Luneta czy lornetka ?? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witajcie !

W najblizszym czasie mam zamiar kupiæ sobie jak±¶ lotnetke albo luneta i mam dylemat  :

I. Lunety

1. Yukon Sibir 20-50x50WA ONK .
2.ZRT 457 .
3.ZT 15-60x66 .

II.Lornetki .

1.BPC 15x50 .
2.BPC 20x60

Najbardziej z oferty Himpola to mnie interesuje .

Teraz mam wybraæ czy luneta czy lornetka .

Chodzi mi o statyw ma³y ,¿eby w tym by³ ,a wiem ,¿e lunety maj± .Chce tym obserwowaæ S³oñce i Ksiê¿yc ,no i gwiazdki .Jestem pocz±tkuj±cy .A wim ,¿e szybko dobrego i drogiego teleskopu nie kupie wiêc zale¿y mi na ;)dobrym wyborze .Bardziej by mi pasowa³a luneta nie wim czemu .

Powiedzcie mi jak sprawuj± siê lunety w obserwacjach astronomicznych .Wiem ,¿e lornetka jest bobra do wszystkiego ,ale lunetka bêdzie te¿ dobra . Tak przynajmniej my¶le .Pomó¿cie mi .

Pozdrawiam Piotrek :) :) :)



Na pocz±tek musisz zdecydowaæ co wolisz:
planety czy deepsky. Przy wyborze miêdzy tani± lunet± a tania lornetka nie ma kompromisów !.
Dam poprostu przyk³ad:
mam ZRT 457 bez przeróbek
lornetke Bushnell 15x50

ZRT - ma powiêkszenia 30x i 60x oraz skromne pole widzenia , nie ostre na brzegach
30x to ju¿ bardzo du¿o jak na deepsky , M44 zajmuje ca³e pole , jest ciemna
60 x widaæ tarcze jowisza, pasy ale dla mnie to jest ma³e

musze przerobiæ ZRT : z³±czka k±towa, okulary to kosztuje drugie tyle co ZRT. Satyw w ZRT jest s³aaaabiutki i niziutki , naddaje siê praktycznie jedynie do widoków naziemnych , tak wiêc w odpowiedni statyw i mocowanie te¿ nale¿a³o by siê zaopatrzyæ.
Ogólnie lubiê tê lunetke ale bardzie sentymentalnie ni¿ jako instrument

Lornetka 15x50 , w/g ma³a jasno¶æ , choæ obiekty deepsky prezentuj± sie znacznie lepiej ni¿ w ZRT. Potrzebny statyw, z rêki naprawde ciêzko siê obserwuje.
Lornetka to patrzenie dwuoczne znacznie wygodniejsze , pole widzenia wiêksze od typowej lunetki. Lornetke ³atwiej te¿ transportowaæ, u¿ywac do innych celów ( przyroda , s±siadki ;-)) )

Lornetka któr± posiadam jest prezentem , jak mia³ bym kupowaæ to szk³a mia³y by minimum 60 mm , co do powiêkszenia tu jest dylemat:
- ma³e powiêkszenie wiêksza jasno¶æ zarówno obiektów jak i t³a , w mie¶cie niebo jest przewa¿nie roz¶witlone, ciemne obiekty s± s³abo widoczne w³asnie ze wzglêdu na t³o
- du¿e powiêkszenie to mniejsza jasno¶æ ale i mniejsza jasnosæ t³a : tak wiêc sam nie wiem czy lepsze jest 20x60 czy 15x60

Ogólnie, jesli jest to twój pierwszy sprzêt i masz ochote g³ównie na wszystko, planety mnie Ciebie interesuj± to zdecydowanie polecam lornetke + statyw.

Jesli jednak glównie liczysz na planety, ksiê¿yc i deep sky jako¶ prze³kniesz ¿e bêdzie kiepski to no cuz luneta.

Cenowo zestawy o podobnej funkcjonalno¶ci optyka ( bez tunningu ZRT ) + dobry statyw s± porównywalne.

albo inaczej :
60%  - 70 % za lornetk±
30 % - 40 % lunet±

To tak pokrótce i chaotycznie :(

Mo¿e inni forumowicze wyja¶ni± moje w±tpliwo¶ci co do powiêkszeñ

Pozdrawiam
£ukasz

PS.
Tych 2 pozosta³ych lunet z zoomem nie bierz wogóle pod uwage bo to tak jakbyæ kupi³ pó³ BPC ( takie same rozmiary obiektywów ) z przyciemnieniem optyki przez zoom-a. To nie s± lunety do astro zupe³nie.  

Nie wiem jak luneta, bo w zasadzie takimi mniejszymi nie patrzy³em, choæ o ZRT pisze siê raczej nie¼le. Je¶li wybierasz lornetkê to 20x60 na statywie na pewno siê sprawdzi. Lornetka na pocz±tek chyba lepsza, bo ³atwiej poznasz niebo, a potem mo¿esz zakupiæ lepszy sprzêt.

To ja zapytam przy okazji z ciekawo¶ci jak siê przedstawiaj± pasy na Jowiszu i oddzielenie pier¶cienia Saturna od planety w uk³adzie:

ZRT 457 vs. lornetka 15 x 60 vs. 20 x 60 (bo 15 x 50 wiadomo ¿e nie poka¿e ani jednego ani drugiego).



ja mam 12x60 i powiem, ze lornetka jest dobra na poczatek, a i tak zawsze bedzie przydatna.

pozdro

Mylisz siê Karolu!!!
Nawet lornetka 15x50 poka¿e pasy na Jowiszu i pier¶cieñ Saturna ale koniecznie na statywie i na jasnym niebie zaraz po zachodzie S³oñca jak ju¿ tylko widaæ Jowisza go³ym okiem, spróbuj a zobaczysz ;D ;D ; ;D
Ale to i tak bêdzie maleñkie i ledwo widoczne i trzeba sobie jasno powiedzieæ ¿e lornetka nie s³u¿y do ogl±dania planet !!!
Z wymienionych lornet polecam zdecydowanie (20 lat praktyki obserwacyjnej) model 20x60 koniecznie z solidnym stywem a z lunet wymienionych najlepsze jest ZRT-457 bo daje siê ³atwo upgreadowaæ i ma dobry obiektyw klasy 70mm !!!
W dobrych warunkach, i na solidnym statywie widaæ przez ZRT nawet szczelinê Cassiniego w pier¶cieniu Saturna oraz na Jowiszu dwa pasy, plamê i cienie jego wiêkszych ksiê¿yców jak Ganimedesa i Callisto  ;D ;D ;D
ZRT z okularem typu SP-26 przyk³adowo daje powiêkszenie oko³o 16x i ma pole widzenia  ponad 3* co czyni z niej niez³y wyszukiwacz do mg³awic i komet  ;D ;D ;D
W ZRT trzeba w pierwszej kolejnosci wymieniæ maleñkie pryzmaty z okularem na szersz± z³aczkê katow± 45 lub 90*, potem dobraæ dla siebie ze dwa okulary a potem mo¿na pomy¶lec o wymianie statywu na sztywniejszy, bo apetyt ro¶nie w miarê jedzenia :) :D ;D
Niektórzy, ceniacy sobie komfort pracy z lunet± obserwatorzy dokupili sobie do ZRT nawet Zooma co ¶wiadczy o wysokiej przydatnosci i warto¶ci tego sprzêtu do zastosowañ astro oraz np ornitologicznych  ;D ;D ;D

Wiem , ¿e lornetka na pocz±tek jest bardzo dobra .Chodzi mi o to czy na wsi zobacze Jowisze z jego szczegó³ami oraz Satyrna . Myslê ,¿e przez 20/60 zobacze ,ale mam w±tpliwo¶ci ,a mo¿e siê mylê .W Astrokraku jest uzywana luneta ZRT 475 ,a przez ni± wiêcej zobacze ,nie wim jak optyka ,ale z tego co pisze Lukasz nie jest wcale taka z³a .Zastanowiê siê na tym wszystkim .Lornetka jest bardziej profesjolalna ,a chcia³ bym poprowadziæ jakies warto¶ciowe obserwacje . Jeszcze mam jedno wyj¶cie mam na bazarze do kupienia rosyjska lornetke 7/50 , za¶ ta  dobrze wspó³pracuje z du¿ym teleskopem .

Byle to by³a naprawdê rosyjska, metalowa lorneta z du¿ymi pryzmatami a nie chiñski plastik bo szkoda twojej kasy na taki bazarowy badziew :o :( > :(

Ta lornetak na bazarze jest solidna i ciê¿ka (metalowa )i daje ostre obrazy .

Jakie ma napisy na sobie i dane ???
Janusz P.

Mam refraktorek 60mm/700 i raczej wiele siê po takim sprzêcie nie spodziewaj   :( . Od niego zaczê³a siê moja przygoda z astronomi±, ale na pocz±tek polecam Ci jednak dobr± lornetkê np. BPC 20x60 koniecznie na statywie. Pó¼niej, gdy kupisz jaki¶ teleskop lornetka i tak siê przyda ;) .

Janusz_P Ja w czwartek jadê do  rodzinki .A  w pi±tek jest czynny bazaraz .Wszystko sie dowiem i mo¿e porobie pare fotek jej .I spisze dane .

Z tego co tutaj piszecie to wynika , ¿e najleprza bedzie lornetka 20/60 .

Ja na pocz±tku mia³em taki zamiar ,¿e kupiê lunete ZRT 457 , a pó¿niej lornetke 7/50 .Zastanawia³em siê czy to ma sens .I dosz³em do wniosku ,¿e to nie ma sensu  :-/.

Wiêc chyba skusze siê na t± lornetkê 20/60 jest wypróbowana przez WAS .

Moim zupe³nie prywatnym zdaniem lepiej kupæ najpierw dobr± 7x50 lub 10x50 do nauki nieba a potem od razu przesi±si±¶æ siê przy low budget na modyfikowane ZRT bo z lornetki 20x60 powiêkszenia do planet nie wyci¶niesz a statyw i tak musisz kupic solidny nadajacy sie i do ZRT bezproblemowo.
W ZRT powiêkszenie jest  jeszcze sensowne do 114x z plosslem 4mm co sam wielokrotnie stosowa³em a i powiêkszenie lornetkowe mo¿na ³atwo ni± uzyskaæ z okularami Plossla o ogniskowych 15, 20, czy 26mm.
Koszt ZRT z solidnym statywem jest porównywalny z zestawem lornetka 26x70 z ¯urawiem a mo¿liwo¶ci o wiele wiêksze poprzez wymienno¶æ okularów, co jest szczególnie wa¿ne przy planetarnych obserwacjach i zastosowaniach ;D ;D ;D

I teraz ch³opak ma dylemat jak na pocz±tku  ???

Maj±c do dyspozycji low lub medium Budget wybór sprzêtu zawsze wi±¿e siê z wielkimi dylematami na lini jako¶æ, rozmiar, cena a potrzeby obserwacyjne :-/

Z tego zestawu najlepiej kupiæ BPC20x60.  Nawet przez ma³± lunetkê nie poobserwujesz sobie planet. Oprócz dwóch pasów na Jowiszu niewiele siê zobaczy sprzêtem 60-70mm, niezale¿nie od jego jako¶ci optycznej i systemu optycznego.
Pozdr.

Nietety przez lornetke na planetach zobaczy siê jeszcze mniej :-/  :'(

Ja bym sie tak na planety nie napala³.
Mo¿na siê rozczarowaæ przy ma³ym sprzêcie.
I ma³o tego do ogladania.
Chyba ¿e taniec ksiê¿yców jowiszowskich i ca³a karuzela z tym zwi±zana.
Dopiero przy 120 lub 128 refraktorze dochodz± atrakcje w postaci Saturna i baletu jego pier¶cienia i satelitów.
Ale to moja prywatna opinia.

I jest to opinia jak najbardziej prawid³owa. Planety przy ma³ym sprzêcie s± do ogladania wy³±cznie "pogl±dowo".
Pozdr.


Wiem , ¿e lornetka na pocz±tek jest bardzo dobra .Chodzi mi o to czy na wsi zobacze Jowisze z jego szczegó³ami oraz Satyrna . Myslê ,¿e przez 20/60 zobacze ,ale mam w±tpliwo¶ci ,a mo¿e siê mylê .W Astrokraku jest uzywana luneta ZRT 475 ,a przez ni± wiêcej zobacze ,nie wim jak optyka ,ale z tego co pisze Lukasz nie jest wcale taka z³a .Zastanowiê siê na tym wszystkim .Lornetka jest bardziej profesjolalna ,a chcia³ bym poprowadziæ jakies warto¶ciowe obserwacje . Jeszcze mam jedno wyj¶cie mam na bazarze do kupienia rosyjska lornetke 7/50 , za¶ ta  dobrze wspó³pracuje z du¿ym teleskopem .

Witaj Piotrek !

Polecam lornetkê BPC 20x60. Od kilku tygodni posiadam takow±, oczywi¶cie zakupion± u Janusza w Astrokraku.
Statyw konieczny. Je¶li nie zamierzasz kupowaæ statywu (dobrego), to daj sobie spokój z BPC 20x60.
Gdyby¶ kupowa³ u Janusza (lornetka rzeczywi¶cie dobrze ustawiona) zestaw promocyjny, to popro¶ Go o statyw z wysuwan± kolumn±. Jest rewelacyjny.
Zaopatrz siê tak¿e w szare filtry przyciemniaj±ce. Czasami siê przydaj±.  

Moje uwagi odno¶nie tego, co mo¿na zobaczyæ przez BPC20x60 :
4 ksiê¿yce Jowisza : tak
pasy równikowe : nie uda³o mi siê dostrzec
pier¶cieñ Saturna : tak

Z pier¶cieniem Saturna to by³o tak : nie mog³em za Chiny Ludowe go dostrzec. Próbowa³em og³±daæ Saturna zaraz po zapadniêciu zmroku. I nic. Zastanawia³em siê, czy nie jest temu winny mój astygmatyzm. Dopiero w zesz³ym tygodniu po¿yczy³em lunetkê od znajomego o nieco wiêkszym powiêkszeniu. Zobaczy³em przez ni± piêknie oddzielony pier¶cieñ Saturna. Ustawi³em obok lornetkê, zacz±³em regulowaæ ostro¶æ i wy³apa³em pier¶cieñ. Niepozorny, ale by³. Nieznacznie oddzielony od planety.
D±¿ê do jednego wniosku : patrzenia trzeba siê nauczyæ, próbowaæ, pytaæ. Wbrew pozorem jest to sztuka. Ja siê dalej jej uczê.

I jeszcze jedno. Kupuj±c lornetkê postanowi³em, ¿e przez rok bêdê poznawa³ niebo. Je¶li lornetka przestanie mi wystarczaæ, pomy¶lê o teleskopie. Jakim ? Nie mam w tej chwili pojêcia. Zobaczê za rok.

Pozdrawiam
Benedykt  

Gratulujê rzadko id±cych w parze - zw³aszcza u pocz±tkuj±cych astroamatorów - rozs±dku, pokory i jasno sprecyzowanego celu!


Moim zupe³nie prywatnym zdaniem lepiej kupæ najpierw dobr± 7x50 lub 10x50 do nauki nieba a potem od razu przesi±si±¶æ siê przy low budget na modyfikowane ZRT bo z lornetki 20x60 powiêkszenia do planet nie wyci¶niesz a statyw i tak musisz kupic solidny nadajacy sie i do ZRT bezproblemowo...
Ja my¶lê dok³adnie tak samo. Nie mam co prawda ZRT ale refraktor o bardzo podobnych parametrach zbudowany na bazie PZO 65/400. Poprzez mo¿liwo¶c wymiany okulraów ten bardzo ma³y teleskop daje naprawdê spore mo¿liwo¶ci, a pier¶cieñ Saturna widze bez ¿adnego problemu. To naprawdê fajny sprzêcik, wed³ug mnie bardzo uniwersalny i moim zdaniem dla pocz±tkuj±cego nadaje siê jak ula³..
Generalnie jak widzisz s± dwie grupy zwolenników: lornetkek 20x60, 20x70 oraz ma³ych refraktorów. To równie¿ jest kwestia upodobañ, we¼ wiêc równiez i swoje upodobania pod uwagê przy dokonywaniu wyboru.

Pozdrawiam

Niech mnie Dziadek ksiê¿ycówk± po ³bie ot³ucze, niech siê El C. dziwi, ale ja nie chcia³bym refraktora o ¶rednicy 6 czy 8 cm. Lornetka lepsza. Mój refraktor 10 cm wydaje mi siê nieco za ma³y. Jeszcze brakuje 2 czy 5 cm   ;)

I znowu powraca jak bumerang temat zakupu sprzêtu obserwacyjnego przez pocz±tkuj±cego mi³o¶nika astronomii. Pojawiaj± siê te same argumenty za i przeciw, które jakby nie by³o u³o¿y³y siê w sensown± logiczn± ca³o¶æ. Jedyny problem, to taki, ¿e porozrzucane s± te opinie po ca³ym forum (na starym forum jest tych opinii i porad równie¿ sporo). A¿ prosi siê (tu sugestia do admina naszego) stworzenie osobnego podtematu (grupy tematycznej - jak zwa³ tak zwa³) dotycz±cej tego w³a¶nie problemu. Mo¿e bardziej szczegó³owe grupy tematyczne pozwoli³yby unikn±æ powtarzania siê opinii co jaki¶ czas.
S±dzê, ¿e pomog³oby to wszystkim szukaj±cym pierwszych porad dotycz±cych zakupu sprzêtu obserwacyjnego.
Mo¿e post nie w tym miejscu, ale po przeczytaniu w±tku zapocz±tkowanego przez Piotrka takie refleksje mi sie nasunê³y.
Oczywi¶cie jak najbradziej pozdrawiam
Marcus II :)

P.S.
Piotrek, ja ju¿ sobie ¿urawia po liftingu kupi³em, czekam na dostawê lornetki 20x60  ;D

Postaw siê w moim po³o¿eniu:

Jest rok 2001. Masz w szafie, od kilkunastu lat, niezdatny do niczego, badziewnie wykonany, niemal ¶lepy refraktor firmy "U" z rewelacyjnym - jak g³osi fama - obiektywem PZO 68/400.
Podejmujesz decyzjê o porz±dkach w szafie: wyrzucasz TO w cholerê na ¶mietnik, czy rusza Ciê sumienie i postanawiasz odzyskaæ Bogu ducha winny obiektyw wyd³ubuj±c go z rury kanalizacyjnej refraktora.

Za³ó¿my, ¿e¶ miêkki cz³owiek i nie wyrzuci³e¶ obiektywu (klejony, bielutki achromat). Co robisz dalej? Lupê dla babci, breloczek do kluczyków, ga³kê d¼wigni zmiany biegów, czy podró¿ny refraktorek z 2" wyci±giem i nasadk± k±tow± mieszcz±cy siê w 35 cm pude³ku po dawno ju¿ ze zgryzoty wypitej greckej 40% Metaxie?

:)

Ma³y refraktor czy lornetka bed± stosowane w zasadzie tylko do DS i "rzucania okiem" na planety. Lornetka BPC26x70, któr± posiadam jest aperturowo w zasadzie podwójnym ma³ym teleskopem o du¿ym polu widzenia i niema³ej (niestety) aberr. chromatycznej. Ale kolor przy obiektach DS nie jest specjalnie uci±¿liwy. Natomiast przewaga widzenia "stereo" i du¿e pole widzenia nad ma³ym refraktorem jest bardzo du¿a. Power jest sta³y i to jest g³ówna cecha ró¿ni±ca "na minus" lornetkê od refraktora-ale nie do koñca. Pamiêtaæ nale¿y, ¿e w ma³ym refraktorze powiekszenia stosowane w praktyce to 30-50X, pisz± o tym nawet u¿ytkownicy zaawansowanych techniczne ma³ych lunet apochromatycznych (np. Leica Televid). Powerowanie dalej to ju¿ zawracanie kijem Wis³y. Mo¿na ale efekty mizerne. Tak wiêc osobi¶cie optujê za lornetk± 20-30X i odpowiednio 60-70mm szk³ami. Je¿eli jednak kto¶ siê upiera nad ma³ym refraktorkiem, to nale¿y z dala omijaæ supermarkety z ich ofert± plastikowych niby-lunet.
Pozdr.

No Andrzeju, nie do koñca z Tob± siê zgodzê. Mam rekraktorek fi 63 mm (f13.3) i nie zamieni³bym go na ¿adn± lornetkê o porównywalnej ¶rednicy (no, mo¿e jedynie na "waldkowego" Fujinona). Powiêkszenie w granicach 120 to co prawda max, ale uwierz, ¿e naprawdê widoki planet s± niez³e. Z okularem 22 mm pole - 1.7 st - bajka, przy 120 - 32 min k±t - ca³y Ksiê¿yc w polu widzenia.

pozdrawiam

Po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi wiem ju¿ ,¿e nie op³aca siê kupowaæ ma³ego refraktora te¿ by³em tego zdania . Ale najbardziej mnie skusi³a porada Jnusza_P " ¿eby kupiæ na pocz±tek 7/50 "bêdzie dobra na pocz±tek ,nauczê siê najwpierw orjêtacji po niebie .A na wakacjach zastanowiê siê nad ETX 90 RE myslê , ¿e jest to porz±dny sprzent jak na swoj± cene .I to co mówi Malek mnie zadowala -my¶lê ,¿e najwpierw zaczynaæ od ma³ych sprzêtów .Tym bardziej ,¿e musze mieæ  mobilny teleskop ,bo na warto¶iowsze obserwacjê bede musia³ podró¿owaæ ( z centrum Siemianowi ¦l. nic nie zobaczy poza piêknym Kiê¿ycem :) :)),a na wsi to....................

Piotrku, 7X50 lub lepiej nieco 10x50 to wybór najczê¶ciej dokonywany i sprzêt niezastapiony do orientacji na niebie.
P.s.
Micha³W.-czy to jest mo¿e ma³y telementor CZJ????


Micha³W.-czy to jest mo¿e ma³y telementor CZJ????
Andrzeju, nie mów ¿e nie widzia³e¶ tego cacka ;) By³ dwa razy w Jachrance i potwierdza moj± opiniê oraz upodobania, ¿e lepszy ma³y refraktor ni¿ du¿a lornetka.

Pozdrawiam


Micha³W.-czy to jest mo¿e ma³y telementor CZJ????

No, nie da siê ukryæ :)

pozdrawiam


w 35 cm pude³ku po dawno ju¿ ze zgryzoty wypitej greckej 40% Metaxie?

W takie pude³ka to jest pakowana Metaxa privat reserva
masz niez³y gust El Capitano:-).

Widzia³em Telementora Micha³a W. w Jeziorach i obraz Saturna mnie baaaardzo mile zaskoczy³, podoba³ mi sie bardziej ni¿ w TAL 100RS ze standardowymi okularami, ktory mozliwe ze sie jeszcze dobrze nie wystudzi³.
Niemniej aberracja chrom. na bardzo przyzwoitym poziomie wg. mnie.
pozdr

Chcia³em siê zpytac jak kupie lornetke BPC 20/60 to ile kosztuje dostawa do domku .Boje siê ,¿e drogo .Napewno zamapwiali¶cie i wiecie :)

Witam

Dzisiaj mia³em zamiar zamówic przez internet lornetke w himpolu 20/60 .No i pisze tak"dostêpno¶æ : brak. I nie wim co teraz robiæ ,czy czekaæ ?? Nie wim ile kosztuje lornetka z astrokraka 20/66 czyjet du¿a ró¿nica cenowa po miêdzy nimi .

AHa .Tak z innej beczki mo¿e mi kto¶ podaæ link do stronki z ¿órawiem astronomicznym .Szuka³em ale nie umia³em znale¶æ . :(

Pozdrawim wszystkich . :)

Piotrek :)

Gdzie ty znalaz³e¶, ¿e do kupienia w Astrokraku jest lornetka 20x66?

Flagowa strona z ofert± ¯URAWIA na razie jest niedostêpna, ale ma³e co nieco jest tak¿e tutaj:

http://www.statyw-lo...lornetkowy.html

i

www.quasarpj.teleskopy.pl

Niestety my¶lê, ¿e cena 260 za sam wysiêgnik bez statywu to trochê du¿o.

Pamiêtaj Piotrze, ¿e je¶li decydujesz siê na zkup lornety 20x to skazujesz siê jednocze¶nie na zakup porz±dnego (czytaj nie fotograficznego) statywu lornetkowego. Cena wiêc ro¶nie o kolejne co najmiej 3-stówki.

Ale za 700 PLN masz zestaw naprawde niez³y na pocz±tek.

Pogadaj z Markusem_II. Po ostatnich wsólnych obserwacjach szczêka mu opad³a jak przekona³ siê o mo¿liwo¶ciach lornetki i bogactwie jake go czeka na niebie.

Chocia¿ dla porównania mia³ tylko BPC 10x50, Everesta 12x60 i Kronosa 26x70 . Tak wiêc nie by³o 20x60.

Porówna³ sobie te¿ M13 w lornetkach i TAL'e 100 RS oraz obrazy Jowisza i Saturna (s³ynny temat pasów i odzielenia pier¶cienia w 26x70), ale to ju¿ inna bajka.

Hhhhhhhmmmmmm...........

Bede my¶la³ wiem ,¿e lornetk pokarze mi wiele ja juz sie o tym przekona³em . Mi siê wydaje ,¿e 380 z³ za ¿uraw to bardzo du¿o jak na mnie . .ALe bez statywu nie dam rady przy takim powiêkszeniu . :( :)

Pozdrawim Piotrek :)

Piotrek, poczytaj sobie wszystkie posty na temat lornetki BPC 20x60 oraz w szczególno¶ci na temat ¿urawia
http://astronomia.ne...966222;start=30
bez tego ani rusz i musisz przeznaczyc na to cztery i pó³ stówki :)
Ja, gdybym mia³ kasê, kupi³bym pewnie 26x70 plus jeszcze jak±¶ 10x50.
Ale 20x60 te¿ mnie zadowoli, bo musi :)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl