Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam :D
Wraz z moim koleg± postanowili¶my zrobiæ Lunete :P
mamy pro¶be do wszystkich o jakie¶ info na ten temat linki do pl. stron
jak zbudowaæ jakie materia³y jake soczewki itp :wink:
pozdrawiam :lol:
i z gory dziekuje za info :twisted:
Najwiekszy problem to zdobycie obiektywów, bo nie do dostania w kraju. Za granic± mo¿esz albo w USA, albo bli¿ej w Niemczech, np. u Ludesa
http://www.apm-telescopes.dealbo w RR Optical w Holandii bodaj¿e [tych ostatnich kiedy¶ pyta³em o szczegó³y odno¶nie paru soczewek, nie odpowiedzieli na e-mail], oferuj± podobny zestaw soczewek co oferta TMB u Ludesa. 80mm krótko i d³ugoogniskowe, 102mm tako¿ i wiêksze te¿. Pozdrawiam
-Jaros³aw
W Europie sa chore ceny na optyke, za obiektyw 152mm achromat RR chce ponad 800 Euro, Ludens praktycznie to samo. Ja mam zamiar sciagnac optyke z USA za mniej wiecej polowe ceny europejskiej.
Witam
Proponujê
http://www.teleskopy.../zaczynamy.htmloraz inne strony ATM
Wielkie dzieki za info :D
Wraz koleg± postanowilismy na pocz±tek kupic u optyka na zamowienie szklo na obiektyw +1 Dioptri o srednicy 75mm zbudowac prowizoryczny a potem cos pozadniejszego :twisted:
dziêki za linka przyda³ sie
pozdrawiam
w tym ATM jest niewiele.
Ja ju¿ zbudowa³em kilka lunet z obiektywów od ksero.
Doskonale nadaj± siê szare rury PCV hydrauliczne bo mo¿na je dowolnie ³±czyæ i przycinaæ.
HAMAL, a mo¿esz co¶ napisaæ o parametrach tych "kserownych" obiektywów, gdyby¶ mia³ jakie¶ zdj±tko albo linczek, by³oby klawo!
Pozdrawiam Piotr
Obiektywy od Xero maj± zwykle odwzorowanie typ 1do1 do 1do4 i nie bed± prawid³owo pracowaæ na nieskoñczono¶æ czyli w wi±zce równoleg³ej bo nie zosta³y do tego skonstruowane ale ¿e nie s± za jasne to nie bêdzie to a¿ tak bardzo psu³o obrazów gwiazd ich sferyczn± aberracj± :?
Obiektywy od Xero maj± zwykle odwzorowanie typ 1do1 do 1do4 i nie bed± prawid³owo pracowaæ na nieskoñczono¶æ czyli w wi±zce równoleg³ej bo nie zosta³y do tego skonstruowane Nie do koñca 8)
Obiektywy z ksero posiadaj± zazwyczaj symetryczny uk³ad soczewek [( )] i aby siê nadawa³y nale¿y usun±æ jedn± czê¶æ )] wtedy uzyskujemy ogniskow± oko³o 400mm zale¿nie od obiektywu. Ale ja budowa³em lunety w celach poznawczych poniewa¿ jak sugerowa³ Janusz posiadaj± one mocn± aberracjê chromatyczn± któr± ogranicza³em przes³onami co dawa³o ciemny obraz rzêdu f14-f20 i odradzam ich u¿ycie do budowy je¶li nie chcesz siê zawie¶æ.
Sens budowy lunety jest ¶redni (je¶li mówimy o soczewkach z gornej pó³ki). £atwo mo¿na siê zorientowaæ, ¿e koszt lunety to g³ównie koszt soczewki-wiêc po có¿. Co innego je¶li posiada siê ju¿ obiektyw (np. stary PZO lub który¶ "telementorowy-miodzik!).
Pozdr.
Cze¶æ.
Przesy³am wam projekt lunety ¶r ob 44 mm f = 500.
Njlepisze szkla to achromaty.
Przes³am wam schemat.
W jaki sposób obliczyæ powiêkszenie, f okularu, srednicê wyj¶ciow±
powiêkszenie obliczamy dziel±c f obiektywu przez f okulara,
f okulara dziel±c f obiektywu przez powiêkszenie ¶rednicê wyj¶ciow±
¶rednicê obiektywu przez powiêkszenie
rzuæcie te¿ okiem na www.surplusshed.com
¶ci±gn±³em stamt±d w³a¶nie dwa obiektywy w zawrotnej cenie 15 i 19 usd, tego Cooka triplet 60mm i achromat 80mm f5, wys³ali do Polski, szk³a wygl±daj± nienajgorzej, kupiê kawa³ek rury PCV i zrobiê sobie dla frajdy ma³± lunetkê , która bêdzie jak znalaz³ na szukacz do czego¶ wiêkszego
Spory wybór achromatów (dublety) czê¶ciowo z pow³okami MC ma firma Apogee Inc.
www.apogeeinc.com
pozdrawiam
Marcin
Cze¶æ.
Przesy³am wam poprawiony rys.
He he he,wiem o tym doskonale ale nawet nie denerwuj nimi ludzi tylko spróbuj ich zmusiæ do wys³ania czegokolwiek do Polski :Cry:
Zaopatrzy³em siê w soczewkê +1 Dioptri o ¶rednicy 70 mm poprzednia siê zniszczy³a przy monta¿u w tubusie obiektywu niestety,
mo¿ mi kto¶ przes³aæ swoje projekty i schematy do wykonania lunety?
Ja chce zrobiæ lunetê sk³adan± a kolega ma zamiar zrobiæ lunetê z jednej rury o d³ugo¶ci ogniskowej która wynosi oko³o 92-95 cm.
Szukamy informacji technicznych jaki¶ podpowiedzi, porad i sugesti.
Zaopatrzy³em siê w soczewkê +1 Dioptri o ¶rednicy 70 mm poprzednia siê zniszczy³a przy monta¿u w tubusie obiektywu niestety,
mo¿ mi kto¶ przes³aæ swoje projekty i schematy do wykonania lunety?
Ja chce zrobiæ lunetê sk³adan± a kolega ma zamiar zrobiæ lunetê z jednej rury o d³ugo¶ci ogniskowej która wynosi oko³o 92-95 cm.
Szukamy informacji technicznych jaki¶ podpowiedzi, porad i sugesti. No có¿, luneta sk³adana je¶li mia³aby s³u¿yæ do obserwacji astronomicznych musia³aby siê cechowaæ nies³ychan± dok³adno¶ci± wykonania, a co za tym idzie niezbyt nisk± cen±. Przy amatorskim podej¶ciu do sprawy o tak± dok³adno¶æ dosyæ trudno.
Moim zdaniem musicie zrobiæ wszystko, ¿eby nie wprowadzaæ dodatkowych mo¿liwych "b³êdów" optycznych. Soczewka od optyka i tak jest ju¿ niedoskona³a, wiêc po co jeszcze wprowadzaæ do uk³adu rozwi±zanie, które na pewno nie polepszy obrazu a wrêcz przeciwnie, i owszem :? :)
Panowie chcecie mieæ super lunetê to kupcie gotowy obiektyw w oprawie firmy Zeiss do kupienia tu:
http://www.baader-pl...oad/baa-zub.pdfStrona 10 cennika chodzi mi o 50/540. Z lunetki zrobionej z tego obiektywu mo¿ecie bez problemu uzyskaæ powiêkszenie x100. Obrazy daje rewelacyjne (jak na t± ¶rednicê oczywi¶cie).
Jakich u¿yjecie okularów?
Mirku obiektyw jest Miodzio i wiemy o tym obydwaj ale jego cena rzêdu 100 € zapewne kilkakrotnie przerwy¿sza bud¿et przeznaczony na budowê tej dydaktycznej lunety ze szkie³ okularowych jak s±dzê :roll:
Janusz dobrze wiesz, ¿e robienie lunety ze szk³a okularowego mija siê z celem. Szkoda pieniêdzy i zachodu. Robi³em tak± lunetê w 1978roku wysz³a z tego kiszka od tego czasu nic w tym temacie siê nie zmieni³o. Pisze to aby potem nie by³o, ¿e nikt nie ostrzega³.
http://astro4u.net/y...y;threadid=3220Tu jest kilka rzeczy które Wam siê przydadz±
Janusz dobrze wiesz, ¿e robienie lunety ze szk³a okularowego mija siê z celem. Szkoda pieniêdzy i zachodu. Robi³em tak± lunetê w 1978roku wysz³a z tego kiszka od tego czasu nic w tym temacie siê nie zmieni³o. Pisze to aby potem nie by³o, ¿e nikt nie ostrzega³. A ja miesi±c temu i potwiertdzam ¿e jako¶æ takiej soczewki jest denna. Ale z ciut lepszym obiektywem warto¶æ dydaktyczna nieoceniona.
Mirku wiesz ¿e nie mo¿na m³odym ludziom uniemo¿liwiaæ zebrania w³asnych, bezcennych do¶wiadczeñ tymbardziej ¿a maj± zapa³ i realizuj± je za kilkadizesi±t z³otych, te w³asne do¶wiadczenia s± potem bezcenne w dalszym ¿yciu Astronoma Amatora i ka¿dy powinien przez nie przej¶æ aby mieæ odpowiedni± skalê odniesienia co do jako¶ci ró¿nego sprzêtu.
Ja przyk³adowo swoj± lunetk± "okularow±" zwiniêt± z klejonego papieru na rurkach od odkurzacza ze szk³a 1,25 dioptri przys³oniêtego do 30mm do mg³awic oraz potem do 15mm do planet spokojnie widzia³em fazê Wenus, Ksiê¿yce Jowisza oraz kratery na Ksiê¿ycu a to by³ rok 72 i moja druga klasa podstawówki, od takiej lunetki zacz±³em swoj± przygodê z astro i by³bym strasznie z³y na kogo¶ kto by mi to odradzi³ bo nie mia³bym teraz takich fajnych wspomnieñ z dzieciñstwa a zabawa z jej budow± by³a przednia 8)
Jedyny problem to taki ¿e w tamtych czasach by³o zdziebko inne podejcie i ka¿dy obraz w lunecie zapiera³ dech w piersi a teraz m³odzie¿ naogl±da³± siê zdj±tek z HST i takich oczekuje widoków.
Mirku wiesz ¿e nie mo¿na m³odym ludziom uniemo¿liwiaæ zebrania w³asnych, bezcennych do¶wiadczeñ tymbardziej ¿a maj± zapa³ i realizuj± je za kilkadizesi±t z³otych, te w³asne do¶wiadczenia s± potem bezcenne w dalszym ¿yciu Astronoma Amatora i ka¿dy powinien przez nie przej¶æ aby mieæ odpowiedni± skalê odniesienia co do jako¶ci ró¿nego sprzêtu. Wiem wiem dlatego tylko ostrzegam aby potem nikt nie mia³ pretensji, ¿e tylu fachowców na forum, a nikt nie ostrzeg³. Sprawa druga to taka ¿e jak kto¶ nie ma kasy to tym bardziej powinien j± rozs±dnie wydaæ. Jak kto¶ ma 100z³ to lepiej kupiæ jaki¶ monokular u Ruskich na bazarze.
Wielkie dziêki za odpowiedzi i porady co do obrazu który siê zaobserwuje w takije Lunetce to wiemy ¿e nie bêdzie taka wspania³a ale widzieli¶my ju¿ w obserwatorium w³a¶nie kratery ksiê¿yca i i pasy na Jowiszu i nie spodziewamy siê nic wielkiego ale s±dzimy ¿e chyb nam siê uda zaobserwowaæ przej¶æie Wenus przez S³oñce jakto tako przynajmniej chyba lepiej ni¿ go³ym okiem(nie chodzi mi oto ¿e centralnie bêdziemy siê patrzeæw s³onñce :lol: )
Okulary posiadamy 12 i 10 razy powiêkszenie na pocz±tek z mikroskopów od Pani z Chemi, a troszkê wiedzy teoretycznej od Pani z Fizyki.
Co do wad takiego szkie³ka od optyka to mam pytanie czy nie da siê chocia¿ po czê¶ci usun±æ wady za pomoc± przes³ony na obiektywie ?
ale s±dzimy ¿e chyb nam siê uda zaobserwowaæ przej¶æie Wenus przez S³oñce jakto tako przynajmniej chyba lepiej ni¿ go³ym okiem(nie chodzi mi oto ¿e centralnie bêdziemy siê patrzeæw s³onñce :lol: ) Zaczyna siê.
Wcale nie jestem przekonany czy nie lepiej nieuzbrojomym okiem. Napisz stilgar jak chcecie obserwowaæ to przej¶cie Wenus za pomoc± tej lunety.
Co do wad takiego szkie³ka od optyka to mam pytanie czy nie da siê chocia¿ po czê¶ci usun±æ wady za pomoc± przes³ony na obiektywie ? Tak, ale otwor bêdzie musia³ mieæ oko³o 20mm
I Wenus na ekranie w projekcji okularowej spokojniê ni± zobaczycie jak defiluje majestatycznie przez nasze S³oneczko 8)
Z aberracj± chromatyczn± mo¿na tak¿e walczyæ jednobarwnym filtrem np ciemnoczerwonym, fotograficznym za kilkana¶cie z³otych a nie tylko za pomoc± przys³ony na soczewce 8)
I Wenus na ekranie w projekcji okularowej spokojniê ni± zobaczycie jak defiluje majestatycznie przez nasze S³oneczko 8) Je¿eli im siê co¶ nie zjara przez parê godzin projekcji :( Lepiej nawet do takiego ma³ego szkie³ka zrobiæ to przez foliê baadera na obiektywie.
I Wenus na ekranie w projekcji okularowej spokojniê ni± zobaczycie jak defiluje majestatycznie przez nasze S³oneczko 8)
Je¿eli im siê co¶ nie zjara przez parê godzin projekcji :( Lepiej nawet do takiego ma³ego szkie³ka zrobiæ to przez foliê baadera na obiektywie. Pani od chemi nie by³a by zadowolona :?
Mirku :shock: przy 20 mm ¶rednicy czynnej i ogniskowej metra obraz S³oneczka w ognisku ma oko³o 9mm i skupia siê w nim zladwie 4x wiêcej ¶wiat³a ni¿ bez soczewki a wiêc nie ma szans na jakikolwiek zap³on nawet t³ustego papieru ¶niadaniowego :lol: :lol: :lol:
Janusz nie wiadomo tak naprawdê jak oni to zrobi±, a jak zdejm± przys³onê aby zobaczyæ czy obrazek nie jest lepszy to z 7cm bêdzie ju¿ co nieco. Ja tam wolê dmuchaæ na zimne sam wiesz co ludzie potrafi± wykombinowaæ.
Oj wiem wiem Mirku, niedawno przyszed³ m³ody cz³owiek ze stopionym razem ze z³±czk± k±tow± okularem Huygensa z Hamy 50mm (100% plastiku) bo zostawi³ j± na balkonie po nocy a dzienne S³oneczko wpad³szy w obiektyw dokona³o reszty tak ¿e dym na balkonie i kapi±cy p³omieniem plastik zobaczy³a dopiero starsza siostra przy odrabianiu lekcji. :shock:
Wybra³ sobie z mojej zbieraniny ró¿no¶ci 2 stare kellnery mikrospopowe w mosi±dzu i ju¿ mu S³oneczko niestraszne 8)
Szuka jeszcze tylko nowej z³±czki k±towej na 24,5mm bo szyja boli od zadzierania g³owy oj boli :roll:
Hm... Przypomnia³y mi siê moje przygody z w³asn± pierwsz± lunetk± w³a¶nie ze szk³em okularowym. By³o to lato 1983, w optyku kupi³em soczewkê +0,75 i lupê filatelistyczn± 5x, w papierniczym parê arkuszy ró¿owego brystolu (akurat innego nie by³o) i jaki¶ klej. Szczê¶liwym trafem kropka na soczewce obiektywowej (chyba jej o¶ optyczna) by³a w ¶rodku geometrycznym soczewki. Tubus i rura wyci±gu okularowego po sklejeniu okaza³y siê bardzo sztywne. Wtedy moja wiedza astronomiczna by³a zerowa. Skierowa³em lunetê na Ksiê¿yc bliski pe³ni - obraz okaza³ niezbyt ciekawy. Ale w pbli¿u zauwa¿y³em ma³y kr±¿ek - co mnie zaintrygowa³o. Po kilku dniach poszukiwañ w M³odym Techniku dowiedzia³em siê, ¿e to Jowisz. Kurcze! Odkry³em Jowisza zupe³nie samodzielnie i niezale¿nie od ca³ego ¶wiata! Tak siê zaczê³a przygoda trwaj±ca do dzi¶.
Nie odradza³bym budowy takiej najprostszej lunetki. Tamto lato moich w³asnych odkryæ mam g³êboko w pamiêci. Móg³bym ch³opakom doradziæ zajrzenie do ksi±¿ki Brzostkiewicza "Obserwujemy nasze niebo" gdzie opisuje on do¶æ szczegó³owo tak± budowê. I jeszcze jedno, mo¿e uda siê znale¼æ soczewkê p³asko-wypuk³± o ogniskowej ok 1m. Da ona znacznie lepszy obraz ni¿ stosowane obecnie okularowe soczewki meniskowe (wklês³o-wypuk³e). Zanim wynaleziono achromaty to lunety budowano w³a¶nie z soczewkami p³asko-wypuk³ymi. Kiedy¶ nawet by³ artyku³ na temat doboru takich soczewek w M³odym Techniku ale ju¿ nie pamiêtam nawet który to by³ rocznik (na pewno po 1983).
Moje zdanie jest takie jak Janusza - warto przej¶æ przez ten etap.
Pozdrawiam
Marek
...
Te¿ sam odkry³em lunet± z obiektywu od ksero Jowisza a potem Saturna przy pow 40x :D . To by³y czasy.
No i zrobi³o siê jako¶ sentymentalnie....
No i zrobi³o siê jako¶ sentymentalnie.... Teraz to tylko kupiuæ. kupiæ, kupiæ :| To ju¿ nie ten urok
Ju¿ prawie zrobili¶my nasze Lunety(znajomy z praktyk wytoczy³ pare ¿eczy i jutro odbiorê i bêde sk³ada³ do tzw. kupy)
Ale mam jedno wa¿ne jak dla mnie pytanie, ma kto¶ mo¿e pomys³ na osadzenie okularu w ru¿e kanalizacyjnej tak by szk³o by³o prostopad³e do boków rury(wiadomo o co mi chodzi)
Bo jak sie okaza³o to moze byæ du¿y problem po ostatniej nocce i próbach ustawienai szk³a (niestety nie wysz³o nam za dobrze)
Mo¿e by³by kto¶ na tyle mi³y bo opisaæ sam proces ustawiania soczewki w tubusie Lunety na ³awie optycznej?
Pozdrawiam
Soczewki trzeba oprawiæ najpierw w oprawie okualru i na ni± odpowiednio i pasownie podtoczyæ wewnêtrzn± ¶rednicê rury 8)
Oprawê okularu warto zrobiæ standartow± na 1,25" czyli 31,75mm ¶rednicy :salu:
Dziêkuje za radê i mam pytanie.
A mo¿na by by³o zrobiæ oprawkê na gwint zewnêtrzny i w ru¿e gwin by siê wkrêca³o.
Czy wtedy szk³o by³o by dobrze ustawione, zak³adaj±c ¿e w oprawce jest ustawione dobrze.
Lepiej zrób okular standartowy i wsuwany bo przekombinujesz z tymi gwintami :roll:
Tak na marginesie przypomina mi siê w³asne konstruowanie pierwszej lunety typu Keplera z tuby od tapet, du¿ej okularowej 6 cm soczewki +1,0 D wyproszonej od okulisty/optyka i okularu od zabawkowego mikroskopu, w chyba pi±tej klasie podstawówki... Daje ok. 50x power, potê¿ne aberracje tak ¿e trzeba za³o¿yæ pomalowan± na czarno przes³onê z okrag³± dziur±... i pamiêtam pierwsze spojrzenie wtedy na Ksiê¿yc i Jowisza. To by³ wtedy dopiero szok i satysfakcja z "udanej" konstrucji- ca³a rodzina by³a dumna z malucha ! Marcin
Hm... Przypomnia³y mi siê moje przygody z w³asn± pierwsz± lunetk± w³a¶nie ze szk³em okularowym. (...) Kurcze! Odkry³em Jowisza zupe³nie samodzielnie i niezale¿nie od ca³ego ¶wiata! Tak siê zaczê³a przygoda trwaj±ca do dzi¶. Ech co to byly za czasy...z 11 latarni na "osiedlu" dzialala tylko jedna na srodku skrzyzowania a do tego Halley w 85 widoczny z balkonu ponad 100tysiecznego miasta :mrgreen: ;D :mrgreen:
Ale niestety czasy byly ciezkie bo nie bylo mnie stac na zakup zadnego (wlasnego) sprzetu do obserwacji przez co moja pierwsza wlasna lunetka zrobiona z plastikowej soczewki + okulary (kellner i ramsted) zrobione z 2 obiektywow ze Smieny.
Na szczescie komunizm upadl i rosjanie przywiezli na bazar tani sprzet...
Kiedy¶ nawet by³ artyku³ na temat doboru takich soczewek w M³odym Techniku ale ju¿ nie pamiêtam nawet który to by³ rocznik (na pewno po 1983). Rocznik 88 a dokladnei MT numery 1 do 6 sam posiadam wlasnei do nich teraz zagladnalem.
Jesli ktos jest chetny posiadam skany i moge je udostepnic (jakies 19mega zrarowane) a jesli komus malo to jeszcze jak pogrzebie na moim astrotwardym dysku to i inne ksiazki sa do znalezienia (oczywiscie tylko te juz niedostepne na naszym rynku) :mrgreen:
Hej, Stilgar! chodzi Ci o mocowanie soczewki obiektywowej czy okularowej? Janusz udziela rad dot. okularu ale z Twojego postu jako¶ okular mi jednoznacznie nie wynika. Ten gwint zewnêtrzny na rurze z PCV jak dla mnie to bardziej pasowa³by na mocowanie obiektywu - mam racjê czy nie?
Pozdrawiam
Marek
Masz racjê chodzi mi o pasowanie obiektywowe.
Co od pasaowania okularowego to zamierzam zrobiæ na wcisk.
I dlatego zapyta³em czy nie by³o by lepiej z tym obiektywem gdyby by³ na gwint wtedy chyba by³o by pro¶ciej?
[ Add: Nie Maj 30, 2004 20:18 ]
Uda³o mi siê z³o¿yæ Lunetkê :lol: jednak wszystkie elementy zrobi³em na pasowanie ciasne i bez gwintów (za du¿o zabawy),
a dzisiaj w nocy bêdê sprawdza³ jak to wykonanie ma siê do ca³o¶ci, czy bêdzie widaæ np.ksiê¿yc.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl