Lunetka biegunowa "Polarscope" Soligora 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Na stronie
http://www.soligor.d...phtml?sprache=e
po wej¶ciu do katalogów (po lewej) i wybraniu dokumentu w pdf-ie dotycz±cego akcesoriów astronomicznych znajdujemy na pozycji 21 lunetkê biegunow± do monta¿u Soligora (nr kat. 49940). Proszê zwróciæ uwagê na zaprezentowany tam rysunek okolic bieguna niebieskiego (pó³nocnego i po³udniowego). Nie chodzi mi o to, ¿e obok Wielkiego Wozu i Kasjopei jest tam Octant, ale o centrum rysunku - wzajemne po³o¿enie Polarnej i bieguna niebieskiego. Niby nic szczególnego. Ale posiadaczy tej lunetki proszê o porównanie rysunku w katalogu Soligora z rysunkiem rzeczywi¶cie umieszczonym w lunetce.
Ja mam inaczej, ni¿ w katalogu, i przez d³u¿sz± chwilê zastanawia³em siê dlaczego. Czy wy te¿ macie inaczej w realu ni¿ na www?



Widzia³em rysunek na lunetce TomkaL w Losmady i tam by³o wszystko OK .
Pierwszy raz widzialem tak± lunetkê z rysunkiem i stwierdzam ¿e to rewelacyjny pomys³. Ta w Tomka monta¿u by³a super wykonana.

U Ela nie ogl±dali¶my lunetki bo by³a wymontowana.
Dopiero pózniej kto¶ przytaszczy³ szukacz, to moze i lunetka siê pojawi³a.
Ta u TomkaL by³a bardzo dobra jak na mój gust.
Lepsza ni¿ inne.

Nie odjed¼my za daleko od g³ównego w±tku. To prawda, ¿e to ¶wietny pomys³. Wykonanie te¿ jest, zarêczam, solidne. Chodzi mi jednak o porównanie rysunku "oko³obiegunowego" w lunetce Soligora z niby tym samym rysunkiem, ale w katalogu na www Soligora (gdzie ta lunetka jest opisywana). Jest zasadnicza ró¿nica.  :-/
P.S. Dodam, ¿e w katalogu jest ¼le, a w lunetce jest cacy. Tylko ¿e trzeba by³o d³u¿szej chwili, abym zajarzy³, ¿e tak mam byæ (jak w lunetce). Jak nie odezw± siê tu jeszcze inni u¿ytkownicy, to sam oczywi¶cie opiszê "problem"   ;) .



Rysunek w lunetce biegunowej jest myl±cy, poniewa¿
w rzeczywisto¶ci linia ³±cz±ca biegun z Polarn± powinna
mierzyæ w Kassiopejê, a nie w dyszel U.M.. Tak jest u mnie.

Kapitanie, czy oto Ci chodzi³o?

Potwierdzam Darku. Mam ow± lunetke biegunow± Soligora w moim EQ-5( do którego idealnie pasuje) i nigdy nie wpad³em, ¿e rysunki z katalogu rzeczywi¶cie s± zupe³nie inne. W rysunku lunetki jest wszystko wporz±dalu. Piêæ przek±tnych tylnej czê¶ci wozu. W katalogu polarna jest po stronie Kasiopei wiêc do bani.

P.S. Wykonanie bardzo dobre a ten rysunek jest rzeczywi¶cie spektakularny.

Ten pierwszy to rysunek nieprawid³owy wyciêty z katalogu.
http://www.astronomia.net.pl/martel/polar_2.gif

Ten drugi to symulacja rysunku z lunetki:

http://www.astronomia.net.pl/martel/polar_1.gif

Kapitanie a jak tam twoja Synta - napisz jak ci sie sprawuje/podoba

Ja twierdzê ¿e rys. w katalogu jest poprawny, a w lunetce jest b³±d, luknijcie  do atlasu nieba, jak byk tam
stoi, ¿e Polarna le¿y pomiêdzy biegunem i Kassiopej±.
Te gwiazdozbiory s± tam nie potrzebne, wystarczy sam
krzy¿ centralny i znajomo¶æ dok³adnego po³o¿enia bieguna w okolicy Polarnej. Robiê to ka¿dorazowo jad±c na sesje zdjêciowe i nigdy nie mam z tym problemu,
a ustawiam biegun szukaczem od Mizara.

Tak to wygl±da w CdC. Wiêc czekamy na komenta¿ Darku.
http://www.astronomia.net.pl/martel/polar_3.jpg

Moja lunetka od  ¶.p. Bressera wygl±da podobnie jak ta El Capitano, brakuje jej tylko szkicu gwiazdozbiorów i strza³ek. Szukam w niej bieguna pomiêdzy Polaris a beta UMi. Kupi³em j± tylko po to, by skróciæ mêki przy ustawianiu monta¿u metod± dryftu przy fotografowaniu.
W rezultacie mêki przy "polar alligment" trwaj± nadal, tylko trochê krócej. Szczególnie frustuj±ce jest przypadkowe kopniêcie statywu w ciemno¶ciach po 1,5 godziny ustawiania:-)
Do obserwacji wystarcza³o mi do tej pory ustawienie za pomoc± szukacza.

pozdrawiam

Witam po dobowej, s³u¿bowej przerwie.
Uporz±dkujmy pogl±dy. Pozornie wyst±pi³a sprzeczno¶æ pomiêdzy tym, co pisze Leszek a tym, co pisze i za³±cza Martel. I tylko pozornie.
Otó¿ w katalogu Soligora na www.soligor.de i na pierwszym rysunku za³±czonym tu przez Martela (z tego w³a¶nie katalogu) mamy WIDOK PROSTY - Polaris jest po stronie Kasjopei, jak na prawdziwym niebie. Biegun niebieski ci±gle jeszcze na skutek precesjii osi ziemskiej zbli¿a siê do Polarnej, a wiêc jest na mapach i na niebie po stronie Wielkiego Wozu, a Polarna w kierunku od bieguna na Kasjopeê. Tak jest, powtarzam, w katalogu Soligora, na pierwszym rysunku Martela i w rzeczywisto¶ci na niebie.
W lunetce biegunowej, o której mowa (mo¿e w innych jest inaczej - nie wiem), oraz na drugim rysunku Martela biegun i Polarna s± zamienione miejscami TAK JAK TO WIDAÆ W TEJ ODWRACAJ¡CEJ PRZECIE¯ OBRAZ LUNETCE 4x20. Natomiast kierunki na narysowane w tym samym miejscu Wielki Wóz (w lewo, w dó³) i Kasjopeê (w prawo, do góry) s± dobre, bo gwiazdozbiory te S¡ TAM OBSERWOWANE DALEKO POZA POLEM WIDZENIA LUNETKI w postaci obrazu prostego go³ym okiem. Na tym rzeczywistym rysunku w lunetce tylko biegun i Polarna s± zamienione miejscami i znajduj± siê na pozycjach widzianych prawid³owo przez lunetkê odwracaj±c±. A z tak± mamy tu do czynienia. Na rysunku w katalogu mamy widok "z mapy nieba", a wiêc nie odpowiadaj±cy prawdzie widzianej ju¿ "w polu" przez lunetkê. Jest on, Leszku, poprawny kartograficznie, ale nie w tym zastosowaniu - przez lunetkê obraz jest odwrócony, wiêc rysunek te¿ powinien byæ odwrócony (tylko Polarnej i bieguna, bo Kasjopea i Wielki Wóz s± daleko poza polem widzenia lunetki).

Zatem w katalogu soligora na www jest tak, jak na mapie nieba i w rzeczywisto¶ci, czyli ¼le   :) , bo dla lunetki biegunowej odwracaj±cej obraz taki rysunek powinien byæ odwrócony (i jest w oryginalnej lunetce). Te kierunki na Wielki Wóz i Kasjopeê s± zawsze poprawne - takie jak w widoku prostym i na mapie nieba, bo nie obserwujemy ich przez lunetkê, ale zezujemy na nie go³ym okiem poza lunetk±.

W miêdzyczasie zauwa¿y³em faktyczny b³±d obydwu rysunków (chyba!? - poprawcie mnie je¶li siê mylê). Otó¿ na rysunku znajduje siê tak¿e fragment gwiazdozbioru Oktant dla obserwatora ustawiaj±cego monta¿ na po³udniowy biegun nieba. Gwiazda sigma Oktantu jest oddalona o ok 1,1° od po³udniowego bieguna nieba. Zatem rysunek w polu widzenia tej lunetki przedstawiaj±cy kilka gwiazd Oktantu powinien pokazywaæ je w uk³adzie odwróconym (bo bêd± ³apa³y siê w polu widzenia lunetki podczas obserwacji bieguna po³udniowego). Tymczasem rysunek tego fragmentu Oktantu jest w lunetce prosty - jak na mapie nieba. Obserwator ustawiaj±cy monta¿ na biegun po³udniowy zosta³by wprowadzony w b³±d, gdy¿ prawdziwe gwiazdy tau, sigma i chi Oktantu mia³by w lunetce "poprzestawiane" i nie wspó³gra³oby to z rysunkiem w lunetce.

Hê?

W sumie masz racjê, a ja swoje przyzwyczajenia.

Na ten widok Oktantu te¿ trzeba patrzeæ drugim okiem na wprost i po problemie  8)

To siê nazywa Darku, wy³uskaæ problem w ca³o¶ci. Bardzo by³em ciekawy Twojej opini, bo co prawda Leszek i mapa wyra¼nie pokazywa³a sprzeczno¶æ ale w naturze ustawianie lunetk± Soligora, bieguna pó³nocnego by³o dziecinnie proste i wszystko gra³o. Rzeczywi¶cie bior±c pod uwage fakt odwróconego obrazu wszystko jest ju¿ jasne.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl