Optisan Star 800/203 IV 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

http://optisan.astronomia.pl/grafiki/teleskopy/800203/zdjecie_005_male.jpg

Najwiêkszy z dostêpnych teleskopów oferuje nam najwiêksze mo¿liwo¶ci obserwacyjne. Du¿e lustro o ¶rednicy ponad 20 cm (8 cali) umo¿liwi nam obserwacje nie tylko podstawowych obiektów dostêpnych w poprzednich mniejszych modelach lecz równie¿ bêdziemy mogli pokusiæ siê o obserwacje ksiê¿yców Marsa, Urana czy ksiê¿yca Neptuna. Teleskop Optisan 800203 IV posiada du¿± ¶wiat³osile (f/4) i dziêki temu nadaje siê idealnie do obserwacji takich obiektów jak mg³awice, galaktyki czy komety. Dziêki du¿emu polu widzenia i mo¿liwo¶ci stosowania ma³ych powiêkszeñ szybko odnajdziemy dowolny obiekt, a otrzymany w okularze obraz bêdzie wysokiej jako¶ci. U³atwi to nam lunetka celownicza (6x30), któr± nale¿y przed wieczornymi obserwacjami dok³adnie ustawiæ.
Bardzo wa¿nym elementem jest prawid³owe ustawienie teleskopu i zorientowanie z biegunem pó³nocnym. U³atwi to nam w tym modelu specjalna lunetka biegunowa, przy pomocy której ustawiamy o¶ teleskopu na gwiazdê Polarn±. Przy dok³adnym wypoziomowaniu teleskopu (poziomica w statywie), za pomoc± przek³adni ¶limakowych mo¿emy dowolnie i bez wiêkszego wysi³ku przesuwaæ teleskop w dowoln± stronê. Ciekawym dodatkiem do teleskopu s± specjalne klamry, które umo¿liwiaj± nam szybkie ustawienie teleskopu oraz zablokowanie go w dowolnym miejscu. Teleskop wyposa¿ony jest równie¿ w mikroruchy umo¿liwiaj±c proste drobne korekty ustawienia teleskopu przy obserwacjach.
Teleskop umo¿liwia nam obserwacje wielu obiektów astronomicznych przy u¿yciu wielu powiêkszeñ. Standardowo do teleskopu otrzymujemy 2 okulary Plössl o ogniskowych 10 i 25 mm., daj±ce powiêkszenia odpowiednio 32 i 80 razy. Do teleskopu mo¿na zamówiæ dodatkowe okulary, które zapewni± wiêkszy komfort obserwacji. Polecamy g³ównie okulary typu Plössl o ogniskowych (4 i 20 mm), które dadz± nam powiêkszenia odpowiednio: 200 i 40 razy. Do teleskopu mo¿na równie¿ zamówiæ soczewkê Barlowa. Teleskop przeznaczony jest g³ównie do obserwacji obiektów typu "DeepSky" i za jego pomoc± zobaczymy wszystkie obiekty katalogu Messiera oraz du¿± czê¶æ katalogu NGC. Obiekty jak np. gromady kuliste s± widziane z gwiazdami na obrze¿ach (M3, M13, M92). Bardzo ³adnie prezentuje siê w teleskopie mg³awice M27 i M57. Du¿a rodzielczo¶æ teleskopu umo¿liwia nam obserwacje „ciasnych" uk³adów podójnych jak epsilon 1 i 2 Lutni (2,5 i 2,3").

http://optisan.astro...a.pl/800200.htm
Cena: 2.499,00 z³ (komplet)



Mg³awice TAK, ale z filtrem UHC lub OIII (albo mg³awiczki) :)
Planety ,TAK ale po przes³oniêciu diafragmy (Mars , Jupiter) Saturn bêdzie piêkny .
Galaktyki , TAK ale w dobrych warunkach (inaczej bêd± mgie³ki)
Gromady otwarte i kuliste , TAK i do tego mogê ten teleskop poleciæ .
Inne Messiery TAK , w dobrych warunkach .( pamiêtajcie ¿e ich jasno¶æ wacha siê od 4 do 11.5 Mag)
Phobos i Deimos NIEE , no chyba ¿e przerobi kto¶ monta¿ i nagra Avika na dobre CCD .
Sam monta¿ wydaje siê licheñki i obawiam siê ¿e bêdzie chwia³ siê mocno na wietrze !! . Sprawdzali¶my z kolegami podobny wyrób Meade i te¿ siê telepa³ .Najlepiej w tej klasie wypad³ monta¿ Soligora . Niemniej bior±c stosunek ceny do jako¶ci mo¿na ten teleskop poleciæ . Na pocz±tek mo¿e byæ i nikt kto go kupi nie zniechêci siê do astronomii (Choæ za rok lub dwa bêdzie chcia³ co¶ lepszego )

Mg³awice, TAK, - musz± byæ dobre warunki

Planety, TAK ("ale po przes³oniêciu diafragmy (Mars , Jupiter) Saturn bêdzie piêkny"). Z przys³oniêciem nie sprawdza³em, ale i tak ostatnim razem gdy ogl±da³em Saturna zaraz po zachodzie S³oñca zrobi³ na mnie niesamowite wra¿enie. Tym bardziej i¿ od razu by³y widoczne jego ksiê¿yce (o pier¶cieniach nie wspominam co jest tutaj chyba oczywiste)

Galaktyki , ("TAK ale w dobrych warunkach (inaczej bêd± mgie³ki)"), dok³adnie tak jest

Gromady otwarte i kuliste , ("TAK i do tego mogê ten teleskop poleciæ.") ¦licznie wygl±da M13. M35 gdy by³ obok Jowisz te¿ ³adnie wygl±da³a.

Inne Messiery ("TAK, w dobrych warunkach. Pamiêtajcie ¿e ich jasno¶æ wacha siê od 4 do 11.5 Mag") Nic dodaæ, nic uj±æ

Phobos i Deimos ("NIEE, no chyba ¿e przerobi kto¶ monta¿ i nagra Avika na dobre CCD.") Mars extra, o ksiê¿ycach nawet nie my¶la³em, chod¼ CCD wszystko jest mo¿liwe.

"Sam monta¿ wydaje siê licheñki i obawiam siê ¿e bêdzie chwia³ siê mocno na wietrze !!"
Nie by³ on wtedy do¶æ dobrze ustawiony i polegali¶my na tym co producent sam posrkêca³. Kilka ¶rób zosta³o niedokrêconych. Poza tym ka¿dy przez ca³y dzieñ nim macha³ w ka¿da stronê.
Na dworze po ponownym ustawieniu i wypoziomowaniu by³ ju¿ bardziej stabilny. Luzy s± - nie ukrywam, ale do¶æ szybko "wygasaj±". Przy silnym wietrze, mog± wyst±piæ ma³e drgania. W mojej domowej wersji, teleskop jest stabilny.

"Na pocz±tek mo¿e byæ i nikt kto go kupi nie zniechêci siê do astronomii". Jest ju¿ w Polsce kilka sztuk. Sam czekam na opinie.

Witam Marku :D
Czy wiesz ju¿ co¶ na temat mo¿liwo¶ci zakupu samej g³owicy tego monta¿u i oczywi¶cie ceny :?:
A jak z napêdem :?:
Pozdrawiam



Jak wiesz produkcja jest na Tajwanie i jedyn± mo¿liwo¶cia zakupu samej g³owicy bêdzie sprzedanie teleskopu w 2 kawa³kach. Zaraz pomy¶le jak to zrobiæ, podzwoniê i co¶ wstawiê na forum.

Najwa¿niejsze aby znalaz³ siê klient na sam± tubê z 800/203 z wyci±giem i obejmami. Zainteresowany wcze¶niej klient od samej tuby, mimo wys³ania e-maila milczy.

A wiêc jest tak.

Roz³o¿y³em teleskop na elementy pos³uguj±c siê porównaniami z modeli 750/150 oraz 900/114. Wynika z tego, ¿e najdro¿szym elementem teleskopu jest tubus, który kosztuje ok. po³owê warto¶ci teleskopu, potem mamy g³owice ok. 33%, nastêpnie statyw 12% oraz okulary 7% warto¶ci. Wynika z tego, ¿e w przypadku tego modelu muszê sprzeda¿ minimum 2 elementy, aby móc go sprzedaæ. Tymi elementami jest g³ównie tubus w cenie 1.300 z³. oraz g³owice w cenie 820 z³. Okulary oraz statyw aluminiowy mogê pozostawiæ na pó¼niej.

Nie wiem czy dobrze ustali³em cenê tego teleskopu na czê¶ci. Wydaje mi siê, ¿e proporcje dobra³em dobrze. W AstroKraku tuba optyczna kosztuje z Soligora 1.490 z³.

Zastrzegam sobie prawo do zmiany tych cen.

My¶la³em ¿e bêdzie taniej ni¿ w Krakowie :(
A jeszcze pisz± ¿e tamten lepszy chocia¿ testów porównawczych nie dokonano.
Dobrze a jak wyg³±da sprawa oryginalnego napêdu do tego monta¿u?
Pozdrawiam

Faktycznie , pamietam ¿e Marek mówi³ o tym ¿e monta¿ jest mocno "wymacany" przez zwiedzaj±cych Festiwal . Pozostaje zatem poczekaæ a¿ kto¶ pojawi siê na zlocie i przetestowaæ ca³y zestaw w warunkach bojowych . Szkoda ¿e Marek nie mo¿e byæ w Jod³owie bo sprawa by³aby jednoznacznie wyja¶niona .

Marku przyjed¼ do Jod³owa i przywie¼ ten telep.
A jak nie mo¿esz to go pode¶lij przez umy¶lnego i my go ju¿ przetestujemy :whip: :wink:
Pozdrawiam

Fakt, ¿e macantów sprzêtu by³o wielu z pewno¶ci± móg³ wp³yn±æ na stabilno¶æ monta¿u. Czekam jednak na prawdziwy test porównawczy.

Po Jod³owie te¿ bêd± imprezy. :)
Jak wiecie bardzo chêtnie bym przyjecha³, lecz obowi±zki s³u¿bowe mi na to nie pozwalaj±. Obiecuje, ¿e wcze¶niej czy pó¼niej Optisan przyjedzie na najbli¿szy ze zlotów. Bêdzie wiêc do porównywaæ, ruszaæ, obracaæ, próbowaæ przewróciæ itd.

Oczywi¶cie sprzêt bêdzie te¿ odpowiednio przygotowany, dokrêcony i nasmarowany jak trzeba. Po prostu zabiorê swój domowy (testowy) egzemplarz.

"Dobrze a jak wyg³±da sprawa oryginalnego napêdu do tego monta¿u?"
- nic nie mogê siê dowiedzieæ. Sprawa jest martwa

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl