Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Mam krótkie pytanko: cóz to jest takiego NGC5128??? domyslam siê ze jeden obiektów DS ale gdyby kto¶mi to opisal dok³adniej.... Widzia³em zdjêcie tego tworu i szczêka mi opad³a - wyglada niesamowicie- to jedna z takich rzeczy, na które mozna siê gapiæ godzinami. Poprosze o jakie¶ szczegó³y tego obiektu -moze odleg³o¶æ, przez jaki sprzêt jest osiagalny itp. Z góry dziêki!!!
Pewnie to jaka¶ urokliwa mg³awica albo galaktyka czy jaka¶ ciekawa gromada, nie mam pod rêk± atlasu ani programu, ¿eby sprawdziæ. Ale musisz byæ ¶wiadom jednej rzeczy: tego typu obiekty NIE wygl±daj± w teleskopie tak, jak na zdjêciach, szczególnie nie ma co liczyæ na kolory. Nasze oczy uzbrojone nawet w teleskop nie s± w stanie pokazaæ tego samego, co klisze czy przetworniki elektroniczne [CCD, video] dysponuj±ce d³ugim czasem ekspozycji. Niektórych mg³awic nie da siê w ogóle dostrzec w teleskopie bez u¿ycia specjalnych filtrów. Galaktyki spiralne strukturê ramion ujawniaj± dopiero w sporym sprzêcie ¶rednicy rzêdu pewnie 300mm i to w dobrych warunkach [np. góry]. To, co bêdziesz widzia³, bêdzie i w du¿ym, i w ma³ym sprzêcie widoczne przewa¿nie jako mlecznobia³a mgie³ka. Ale np. o ile w lornetce gromada kulista M13 jest widoczna jako kulka waty, to w teleskopie mo¿na z niej wydobyæ pojedyncze gwiazdy. Podobnie jest z niektórymi innymi obiektami, jest wiêc o co walczyc z t± wielko¶cia sprzêtu, nie mówi±c o tym, ¿e ze wzrostem kalibru naszej "armaty" ro¶nie tez ilo¶æ obiektów, które mo¿emy namierzyæ... Pozdrawiam
-Jaros³aw
NGC5128 to galaktyka w gwiazdobiorze Centaura.
Niestety z naszego kraju jest niewidoczna.
Jej jasno¶æ wskazuje, ¿e mo¿na obserwowaæ j± ju¿ przez lornetkê.
Wiêcej danych po angielsku
http://www.seds.org/.../ngc/n5128.html
Zainstaluj sobie jaki¶ program-planetarium. Polecam Cartes du Ciel, ew. SkyMap. Mo¿na tam podpi±æ katalogi ze zdjêciami. Masz wtedy w zasiêgu kilku klikiêæ informacje o obiekcie i jego ³adne zdjêcie.
P.S.
NGC to skrót od "New General Catalogue"
Heniek (je¶li mogê siê tak zwracaæ)- dziêki za informacjê! Przegl±da³em zdjêcia wielu obiektów ale ten zrobi³ na mnie naprawdê wra¿enie. Wiem ju¿, ¿e podobne zdjêcia sa nasycane sztucznie kolorami i nasz wzrok nie zarejestruje takich bajecznych widoków na ¿ywo.... Czy takie zdjêcia gdzie obiekt naprawde widaæ b. wyra¼nie i jest sporej wielko¶ci sa wykonywane wy³±cznie przez teleskopy umieszczane na orbicie czy z tych naziemnych jest mo¿liwe uzyskanie takich efektów??
Tadeusz,
Kliknij na link temacie PiotraPe lub masz tu i zobacz co mozna zrobiæ w Polsce:
http://republika.pl/piotrpe/
Wiem ju¿, ¿e podobne zdjêcia sa nasycane sztucznie kolorami Mylisz siê bracie. Te kolory na prawdê istniej±. Widz± je jednak tylko czu³e detektory i klisze fotograficzne.
Znasz powiedzenie ...W nocy wszystkie koty s± czarne?
pozdrawiam
Dziêki Adam. Przejrza³em juz link Piotra i Twój. Z angielskim- astronomicznym radze sobie z trudem ale co nieco wy³apa³em z opisu na stronie Piotra:-) mam oczywi¶cie tysiac innych pytañ ale spróbujê najpierw poczytwæ podstawy o galaktykach a potem ew. zabiorê Wam jeszcze czas -teraz zadawa³bym pewnie dziecinne pytania ;D Czy niebo nad Australia (poza oczywi¶cie dostêpem do obserwacji zupe³nie innych obiektów) daje duzo lepsze mozliwo¶cii pogodowo-atmosferyczne??? Pewnie maja mniej zanieczyszzceñ, inna wilgotno¶æ itd?
Z pewno¶ci± maj± lepiej. Troche mo¿e im przeszkadzaæ piach z pustyñ niesiony wiatrem ;). Je¼dzi³em kiedy¶ troche po Turcji, w ¶rodkowej Anatolii [klimaty te¿ trochê stepowo-pustynne] przewa¿nie piêkne, bezchmurne niebo, tylko spore zapylenie nisko nad horyzontem, widaæ szczególnie, jak siê na jak±¶ samotn± górê wycz³apie, np. na jaki wygas³y wulkan ze 3ty¶. metrów ;) Ale niebo mo¿e byc niesamowite, to fakt.
Wracaj±c do kwestii kolorów mg³awic: one s± prawdziwe, tylko jak Piotr napisa³ nasze oczy s± za s³abe by je dostrzec, nawet wzmocnione teleskopem, po ciemku widzimy wszystko szare i kropka. Inna sprawa, ¿e "sztuczne" detektory mog± mieæ ró¿na charakterystykê widmow±, wiêc na wyj¶ciu mo¿emy otrzymaæ nieco ró¿ne zabarwienie np. u¿ywaj±c ró¿nych klisz, inaczej na¶wietlaj±c itp. Pozdrawiam
-Jaros³aw
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl