Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Od tej pory na wszystkie pytania sprzêtowe, zadane mi na PW lub e-mail, w których nikt nie zaznaczy bezpo¶rednio, ¿e nie chce, aby trafi³y one na publiczny w±tek, bedê odpowiada³ w postaci takich tematów jak ten. Nie jestem Alf± i Omeg±. Wielu rzeczy nie wiem, lub znam s³abo. W takiej formie jest szansa, ¿e kto¶ skoryguje moje b³êdy lub uzupe³ni moje wypociny cennymi praktycznymi uwagami. Czêsto te¿ odpisuje prywatnie po raz kolejny, na dok³adnie takie same pytania lub bradzo zblizone ;) To troche bez sensu. Niech ta wiedza bêdzie do publicznego u¿ytku. No i na koniec. Hans ma swoje pogl±dy, które nie koniecznie musz± byæ dobre. W takiej formie macie szanse na zapoznanie siêz alternatywnymi rozwi±zaniami.
No to jadziem.
> (...) Mam parê
> pytañ do Ciebie (...)
> 1. Czy tuba 130/900 Sky watcher plus montaz HQ5 nadaje sie do
> astrofoto??
> 2. Jak zamocowac lustrzankê do wizjera/okularu w tubie ??
> 3. Co jest potrzebne by zacz±c zabawe w astrofoto z lustrzanka ??
>
> Pozdrawiam :)
ad1. Nie bardzo. F7 to ma³a troche ¶wiat³osi³a. Choæ nie mówiê ze nie bêdzie to niemo¿liwe. Lepszy efekt osi±gniesz czym¶ w okolicach F4-F5. Ogniskowa 0.9m to te¿ ju¿ wyzwanie dla HEQ5 sensowniejszym krokiem bêdzie wejscie w co¶ w stylu 150/750 je¿eli chcesz koniecznie fociæ newtonem. Generalnie newton to wiêksze problemy ni¿ refraktor przy astrofoto. Przemy¶l czy nie lepszy efek osi±gn±³ by¶ jakim¶ refraktorem F4-F6. W tej syncie bêdzie ciê czekaæ wymiana fokusera, prawdopodobnie (nie wiem nie liczy³em bezpo¶rednio) wymiana LW na wiêksze i prawdopodobnie (to wyjdzie w praniu) podniecienie celi.
ad.2 Potrzebujesz kilku przelotek i pewnie jakiego¶ ekstendera. W zale¿no¶ci od wybranej OTY, mo¿e siê te¿ okazaæ konieczna wymiana wyci±gu (na co¶ sensownego 2") i/lub lekkie podniesienie lustra (aby z³apaæ ognisko) i/lub wymiana LW (aby unikn±æ winietowania). W przypadku zdecydowania siê na refraktor musisz te¿ braæ pod uwagê zaopatrzenie siê w interfejsy i extendery oraz wymanê wyci±gu. Mo¿liwe te¿, ze jako¶æ obrazu (wady) na tyle ciê zirytuj±, ¿e bedziesz kombinowa³ za jakim¶ koma korektorem lub flatenerem. To kolejne elementy w uk³adance które mog± ciê w przypadku newtona zmusiæ do manipulacji przy miejscu umocowania celi LG. A w przypadku refraktora do kolejnych zabaw z extenderami. Najwiêcej kontrowersji bêdzie przy tym wyci±gu, bo na pewno co¶ siê tam i da na tym co jest. Ale nim kto¶ sam nie poczuje ró¿nicy miêdzy jakim¶ wyci±gem klasy SkyWatcher, a prawdziwym fokuserem klasy Moonlite czy choæby Baader nie zrozumie, ze to jednak konieczny ruch :)
ad3. W jakim sensie? Bo to jest pytanie które mo¿na zinterpretowaæ na wiele sposobów. Czê¶ciow± odpowied¼ ju¿ masz ale, aby odpowiedzieæ z sensem musisz okre¶liæ o jakie astrofoto chodzi. Bo mo¿emy pogadaæ o konkretnych interfejsach, o filtrach, o obiektywach, o monta¿ach, o teleskopach, o przeróbkach, o fokuserach, o guidingu... no sorry Winnetou :)
Pozdrawiam.
I jako uzupe³nienie, to jeszcze pokrewny art. z Celestii:
http://www.celestia.pl/celestia/index.php/...dedykowanym_CCDPozdrawiam.
Wielkie dziêki za odpoweid¼ :)
to chyba zostaje mi lepiej zainwestowac w jakiegos sensownego refrektora...
a ma kto¶ propozycjê jakiego refrektora na astrofoto tak do 1000 z³ ??
pozdrawiam
Na to HEQ5?Akceptujesz chromatyzm?
Precyzuj takie kwestie.
Pozdrawiam.
a ma kto¶ propozycjê jakiego refrektora na astrofoto tak do 1000 z³ ??
pozdrawiam Chyba chcia³e¶ powiedzieæ do 1000 euro :) Akceptujesz chromatyzm i krzywe pole? Najtañszy sensowny refraktor to 80ED z flattenerem/reducerem.
raczej powyzej tego 1000 nie wejde :/
wiec bede musia³ czego¶ szukac w tym przedziale, to nie musi byc profesjolnany sprzêt...
To chyba pozostanie tylko achromat w rodzaju 102/500 czy 120/600.
Szukaj Newtona 150/750 z korektorem komy. W takiej cenie refraktora ¿adnego do astrofoto nie zmie¶cisz (nawet jakby to by³o 1000 euro to te¿ by³oby ciê¿ko co¶ fajnego znale¼æ). Profesjonalny sprzêt to jak sobie podnieszesz swoj± kwotê do kwadratu :) Tutaj mówimy o astrofoto amatorskim.
To chyba pozostanie tylko achromat w rodzaju 102/500 czy 120/600. Tak jak powy¿ej. Celestron lub SW. Plus filtr minus-V jako namiastka ED, ale nie sprawdza³em jego skuteczno¶ci w astro-foto. Ewentualnie co¶ mniejszego F4-F6, a za reszte kasy kupiæ senswonego crayforda.
Pamiêtaj, ¿e achromat to nie tylko fiolecik, ale te¿ s³absza generalnie ostro¶æ (w³a¶nie przez chromatyzm).
Pozdrawiam.
czyli np. cos takiego??
http://www.teleskopy.net/index.php?idg=det...=02&model=9albo
http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...products_id=662
Na przyk³ad tak, ale pamiêtaj o tym co napisa³ Qbanos ;)
Pozdrawiam.
Ps. I pamiêtaj, licz±c kase, ¿e nie musisz kupowaæ ca³o¶ci. Potrzebna Ci OTA, azymutal mozesz sobie odpu¶ciæ. Popytaj u dystrybutorów czy i ew. za ile opchn± sam± OTE.
I tu mo¿e byæ problem. Sam jestem w trakcie zakupu 102/500 i DO nie chce sprzedaæ samej tuby.
To pytaj w teleskopy.net albo u innych sesnownych deystrybutorów, pytaj o inne modele tej klasy refraktorów. Ten kto siê dostosuje, to zarobi :)
Pozdrawiam.
W moim wypadku wygl±da na to, ¿e celestron.cz siê dostosowa³ ;) Zobaczymy co z tego wyjdzie. Pocz±tkowo kontakt mailowy do¶æ powolny ale potem ju¿ posz³o szybciej. Zobaczymy...
I to jest w³±¶nie normalno¶æ :)
Pozdrawiam.
PiotrPe 3/4 ¿ycia foci³ przez 130/900.
ps. na poziomie refrEktora radze nie brac sie za foto wogóle.
I to jest w³±¶nie normalno¶æ :)
Pozdrawiam. I to mi siê w Unii podoba. Kupujê gdzie chcê i nie martwiê siê durnymi vatami czy c³em. Szkoda, ¿e stany nie s± w Unii, przynajmniej celno-podatkowej ;)
a ma kto¶ propozycjê jakiego refrektora na astrofoto tak do 1000 z³ ??
pozdrawiam ...Dawid20, a Tobie chodzi o refrAktor czy refLektor? bo ju¿ siê pogubi³am.
Mc :Beer:
pozdrawiam
Ori
PiotrPe 3/4 ¿ycia foci³ przez 130/900.
ps. na poziomie refrEktora radze nie brac sie za foto wogóle. Dziêki ze wsparcie.
Oczywsicie ze chodzi o refrAktor, jakis chochlik sie wdar³.
McArti jak ju¿ jeste¶ taki dok³adny to co znaczy s³owo ODEMNIE w zdaniu: ''jakby kto¶, jakim¶ cudem chcia³ co¶ odemnie, to prosze o kontakt na GG
nie czytam za czêsto forum i pisuje rzadko''
bo jako¶ s³ownik mi tego nie znajduje.
Jak kto¶ sie chceczepiaæ takich b³êdów to prosze bardzo...
Jak kto¶ sie chceczepiaæ takich b³êdów to prosze bardzo... OK, to co znaczy "chceczepiaæ"? :szczerbaty: Wracaj±c do tematu, refraktor do astrofoto w tej klasie cenowej to pomy³ka. Szukaj Newtona 150/750 (wiem ¿e sie powtarzam) albo próbuj tym co masz chocia¿ kokosów nie bêdzie. W jaki sposób chcesz realizowaæ autoguiding?
chyba jednak bede siê rozgl±daæ za tym Newtona 150/750, Dalej jeszcze nie wiem co i jak B)
tu jest co¶ takiego 'oriona' w przeliczeniu circa 1000 PLN - oceniæ nie umiem.
http://www.astroshop.de/en/telescopes/opti...ctive-100-600mm
tu jest co¶ takiego 'oriona' w przeliczeniu circa 1000 PLN - oceniæ nie umiem.
http://www.astroshop.de/en/telescopes/opti...ctive-100-600mm Wady w porównaniu do Newtona 150/750 z korektorem:
- bardzo du¿a aberracja chromatyczna
- krzywe pole
- mniejsza jano¶æ
- wiêksza cena
Zalety:
- bardziej kompaktowa budowa
- krótsza ogniskowa
W ¿yciu nie kup³bym czego¶ takiego do astrofoto, chyba ¿e na guider :szczerbaty:
Wady w porównaniu do Newtona 150/750 z korektorem:
- bardzo du¿a aberracja chromatyczna
- krzywe pole
- mniejsza jano¶æ
- wiêksza cena
Zalety:
- bardziej kompaktowa budowa
- krótsza ogniskowa
W ¿yciu nie kup³bym czego¶ takiego do astrofoto, chyba ¿e na guider :szczerbaty: Ale Qbanos, zobacz, mo¿e ja i bredze ale looknij na to od tej strony.
- Newton 150/750 to 750mm ogniskowej, a refraktorek achro np. takie C102VW to 500mm. To o 1/3 mniej.
- Dostosowanie takiego achromata, to kwestia jakiego¶ extendera i powiedzmy nowego crayforda. A przy newtonie? Do wymiany fokusera dojd± jazdy z potencjaln± wymain± LW i babraniem siê przy celi.
- Jak dojdzie co do czego na powa¿niej i cz³owiek zacznie bawiæ siê w guding to zacznie byæ wa¿na masa jak± to HEQ5 bedzie nosiæ. Takie C102 to ok 2kg a taki newton? Ju¿ 6kg. To nie w kij dmucha³, moim zdaniem.
- Jak go¶æ ju¿ sie wci±gnie zupe³nie, to takie C102 spokojnie sie nada na guider do jakiego¶ APO, a newton?
Napisz jak nie zgadzasz siêz tym co powy¿ej, bo mo¿e ja i w b³êdzie.
Pozdrawiam.
ja siê generalnie nie znam na sprzecie tylko czasem m³otkiem co¶ przebudujê :ha:
ale czy nie
150mm newtona nie da wiêkszej rozdzielczo¶ci fotki ni¿ 102mm :unsure: - liczba detali itd
aEDIT : ¿eby nie by³o startujê moj± przygodê z astrofoto od 150/750 - w³asnie wymieni³em wyci±g i w drodze jest MPCC - gdzie¶ musia³em siê pochwaliæ :ha:
Ten post by³ edytowany przez
Tadeopulous dnia: 22 November 2007 - 16:55
- Newton 150/750 to 750mm ogniskowej, a refraktorek achro np. takie C102VW to 500mm. To o 1/3 mniej. Oczywi¶cie to jet zaleta refraktora, napisa³em ¿e krótsza ogniskowa w po¶cie wy¿ej :)
- Dostosowanie takiego achromata, to kwestia jakiego¶ extendera i powiedzmy nowego crayforda. A przy newtonie? Do wymiany fokusera dojd± jazdy z potencjaln± wymain± LW i babraniem siê przy celi. Niekoniecznie, jak kupi C6N to tylko wymiana wyci±gu, reszta jest OK. Wyci±g 2" najtañszy to 100z³ + korektor 400z³. Wyci±g do refraktora powiedzmy, ¿e te¿ 100z³ ale ju¿ flattener du¿o wiêcej (pewnie ze 600z³).
- Jak dojdzie co do czego na powa¿niej i cz³owiek zacznie bawiæ siê w guding to zacznie byæ wa¿na masa jak± to HEQ5 bedzie nosiæ. Takie C102 to ok 2kg a taki newton? Ju¿ 6kg. To nie w kij dmucha³, moim zdaniem. Fakt refraktor mniejszy i l¿jeszy. HEQ5 spokojnie natomiast uniesie zarówno Newtona 150/750 jak i refraktor C102, tym bardziej je¶li siê nie da guidera na barana tylko obok.
- Jak go¶æ ju¿ sie wci±gnie zupe³nie, to takie C102 spokojnie sie nada na guider do jakiego¶ APO, a newton? Newtonem te¿ mo¿na guidowaæ, poza tym w±tpiê ¿eby siê przesiad³ na APO o parametrach takiego Newtona 150/750, to jest dobre kilka tysiêcy Euro (TMB 130/780 kosztuje jedyne 5000 Euro :) )
Wszystko zalezy czego siê kto spodziewa i czego oczekuje. Jak kto¶ mo¿e ¿yæ z aberracj± chromatryczn± to pewnie refraktor achromatyczny bêdzie lepszy (nie trzeba kolimowaæ!). A jak kto¶ lubi pe³n± korekcjê koloru i fajne spajki to Newton :) Najwa¿niejsze to byæ ¶wiadomym zalet i wad sprzêtu który siê wybiera :Beer:
P.S. Kurde ale siê wym±drzam, a pamiêtam jak dzi¶ jak mi t³umaczy³e¶ pod Zachêt± jak dzia³a monta¿ paralaktyczny :ha:
a moze cos takiego:
http://astro-forum.o...showtopic=18453Cena prawie ok, króciutka ogniskowa. Tylko idac w tym kierunku ale z dugiej strony mozna sie zastanowic nad jakims rubinarem.
Ten post by³ edytowany przez
misiekc dnia: 22 November 2007 - 17:14
(...)
P.S. Kurde ale siê wym±drzam, a pamiêtam jak dzi¶ jak mi t³umaczy³e¶ pod Zachêt± jak dzia³a monta¿ paralaktyczny :ha: Hehe, teraz to ju¿ w wielu dziedzinach ja sie moge uczyæ od ciebie :) Jak znam ¿ycie, to za chwile polegne z tym moim guidingiem przez relaya i zaczne piszczeæ na forum o wyci±gniêcie za uszy :szczerbaty:
Bede mia³ okazje do lekcji pokory :)
Pozdrawiam.
Ja siê przy³aczam ze swoimi 3 groszami do Qbanosa.... w tej cenie tylko 150/750 wchodzi w grê chyba....
Z drugiej strony podtrzymuje, ze 750mm ogniskowej dla HEQ5 to ciut za du¿o, a jak bez guidera to za du¿o o jakie¶ 3 razy...
guiding must have...
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl