Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
W takim razie sam z niecierpliwo¶ci± oczekujê na fotki tego¿ Atm-u, ciekaw jakie to z tej
Poczwarki wykluje siê IMAGO
Pozdrawiam :) Sta³o siê, jak powiedzia³e¶. I z "poczwarki" wyrós³ piêkny motyl, raczej æma, bo to nocne stworzenie :) Genialna aluzja Adi. Æma o rozpiêto¶ci skrzyde³ do 8'' i to jeszcze z rodziny "Saturnidae". D³ugo wymy¶la³em nazwê dla mojego "mutanta" ale w³a¶nie mi j± podsun±³e¶. Dziêki.
http://www.sfmania.republika.pl/moth/moth2.jpg
Dlaczego?
...kto¶ zapyta. Ano dla tego, ¿e nie mam samochodu :) i nie zapowiada siê szybko, ¿ebym takowy naby³. Kiedy¶, jak mia³em zamiar kupiæ teleskop docelowy, na pewnym forum, gdzie¶ w odleg³ej galaktyce polecono mi oczywi¶cie Syntê 8''. Zdawa³em sobie sprawê z jej rozmiarów, ale pomy¶la³em "jako¶ to bêdzie". I rzeczywi¶cie by³o, ale po pewnym czasie sta³o siê to nieco mêcz±ce. Gabaryty, ciê¿ar i problemy z transportem...
Kiedy¶ przypatrywa³em siê pewnej wymianie zdañ na temat, jakoby Synta 8'' by³a sprzêtem mobilnym. Wed³ug mnie jest podobnie mobilna, jak worek ziemniaków :szczerbaty: Dla mnie sprzêt mobilny to taki, który mo¿emy przewoziæ w walizce,torbie podró¿nej czy pokrowcu...
No i tak powsta³a "Æma"
Budowa
Serce teleskopu, czyli optyka zosta³a wziêta z mojej Synty 8'', wiêc zbudowa³em tylko jego nowe cia³o. Tak wiêc jest to, ¿e siê tak wyra¿ê, ATM nie-szlachetny, poniewa¿ budowa nie uwzglêdnia³a najwa¿niejszej, kultowej i magicznej fazy szlifowania luster :)
Teleskop by³ inspirowany Taurusem (tutaj pok³on dla Twórcy) i nawet mia³ mieæ podobn± budowê, ale w trakcie budowy koncepcjê zmieni³em 2 razy i wybra³em najodpowiedniejsz± dla siebie. Za³o¿eniem mia³y byæ: Niski bud¿et, solidne wykonanie, prostota dzia³ania, prostota budowy oraz sk³adania i rozk³adania.
http://www.sfmania.republika.pl/moth/poczwar.jpg
Æma sk³ada siê z 4 g³ównych czê¶ci:
1.Czworonóg/stojak - drewno. Przyciête i z³o¿one na "zak³adkê".
2.Podstawa - sklejka. Taki bardzo niski dobson.
3.Pud³o z cel± LG - sklejka z wyciêt± od spodu dziur±, w której przykrêcona jest cela.
4.Tubusik - prasowana tektura. Zaimpregnowana.
Ca³o¶æ posadzona jest na czworonogu a ruch w azymucie umo¿liwia plastikowa, ³o¿yskowana podstawa, na której wszystko siê opiera. Dodatkowo na ka¿dej z nóg zamontowa³em plastikow± rolkê/kó³eczko, które odci±¿aj± obrotow± podstawê i zapobiegaj± kiwaniu siê teleskopu.
Na "dobsoniku" zamontowane s± cztery obrotowe rolki, po których przesuwaj± siê kr±¿ki zamontowane z kolei do g³ównej czê¶ci teleskopu. Ca³o¶æ bardzo przypomina system ruchu w osi wysoko¶ci jaki jest w Syntach i innych dobsonach. Rolki mo¿na dokrêciæ aby by³y sztywne a teleskop "¶lizga³ sie po nich" albo poluzowaæ i wtedy chodzi l¿ej, ale zdecydowanie za ma³o stabilnie (leci sobie).
http://www.sfmania.republika.pl/moth/mont1.jpg
Sporym problemem okaza³o siê wywa¿enie teleskopu aby nie "lecia³" do przodu, co w tego typu konstrukcjach jest raczej nie mo¿liwe do osi±gniêcia, z powodu ¶rodka ciê¿ko¶ci. Na zdjêciach widaæ, ¿e problem ten zosta³ czê¶ciowo przeze mnie rozwi±zany poprzez przesuniêcie ¶rodka ciê¿ko¶ci "pud³a" z LG. Na dopracowanie czeka sam sposób zatrzymania teleskopu, gdy¿ mimo wszystko mordka mu spada od oko³o 30* w dó³. Po g³owie chodz± mi sprê¿yny, a nawet si³owniki (czy te¿ t³oki). My¶lê, ¿e jak prze¶piê siê z tym kolejn± noc, to wpadnê na jaki¶ genialny pomys³ :)
Jak widaæ góra teleskopu zosta³a zamocowana na 4 rurkach aluminiowych. S± one sztywno dokrêcone do dna teleskopu i skierowane pod k±tem, aby jak najcia¶niej przylegaæ do górnej czê¶ci. Tam zosta³o wszystko wymierzone i ostatecznie teleskop trzyma siê sztywno, nie ma problemu z osiowo¶ci± i dobrze t³umi drgania (qrcze zdziwi³em siê, ale drga krócej ni¿ Synta). Byæmo¿e tez dla tego, ¿e góra jest z tektury
http://www.sfmania.republika.pl/moth/moth1.jpg
No w³a¶nie, TUBA. Ró¿ne s³ysza³em opinie o tekturowych tubach, ³±cznie z rozmiêkaniem. Moj± czê¶æ zdoby³em w pracy, gdzie du¿o tego typu materia³ów. Nie jest to zwyk³a tektura. Znawc± nie jestem ale jest czym¶ sklejana. Wykonywa³em wcze¶niej testy jej wytrzyma³o¶ci i twarda jest skubana. Jej krawêdzie zala³em klejem (pewnym chiñskim, którego te¿ mam "troszkê" w pracy i ma opinie zabójczego), co sprawi³o ¿e stwardnia³y jak kamieñ i nie bêd± podatne na rozwarstwianie. Podobnie zabezpieczy³em ka¿d± wywiercon± tam dziurê (na wyci±g, szukacz, paj±k LW itp.).
Ponad to rurka zosta³a zabezpieczona dwoma warstwami lakiero-bejcy typu "drewnochron" (jak ka¿da drewniana czê¶æ teleskopu, o czym nie wspomnia³em). Przesz³a mimowolny test na mokniêcie, poniewa¿ podczas suszenia siê na balkonie zaczê³o padaæ i za pó¼no siê skapn±³em. Test zdany na 5+, woda sp³ynê³a, a teraz po tygodniu nie widaæ ¿adnych zmian.
Wyczernienie
Wpad³em sobie na taki fajny pomys³, ¿eby prócz czarnej, matowej farby u¿yæ do tego celu foli OWV, czyli tak zwanej One Way Vision. Znów "po¿yczy³em" sobie z pracy kawa³ek. Jest to charakterystyczny materia³ drukarski, którym okleja siê autobusy, tramwaje, szyby sklepowe. Jest on pokryty dziurkami i przez to z zewn±trz widaæ reklamê a z ¶rodka pasa¿erowie tez mog± wygl±daæ na zewn±trz.
http://www.sfmania.republika.pl/moth/owv.jpg
Tak wygl±da wnêtrze tuby wyklejone foli± OWV...
http://www.sfmania.republika.pl/moth/owv2.jpg
A tak wyczerniona tuba...
http://www.sfmania.republika.pl/moth/wyczernienie.jpg
Zarzucam sobie ¿e zrobi³em to nie fachowo, ale by³ to zupe³ny eksperyment. Efekt jest bardzo dobry w porównaniu do zwyk³ego wyczernienia sam± farb±. Powierzchnia ma widoczne pory/wg³êbienia, co wed³ug mnie "wy³apie" niepo¿±dane odblaski. My¶lê te¿, ¿e je¿eli by tak pokryæ podk³ad z folii OWV na prawdê dobr±, matow±, specjalistyczn± farb±, to efekt móg³by byæ 10 razy lepszy. Ja sam jestem zadowolony z efektu.
Uwaga "na logikê" jest taka, ¿e nie mo¿na pokryæ jej zbyt grub± warstw±, gdy¿ wtedy pory zostan± zaklejone (zrównane).
[widoczne na zdjêciu dwa ciemniejsze miejsca, to otwory na stopkê szukacza]
Dzia³anie
Poza wspomnianym problemem z "leceniem", teleskop chodzi poprawnie, jednak nie tak "g³adko" jakbym chcia³. Przy ruchu w osi azymutu daj± odczuæ sie lekkie nierówno¶ci, w koñcu to drewno :szczerbaty: My¶lê, ¿e z czasem wytrze siê "¶cie¿ka" obrotu, choæ chodzi mi po g³owie te¿ podklejenie jak±¶ sztywn± gum±. Co¶ moje ³apy wykombinuj± na pewno. Teleskop jest jeszcze, ¿e tak powiem "nie wyrobiony" i tu i ówdzie czuæ lekkie klejenie siê farby. G³ówne czê¶ci zamontowane s± na ¶rubach zakrêcanych motylkami, wiêc rozk³adanie, sk³adanie nie jest utrudnione.
ASCT Schludnie, ³adnie i prawid³owo wykona³em system ASCT, jeszcze wtedy, gdy optyka znajdowa³a sie w ciele Synty. Przy okazji wrzucê fotkê. Doda³em tylko otwory s³u¿±ce do kolimacji, ¿eby nie odkrêcaæ wiatraka, uszczelni³em to g±bk±, a sam panel zrobi³em z dziwnego tworzywa, ni to plastik, ni to twarda guma (?). Nie generuje drgañ.
Do zrobienia
-Wspomniany system hamowania (sprê¿yny)
-Jaka¶ dobra tkanina do owiniêcia (w zamy¶le czarny d¿ins, farbowan± stron± do ¶rodka, z zewn±trz mo¿e jaki¶ fajny nadruk)
-Pokrycie niektórych czê¶ci teleskopu rysunkami przedstawiaj±cymi znanego i lubianego "zwierzaka" z pod³u¿n± g³ow± i ma³± szczêk± w paszczy B) Inspirowane oczywi¶cie twórczo¶ci± H.R. Gigera
Koszty: Oko³o 150z³
Czas budowy: Oko³o 2 tygodnie (w normalnym trybie pracuj±cego cz³owieka, któremu na wszystko brakuje czasu :lol: budowa ¶rednio 2 godziny dziennie)
To by by³o na tyle, na razie...
pozdrawiam
Witam Wimmer..
³adnie, ³adnie starasz siê.
Podoba mi siê i nawet rozmy¶la³em o moim Newtonku.
Trzymam kciuki za wykonanie Twego Newtona, tubus papierowy jest b.dobry.
Pozdrawiam serdecznie, Dziadek.
Pozostaje mi tylko pogratulowaæ.
Jak znajdê dolna szczêkê to skomentujê, zbyt daleko siê oddali³a po upadku z wra¿enia.
Genialne. Wielkie gratulacje dla konstruktora. :notworthy:
Pozdrawiam Konrad (malo ATeeMowy :D )
PS. mo¿e szukacz te¿ sprobowaæ "zaczerniæ"? Tak by nie odstawa³ kolorystycznie od reszty?
Ten post by³ edytowany przez
in¿.konstruktor dnia: 27 March 2008 - 09:39
Dziêkujê wszystkim za mi³e s³owa... Niemniej troszkê jeszcze pracy w to w³o¿ê. I z pewno¶ci± przez najbli¿sze miesi±ce bêdê wprowadza³ modyfikacje i ulepszenia...
PS. mo¿e szukacz te¿ sprobowaæ "zaczerniæ"? Tak by nie odstawa³ kolorystycznie od reszty? My¶la³em o tym d³ugo :rolleyes: ca³y czarny sprzêt, a tu nagle jaki¶ bia³y element. Chcia³em zostawiæ szukacz bia³y, abym nigdy nie zapomnia³, jaki teleskop by³ dawc± najwa¿niejszych organów dla ATMa :) taki ho³d :lol:
...ale chyba jednak przemalujê :)
Bardzo ciekawe rozwi±zanie, teraz sie zacznie dopiero przemiana tysiêcy synt :szczerbaty:
Sporym problemem okaza³o siê wywa¿enie teleskopu aby nie "lecia³" do przodu, co w tego typu konstrukcjach jest raczej nie mo¿liwe do osi±gniêcia, z powodu ¶rodka ciê¿ko¶ci. Na zdjêciach widaæ, ¿e problem ten zosta³ czê¶ciowo przeze mnie rozwi±zany poprzez przesuniêcie ¶rodka ciê¿ko¶ci "pud³a" z LG. Na dopracowanie czeka sam sposób zatrzymania teleskopu, gdy¿ mimo wszystko mordka mu spada od oko³o 30* w dó³. Po g³owie chodz± mi sprê¿yny, a nawet si³owniki (czy te¿ t³oki). Mo¿e problem rozwi±za³by jaki¶ hamulec? W postaci prostej (niewielkiej) d¼wigienki, która dociska³aby element cierny do kr±¿ka osi wysoko¶ci. Oczywi¶cie za pomoc± sprê¿yny.
Albo tak jak w syncie jest rozwi±zane - oprawiæ w skrzynce monta¿u nakrêtkê i dociskaæ ¶rub± kr±¿ek osi wysoko¶ci; przez jaki¶ element cierny.
Mo¿e pomys³y g³upie ale najprostsze s± najlepsze, tak dumam...
Pozdrawiam Konrad.
Nie no, pomys³ jest ok :) Tylko ¿e juz próbowa³em. Tego typu hamulec dzia³a jednak za ma³o precyzyjnie. Nawet przy regulowanym dokrêceniu "¶cisku" nie mog³em precyzyjnie wyregulowaæ luzu. Sposób sprawdza siê przy wywa¿onym ¶rodku ciê¿ko¶ci natomiast przy modyfikowanym/przesuniêtym, tak jak u mnie, dzia³anie nie jest satysfakcjonuj±ce :szczerbaty:
A dobra widomo¶æ jest taka, ¿e próby ze sprê¿ynami wysz³y obiecuj±co, troszkê dziwne uczucie jak tak czuæ naprê¿enia, ale bedzie dzia³a³o poprawnie :)
pzdr
No stary jestem w szoku, myslalem ze troche dluzej Ci to zejdzie. W pewnym momencie nawet (jak mowiles ze zmieniasz koncepcje) to juz myslalem ze caly projekt gdzies ugrzeznie na mieliznach. Ale udalo sie wiec gratulacje - nowy sprzet wyglada kapitalnie :)
edit: bym zapomnial - czarny mat na szukacz!
Ten post by³ edytowany przez
exec dnia: 28 March 2008 - 18:43
Kawa³ dobrej roboty wimmer! Moje gratulacje :Salut: Podoba mi siê zw³aszcza kolor ;)
W kwestii "opadania" ca³o¶ci - to my¶lê ¿e nie ma co kombinowaæ z hamulcami, sprê¿ynami etc. tylko podpatrzeæ sprawdzone rozwi±zania z Obsession i Taurusów zastosowaæ d³u¿sze p³ozy. Powinno daæ siê to jako¶ wywa¿yæ. Mo¿esz te¿ sprobowaæ doci±¿yæ lekko ty³ obudowy celi (choæ z drugiej strony dodatkowy ciê¿ar mo¿e wp³yn±æ negatywnie na mobilno¶æ) .
Równie¿ podzielam zdanie kolegów - szukacz na czarno!!! Zobaczysz ¿e wygl±da ¶wietnie! (Tu podpowiem sprawdzone rozwi±zanie -kawa³ek czarnej folii i po problemie :D)
Gratulujê :Beer:
Piêkny okaz nocnego motyla.
Sam ba³bym siê tak dog³êbnie rozbebeszyæ telepka, no ale potrzeba matk± wynalazku ;)
Tym bardziej cieszê siê, ¿e w koñcu uda³o Ci siê zrealizowaæ plan, który chyba rozpocz±³ siê od kombinowania z monta¿em aluminiowym-wid³owym, przez jaki¶ statyw i sk³adanego dobsa itp. itd. :D
ATM-owiec ze mnie ¿aden, ale wydaje mi siê, ¿e móg³by¶ zrobiæ przykrywkê na tê szufladkê z LG, z takim okr±g³ym otworem tylko na lustro g³ówne. Ewentualnie otwór troszeczkê mniejszy, tak aby przys³oni³ ³apki trzymaj±ce LG i fazkê.
W przysz³o¶ci mo¿na te¿ pomy¶leæ o ³ukowatym paj±ku jak w Taurusie... no jednym s³owem wdepn±³e¶ z impetem w ATM i teraz zapewne wiele rzeczy bêdzie samoistnie wychodzi³o w trakcie praktycznego u¿ytkowania Æmy :)
Achh.. no w³a¶nie... skoro masz w tej "szufladce" z LG du¿o miejsca, mo¿e pomy¶leæ o wiatraku zdmuchuj±cym poduszkê ciepln± znad lustra?
Nie wiem na ile to bêdzie mia³o sens przy nie du¿ych wszak¿e lustrach 8", ale zawsze mo¿na spróbowaæ
link:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...=12246&st=0... no i szukacz...
obowi±zkowo na czarno, jak wspomnia³ Jules.. czarna folia wykorzystywana w reklamie bêdzie jak najbardziej ok.
Dodam, ¿e widzia³bym tam matow±... :)
Pozdrawiam
Folia to ma³o ATMowy sposób, jak ju¿ to pomalowaæ!
Konrad
Piêknie! Niezwykle zajmuj±cy pomys³.
Nie zgodzê siê, ¿e folia to nie ATMowy sposób. Wrêcz przeciwnie! Jestem strasznie ciekaw jak taka dziurkowana faktura sprawuje siê w boju z rozb³yskami. To mo¿e byæ skuteczne, tanie i proste rozwi±zanie...
dobrego nieba i dobrej zbawy
...folia na szukaczu, czarna folia, czarny szukacz. Chodzi³o mi o malowanie szukacza.
Konrad
No...... ch³opaki, dziêkujê.
Tak, szukacz jednak pójdzie na czarno farb± matow±. Tak jak wspomnia³em wcze¶niej, przysz³y tydzieñ przeznaczê na dopieszczenie. Byæ mo¿e zakombinujê z przeciwwag±, byæ mo¿e ze wspomnianymi sprê¿ynami, a najlepiej z przed³u¿eniem osi jezdnej. Czyli rozwi±zanie a'la Taurus. Kto¶ wcze¶niej to zastosowa³ i nie na pró¿no... Kto¶ wiêkszy w ATMie ode mnie, wiêc warto wzi±æ z tego przyk³ad... Zobaczymy. Kwestia jednego dzionka i wykombinujê anty-opadanie :D
A wiatraczek ju¿ jest, jak wspomnia³em w opisie budowy. Jak do³±czê materia³ow± os³onê, to spe³ni swoj± rolê. A przes³ona na LG z pewno¶ci± siê pojawi Adi. :) Pojawi siê jeszcze wiele rzeczy w zwi±zku z tym moim wynalazkiem.
pazdrawjaju
P.S: Aha. Bym zapomnia³. Niestety paj±ka nie wymieniê :P Po prostu podobaj± mi siê "spajki". S± wed³ug mnie urocze. Piêkne. (moze jaki¶ dziwny jestem :) )
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 29 March 2008 - 01:53
PS. mo¿e szukacz te¿ sprobowaæ "zaczerniæ"? Tak by nie odstawa³ kolorystycznie od reszty? edit: bym zapomnial - czarny mat na szukacz! Równie¿ podzielam zdanie kolegów - szukacz na czarno!!! Zobaczysz ¿e wygl±da ¶wietnie! (Tu podpowiem sprawdzone rozwi±zanie -kawa³ek czarnej folii i po problemie :D) ... no i szukacz...
obowi±zkowo na czarno, jak wspomnia³ Jules.. czarna folia wykorzystywana w reklamie bêdzie jak najbardziej ok.
Dodam, ¿e widzia³bym tam matow±... :)
Pozdrawiam Folia to ma³o ATMowy sposób, jak ju¿ to pomalowaæ! A proszê bardzo :) Po prawej widoczny jest szukacz... Koloru czarnego :P
http://www.sfmania.republika.pl/moth/zestaw.jpg
A tutaj wersja spakowana do drogi ;)
http://www.sfmania.republika.pl/moth/pak.jpg
Wymiary torby podró¿nej to: 60x40x30. Jak widaæ wystaj± tylko rurki, ale có¿ skróciæ ich nie mogê :D
A tutaj zupe³ny bonus Niez³a heca!! Podczas pocz±tkowych prac nad impregnowaniem czê¶ci teleskopu, kiedy "pude³ka" sch³y na balkonie przez 3 dni, jaka¶ go³êbica stworzy³a sobie gniazdko w moim teleskopie... i w dodatku znios³a jajko
http://www.sfmania.republika.pl/moth/jajko.jpg
Ale jaj..o :blink:
I teraz szukacz wygl±da jak nale¿y. W jedynym s³usznym kolorze :D
Z taka torba to ju¿ mo¿na wygodnie podró¿owaæ. Tylko bardzo trzeba uwa¿aæ.
G³upie pytanie: ile czasu trwa zmontowanie i uruchomienie ca³o¶ci?
Pozdrawiam Konrad.
G³upie pytanie: ile czasu trwa zmontowanie i uruchomienie ca³o¶ci?
Pozdrawiam Konrad. Nie mierzy³em, ani te¿ nie ¶pieszy³em siê, ale uruchomienie nie trwa d³u¿ej ni¿ 10 minut. Ciekawe jak mi pójdzie w ciemno¶ciach :szczerbaty: ... nie testowa³em jeszcze. Ale "czo³ówka" jest, wiêc nie powinno byæ wiêkszych problemów.
pzdr
Na gratulacje nigdy nie jest zapu¼no!
Wiêc Gratuluje! :Salut: :notworthy:
Mo¿na by rzec ¿e twoja Æma znios³a jajo :szczerbaty: ciekawe co siê z niego wykluje :D
Mo¿na by rzec ¿e twoja Æma znios³a jajo :szczerbaty: ciekawe co siê z niego wykluje :D Mo¿e jaki¶ dobry okular?
Ale jaj..o :blink:
I teraz szukacz wygl±da jak nale¿y. W jedynym s³usznym kolorze :D
Pozdrawiam Konrad. Hej, In¿ynieru Konradzie :)
...ale...
wracaj±c do wcze¶niejszego dictum o ATM :)
Czy ten szukacz bêdzie prawdziwie ATM-owy; jedynie POMALOWANY, czy te¿ je¶li po¿±dany kolor uzyska siê stosuj±c FOLIÊ -> vide:
http://www.astronoce...ykuly.php?id=62Pzdr ;)
Witam, z rana samego :D .
Dlatego upiera³em siê by pomalowaæ, bo patrz±c na to:
http://www.astronoce...ykuly.php?id=62 lekki niesmak pozostawa³. Ja doskonale rozumiem, ¿e nie wszytko mo¿na pomalowaæ - gwaranacja, technologia zbyt skomplikowana itd itp. Po prostu "obklejanie" kojarzy (mnie - osobi¶cie) siê z tandetnym odpoustowym upiêkszaniem czego¶ na si³ê. Np "tjuningowane" samochody, czasem nie wiadomo czy smiac sie czy p³akaæ.
Nie bêdê udowadnia³ wy¿szo¶ci jednego rozwi±zania nad drugim. Jedno jak i drugie ma swoje zalety.
Wg mnie tak jest lepiej (tj pomalowany). I tyle...
Konrad
PS. dla ka¿dego co¶ mi³ego - koniec OT
Ten post by³ edytowany przez
in¿.konstruktor dnia: 31 March 2008 - 07:33
jaka¶ go³êbica stworzy³a sobie gniazdko w moim teleskopie... i w dodatku znios³a jajko Ta go³êbica znios³a jajko z wra¿enia widz±c Twoje nowe cacko, teraz musisz koniecznie pomy¶leæ o zabezpieczeniu sprzêtu przed lawin± jajek, które niechybnie posypi± siê na Twój teleskop zaraz po wyniesieniu go pod czarne niebo ;) :szczerbaty:
pozdrawiam
Ori
Ta go³êbica znios³a jajko z wra¿enia widz±c Twoje nowe cacko, teraz musisz koniecznie pomy¶leæ o zabezpieczeniu sprzêtu przed lawin± jajek, które niechybnie posypi± siê na Twój teleskop zaraz po wyniesieniu go pod czarne niebo ;) :szczerbaty: Jak bêd± to jajka, to jeszcze pó³ biedy... :szczerbaty:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl