Czy istnieje jaki¶ "barlo³" któym mo¿na zwiekszyæ powiêkszenie przy fotkach w "ognisku" ????
Za³±czone miniaturki
Odwyk³em od fotografowania, naprawdê. Wczoraj nie chcia³o mi siê, ale dzisiaj przyzwoito¶æ nakaza³a by zainstalowaæ siê na balkonie i poza kilkoma zdjêciami M46 i M42, cykn±³em te¿ w koñcu Saturna, który u mnie d³ugo od³ogiem le¿a³. Na tê fotkê sk³ada siê w sumie ok. 700 kl. z kilku avików, robionych jak zawsze SC10" z barlowem 2x. Kamerka nadal Logitech pozbawiona fabrycznego filtra, ale za to z UV/IR Baadera, czyli tzw. mus, ustawienia sta³e: 10f/sek. mig.1/15s. Kolory nie zbalansowane.
Za³±czone miniaturki
l
l
A u mnie wczoraj,Saturn plywal jak Otylia,albo jak meduza w galarecie,wiec nawet nie wytachalem kompa na dwor.Za to przed chwila patrzylem na Jowisza,ktory wisi na wysokosci 12-13 stopni i bardzo ladnie pokazuje jeden pas o zadziwiajacej szerokosci,od zwrotnika do zwrotnika:) Wlasnie wylonil mi sie Ksiezyc zza domu sasiada,jest ok. 5 st. nad gorizontom.
Lemarc,jak ustawiasz suwak gamma?
Pzdr.
Ten post by³ edytowany przez
hanysiak dnia: 14 March 2007 - 06:36
Wasze piêkne zdjêcia zmobilizowa³y mnie do powrócenia do fotografowania planet po prawie dwuletniej przerwie. Poniewa¿ niedawno zmieni³em komputer zacz±æ musia³em od zainstalowania kamerki. Potem rozstawilem na balkonie teleskop. Najwidoczniej wyszed³em z wprawy pozajê³o mi to 15 minut a niegdy¶ portzebowa³em mniej ni¿ 10! Potem by³a pó³godzinna przerwa na kolacjê, któr± telep wykorzysta³ na sch³odzenie siê.
Nakrêci³em kilkana¶cie avików i zacz±³em je przetwarzaæ. Szczególnie przypadlo mi do gustu, ¿e na nowym kompie mogê równocze¶nie przetwarzaæ w Registaxie i nagrywaæ niwego avika bez straty choæby klateczki.
Niestety sporo muszê sobie przypomnieæ o ustawieniach kamerki i registaxa!
Jak siê kaza³o wiêkszo¶æ filmików nagra³em w z³ym formacie i w efkcie po obróbce Saturn wyszed³ mi w "kawrdaty". Co gorsza nie mogê uruchomiæ mojego starego PhotoShopa! Wypisuje mi g³upoty, ¿e mam za ma³o ramu. To ile giga mu potrzeba ? Porzednio chodzi³ na 512M! W rezultacie nie mam czym dopieszczaæ zdjêæ.
Có¿ z tego powodu zapodajê mojego kwadratowego saturna bez koloru i kontrastu. Trochê go jeszcze rozmy³em i kortarst podci±gn±³em.
Na koniec nagra³em jeszcze jeden filmik bez barlowa. Pojawi³o siê parê ksiê¿yców. Piêæ po prawej ³adnie widaæ ale je¶li przyjrzeæ siê dok³adnie to po lewej przy samym pier¶ciniu te¿ co¶ jest. Niestety nie mam CDC ¿eby sprawdziæ co to mo¿e byæ. Mo¿e kto¶ sprawdzi w wolnej chwili. Fotkê robi³em 13 marca 2007 oko³o godz. 23:00.
Jeszcze jedno, nowy komp jest poprostu rewelacyjny. Nie do¶æ, ¿e mogê równolegle nagrywac i przetwarzaæ (na dwa jaja) to jeszcze przetwarzanie idzie 3 x szybciej ni¿ na starym Athlonie 3200+. Specjalnie sprawdzi³em na testowym pliku: Athlonowi ca³a obróbka zajê³a 316 s podczas gdy C2D równe 100 s.
Pozdrawiam
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
A u mnie wczoraj,Saturn plywal jak Otylia,albo jak meduza w galarecie,wiec nawet nie wytachalem kompa na dwor.Za to przed chwila patrzylem na Jowisza,ktory wisi na wysokosci 12-13 stopni i bardzo ladnie pokazuje jeden pas o zadziwiajacej szerokosci,od zwrotnika do zwrotnika:) Wlasnie wylonil mi sie Ksiezyc zza domu sasiada,jest ok. 5 st. nad gorizontom.
Lemarc,jak ustawiasz suwak gamma?
Pzdr. Suwak gamma ustawiam tak by obraz byl nie przepalony i niezbyt ciemny, ale jego pozycja zale¿y od przejrzystosci atmosfery. Zapomnia³em dodaæ ¿e kontrast ustawi³em w po³owie skali.
Mizar,witaj po przerwie!
Lemarc,probowales nagrywac z gamma na min. a przy pomocy reszty suwakow jasnosc dobrac odpowiednio?Ja mam wrazenie ze funkcja gama odpowiada za kontrast obrazu bardziej niz funkcja "kontrast" :blink:
Pozdrawiam
Mizar,witaj po przerwie!
Lemarc,probowales nagrywac z gamma na min. a przy pomocy reszty suwakow jasnosc dobrac odpowiednio?Ja mam wrazenie ze funkcja gama odpowiada za kontrast obrazu bardziej niz funkcja "kontrast" :blink:
Pozdrawiam Nie wiem co rozumiesz przez minimum gamma. Jesli patrzeæ na tê funkcjê w automacie, to widaæ ¿e im wieksza ¶wiat³osi³a uk³adu, np. f:10 to suwak znajduje siê w skrajnym lewym po³o¿eniu i obraz jest najlepszy. Kiedy za³o¿ê barlowa to ¶wiat³osi³a spada do f:20 i suwak wêdruje na prawo w okolice 25% skali (przy tej samej warto¶ci migawki=1/30sek.) a obraz robi siê szary i ziarnisty. ¯eby warto¶æ gamma zwiêkszyæ, czyli mieæ obraz o du¿ym nasyceniu koloru i kontra¶cie, pozostaje mi tylko ustawiæ migawkê na czas 1/15sek. (czasy d³u¿sze zamazuj± obraz). Widaæ z tego ¿e pracujê na krañcowych ustawieniach i lepiej siê nie da, bo wszystkie parametry s± ze sob± powi±zane i ich warto¶ci zale¿± od realnej czu³o¶ci kamerki, ¶wiat³osi³y uk³adu i luminacji obiektu. Próbowa³em kiedy¶ rozja¶niaæ obraz tak jak piszesz, ale po stackowaniu obraz jest w uko¶ne paski i wyprany z koloru.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 15 March 2007 - 10:49
Ja zawsze nakrêca³em finmiki na 25 kl/s. obraz ciemnawy przy F/40 i rzeczywi¶cie jest k³opot z kolorami szczególnie z niebieskim. Jadnak przy 15 kl/s po obróbce wychodzi mi obraz w kwadraty. Jest na nie sposób?
Mizar
Ja zawsze nakrêca³em finmiki na 25 kl/s. obraz ciemnawy przy F/40 i rzeczywi¶cie jest k³opot z kolorami szczególnie z niebieskim. Jadnak przy 15 kl/s po obróbce wychodzi mi obraz w kwadraty. Jest na nie sposób?
Mizar Jaki¶ czas temu stwierdzi³em ¿e ustawienia powy¿ej 10kl/sek. nic nie daje, bo co ktora¶(co pi±ta chyba) jest interpolowana. Trzeba zmieniæ ustawienia w kamerce, albo w Registaxie.
Wiec chyba ToUcam musi byc poprostu czulszy od Logitecha,bo ja zawsze nagrywam na gamma minimalnym czyli suwak skrajnie w lewo i przy F=30 obraz jest dostatecznie jasny przy 5fps i odpowiedniej przejrzystosci powietrza.
Pozdrawiam
Przy 25 fps na bank jest jaka¶ kompresja czy interpolacja. W±skim gard³em jest chyba przepustowo¶æ ³±cza. W ka¿dym razie dane s± tracone co nie jest chyba dla nas zbyt po¿±dane...
Przy 25 fps na bank jest jaka¶ kompresja czy interpolacja. W±skim gard³em jest chyba przepustowo¶æ ³±cza. W ka¿dym razie dane s± tracone co nie jest chyba dla nas zbyt po¿±dane... To prawda. Poszczególne klatki sa jakby bardziej rozmyte przy 25kl/s ale po zestackowaniu obraz jest wg. mnie lepszy ni¿ przy mniejszej liczbie klatek. Przynajmniej przy moim seeingu.
Poprostu przy mniejszej liczbie klatek s± one odpowiednio d³u¿ej na¶wietlane a w wyniku tego sam seeing powoduje, ¿e obraz jest rozmyty. przy s³abym seeingu ten efekt jest gorszy ni¿ kompresja.
Z mojego do¶wiadczenia: przy s³abym seeingu (ja taki mam na balkonie) lepiej jest stosowaæ 25 kl/s. Przy dobrym jaki u mnie siê prawie nie zdarza (mo¿e raz w roku) lepiej oczywi¶cie mniej np 10kl/s. Obraz jest wówczas zdecydowanie ostrzejszy, ja¶niejszy, ma wiêksz± dynamikê i lepsze kolory.
Niestety ten seeig...
Sesja saturnowa z wczorajszo dzisiejszej nocy.Chyba powoli bedziemy zegnac Saturna w tym roku.Dopiero drugi raz w tym sezonie trafilem na znosny seeing.
Teleskop
MCT-180 F~ 25 i 35
Pozdrawiam
Hany¶ ¶wietne fotki :Beer: . A móg³by¶ pokazaæ pojedyñcz± klatkê?
Prosze bardzo:
Dobra i zla klatka.
Prosze bardzo.Dobra i zla klatka:
poprostu rze¼nia :szczerbaty: jestem zdruzgotany :Boink:
Jak to mówi±:" szpetny rze¼nik";) :Salut: :Salut: :notworthy: :notworthy:
fotka w pytke :)
wypas :Beer:
Sesja saturnowa z wczorajszo dzisiejszej nocy.Chyba powoli bedziemy zegnac Saturna w tym roku.Dopiero drugi raz w tym sezonie trafilem na znosny seeing.
attachment
attachment
Teleskop
MCT-180 F~ 25 i 35
Pozdrawiam opad szczêki , ¶wietny Saturn
pozdrawiam serdecznie
Ori2711
te¿ zbieram zêby z pod³ogi
;)
co¶ piêknego :notworthy: super wyostrzone s± te focie no i ten detal :wow:
hany¶ you are my king :King:
Najlepszy polski Saturn w tym roku! :Beer:
Brawo!
Prawda! To najlepsze zdjêcie Saturna Polisz Edyszyn w tym roku! No, chyba ¿e zdjêcie nie by³o robione z Ziemi, ale z jakiej¶ planetoidy z pasa planetoid... Wtedy ilo¶æ szczegó³ów to nic zaskakuj±cego! ;)
proponujê Hanysiakowe zdjêcie zg³osiæ na zdjêcie miesi±ca marca!!
tylko nie wiem gdzie to siê robi...
;)
proponujê Hanysiakowe zdjêcie zg³osiæ na zdjêcie miesi±ca marca!!
tylko nie wiem gdzie to siê robi...
;) Zrobione :Beer:
http://astro-forum.o...showtopic=16187
Witam po d³uuugiej przerwie. Wczoraj klikn±³em trochê avików z poopozycyjnym Saturniastym. Wynikowa fotka w za³±czeniu, stack 960 kl. reg. 4 + ps.
Za³±czone miniaturki
l
l
Jak widaæ coraz wiêcej osób siê rozkrêca :) Gratulacje dla autorów obydwu fotek :notworthy:
¦wietne, ¶wietne!
Hanysiak i £ysy, szczerze gratulujê!
Tiamat
Ten post by³ edytowany przez
Tiamat dnia: 28 March 2007 - 21:53
Hanysiak, masakra normalnie jestem w szoku, ³ysy tak¿e dowali³ fotka ma klimat. :Beer:
£adnie £ysy,tez uwazam ze trzeba cwiczyc duze powiekszenia,bo czas Marsa sie zbliza,tyle tylko ze Mars bedzie duzo jasniejszy w opozycji,to powinno ulatwiac mocne powiekszania.
Pozdrawiam
P.s.
Nie ma sie co dziwic,ze kto moze ten nagrywa,bo mamy czwarta pogodna noc,po bardzo dlugiej astrodepresji.. :D
W kwestii Saturna to ja dorzucê co¶ od siebie :)
http://astronomia_astrofotografia.republika.pl/L/Saturn3.jpg
Newton 270/1500, Ortho Kasai 5mm, ToUcam PRO II PCVC 840K, 1/33 s. (200 klatek)
Ooooojjjjjjj....zastanowie sie co, a jutro napisze.... :respect:
no i pozamiatane :)
do wszystkich barlowowców (do siebie tez pisze) mo¿e by tak jednak przeskoczyæ na projekcje okularow±? :rolleyes:
Sorry Hany¶ ale Hamal rulez! :Beer:
Dlaczego ani tu ani na innym forum nie widze fotki Hamala? To byl Prima-Aprilis???
Dlaczego ani tu ani na innym forum nie widze fotki Hamala? To byl Prima-Aprilis??? :rolleyes: Hmm, ciê¿ko powiedzieæ w czym problem :Boink:
Dzis widze, dzieki ;)
problem rozwi±zuje sie tak :]
SATURN HAMALA W CA£EJ OKAZA£O¦CI :)
no i pozamiatane :)
do wszystkich barlowowców (do siebie tez pisze) mo¿e by tak jednak przeskoczyæ na projekcje okularow±? :rolleyes: Rok temu to sobie obiecywa³em, ale jakos tak schodzi. :lol:
Kurcze, HAMAL pojecha³, a¿ siê bojê pokazywaæ swoj± mizerotê wymêczon± z balkonu. Ale jako, ¿e foto planetek to akurat jako¶ mi nie lezy wiêc i tak moje zdjêcie mi siê podoba :)
Wykonanie SCT8" + TeleVue powremate 2x + VestPro 680. Wykonano film 1100 klatek z czego wybrano 110 i z³o¿one w Registax. Na ca³o¶æ zadania po¶wiêcono ok. 60 min.
http://telewy.republika.pl/galeria/saturn/saturn_2007-03-30_22-00-00.jpg
Ten post by³ edytowany przez
tomekL dnia: 06 April 2007 - 00:21
Tomek z twojego Saturna na szybko mo¿na zrobiæ co¶ takiego:
http://img406.imageshack.us/img406/5316/saturn20070330220000wi6.jpg
A to mój z:
Synta 200/1200 + platforma paralaktyczna + barlow NPZ 3x + ToUcam 740K
http://img412.imageshack.us/img412/2798/ccdcap0000rs9.jpg
I jeszcze jedna wersja ale chyba ju¿ przeostrzona?
http://img260.imageshack.us/img260/1674/ccdcap0000newwwwwmo3.jpg
Ten post by³ edytowany przez
Adam Tomaszewski dnia: 06 April 2007 - 01:33
Ok, trochê poprawi³em swoje wypociny, nie lubiê siedzieæ przy kompie wiêc nie bawiê siê w obróbkê ale idê na ³atwiznê czyli obróka w 5 minut :)
Ok, trochê poprawi³em swoje wypociny, nie lubiê siedzieæ przy kompie wiêc nie bawiê siê w obróbkê ale idê na ³atwiznê czyli obróka w 5 minut :) No i ju¿ jest super :) :Beer:
Ja pochwale siê moim saturnem xD
http://images22.fotosik.pl/87/e88cee16621022d9.jpghttp://www.fotosik.p...16621022d9.htmlAle to tak dla kontrastu ;)
Ten post by³ edytowany przez
Kurak dnia: 06 April 2007 - 12:55
Dzisiejszy Saturn.Ogniskowa ~6000mm. MCT 180.
Niesamowita sprawa-w ciagu nagrywania 1900klatkowego klipu,seeing zmienil sie, z dobrego(5-6/10) na paskudny(2/10)!
Dzisiejszy Saturn.Ogniskowa ~6000mm. MCT 180.
Niesamowita sprawa-w ciagu nagrywania 1900klatkowego klipu,seeing zmienil sie, z dobrego(5-6/10) na paskudny(2/10)!
attachment Kapitalnie! Gratuluje :Salut:
Dzisiejszy Saturn.Ogniskowa ~6000mm. MCT 180.
Niesamowita sprawa-w ciagu nagrywania 1900klatkowego klipu,seeing zmienil sie, z dobrego(5-6/10) na paskudny(2/10)!
attachment Masakra.
Tyle mam do powiedzenia. :notworthy:
Piêkny Saturn Hamalu !!! Czy móg³by kto¶ mnie o¶wieciæ w jaki sposób montuje siê kamerkê do okularu ?
Ten post by³ edytowany przez
Mateusz_S dnia: 07 April 2007 - 00:47
A no normalnie,tzn. uzywa sie "okularu projekcyjnego",czyli wynalazku,rurki,tulejki zakonczonej z jednej strony gwintem umozliwiajacym podczepienie sie do wyciagu okularowego,z drugiej gwintem,dzieki ktoremu tulejka laczy sie z przejsciowka gwintowa webkamerki.Sam okular umieszczony jest w srodku takiej tulejki.Cudo takie mozna kupic,ale mozna tez zrobic samemu:
1. Tulejka(stary obiektyw od Zenita).Na obu jej koncach,zewnetrzny i wewnetrzny gwint M42x1
2. Okular osadzony w tulejce.Przypadkowo odkrylem tam gwint,umozliwiajacy wkrecenie okularu,stad pomysl uzycia starego obiektywu.
3.Kamerka i jej redukcja na gwint M42x1
4. Od lewej: kamerka z redukcja,moja tulejka(w srodku jest juz okular),polaczenie zestawu z moim wyciagiem okularowym.
Ciekawe jak to wyglada u Hamala?Cos mi mowi,ze jego okular projekcyjny tez nie jest kupny... :rolleyes:
Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
hanysiak dnia: 07 April 2007 - 07:57
Hanysiak czy ostatni saturn to ju¿ z projekcji? i jaki tam okular w³ozy³e¶?
Nie,zdjecie to ciagle z Niemieckiego Barlowa 2x.
Moze dzis sprobuje projekcji,pogoda sie zapowiada dobra i cisnienie ok. 1015 hpa.
przypominam, ¿e skalê w projekcji okularowej ustawia siê odleg³o¶ci± okularu do matrycy.
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 07 April 2007 - 10:21
Moze bym i sprobowal, ale nie mam przejsciowki :)
Moze rzeczywiscie, szkielka w systemie Plossl, okazalyby sie jakos lepsze niz pewnie dwusoczewkowy Barlow?
Ujemne systemy projekcji jak barlow, czy telekonwerter fotograficzny maja jedn± wa¿n± zaletê ¿e nie projektuj± zanieczyszczeñ na powierzchniach optycznych, w przeciwieñstwie do okularów. Dbaæ nale¿y jedynie o czystosæ matrycy.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 07 April 2007 - 12:28
Ciekawe jak to wyglada u Hamala?Cos mi mowi,ze jego okular projekcyjny tez nie jest kupny... :rolleyes: Okular jak ju¿ pisa³em wcze¶niej to Kasai ortho 5mm :) Jeszcze made in Japan a nie Hamal :P
A mocowanie? G³adkie pude³ko od filmu foto wsuniete w porowate pude³ko od filmu foto i pier¶cieñ od klamki pasuj±cy idealnie na mocny wcisk do kamerki. Poprzez wsuwanie i wysuwanie pude³ek mam pe³n± regulacjê powiêkszenia, w razie braku zakresu mogê za³o¿yæ pier¶cienie o innej d³ugo¶ci.
Dzisiejszy Saturn.Ogniskowa ~6000mm. MCT 180.
Niesamowita sprawa-w ciagu nagrywania 1900klatkowego klipu,seeing zmienil sie, z dobrego(5-6/10) na paskudny(2/10)!
attachment £A£... zwie¶niaczy³ Puchatek i pod wielkim wra¿eniem poszed³ do Sowy obaliæ kolejnego jabola.
:) Gratulacje, niesamowita fotka.
Pozdrawiam.
Hamal , kocham twój ATM :Beer:
£A£... zwie¶niaczy³ Puchatek i pod wielkim wra¿eniem poszed³ do Sowy obaliæ kolejnego jabola.
:) Gratulacje, niesamowita fotka.
Pozdrawiam. Zaprawdê kapitalna :helo:
Hansie,tak byloby mi milo,gdyby nie ten Puchatek i ten jabol:(
Hansie,tak byloby mi milo,gdyby nie ten Puchatek i ten jabol:( Przepraszam, je¿eli klimat dowcipu zniesmaczy³. (trzeba bêdzie z K³apouchym uwa¿aæ na te dabomb, pole ra¿enia zbiera straszne ¿niwo w¶ród niewinnych!)
O.K. Nastêpnym razem jak mnie poniesie zaprezentowana fotka, najpierw uczeszê mój komentarz :)
Pozdrawiam.
Sam nie wiem czy komentarze trzeba "czesac",Tiggr'ysy niczego nie czesza..hu huu huu huuuuuu...
"Ma Tygrys powody do dumy,bo cene swa dobrze zna,bo cale cialo ma z gumy,sprezyny na nogach ma.Biega,skacze i wiruje,braknie mu az tchu!Ma Tygrys powody do dumy ,bo wie i czuje,ze nieeema rownych mu! "
Saturn na miêtko..
12.04.2007
MCT 180 ogniskowa 6000mm.
Ja kcem wiekszy teleskop.. :Cry:
Ten post by³ edytowany przez
hanysiak dnia: 13 April 2007 - 09:19
a ja mówie zmieñ kamere :rolleyes:
Pogoda by³a wczoraj super, seeing taki jakiego od roku nie mia³em, 7/10 spokojnie i to przez ponad 2 godziny. Rano ngrywa³em Jowisza, ale pora¿ka z uwagi na wysoko¶æ. I wy¿ej nie bêdzie w tym roku :Cry: . Natomiast wklejam Saturna "na szybko", bo zmieni³em komputer i nie mam jeszcze wgranych programów typu "Photoshop". Jak znajdê czas, mo¿e bêdzie co¶ lepiej obrobione i wyjd± szczegó³y. Ostatnio jakie¶ ma³e sztormy s± na Saturnie. Poni¿ej link do mojej ulubionej strony ze zdj±tkami planet, widaæ o czym piszê powy¿ej.
http://www.kk-system...07/s070412z.htmA Saturn z wczoraj wyglada tak jak poni¿ej, pozdrawiam.
Za³±czone miniaturki
l
l
Hamal , kocham twój ATM :Beer: :P :)
Hanysiak, wysz³a Ci ³adna przerwa Cassiniego, w±ziutka :)
Ten post by³ edytowany przez
HAMAL dnia: 13 April 2007 - 18:26
Dzisiaj seeing by³ kupiasty :o Co¶ cie¿ko trafiæ w dobre warunki. Mimo to pokazujê Saturna i Jowisza. Zestaw ten sam co zawsze: Synta 200/1200 + ToUcam 740K + barlow NPZ 3x. 5fps
http://img266.imageshack.us/img266/2063/ccdcap0003zd1.jpg
http://img266.imageshack.us/img266/2527/ccdcap0009xk8.jpg
Ten post by³ edytowany przez
Adam Tomaszewski dnia: 14 April 2007 - 09:00
Adam(mi pasuje Tomek-ze wzgledu na nazwisko :rolleyes: ),cos ciemny ten Saturn,a ja mam naprawde jasny monitor.Moze gainu troche wiecej dawaj?? Jowiszem jestem zaskoczony bo nawet WCP widak.Raz w tym sezonie rzucilem na niego teleskopem,ale to dopiero byla poracha.
Hamal,wlasnie ze wzgledu na przerwe przerwalem obrobke ostatniego Saturna na tym etapie.
Saturn coraz dalej a seeing coraz lepszy, w pi±tek (13-go hehehe seeing móg³bym oceniæ chwilami na 8/10! Mia³em tylko polookaæ na Saturna ale nie wytrzyma³em. Z 4 avików wybra³em 750 klatek. Sprzêt jak zawsze-mewlon 210, tuocam II pro+barlow takahashi 2x. Zdj±tko zamiszczam w wersji dla krótko i dalekowidzów :).
Za³±czone miniaturki
l
l
Adam(mi pasuje Tomek-ze wzgledu na nazwisko :rolleyes: ),cos ciemny ten Saturn,a ja mam naprawde jasny monitor.Moze gainu troche wiecej dawaj?? Jowiszem jestem zaskoczony bo nawet WCP widak.Raz w tym sezonie rzucilem na niego teleskopem,ale to dopiero byla poracha.
Hamal,wlasnie ze wzgledu na przerwe przerwalem obrobke ostatniego Saturna na tym etapie. Hany¶ kiedy na moim monitorze Saturn jest jasny :szczerbaty:
Nastêpnym razem zrobiê ja¶niejszego ;)
http://galeria.astro-forum.org/details.php...3fad9152bd3ed6fTo ze 114/900 :szczerbaty:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl