Orion v synta 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Do lutego-marca muszê siê zdecydowaæ i co by¶cie polecili z tych
http://www.telescope...roduct_id=24757
http://www.telescope...roduct_id=09791
Chyba ¿e lepiej synte 12.Ma kto¶ do¶wiadczenia z Orionami 12 i 14?Czy warto do³o¿yæ o te 2".I czy go-to w dobsonach dobrze siê sprawdza?
Jak ma siê sprawa z transportem,jak zamówiê do wy¶l± do polski?Je¶li nie to kolega mi jako¶ przetransportuje.



Pomy¶l, czy ta elektronika jest Ci potrzebna. Ja bym sobie odpu¶ci³.
A je¶li masz dostêp do ciemnego nieba to ka¿dy cal siê liczy.

Sorry, ¿e siê tutaj podpinam, ale nie mogê za³o¿yæ tematu wiêc postanowi³em napisaæ w Twoim. Pewnie ju¿ wiele osób pisa³o to co ja, ale mam nadziejê, ¿e mi pomo¿ecie. Oczywi¶cie chodzi o kupno teleskopu. Szczerze mówi±c nie orientujê siê za bardzo je¶li chodzi o parametry itd. Jestem zainteresowany teleskopem, którym móg³bym ogl±daæ w sumie wszystko co na niebie siê znajduje ( czyli planety, gwiazdy, gromady, mg³awice ). Kwota jak± by³bym sk³onny przeznaczyæ na ten cel to 1300 PLN. Czy za tak± kwotê jestem w stanie kupiæ jaki¶ dobry sprzêt?
Znalaz³em tak± stronê

http://sklep.telesko...ex.php/cPath/61

i na niej 2 teleskopy, którymi jestem zainteresowany:

http://sklep.telesko...roducts_id/3161
http://sklep.telesko...roducts_id/3163

Czy to dobry sprzêt? Je¶li nie to co innego mogliby¶cie poleciæ? Z jakiej strony zamawiaæ? Gdzie jest najtaniej?
Mam nadziejê, ¿e wspomo¿ecie mnie swoim do¶wiadczeniem. Pozdrawiam :rolleyes:

Ja sk³ania³ bym siê w kierunku zestawu nr 3.
Po pierwsze: teleskop Sky-watcher BK15075P EQ3-2 ma wiêksz± aperturê (¶rednicê zwierciad³a) co jest wa¿ne podczas obserwacji mg³awic i innych obiektów z katalogu Messiera*. Pomaga równie¿ w obserwacji Ksiê¿yca i planet. Po drugie: teleskop z zestawu nr 1 (Sky-watcher SK1145 EQ1) ma niestabilny monta¿ paralaktyczny EQ1 natomiast Sky-watcher BK15075P EQ3-2 ma lepszy monta¿ EQ3-2 i drgania nie bêd± tak uci±¿liwe.
Po trzecie: w zestawie nr 3 znajduje siê filtr ksiê¿ycowy który jest przydatny w pe³ni kiedy Ksiê¿yc jest ja¶niejszy ni¿ zwykle. Dodatkowo poprawia kontrast podczas obserwacji. Natomiast ksi±¿ka jaka jest w obu zestawach "Niebo - Przewodnik po Wszech¶wiecie" jest ¶wietna. Niestety je¿eli chcesz obserwowaæ krajobrazy bêdziesz musia³ kupiæ soczewkê odwacaj±c± obraz która pogarsza obraz albo kupiæ refraktor czyli teleskop soczewkowy. Na teleskopy.net jest wiele modeli refraktorów ale w tym zakresie cenowym chyba najlepszym rozwi±zaniem by³by ten teleskop.
http://sklep.telesko...products_id/564
Pozosta³e maj± wiêksz± ¶rednice ale gorsze monta¿e wiêc bêd± mniej stabilne.

*katalog Messiera - Zbiór obieków niegwiazdowych widocznych przez amatorskie teleskopy

Pozdrawiam



KKK, powa¿nie rozwa¿ tak¿e wielokrotnie sprawdzon± bojowo propozycjê takiego zestawu:
Teleskop - Synta 6" dobson - jego g³ówne zalety to przyzwoita otyka i uniwersalna ¶wiat³osi³a,
dodatkowy okular planetarny to np. Vixen NLV 6mm - z ogniskow± 1200mm da on optymalne do planet i Ksiê¿yca powiêkszenie 200x.
To na pocz±tek wystarczy a reszê dysponowanej kwoty mo¿na przeznaczyæ na atlasy, przewodniki lub ewentualnie na jakie¶ filtry.
Ten post by³ edytowany przez Art 69 dnia: 02 January 2010 - 19:01
W zakresie cenowym do 1300 z³ mo¿na kupiæ wiêksz± Syntê 8" dobson która jest dostêpna na teleskopy.net.
http://sklep.telesko...products_id/537
Co prawda ledwo balansuje w tym zakresie cenowym ale chyba warto wydaæ 1299z³ aby byæ zadowolony z jako¶ci obrazu. Mo¿na równiesz kupiæ u¿ywan± Syntê 8" i wtedy pozostanie jeszcze trochê pieniêdzy na kupno porz±dnej ksi±¿ki (a raczej ksi±¿ek)

Pozdrawiam

Zdecydowanie polecam synte 8 cali(200/1200) -pyrex, moze byc uzywana :astronomer2:
Mialem owa i powiem szczerze ,ze czasmi nie bylo roznicy miedzy Mewlonem 180 i Synta 8 cali :Beer:
Y

Mo¿e zastanów siê jeszcze nad takim rozwi±zaniem:
http://www.teleskopy...eria=08&model=2

Muszê dowiedzieæ siê jak jest z transportem,i gwarancj±.Je¶li wszystko bêdzie dobrze to chyba pójdê w kierunku 14,ew.12.Tylko u¿ytkowa³ kto¶ te modele i jak siê sprawuj±?

Witajcie!
Wybaczcie, ¿e ja równie¿ siê tutaj podepnê ale mianowicie mam pewien problem, a w³a¶ciwie dylemat. Otó¿, astronomi± interesujê siê ju¿ od dobrych kilku lat na poziomie patrzenia i podziwiania nocnego nieba (powa¿niej, a co za tym idzie uczenie siê nieba, gwiazdozbiorów, gapienie siê godzinami w Stellarium - od jakiego¶ roku). Nadszed³ czas aby zakupiæ pierwszy teleskop, oczywi¶cie jeszcze nie teraz, najpierw trzeba na to zdobyæ trochê sa³aty ^^ Kto wie, mo¿e na urodziny mi siê ju¿ co¶ uda kupiæ. Czyta³em temat o kupowaniu teleskopów przez Allegro i tu jest wszystko jasne, ale, ¿e mieszkam w Anglii to uda³em siê na ebay'a decyduj±c siê na popatrzenie na Syntê 8. Po wpisaniu "Skywatcher telescope" i zaznaczeniu opcji "Dobsonian" wyskoczy³y mi tylko dwa. W tym jeden za oko³o 50 funtów, drugi za 130. Nie ukrywam, ¿e ten za 130gbp bardzo mi siê spodoba³ ale, niestety tu na forum nie ma nic o nim (w wyszukiwarce wpisa³em dok³adn± nazwê i nic nie znalaz³o :( ). Tak wiêc ten teleskop to: "Skywatcher Heritage, Dobsonian, 130mm Telescope, IYA", a model: "HERITAGE-130P FlexTube™ 130mm (5.1") f/650 Parabolic Dobsonian Telescope". W za³±czniku porzucam zdjêcie z googli. Parametery przedstawiê poni¿ej.

* Magnifications (with eyepieces supplied): x26 & x65
* Highest Practical Power (Potential): x260
* Diameter of Primary Mirror: 130mm
* Telescope Focal Length: 650mm (f/5)
* Eyepieces Supplied (1.25"): 10mm & 25mm
* Parabolic Primary Mirror
* Red Dot Finder
* Wooden Alt-Azimuth Mount
* Collapsible/ Extendable Tube Assembly
* Overall maximum height: 46cm (collapsed), 69.5cm (extended)
* Weight Approx 6.2kg
* Built-in Carrying Handle
* 30% more Light Gathering than 114mm
Wybaczcie, ¿e po angielsku, ale chyba ³atwo bêdzie siê Wam, którzy siedz± ju¿ w tym kupê czasu domy¶leæ siê o co chodzi, a ja profesjonalnych "astronomicznych" po prostu nie znam.
A oto jak on wygl±da:
http://www.firstlightoptics.com/prodimages/Skywatcher_Heritage_130P.jpg
Czy bêdzie to teleskop dobry do rozpoczêcia swojej przygody z wyszukiwaniem ró¿nych obiektów na nocnym niebie? Co Wy o nim s±dzicie? A mo¿e u¿ywa³ go ju¿ kto¶? No i pytanie jak s±dzê najczê¶ciej padaj±ce przez ludzi, którzy dopiero zaczynaj± swoj± przygodê z t± nauk±: jaki by³by przez niego widok? G³ównie chodzi mi o ³adnym (a przynajmniej zadowalaj±cym) widoku na nasz± siostrê Andromodê, jak i równie¿ na M42 w Orionie :) Nie ukrywam, ¿e na samym pocz±tku teleskop wykorzystywa³bym do patrzenie na planety, jak i równie¿ na obiekty g³êbokiego nieba. Jednym z moich celów by³oby odnalezienie wszystkich widocznych obiektów Messiera. Czy mia³bym tak± mo¿liwo¶æ u¿ywaj±c tego teleskopu? A tak¿e czy móg³bym dostrzec pier¶cienie Saturna?

Mam jeszcze jedno pytanie: Na zdjêciu widaæ, ¿e ten teleskop ma... "dziurê"[?]. Chodzi mi o to, ¿e nie jest to taka tuba jak przy na przyk³ad: Syncie 8, która jest zamkniêta. Dlaczego tak jest? Jaki to ma wp³yw na teleskop, na obserwacje, na widoki?
To ju¿ wszystko.
Przepraszam za taki d³ugi post, ale liczê na wasz± pomoc :)
Z góry serdecznie dziêkujê! :)
Pozdrawiam, Timonek.
Ten post by³ edytowany przez Timonek dnia: 11 January 2010 - 01:11
W Polsce bez problemu mo¿esz kupiæ nowy lub u¿ywany teleskop Synty na dobsonie podobny do tego powy¿ej tyle ¿e z wiêkszym lustrem (Synta na dobsonie 6" i 8"). Jak masz miejsce na obserwacje (takim teleskopem z balkonu to za ³atwo obserwowaæ siê nie da) to taki teleskop bêdzie jak znalaz³ :)
http://deltaoptical....dob-6,d734.html
http://deltaoptical....pyrex,d781.html
Ten post by³ edytowany przez riklaunim dnia: 11 January 2010 - 01:15
Dziêki wielkie za tak szybk± odpowied¼. Czyli mam celowaæ w Synte 8'. W takim razie, jak ju¿ przyjdzie czas, ¿e bêdê móg³ sobie pozwoliæ na niego to przyjadê na jaki¶ okres czasu do Polski i zakupiê.
Ale, przypomnia³o mi siê jeszcze co¶. U mnie w stacjonarnym sklepie stoi za podobn± sumê jak Skywatcher, którego pokaza³em Celestron AstroMaster 114 EQ. Wiem, ¿e g³ówna ró¿nica jest taka, ¿e jest to Newton i, ¿e na pewno widoki mog± byæ gorsze, natomiast z tego co wyczyta³em, Newtony bardziej nadaj± siê do astrofotografii, która jest ¶wietna moim zdaniem i równie¿ w przysz³o¶ci, chcia³bym fotografowaæ Mg³awice, Galaktyki, czy Planety :) Czy takim teleskopem zobaczy³bym du¿o mniej ni¿ t± Synt±? I czy by³by to w miarê dobry wybór? Na plus leci to, ¿e móg³bym od razu mieæ pocz±tki w astrofotografii, ale nie wiem, czy je¿eli jestem na tym poziomie jakim jestem jest jakikolwiek sens siê w to zag³êbiaæ, czy jednak nie lepiej zostaæ przy wizualu i pój¶æ w t± Syntê.
Zdjêcie Celestrona: http://www.harrisontelescopes.co.uk/acatalog/31042.jpg
a tutaj link gdzie mo¿na ujerzeæ jego specyfikacje: Tutaj : )
Dziêki :)

Astrofotografia to wydatek wielu tysiêcy z³otych. Synta Newton 150/750 + HEQ5 lub EQ6 + korektor komy + jaki¶ guiding + co¶ do focena (dedykowane CCD lub Canon) - to jest zestaw na g³êbokie niebo. Na fotografiê planet: Synta Newton 150/750 w zestawie na EQ3-2 + napêd + kamerka / webcam planetarny.

O kurcze. Nie ukrywam, ¿e po przeczytaniu tego postu a¿ mi siê buzia otworzy³a :D W ka¿dym razie, bardzo dziêkujê za informacje! :) Poniewa¿ jestem pocz±tkuj±cy w tym uzna³em, ¿e najpierw wezmê Syntê 8 na Dobsonie i spêdzê wiele nocy przy niej poznaj±c niebo i szukaj±c obiektów. Jak wg³êbiê siê ju¿ w to wszystko bardziej wtedy pomy¶le o zakupieniu czego¶ pod astrofotografiê. :)
Dziêki za pomoc i za podane przyk³adowe set-upy :)
Serdecznie Pozdrawiam, Timonek :)
Ten post by³ edytowany przez Timonek dnia: 11 January 2010 - 18:25
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl