Polska - zacofany kraj 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Cze¶æ - po powrocie z urlopu :)
Przejrza³em swoje zakurzone czsopisma i ksi±¿ki (oraz oferty z internetu)i stwierdzie³em, ¿e:
- sprzêt jaki siê oferuje w Polsce to kilka sztuk reflektorów i refraktorów ; Himpol - na zamówienie, Fotoclassic - parê sztuk Synty, Astorkrak - kilakan¶cie sztuk sprzêtu oraz QuasarPJ - parê sztuk

a to przecie¿ 1000 lat za Murzynami - czyli Polska dalej nie ma rozwiniêtego rynku - proszê zwróciæ uwagê na elektronikê i komputery ; dlaczego w tym s± dostêpne nowo¶ci

niestety ja te¿ bolejê nad tym, bo zachorowa³em na refraktor Meada lub Vixena :(
ale zobaczymy

¿yczê Polsce powodzenia i szybkiego wyj¶cia z do³ka :)



witam

jescze troszke bêdzie mo¿na sobie kupiæ wszystko na terenie UE bez k³opotu.

pozdr

Mimo wszystko trudno siê zgodziæ z tak krytyczn± ocen± rzeczywisto¶ci. Dobrze, ¿e jest choæ kilku dystrybutorów sprzêtu na tak w±skim rynku.

Nie ma co biadoliæ. Wszêdzie rz±dz± prawa rynku.
A ¿e w Polsce rynek teleskopów jest malutki w porównaniu do potentatów, bo i zapotrzebowanie nie
wielkie, ot tyle co na tym forum.



lemarc w³a¶nie wskaza³ gdzie pies pogrzebany. Nie ma klientów, nie ma towaru na pó³kach.
20 lat temu zacz±³em interesowaæ siê p³etwonurkowaniem. Na owe czasy by³o to równie niszowe hobby jakim teraz jest astronomia. Sprzet to ogl±da³o sie w katalogach przywiezionych z zagranicy. Na bazarze mo¿na by³o dostaæ co¶ ruskiego. Symboliczny import prywatny powala³ cenami. Wtedy sobie duma³em: kiedy w POlsce bêdzie tak jak tam? No i teraz sprzêt taki praktycznie kupujemy w supermarkecie. Sport sta³ siê bardzo popularny, a to poci±gnê³o za sob± poda¿ towaru.

Tak d³ugo jak Astronomia bêdzie skupia³a w±skie grono amatorów, zapomnijmy o sprzêcie w szerokim wyborze.

20 lat powiadasz? :-

jak przeciêtna pensja bêdzie europejska to i rynek siê rozkula!!
Bartosz

Astronomia ma wbrew pozorom wielu hobbystów. Jednak potrzeby wy¿szego rzêdu (czytaj kupno teleskopu) zazwyczaj dochodz± do g³osu dopiero jak zaspokoimy te podstawowe. I chyba u wiêkszo¶ci tych zainteresowanych astronomi± wydatek 2000 PLN na hobby jest barier± nie do pokonania. Oby wej¶cie do UE zmieni³o w³a¶nie to. Wtedy prawa rynku spowodowa³y by unormowanie go i w Polsce.

Jestem realist± i wiem, ¿e to tylko p³onne nadzieje.:):):)

Spó¼ni³em siê z postem, mia³em to samo na my¶li co Bartosz ale by³em w trakcie jego pisania

jak popatrzê na Soligora to 2000 PLN za telepa + 2000 PLN za resztê :o ???
nie wspomnê, ¿e wyjazd za miasto ( paliwo ) + negatyw + wywo³anie. S± to kwoty niewielkie np. paliwo, ale globalnie to urasta niestety do kilku stów rocznie
Bartosz
PS zapomnia³em o PIWIE i ewentualnie KIE£BASCE Z RUSZTU ;D

Nie jest mo¿e dobrze, ale i tak sytuacja systematycznie siê poprawia. W ci±gu ostatniego roku Himpol rozszerzy³ swoj± ofertê i pojawi³y siê Synty w Fotoclassicu. A za rok powinno byæ jeszcze lepiej.

Pamiêtam jak 3-4 lata temu pojawi³a siê oferta teleskopów Soligora w czasopismach fotograficznych.
Zobaczy³em je wtedy pierwszy raz, ale Soligor 200/800 by³ wtedy dla mnie poza zasiêgiem (zbyt drogi). Teraz ju¿ mnie na taki sprzêt staæ.

A wtych amerykañskich filmach wszêdzie stoj± pod oknami te refraktorki 80 , 100, 120, 150 . I plakaty z ksiê¿ycem lub promami kosimcznymi.

Nie ma co biadoliæ. Wszêdzie rz±dz± prawa rynku.
Niby rz±dz± te prawa tak¿e w Polsce, ale u nas s± chyba bardzo "kud³ate". Chcia³em zakupiæ drogi i bardzo drogi sprzêt.
W pierwszym przypadku (cena powy¿ej 6 tys.) sprzedali teleskop komu¶ innemu. W drugim przypadku gdy pyta³em o sprzêt którego cena przekroczy³aby kwotê 20 ty¶ dowiedzia³em siê, ¿e moge taki sprzêt zamówiæ ale nie podano mi ile bêdzie kosztowaæ. W trzecim przypadku chcia³em kupiæ sprzêt o wartosci powy¿ej 4 ty¶, który mia³ byæ "uatrakcyjniony" poprzez dodanie szeregu "bezplatnych" akcesoriów. Poniewa¿ nie by³y mi one specjalnie potrzebne zadzwoni³em z zapytaniem czy móg³bym nabyæ teleskoop bez dodatkwych akcesoriów ale za to taniej. Kierownik dzia³u handlowego wyra¼nie siê ucieszy³, ¿e znalaz³ potencjalnego klienta i powiedzia³ by napisaæ maila na który w odpowiedzi dostanê wykaz cen, tak ¿e bêdê mog³ sobie wybraæ teleskop i ewentualnie dodatki które by mnie interesowa³y. I w tym uprzypadku nie uzyska³em odpowiedzi. Je¶li takie bêdzie podej¶cie naszych "dystrybutorów" do klienta, to d³uuuuugo bêdziemy czekali na normalny rynek w tej bran¿y. Ja po nowy sprzet wybieram sie za granicê. Mam tylko nadziejê, ¿e tam jest po prostu normalnie.....


A wtych amerykañskich filmach wszêdzie stoj± pod oknami te refraktorki 80 , 100, 120, 150 . I plakaty z ksiê¿ycem lub promami kosimcznymi.

Chodzi Ci o te filmowe Optisany? ;)

to sa styropianowe lub kartonowe atrapy ;D
potencjalny bohater filmu nie wie, z której strony siê patrzy ;D
je¿eli ju¿ wie jak patrzeæ to zboczeniec podgl±da jak to robi± inni, bo jemu ju¿ nie teges ;D :-X
Bartosz

Oj nie mowcie tak
ostatnio ogladalem sobie serial SG1 - i tam "kukali" przez celestronowskiego Nexstara :D

kukali w okna s±siadom ??? ;D
Bartosz

Najgorsze jest w³asnie to ¿e nasi rodzimi dystrybutorzy to kolejne ogniwo w ³añcuszku dystrybucji bo nie bior± od producenta tylko od kolejnych po¶redników i to nawet w Polsce (np. Foto Centrum) .

Kolejna sprawa to dostêpno¶æ sprzêtu - tragedia !! Wszystko na zamówienie , a wystarczy pojechaæ do Pragi i sporo mozna dostaæ od rêki bez zamawiania . Co najlepsze w takim detalu zaopatruj± siê i nasi rodzimi sprzedawcy !!
No ale có¿ poradziæ skoro rynek marny i do tego strasznie wybredny :)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl