Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Ma³a przedwstêpna recenzja
Dane techniczne:
Achromat Fraunhofera 100mm f/6, okulary Plossla 25mm i 10mm, diagonal 1 1/4, okular do kolimacji.
No wiêc zdarzy³o siê dzisiaj, ¿e zakupi³em w Astrokraku sam± tubê (monta¿ ju¿ jakie¶ drañskie ³apska wybra³y..). Przy okazji zosta³ mi wrzepiony drewniany statyw i w przelocie porwa³em z szafki zamówionego ortoskopa Antaresa 6mm. Jako ¿e mia³em ze sob± kalendarz ¶cienny Astronomy (prezent od kumpla), wsadzi³em go do kartonowego pud³a z tub± i Orionow± galanteri± optyczn±. Janusz zaklei³ pud³o i poszed³em do domu (mieszkam niedaleko Dworca - jakie¶ 2 km od Astrokraka, na bilet nie mia³em. Nic to, dod¼wigam jako¶, choæ pud³o zaczyna siê otwieraæ, a roz¿arzone promienie z nieba przeszywaj± zastyg³e w bezruchu powietrze...
Gdzie¶ po stu metrach poczu³em moje æwieræ wieku na karku i musia³em zmieniæ ³apki. Przy okazji przypomnia³em sobie, ¿e nie kupi³em ¿arcia dla fretki ani chleba dla Magdusi±tka mojego na kolacjê - po zakupach w sklepie wygl±da³em jak choinka podczas ¦wi±t..
Nic to, jako¶ doszed³em. Trzês±cymi siê ze zmêczenia ³apkami rozpakowa³em wszystko. Okaza³o siê, ¿e obiektyw rozkolimowany, i to do¶c solidnie. Na szczê¶cie mocowanie obiektywu pozwala na bardzo ³atw± kolimacjê kluczem Allena 2.5mm i ¶rubokrêtem krzy¿akowym. I ogl±dam ¶wiat za oknem ;-)
Pierwsze co mnie zaskoczy³o, to niewielki poziom aberracji chromatycznej, obrazy s± lepsze, ni¿ w moim starym Pronto. Mimo du¿ej ¶wiat³osi³y, ten ma³y (d³ugi zaledwie na 60cm) Orion wytrzymuje bez problemu do 200x (gdzie zalamuje siê do¶æ wdziêcznie, ale widaæ ¿e to ju¿ górna granica). Drugie: niestety, nie da siê go nastawiæ na ostro bez diagonala i bêdê potrzebowa³ 4-6 cm przed³u¿kê T mount - T mount. Trzecie: za³±czone okulary s± do¶æ przyzwoite - typowe Plossle, 25mm jest bardzo dobry, 10mm jest wystarczaj±cy na pocz±tek. Jednak zastosowanie Antaresowego Orto 6mm daje wyra¼nie ³adniejsze (i mniej zabarwione fioletem ;) ) obrazy.
Jak mo¿na siê by³o spodziewaæ, zakup Oriona spowodowa³ nag³± zmianê pogody i pojawienie siê stada chmur. Przez dziury widaæ by³o Altaira na tyle d³ugo, ¿e mog³em sobie ogl±dn±æ kr±¿ki dyfrakcyjne. Zgodnie z oczekiwaniem s± idealnie okr±g³e (na ile mog³em oceniæ przy pod³awym seeingu), przez Orto ³adnie widaæ kilka pier¶cieni, porównanie obrazów przed- i zaogniskowych wskazuje na nieznacznie niedokorygowan± aberracjê sferyczn±. Obraz jest ³adny w Erflu 40mm na 2" - ca³e cztery stopnie z górk±, z czego ¶rodkowe 70-80% jest bardzo ostre, dalej, jak to w Erflu, obraz zaczyna siê trochê psuæ (co przy tak wielkim polu nie przeszkadza jako¶ strasznie)
Tuba jest ³adnie wyczerniona w ¶rodku, z kilkoma przes³onami zmniejszaj±cymi odblaski, obiektyw ma ³adnie i równo naniesione zielonkawe pow³oki przeciwodblaskowe i dobrze wyczernione krawêdzie obiektywu.
Kilka s³ów o 6mm orto Antaresa - to bardzo, bardzo zacny obiektyw. Nie ma problemu z zobaczeniem ca³ego pola widzenia bez przyciskania oka do oprawy, obraz jest wyra¼nie bardziej kontrastowy i wydaje siê mieæ wiêcej szczegó³ów ni¿ w Radianie 6mm (bêdê musia³ przyjrzeæ siê dok³adniej na planetach), soczewki maj± dobrze naniesione wielowarstwowe pow³oki, jeyne czego móg³bym siê czepiæ, to to idiotyczne 'przeciwwypadniêciowe' wyciêcie, wymagaj±ce pracowitego odkrêcania ¶rubki mocuj±cej okular..
Pozostaje tylko czekaæ na pogodn± noc, jak tylko bêdê mia³ dalsze wyniki, to chêtnie napiszê ;)
A to ciekawe, a ja w moim (S)PL 6.3mm musze sie "kleic" a potem mam cala usmarowana soczewke (warstwy pewnie dawno poszly w pi..du :D ). Rozwiazaniem okazuje sie zdjecie muszli, ale wtedy przez boczne swiatlo kontrast spada, a poza tym czuje sie "syndrom okularu U" - uczucie jakby okular wbijal sie w oko..........
Musze pomyslec nad tym Orto :roll:
Ortoskopowy ma trochê d³u¿sz± odleg³o¶æ ¼renicy, a w dodatku w tym Antaresie soczewka oczna jest zag³êbiona tylko na ulamek milimetra. Ale mimo to nie licz na to, ¿e bêdziesz móg³ nim obserwowaæ w okularach ;) No i koszuje jakie¶ dwa razy tyle co Plossl. Nie ma prezerwatywki - przyk³ada siê krawêd¼ oczodo³u do brzegu okularu, ale jest siê na tyle daleko, ¿e rzêsami siê po soczewce nie majta. Pole jest mniejsze o jakie¶ 10 stopni od Plossli, ale ca³e bardzo dobrze skorygowane.
U¿ywa³em okularów o zwiêkszonej odleg³o¶ci ¼rnicy, ale jako¶ mi 'nie podchodz±', zawsze ¼renica jest ciut za daleko odsuniêta jak dla mnie i brzegi pola ciemniej±, a w Naglerach pojawiaj± siê wrêcz ciemne 'w±tróbki', szczególnie dobrze widoczne np. na Ksiê¿ycu.
Okulary ortoskopowe s± najlepiej skorygowanymi okularami astronomicznymi. Inne formu³y (widefield, Erfle, Konig, Nagler, Radian, W70, itd..) staraj± siê zwiêkszyæ pole widzenia lub/i odleg³o¶æ ¼renicy mo¿liwie jak najmniej pogarszaj±c jako¶c obrazu. Niestety, tego typu poprawki kosztuj± - takie okulary wymagaj± wiêcej elementów optycznych (czytaj spadek kontrastu i zwi±zany z nim spadek widzialno¶ci najdrobniejszych szczegó³ów, odbicia ¶wiat³a, spadek jasno¶ci obrazu, astronomiczny ;) wzrost ceny) i, przynajmniej dla mnie, w tym zakresie ogniskowych skórka nie jest warta wyprawki ;) Co innego przy 20-40 mm ;)
Na szczêscie mam (poki co) wade sferyczna :)
Ja te¿ :) -4.5 (prawe), -5.5 (lewe). Niektóre lornetki sobie z tym ju¿ nie radz± ;)
Te¿ znam ten ból :Cry:
Ciekawa, humorystycznie napisana recenzja, Watteau :lol: Proszê o wiecej po pierwszych obserwacjach, szczególnie jasnych obiektów. Zaskakuje ta ma³a aberracja przy f/6 o której wspominasz i power 200x przy którym dopiero za³amuje siê obraz . Sam mam achromat Fraunhofera 152/1200 i na jasnych obiektach aberracja chromatyczna daje o sobie znaæ. W achromacie Ta³ 100 RS równie¿ by³a aberracja, ale to f/10. Ciekawe... napisz co¶ wiêcej :wink:
> iekawe... napisz co¶ wiêcej
Jak popatrzê trochê na niebo ;)
Wra¿liwo¶æ na aberracjê chromatyczn± jest ró¿na u ró¿nych osobników ;) We¼ poprawkê na to, ¿e ja siê ni± specjalnie nie przejmujê - ujmijmy to tak: dla mnie zarówno Celestron 102mm f/5, jak i Yukon maj± siln± aberracjê chromatyczn± utrudniaj±c± obserwacje przy wiêkszych powiêkszeniach. Ten Orion (100mm f/6) ma j± znacznie mniejsz± - ale to wci±¿ tylko achromat i musisz liczyæ siê z obecnym przy wiêkszych powiêkszeniach/ja¶niejszych obiektach fioletem. Kiedy jeszcze sta³ w Astrokraku, zobaczy³em jak pracuje z Orionowym Lantanem 2.3mm - przy osi±gniêtych 260x obraz by³, jak nale¿a³o siê tego spodziewaæ, wybitnie kolorowy, ale nie zamieni³ siê w Mroczne Widmo ;-)
Bedziesz tym cudakiem jakies fotki wyprawiac w najblizszym czasie?
> iekawe... napisz co¶ wiêcej
Jak popatrzê trochê na niebo ;)
Wra¿liwo¶æ na aberracjê chromatyczn± jest ró¿na u ró¿nych osobników ;) We¼ poprawkê na to, ¿e ja siê ni± specjalnie nie przejmujê - ujmijmy to tak: dla mnie zarówno Celestron 102mm f/5, jak i Yukon maj± siln± aberracjê chromatyczn± utrudniaj±c± obserwacje przy wiêkszych powiêkszeniach. Ten Orion (100mm f/6) ma j± znacznie mniejsz± - ale to wci±¿ tylko achromat i musisz liczyæ siê z obecnym przy wiêkszych powiêkszeniach/ja¶niejszych obiektach fioletem. Kiedy jeszcze sta³ w Astrokraku, zobaczy³em jak pracuje z Orionowym Lantanem 2.3mm - przy osi±gniêtych 260x obraz by³, jak nale¿a³o siê tego spodziewaæ, wybitnie kolorowy, ale nie zamieni³ siê w Mroczne Widmo ;-) Wiem co to aberracja, chocia¿ te¿ zbytnio siê ni± nie przejmujê (g³ównie cena to powoduje) :lol: Mia³em mo¿liwo¶æ obserwacji refraktorami apo i mam porównanie, które sk³ania mnie do zakupu chromacora. Jest ró¿nica :wink: Niemniej napisz po obserwacjach jak ten Orion siê spisuje.
> Bedziesz tym cudakiem jakies fotki wyprawiac w najblizszym czasie?
Na pewno nie na statywie z g³owiczk± foto jaki teraz mam pod niego ;) Chyba ¿eby Ksiêzyc .. ;)
> Wiem co to aberracja, chocia¿ te¿ zbytnio siê ni± nie przejmujê (g³ównie cena to
> powoduje) Mia³em mo¿liwo¶æ obserwacji refraktorami apo i mam porównanie, które
>sk³ania mnie do zakupu chromacora. Jest ró¿nica
I to jaka ;) U¿ywa³em FC 102 i te¿ wiem co mo¿e dobre Apo. Ale to sze¶æ razy tyle pieniêdzy, a poniewa¿ bêdê to cudo g³ównie wozi³ w ciemne miejsca - tak jak wozi³em Pronto - to nie chcê straciæ równowarto¶ci samochodu w wyniku potkniêcia na schodkach autobusu ;-) Jak na kompromis - jestem bardzo zadowolony.
> Niemniej napisz po obserwacjach jak ten Orion siê spisuje.
Bardzo chêtnie
[ Add: Czw 22 Lip, 2004 ]
Obserwacje na gor±co z dzisiaj ;)
Warunki: gwiazdy 3 mag widoczne tylko zerkaniem ;)
NGC 6934gromada kulista 9.0mag, 7' - widaæ zerkaniem w Erflu 40mm (15x), widaæ przy patrzeniu wprost w Plosslu 25mm, wyra¼na ma³a kuleczka w Plosslu 10mm (60x)
Struve 2316 = 59 Sergwiazda podwójna, k±t poz.319 stopni, separacja 3.75" , 5.5+7.8 mag. - w orto 6mm (100x) bardzo ³adnie rozdzielona, w Plosslu 10mm (60x) równie¿. No to pêdzimy do nastêpnego p³otka:
Struve 2735gwiazda podwójna, k±t poz.285 stopni, separacja 2.15" , 6.3+7.7 mag. - w orto 6mm (100x) na pocz±tku wydaje siê jedn±, wyd³u¿on± prawie w poziomie (trochê na skos) gwiazdk±. Po paru chwilach wpatrywania siê i czekania a¿ ca³o¶æ przestanie siê ruszaæ po przeje¼dzie poci±gu (mieszkam przy torach) dobrze widaæ dwie gwiazdki, oddzielone cienk± jak w³os przerw±. To zachêci³o mnie do:
Struve 2583 - pi Aqlgwiazda podwójna, k±t poz.108 stopni, separacja 1.44" , 6.2+6.7 mag. - w orto 6mm (100x) po porz±dnym przygl±dniêciu siê i poczekaniu na chwilê dobrego seeingu widaæ, ¿e s± to dwie osobne gwiazdki, jedna drugiej w³azi na pier¶cienie dyfrakcyjne, ale wyra¼nie widaæ ¿e jest podwójna. Ju¿ na pocz±tku by³o widaæ ¿e jest z ni± co¶ nei tak, bo inne gwiazdy w Orto by³y punktowe, a ta by³a na pierwszy rzut oka jaka¶ taka... ..dziwnie pod³ugowata, w dodatku niebieskawa po jednej stronie, a ¿ó³tawa po drugiej ;)
Limit Dawesa dla tej ¶rednicy obiektywu to oko³o 1.2". My¶lê, ¿e Orionik maleñki zda³ egzamin ;) Teraz tylko muszê wytrwaæ do wyjazdu pod ciemne niebo ¿eby oszacowaæ zasiêg ;)
[ Add: Pi± 23 Lip, 2004 ]
I koniec. Wiêcej recenzji ani postów na forum nie bêdzie. :Cry:
Ja te¿ :) -4.5 (prawe), -5.5 (lewe). Niektóre lornetki sobie z tym ju¿ nie radz± ;) Ja mam po -4 wiêc mo¿emy zak³adaæ klub :) !
I koniec. Wiêcej recenzji ani postów na forum nie bêdzie. Czy kto¶ móg³by mi powiedzieæ o co tu chodzi i czym wysmarowane jest podwójne dno? :evil:
I koniec. Wiêcej recenzji ani postów na forum nie bêdzie.
Czy kto¶ móg³by mi powiedzieæ o co tu chodzi i czym wysmarowane jest podwójne dno? :evil: A bo ¿em siê obrazi³ o Marcina L et consortes.. ;)
Podwójne dno jest wysmarowane miodkiem.. ..z ucha ;)
McArti i Watteau - ju¿ do teleskopów, a nie tu g³upoty smarujecie! Dzisiaj Tyson bêdzie walczy³, wiêc nie konkurujcie.
> McArti i Watteau - ju¿ do teleskopów,
Wczoraj w nocy: z³apana NGC 7479 w Pegazie. Nie spodziewa³em siê ¿e takim maleñstwem zobaczê galaktykê 11,2m z centrum Krakowa (widoczno¶æ <>3mag, u¿yte pow. 40x, okular: Erfle I (2+1+2), mojej konstrukcji ;) ). Widoczne te¿ by³y gwiazdy ciut ponad 12mag (wydrukowa³em mapkê ze SkyViewPro 5 z gwiazdami do 12m). Pocz±tkowo nie by³o jej widaæ wcale, ani wprost, ani zerkaniem, potem pokaza³a siê zerkaniem gwiazdka 10,8 mag po³o¿ona jakie¶ 8' na po³udnie-po³udniowy zachód, potem gwiazdkê by³o widaæ stale, nawet patrzeniem wprost, po chwili zaczê³a byæ widoczna zerkaniem 7479 i s³abe gwiazdki w okolicy.
Oj, pojadê ci ja w góry i zapolujê na Plutona ;-) ;-) ;-) ;-)
W sumie czemu nie :lol: , gdyby nikt nie próbowa³ kiedy¶ przekroczyæ bariery d¿wiêku zapewne lataliby¶my nadal Kukuru¿nikami przez Ocean :lol: :lol: :lol:
W sumie czemu nie :lol: , gdyby nikt nie próbowa³ kiedy¶ przekroczyæ bariery d¿wiêku zapewne lataliby¶my nadal Kukuru¿nikami przez Ocean :lol: :lol: :lol: ¦miej siê, ¶miej.. ;) Jak Jay Freeman mo¿e H400 robiæ lunetk± 55mm:
http://observers.org...April/0051.htmlto ja nie gorszy ;-)
BTW, ta galaktyka jest ¶liczna..:
http://www.noao.edu/...vers/n7479.html;-)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl