Orion ED APO 80mm 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam,

Przepraszam, ¿e recenzja tak pó¼no ale by³em odciêty od kompa przez tydzieñ.

30 sierpnia wybra³em siê z Januszem na obserwacje po³±czone z testami nowego sprzêtu - ORION ED APO 80mm. Teleskop zosta³ wypo¿yczony do testów z firmy Astrokrak dziêki uprzejmo¶ci jej w³a¶ciciela i w jego obecno¶ci.

Poniewa¿ niebo by³o za¶wietlone ksiê¿ycem 2dni po pe³ni, wiêc obserwacji dokonywa³em z terenu ogródków dzia³kowych Krakus (w Kakowie ko³o B³oni). Jest to dobre miejsce, poniewa¿ du¿a ilo¶æ drzew i terenów zielonych wokó³ skutecznie eliminuje ¶wiat³a miasta oraz znacznie poprawia seeing. Widok na po³udnie zawiera tylko Lasek Wolski co znacznie zciemnia t³o nieba. Ponadto jest to teren ogrodzony, co znacznie podnosi bezpieczeñstwo obserwacji.

Jako teleskopu porównawczego u¿y³am mojej przerobionej ZRT - z racji podobnej apertury. Nie nale¿y jej myliæ ze zwyk³ym ZRT dostêpnym w handlu. Posiadam egzemplarz wybrany spo¶ród wielu innych o zadziwiaj±co dobrej optyce. Dodatkowo posiadam specjaln± z³±czkê k±tow± z mo¿liwo¶ci± kolimacji lusterka. Dziêki temu jest to ma³y instrument o bardzo du¿ych mo¿liwo¶ciach. Wiele osób mia³o okazje siê o tym przekonaæ na ró¿nych zlotach.

Na miejsce obserwacji przybyli¶mym oko³o godziny 22:00. Ksiê¿yc by³ ju¿ obecny na wschodzie i zasiêg w zenicie wynosi³ oko³o 4,5 mag.

Optyka ORIONA ED APO 80mm:

Aby przetestowaæ optykê na pierwszy plan posz³y gwiazdy podwójne.

Epsilon lutni - ORION rozdzieli³ je w sposób ksi±¿kowy. Bardzo wyra¼ne i ostre dyski Aiarego otoczone pier¶cieniem dyfrakcyjnym. Pomiêdzy sk³adnikami czarne niebo. ¯adnych ósemek czy orzeszków. Po prostu 2 gwiazdy ¶wiec±ce równo obok siebie. Przy u¿yciu okularu Orion Lantan 2,3mm - uzyska³em powiêkszenie 261x (dla obiektywu 80mm:) ) pomimo to obraz pozosta³ czysty i kontrastowy.

Dla porównania ZRT tak¿e rozdzieli³a epsilony - jednak rozdziela³a je tylko w±sk± szczelin± ciemnego nieba, które by³o lekko szare. Ponadto obie gwiazdki by³y zanurzone w lekkiej mgie³ce pochodz±cej ze ¶wiat³a rozproszonego i szcz±tkowej aberracji chromatycznej.

Kolejn± gwiazd± by³a Mi Draconis - Arrakis. Jest to piêkna gwiazda podwójna z bie¿±c± separacj± 2,1" i jasnymi sk³adnikami 4,9 i 5,3 mag. Obie lunety rozdzieli³y t± gwiazdê jednak w ZRT przy 198x obraz by³ pozbawiony kontrastu (jasno szare gwiazdy na ciemno szarym niebie), podczas gdy w ORIONIE przy 261x gwiazdy by³y bia³e na absolutnie czarnym niebie.

Jednak gwiazd±, która przynios³a najwiêksze zaskoczenie by³a gamma Delfina. Ten dosyæ szeroki uk³ad pokaza³ w orionowym APO uderzaj±cy kontrast w kolorze obu sk³adników. Ja¶niejszy sk³adnik okaza³ siê byæ pomarañczowy, podczas gdy ciemniejszy zielonkawo-niebieski. Obserwacja ta by³a dla mnie szokiem, poniewa¿ wcze¶niej obserwowa³em t± gwiazdê wielokrotnie ró¿nym sprzêtem i nie zauwa¿y³em ró¿nicy w kolorze. ZRT pokaza³a oba sk³adniki jako porównywalnie ¿ó³te.

Jak widaæ to APO ma bardzo dobr± transmisjê barwy co piêknie widaæ na uk³adach podwójnych.

Na koniec testów wycelowa³em w Vegê. Obrazy pozaogniskowe pokazywa³y wystêpowanie kolorów fioletowego i ¿ó³tego, jednak po wyostrzeniu zbiega³y siê w idealnie bia³y obraz dyfrakcyjny gwiazdy otoczony kilkoma pier¶cieniami dyfrakcyjnymi. Ze wzglêdu na seeing podczas chwilowego rozogniskowania obrazu gwiazdy pojawia³y siê zafalowania i chwilowe rozmycia pier¶cieni dyfrakcyjnych przy du¿ym powiêkszeniu.

Ksiê¿yc bliski Pe³ni by³ zbyt nisko i ze wzglêdu na fatalny seeing nie nadawa³ siê do testów. Jednak obserwacje brzegu Ksiê¿yca i kraterów przy terminatorze tak¿e nie pokaza³y ¿adnych niepo¿±danych kolorów, co APO to APO.

Przez resztê wieczoru obserwowa³em wiele innych obiektów jednak ze wzglêdu na pogarszaj±cy siê do pó³nocy seeing i za¶wietlenie nieba (Ksiê¿yc) i ³awicê nadci±gaj±cych altocumulusów testy by³y ju¿ praktycznie zakoñczone.

Naprawdê ¿a³owa³em, ¿e na wieczornym niebie nie by³o widaæ ¿adnej z du¿ych planet.

Monta¿

Orion APO-80mm wystêpuje na monta¿u Sky View Pro postawionym na bardzo sztywnym stalowym trójnogu. Ca³o¶æ jest niesamowicie stabilna. Mikroruchy chodz± bardzo p³ynnie. Operowanie mikroruchami nie powoduje drgania teleskopu. Bez problemu dokonywa³em obserwacji przy 261x. Obserwacje na tym monta¿u by³y czyst± przyjemno¶ci±. Sprzêt by³ tak stabilny, ¿e mo¿na by³o oprzeæ oko o okular a obraz nawet nie drgn±³. Oczywi¶cie cen± za stabilno¶æ jest spora waga monta¿u jak na 80mm teleskop ale komfort obserwacji i jego stabilno¶æ wynagradzaj± to z nawi±zk±.

Pozdrawiam,
Mirek D.



Kilka zdjêæ do recenzji.
Mirek D.






Mam pytanie: Ile wa¿y tuba ?

Pozdrowienia,

Wojtek Kwedlo


Mam pytanie: Ile wa¿y tuba ?

Pozdrowienia,

Wojtek Kwedlo


2.6kg





Mam pytanie: Ile wa¿y tuba ?

Pozdrowienia,

Wojtek Kwedlo


2.6kg


To wyja¶nia doskona³± stabilno¶æ na tym monta¿u

a 2" z³±czka k±towa jest w zestawie z Tuba ??

pozd
DaVe


a 2" z³±czka k±towa jest w zestawie z Tuba ??

pozd
DaVe


Trzeba pamiêtaæ, ¿e taka z³±czka w po³±czeniu z dwucalowym okularem te¿ nieco wa¿y.

W Astrokraku na wystawie (i na testach) teleskop by³ ze z³aczk± katowa 2". Wiêc chyba jest w zestawie.

Pozdrawiam,
Mirek

Tak oczywi¶cie jest dostarczana w zestawie razem z dobrym wyci±giem 2" Cryforda :salu:

Ciekawy jestem testu Oriona ED APO 100mm. Kiedy mo¿emy siê go spodziewaæ?? B)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl