Namiot gara¿owy na obserwatorium 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Pomys³ na obserwatorium przyszed³, gdy doszed³em do wniosku, ¿e po ok³adaniu siê cerata na sznurkach na podwórku moje oko nadal nie by³o wystarczaj±co przystosowane do ciemni. Latarnie przy drodze skutecznie przeszkadzaj± oczom (niebu chyba nie robi± a¿ tak wielkiej szkody jak oczom,bo zasiêg go³y okiem jest powy¿ej 5 M, a s± to obrze¿a niewielkiego miasteczka). Pomys³ bazowa³ na zmodyfikowanej wersji PoorManObservatory. Ró¿nica mia³a polegaæ na dobudowaniu dachu, równie¿ z materia³u i stworzeniu w nim luk zapinanych na zamki co umo¿liwia³oby obserwacje w konkretnych kierunkach przy zachowaniu maksimum ciemno¶ci w ¶rodku. Podzieli³em siê pomys³em z otoczeniem i okaza³a siê, ¿e do tych celów prawdopodobnie nada siê spisany na straty stary namiot na malucha (namiot gara¿owy)...:P Planuje zrobiæ w nim wentylacjê, oraz w dachu (brezent) wykonaæ odpowiednie zamki na otwierane luki. Co s±dzicie o takim pomy¶le ? :) Fotki powinny siê pojawiæ wraz z postêpem w budowie :)



No w³a¶nie tez o tym my¶lê. Tylko ja mam zamiar u¿yæ plandekê i z niej uszyæ bo mi chodzi o to aby teleskop przechowywaæ pod plandek± tylko w lecie i te¿ z odsuwanym dachem tylko jak zrobiæ ¿eby to siê nie przewróci³o. :Boink: . Chyba podobnie jak namiot rurki i ¶ledzie :rolleyes: .

mój nowy nurt to adaptacja tego ( http://www.allegro.pl/item431002751_pawilo...i_cena_hit.html ) do celów astronomicznych. Trzeba bêdzie zmieniæ na pewno materia³, ale konstrukcja jak za 100 z³ mo¿e byæ :)


mój nowy nurt to adaptacja tego ( http://www.allegro.pl/item431002751_pawilo...i_cena_hit.html ) do celów astronomicznych. Trzeba bêdzie zmieniæ na pewno materia³, ale konstrukcja jak za 100 z³ mo¿e byæ :)

Odradzam. Rama tej konstrukcji dzia³a jak normalna rama dopiero po opieciu materia³em. Bez niego zachowuje sie jak niez³±czone patyczki jeden na drugim. Co gorsza, sam materia³ równiez nic nie zmieni, jezeli nie jest za³o¿ony na rame dok³adnie w miejscach zszyæ okre¶laj±cych jego kszta³t. Je¿eli Usuniesz rurki konstrukcji dachu to os³abisz juz skrajnie ¶ciany, a tych nie wzmocni materia³ nie za³o¿ony na ca³o¶c.

Pozdrawiam.



Rzeczywi¶cie - kto¶ te¿ mi to odradzi³ niedawno. Jednak wracam do konstrukcji opartej na aluminiowych ³±cznikach z tego gara¿u namiotowego. Szykuje siê co¶ na kszta³t klatki... ale zobaczymy, zobaczymy
Ten post by³ edytowany przez Popcio dnia: 11 September 2008 - 22:00
Hans ma racjê. Wszystkie namioty ogrodowe z Allegro, Castoramy itd, za te sumy (100z³) to nieporozumienie. Nie nadaj± siê zupe³nie do niczego, a ju¿ napewno nie na obserwatorium. S± bardzo niestabilne i nieodporne na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne, przedewszystkim na wiatr, i nie chodzi o huragan. Wystarczy byle powiew i zaczynaj± siê k³opoty. Wiem bo walczy³em z kilkoma wersjami na dzia³ce, skoñczy³o siê na drewnianej altanie, która s³u¿y dzielnie po dzi¶ dzieñ. Oczywi¶cie mo¿na pomin±æ ten problem, rozstawiaj±c namiot przed ka¿d± obserwacj±... Ale.. no mi by siê chyba nie chcia³o. :szczerbaty: Poza tym ¿ywotno¶æ konstrukcji drastycznie by spada³a.

Pepelito, wspomnia³e¶ ¿e chcia³by¶ przechowywaæ teleskop latem w takiej konstrukcji. Hmm... No powodzenia. :szczerbaty: Ale dajmy na to ¿e Twoja konstrukcja bêdzie odporna i w miarê szczelna. Nie wiem co dok³adnie chcesz tam przechowywaæ, ale trzeba pamiêtaæ, ¿e cokolwiek by to nie by³, bêdzie piek³o siê latem niemi³osiernie.

Pozdrawiam,
MB

Sam pomys³ na zbudowanie "miejsca do obserwacji" tanim kosztem (bo ciê¿ko to nazwaæ "obserwatorium"), trochê mnie zainteresowa³ i my¶lê ze temat warto rozwin±æ. Sam mam bardzo podobn± sytuacjê: niebo w miarê ³adne, tylko lampy uliczne celuj±ce w teleskop, które skutecznie zniechêcaj±. I rzeczywi¶cie warto by siê by³o czym¶ obudowaæ. Niestety na budowanie obserwatorium z prawdziwego zdarzenia, nie ma ¶rodków a tym bardziej czasu..

Popcio je¶li mia³by¶ jakie¶ ciekawe rozwi±zania pisz, ja równie¿ postaram siê gdzie¶ co¶ wyszperaæ na ten temat.

to zajrzyjcie tu: http://astro-forum.o...showtopic=22519
Ares pokaza³, ¿e mo¿na tanim kosztem wykonaæ takie tanie obserwatorium
jak±¶ opcj± jest jeszcze taki namiot: http://www.allegro.pl/item432290111_namiot...arski_kuba.html
lub taki: http://www.allegro.pl/item429936474_namiot...ski_attack.html
jako sk³adana "obudowa" na sam sprzêt

a to ju¿ namiastka kopu³y:


U mnie mia³o by to wygl±daæ tak:

dach jednospadowy zasuwany na zamek. 4 ¶ciany 1,5x2x2m. lub 1,5x2x3m. Namiot z pod³og± tak¿e z plandeki. Mia³ by s³u¿yæ do przechowywania sprzêtu w lecie jesieni i na wiosnê, w zimie oczywi¶cie nie. A co do drgañ, my¶lê ¿e nie bêd± takie wielkie bo w koñcu bêdzie sta³ na ziemi. W internecie mo¿na znale¼æ kilka takich budowli a o to 1 link.

http://www.buytelescopes.com/container. ... _tents.htm

Jak widaæ ten 2 nie jest trudny w budowie i mój bêdzie w³a¶nie podobny do takiego jak w 2 linku.

Co o takim wynalazku my¶licie macie jakie¶ pomys³y? Mo¿e inna budowa? mo¿e co¶ bardziej owalnego? Spróbuje zrobiæ rysunek.

mogê wiedzieæ dlaczego nie mogê daæ ca³ego linku?
To w takim wypadku dajê go 2 2 czê¶ciach trzeba obie skopiowaæ

http://www.buytelesc...m/container.asp?
dest=/manufacturers/kendrick/astronomy_tents.htm
Ten post by³ edytowany przez pepelito dnia: 12 September 2008 - 14:54
Ok wiêc mam ju¿ konstrukcjê. Jest taka ja w za³±czniku. 12 rurek prostych, 8 w kszta³cie litery L, oraz cztery ³±czniki. Byæ mo¿e mieli¶cie do czynienia z takimi rurkami (s± aluminiowe, kiedy¶ le¿aki robili z czego¶ takiego). Rurki maj± ró¿ne koñczenia: w±skie albo szerokie. W±skie wchodzi w szerokie oczywi¶cie, dodatkowo ¿eby ca³o¶æ siê trzyma³a s± dziurki na koñcach, w które po w³o¿eniu jednego elementu w drugi, wsadzamy zatrzask i ju¿ siê nie wysun±. Wiêc musia³em mieæ rurki ró¿nie zakoñczone (od tych o dwóch w±skich zakoñczeniach, przez rurki o zakoñczeniach w±ski i szeroki, po takie o dwóch szerokich zakoñczeniach). Czwórniki, które wykorzysta³em wchodz± w szerokie zakoñczenia (rysunek nieco myl±cy,l bo tam jest to szersze, ale to tylko dlatego ¿eby by³o widaæ gdzie czwórnik). Ca³o¶æ jest wyj±tkowo stabilna i nawet mo¿na j± przenosiæ dobrze chwytaj±c. Aha zapomnia³em ca³o¶æ ma jakie¶ 2x2x1.8 m (gdzie 1.8 wysoko¶æ). Razem z Synt± 8" spokojnie siê mieszczê, a i z 12" da³oby rade jak przypuszczam. Teraz ju¿ tylko zajmê siê obiciem sensownym, ¿eby mo¿na by³o ods³aniaæ dach i jako¶ wchodziæ/wychodziæ i postaram siê o jakie¶ zdjêcia. (Sory za model w Paincie zrobiony ale nie chcia³o mi sie otwieraæ do czego¶ takiego AutoCada :P )

http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img0908/min_modeldd61.jpg
Uwaga - pionowymi kreskami niebieskimi zaznaczy³em gdzie s± ³±czenia !

PS. Propozycje od sumasa kosztuj± ponad 300 z³. Patrz±c na to co zrobi³em to ca³o¶æ zamknie siê w 100 z³ (u mnie nawet mniej bo mia³em ju¿ rurki). Jakiekolwiek rurki by¶cie kupowali to jest ich kilka (polecam popatrzyæ na okolicznym skupie z³omu za takimi) i cena nie bêdzie wiêksza jak 50 z³. Dodaæ do tego ceratê (bo tym to obije bo jest nieprzepuszczalna dla ¶wiat³a), która kosztuje oko³o 5z³ za 5m2, a potrzeba oko³o 16-20 czyli daje to 16-20 z³. Wiêc ca³o¶æ pi razy oko 80 z³ max.
Ten post by³ edytowany przez Popcio dnia: 15 September 2008 - 10:24
A ja zakupi³em plandekê 40m2 co kosztowa³o 35z³. Bo tyle mi potrzeba. A u mnie bêdzie tylko jedna rurka poniewa¿ bêdzie wygl±da³o ja typowy namiot tz. jak sto¿ek. Mam wszystko opracowane. :D

U mnie ma wymiary 3x3x2, 2 metry to wysoko¶æ w najwy¿szym punkcie.

Za³o¿yæ w³asny w±tek ? Je¶li tak to proszê Moderatora o przeniesienie do nowego w±tku.
Ten post by³ edytowany przez pepelito dnia: 16 September 2008 - 21:01
Witam!

Przy obserwatorium "ze szmaty" trzeba koniecznie zwróciæ uwagê na kilka rzeczy:

Po pierwsze, sztywna konstrukcja - nie mo¿e byæ zbyt ma³o ³±czników, bo ca³o¶æ po prostu siê skrêci i z³o¿y. Nawet je¿eli sam szkielet wydaje siê staæ stabilnie - to to siê tylko wydaje! Po obci±gniêciu materia³em robi siê solidny ¿agiel i nawet lekki wiaterek potrafi z ca³o¶ci± wyczyniaæ prawdziwe cuda :rolleyes:

Po drugie, mocne przytwierdzenie do ziemi, w tym niezbêdne odci±gi. Inaczej wszytsko siê rozleci (dos³ownie) raz-dwa.

Po trzecie trzymanie sprzêtu w takim czym¶ to w naszych warunkach klimatycznych nieporozumienie. Tym bardziej, ¿e burze w lecie potrafi± byæ silne i je¶li nie chcesz wylewaæ deszczówki z tubusu to lepiej trzymaæ telepa pod twardym dachem.

Powodzenia :Salut:

W moim wypadku nie powinno byæ tak ¼le poniewa¿ ja robiê sto¿ek (graniastos³up trójk±tny) :Boink:

A co do trzymania sprzêtu ja go tam trzyma³ nie bêdê tylko polowe a co warto¶ciowsze bêdzie wnoszone
Ten post by³ edytowany przez pepelito dnia: 16 September 2008 - 22:25
Oczywi¶cie obserwatorium nie s³u¿y³o by za miejsce do przechowywania sprzêtu !!! :Boink: A ca³o¶æ mimo ¿e nie jest tego du¿o to jednak swoje wa¿y wiêc bior±c pod uwagê jeszcze do¶æ ciê¿k± ceratê raczej nie przewiduje wêdrowania obserwatorium po podwórku :szczerbaty:

Pierwsza wersja ju¿ stoi i siê sprawdzi³a. Jest ca³kowicie rozbieralna i do przeniesienia na plecach. Planuje zakup porz±dnej ceraty przez co zwiêkszy siê atrakcyjno¶æ wizualna ca³o¶ci bo na razie jest troche "byle jak", ale oczywi¶cie sprawno¶æ 100%.
Wiêc po kolei - rzut oka z przodu:
http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/76766f76a70d16edfdc24ec87cb36a10/trzut%20przedni.JPG
u¿yte klipsy (jedyne co musia³o byæ kupione 8 z³ za 14 sztuk)
http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/3fadc2a6f66e441cdd34f5b4c85adec5/tklips.JPG
oraz sposób ³±czenia rurek (ze starych szprych uformowane zatrzaski)
http://fotoo.pl/hosting-zdjec/img/ac57bca4178bbbff3808bdf67c6bdf44/tzatrzaski.JPG

wiem, ¿e obserwatorium nie robi wra¿enia, ale ca³o¶æ kosztowa³a mnie 8 z³, wiêc my¶lê daje to wiele do my¶lenia apropos mo¿liwo¶ci robienia czego¶ z niczego :)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl