Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Napisa³em jaki¶ czas temu do PZO z takim oto zapytaniem:
"Dzieñ dobry!
Chcia³bym siê zapytac czy nie zamierzacie Pañstwo w przysz³o¶ci rozpocz±c produkcji amatorskich lunet i teleskopów astronomicznych. Z w³asnych obserwacji wiem, ¿e na polskim rynku zaczyna siê robiæ koniunktura na taki sprzêt optyczny i dziwi mnie, ¿e taka firma z wieloletni± tradycj± (bez ma³a jak jak Zeiss) nie ma nic do zaoferowania w tykm zakresie.
Pozdrawiam serdecznie
Przemys³a M. Rud¼"
he he he a oto odpowied¼:
"Szanowny Panie,
Z przykro¶ci± informujemy, ¿e nie przewidujemy produkcji lunet i teleskopów astronomicznych. Zrezygnowali¶my z produkcji wiele lat temu ze wzglêdu na ma³y popyt.
Z powa¿aniem
Alicja Osowiecka"
;D ;D ;D no có¿...
W zasadzie to trudno siê im dziwiæ. Przecie¿ za rok o tej porze to mo¿emy siê spotkaæ na granicy z przyczepkami pe³nymi sprzêtu :)))
Z tymi przyczepkami to chyba raczej nie tak prêdko, wiêc PZO ma ostatni± szanse na uruchumienie produkcji i zajêcie w³a¶ciwego miejsca na rynku.
...ale jak siê "ch³opakom" nie chce... :(
.... to zast±pi ich syndyk
Cholera my Polacy to tylko na straganach staæ umiemy.
Jak nie na targowisku to ju¿ biznesów nie krêc± tylko patrza na darowizny albo przyw³aszczenie w celu krótkotrwa³ego u¿ycia.
Kradn± znaczy. Patrz Elewatory ze zbo¿em.
Panowie, a mo¿e wystosowaæ jakiegos oficjalnego maila z propozycj± wszczêcia procedury produkcyjnej amatorskiego sprzêtu obserwacyjnego a'la PZO.
Albo inaczej, mo¿e ka¿dy z nas niech skrobnie w przeci±gu kilku dni podobnego maila z zapytaniem o takow± bran¿ê, mo¿e to by ich ruszy³o. Jednego jestem pewien - mieli niez³± zagwozdkê z taka zmasowan± akcj± ;D ;D ;D
podajê adresik: info@pzo.com.pl
Przemas
Co Ty Przemas w cuda wierzysz?
A niech tam, spróbujê ;)
Zrobi³em uk³on w tym kierunku i w³a¶nie wys³a³em letter'a. Very good pomys³ Przemku!!!!
ja te¿ ponowi³em zapytanie!!! ale bêd± jajca ;D ;D ;D
Przemas, ja do nich napisa³em w kwietniu z podobnym pytaniem, a oto odpowied¼:
"Informujemy uprzejmie, ¿e mo¿emy jedynie podj±æ siê wykonania czê¶ci na zamówienie.
Nale¿y podaæ wymagane parametry a najlepiej przes³aæ rysunek z wymiarami pod nr faksu 810-47-09.
Nasi technolodzy wypowiedz± siê czy jest mo¿liwe ich wykonanie i skalkuluj± koszty. "
No no, profesjonalne podej¶cie.
I co wys³a³e¶ rysunki ?
ja te¿ siê pyta³em o obiektyw apochromatyczny, oto odpowied¼:
Szanowny Panie,
Po konsultacjach z technologiem przykro nam poinformowaæ Pana, ¿e nie
produkujemy soczewek o podanych przez Pana w li¶cie ¶wi±tecznym parametrach. Obiektywy, o których pisali¶my w ostatnim li¶cie s± obiektywami mikroskopowymi nie lunetowymi. Z tego co mi wiadomo w ofercie PZO nie ma elementów do budowy teleskopów czy lunet astronomicznych. Jednostkowe wykonanie takich elementów daje raczej "astronomiczne" ceny. Dla
przyk³adu - pryzmat o wys 15 cm, który wykonywali¶my dla obserwatorium astronomicznego bodaj¿e w Poznaniu z materia³u Klienta kosztowa³ 7 tys. z³
netto.
Z powa¿aniem
Alicja Osowiecka
;D ;D ;D mi siê wydaje, ¿e oni s± po prostu technologicznie jakie¶ 20 lat za Murzynami.
Przemas
Ja te¿ wys³a³em zapytanie o sprzêt optyczny do zastosowañ astro.
To siê nazywa grupa lobbingowa. Oczywi¶cie równie¿ wys³a³em.
***
Mia³em na podobny temat refleksje po obejrzeniu wczorajszego meczu Polska - Szwecja. Nam nic nie wychodzi, nic siê nie op³aca i wszyscy nas wykorzystuj±. W USA czy EU ludzie zarabiaj± dwa (mo¿e trzy) razy wiêcej, towary s± tylko lekko dro¿sze (a niektóre znacznie tañsze) - im to siê jako¶ op³aca i im siê chce.
wojtek
swoj± drog±, ciekawym bêdzie porównanie ich odpowiedzi do Was - o ile takowe bêd± ;D ;D ;D
Na razie cisza - odpowiedzi z PZO brak.
Jaki¶ rok temu kto¶ pisa³ na którym¶ forum, ¿e zapyta³ PZO o obiektywy achromatyczne i przypominam sobie teraz, ¿e dosta³ identyczn± odpowied¼. Znaczy siê, rzecznik prasowy ma gotowca rozsy³anego upierdliwym petentom. Gotowiec z lat 80-tych stanowi±cy o braku popytu mocno ju¿ chyba posiwia³. Je¿eli maj± takie "aktualne" rozpoznanie rynku, to powinni przerzuciæ siê na szklane krasnale ogrodowe, np. z achromatycznymi czapkami.
kurde El, Ty jak co¶ powiesz to boki zrywam ;D ;D ;D
Ja te¿ ich sukcesywnie mêczê o ponown± produkcjê obiektywów PZO LP-64 do lunetek Mysliwskich ale dalej bez rezultatu bo chc± zamówienia minimum na 1000 sztuk do wznowienai produkcji i to p³atne z góry i czekaæ 3 miechy, chyba ich pogiê³o :'( :'( :'(
Wiec mo¿e zebrac sie do kupy (bo kupy nikt nie ruszy) i wystoswac w imieniu astro braci oficjalne pismo do prezesa PZO pana Adama Krynickiego z pro¶ba o przeprowadzenie obecnej analizy rynku na astro sprzet ? Mo¿na jak argument przedstawiæ dotychczasowe zdawkowe odpwiedzi z PZO z poprzednich i obecnych lat. Wskazac na nasze zainteresowanie sprztem i obecna sytuacje na rynku. Co roboty chyba nie maja za duzo ?
http://www.pzo.com.pl/index/
dlatego trzeba im mendziæ ile wlezie, zeby choæ trochê przejrzeli na oczy i zobaczyli, ze mimo wszystko rynek na taki sprzêt jest.
Wiec mo¿e zebrac sie do kupy (bo kupy nikt nie ruszy) i wystoswac w imieniu astro braci pismo do PZO o przeprowadzenie obecnej analizy rynku na astro sprzet ? Co roboty chyba nie maja za duzo. dobra my¶l, tylko trzeba namierzyæ jakiego¶ ichniejszego szefa a nie biurwê, która kontrolcefa³uje oklepan± formu³kê, ¿e "niestety, nie mo¿emy, bo..." itd
przemas
Trzeba s³aæ faksy i zapytania ofertowe do dyrekcji a nie maile do Pani Krysi nie docieraj±ce do decydentów jak widaæ:-(((
Dosta³em:
"Szanowny Panie,
Z przykro¶ci± informujemy, ¿e PZO S.A. nie przewoduj± wznowienia produkcji teleskopów ani lunet. Jedyna szansa to zakup tego typu urz±dzeñ w sklepach fotooptycznych.
Z powa¿aniem".
ale jajca, klasyczna formu³ka ha ha ha ha ;D ;D ;D
Podaje adres:
http://www.pzo.com.p...x/historia.html
Zanim zacznie sie robic zamieszanie i slac pisma do prezesa PZO musicie
sobie odpowiedziec na pytanie ilu z Was bedzie tak naprawde zainteresowanych
kupnem teleskopow PZO. Z tego co wiem PZO robi wygladajaca nieglupio
lornetke 7x45. Ilu z Was ja kupilo?
Arek
Je¿eli masz na my¶li tê ogumowan± 7x45 ze skalami odleg³o¶ciowymi, robion± tak¿e dla marynarki wojennej (dla oficerów wachtowych), to jest ¿a³osna.
Rzecz w tym Arku aby robili wyroby przydatne dla nas a nie jakie¶ tam zabytki z lat 70-tych do których akurat maj± dokumentacjê :-)))
Witam
Panowie,
s±dzê ¿e nic sie nie da zrobiæ z takim pokomunistycznym zak³adem, oni nie analizuj± rynku ;D jeszcze pewnie zyj± i my¶l± tamta epok±.
Zapewne ca³y sprzêt z dawnej produkcji ju¿ skasowany i zakup nowego jest poza ich zasiêgiem. A trzeba przyznaæ ¿e rynek astro jeszcze w Polsce jest niezbyt szeroki, aczkolwiek dosyæ szybko siê rozwija. Starsi astroamatorzy mog± sie wypowiedzieæ co takiego PZO mog³o by dobrze sprzedawaæ.....
pozdr
Je¿eli masz na my¶li tê ogumowan± 7x45 ze skalami odleg³o¶ciowymi, robion± tak¿e dla marynarki wojennej (dla oficerów wachtowych), to jest ¿a³osna. Nie mialem jej w reku, ale z tego co wiem teraz robia dwie wersje ze skala i bez.
Cenia sie niezle bo ta bez skali kosztuje chyba 1200 zl. No ale jesli mowisz, ze
jakosc jest du dupy, to wycofuje swoje poprzednie stwierdzenie.
Podobno maja ta lornetke dostepna w swoim sklepie firmowym na Grochowskiej
w Warszawie. Jak bede tamtedy przypadkiem przejezdzal, to wstapie i rzuce
okiem, aby sprawdzic co sie zmienilo od lat 70-tych.
Arek
Dla nich to moze byc decyzja - przetrwac albo nie wydaje mi sie ze szansa jest dosyc oczywista. Jesli byliby w stanie wykonac choc jeden wyrob, ktory wparlby z supermarketow hamy, optisany, tanie bressery i inne chinskie gowna to byloby calkie niezle. Na prawde nie moge zrozumiec tej polskiej bezradnosci i bezmyslnosci.
W mojej porzedniej firmie, w ktorej pracowalem to gdy przestaly sie sprzedawac centrale telefoniczne przez nia produkowane to produkcje przestawiono na wykonywanie kas fisykalnych i byle analogowych aparatow telefonicznych i dzieki takiemu ruchom udalo sie firmie nie zniknac z rynku. Tutaj pewnie tez jest mozliwy ruch w podobnym stylu tylko wszystko zalezy czynnika ludzkiego ?
Wiecie Panowie, inna sprawa to to, ¿e PZO s± chyba jako¶ tam rentowne i mo¿e po prostu maj± w dupie zawracanie sobie g³owy wymy¶laniem nowej linii produkcyjnej amatorskich teleskopów. Maj± zbyt na to co robi± teraz i tyle...
Tak naprawdê to mi rozchodzi siê raczej o wzglêdy czystej przyzwoito¶ci - ¿eby taka, b±d¼ co b±d¼, zacna i z tradycjami firma nie mia³a w swojej ofercie po¿±dnej lornetki czy lunety. Wstyd >:( >:( >:(
Przemas
a tak apropos tej lornetki, El co jest w niej takiego ¿a³osnego? Mo¿e ma zamienione obiektywy z okularami i drewniane pryzmaty... ;D ;D ;D
Ja chce Maksutowa 125mm :'( w rozs±dnej cenie... ::) a nie jakie¶ 4000z³ za Celestrona S-C
Michu!!!
Ta firma jest raczej nie reformowalna i jej kres nadchodzi, bo u w³adzy siedzi stara konserwatywna gwardia z przeczekaniem do emeryturki ::)
Pomêczmy ich wszyscy mo¿e o jakie¶ kompaktowe Maksutowy 125 czy 150mm z F/10 i sensown± optyk± tak potrzebn± na polskim rynku astro !!! Na taka gwardie czesto bardzo korzystnie wplywa artykul lub reportaz w mediach
Witam !
Wydaje mi siê, ¿e sensownie by³oby zaprosiæ prezesa PZO na najbli¿szy zlot astro. Po to, ¿eby na w³asne patrza³ki zobaczy³, ¿e w kraju istnieje zapotrzebowanie na dobry sprzêt. I to wcale niekoniecznie tani.
Druga sprawa to ewentualna dystrybucja sprzêtu astro. S±dzê, ¿e gdyby by³ dobrej jako¶ci i mia³ do tej jako¶ci odpowiedni± cenê, to sprzedawcy obcych urz±dzeñ astro z pewno¶ci± w³±czyliby go do swojej oferty. I oczywi¶cie odpowiednio promowali.
Byæ mo¿e PZO potrzebowa³oby wsparcia technicznego i wiedzy na temat sprzêtu astro. Wydaje mi siê, ¿e bez problemu nasi do¶wiadczeni koledzy byliby w stanie pomóc zwróciæ PZO uwagê na to, co w astro wa¿ne. No i oczywi¶cie testowaæ prototypy.
Mo¿e dobrym punktem startowym by³oby sk³adanie teleskopów innych dostawców z sukcesywnym w³±czaniem do produkcji coraz wiêkszej liczby w³asnych komponentów ? Tak przecie¿ zaczyna³o wiele firm .....
Co s±dzicie o moich przemy¶leniach ?
Pozdrawiam
Benedykt
P.S.
Wys³a³em na podane na stronie adresy www.pzo.com.pl e-mail nastêpuj±cej tre¶ci :
Szanowni Pañstwo !
Pragnê Pañstwa poinformowaæ, ¿e na forum astronomicznym [http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=2;action=display;threadid=736;start=0 ]zosta³ poruszony temat zwi±zany z produkcj± w PZO sprzêtu optycznego do obserwacji astronomicznych.
Sadzê, ¿e zapoznanie siê opiniami osób wypowiadaj±cych siê na forum pozwoli Pañstwu zwróciæ uwagê na zapotrzebowanie, jakie istnieje w naszym kraju na odpowiedniej jako¶ci sprzêt astronomiczny, a tym samym na powa¿ne rozwa¿enie mo¿liwo¶ci produkcji w Pañstwa zak³adzie dobrego sprzêtu astronomicznego.
Pozdrawiam
Benedykt
Benedykt popsu³ ca³y ¿art! £obuz jeden. ;D
PZO odpisa³o w te s³owa:
Szanowny Panie,
Z przykro¶ci± informujemy, ¿e teleskopów astronomicznych nie produkujemy od ponad 20 lat i nie jest przewidywane wznowienie takiej produkcji.
Z powa¿aniem
Alicja Osowiecka
Panowie, walczymy chyba z wiatrakami ;D ;D ;D
Do Przemasa i Arka w temacie lornetki 7x45:
Gdy chodzi³em na praktyki, to oficerowie wachtowi niekiedy po¿yczali ode mnie BPC 7x50 (a ja dureñ sprzeda³em j± kiedy¶ s±siadowi, bo kupi³em 20x60) i cmokali z podziwu. Chodzi o to, ¿e jak na polski wyrób, to mamy w kraju rodzim± lornetkê - fajnie! Byæ mo¿e, Arku, egzemplarz pachn±cy ¶wie¿o¶ci± wprowadzi Ciê w mi³y nastrój i nie bardzo bêdziesz wiedzia³ o co mi chodzi. Ja pisz±c o nich "¿a³osne" pewnie ¼dziebko przebarwi³em, ale widzia³em niejedn± tak± po kilku (lub znacznie wiêcej) latach u¿ywania na silnym wietrze, po zamoczeniu w deszczu, w pyle wody morskiej, w samej wodzie morskiej (uderzenia fal sztormowych w burtê zalewaj± ca³± jednostkê, a ten dzielny nawigator ma staæ i obserwowaæ). Lornetki te - niestety nie da siê tego unikn±æ - wielokrotnie uderzaj± wisz±c na szyi nawigatora w kant lub blat sto³u nawigacyjnego (przy niemal ka¿dym pochyleniu siê nad map± morsk± lub siêganiu do potencjometrów odbiorników itp.) - bardzo szybko i ³atwo przesuwaj± siê (?) pryzmaty, czy mo¿e co¶ jeszcze i ³eb okrutnie boli od patrzenia na taki zezuj±cy obraz chyba nie do zjustowania przez samego u¿ytkownika. Bywa, ¿e jest tez problem z ustawieniem ostro¶ci. Dochodz± do tego szybko pojawiaj±ce siê luzy na pokrêt³ach. Muszle oczne fatalnie znosz± kontakt z sol±, potem, mrozem i tropikiem. U¿ytkownicy, z którymi rozmawia³em, nie zawsze siê na nie skar¿±, bo nie wiedz± jak komfortowy mo¿e byæ obraz w lornetce o tych lub podobnych parametrach. Znam paru, którzy kupili sobie prywatnie "co¶ na Zachodzie" i chuchaj± na nie i dbaj± lepiej ni¿ o pañstwowe (zgadzam, siê, ¿e niedbalstwo u¿ytkownika to te¿ jest pewien problem mog±cy doprowadziæ lornetkê do stanu rozpaczliwego).
No i ta cena! Taka lornetka, za takie pieni±dze, to naprawdê pora¿ka. Firmy, dla których te lornetki robione s± na zamówienie, p³ac± pieniêdzmi pañstwowymi. Gdyby tak, jak kiedy¶ by³o np. z sekstantami, ka¿dy nawigator kupowa³ lornetkê prywatnie i tylko dla siebie, to PZO posz³oby z torbami. Gdyby te lornetki by³y po 200-300 z³ i gdyby by³y ze trzy razy l¿ejsze, to nie odwa¿y³bym siê napisaæ o nich "¿a³osne".
Pozdrawiam.
W³a¶nie dosta³em odpowied¼ :
Szanowny Panie,
Z przykro¶ci± informujemy, ¿e PZO S.A. nie przewoduj± wznowienia produkcji
teleskopów ani lunet.
Jedyna szansa to zakup tego typu urz±dzeñ w sklepach fotooptycznych.
Z powa¿aniem
Alicja Osowiecka
Mo¿e Pani± Alicjê i zarz±d firmy by ruszy³o jakby¶my powiedzieli ze nie interesuje nas chiñski badziew w marketach tylko chcemy polskiego porz±dnego wyrobu w handlu i oczywiscie do obserwacji nieba!!!
Janusz P.
El, po lekturze Twojego postu to pozostaje mi zyczyc PZO aby jak najszybciej splajtowali i przejal ich "ktos porzadny" w tej branzy. Moze zamiast listow blagalnych do PZO o wznowienie produkcji sprzetu astronomicznego. Lepiej wystosowic pismo do Meade, Celestrona, Vixena albo innych Zeissow lub Soligorow o to aby zainteresowali sie przejciem tej firmy :)
Nastêpna odpowied¼ Pani Alicji z PZO bêdzie taka:
"Panowie, co was wszystkich dzisiaj napad³o?"
Nastêpna odpowied¼ Pani Alicji z PZO bêdzie taka:
"Panowie, co was wszystkich dzisiaj napad³o?" No to odpwiemy pani Alicji, ze polscy klienci sa dojrzalsi o doswiadczenia kliunastu lat wolnego rynku i potrafia wskazac polskim producentom ( a nie na odwrot) czego od nich oczekuja i potrzebuja ! Normalnie od razu kojarza mi sie stare historie z gdanskim Unimorem, Radmorem i reszta polskiej elektroniki. No nie bylo metody na partyjny beton,- zadnej. Zupelnie jak w obecnym nierzadzie OberSchturmBanFuhrera Milera :)
No no montownia Vixena w Polsce to by³o by ju¿ co¶ !!!!!!!!!!!!!!!
Mia³em kiedys obiektyw achromatyczny PZO 60 /1:12 w oprawie kupiony 10 lat temu w krakowskim oddziale PTMA. Niestety w wyniku zawieruchy dziejowej zagin±³ jaki¶ czas temu.
Zadzwoni³em wiêc jakie¶ pó³ roku temu do PZO aby kupic taki obiektyw (Janusz te¿ mia³ je swego czasu na stanie ale siê skoñczy³y..) i pani z któr± mnie po³±czono i mia³a byæ kompetentna powiedzia³a mi ¿e nigdy takiego czego¶ nie produkowali......
A na oprawie obiektywu jak byk by³o wygrawerowane PZO... itd.
To o czym my mówimy
A przyda³by siê dobry obiektyw 80-100 F/8 w ludzkiej cenie
Wie¶ku ta pani mia³a racjê bo robiono go w PZO Rzeszów a w Warszawie tylko opracowano dokumentacjê wykonawcz± ;) ;) ;)
Wie¶ku ta pani mia³a racjê bo robiono go w PZO Rzeszów a w Warszawie tylko opracowano dokumentacjê wykonawcz± ;) ;) ;) Janusz - orientujesz sie ile oddzialow PZO przetrwalo do nia dzisiejszego?
Czy moze tylko mamy juz HQ w W-wie i nic wiecej ?
Nastêpna odpowied¼ Pani Alicji z PZO bêdzie taka:
"Panowie, co was wszystkich dzisiaj napad³o?" ...chêæ kupienia polskiego sprzêtu optycznego do zastosowañ astro...przy okazji przecie¿ chcemy daæ zarobiæ rodzimej firmie, ale jak nie chce to niech pó¼niej nie pisze, mówi i drukuje, ¿e na polskim rynku nie ma zbytu na tego typu sprzêt...
Ciekawe jak wygl±da Pani Alicja? ;) ;D
No w³a¶nie jak opracowano dokumetacjê wykonawcz± to tym bardziej powinni wiedzieæ ¿e co¶ takiego produkowali choæby w Rzeszowie :). A pani mówi³a ¿e wogóle czego¶ takiego nie by³o.
To chyba dlatego mój obiektyw znikn±³. Po prostu w tym wymiarze go nigdy nie by³o :)
Benedykt ma racjê pisz±c : "Wydaje mi siê, ¿e sensownie by³oby zaprosiæ prezesa PZO na najbli¿szy zlot astro"; doda³bym ludzi od marketingu i dzia³ handlowy. Przecie¿ taki sprzêt mo¿na by³oby exportowaæ!..ehhh...czu³ka mi opadaj±...
Ludzie, litosci... Najpierw podajecie namiary na to forum kierownictwu PZO
(a w tym p. Alicji) a potem sie z niej na tym forum nabijacie. Ona byc moze
wykonuje polecenia swojego szefa, ktory kazal splawiac takie maile jak Wasze
i tyle. Troche kultury...
Arek
Witam
Przecie wiecie, ¿e start z produkcja jakiego¶ obiektywu to s± du¿e koszty, a ile siê ich sprzeda? 40szt no mo¿e 60 a trzeba zapewne wyprodukowaæ z 1000szt ¿eby koszty pokryæ i zarobiæ.
S±dze ¿e trzeba udaæ sie do samego prezesa i po prostu porozmawiaæ. Pani która tam pracuje zapewne jest m³oda i nie pamiêta obiektywów PZO bo jej jeszcze nie by³o albo dopiero sie rodzi³a.
Jak Janusz wspomina³ owe obiektywy produkowano w Rzeszowie i nie wiemy co sie sta³o z linja produkcyjn±.
pozdr
Jaka linia produkcyjna???, takie szk³a siê robi na uniwersalnych obrabiarkach i najwy¿ej rêcznie koñczy polerowanie na dok³adn± sferê !!!
Jest pewna mo¿liwo¶æ zorganizowania dostawy obiektywów.
Jako przyk³ad podam ¿e zak³ady OMIG dla krótkofalowców wyprodukowa³y kiedy¶ partiê filtrów kwarcowych PP9A2 I Z LISTY ZAMAWIAJ¡CYCH by³y op³acone i odbierane.My¶lê ¿e jednostkowo nikt ich nie zrobi, ale gdyby doj¶æ do porozumienia miêdzy nami o jaki obiektyw chodzi parametry i cena oriêtacyjna, lista zamawiaj±cych, noi wtedy do PZO NA ROZMOWY.
Przecie¿ maj± ró¿ne opracowania.
pozdrawiam andrzej z opola
Przecie wiecie, ¿e start z produkcja jakiego¶ obiektywu to s± du¿e koszty, a ile siê ich sprzeda? 40szt no mo¿e 60 a trzeba zapewne wyprodukowaæ z 1000szt ¿eby koszty pokryæ i zarobiæ. Przecie¿ sugerowa³em, ¿e mo¿na by³oby exportowaæ taki produkt.
Latwo powiedziec, trudniej zrobic. PZO nie ma na zachodzie marki takiej jak Zeiss.
Trudno mu bedzie konkurowac cena z zalewem tanizny z bliskiej lub dalszej Azji.
Eksport musialby wiec byc polaczony z duzymi nakladami na promocje i reklame.
A to kosztuje i nie da sie tego oplacic z tych 500-1000 sztuk, ktore w optymistycznym wariancie sprzeda sie na polskim rynku.
Arek
Dajmy spokój tej dyskusji bo nikt z nas nie zamówi na razie tysi±ca obiektywów 100mm po tysi±c z³otych i dyskusja zmierza na manowce :P
Wszystkie obrabiarki do produkcji seryjnej w PZO obs³uguj± elementy optyczne do 70mm maksymalnie i mamy po sprawie !!!
Oni nam tego po prostu nie zrobi± i ju¿ :'( :'( :'(
Ja mimo wszystko te¿ napisa³em do nich w tej sprawie ;D. Lepiej pó¼no ni¿ wcale. Niech czytaj± :D
Wiele osób pisze, ze PZO ma renomê jak nie mówi±c Zeiss, ale z tego co siê orientujê Zeiss chyba nie ma w ofercie sprzêtu astro dla amatorów. Gdy kilkana¶cie dni temu sprawdza³em to by³ link do niemieckiej strony opferuj±cej teleskopy ale bynajmniej Zeisa tam nie by³o. A wiem ¿e Zeiss kiedy¶ produkowa³ taki sprzêt bo sam mia³em przyjemno¶æ z nim obcowaæ. :D
Mo¿e wiêc PZO wzoruje siê na "Starszym bracie" i odsy³a do supermarketu...
Grzegorz nareszcie doszed³ do sedna. Rynek astro jest na ¶wiecie ale na tanie chiñskie teleskopy. Rynej sprzêtu wy¿szej jako¶ci jest stosunkowo ma³y i opanowany przez parê firm. Zobaczcie tak¿e na niemieckiego Bressera te¿ go ju¿ nie ma . Firmy takie jak PZO zarabiaj± na innych segmentach rynku optyki np. Zeiss robi obiektywy do kamer. Patriotyzm patriotyzmem ale ilu z Was kupi³o by soczewke PZO w cenie trzy razy wy¿szej od tego co jest na rynku. Takie s± Panowie realia i nic na to nie poradzicie. Zreszt± mo¿na dostaæ oprawion± soczewke achromat Zeissa 63/840 w Badder planetarium kosztuje 200Euro, a 50/540 za 90 Euro.
Mnie dziwi co innego, a mianowicie to, ze ta kobieta odpowiedzia³a na maile siedzicie w sieci i wiecie jak to wygl±da od tej strony.
Absolutely correct Mirku!!!
Jest to smutna prawda. Zobaczcie hipermarkety przed XMAS. Na³adowane skopami, skopy na³adowane plastikiem, statywy koszmarne, powiêkszenia x600 przy aperturze 50 mm. Nie¶wiadomi rodzice kupuj± " na wózki" ku uciesze gawiedzi i sales managerów sieci.
Dzi¶ dla PZO szansa na wykorzystanie niszy rynkowej jest niestety zerowa. :(
Kochani - my nie produkujemy w³asnego samochodu, a co dopiero mówiæ o teleskopach :(
Absolutely correct Mirku!!!
Jest to smutna prawda. Zobaczcie hipermarkety przed XMAS. Na³adowane skopami, skopy na³adowane plastikiem, statywy koszmarne, powiêkszenia x600 przy aperturze 50 mm. Nie¶wiadomi rodzice kupuj± " na wózki" ku uciesze gawiedzi i sales managerów sieci.
Dzi¶ dla PZO szansa na wykorzystanie niszy rynkowej jest niestety zerowa. :(
Kochani - my nie produkujemy w³asnego samochodu, a co dopiero mówiæ o teleskopach :( Witam !
Dlaczego Swaldku siê temu dziwisz, ¿e ludzie kupuj± chiñszczyznê ? Chc± dziciakom pokazac niebo, stoi w markecie ''teleskop'' za 400 z³, dochodz± do wniosku ¿e cztery stówy za powiêkszenie 600 razy to ca³kiem przyzwoita cena. I bior± !!! Przyznam szczerze, ¿e ja by³em o krok od zakupu supertaniego teleskopu o niesamowitych mo¿liwo¶ciach w³a¶nie za 400 z³. Gdybym szybko kupi³, móg³bym go wzi±¶æ nawet z dodatkowym rabatem !!!! W swojej dociekliwo¶ci dotar³em na strony mi³o¶ników astronomii oraz telefonicznie skonsultowa³em siê m. in. z Januszem oraz z MOA w Niepo³omicach. Wybito mi z g³owy zakup teleskopu za cztery stówy. Teraz mam lornetkê z porz±dnym statywem i rozwa¿am w przyszlo¶ci zakup teleskopu, ale na pewno nie za 400 z³.
Drêczy mnie jednak pytanie : dlaczego inne firmy (np. U) potrafi± wykonywaæ teleskopy i zarabiaæ na tym, a dobra polska firma z wielkim do¶wiadczeniem nie ? Byæ mo¿e jest to kwestia analizy rynku i przygotowania dwóch, trzech typów teleskopów trafiaj±cych cenowo i jako¶ciowo w potrzeby powiedzmy 60% mi³o¶ników ogl±dania nieba.
Pój¶cie przez PZO w zaparte w tej kwestii, nawet nie podejmuj±c próby analizy, ¶wiadczy o bardzo ma³ej elestyczno¶ci przedsiêbiorstwa.
Nie rozumiem ich stanowiska, bêd±c handlowcem odpowiedzialny jestem równie¿ za dostarczanie firmie informacji o potrzebach klientów. W tym przypadku potencjalni klienci próbuj± zwróciæ uwagê na potrzebê pojawienia siê na rynku dobrego polskiego teleskopu, na co PZO odpowiada : NIE. Nie uszczê¶liwiajmy ich wiêc na si³ê. A gdyby¶my kiedy¶ us³yszeli lub przeczytali informacjê, ¿e PZO jest postawione w stan upad³o¶ci, to siê wtedy nie dziwmy. Bêdziemy wiedzieæ, dlaczego tak siê sta³o.
Pozdrawiam
Benedykt
Jak chcecie bardziej zwrocic na siebie uwage to na:
http://www.pzo.com.pl/index/dzial.htmlmacie maile i telefony roznych dzialow w PZO. Moze dzieki temu
przebijecie sie blizej osrodkow decyzyjnych PZO.
Nadal jednak twierdze, ze z punktu widzenia tej firmy nie oplaca sie
produkcja jednego (nie mowiac juz o kilku) modelach teleskopw lub lunet.
Na ile sprzedanych egzemplarzy moga oni liczyc, jesli nawet "Urania"
(duzo w koncu tansza od teleskopu) sprzedaje sie ledwo w 1000-1500
egzemplarzach?
Arek
...bo nie ma ju¿ "Uranii". Zosta³a zamordowana fuzj± z "Postêpami Astronomii" :(
Drêczy mnie jednak pytanie : dlaczego inne firmy (np. U) potrafi± wykonywaæ teleskopy i zarabiaæ na tym Jaki¶ 1.5 roku temu rozmawia³em z Panem Jackiem Uniwersa³em i powiedzia³ mi wyra¼nie, ¿e produkcja ma³ych popularnych teleskopów jest nie op³acalna w tej chwili. Op³acalne jest zrobienie du¿ego instrumentu na specjalne zamówienie. Wydaje nmi siê ze to jest miêdzy innymi powód dlaczego teleskopy U s± jakie s±.
Od 01.05.2003 roku op³acalno¶æ jeszcze bardziej spadnie bo bêdziemy mieli ³atwiejszy dostêp do rynku europejskiego sprzêtu i nowego i u¿ywanego.
Bez przesady. Obecne U-PA pod wzgledem merytorycznym bardziej przypomina
Uranie niz PA. Sposob wydawania zostal wymuszony przez rynek. To nie wina
Uranii, ze ludzie teraz nie czytaja prawie niczego. Urania i tak ledwo obronila
sie przed duzo wyzsza podwyzka ceny, bo KBN szantazowal ja wstrzymaniem dotacji jesli nadal bedzie taka "tania". Jej obecna i duza cena wynika z malego nakladu.
Arek
Uwazam ze skoro oplaca sie sprzedawac innym to powinno oplacac sie sprzedawac i PZO. Czapka z glowy by im nie spadla gdyby zebrali sily i stworzyli dobry polski produkt. Odnosze jednak wrazenie ze wymaga to zmiany sposobu myslenia na ktora decydentne osoby z PZO niestety nie stac. W chwili obecnej podejscie PZO jest takie ze siedza sobie na jakichstam stolkach i nic sie im nie oplaca a jesli ma sie oplacac to trzeba dac im od razu gwarancje na kilka tysiecy klientow! Sami jednak we wlasnym zakresie nie sa zainteresowani pozyskaniem tych klientow.
Nic tylko rece zalamac. Zupelnie to samo co nasza elektronika bylo po upadku komuny. Uwazam ze pozostaje nam napisanie listu do potentatow swiatowego rynku optycznego o zainteresowanie przejeciem PZO.
Kiedys robili ma³e, 70mm maksutovy, plany maj± wiec gotowe. jakies poprawki jedynie mozna by bylo wprowadzic i do roboty. Taki ma³y teleskopo mog³by byc alternatyw± dla pocz±tkuj±cych. Tak samo szkoly mogly by siê nim zainteresowac, jak to mialo miejsce przed laty. fajnie by³o by tez zrobic wieksza wersje tego skopu, np. 90 lub 100mm.
Drêczy mnie jednak pytanie : dlaczego inne firmy (np. U) potrafi± wykonywaæ teleskopy i zarabiaæ na tym
Jaki¶ 1.5 roku temu rozmawia³em z Panem Jackiem Uniwersa³em i powiedzia³ mi wyra¼nie, ¿e produkcja ma³ych popularnych teleskopów jest nie op³acalna w tej chwili. Op³acalne jest zrobienie du¿ego instrumentu na specjalne zamówienie. Wydaje nmi siê ze to jest miêdzy innymi powód dlaczego teleskopy U s± jakie s±.
Od 01.05.2003 roku op³acalno¶æ jeszcze bardziej spadnie bo bêdziemy mieli ³atwiejszy dostêp do rynku europejskiego sprzêtu i nowego i u¿ywanego. Witaj Mirku !
Wydaje mi siê, ¿e to normalne, ¿e Pan Jacek odpowiedzia³, ¿e produkcja ma³ych teleskopów jest nieop³acalna. Ja na jego miejscu te¿ bym tak powiedzia³.
S±dzê, ¿e otrzyma³e¶ tak± odpowied¼, bo :
1. jako osoba znaj±ca siê na rzeczy mo¿esz stanowiæ dla U potencjaln± konkurencjê (np. mo¿esz siê zaj±æ dystrybucj± lub monta¿em innych teleskopów, a wiadomo, ¿e w takim przypadku wchodzi³yby w grê teleskopy popularne), st±d Pan Jacek od razu sugeruje Ci, ¿e na tym siê nie zarabia.
2. daje Ci do zrozumienia, ¿e teleskopy U s± naprawdê tanie (sprzedawane poni¿ej lub na poziomie kosztów wytworzenia)
Pytanie : Dlaczego U sprzedaje wiêc te teleskopy, oferuj±c nawet rabaty od cen katalogowych ? Z przyzwyczajenia czy czy z pobudek altruistycznych ?
Pozdrawiam
Benedykt
Tak samo szkoly mogly by siê nim zainteresowac, jak to mialo miejsce przed laty. fajnie by³o by tez zrobic wieksza wersje tego skopu, np. 90 lub 100mm. Zakup zakupem a wykorzystywanie wykorzystywaniem. W miejscowym ogólniaku do tej pory le¿± 2 PZO - dos³ownie nóweczki. Nieu¿ywane, bo "teraz to ju¿ siê nie chce" [chryste!!!]. Na propozycjê odkupienia robi siê ruchy szyjne poziome. Zero argumentów. Mo¿e za jaki¶ czas ponowiê pro¶bê, ale na pi¶mie. ¯eby uzyskaæ odpowied¼ na pi¶mie i przedstawiæ na forum.
Czyli szko³y kupi±, ale co dalej? Jak bêd± je u¿ywaæ? Trudno przewidzieæ. Chyba, ¿e trafi± na m³odego nauczyciela, ktorego opêta nasza pasja.
Z produkcj± teleskopów nie widzê problemów. Zrzucimy siê po 20 ty¶. z³otych. Za³o¿ymy spó³kê i zlecimy komu¶ produkcjê. Nastêpnie udamy siê do hipermarketów i zlecimy im sprzeda¿. Po roku oka¿e siê, ¿e nie mamy ani pieniêdzy, ani teleskopów. ;D ;D ;D
Pozdrawiam
Tomasz
Jedna szkola to nie wszystkie. Przyklady takiego samego betonu co w PZO mozna znalezc i w szkolach. Nie jest argumentem przeciw produkowaniu to ze w jakiejs szkole leza szkla PZO nie wykorzystane. W jednych szkolach wykorzystuja w inych nie ale cos tam sie w kolo tematu dzieje. A takie PZO jest jedno jedyne i duzo mogloby od niego zalezec w tym teamaci ale niestety o tym o co na chodzi decyduje czynnik ludzki
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl