Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Chcia³em na samym pocz±tku zaznaczyæ, ¿e jest zaupe³nym laikiem i nie mam bladego pojêcia o teleskopach. Chcia³em swojemy synowi (14 lat) kupiæ teleskop. Biorê pod uwagê firmê Uniwersa³. Po przeczytaniu forum, dowiedzia³em siê, ¿e niektórzy koledzy, nazywaj± teleskopy tej firmy "namiastk± teleskopu". Proszê o radê jaki teleskop kupiæ i ile mo¿e kosztowaæ.
Pozdrawiam
Tomasz
www.astrokrak.pl
www.himpol.pl
www.quasarpj.teleskopy.pl
Przegl±da³em ju¿ wcze¶niej podane przez Pana strony, ale s± to oferty handlowe, nic nie mówi±ce o prawdziwych zaletach i wadach sprzêtu. Kto¶ kto zetkn±³ siê z danym sprzêtem i go u¿ywa³, ma skalê porównawcz±. Na podstawie zdjêæ reklmowych z lakonicznym opisem, nie potrafiê oceniæ jako¶ci sprzêtu. Najbardziej spodoba³y mi siê zdjêcia i opis na stronie firmy Uniwersa³ i dlatego zamierza³em kupiæ sprzêt tej firmy.
Pozdrawiam
Tomasz
Zawsze to powtarzamy Januszowi_P i innym.
Dlaczego tak ma³o opisów, zdjêæ, opinii i.t.p.
Nie nale¿y tego lekcewa¿yæ.
Wyprodukowaæ i sprowadziæ w kapitali¼mie jest ³atwo.
Gorzej zareklamowaæ, a to Uniwersa³y potrafi±.
Jest jaeszcze stronka z opiniami:
http://www.teleskopy.joa.prv.pl/Proszê sprawdziæ zebrane tu przez naszego kolegê recenzje.
wydaje mi siê, ¿e musisz sobie odpowiedzieæ na parê podstawowych pytañ
1. w jakim stopniu Twój syn interesuje siê
astronomi± ?
(bo mo¿e na pocz±tek ma³y refraktor wystarczy)
2. ile kasy przeznaczasz na zakup ?
3. jakie wielko¶ci ma to byæ sprzêt ?
- bo je¶li mieszkasz w domu to nie ma problemu,
ale je¶li w bloku to potrzebujesz co¶ mobilnego
4. co zamierzasz ogl±daæ, lub jaka ¶rednica lustra Ciê interesuje ?
a mo¿e to Ty siê interesujesz astronomi± i prezent dla syna jest tylko pretekstem ?
przyznaj siê :-)
zobacz tez
http://market.fotoclassic.pl/Rafa³
Zapraszam te¿ na stronê Optisana,
http://optisan.astronomia.plZnajdziesz tam wszystkie niezbêde informacje o teleskopach oraz równie¿ zdjêcia.
No i pojawia siê kolejny raz temat wyboru teleskopu. Mo¿e trzeba by uj±æ ten temat jako osobn± grupê tematyczn±?
A Uniwersa³? Tyle ju¿ tu siê naczyta³em Tomaszu na temat tego sprzêtu, ¿e ja na ich strone to ju¿ nie wchodzê :)
Kiedy¶ ¿ó³ty kolorek te¿ mnie urzek³, ale siê uchowa³em ;D
Jest mnóstwo w±tków na forum na temat wyboru teleskopu, musisz siê tylko przez to przekopaæ :)
Zawsze to powtarzamy Januszowi_P i innym.
Dlaczego tak ma³o opisów, zdjêæ, opinii i.t.p.
Nie nale¿y tego lekcewa¿yæ.
Wyprodukowaæ i sprowadziæ w kapitali¼mie jest ³atwo.
Gorzej zareklamowaæ, a to Uniwersa³y potrafi±. Reklama d¼wigni± handlu :)
Nie oszukujê, te¿ chêtnie popatrzê siê w niebo.
Na sprzêt planujê wydaæ oko³o 2 tys. z³.
Mieszkam za miastem i mam dobre warunki do obserwacji.
Po przeczytaniu negatywnych opinii o firmie "U" bojê siê nabraæ jakiej¶ innej firmie "A", "B" lub "C". Chcia³bym dowiedzieæ siê trochê o sprzêcie u¿ytkowanym przez Szanownych Kolegów i skorzystaæ z Waszej wiedzy o sprzêcie.
Pozdrawiam
Tomasz
:D
No i widzê, ze cena jest zawsze na 1 miejscu.
Trzeba wiec zrobiæ zestawionko z zakresami cenowymi.
Pisz±c dodatkowo o jako¶ci, wyposa¿eniu i przydatno¶ci
Np
1. Do 1000 PLN
2. Do 1500 PLN
3. Do 2000 PLN
4. Do 3000 PLN
5. Do 5000 PLN
6. Do 8000 PLN
7. Do 10 000 PLN
......
i tak do De lux klasy.
Nie kupuj Uniewrsa³a jak masz 2 tysi±ce. Na tym poziomie jest ju¿ kilka fajnych teleskopów: Ta³ 100rs, Synta 102 albo Celestron 102 jak chodzi o refraktory. Newtony to np. Ta³ 120 albo newtony z astrokraka. Raczej interesuj siê takimi markami ni¿ mark± U. Mia³em dwa teleskopy U i teraz mam Ta³a 100 i czujê siê jakbym przesiad³ siê z roweru do samochodu. Wszystkie wy¿ej wskazane instrumenty to po prostu prawdziwe teleskopy. Maj± swoje wady i zalety ale na pewno zas³uguj± na zainteresowanie.
Na szybko zrobi³em tabelkê z firmami i osób prywatrych oferuj±cymi teleskopy i nie tylko. Nie trzeba wiêc b³±dziæ. Jakby co proszê o kolejne propozycje, bo zapewne nie wszystkie znam. Oczywi¶cie chodzi i aktualny stan i firm które chwilowo lub aktualnie nic nie robi± nie wpisuje
http://astronomy.w.interia.pl
Marek bardzo fajne zestawienie. Jak siê je uzupe³ni o brakuj±ce firmy lub osoby (je¶li takie s±), to bêdzie bardzo pomocne dla poszukuj±cych.
:)
Witaj Tomaszu. Jeszcze nie dawno mia³em taki sam problem jak ty. Nie wiedzia³em co kupiæ: czy newton czy refraktor. W koñcu kupi³em newtona 114mm/900. Uwa¿am ¿e jest to dobry zakup, bo jak nikt niemia³ doczynienia z astronomi± to powinien wzi±¶æ siê za mniejszy sprzet i uczyæ siê . A jezeli po³knie bakcyla to mo¿na zainwestowaæ w wiekszy sprzet. A tak po co wydawac du¿± kasy skoro po miesiacu siê znudzi i teleskop bêdzie le¿a³ w koncie lub na szafie, a mo¿e bêdziesz próbowqa³ go sprzedaæ. wydaje mi siê ¿e takie wyj¶cie nie ma sensu. Tylko tak piszê bo du¿o poradzic ci nie mogê bo sam nie mam za du¿o do¶wiadczenia. Ale uwazam ¿e kupuj±c co¶ za wiêcej ni¿ 1100z³ na pocz±tek nie ma sensu. A ostatnio znalaz³em przys³owie nie pamiêtam autora ale brzmia³o tak "Im wiêkszy sprzêt tym bardziej podatny na ruchy ruchy powietrza i gorzej obserwowac niebo"
Ze swojej storny polecilbym ci albo newtona albo refraktor.
:)Mo¿e to byæ np:
Z newtonów:
Celestron Firstscope 114EQ cena 949z³
lub troche drozszy ale bardzo bobry TAL 120 cena 1449z³
Soligor MT-910 za 1090z³
Synta 114/900 EQ2 za 899z³
Reflektor Galaxia 114/900 za 1048z³
lub trochê drozszy
Reflektor LXD 114 NT/900 1368,00 z³
Newton 120/900 uniwersa³ za 1350z³
Newton 90/900mm uniwersa³ za 990z³
Lub refraktory:
Refraktor DS-B 60/700 EC 745,00 z³
Refraktor DS-B 80/900 EC 1210,24 z³
Tadeusz, z tych teleskopów ktore poda³es to ja wzi±³bym LXD 114NT/900, ze wzglêdu na najlepiej wygl±daj±cy z zewn±trz monta¿. Optyka prawdopodobnie w wiêkszo¶ci 114-stek bêdzie podobna. Roznice to wlasnie monta¿ i akcesoria.
Jest dostêpny (?) na stronie
www.market.fotoclassic.plTomasz, do Uniwersa³a siê nawet nie zbli¿aj, bo to straszna kicha. Absolutny brak polotu, staranno¶ci i dok³adnosci.
pozdrawiam
Ma³ek
Marek bardzo fajne zestawienie. Jak siê je uzupe³ni o brakuj±ce firmy lub osoby (je¶li takie s±), to bêdzie bardzo pomocne dla poszukuj±cych. Je¿eli kto¶ uwa¿a, ¿e powinno siê co¶ w tym zestawieniu jeszcze dodaæ niech mi napiszê na e-maila. Bardzo chêtnie dopisze.
(......)
Lub refraktory:
Refraktor DS-B 60/700 EC 745,00 z³
Refraktor DS-B 80/900 EC 1210,24 z³ osobi¶cie tych bym raczej nie poleca³, a to
ze wzgedu na niestandardowy wyci±g
ponadto jestem zdania ¿e nalezy unikaæ :
1. literki 'U"
2. wyci±gów <> od 1.25" (2")
3. Netwonów o ¶rednicy lustra < 150mm
Rafa³
150 mm Newton mo¿na ju¿ zakupiæ od 1250 z³ i osobi¶cie poró¿ z astronomi± najlepiej rozpocz±æ od w³asnie takiej ¶rednicy zwiercia³a.
"1. literki 'U"
2. wyci±gów <> od 1.25" (2")
3. Netwonów o ¶rednicy lustra < 150mm"
Wszystko ¶wiêta prawda.
Nie wiem dlaczego ludzie siê tak doczepili do mniejszych teleskopów ??? Dla laika róznica nie bedzie a¿ tak widoczna. Ja mam ju¿ drugi raz z rzêdu ma³y teleskop 9cm i jestem bardzo zadowolony. Tak samo polecaj± inni np. Ta³ 120. S³ysza³em te¿ bardzo dobre opinie malenkim Talu chyba 65mm.
Rozumiem, ¿e 150 a np. 90mm to róznica ale nie zgodzê siê z dyskryminacj± mniejszych sprzêtów.
pozdrawiam
To nie jest dyskryminacja. Problem w tym, ¿e ka¿dy chce dla siebie jak nawiekszy teleskop. Co bardziej niezorientowani sugeruj± siê np. tylko powiêkszeniem. Kupuj± lunetê z power 800x albo Uniwerka z powiêkszeniem 56900x i siê ciesz±.
Wiesz jak to jest rozmiar jak w ¿yciu siê liczy, a nie ka¿d± zadawala 6 czy 9 cm. 15 cm jest ju¿ w normie ;) :D
20 to ju¿ odlot.
Czy¿y teleskop by³ przed³u¿eniem ... Tylko ciekawe co maj± my¶leæ o sobie posiadacze mikroskopów (np. laureaci tegorocznej olimpiady astronomicznej).
To nie jest dyskryminacja. Problem w tym, ¿e ka¿dy chce dla siebie jak nawiekszy teleskop. (...) Marku, przyzna³es przeciez racjê sybic'owi , ¿e nale¿y unikaæ newtonow mniej ni¿ 150mm...
Ja w ka¿dym razie siê z tym nie zgadzam. Lustro ka¿dej wielkosci op³aca siê kupowaæ, o ile jest dobrze wykonane. Obrazy z tego sprzêtu naprawdê potrafiaj± zaskakiwaæ, bo jak powszechnie wiadomo, ma³e apretury s± mniej podatne na niestabilno¶æ atmosfery. Wiem to z do¶wiadczenia i statystyk. Pogodne noce od 20.IV do 1.V. mia³y ¶redni seeing ok. 7/10 :)
pozdrawiam
Ma³ek
Zgadzam siê z Malkiem. Ogólnie przyjmuje siê dolna granicê dla zwierciad³a 150mm, ale moim zdaniem mniejszych teleskopów 114mm nie nale¿y skre¶laæ. Patrzy³em przez ró¿ne teleskopy i nawet zwierciad³o 90mm mo¿e zadowoliæ obserwatora w przypadku pewnego kompromisu pomiêdzy zasobami finansowymi a uzyskiwanymi efektami. Dobry teleskop 90mm czy 114mm jest moim zdaniem w porz±dku jak na pierwszy instrument, pozwala nauczyæ siê obcowania z niebem, sprzêtem. Oczywi¶cie po jakim¶ czasie oka¿ê siê zbyt ma³y, ale to samo bêdzie dotyczy³o teleskopu np. 150mm czy 170mm. Wa¿ne, ¿eby nasycenie takim sprzêtem nast±pi³o nie po 3 nocach obserwacyjnych ale po pe³nym wysyceniu mo¿liwo¶ci tego sprzêtu.
Pozdrawiam
Co¶ w tym jest, ¿e warto zacisn±æ zêby i poczekaæ na wiêkszy sprzêt - ja bym wola³ 150 zamiast moich 130mm, chocia¿ frajda z obserwacji i tak jest niez³a. Myslê, ¿e to g³ownie sprawa czasu potrzebnego na wyci¶niêcie wszystkiego z danej ¶rednicy. W przypadku ma³ych sprzêtów nastêpuje to zbyt szybko jednak. Poza tym istotnym kryterium jest jednak ró¿nica mo¿liwo¶ci w stosunku do lornetek. Ma³e Newtony 76-90mm s± zupe³nym nieporozumieniem, w³a¶nie ze wzglêdu na zbyt ma³± róznicê efektywnej apertury [obstrukcja!] w stosunku do np. lornetek 60mm. To samo dotyczy ma³ych refraktorków poni¿ej 80mm. Szczególnie, je¶li uwzglêdni siê relacje cenowe i ograniczenia [rozdzielczo¶æ/ powiekszenia maksymalne] w obserwacji planet, a to jedyna istotna zdawa³oby siê ró¿nica/ przewaga ma³ego teleskopu nad lornetk±. Wg. mnie zatem optimum dla astroamatora po lornetce to 150mm, a jako minimum dla niezamo¿nych lub m³odzie¿y 110mm [mowa o reflektorach oczywi¶cie]. Jako alternatywa refraktor 100mm, ale to ju¿ raczej dla koneserów -ze wzglêdu na cenê. Pocz±tkuj±cy astroamator musi sobie najpierw wyrobiæ preferencje, wstêpne za³o¿enia czesto mijaj± siê z praktyk±, dlatego sprzêt mimo wszystko powinien zapewniaæ spor± uniwersalno¶æ, choæ oznacza to kompromis miêdzy obserwacj± deep space a planetami. Dla mnie, po do¶wiadczeniach w³asnych ze 130mm f/5 idea³em by³by 150/900 [f/6] - apertura i ¶wiat³osi³a jeszcze b. dobra do deep space, a planety powinny wygl±daæ. przyzwoicie, my¶lê tu o trudniej dostrzegalnych szczegó³ach, jak WCP i kolejne pasy na Jowiszu, no i ³atwiej dobraæ okulary do ró¿nych powiêkszeñ. Gabaryty wci±¿ zapewniaj± za³adunek do najmniejszego auta, nawet w wyrób samochodopodobny [126p] da siê to wcisn±æ, bo d³ugo¶c rury nie przekracza 100cm. Waga pozwala na noszenie tego po schodach w bloku. Zauwa¿cie, ¿e popularne na rynku 150-tki przewa¿nie maj± f=750mm, wiêc jednak s± zorientowane mocno na deep space. Z kolei wersje d³ugoogniskowe maja po 1200mm i s± zdecydowanie niemobilne. Oczywi¶cie, to moje prywatne oceny. Pozdrawiam
-Jaros³aw
Gdzie ja te dwa tysi±ce wyczyta³em? Sorry.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl