Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam,
Mamy teraz okres na do³a, czyli chmury, chmury .... Wtedy przychodz± do g³owy ró¿ne dzikie pomys³y. Na przyk³ad marzenia: „a gdyby tak zamieniæ chiñszczyznê na drogi (czytaj: duuuu¿o lepszy) astrograf?” (sprzedam samochód, a co? I kupie monta¿ te¿ nie chiñski...).
Na kanwie takich my¶li postanowi³em zrobiæ prowokacyjny eksperyment praktyczny. Postanowi³em zasymulowaæ ¿e oto sta³em siê w³a¶cicielem sprzêtu 10 razy dro¿szego ni¿ obecnie. Pos³u¿y³em siê w tym celu GRAS-em (
http://www.global-rent-a-scope.com/). Obiekt testowy to IC405.
Mój sprzêt:
Monta¿: HEQ5
Teleskop: MT-800 F4 (Newton 8", 800mm) z korektorem komy MPCC i Robofocus-em
Guider (SkyWatcher 70/500) z kamerk± ST-4 CMOS
Kamera g³ówna : DSI III pro (arcsec/pixel 1,66)
Czê¶ciowa robotyzacja zestawu (opis tu:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...23787&st=20 )
Sprzêt GRAS 02:
Monta¿: Paramount ME
Teleskop: Tak Mewlon 300 F9,1
Guider: self (chyba)
Kamera g³ówna: SBIG ST8E (arsecs/pixel 0,68)
Robotyzacja w 100%
Teraz pojedynek Dawida z Goliatem. Wykona³em pojedyncze zdjêcia po 480 sek.
Zdjêcie z GRAS 02:
Mimo ustwienia "high" ma³o co widaæ, jednak F9,1 robi swoje. Zrobi³em próbê z GRAS05 przy F3,4 ale przysz³y chnury i zdjêcie wysz³o kiepskie.
Zdjêcie z mojej tanizny (przy pe³ni Ksiê¿yca, niestety póki co nie mam innego):
Ciekawe s± wyniki analizy CCDInspectorem:
Zdjêcie z GRAS 02:
FMHM: 3,26
Zdjêcie z mojej tanizny
FWHM: 4,84
I wysz³o ¿e "flat field astrograph" nie jest taki znów flat!
Jakie Waszym zdaniem s± wnioski, ¿e siê tak prowokacyjnie zapytam?
Zastrze¿enia:
- to bardzo ma³a próbka (pojedyncze zdjecia)
- oba zdjêcia zosta³y wykonane kiedy indziej
- mo¿liwe ¿e chmury nad GRAS co¶ popsu³y
- to tylko pojedyncze klatki, dalszych badañ wymaga sprawdzenie co wychodzi po kalibracji i ze stacków
Moje prywatne wnioski:
- mo¿na och³on±æ i wstrzymaæ siê ze sprzeda¿± samochodu ...
- czyli wysz³o ¿e DSI III jest taka niez³a ca³kiem (i do tego nie bloomi)?
Witam,
Teraz GRAS 05:
Monta¿: Paramount ME
Teleskop: Tak Epsilon 250 (850mm, F3,4)
Guider: self (chyba)
Kamera g³ówna: SBIG ST10XME (arsecs/pixel 2,18)
Robotyzacja w 100%
Zdjêcie 480s z GRAS 05 (przy ustawieniu na "low" jak u mnie):
Przy ustawieniu na "high":
dla czasu 240s
Wyniki analizy CCDInspectorem:
FMHM: 5,75
Wniosek:
- GRAS 05 jest bardziej ¶wiat³osilny, dla IC405 przy ekspozycjach 480s bloomi, przy 240 te¿ - w ka¿dym z tych przypadków wypada gorzej od MT-800 + DSI III które daj± obraz z bardziej widoczn± IC405
- Znów widaæ krzywiznê pola w GRAS
Teraz sprawdzi³em kolimacjê GRAS 05 i prawie zemdla³em:
Zapu¶cili go chyba?
Mewlon oczywi¶cie nie jest ¿adnym astrografem i nadaje siê do astrofoto jak wid³y do jedzenia zupy. To typowo planetarny sprzêt a zainstalowanie go w GRASie jest przeznaczone pewnie dla ludzi od ma³ych mg³awic planetarnych.
Co do Epsilona to kolimacja jest krytyczna przy takiej ¶wiatosile a to, ¿e w³a¶ciciele GRASA albo nie umiej± albo nie dbaj± o ni± to inna sprawa. ¯eby porównaæ dwa sprzêty tak naprawdê musisz zrobiæ test sam albo daæ komu¶ z Polski :D . Amerykanie i reszta w ogromnej wiekszo¶ci, mówi±c krótko to ciamajdy nie potrafi± obs³ugiwaæ takich rzeczy. Trochê ratuje ich sprzêt za tysi±ce dolarów, ale gdyby takiego GRASa postawiæ u nas to nie mieli by z nami szans :)
Krótko mówi±c, przyrost ceny sprzêtu nie jest proporcjonalny do jako¶ci zdjêæ z niego wyci±ganych, czyli trzeba znale¼æ z³oty ¶rodek.
Ciekawe...
Bardzo fajny pomys³ i realizacja!
Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez
ryszardo dnia: 30 November 2008 - 10:33
Piotr prze¶lij im wiadomo¶æ niech poprawi± sprzêt.
PS. Tani sprzêt w dobrych rêkach wypada ca³kiem dobrze.
Piotr prze¶lij im wiadomo¶æ niech poprawi± sprzêt.
PS. Tani sprzêt w dobrych rêkach wypada ca³kiem dobrze. Taaa jest! :Salut:
Mewlon oczywi¶cie nie jest ¿adnym astrografem i nadaje siê do astrofoto jak wid³y do jedzenia zupy. To typowo planetarny sprzêt a zainstalowanie go w GRASie jest przeznaczone pewnie dla ludzi od ma³ych mg³awic planetarnych.
Co do Epsilona to kolimacja jest krytyczna przy takiej ¶wiatosile a to, ¿e w³a¶ciciele GRASA albo nie umiej± albo nie dbaj± o ni± to inna sprawa. ¯eby porównaæ dwa sprzêty tak naprawdê musisz zrobiæ test sam albo daæ komu¶ z Polski :D . Amerykanie i reszta w ogromnej wiekszo¶ci, mówi±c krótko to ciamajdy nie potrafi± obs³ugiwaæ takich rzeczy. Trochê ratuje ich sprzêt za tysi±ce dolarów, ale gdyby takiego GRASa postawiæ u nas to nie mieli by z nami szans :)
Krótko mówi±c, przyrost ceny sprzêtu nie jest proporcjonalny do jako¶ci zdjêæ z niego wyci±ganych, czyli trzeba znale¼æ z³oty ¶rodek. To stanowisko, które kolega u¿y³ do testu - to specjalizowany setup do fotometrii.
W reszcie postu masz racjê. Niestety - ch³opaki trochê zaniedbuj± te setupy. Problem w tym, ¿e projekt z pkt widzenia komercyjnego nie sprawdzi³ siê zbytnio. Sprzêt jest drogi, wp³ywy ma³e, wiêc przestaje siê chcieæ przy tym rypaæ. Na pocz±tku by³o nie¼le, teraz, czasami jest ¿enuj±co. GRAS szuka nowych koncepcji, m.in. pojawi³a siê mo¿liwo¶æ kupowania udzia³ów w setupach, takich spó³dzielni astro. Ale o tym by³a ju¿ dyskusja.
Co do drogiego sprzêtu, prawda jest taka, ¿e drogi sprzêt wymaga jednak umiejêtno¶ci, ¿eby wyci±gn±æ z niego power. Na pierwszy rzut oka klatki mog± wygl±daæ podobnie z DSI, co z ST10, ale tak w rzeczywisto¶ci nie jest. Oczywi¶cie nie odmawiam twórcy w±tku do¶wiadczenia... broñ Bo¿ê. Mówiê ogólnie, ¿e ró¿nica miêdzy sprzêtem za 20 tys, a 100 tys i wiêcej jest na pierwszy rzut oka niewidoczna. Potem okazuje siê przepa¶ci±, z wielu powodów.
Sprzêt drogi jest ¶wietny jako ewolucja. Kupiony na start bêdzie frustruj±cy.
ale gdyby takiego GRASa postawiæ u nas to nie mieli by z nami szans :) Co¶ w tym jest :) Bywa³y przypadki, ¿e trzeba by³o im mówiæ, ¿e s± filtry zamienione w kole (SII z OIII np.). LOL.
... Oczywi¶cie nie odmawiam twórcy w±tku do¶wiadczenia... broñ Bo¿ê... Ca³e ¿ycie siê uczê, a jak przestanê to bêdzie znak ¿e koniec ju¿ blisko. Nie obra¿ê siê wiêc je¶li kto¶ powie mi co¶ czego nie wiem.
Sprzêt drogi jest ¶wietny jako ewolucja. W³a¶nie szukam drogi.
Adamie, jak sprawdzi³ sie fotonewton 10" ORIONa?
Ca³e ¿ycie siê uczê, a jak przestanê to bêdzie znak ¿e koniec ju¿ blisko. Nie obra¿ê siê wiêc je¶li kto¶ powie mi co¶ czego nie wiem.
W³a¶nie szukam drogi.
Adamie, jak sprawdzi³ sie fotonewton 10" ORIONa? Optycznie ¶wietnie, ale "mechanika" wymaga solidnego dozbrojenia. Dovetaile, obejmy (odpowiednie kosztuj± 500 funtów, albo mniej, jak samemu siê je zrobi), potrzebny specjalny wyci±g havyduty, etc. By³em w po³owie drogi w dozbrajanie, ale pojawi³a siê oferta na TOA, to na razie Orion czeka a¿ kupiê monta¿ na drugiego piera.
Newton w zaawansowanym astrofoto to dosyæ skomplikowana sprawa (du¿y newton), przeskok z 8" na 10" nie jest tak niewielki, jak wygl±d w tych cyferkach. Newtony sprzedawane jako astrografy s± z zasady ju¿ przygotowane do tego zadania. Mój nie jest gorszy optycznie, ale tam kosztuje mechanika. Tuby z w³ókien wêglowych, obejmy CNC, specjalne wyci±gi, etc. = 15 tys euro.
Co ciekawe, zestaw z TOA jest sporo ciê¿szy, ni¿ z tym 10" newtonem :) Teraz d¼wigam 25 kg, wcze¶niej kilkana¶cie.
Optycznie ¶wietnie, ale "mechanika" wymaga solidnego dozbrojenia. Dovetaile, obejmy (odpowiednie kosztuj± 500 funtów, albo mniej, jak samemu siê je zrobi), potrzebny specjalny wyci±g havyduty, etc. By³em w po³owie drogi w dozbrajanie, ale pojawi³a siê oferta na TOA, to na razie Orion czeka a¿ kupiê monta¿ na drugiego piera. [...] Tu:
http://www.teleskop-express.de/shop/index....facturers_id=45 jest te¿ 12" F4. Czemu go nie wzi±³e¶? A mo¿e to inna "linia" newtonów ni¿ Twój ORION?
10" F4 wa¿y w tej ofercie 11 kg, a 12" 14kg, oba maj± ogniskow± 1200 mm. Z jakimi trudno¶ciami (pomijajac odpowiedni monta¿ i konieczno¶æ u¿ycia MPCC) trzeba sie liczyæ przy 10" i 12" ?
Bartolini buduje teraz astrograf na bazie optyki oriona, ¿eby utrzymaæ odpowiedni± sztywno¶æ bêdzie wielki i ciêzki (40 kg a rozmiarem bêdzie zbli¿ony do du¿ej lodówki)
tak¿e ja raczej nie wierze w sztywno¶æ tych blaszaczków.
zanim Adam odpisze, to mo¿e kilka moich przemy¶leñ nt. pytania: czy op³aca siê kupowaæ drogi astrograf
tylko co to jest astrograf?
bo raczej nie sam teleskop, w/g mnie to ca³y system, który umo¿liwia robienie zdjêæ, a w takim razie kluczow± spraw± jest kamera w takim zestawie,
wielce upraszczaj±c, maj±c dobr± kamerê, przyzwoite zdjêcia mo¿na robiæ choæby i przez denko od butelki ;)
dlatego te¿, to raczej na kamerze powinna siê skupiaæ wiêksza uwaga przy dyskusji nt. sensu posiadania dobrego/drogiego astrografu ni¿ na samej optyce
a temat wielce ciekawy i Twoje porównania Piotrze sprzêtu z Graasa s± niezmiernie pouczaj±ce
pozdrowienia
p.s. o teraz to wysz³a prowokacja :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez
sumas dnia: 02 December 2008 - 11:01
p.s. o teraz to wysz³a prowokacja :szczerbaty: ¯eby¶ wiedzia³ :) Wg mnie astrograf to w skrócie teleskop z przeznaczeniem do astrofotografii, a wiêc ¶wiatosilny, sztywny, o p³askim polu etc. Jednak optyka jest równie wa¿na co sam detektor, oba elementy musz± byæ ze sob± zgrane i spasowane aby osi±gn±æ zadowalaj±ce efekty. Przyk³adowo ST2000XM i rosyjski obiektyw typu Tair totalnie do siebie nie pasuj± i nie mo¿na tym robiæ zadowalaj±cych zdjêæ (od biedy da siê w Ha). Natomiast z refraktorem APO typu SV80S bêdzie mam nadziejê o wiele lepiej :)
Tu: http://www.teleskop-express.de/shop/index....facturers_id=45 jest te¿ 12" F4. Czemu go nie wzi±³e¶? A mo¿e to inna "linia" newtonów ni¿ Twój ORION?
10" F4 wa¿y w tej ofercie 11 kg, a 12" 14kg, oba maj± ogniskow± 1200 mm. Z jakimi trudno¶ciami (pomijajac odpowiedni monta¿ i konieczno¶æ u¿ycia MPCC) trzeba sie liczyæ przy 10" i 12" ? Dlaczego go nie wzi±³em? Pewnie dlatego, bo by³ znacznie dro¿szy, nie proporcjonalnie do tego, ile wiêcej by mi wniós³. S± to teleskopy o tym samym k±cie widzenia, ró¿ni± siê jedynie ¶wiat³osi³a - te¿ nie jako¶ znacznie. Przy mojej kamerze ró¿nica miêdzy f4 a f4,7 nie jest a¿ tak istotna, jakby siê mog³o wydawaæ.
Druga sprawa, ¿e przez wiêksz± aperturê ugiêcie bêd± jeszcze bardziej uci±¿liwe. Sama waga optyki nie jest a¿ takim problemem (u mnie ¿adnym), jak sztywno¶æ (na ogó³ bagatelizowana). Problemy ze sztywno¶ci± zawsze przypisywane s± b³êdom guidingu, prowadzenia monta¿u. Takie przynajmniej odnoszê wra¿enie, kiedy czytam o problemach na AF.
Je¿eli kto¶ wierzy, ¿e "tanio" mo¿e mieæ astrograf na bazie newtona 10, czy 12 cali, to muszê go zmartwiæ... To wymaga inwestycji i powa¿nych modyfikacji ca³o¶ci. Oczywi¶cie - zale¿y kto jakie ma wymagania. Ja mówiê o, jak to nazwaæ... progu powiedzmy profesjonalnym, czyli o wysokich parametrach wyj¶ciowych (p³askie pole, idealne gwiazdy, zero pojechania). 100 sek, czy 300 sek. jest mo¿liwe. Ale do powa¿niejszej pracy potrzeba 20, 30, nawet czasami 60 min. Przy takich realizacjach wymagania rosn± wyk³adniczo.
Co trzeba zrobiæ z Orionem UK napisa³em w po¶cie wy¿ej. Je¿eli kto¶ ma dostêp do zaplecza technologicznego, to mo¿e zrobiæ sobie sam upgrade. Je¿eli do oriona powiesimy lekk± kamerkê i nie przekroczymy 0,5 kg, to te¿ powinno byæ lepiej. Wtedy zostaje kwestia dovetaila i obejm - najlepiej CNC.
Proponujê te¿, aby¶ siê odzwyczai³ od patrzenia tylko na wagê. To najmniejszy z problemów. Je¿eli wyobrazimy sobie precyzjê, jaka potrzebna jest do utrzymania punktu wielko¶ci gwiazdy na jednym pikselu przez 30 min, to wtedy ³atwiej bêdzie poj±æ w czym problem.
Astrograf to specjalizowane urz±dzenie. Kiedy¶ faktycznie tym mianem okre¶la³o siê ca³o¶ci, w³±cznie z "kamer±". Dzisiaj raczej u¿ywa siê je w odniesieniu do samej optyki. Astrograf zaczyna siê na tubie, przez obiektyw, wyci±g, a koñczy na korektorze. Od zwyk³ego teleskopu ró¿ni siê zasadniczo czê¶ci± mechaniczn±. O ile ³atwo sobie mo¿emy dzisiaj (thx MPCC) wyp³aszczyæ pole, to nadrobienie ró¿nic w machanice jest trudne i kosztowne.
Wg mnie, astrografy warte s± swojej ceny. Ró¿nica miêdzy ASA, czy Orion AG seria (btw - przewy¿szaj±ca pod ka¿dym wzglêdem ASA), a przeciêtnym newtonem jest jak... furmanka do samochodu?
Gdyby¶ nie kojarzy³ Orionów AG, to podajê link:
http://www.orionopti...AG/agrange.html
Bartolini buduje teraz astrograf na bazie optyki oriona, ¿eby utrzymaæ odpowiedni± sztywno¶æ bêdzie wielki i ciêzki (40 kg a rozmiarem bêdzie zbli¿ony do du¿ej lodówki)
tak¿e ja raczej nie wierze w sztywno¶æ tych blaszaczków. No, to raczej nie bêdzie, taki "prawdziwy astrograf do astrofoto". Do pó³ godzinnych ekspozycji raczej siê nie nada - pewnie ugiêcia konstrukcji zabij± kolmacjê.
Mam nadziejê na parominutowe, z jak±¶ lekk± kamer± - wogóle przymierzam siê do stellacama. Planujê zamkn±æ siê ze swoim w ~30kg.
My¶lê, ¿e taki "heavy duty" 350mm f4.6 powinien wa¿yæ tak oko³o 50-60kg... 300tka ~f4.5 oko³o 30-35kg.
Witam,
Co my¶licie o takim czym¶:
http://www.astroshop...smicro/old-mn84 ?
Ten post by³ edytowany przez
piotrs dnia: 07 December 2008 - 16:44
Witam,
Co my¶licie o takim czym¶: http://www.astroshop...smicro/old-mn84 ? Na pewno drogi i bardzo ciê¿ki, nawet dla EM200. Chyba wola³bym refraktor albo co¶ z serii Epsilon. Trzeba pamiêtaæ, ¿e w konstrukcjach tego typu, du¿± rolê odgrywa obstrukcja wtórna i to f/4 to tak naprawdê nie jest f/4 jakie dostaliby¶my z soczewki :)
Na pewno drogi i bardzo ciê¿ki, nawet dla EM200. Chyba wola³bym refraktor albo co¶ z serii Epsilon. Trzeba pamiêtaæ, ¿e w konstrukcjach tego typu, du¿± rolê odgrywa obstrukcja wtórna i to f/4 to tak naprawdê nie jest f/4 jakie dostaliby¶my z soczewki :) Zobacz np tu:
http://www.astromart.com/classifieds/detai...ified_id=598057 - epsilon w tym samym rozmiarze wa¿y tyle samo. Do tego epsilony s± chyba du¿o dro¿sze?
Co do refraktorów: nie mam ¿adnych do¶wadczeñ. Mo¿e co¶ podpatrzê na jakim¶ zlocie.
S±siad zza miedzy zmajstrowa³ sobie co¶ takiego :
http://posec.astro.c...anku=2007012801 Robione by³y jeszcze poprawki celem ograniczenia dyfrakcji . Równie¿ aluminiowy dobson 400 mm o wadze ok. 24 kg :
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/YaB...;num=1217887041 . Jak pisa³ , trzeba od czasu do czasu popatrzeæ w niebo , gdy technika mu je fotografuje ... Buduje sobie te¿ obserwatorium , taki czeski Jesionkiewicz , Pala czy jeszcze kilku innych ...
Ró¿nica miêdzy ASA, czy Orion AG seria (btw - przewy¿szaj±ca pod ka¿dym wzglêdem ASA), Mo¿esz rozwin±æ tê my¶l? Kurcze, trochê to dziwne, ¿e wszyscy u¿ywaj± tych gorszych telepów ze stajni ASA zamiast Orionów... :rolleyes:
Mo¿esz rozwin±æ tê my¶l? Kurcze, trochê to dziwne, ¿e wszyscy u¿ywaj± tych gorszych telepów ze stajni ASA zamiast Orionów... :rolleyes: S³u¿ê wiedz±.
Pierwszy model produkcyjny testowa³ znajomy (znajdziesz zapewne recenzjê w Internecie) w czerwcu. Jest to naprawdê ¶wie¿a sprawa. Teleskop jest zrobiony wg najwy¿szych norm i wymagañ. W testowym modelu znajduje siê 4-elementowy korektor redukuj±cy paraboliczne lustro do f3.8. Jest to korektor Wynne'sa z tym, ¿e przeprojektowany (4 soczewki zamiast standardowych 3). Daje p³askie pole >50 mm i w testach wysz³o, ¿e korekcja daje wynik nie gorszy ni¿ 4µ mierzone przy krawêdzi kadru - w ¶rodku 2µ. - przy 50 mm zachowaniu p³asko¶ci pola. To daleko lepiej, ni¿ w ekwiwalencie ASA. Tak samo stehl ratio - ponad 0,991 sprawno¶ci. W sumie, to nie ma co pisaæ, zestawie dane:
ASA / Orion (warto¶ci gwarantowane)
1. Stehl ration - 0,97 vs 0,99
2. Dok³adno¶æ figuryzacji - Lambda/7 vs Lambda/8
3. Wielko¶æ kr±¿ka - tu niestety ASA usunê³a ze strony, choæ kiedy¶ by³y dok³adne dane. Muszê wiêc oprzeæ siê na wiedzy innych, którzy mówi±, ¿e dane s± gorsze. Spróbuje znale¼æ testy pomiarowe.
Podsumowuj±c, prawdopodobnie te Oriony to najlepsze newtony do foto na ¶wiecie. Oczywi¶cie - ró¿nica jest detaliczna (miêdzy ASA) - wg mnie, pomijalna w wyborze. Na papierze wygra Orion, w u¿ytkowaniu bêdzie podobnie. Cena zbli¿ona - wiêc kupiæ nale¿y to, co bêdzie ³atwiejsze do zdobycia. 12" newton >30 tys z³.
Optykê mia³ u siebie Peter Shah z którym jestem w dobrym kontakcie. Gdyby¶ mia³ do niego wiêcej pytañ, to na PW dam Ci do niego kontakt.
W pojedynku ORION vs. ASA Je¶li chodzi o lustra, to jest raczej remis, bo ASA zaczê³a montowaæ w swoich astrografach lustra Oriona :D LOMO montuj± na specjalne zamówienie, ale d³ugi okres oczekiwania. Kiedy¶ montowali tylko LOMO. Do niedawna by³o info na stronie ASA o tych orionowych lustrach, teraz ju¿ nie ma - tak mniej wiêcej od czasu pojawienia siê astrografów w ofercie Oriona...
Tak¿e jakby kto¶ chcia³ lepsze Lambda w ASA ni¿ w Orionie AG, trzeba by przy zamówieniu napisaæ, ¿eby zamówili z Oriona lustro Ultra grade 1/10L P-V wavefront :)
ASA ma korektor Wynne 3-soczewkowy z firmy astrooptik
http://www.astrooptik.com/ soczewy do tych korektorów robi LOMO.
ORION ma korektor 4-soczewkowy - wed³ug linka poni¿ej przy szybkich lustrach korektory 4-soczewkowe lepiej siê sprawuj± (tylko jak szybkich...)
Tutaj o korektorach Wynne'ego (3,4-soczewkowe) i Rosin'a (2-soczewkowe):
http://www.telescope...atadioptric.htmTen post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 09 December 2008 - 18:12
W pojedynku ORION vs. ASA Je¶li chodzi o lustra, to jest raczej remis, bo ASA zaczê³a montowaæ w swoich astrografach lustra Oriona :D Hehe, chcia³em to napisaæ, bo jako¶ mi w g³owie ko³ata³o, a ¿e nie lubiê pisaæ co mi siê "wydaje", to da³em sobie spokój. Wydawa³o mi siê, ¿e nawet na stronie ASA to czyta³em, prawdopodobnie mówi³ mi to te¿ Peter, który jest bardzo blisko z Orionem UK. ASA cierpia³a te¿ przez s³aby wyci±g, ale z tego co wiem, nowe modele maj± ju¿ lepszy.
Ciekawa sytuacja. Wygl±da na to, ¿e po prostu Orion stwierdzi³, ¿e nie ma powodu, ¿eby ten segment rynku zostawiaæ komu¶ innemu, wiêc zrobili swoj± "obudowê".
Swoj± drog±, ciekawe, ¿e w Polsce Orion nie jest traktowany, jako marka, która robi jedn± z najlepszych optyk na ¶wiecie, przez niektórych uwa¿ane za najlepsze. Sarkazm w "pytaniu" Qbanosa tylko to potwierdza. Mo¿e to nalecia³o¶æ z innej marki o tej samej nazwie, dystrybuowanej np. przez krakowsk± firmê? Zbie¿no¶æ tych nazw jest faktycznie problematyczna.
Swoj± drog±, ciekawe, ¿e w Polsce Orion nie jest traktowany, jako marka, która robi jedn± z najlepszych optyk na ¶wiecie, przez niektórych uwa¿ane za najlepsze. Sarkazm w "pytaniu" Qbanosa tylko to potwierdza. Mo¿e to nalecia³o¶æ z innej marki o tej samej nazwie, dystrybuowanej np. przez krakowsk± firmê? Zbie¿no¶æ tych nazw jest faktycznie problematyczna. Adam - wszystko przez Ciebie! ;) - tylko ty masz OrionaUK w Polsce (dzia³aj±cego :) ). Najpierw kupi³e¶ wielk±, najl¿ejsz± jak siê da tubê ¿eby tylko powiesiæ na EM-200 (napaleniec...), a dopiero potem kupi³e¶ AP900 - monta¿ na którym móg³by¶ powiesiæ w takiej aperturze jak±¶ pancern± tubê. Mo¿e da³oby siê wsadziæ podzespo³y tego twojego newtona w solid± wêglow± tubê + wyci±g starlighta albo FLI pdf, do tego porz±dny korektor. Zacz±³by¶ regularnie trzaskaæ konkretne fotki i gêby by siê wszystkim zamknê³y. Tak to niestety jest z opiniami, a OrionUK w segmencie astrografów musi sobie wyrobiæ markê - i wyrobi, jak bêd± trzymaæ jako¶æ :Salut:
Ten post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 09 December 2008 - 18:53
ROTFL :) Dlatego go w koñcu sobie zostawi³em. Bêdê chcia³ na tej optyce zbudowaæ kiedy¶ w³asn± konstrukcjê. Ale najpierw muszê siê dorobiæ... czasu.
Swoj± drog±, dosta³em nawet ofertê odkupienia mojego Oriona za... uwaga - 1000 z³ :P
Przepraszam za offtop. Adamie czyli mogê przestaæ odk³adaæ na Orionika ?! Ach mia³em chrapkê.
Ten post by³ edytowany przez
m_jq2ak dnia: 09 December 2008 - 20:00
Swoj± drog±, dosta³em nawet ofertê odkupienia mojego Oriona za... uwaga - 1000 z³ :P Zwa¿ywszy, ¿e bez dobsona i kitowych okularów, to i tak niez³a cena... ;)
Przepraszam za offtop. Adamie czyli mogê przestaæ odk³adaæ na Orionika ?! Ach mia³em chrapkê. A to ty odk³adasz na niego? :) Nie, wybacz. Promocje maj± to do siebie, ¿e szybko siê koñcz±. Poza tym, chwilowy brak rozumu w mojej g³owie te¿ przemin±³.
Zwa¿ywszy, ¿e bez dobsona i kitowych okularów, to i tak niez³a cena... ;) No w³a¶nie... I jak tu z Synt± na Astromarkecie konkurowaæ? :angry:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl