Mam pytanko 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Mogê zrobiæ rysunki i opis do wykonania samemu okularu z pod¶wietlanym celownikiem do astrofoto.Nie wiem tylko czy jest kto¶ zainteresowany? 8) Rysunek musia³ by kyto¶ mi umie¶ciæ bo sam nie mam mo¿liwi¶ci. HAMAL



pytanko - jak jest pod¶wietlany ten "celownik" ; pytm z ciekawo¶ci bo mo¿e uda³oby siê zaadoptowaæ do szukacza

Pod¶wietlenie z boku diod± LED SMD z regulacj± natê¿ênia jasno¶ci przy pomocy potencjometru.

Powiedz jeszcze jak zrobiony jest krzy¿ ?. Taki pomys³ chodzi³ mi te¿ po g³owie ale nie doszed³ do koñca.
L.J.



A mnie uda³o siê kupiæ taki okular z podzia³k± i tez go chce przerobiæ na pod¶wietlanie , to okular z ruskiego mikroskopu ale fajne daje obrazy i podzia³ka jest odkrêcana co znacznie ulatwia przeróbki :)
http://obserwatorium.astro4u.net/graf/okularpodz1.jpg
http://obserwatorium.astro4u.net/graf/okularpodz2.jpg

P.S.
Czy kto¶ przerabia³ TALowski szukacz 8x50 na wymienne okulary ?

Celownik -z wy¶wietlacza Video (bañka) wj±³em siateczkê (trawiona chemicznie) wycio³em pasek.Ma oczka w krzta³cie plastra miodu o ¶rednicy oko³o 0.2mm,ostatnie to celownik.Trzeba gwiazdê utrzumaæ na ¶rodku,³atwiej ni¿ w przypadku krzy¿a który przes³ania j±.Do regulacji jasno¶ci mo¿na dodaæ tranzystor,bêdzie p³ynniej.

Nie bardzo jarzê ideii rozwi±zania. Siateczka tak, pasek te¿, ale co z tym zrobiæ ? Je¶li pasek z oczkami w kszta³cie plastra to bêdzie zas³ania³ sporo pola widzenia w okularze. Taki pasek, w przeciwieñstwie do wy¶wietlacza, bêdzie w okularze widoczny jako wiêkszy ni¿ w naturze. Jak wybraæ i ustawiæ centralny plaster w okularze ? Jak taki pasek zamocowaæ ?. Mam te¿ w±tpliwo¶æ czy pod¶wietlenie da odpowiednie rozproszenie obrazu na pasku. Rozproszenie ¶wiat³a na tak du¿ej powierzchni mo¿e mieæ zgubne skutki dla ogólnego 'wyd¼wieku'.
Mo¿e jeszcze kilka s³ów o pomy¶le ? A mo¿e s± ju¿ uwagi z obserwcji w praktyce ?
L.J.

Ja z "braku laku" krzy¿ w szukaczu zrobi³em z najcieñszej nici poliestrowej [nie bawe³nianej, by nie reagowa³a na wilgoæ] skutkiem tego krzy¿ jest do¶æ gruby [widzê dwie piêkne liny okrêtowe, no, mo¿e raczej sznurki ;)], ale bez przesady. Jest za to b. wyra¼nie widoczny w ka¿dych warunkach i nie wymaga pod¶wietlania. W szukaczu jest to OK., w okularze do prowadzenia mo¿e byæ dyskusyjne. Chocia¿ z tego, co czyta³em, prowadzi sie i tak po rozogniskowanym obrazie gwiazdy "celowniczej". Je¶li kto¶ chce cieñszy krzy¿, to mo¿e lepsze efekty da drut nawojowy 0.15mm. Mo¿na by go trochê oczy¶ciæ z emalii izolacyjnej i podtrawiæ, np. elektroliz± - banalne w domowych warunkach, wystarczy ma³y prostownik albo zasilacz i troche wody z sol±... Pozdrawiam
-Jaros³aw

Witam serdecznie. Rozumiem obawy ale ta siateczka jest naprawdê cienutka,a pasek ma szeroko¶æ jednego oczka.Drucik zwojowy 0.1mm przy ¶ciankach takiego oczka to gruby badyl.Te¿ obawia³em siê o o¶wietlenie ale okaza³o siê ¿e bezpodstawnie.Wa¿ny jest k±t i natê¿enie.Nawet s³abe gwiazdy s± widoczne na styku z o¶wietlonym celownikiem.Robiê zdjêcia przy pomocy lunety prowadz±cej za pomocê tego okularu i naprawdê sprawdza siê wy¶mienicie :). http://astro4u.net/y...y;threadid=1043
pozdrawiam

Reasumuj±c krzy¿ do szukacza powinien byæ do¶æ gruby aby by³ widoczny i nie musi byæ pod¶wietlany a krzy¿ do prowadzenia d³ugich ogniskowych musi byæ wykonany z subtelnych trawionych lub grawerowanych lini daj±cych siê dobrze ale subtelnie pod¶wietliæ na szklanej p³ytce ogniskowej.
Przy astrofoto im mniej ¶wiat³a widoczne w okularze tym lepiej, czyli im mniej bajerów ¶wieci w okularze tym lepiej, idea³em jest podwójny krzy¿ pod k±tem prostym z odleg³o¶ci± pomiêdzy nitkami odpowiadajac± maksymalnemu b³êdowi przy danej ogniskowej na który mo¿emy sobie pozwoliæ podczas prowadzenia ekspozycji aby jej nie poruszyæ ;D ;D ;D

Robi³em kiedy¶ eksperyment z w³óknem swiat³owodowym ¶wiat³owodu multimodowego. Szk³o takiego ¶wiat³owodu ma 62.5um grubo¶ci. W okularze wyglada³o jak konar na tle nieba. Szk³o jest odporne na wilgoæ wiêc odpadaj± problemy o jakich pisze Jarek. Wydaje siê, ¿e optymalnym rozwi±zaniem by³by ¶wiat³owód jednomodowy (9um) ale do pracy z nim potrzebny jest zapewne mikroskop. Pod¶wietlenie ¶wiat³owodu wzd³u¿ osi optycznej nie da efektu bo ¶wiat³o praktycznie nie opuszcza szk³a, mo¿e jaki¶ efekt da³oby boczne o¶wietlenie ale jest k³opot z krzy¿owaniem sie nitek ¶wiat³owodu o skoñczonej przecie¿ grubo¶ci. S±dzê, ¿e optymalnym rozwi±zaniem jest jednak pod¶wietlenie wytrawionych na szkle nitek o rozmiarze kilku, kilkunastu mikrometrów. Janusz, czy by³oby dla Ciebie problemem wykonanie kilku p³ytek szklanych z wytrawionym krzy¿em w oprawie pasuj±cej do szukacza ?
L.J.

To nie problem wykonawczy tylko cenowy i ilo¶ciowy, przy 10 sztukach PZO chce za tak± us³ugê trawienia z matrycy bajoñskie sumy id±ce w setki z³otych za sztukê :-(((

U¿ywa³em kiedy¶ okularu zrobionego w nast. sposób: Na cieniutkiej pleksi naci±³em delikatnie krzy¿ i pod¶wietli³em go z boku czerwonym LEDem (tak jak pod¶wietla³o siê kiedy¶ skale w starych radiach. Pleksi wmontowa³em w zwyk³ego 10mm Kelnera. Krzy¿ by³o widaæ znakomicie, jednak pleksi równie znakomicie zaciemni³a obraz gwiazd, wiêc gdy nie by³o, ¿adnej jasnej w pobli¿u to mia³em problem.
Obecnie u¿ywam tego samego okularu ale z krzy¿em z moich ;D w³osów przyklejonych do diafragmy. Nie jest to pod¶wietlane, ale przy napotykanej przeze mnie jasno¶ci nocnego nieba jako¶ sobie radzê.
Nie mniej marzeniem moim jest okular 9mm z pod¶wietlanym krzy¿em i regulacj± jego po³o¿enia z oferty Meade. Niestety w Europie kosztuje ok. 900 PLN.

Poci±gnijmy sprawê dalej. Czy szk³o na podk³ad dla krzy¿a musi byæ specjalnego rodzju ?. Zapewne powinno byæ cienkie, ale jak mo¿na by³oby je scharakteryzowaæ ? Czy zwyk³e szk³o okienne 0.5mm nadaje siê do tego celu ?
W firmie,w której kiedy¶ pracowa³em robi siê za pomoc± fotolitografii maski uk³adów scalonych oraz tranzystorów mikrofalowych wiêc przypuszczam, ¿e taki krzy¿ to dla nich pestka.
L.J.

A mia³o to byæ proste rozwi±zanie dla pocz±tkuj±cych. 8)

Jesli ktos mialby problem ze zdobyciem cienkiego i jakosciowo dobrego szkla to podrzucam pomysl z wykorzystaniem szybek jakie znajduja sie w ramkach do slajdow 6x6.
Uklony


A mia³o to byæ proste rozwi±zanie dla pocz±tkuj±cych. 8)

A nie mo¿na wyci±gn±æ takich cienkich "nitek" z kleju silikonowego na gor±co ? Pewnie by te¿ idealnie mo¿na by³o to pod¶witliæ.

Co do rysunków na szkle, proponuje naci±æ taki celownik no¿em diamentowym ( kiedy¶ na bazarach takie no¿e do ciêcia szk³a mo¿na by³o kupiæ za bezcen - teraz nie wiem. No¿e widiowe raczej siê nie naddaj± ).

Pzdr
£ukasz

Przerabia³em ju¿ robienie nitek. Ale nie z silikonu lecz z ramki od szybek do modeli. Technika wykonania pododna,a jako¶æ lepsza.

Ludzie, nie wiem, czemu upieracie siê przy krzy¿u na szkle [mówimy o rozwi±zaniach klasy zrób to sam]. to zawsze bêdzie trudno zrobiæ i pozostanie problem odblasków/strat swiat³a. My¶lê, ¿e krzy¿ z drutu/nitek/¶wiat³owodu itp. przyklejony do przes³ony polowej okularu bdzie zawsze prostszy do wykonania ni¿ jakie¶ szybki czy plexi. W przypadku prowadzenia tylko grubo¶æ jest problemem, ale z tym mo¿na sobie ³atwo poradziæ. Dla zrobienia pod¶wietlenia nie ma ¿adnego znaczenia, czy krzy¿ jest na szkle, czy "wisi" w powietrzu. Je¶li chodzi o inne materia³y, to kto¶ proponowa³ ¶wiat³owód, mnie przez skojarzenie przychodzi do g³owy w³ókno szklane z mat lub tkanin do laminowania [do robienia laminatu w szkutnictwie i modelarstwie]. Takie w³ókienko jest cieniutkie jak w³os i wytryma³e, tylko moze byæ kruche.
Ja bym obstawia³ zatem drut, jako najbardziej wytrzyma³y materia³, daj±cy siê wycieniæ. Zamiast miedziaka mo¿na by u¿yæ stalowego drutu, np. wyple¶æ z cienkiej linki stalowej [do dostania np. w Obi lub innych marketach budowlanych] i pocieniæ przez trawienie elektrolityczne domowym sposobem. Mo¿na by zej¶æ z grubo¶ci± jeszcze ni¿ej ni¿ z miedzianym drutem z transformatora. Ni¿ej podajê dok³adny przepis [nie sprawdza³em TEJ wersji w praktyce, ale robi³em PODOBNE rzeczy] na trawienie druciku:
1) bierzemy drut, przewlekamy go przez dziurki [zrobione szpilk±] w bokach plastikowego naczynka/pude³ka
2) bapinamy drut, otwory uszczelniamy klejem wodoodpornym
3) z blaszki wygiêtej w rynienkê robimy drug± elektrodê
4) umieszczamy j± wokó³ naszego drutu w naczyniu, zalewamy np. roztworem soli lub innego elektrolitu, warto dodaæ gliceryny
5) pod³±czamy ma³y zasilacz na kilka wolt [taki wtyczkowy do dostania na targu za 10-15z³], plus ³±czymy z naszym drucikiem, minus z blaszk±, w szereg dajemy jaki¶ ma³y opornik, najlepiej regulowany dla ograniczenia pr±du i trawimy
Uwaga! pr±d powinien byæ ma³y, pewnie rzêdu maks. 20-100 miliamper albo mniej, szczególnie pod koniec, bo inaczej spalimy drucik, nawet zanurzony w roztworze, poza tym drut nie bêdzie siê trawi³ równomiernie. Ca³o¶æ nie powinna siê zbytnio grzaæ, najlepiej jako opornika regulowanego u¿yæ odpowiednio dobranego potencjometru. Pozdrawiam
-Jaros³aw

W³a¶nie dla zrobienia pod¶wietlenia krzy¿a jest chyba najwa¿niejsze jak wykonany jest krzy¿. Naciête lub wytrawione szk³o stanowi naturalne miejsce gdzie za³amie siê ¶wiat³o 'wpuszczone' w krawêd¼ szk³a. np. przez boczne o¶wietlenie diod± LED. Jako¶ nie widzê jak mo¿na pod¶wietliæ krzy¿ 'wisz±cy w powietrzu. Chêtnie us³ysza³bym jakie¶ sugestie. Niech to tylko nie bêd± równie wirtualne pomys³y.
L.J.

Ja mam celownik pod¶wietlony w powietrzu i jest ca³kiem rzeczywisty.Nie rozumiem obaw z równomierno¶ci± o¶wietlenia a na szybce bêd± straty na obrazie. Ale LED musi byæ SMD,a nie zwyk³y moloch i w odpowiednim miejscu.

Zreszt± on nie ma byæ piekny tylko ma dzia³aæ.

P³ytki ogniskowe musz± byæ do¶æ grube a ryskê po diamencie (jest g³adka i nie chce ¶wiaciæ) napuszczamy biel± angielska roztart± z kropelk± pokostu, idealnie rozprasza ¶wiat³o w rysce :-)
Krzy¿ z drucików pod¶wietlamy dwoma Ledami pod k±tem oko³o 30-45*do p³aszczyzny krzy¿a oczywi¶cie od strony jego wciêæ i od strony obserwatora, tak pod¶wietla siê profesjonalne mikrometry pomiarowe z nici pajêczych w du¿ych obserwatoriach, kiedy¶ to by³y nawet 2 ¿aróweczki z malym autoransformatrorkiem, sam kiedy¶ pracowa³em na takim astrografie z 1906 roku z zaadaptowanym transformatorem z kolejki PIKO i chula³o jak z³oto 8)

Pod¶wietlenie to akurat najmniejszy problem. Wystarczy np. diodê LED umie¶ciæ z boku krzy¿a, os³oniêt± tak, aby jej ¶wiat³o nie pada³o bezpo¶rednio nam do oka. To, co trafi na nitki krzy¿a pozwoli nam po odbiciu z rozproszeniem dojrzeæ jego zarys. Aby uzyskaæ równomierne o¶wietlenie, mo¿na umie¶ciæ symetrycznie dwie diody... Krzy¿ nie musi byæ na p³ytce. Pozdrawiam
-Jaros³aw

zamiast trawienia proponujê drut miedziany pozbawiony emali pochodz±cy z ceewki zap³onowej cienki i daje sie przylutowaæ
pozdrówka

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl