Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Powoli ruszam z realizacj± nowego projektu czyli budow± teleskopu Cassegraina.Do budowy u¿yte bêd± praktycznie te same materia³y które uzy³em do budowy planetarnego teleskopu Saturn.Optyka teleskopu posiada nastêpuj±ce parametry:
-lustro g³ówne elipsoida ze szk³a boro-krzemowego o ¶rednicy 150mm.
-ogniskowa lustra g³ównego 869mm
-lusterko wtórne sferyczne -375mm
Wykonawca optyki zagwarantowa³ bardzo dobr± jako¶æ luster,zreszt± tak jak w przypadku teleskopu SATURN obrazy s± znakomite.Pierwszym etapem budowy bêdzie wykonanie tubusa wraz z baflami.Prawdopodobnie tube wykonam z rury PCV o ¶rednicy 200mm,bafle oczywi¶cie ze sklejki.Do budowy celi oraz dekoracyjnych elementów teleskopu u¿yje aluminium ze wzglêdu na trwa³o¶æ.Pocieszaj±cym faktem w przypadku budowy tego teleskopu jest to ¿e nie bêdzie trzeba wykonywaæ obejm,wystarczyæ bêdzie sam devotail przytwierdzony do tubusa co zmniejszy koszty budowy teleskopu:)
Zamieszczam jeszcze fotke gotowej optyki:
... Do budowy... dekoracyjnych elementów teleskopu u¿yje aluminium.. tubus z PCV, a ornamenty z aluminium? :rolleyes:
to mo¿e przemy¶l to jeszcze
Aluminiowy tubus bêdzie kosztowa³ sporo,np do budowy celi i pier¶cienia na wlot tubusu teleskopu SATURN u¿y³em trzech kr±¿ków aluminium o ¶rednicy 200mm i grubo¶ci 5cm.Ka¿dy kr±¿ek to koszt oko³o 80z³!!!Do tego dochodzi robocizna u tokarza,w moim przypadku te elementy wykona³em sam wiêc koszta siê zmniejszy³y.Podobno metr rury aluminiowej o ¶rednicy 200 mm to koszt oko³o 800z³,za tyle jestem w stanie porz±dnie wykoñczyæ teleskop:)
A jaka jest cena samej optyki? U kogo zamawia³e¶ lusterka?
Krzysztofie - rura pcv dla takiego teleskopu , to kompletne nieporozumienie . Wlozysz w to przetsiewziecie tyle pracy , by wyszlo cos w rodzaju teleskopu U.? Wedlug mnie powinienes przynajmniej zwinac tubus z blachy alu , lub ( mysle , ze ja bym tak zrobil ) z wlokna weglowego . W kazdym badz razie gratuluje pomyslu .
trochê siê pobawi³em Twoimi danymi i wysz³o mi to:
Swiat³osi³a ca³o¶ci ~ f/17.7
sec.mag. ~ 3.05
separacja luster ~ 610mm
centralna obstrukcja ~ 35% (!)
obliczenia oczywi¶cie prowizoryczne dla za³o¿onej odleg³o¶ci ogniska uk³adu 160mm za lg. (bfl 160mm)zrobione modasem daj± taki obrazek:
trochê mnie zastanawia wielko¶æ lusterka wtórnego, poniewa¿ budujesz ciemny jak mi siê wydaje planetarny teleskop z 35% obstrukcj± która daje wiêksze pole ale
psuje ostro¶æ. Ze znalezionych w sieci dall-kirkhamów (bez korektora) wiêkszo¶æ to konstrukcje o parametrach zbli¿onych do tych:
http://www.unitronitalia.it/gladio.htmhttp://www.rfroyce.com/DK%20OTAs.htmps je¿eli bredzê proszê mnie poprawiæ
Krzysiek81 - po parametrach tej optyki rozumiem, ¿e dosta³e¶ j± za darmo, kupi³e¶ za przys³owiow± "flaszkê" ewentualnie sam zrobi³e¶, ale jeste¶ skromny i nie chcesz siê przyznaæ ...
Kto¶ zrobi³ bardzo wolne lustro g³ówne f/5.7 - dla D-K dobrze jak jest wolniejsze od f/4, a f/4.5-f/5 to ju¿ cud miód i orzeszki.
Je¿eli ju¿ ten kto¶ nie umia³ zrobiæ szybszego LG, to móg³ chocia¿ zrobiæ ca³y system wolniejszy, powiedzmy f/25 i zastosowaæ miejsze lusterko wtórne - w koñcu to i tak teleskop do planet. Mia³by¶ wtedy mniejsz± obstrukcjê, chcia¿ wtedy tuba dorównywa³aby rozmiarami newtonowi 150f/8...
Rozumiem, ¿e chcesz zbudowac Cassegraina, ale wydaje mi siê, ¿e robienie czego¶ miejszego ni¿ 200mm jest trochê bez sensu.
Je¿eli nie staæ Ciê by³o na optykê D-K 200mm trzeba by³o zastanowiæ siê, na przyk³ad nad newtonem 200f8 - Mia³by¶ planetarnego wymiatacza i fajny teleskop do DSów.
Fakt lustra kupi³em tanio,musze zapytaæ jeszcze wykonawce optyki o ¶wiat³osi³e uk³adu bo nie chce mi siê wierzyæ ¿e zawiera siê w granicach f/18.Newtona ju¿ zbudowa³em i spisuje sie znakomicie,pozatym sprzêt ma³y gabarytowo siê przyda.Za miesi±c bede mia³ optyke DK 200mm a budowe 150 si±tki traktuje jako przetarcie szlaku:)
Teraz rozumiem - 200mm to ju¿ fajny sprzêt - ¿yczê powodzenia w ATMowych zamiarach :)
Dziêkuje:) A optyka pochodzi od cz³owieka który wykonywa³ lustra do Mirkowych Taurusów.Zosta³em zapewniony ¿e z tego zestawu 150mm powstanie bardzo dobry teleskop.
Posiadam ju¿ parametry luster do Cassegraina D-K 200mm.
-lustro g³ówne 205/750mm (ogniskowa uk³adu 2548mm)
-lusterko wtórne o ¶rednicy 60mm i ogniskowej -290mm.
Mo¿na bawiæ siê w wyliczenia,chêtnie dowiem siê czego¶ ciekawego o tej konstrukcji:)
A dlaczgo akurat konstrukcja D-K , ktora obarczona jest kilkukrotnie wieksza koma w porownaniu do klasyka ? Czym jest lepszy D-K w porownaniu do klasycznej konstrukcji , ze majac wybor ( tak mysle ) wybierasz wlasnie ten ? Pytam tak poprostu z ciekawosci.
Ten post by³ edytowany przez
krzys dnia: 21 July 2009 - 22:40
W D-K masz Lusterko Wtórne sferyczne, które w porównaniu do hiperbolicznego LW klasycznego cassegraina jest banalne do wykonania. W praktyce ATMowej jest to czêsto soczewka p³asko-wypuk³a z napylon± warstw± odblaskow±. Je¿eli korzystasz z komercyjnej soczewki jako LW, wykonanie optyki sprowadza siê do wykonania eliptycznego LG. W klasycznym cassegrainie musisz zrobiæ LG paraboliczne - jak w newtonie + LW hiperboliczne, które musisz testowaæ razem z LG.
Posiadam ju¿ parametry luster do Cassegraina D-K 200mm.
-lustro g³ówne 205/750mm (ogniskowa uk³adu 2548mm)
-lusterko wtórne o ¶rednicy 60mm i ogniskowej -290mm.
Mo¿na bawiæ siê w wyliczenia,chêtnie dowiem siê czego¶ ciekawego o tej konstrukcji:)
proszê bardzo, pobawi³em sie trochê i wysz³o mi co¶ o wymiarach zbli¿onych do tych które Poda³e¶ (dane s± przybli¿one poniewa¿ nie wiem gdzie ma byæ ognisko g³ówne. To jest do¶æ istotny parametr i producent optyki powinien go podaæ wraz z separacj± luster):
____________________________________________________________________________
D1 Diameter of the Primary Mirror 205.00
F1 Focal Length of the Primary Mirror 730.09
A1 Focal Ratio of the Primary Mirror 3.66
R1 Radius of Curvature of the Primary Mirror 1460.17
X1 Sagitta of the Primary Mirror 3.5062
E1² Eccentricity at Square of the Primary Mirror 0.665
D2w Clear Aperture Diameter of the Secondary Mirror 59.99
R2 Radius of Curvature of the Secondary Mirror 580.67
D3 Minimum Diameter of Hole in the Primary Mirror 23.07
F Effective Focal Length of the System 2548.00
A Effective Focal Ratio of the System 12.43
Dm Mirror Separation 522.94
BWD Back Working Distance 200.00
D1i Diameter of Inoperative Zone of the Primary Mirror 59.05
D2i Diameter of Inoperative Zone of the Secondary Mirror 15.15
q Central Obstruction Ratio 0.28
m Magnification of the Secondary Mirror 3.49
2w Unvignetted Field Angle in Degrees [°] 0.20
____________________________________________________________________________
Seidel Aberration Coefficients
____________________________________________________________________________
SI Coefficient for Spherical Aberration -0.00000
SII Coefficient for Meridional Coma 1.01005
SIII Coefficient for Astigmatism 1.07514
a w obrazkach to wygl±da tak:
policzone programem Modas
po mojemu to jak na dall-kirkhama bez korektora to trochê jasny, ale jak siê popatrzy np na mewlony (180 f/12)to teoretycznie powinno byæ podobnie, pozostaje oczywi¶cie kwestia jako¶ci wykonania optyki doci¶nij producenta o jakie¶ fotki z no¿a czy testów interferencyjnych wtórnego
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl