Podejrzane falowanie. 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam

Nie wiedzia³em, pod jak± kategorie podchodzi to pytanie wiec, dlatego zdecydowa³em siê na ATM.

Mój problem jest nastêpuj±cy. Od jakiego¶ czasu prowadzê obserwacje z balkonu. Temperatura ostatnio nie dopisuje i w nocy jest coraz zimniej. Oczywi¶cie przed obserwacj± ch³odzê teleskop czasem nawet 3 (nie mniej ni¿ 2) godziny, ale, w dalszym ci±gu obraz faluje mo¿e w niewielkim stopniu, ale jednak. Podejrzewam, ¿e przyczyn± tego jest promieniowanie ciep³a od budynku albo od okna balkonowego, które jest przeszklone.

Czy macie jak±¶ propozycje, czym mo¿na by odizolowaæ ¶ciany ewentualnie same zwierciad³o teleskopu, lub jakie¶ inne opcje?

Pozdrawiam



W zimie ogrzewany budynek jest ¼ród³em ciep³a unosz±cego sie po elewacji do góry i jedynym wyj¶ciem jest jego opuszczenie bo inaczej obserwujemy obiekty przez kurtynê ciep³ego i unosz±cego siê turbulentnie do góry powietrza :evil:

Przy³±czê siê do w±tku i zapytam:
Jak odró¿niæ falowane obrazu w Newtonie spowodowane kiepskim seeingiem a niedokoñca wych³odzonym lustrem?

Pozdrawiam Maciek

No niestety poza wyjazdami nie zostaje mi nic innego a obserwacje codziennie chcia³bym jednak prowadziæ z balkonu.

Czyli rozumiem, ¿e ¿adna izolacja nic tu nie pomo¿e.



Odetnij ogrzewanie dla ca³ego bloku :mrgreen: Oczywi¶cie kiepski ¿arcik. Musia³by¶ utworzyæ przed teleskopem oko³o trzymetrowy tunel nieruchomego powietrza co raczej jest niemo¿liwe.

1. Czy w s±siedztwie s± inne budynki.
2. Czy okna s± dobrze uszczelnione.
Je¶li pod balkonem jest inny balkon pewnie niewiele zdzia³asz :(
Jak mo¿esz daj jaki¶ szkic.

1. S±
2. S± super uszczelnione - niedawno wymieniane
3. Niestety jest inny balkon - ale nikt tam okien nie otwiera 99%% pewno¶ci a ju¿ z pewno¶cia po 21:00

Je¶li to s± bloki to nic nie poradzisz - trzeba jechaæ w teren.
Du¿y budynek emituje bardzo du¿o ciep³a ,nawet je¶li jest dobrze ocieplony ( otwarte okna ,kana³y wentylacyjne lub spalinowe ) a im ni¿sza temperatura to wzrasta ró¿nica z otoczeniem takiego powietrza.

Czasem wybawienie blokowym obserwatorom przynosi sko¶nie wiej±cy wiatr na ¶cianê frontow± zwiewajacy w kidu maæ ten ciep³y woal z bloku jak aktywny system ASCT naturalnego pochodzenia 8)

Mój dobry znajomy, posiadacz niez³ego refraktora d=100 f/10 te¿ obserwuje z budynku w centrum W-wy ( z okna!). dorobi³ do tubusa "przed³u¿kê... :lol:" chyba z metr d³ugo¶ci i efekty s± nastêpuj±ce: (ta "przed³u¿ka" razem z tubusem wystaj± tak z 1.5m od ¶ciany budynku)
1. Obserwacje epsilonów bez przed³u¿ki- obraz faluje, praktycznie nic nie widaæ...
2. Obserwacje z przed³u¿k±-epsilony rozdzielone na ³adne 4 sztuki!!! (temp. na zewn±trz ok.-1, w ¶rodku kaloryfer na maksa)
Pozdrawiam
:salu:
Ricardo

Za³o¿yc takie co¶ na wiêkszego newtona :roll: fiu... fiu.... S±siedzi wezw± policjê "bo ten wariat znowu strzela z armaty" :lol:

Za tak± przed³u¿kê na Mizarze 110mm kolega siedzia³ 48 godzin w stanie wojennym bo s±siedzi o bimbrowni w pokoju donie¶li i wziêli j± za komin a kolega nie mia³ zarejestrowanego teleskopu, wtedy ka¿da luneta z powerem ponad 10x wymaga³a rejestracji bo zagra¿a³a ustrojowi pañstwowemu :buahaha:
Takie to by³y czasy :roll:

3 metry to du¿o a teleskop mam na dobsonie i pewnie jak by zawia³ wiatr to nie potrzebowa³bym elektrycznego napêdu. :Cheers:


"przed³u¿ka" razem z tubusem wystaj± tak z 1.5m od ¶ciany budynku

No, do¶æ orginalny pomys³ :twisted: :lol: :mrgreen:

:shock: :roll: :D :D :lol: :salu:
WESO£CH ¦WI¡T!!!

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl