Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witajcie !
W najblizszym czasie mam zamiar kupiæ sobie jak±¶ lotnetke albo luneta i mam dylemat :
I. Lunety
1. Yukon Sibir 20-50x50WA ONK .
2.ZRT 457 .
3.ZT 15-60x66 .
II.Lornetki .
1.BPC 15x50 .
2.BPC 20x60
Najbardziej z oferty Himpola to mnie interesuje .
Teraz mam wybraæ czy luneta czy lornetka .
Chodzi mi o statyw ma³y ,¿eby w tym by³ ,a wiem ,¿e lunety maj± .Chce tym obserwowaæ S³oñce i Ksiê¿yc ,no i gwiazdki .Jestem pocz±tkuj±cy .A wim ,¿e szybko dobrego i drogiego teleskopu nie kupie wiêc zale¿y mi na ;)dobrym wyborze .Bardziej by mi pasowa³a luneta nie wim czemu .
Powiedzcie mi jak sprawuj± siê lunety w obserwacjach astronomicznych .Wiem ,¿e lornetka jest bobra do wszystkiego ,ale lunetka bêdzie te¿ dobra . Tak przynajmniej my¶le .Pomó¿cie mi .
Pozdrawiam Piotrek :) :) :)
Na pocz±tek musisz zdecydowaæ co wolisz:
planety czy deepsky. Przy wyborze miêdzy tani± lunet± a tania lornetka nie ma kompromisów !.
Dam poprostu przyk³ad:
mam ZRT 457 bez przeróbek
lornetke Bushnell 15x50
ZRT - ma powiêkszenia 30x i 60x oraz skromne pole widzenia , nie ostre na brzegach
30x to ju¿ bardzo du¿o jak na deepsky , M44 zajmuje ca³e pole , jest ciemna
60 x widaæ tarcze jowisza, pasy ale dla mnie to jest ma³e
musze przerobiæ ZRT : z³±czka k±towa, okulary to kosztuje drugie tyle co ZRT. Satyw w ZRT jest s³aaaabiutki i niziutki , naddaje siê praktycznie jedynie do widoków naziemnych , tak wiêc w odpowiedni statyw i mocowanie te¿ nale¿a³o by siê zaopatrzyæ.
Ogólnie lubiê tê lunetke ale bardzie sentymentalnie ni¿ jako instrument
Lornetka 15x50 , w/g ma³a jasno¶æ , choæ obiekty deepsky prezentuj± sie znacznie lepiej ni¿ w ZRT. Potrzebny statyw, z rêki naprawde ciêzko siê obserwuje.
Lornetka to patrzenie dwuoczne znacznie wygodniejsze , pole widzenia wiêksze od typowej lunetki. Lornetke ³atwiej te¿ transportowaæ, u¿ywac do innych celów ( przyroda , s±siadki ;-)) )
Lornetka któr± posiadam jest prezentem , jak mia³ bym kupowaæ to szk³a mia³y by minimum 60 mm , co do powiêkszenia tu jest dylemat:
- ma³e powiêkszenie wiêksza jasno¶æ zarówno obiektów jak i t³a , w mie¶cie niebo jest przewa¿nie roz¶witlone, ciemne obiekty s± s³abo widoczne w³asnie ze wzglêdu na t³o
- du¿e powiêkszenie to mniejsza jasno¶æ ale i mniejsza jasnosæ t³a : tak wiêc sam nie wiem czy lepsze jest 20x60 czy 15x60
Ogólnie, jesli jest to twój pierwszy sprzêt i masz ochote g³ównie na wszystko, planety mnie Ciebie interesuj± to zdecydowanie polecam lornetke + statyw.
Jesli jednak glównie liczysz na planety, ksiê¿yc i deep sky jako¶ prze³kniesz ¿e bêdzie kiepski to no cuz luneta.
Cenowo zestawy o podobnej funkcjonalno¶ci optyka ( bez tunningu ZRT ) + dobry statyw s± porównywalne.
albo inaczej :
60% - 70 % za lornetk±
30 % - 40 % lunet±
To tak pokrótce i chaotycznie :(
Mo¿e inni forumowicze wyja¶ni± moje w±tpliwo¶ci co do powiêkszeñ
Pozdrawiam
£ukasz
PS.
Tych 2 pozosta³ych lunet z zoomem nie bierz wogóle pod uwage bo to tak jakbyæ kupi³ pó³ BPC ( takie same rozmiary obiektywów ) z przyciemnieniem optyki przez zoom-a. To nie s± lunety do astro zupe³nie.
Nie wiem jak luneta, bo w zasadzie takimi mniejszymi nie patrzy³em, choæ o ZRT pisze siê raczej nie¼le. Je¶li wybierasz lornetkê to 20x60 na statywie na pewno siê sprawdzi. Lornetka na pocz±tek chyba lepsza, bo ³atwiej poznasz niebo, a potem mo¿esz zakupiæ lepszy sprzêt.
To ja zapytam przy okazji z ciekawo¶ci jak siê przedstawiaj± pasy na Jowiszu i oddzielenie pier¶cienia Saturna od planety w uk³adzie:
ZRT 457 vs. lornetka 15 x 60 vs. 20 x 60 (bo 15 x 50 wiadomo ¿e nie poka¿e ani jednego ani drugiego).
ja mam 12x60 i powiem, ze lornetka jest dobra na poczatek, a i tak zawsze bedzie przydatna.
pozdro
Mylisz siê Karolu!!!
Nawet lornetka 15x50 poka¿e pasy na Jowiszu i pier¶cieñ Saturna ale koniecznie na statywie i na jasnym niebie zaraz po zachodzie S³oñca jak ju¿ tylko widaæ Jowisza go³ym okiem, spróbuj a zobaczysz ;D ;D ; ;D
Ale to i tak bêdzie maleñkie i ledwo widoczne i trzeba sobie jasno powiedzieæ ¿e lornetka nie s³u¿y do ogl±dania planet !!!
Z wymienionych lornet polecam zdecydowanie (20 lat praktyki obserwacyjnej) model 20x60 koniecznie z solidnym stywem a z lunet wymienionych najlepsze jest ZRT-457 bo daje siê ³atwo upgreadowaæ i ma dobry obiektyw klasy 70mm !!!
W dobrych warunkach, i na solidnym statywie widaæ przez ZRT nawet szczelinê Cassiniego w pier¶cieniu Saturna oraz na Jowiszu dwa pasy, plamê i cienie jego wiêkszych ksiê¿yców jak Ganimedesa i Callisto ;D ;D ;D
ZRT z okularem typu SP-26 przyk³adowo daje powiêkszenie oko³o 16x i ma pole widzenia ponad 3* co czyni z niej niez³y wyszukiwacz do mg³awic i komet ;D ;D ;D
W ZRT trzeba w pierwszej kolejnosci wymieniæ maleñkie pryzmaty z okularem na szersz± z³aczkê katow± 45 lub 90*, potem dobraæ dla siebie ze dwa okulary a potem mo¿na pomy¶lec o wymianie statywu na sztywniejszy, bo apetyt ro¶nie w miarê jedzenia :) :D ;D
Niektórzy, ceniacy sobie komfort pracy z lunet± obserwatorzy dokupili sobie do ZRT nawet Zooma co ¶wiadczy o wysokiej przydatnosci i warto¶ci tego sprzêtu do zastosowañ astro oraz np ornitologicznych ;D ;D ;D
Wiem , ¿e lornetka na pocz±tek jest bardzo dobra .Chodzi mi o to czy na wsi zobacze Jowisze z jego szczegó³ami oraz Satyrna . Myslê ,¿e przez 20/60 zobacze ,ale mam w±tpliwo¶ci ,a mo¿e siê mylê .W Astrokraku jest uzywana luneta ZRT 475 ,a przez ni± wiêcej zobacze ,nie wim jak optyka ,ale z tego co pisze Lukasz nie jest wcale taka z³a .Zastanowiê siê na tym wszystkim .Lornetka jest bardziej profesjolalna ,a chcia³ bym poprowadziæ jakies warto¶ciowe obserwacje . Jeszcze mam jedno wyj¶cie mam na bazarze do kupienia rosyjska lornetke 7/50 , za¶ ta dobrze wspó³pracuje z du¿ym teleskopem .
Byle to by³a naprawdê rosyjska, metalowa lorneta z du¿ymi pryzmatami a nie chiñski plastik bo szkoda twojej kasy na taki bazarowy badziew :o :( > :(
Ta lornetak na bazarze jest solidna i ciê¿ka (metalowa )i daje ostre obrazy .
Jakie ma napisy na sobie i dane ???
Janusz P.
Mam refraktorek 60mm/700 i raczej wiele siê po takim sprzêcie nie spodziewaj :( . Od niego zaczê³a siê moja przygoda z astronomi±, ale na pocz±tek polecam Ci jednak dobr± lornetkê np. BPC 20x60 koniecznie na statywie. Pó¼niej, gdy kupisz jaki¶ teleskop lornetka i tak siê przyda ;) .
Janusz_P Ja w czwartek jadê do rodzinki .A w pi±tek jest czynny bazaraz .Wszystko sie dowiem i mo¿e porobie pare fotek jej .I spisze dane .
Z tego co tutaj piszecie to wynika , ¿e najleprza bedzie lornetka 20/60 .
Ja na pocz±tku mia³em taki zamiar ,¿e kupiê lunete ZRT 457 , a pó¿niej lornetke 7/50 .Zastanawia³em siê czy to ma sens .I dosz³em do wniosku ,¿e to nie ma sensu :-/.
Wiêc chyba skusze siê na t± lornetkê 20/60 jest wypróbowana przez WAS .
Moim zupe³nie prywatnym zdaniem lepiej kupæ najpierw dobr± 7x50 lub 10x50 do nauki nieba a potem od razu przesi±si±¶æ siê przy low budget na modyfikowane ZRT bo z lornetki 20x60 powiêkszenia do planet nie wyci¶niesz a statyw i tak musisz kupic solidny nadajacy sie i do ZRT bezproblemowo.
W ZRT powiêkszenie jest jeszcze sensowne do 114x z plosslem 4mm co sam wielokrotnie stosowa³em a i powiêkszenie lornetkowe mo¿na ³atwo ni± uzyskaæ z okularami Plossla o ogniskowych 15, 20, czy 26mm.
Koszt ZRT z solidnym statywem jest porównywalny z zestawem lornetka 26x70 z ¯urawiem a mo¿liwo¶ci o wiele wiêksze poprzez wymienno¶æ okularów, co jest szczególnie wa¿ne przy planetarnych obserwacjach i zastosowaniach ;D ;D ;D
I teraz ch³opak ma dylemat jak na pocz±tku ???
Maj±c do dyspozycji low lub medium Budget wybór sprzêtu zawsze wi±¿e siê z wielkimi dylematami na lini jako¶æ, rozmiar, cena a potrzeby obserwacyjne :-/
Z tego zestawu najlepiej kupiæ BPC20x60. Nawet przez ma³± lunetkê nie poobserwujesz sobie planet. Oprócz dwóch pasów na Jowiszu niewiele siê zobaczy sprzêtem 60-70mm, niezale¿nie od jego jako¶ci optycznej i systemu optycznego.
Pozdr.
Nietety przez lornetke na planetach zobaczy siê jeszcze mniej :-/ :'(
Ja bym sie tak na planety nie napala³.
Mo¿na siê rozczarowaæ przy ma³ym sprzêcie.
I ma³o tego do ogladania.
Chyba ¿e taniec ksiê¿yców jowiszowskich i ca³a karuzela z tym zwi±zana.
Dopiero przy 120 lub 128 refraktorze dochodz± atrakcje w postaci Saturna i baletu jego pier¶cienia i satelitów.
Ale to moja prywatna opinia.
I jest to opinia jak najbardziej prawid³owa. Planety przy ma³ym sprzêcie s± do ogladania wy³±cznie "pogl±dowo".
Pozdr.
Wiem , ¿e lornetka na pocz±tek jest bardzo dobra .Chodzi mi o to czy na wsi zobacze Jowisze z jego szczegó³ami oraz Satyrna . Myslê ,¿e przez 20/60 zobacze ,ale mam w±tpliwo¶ci ,a mo¿e siê mylê .W Astrokraku jest uzywana luneta ZRT 475 ,a przez ni± wiêcej zobacze ,nie wim jak optyka ,ale z tego co pisze Lukasz nie jest wcale taka z³a .Zastanowiê siê na tym wszystkim .Lornetka jest bardziej profesjolalna ,a chcia³ bym poprowadziæ jakies warto¶ciowe obserwacje . Jeszcze mam jedno wyj¶cie mam na bazarze do kupienia rosyjska lornetke 7/50 , za¶ ta dobrze wspó³pracuje z du¿ym teleskopem . Witaj Piotrek !
Polecam lornetkê BPC 20x60. Od kilku tygodni posiadam takow±, oczywi¶cie zakupion± u Janusza w Astrokraku.
Statyw konieczny. Je¶li nie zamierzasz kupowaæ statywu (dobrego), to daj sobie spokój z BPC 20x60.
Gdyby¶ kupowa³ u Janusza (lornetka rzeczywi¶cie dobrze ustawiona) zestaw promocyjny, to popro¶ Go o statyw z wysuwan± kolumn±. Jest rewelacyjny.
Zaopatrz siê tak¿e w szare filtry przyciemniaj±ce. Czasami siê przydaj±.
Moje uwagi odno¶nie tego, co mo¿na zobaczyæ przez BPC20x60 :
4 ksiê¿yce Jowisza : tak
pasy równikowe : nie uda³o mi siê dostrzec
pier¶cieñ Saturna : tak
Z pier¶cieniem Saturna to by³o tak : nie mog³em za Chiny Ludowe go dostrzec. Próbowa³em og³±daæ Saturna zaraz po zapadniêciu zmroku. I nic. Zastanawia³em siê, czy nie jest temu winny mój astygmatyzm. Dopiero w zesz³ym tygodniu po¿yczy³em lunetkê od znajomego o nieco wiêkszym powiêkszeniu. Zobaczy³em przez ni± piêknie oddzielony pier¶cieñ Saturna. Ustawi³em obok lornetkê, zacz±³em regulowaæ ostro¶æ i wy³apa³em pier¶cieñ. Niepozorny, ale by³. Nieznacznie oddzielony od planety.
D±¿ê do jednego wniosku : patrzenia trzeba siê nauczyæ, próbowaæ, pytaæ. Wbrew pozorem jest to sztuka. Ja siê dalej jej uczê.
I jeszcze jedno. Kupuj±c lornetkê postanowi³em, ¿e przez rok bêdê poznawa³ niebo. Je¶li lornetka przestanie mi wystarczaæ, pomy¶lê o teleskopie. Jakim ? Nie mam w tej chwili pojêcia. Zobaczê za rok.
Pozdrawiam
Benedykt
Gratulujê rzadko id±cych w parze - zw³aszcza u pocz±tkuj±cych astroamatorów - rozs±dku, pokory i jasno sprecyzowanego celu!
Moim zupe³nie prywatnym zdaniem lepiej kupæ najpierw dobr± 7x50 lub 10x50 do nauki nieba a potem od razu przesi±si±¶æ siê przy low budget na modyfikowane ZRT bo z lornetki 20x60 powiêkszenia do planet nie wyci¶niesz a statyw i tak musisz kupic solidny nadajacy sie i do ZRT bezproblemowo... Ja my¶lê dok³adnie tak samo. Nie mam co prawda ZRT ale refraktor o bardzo podobnych parametrach zbudowany na bazie PZO 65/400. Poprzez mo¿liwo¶c wymiany okulraów ten bardzo ma³y teleskop daje naprawdê spore mo¿liwo¶ci, a pier¶cieñ Saturna widze bez ¿adnego problemu. To naprawdê fajny sprzêcik, wed³ug mnie bardzo uniwersalny i moim zdaniem dla pocz±tkuj±cego nadaje siê jak ula³..
Generalnie jak widzisz s± dwie grupy zwolenników: lornetkek 20x60, 20x70 oraz ma³ych refraktorów. To równie¿ jest kwestia upodobañ, we¼ wiêc równiez i swoje upodobania pod uwagê przy dokonywaniu wyboru.
Pozdrawiam
Niech mnie Dziadek ksiê¿ycówk± po ³bie ot³ucze, niech siê El C. dziwi, ale ja nie chcia³bym refraktora o ¶rednicy 6 czy 8 cm. Lornetka lepsza. Mój refraktor 10 cm wydaje mi siê nieco za ma³y. Jeszcze brakuje 2 czy 5 cm ;)
I znowu powraca jak bumerang temat zakupu sprzêtu obserwacyjnego przez pocz±tkuj±cego mi³o¶nika astronomii. Pojawiaj± siê te same argumenty za i przeciw, które jakby nie by³o u³o¿y³y siê w sensown± logiczn± ca³o¶æ. Jedyny problem, to taki, ¿e porozrzucane s± te opinie po ca³ym forum (na starym forum jest tych opinii i porad równie¿ sporo). A¿ prosi siê (tu sugestia do admina naszego) stworzenie osobnego podtematu (grupy tematycznej - jak zwa³ tak zwa³) dotycz±cej tego w³a¶nie problemu. Mo¿e bardziej szczegó³owe grupy tematyczne pozwoli³yby unikn±æ powtarzania siê opinii co jaki¶ czas.
S±dzê, ¿e pomog³oby to wszystkim szukaj±cym pierwszych porad dotycz±cych zakupu sprzêtu obserwacyjnego.
Mo¿e post nie w tym miejscu, ale po przeczytaniu w±tku zapocz±tkowanego przez Piotrka takie refleksje mi sie nasunê³y.
Oczywi¶cie jak najbradziej pozdrawiam
Marcus II :)
P.S.
Piotrek, ja ju¿ sobie ¿urawia po liftingu kupi³em, czekam na dostawê lornetki 20x60 ;D
Postaw siê w moim po³o¿eniu:
Jest rok 2001. Masz w szafie, od kilkunastu lat, niezdatny do niczego, badziewnie wykonany, niemal ¶lepy refraktor firmy "U" z rewelacyjnym - jak g³osi fama - obiektywem PZO 68/400.
Podejmujesz decyzjê o porz±dkach w szafie: wyrzucasz TO w cholerê na ¶mietnik, czy rusza Ciê sumienie i postanawiasz odzyskaæ Bogu ducha winny obiektyw wyd³ubuj±c go z rury kanalizacyjnej refraktora.
Za³ó¿my, ¿e¶ miêkki cz³owiek i nie wyrzuci³e¶ obiektywu (klejony, bielutki achromat). Co robisz dalej? Lupê dla babci, breloczek do kluczyków, ga³kê d¼wigni zmiany biegów, czy podró¿ny refraktorek z 2" wyci±giem i nasadk± k±tow± mieszcz±cy siê w 35 cm pude³ku po dawno ju¿ ze zgryzoty wypitej greckej 40% Metaxie?
:)
Ma³y refraktor czy lornetka bed± stosowane w zasadzie tylko do DS i "rzucania okiem" na planety. Lornetka BPC26x70, któr± posiadam jest aperturowo w zasadzie podwójnym ma³ym teleskopem o du¿ym polu widzenia i niema³ej (niestety) aberr. chromatycznej. Ale kolor przy obiektach DS nie jest specjalnie uci±¿liwy. Natomiast przewaga widzenia "stereo" i du¿e pole widzenia nad ma³ym refraktorem jest bardzo du¿a. Power jest sta³y i to jest g³ówna cecha ró¿ni±ca "na minus" lornetkê od refraktora-ale nie do koñca. Pamiêtaæ nale¿y, ¿e w ma³ym refraktorze powiekszenia stosowane w praktyce to 30-50X, pisz± o tym nawet u¿ytkownicy zaawansowanych techniczne ma³ych lunet apochromatycznych (np. Leica Televid). Powerowanie dalej to ju¿ zawracanie kijem Wis³y. Mo¿na ale efekty mizerne. Tak wiêc osobi¶cie optujê za lornetk± 20-30X i odpowiednio 60-70mm szk³ami. Je¿eli jednak kto¶ siê upiera nad ma³ym refraktorkiem, to nale¿y z dala omijaæ supermarkety z ich ofert± plastikowych niby-lunet.
Pozdr.
No Andrzeju, nie do koñca z Tob± siê zgodzê. Mam rekraktorek fi 63 mm (f13.3) i nie zamieni³bym go na ¿adn± lornetkê o porównywalnej ¶rednicy (no, mo¿e jedynie na "waldkowego" Fujinona). Powiêkszenie w granicach 120 to co prawda max, ale uwierz, ¿e naprawdê widoki planet s± niez³e. Z okularem 22 mm pole - 1.7 st - bajka, przy 120 - 32 min k±t - ca³y Ksiê¿yc w polu widzenia.
pozdrawiam
Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi wiem ju¿ ,¿e nie op³aca siê kupowaæ ma³ego refraktora te¿ by³em tego zdania . Ale najbardziej mnie skusi³a porada Jnusza_P " ¿eby kupiæ na pocz±tek 7/50 "bêdzie dobra na pocz±tek ,nauczê siê najwpierw orjêtacji po niebie .A na wakacjach zastanowiê siê nad ETX 90 RE myslê , ¿e jest to porz±dny sprzent jak na swoj± cene .I to co mówi Malek mnie zadowala -my¶lê ,¿e najwpierw zaczynaæ od ma³ych sprzêtów .Tym bardziej ,¿e musze mieæ mobilny teleskop ,bo na warto¶iowsze obserwacjê bede musia³ podró¿owaæ ( z centrum Siemianowi ¦l. nic nie zobaczy poza piêknym Kiê¿ycem :) :)),a na wsi to....................
Piotrku, 7X50 lub lepiej nieco 10x50 to wybór najczê¶ciej dokonywany i sprzêt niezastapiony do orientacji na niebie.
P.s.
Micha³W.-czy to jest mo¿e ma³y telementor CZJ????
Micha³W.-czy to jest mo¿e ma³y telementor CZJ???? Andrzeju, nie mów ¿e nie widzia³e¶ tego cacka ;) By³ dwa razy w Jachrance i potwierdza moj± opiniê oraz upodobania, ¿e lepszy ma³y refraktor ni¿ du¿a lornetka.
Pozdrawiam
Micha³W.-czy to jest mo¿e ma³y telementor CZJ???? No, nie da siê ukryæ :)
pozdrawiam
w 35 cm pude³ku po dawno ju¿ ze zgryzoty wypitej greckej 40% Metaxie? W takie pude³ka to jest pakowana Metaxa privat reserva
masz niez³y gust El Capitano:-).
Widzia³em Telementora Micha³a W. w Jeziorach i obraz Saturna mnie baaaardzo mile zaskoczy³, podoba³ mi sie bardziej ni¿ w TAL 100RS ze standardowymi okularami, ktory mozliwe ze sie jeszcze dobrze nie wystudzi³.
Niemniej aberracja chrom. na bardzo przyzwoitym poziomie wg. mnie.
pozdr
Chcia³em siê zpytac jak kupie lornetke BPC 20/60 to ile kosztuje dostawa do domku .Boje siê ,¿e drogo .Napewno zamapwiali¶cie i wiecie :)
Witam
Dzisiaj mia³em zamiar zamówic przez internet lornetke w himpolu 20/60 .No i pisze tak"dostêpno¶æ : brak. I nie wim co teraz robiæ ,czy czekaæ ?? Nie wim ile kosztuje lornetka z astrokraka 20/66 czyjet du¿a ró¿nica cenowa po miêdzy nimi .
AHa .Tak z innej beczki mo¿e mi kto¶ podaæ link do stronki z ¿órawiem astronomicznym .Szuka³em ale nie umia³em znale¶æ . :(
Pozdrawim wszystkich . :)
Piotrek :)
Gdzie ty znalaz³e¶, ¿e do kupienia w Astrokraku jest lornetka 20x66?
Flagowa strona z ofert± ¯URAWIA na razie jest niedostêpna, ale ma³e co nieco jest tak¿e tutaj:
http://www.statyw-lo...lornetkowy.htmli
www.quasarpj.teleskopy.pl
Niestety my¶lê, ¿e cena 260 za sam wysiêgnik bez statywu to trochê du¿o.
Pamiêtaj Piotrze, ¿e je¶li decydujesz siê na zkup lornety 20x to skazujesz siê jednocze¶nie na zakup porz±dnego (czytaj nie fotograficznego) statywu lornetkowego. Cena wiêc ro¶nie o kolejne co najmiej 3-stówki.
Ale za 700 PLN masz zestaw naprawde niez³y na pocz±tek.
Pogadaj z Markusem_II. Po ostatnich wsólnych obserwacjach szczêka mu opad³a jak przekona³ siê o mo¿liwo¶ciach lornetki i bogactwie jake go czeka na niebie.
Chocia¿ dla porównania mia³ tylko BPC 10x50, Everesta 12x60 i Kronosa 26x70 . Tak wiêc nie by³o 20x60.
Porówna³ sobie te¿ M13 w lornetkach i TAL'e 100 RS oraz obrazy Jowisza i Saturna (s³ynny temat pasów i odzielenia pier¶cienia w 26x70), ale to ju¿ inna bajka.
Hhhhhhhmmmmmm...........
Bede my¶la³ wiem ,¿e lornetk pokarze mi wiele ja juz sie o tym przekona³em . Mi siê wydaje ,¿e 380 z³ za ¿uraw to bardzo du¿o jak na mnie . .ALe bez statywu nie dam rady przy takim powiêkszeniu . :( :)
Pozdrawim Piotrek :)
Piotrek, poczytaj sobie wszystkie posty na temat lornetki BPC 20x60 oraz w szczególno¶ci na temat ¿urawia
http://astronomia.ne...966222;start=30bez tego ani rusz i musisz przeznaczyc na to cztery i pó³ stówki :)
Ja, gdybym mia³ kasê, kupi³bym pewnie 26x70 plus jeszcze jak±¶ 10x50.
Ale 20x60 te¿ mnie zadowoli, bo musi :)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl