Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
http://www.galeria.astrocd.pl/album_01/thumbs/HPIM0945a.jpg
Jak wiecie jestem w posiadaniu tego teleskopu ju¿ od d³u¿szego czasu i w ostatnim czasie zosta³ on wypuszczony na obserwacje. Praktyka oraz relacje osób, które obserwowa³y ju¿ tym sprzêtem dowodzi, ¿e sprzêt jest na dobrym poziomie, nadaj±cym siê dla ka¿dego mi³o¶nika astronomii. Oczywi¶cie cudów tutaj nie ma, ale jak na swoja cenê, nie s±dze ¿ebym mia³ go zamieniaæ na co¶ innego
Modele takie sprzedaje dla klientów, lecz nie jest to temat reklamowy, lecz tylko podsumowanie mo¿liwo¶ci tego modelu teleskopu. Obserwacje te s± potwierdzone przez grupê mi³o¶ników astronomii.
Jedyne zmiany w stosunku do standardowej wersji to szukacz, który w³a¶nie zamówi³em u Janusza P³eszki. Oryginalny jest zbyt ma³y i nie daje odpowiedniej jako¶ci obrazu. Teleskop zosta³ równie¿ do¶æ dok³adnie nasmarowany w czê¶ciach mechanicznych (przydaje siê ma³a puszka WD-40) i prawid³owo skolimowany kolimatorem laserowym (prod: LeszekJed). Dodatki dobudowane do niego, to filtr mylarowy oraz ekran projekcyjny. Stosowane okulary Optisan PL 10, 20 i 25 mm. W trakcie przesy³ki Antares 40mm, a czasami równie¿ u¿ywany jest ED 7,5 mm Mardudusa i okulary wspó³obserwatorów Optisanowe PL 4 i 6,5 mm.
Nale¿y tu podkre¶liæ, ¿e teleskop ma du¿± ¶wiat³osi³ê i nadaje siê g³ównie do obiektów DS, a nie do obserwacji planet !
Oto lista obiektów obserwowanych przed ten model z grup± "katowickiego silosa" oraz indywidualnie prze zemnie. Nale¿y tu zaznaczyæ, i¿ obserwacje s± prowadzone tylko 20 km od Katowic. £una po stronie po³udniowej jest bardzo wyra¼na i zapewne wp³ywa to na zasiêg i mo¿liwo¶ci teleskopu.
S³oñce - nic prostszego zarówno przez mylar jak i ekran projekcyjny. Widoczna dok³adnie tarcza S³oñca, z plamami, granulacj± i pochodniami. Obserwowane by³o przej¶cie Wenus na tle S³oñca, 8 czerwca w Planetarium ¦l±skim. S³owa dyrektora Planatearium "ten teleskop daje najlepszy obraz z wszystkich zgromadzonych teleskopów na tarasie" s± jak najbardziej na miejscu i mo¿na je pozostawiæ bez komentarza
Ksiê¿yc - cudo, cudo, cudo...
Wenus - piêkny i wyra¼ny sierp obserwowany jeszcze na pocz±tku czerwca 2004
Jowisz – ma³a i wyra¼na tarcza z dwa pasami i oczywi¶cie 4 ksiê¿ycami (jak siê nie schowaj±)
Saturn – obserwowany poprzednim egzemplarzem, krótko po zachodzie S³oñca. Widoczny piêkny pier¶cieñ oraz kilka ksiê¿yców
13/14 czerwca 2004 – obserwacja nr 2, grupy silos
C/2001 Q4 - kometa coraz s³abiej ¶wieci w Wielkiej Nied¼wiedzicy.
M57 - mg³awica planetarna w Lutni - s³aba mgie³ka o jasno¶ci +9,3 widoczna dok³adniej w wiêkszym powiêkszeniu jako rozró¿nialny "pier¶cieñ".
M13 - gromada kulista w Herkulesie o jasno¶ci +5,7 mag, doskonale widoczna w ka¿dym powiêkszeniu, a przy rzêdu 80x z mo¿liwo¶ci± rozdzielenia na poszczególne gwiazdy.
M31 - galaktyka spiralna w Andromedzie. Du¿a jasno¶æ, to jej jedyny atrybut, poza tym a dodatkowo przy niskim po³o¿eniu nad horyzontem tylko jako sp³aszczona plama
h i x Per (NGC 869 i NGC 884) - piêkne gromady otwarte w Perseuszu.
epsilon 1 i 2 Lyr - gwiazdy podwójne zosta³y rozdzielone przy powiêkszeniu 80 razy a jeszcze lepiej widoczne by³y przy 123 razy. 4 gwiazdki - nic dodaæ nic uj±æ. Stabilno¶æ atmosfery nie by³± w tym dniu najlepsza.
Mizar (dzeta UMa) - uk³ad podwójny oddalony od siebie o 14" (2,17+2,40)
Albireo (beta Cygni) kolejny uk³ad podwójny 35” (3,24+5,36)
M103 - gromada otwarta w Kasjopei - ze wzglêdu na po³o¿eniu na tle drogi mlecznej, mo¿na mieæ problemy z identyfikacj±. Admira³ jednak potwierdzi³.
Gwiazda Polarna - zidentyfikowali¶my towarzysza Polarisu o jasno¶ci ok. 9 mag, oraz dokona³em oceny optycznego zasiêgu teleskopu. Najs³absz± widoczn± w tym rejonie by³a gwiazda o ja¶no¶ci +11,9 mag. Zasiêg go³ym okiem wyniós³ ok. +5,5 mag
Wszystkie kolejne obserwacje bêdê wpisywa³ do tego tematu na forum oraz bêd± dostêpne na stronie
http://www.optisan.astrocd.pl
Czy okular 40mm bêdzie odpowiedni do tego newtona ? Nie znam siê ale kiedy¶ czyta³em dyskusjê ¿e z jakich¶ powodów nie powinno sie u¿ywaæ d³u¿szego ni¿ chyba 32mm.
¦rednica ¼renicy "m³odego" cz³owieka to oko³o 7 mm - po adaptacji do ciemno¶ci.
Je¶li podzielisz 203 mm przez 7 otrzymasz 29 mm i tyle mo¿e mieæ max. Twój okular. D³u¿szej ogniskowej po prostu nie wykorzystasz. 32 mm jeszcze jako¶ ujdzie. Ja mam w Soligorze max. 25 mm ,chocia¿ 28 te¿ móg³ by mi spasowaæ.
Dziêki za przypomnienie, w³a¶nie dlatego najd³u¿szy jaki mam to SP 26mm. Tylko co¶ mi w tym liczeniu nie pasuje tzn, ¿e jak mam plosla 4mm to ¼renica wychodzi ok. 50mm ?
. W trakcie przesy³ki Antares 40mm, Chyba trochê przedobrzy³e¶.
Biorê go na próbe od Janusza, aby to sprawdziæ w praktyce. Potrzebuje okularu który da mi jak najmniejsze powiêkszenie i w miarê du¿e pole widzenia.
Poza tym nie kierowa³em siê takim wzorem, który wydaje mi siê sorry nieco b³êdny
W innym telepie o ¶rednicy zwierciad³a 114 mm, mo¿na stosowaæ okular 25 mm i otrzymywac bardzo ³adne obrazy !!! Wspó³czynnik ten wyniós³ by przy takiej metodzie obliczeñ 4,56, a nie 7, kieruj±c siê rozmiarem ¼renicy ludzkiego oka.
114 / 7 = 16,3 mm. Wynika³o by tego ¿e nie ma sensu korzystaæ z okularów powy¿ej 16mm. £ups - próbowa³em z 20 i 25. Piêkne obrazy, a co wiêcej w 25 by³o lepiej
203 / 7 = 29 mm. ??? jeszcze nie próbowa³em
==============
Skoro w 114 bardzo ³adnie sprawuje siê 25 mm okular, dawa³o by to wspó³czynnik - 4,56 mm. Je¿eli wiêc 203 podziele przez 4,56 otrzymam 44,5 mm. Z takiej teorii wynika tylko jedno - powinno byæ OK, a po to go zamówi³em, ¿eby to zweryfikowaæ w praktyce, bo to najlepszy sposób.
Nie bêdzie OK ? To siê sprzeda 8)
Podziel lepiej ¶rednicê lustra w mm przez aktualne powiêkszenie z danym okularem a wtedy uzyskasz rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej, nie inaczej :shock: :salu:
a wiêc
dla lustra 114 mm i ogniskowej 900 mm
okular 4 mm - powiêkszenie = 225 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 0,51
okular 6,5 mm - powiêkszenie = 138 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 0,83
okular 10 mm - powiêkszenie = 90 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 1,27
okular 20 mm - powiêkszenie = 45 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 2,53
okular 25 mm - powiêkszenie = 36 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 3,17
okular 40 mm - powiêkszenie = 22,5 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 5,06
dla lustra 203 mm i ogniskowej 800 mm
okular 4 mm - powiêkszenie = 200 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 1,01
okular 6,5 mm - powiêkszenie = 123 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 1,65
okular 10 mm - powiêkszenie = 80 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 2,54
okular 20 mm - powiêkszenie = 40 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 5,07
okular 25 mm - powiêkszenie = 32 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 6,34
okular 40 mm - powiêkszenie = 20 razy, rozmiar ¼renicy wyj¶ciowej = 10,15
chyba przedobrzy³em, ale mjestem bardzoooo ciekaw tego w praktyce
Je¶li podzielisz 203 mm przez 7 otrzymasz 29 mm i tyle mo¿e mieæ max. Twój okular. Dla porz±dku powiem tylko, ¿e tu Darek machn±³ b³±d polegaj±cy na tym, ¿e 29 które wysz³o to powiekszenie 29x a nie mm i jak ju¿ wiadomo dopiero 800mm/29x=27,6mm okularu.
ps. my¶lê nawet, ¿e ten 40mm to wcale taki g³upi nie jest bo wykorzystuje na max nasz± ¼renicê.
kto¶ ma ¼erenicê 7 wpada 7, kto¶ ma 7,5 wapada 7,5 kto¶ ma 8 wpada 8 :lol:
my¶lê nawet, ¿e ten 40mm to wcale taki g³upi nie jest bo wykorzystuje na max nasz± ¼renicê. Tylko praktyczne sprawdzenie okularu mo¿e byæ tu jedynym rozs±dnym rozwi±zaniem tego dylematu.
Ooops ,sorry mia³o byæ powiêkszenie 29x. :salu:
Darku ty masz Soligora o tych samych parametrach.
Mam dwa pytania
1. Czy stosujesz do niego Barlowa i czy je¿eli tak to jak siê sprawuje i kto jest jego producentem ?
2. Jakie okulary znajduj± siê w oryginalnym komplecie ?
1. Dwukrotny Soligora - do¶æ dobry przy mniejszych powiêkszeniach , przy wiêkszych wprowadza trochê denerwuj±cego koloru ( achromat).
2.W zestawie nie mia³em ¿adnego okularu ( wg mnie ogromna zaleta) , po doradzeniu przez Janusza na pocz±tek kupi³em Soligora 6 mm i Sp 18mm( rosyjski).Obecnie do kompletu mam lantana 3.8 do planet i ED 25 mm do DS, oba Soligora.
Testowa³em w Bieszczadach Antaresa 14 i 18 mm i na pewno który¶ z nich bêdzie moim nastêpnym okularem do DS,prawdopodobnie 14 mm.
Widok przy polu 82° jest naprawdê powalaj±cy , tak¿e cena jest bardzo przyzwoita .
Ja jestem na etapie dokupowania okularów.
Od Mardudusa uzywa³em ED 7,5 mm, ale ten okular jest rzeczywi¶cie tylko do planet. Na DS obraz nie by³ zadawalaj±cy. Sam siê zastanawiam nad szerokok±tnym Antaresem, ale do dzi¶ jeszcze siê nie decydowa³em na ogniskow±. Nie wiem jakie powiêkszenie by³o by odpowiednie. Poza tym przez my¶l przeszed³ mi te¿ model 67° w cenie 350 z³., bo to jednak prawie 2 razy taniej od 82°.
Wiadomo pole widzenia musi byæ cudowne. Widzia³em kiedy¶ jeszcze u Uniwersa³a - tak, tak dok³adnie nie pomyli³em siê w pisaniu u Uniwersa³a model co¶ ok 88-90° i by³em pod wielkim wra¿eniem samego obrazu jaki i jego rozmiaru! Mia³ jeden dla klienta czy co¶ podobnego ;-)
Do Optisana producent do³±cza 2 okulary PL, 10 i 25 mm i to na pocz±tek wystarcza. Do³o¿y³em ju¿ 20, 40 w trasie. Oryginalne Optisanowe PL 4 i 6,5 nie s± zadawalaj±ce. 6,5 mm ujdzie w t³oku, ale 4 to ju¿ zupe³ny mikroskop.
Wiadomo pole widzenia musi byæ cudowne. Widzia³em kiedy¶ jeszcze u Uniwersa³a - tak, tak dok³adnie nie pomyli³em siê w pisaniu u Uniwersa³a model co¶ ok 88-90° i by³em pod wielkim wra¿eniem samego obrazu jaki i jego rozmiaru! Mia³ jeden dla klienta czy co¶ podobnego ;-) Wide-Field?
Tak. By³ to szerokok±tku okular sprowadzony z zachodu dla jakiego tam klienta za 1000 z³. Ale by³ to tylko przypadek, który umo¿liwi³ mi zobaczenie takiego cudeñka :lol:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl