Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Tekst pochodzi z Wiadomosci an WP.PL
Wtorek, 28 grudnia 2004
Koniec ¶wiata 13 kwietnia w pi±tek?
PAP 06:50
Asteroid 243 Ida sfotografowany przez sondê Galileo
(fot. AFP)
http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/8257/asteroid_galileo_130.jpg
Pierwszy raz w historii NASA og³osi³a "¿ó³ty alarm" na swej skali kosmicznych zagro¿eñ: astronomowie odkryli ¿e na kursie Ziemi znajduje siê planetoida o ¶rednicy 400 m. Prawdopodobieñstwo kolizji szacowane jest na razie na 1 do 20, ale stale ro¶nie - pisze "Gazeta Wyborcza".
Katastrofa ma nadej¶æ za 25 lat, w pi±tek 13 kwietnia 2029 roku. Sprawcê zagro¿enia, asteroidê 2004 MN4, wykryto w lipcu w obserwatorium na szczycie Kitt Peak w Arizonie, ale po dwóch nocach astronomowie stracili j± z oczu. Nikt wtedy jeszcze nie przeczuwa³ niebezpieczeñstwa.
18 grudnia rozpêdzony kawa³ek kosmicznego gruzu ponownie dostrzegli astronomowie z Australii. Asteroida by³a w odleg³o¶ci 14,5 mln km. Ma ¶rednicê ok. 400 metrów, jest wiêc dziesiêæ razy mniejsza ni¿ obiekt, który 65 mln lat temu by³ sprawc± wymarcia dinozaurów, ale te¿ dziesiêæ razy wiêkszy ni¿ meteoryt tunguski, który w 1908 r. pokotem po³o¿y³ dwa tysi±ce hektarów syberyjskiej tajgi.
Kiedy po kilku dniach obliczono wstêpne parametry orbity planetoidy, zosta³a z miejsca zaliczona do potencjalnie niebezpiecznych: w 2029 roku mo¿e min±æ Ziemiê o w³os. Ale mo¿e te¿ w ni± uderzyæ. Je¶li wpadnie do morza, wywo³a potê¿ne tsunami lub trzêsienie ziemi. Je¶li trafi w du¿± metropoliê, nie zostanie tam kamieñ na kamieniu.
W Wigiliê NASA wystosowa³a ostrze¿enie, w którym ryzyko zderzenia oceni³a na 1 do 300. W mediach przesz³o to bez wiêkszego echa, byæ mo¿e dlatego, ¿e w ostatnich latach naukowcy nieraz ostrzegali przed asteroidami, a po dok³adniejszych obserwacjach wykluczali mo¿liwo¶æ kolizji.
Tym razem ryzyko katastrofy nie tylko nie zosta³o wykluczone, ale ros³o wraz z nap³ywem ¶wie¿ych informacji z obserwatoriów ca³ego ¶wiata. Kiedy Amerykanie koñczyli wigilijn± wieczerzê, prawdopodobieñstwo zderzenia oceniano ju¿ na 1 do 60. W pierwszy dzieñ ¶wi±t stawka wzros³a na 1 do 43, a wczoraj rano NASA alarmowa³a, ¿e wynosi 1 do 37. - To tyle, co szansa na wylosowanie liczby w ruletce - bagatelizowa³ kto¶ zagro¿enie w internetowym serwisie mi³o¶ników nieba. - Ale tutaj stawk± jest nasze ¿ycie - odpowiada³ kto¶ inny. - Wed³ug moich obliczeñ jest jeszcze gorzej: 1 do 20 - powiedzia³ "Gazecie Wyborczej" dr Ireneusz W³odarczyk z Planetarium ¦l±skiego w Chorzowie. (PAP)
a tutaj dalsza czêsæ artyku³u na stronie Gazety Wyborczej
W dziesiêciostopniowej skali Torino kosmicznych zagro¿eñ (odpowiednik skali Richtera dla trzêsieñ ziemi) planetoida otrzyma³a czwarty stopieñ, najwy¿szy w historii. Oznacza to tzw. ¿ó³ty alarm, przy którym astronomowie powinni zwróciæ na planetkê szczególn± uwagê, a politycy - pomy¶leæ o stworzeniu planu ratunkowego dla Ziemi. Zanim jeszcze zapali siê "czerwony alarm", tj. zderzenie stanie siê ca³kowicie pewne.
Na szczê¶cie w poniedzia³ek Jeff Larsen i Anne Descour z Spacewatch Observatory ko³o Tuscon w Arizonie odkryli s³ab± plamkê asteroidy 2004 MN4 na archiwalnych zdjêciach nieba z marca. Te nowe dane o wcze¶niejszej pozycji planetki w rachunkach przewa¿y³y szalê na korzy¶æ Ziemi. - Przeleci ona wprawdzie bardzo blisko Ziemi, ale zderzenie w 2029 roku zosta³o wykluczone - poinformowa³ Ron Baalke z NASA. "Co za ulga, mo¿na wreszcie spokojnie pój¶æ spaæ" - napisa³ jeden z astronomów na internetowym forum, gdzie z godziny na godzinê aktualizowano rachunki.
Pozosta³a jeszcze niepewno¶æ, czy nie dojdzie do zderzenia w drugiej po³owie XXI w., ale szacowane ryzyko zmala³o do tego stopnia, ¿e asteroida dosta³a w tej chwili najni¿szy, 1 stopieñ w skali kosmicznych zagro¿eñ Torino. - Tak samo sklasyfikowane s± jeszcze dwie inne planetoidy o podobnych rozmiarach. Do ewentualnych zderzeñ mo¿e doj¶æ w latach: 2044, 2053, 2091 i 2101 - informuje dr. Ireneusz W³odarczyk z Planetarium ¦l±skiego w Chorzowie.
Planetka 2004 MN4 znajduje siê obecnie w konstelacji Rze¼biarza, dobrze widocznej z pó³kuli po³udniowej, ale od 10 stycznia bêdzie mo¿na ju¿ wypatrzyæ równie¿ u nas.
Wiêcej w internecie:
http://neo.jpl.nasa.gov/Kalkulator skutków zderzenia Ziemi z asteroid±:
http://epic2.ece.arizona.edu/~rmarcus/cgi-...-bin/crater.cgico o tym s±dzicie :?: prawdzimy alarm NASA czy sciema prasy i portali internetowych :?:
Pozdrawiam :salu:
1. alarm ju¿ odowo³any
2. mamy ju¿ tutaj topic o tym temacie :?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl