Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam! Od jakiego¶ czasu posiadam obiektyw Rubinar 5,6/500 który wykorzystywa³em dotychczas do fotografii. My¶lê obecnie o przerobieniu go na teleskop. W zwi±zku z tym s± dwie opcje: dokupiæ nasadke okularow± Turist F£ lub z³±czkê okularow± M42x1/1,25" i do niej okular Pllosla np. 10mm. Poniewa¿ nie znam siê na tym za bardzo mam wielk± pro¶bê o podpowied¼ co powinienem wybraæ. Pierwsza opcja jest tañsza - poni¿ej 100z³ ale mo¿e z³±czka + Pllosl da mi lepsz± jako¶æ. Dodam ¿e zale¿y mi na jak najwiêkszym powiêkszeniu (obserwacja planet). Zalet± drugiego rozwi±zania jest to ¿e mogê wymieniaæ okulary na d³u¿sze lub krótsze ogniskowe. Pozdrawiam - Pietia
Zapytaj sie McArtiego. To nasz rubinarowy guru 8) :wink:
rubinarowy i nie tylko :) :wink:
gieneralnie to zapomnij o k±tówce w nie przeogniskowanym obiektywie.
trzeba go rozebraæ i wyj±æ pier¶cienie ograniczaj±ce. Czyli jak widac nie mo¿esz tego zrobic sam.
Bez przeogniskowania musia³by¶ uzywac telekonwertera ok 100z³ plus z³±czka 90° a i tak wiem, ¿e najlepiej planety widaæ w przeogniskowanym obiektywie + prostka 3,5cm(45z³) + telekonwerter + k±tówka90°. (wypadkowa ogniskowa ko³o 1500mm)
ps. a generalnie zupe³nie to rubinar najbardziej siê nadaje do pa³erów ok 25-70x a i tak nie tak bardzo dobrze jak refraktor.
konkluzja? jak ju¿ to prostka i okular i nie do planet.
pozatym pietia powiedz jaka jest twoja determinacja 8)
Potwierdzam, Rubinar 500/5,6 poza dobr± jakoscia w astrofoto jako ma³y trawlerek wizualny ujdzie w t³umie ale raczej do ma³ych i ¶rednich powiêkszeñ, ze z³±czk± prost± i ju¿ napewno nie do du¿ych powerów planetarnych :roll:
Determinacja? Czy chodzi o to co przede wszystkim chce obserwowaæ? Je¶li o to chodzi to najbardziej interesuj± mnie planety dlatego zale¿a³o mi na du¿ych powerach. Mam jeszcze takie pytanka: do jakiej granicy mogê zastosowaæ powiêkszenia na bazie mojego Rubinara (okulary 10mm, 7,5mm a mo¿e 6mm) i dlaczego? Od p. Janusza P³eszki dowiedzia³em siê ¿e do 100x ale nie wiem co siê dzieje powyzej tej granicy. Jest to stosunkowo jasny obiektyw (5,6/500) wiêc przy du¿ych powiêkszeniach a¿ tak bardzo chyba sie nie sciemni obrazu? No i nie wiem co s±dzicie o nasadce Turist F£ - warto sie w ni± zaopatrzyæ czy lepiej zainwestowaæ w okular?
P.S. Aha, a jak odbywa siê regulacja ostro¶ci przy zastosowaniu okularu i z³±czki okularowej - czy jest to regulacja poprzez obrót np. tak jak w lornetkach, czyli w sposób p³ynny, czy te¿ poprzez wyci±ganie i chowanie okularu w z³±czce. Wybaczcie takie pytania ale ja znam na razie ten temat tylko z teorii :(
Ten Maksutow to jasny obiektyw fotograficzny i jego szcz±tkowa aberracja sferyczna wyjdzie przy wiêkszych powiêkszeniach psuj±c nam obrazy dlatego nie zalecam na nim powerów ponad 100x co nie znaczy ¿e siê ich nie da uzyskaæ ale to nie ma wiêkszego sensu z punktu widzenia obserwatora :salu:
takm jak napisa³em najlepszy obraz to przeogniskowany obiektyw, przed³u¿ka, ruski, telekonwerterx2, k±tówka90° okular oko³o 10mm ca³o¶æ 400z³ i mniej.
160-200x przy dobrym seeingu jest w zasiêgu. Pasy na Juwiszu widoczne Saturn z pier¶cieniem oddzielonym od planety i cieniem planety na pasie.
ps. co do determinacji to pyta³em jak mocno to MUSI byc ten obiektyw. a nie cos normalnego do planet.
Jak mocno musi to byæ ten obiektyw? Po prostu taki na razie mam :) Czyli je¶li nie ma wiêkszego sensu power >100x to chyba pomy¶lê o okularze 10mm lub ewentualnie 9mm (nasadka Turist F£). Maj±c jeszcze do dyspozycji telekonwerter fotograficzny 2x bêdê móg³ uzyskaæ max. powiêkszenie 100x lub 112x
niekupuj tej nasadki to 9mm okularu z polem oko³o <40° fakt, ¿e obraz prosty ale wiem z relacji Zaizika np. ¿e LER tam jest n±dzny.
ps. no chyba ¿e bardzo tanio. :roll:
mnie 350 zl kosztowa³a tuba 135/1300 zwyklego Newtone'a . Do planet jest lepsza . :salu:
I to jest moment przy którym warto siê zastanowiæ czy siê op³aca brn±æ w koszty z³±czek itp. :roll:
Przy nasadce Turist obraz jest prosty (ziemski) a przy z³±czce z okularem mam rozumieæ ¿e jest odwrócony tak? Je¶li tak to bardziej pasuje mi jednak nasadka dlatego ¿e potrzebuje takiego uk³adu równie¿ do obserwacji przyrodniczych W profesjonalny sprzêt astro bêdê móg³ zainwestowaæ dopiero za jaki¶ czas :(
P.S. Co to jest ten LER o którym pisa³ McArti?
Long Eye Relief czyli po polsku du¿a odleg³o¶æ ¼renicy wyj¶ciowej :salu:
Czyli bardziej obrazowo?... :? Na co ten LER ma wp³yw?
Jak blisko musisz przystawiæ oko do szk³a okularu, aby obj±æ ca³e pole widzenia dawane przez okular. Czym wiêkszy LER, tym wiêkszy komfort obserwacji. Je¶li podczas obserwacji musisz nosiæ okulary, z powodu np. astygmatyzmu, to minimalny LER wynosi dla ciebie ok 15 mm. A komfortowe obserwacje go³ym okiem zaczynaj± siê od 8-12 mm, choæ zale¿y to w du¿ym stopniu od obserwatora - niektórzy spokojnie patrz± przez Plossle o odleg³o¶ci ¼renicy wyj¶ciowej równej 6 mm, a np. dla mnie minumum wynosi 10-12 mm.
No teraz to ja kumam o co chodzi Mnie czasem trzeba ³opatologicznie cos wy³o¿yæ :D Noszê okulary (krótkowidz) wiêc dobrze jest teraz wiedzieæ co to ten LER Dziêki wielkie. Powoli zdobywam do¶wiadczenie i wiedzê a m.in. dziêki temu forum Jak mi siê co¶ jeszcze przypomni to napisze Pozdrawiam!
Nie pakuj siê w turista fl :noughty:
mam i czasem zapinam do MTO
pole klaustrofobiczne , LER ma³y szorujesz rz±sami po soczewce :wink:
no i mo¿esz wygodnie obserwowaæ tylko obiekty po³o¿one nisko
w zenicie to trzeba chyba byæ jog± :oops:
dla ornitologa pole te¿ bêdzie za ma³e :roll:
lepiej przej¶ciówka M42 i k±tówka
45 stopni da ci zupe³nie prosty obraz
90 stopni da ci obrócony stronami
45 st przy obserwacjach powy¿ej 70 st sprawia ju¿ problemy
:salu:
Nie zapominaj o oferowanych obecnie z³±czkach k±towych 90* na pryzmacie dachowym w pe³ni odwracajacych obraz od razu z koñcówk± do MTO :salu:
http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cP...e265538484ba5a5oferowane to mo¿e i one s± ale pewnie z pod lady :roll:
:mrgreen:
Powiedzmy ¿e wy¿ej wspominana 90* jest na samym dole oferty oraz model 45*te¿ do MTO na trzeciej pozycji ale ¿eby od razu z pod lady :roll: :lol: :lol: :lol:
ludziska nieprzeogniskowany Rubinar nie zadzia³a z k±tówka!
przedchwil± sprawdzi³em uk³ad Rubinar + prostka+ odkrêcony short barlow i w³o¿ony w k±tówkê na gwint filtrowy+ k±tówka+PL 10mm = da sie to ogl±daæ i na styk nie potrzeba przeogniskowania.
A wiêc jeszcze wymy¶li³em dwa zestawy do high powerów z nieprzeogniskowanego Rubinara. :)
Zestaw pierwszy to wspomniany:
- Rubinar
- prostka M42/1,25"/M42
- sama soczewka short focus barlow x2 wkrêcona nie do koñca na papier do k±tówki 1,25" (niestety normalnie siê nie trzyma :? )
- k±tówka 90° zwyk³a 1,25"
- okular
Zestaw drugi:
- Rubinar
- prostka M42/1,25"/M42
- soczewka short focus barlow x2 razem z oryginaln± tulej±
- k±tówka 90° M42/1,25"
- okular
Powiekszenie ko³o 130x obrazy nie jakie¶ genialne ale przyzwoicie niez³e!!!
Janusz o¶wieæ mnie
pryzmat pentagonalny wspó³pracuje w lustrzankach jednoobiektywowych
z lustrem i bez niego da chyba obraz obrócony :roll:
Jako¶ nie mogê wyobraziæ sobie z³±czki 90* z tym pryzmatem w ¶rodku
Janusz mo¿e jaki¶ schemat optyczny co :salu:
No i jak± sprawno¶æ ma taka k±tówka :roll:
Pozdrawiam
Z aparatem, lustrem i pentagonem masz racjê ale tu jest inny dachowiec Abbego o k±cie ³ami±cym 90*pokryty fluorkowymi warstwami na wej¶ciu i wyj¶ciu o stratach po 1,5% a w szkle pryzmatu nastêpuje ju¿ ca³kowite wewnêtrzne odbicie ze sprawno¶ci± praktycznie 100% :salu:
Pryzmaty mamy w odmianie dachowej o pe³nym odwróceniu obrazu ale za to mniejszym przelocie i zwyk³e prostok±tne o wiêkszym przelocie ale zamieniaj±ce lewo z prawo czyli jak zwykle co¶ za co¶ :salu:
A schemacik :?:
to dla laika
:salu:
Wprawdzie powinienem powiedzieæ Google twoim przyjacielem i wystarczy wpisaæ "Pryzmat dachowy" aby na pierwszym miejscu znale¼æ piêkny link ze schematami rysunkowymi który naprawdê wiele t³umaczy.
To wersja odpowiedzi dla ludzi ambitnych 8)
A oto wersja na tacy dla naprawdê leniwych :wink:
http://wwwnt.if.pwr.wroc.pl/kwazar/mtk2/fi...2/zjawisko.html¯yczê przyjemnej lektury :lol:
Nie zapominaj o oferowanych obecnie z³±czkach k±towych 90* na pryzmacie dachowym w pe³ni odwracajacych obraz od razu z koñcówk± do MTO sorki pomyli³em z pentagonalnym
Z aparatem, lustrem i pentagonem masz racjê ale tu jest inny dachowiec Abbego o k±cie ³ami±cym Jeszcze wczoraj , a wiêc przed twoim ostatnim postem :salu:
wpisa³em "Abbego" w google i pokaza³o:
liczbe Abbego
refraktometr Abbego
postulat Abbego
do¶wiadczenie Abbego
o "dachowcu Abbego"
na googolu nie s³yszeli
mo¿e to jaki¶ kot prêgowany 8)
A oto wersja na tacy dla naprawdê leniwych
http://wwwnt.if.pwr.wroc.pl/kwazar/mtk2/fi...2/zjawisko.html pisz± tak;
"....Amici wymy¶li³ po³±czenie trzech pryzmatów, co w dalszym ci±gu u¿ywane jest w spektroskopii i znane jest jako pryzmat Amiciego. Jest to tak zwany pryzmat dachowy, który odwraca wi±zkê o 90 stopni i obraca obraz o 180 stopni...."
i tak;
".... W pryzmacie dachowy powstaje ca³kowite wewnêtrzne odbicie od prawej ¶cianki pryzmatu. Mo¿e on odwróciæ wi±zkê o 90 °, a obraz o 180°. Dlatego, czêsto stosowany jest w teleskopach, systemach wizyjnych i dalmierzach...."
nadal nie widzê dachowca Abbego
to tak gwoli ¶cis³o¶ci
i apropos lenistwa
:smoke:
No tak, mój slang typu "dachowiec" nie s³u¿y pocz±tkuj±cym optykom i muszê siê trzymaæ jak widzê canonów nazewnictwa i oficjalnej nomenklatury, pryzmat dachowy, ten w z³±czkach 90* z prostym obrazem o które pytasz to pierwszy i czwarty od do³u rysunek z linku, tutaj nazywany Pryzmatem Dchowym Amiciego :salu:
Nie - no teraz to ja ju¿ po tych wszystkich przeczytanych postach mam chyba wiêkszy mêtlik w g³owie :) A my¶la³em ¿e to bêdzie prostsze. Widzê ¿e Wasze opinie sa ró¿ne Przypomnê jeszcze mo¿e raz: potrzebujê "co¶" ¿eby uzyskaæ Rubinarem power 50-100x i prosty (nieodwrócony) obraz. Czy które¶ z poni¿szych rozwi±zañ spe³nia wszystkie moje wymogi?
1) Obiektyw + telekonwerter 2x + z³±czka prosta M42x1/1,25" + okular 10mm
2) Obiektyw + telekonwerter 2x + z³±czka 45* M42x1/1,25" + okular 10mm
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl