Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Leci kometa czy kto¶ z Was obserwowa³ Loneos , ja siê przymierzam. <_<
A no leci C/2007 F1 (LONEOS). 2 razy próbowa³em j± znale¼æ ale zawsze chmurki przeszkodzi³y.
Ten post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 09 October 2007 - 11:06
mapka "przelotu":
http://www.aerith.net/comet/catalog/2007F1/chart1.gif
i ciekawy wykres prognozy jasno¶ci:
http://www.aerith.net/comet/catalog/2007F1/mag.gif
mapka i wykres st±d:
http://www.aerith.ne...7F1/2007F1.html
... a aktualne polozenie mozna pobrac stad
http://www.heavens-above.com/comet.aspx?ci...=200&tz=CETSprawdzilo sie doskonale bo przy poprzedniej komecie bo bez tej mapki dostrzezenie z miasta lustrem 15cm byloby to prawie niemozliwe.
Ten post by³ edytowany przez
MarcinPc dnia: 09 October 2007 - 12:56
No i z mapki wynika, ze bedzie raczek kiepsko polozona pod katem obserwacji z naszej kochanej polandii.
No i z mapki wynika, ze bedzie raczek kiepsko polozona pod katem obserwacji z naszej kochanej polandii. No niestety. W okresie maksymalnej jasno¶ci pod koniec pa¼dziernika bêdzie widoczna na wysoko¶ci ok. 5* gdy S³oñce bêdzie 13* pod horyzontem. Jednak peryhelium jest w odleg³o¶ci tylko 0.40 AU od S³oñca, co sugeruje, ¿e koma bêdzie ma³a i zwarta. To mo¿e u³atwiæ jej odnalezienie, i to zapewne razem z kawa³kiem warkocza gdyby potwierdzi³a siê efemeryda jasno¶ci maks. 4 mag. A jakby siê okaza³o, ¿e bêdzie ja¶niejsza to ju¿ w ogóle sielanka.
Nim sie obejrzymy znów na niebie bêdziemy mieli co¶ Lovejoyopodobnego :Beer:
Tym razem nie przegapiê maksimum jasno¶ci :helo:
No to trzeba wypatrywaæ :P tylko ¿eby by³a pogoda... Bo wczoraj przysz³a do mnie Synta po po³udniu i zachmurzenie ca³kowite a rano bez jednej chmurki! :burza: Czy to naprawde tak musi byæ ¿e jak kto¶ telepa kupi do pogoda sie wali od razu? Bo na forach taki przes±d chyba jest :blink:
hmmm...........a kiedy mo¿na spodziewac sie jakiejs jasniejszej komety po³ozonej wyzej nad horyzontem???
hmmm...........a kiedy mo¿na spodziewac sie jakiejs jasniejszej komety po³ozonej wyzej nad horyzontem??? Có¿, szanse na pojawienie siê czego¶ w stylu Hale-Boppa s± niewielkie, ale z ka¿dym rokiem rosn± :P
hmm.......pamieta ktos jaka mia³a wtedy jasnosc? Mia³a chyba z -1m ale warkocz 30-40˚. Piêkna to ona by³a(z opowiadañ rodziców, ja jej nie pamiêtam wcale) ale nie ma siê co martwiæ-wróci za 2500~lat :ha:
go³ym okiem widok byl wspania³y...
...a fotografowaæ j± mo¿na by³o nawet bez prowadzenia - kilkana¶cie sekund wystarcza³o :banan:
Mia³em nadzieje, ¿e j± upoluje we wtorek ale nici, nisko nad horyzontem zamglenia i chmury. Odbi³em sobie noc± pierwszy raz zobaczy³em kwintet stephana w pegazie, choæ brak³o mi pi±tego elementu :D . Dla mnie to sukces, pierwszy raz zobaczy³em jego zdjêcie osiemna¶cie lat temu i marzy³em ¿eby go zobaczyæ i sta³o siê :Beer:
Na fotce CCD z 8 pa¼dziernika autorstwa Jagera i Rhemanna jest calkiem okaza³a, ale do obserwacji lub focenia trzeba czystego nieba nad horyzontem. Moje pierwsze przymiarki do tej komety z okna spe³z³y na niczym z powodu za¶wietlenia miejskiego nieba. Trzeba wyjechaæ za miasto.
Za³±czone miniaturki
l
l
Na fotce CCD z 8 pa¼dziernika autorstwa Jagera i Rhemanna jest calkiem okaza³a Hmm faktycznie piêkno¶æ :D a jeszcze to zbli¿enie do ngc 4565 :D Wspania³a z nich parka B)
Sam bym siê skusi³ na obserwacje, ale jak wygl±dam za okno...to po prostu ¿al d*pe ¶ciska <_<
Pozdrowionka
Krawat
Dzisiaj pierwszy raz znalaz³em kometê. W warunkach miejskich jest bardzo s³abo widoczna przez lornetkê 8x40. Tak s³abo, ¿e nie podj±³em siê dok³adniejszej oceny jasno¶ci. Mogê tylko oszacowaæ, ¿e ma jasno¶æ miêdzy 7.0 a 7.5 mag i jest raczej s³abo skondensowana. Zrobi³em nawet fotkê z parapetu nieruchomym aparatem ;) Zamie¶ci³em j± tylko po to, ¿eby pokazaæ jaka na razie jest s³aba (zaznaczona strza³k±). Najja¶niejsza gwiazda na zdjêciu to beta Com o jasno¶ci 4.3 mag.
Uda³o mi siê zaobserwowaæ kometê C 2007 F1, jasno¶æ wyznaczona na 6,8m, ¶rednica jakie¶ 7’. Widaæ ledwo zarysowany ¶lad warkocza, albo mi siê zdawa³o!
Pozdrawiam
Mia³em nadzieje, ¿e j± upoluje we wtorek ale nici, nisko nad horyzontem zamglenia i chmury. Odbi³em sobie noc± pierwszy raz zobaczy³em kwintet stephana w pegazie, choæ brak³o mi pi±tego elementu :D . Dla mnie to sukces, pierwszy raz zobaczy³em jego zdjêcie osiemna¶cie lat temu i marzy³em ¿eby go zobaczyæ i sta³o siê :Beer: "kwintet stephana w pegazie" ???
Hmmm ciekawe. Niezna³em tego "obiektu". Gdzie dok³adniej on le¿y ?
Teraz niebo jest wy¶mienite. Wieczorem siê rozk³adam.
witam,
Wczoraj pomêczy³em siebie i kometê :lol: no i jest. S³aba bo s³aba
pentacon 300/4 @ 5,6, canon 300d, iso 400, 15x1min.
pozdrawiam,
Bartosz
PS. dzisiaj jek bedzie pogoda wytocz± newtona :ha:
Oj, widze, ze jest w koncu szansa na komete z przyzwoitym ogonem ;)
Pozdrawiam.
"kwintet stephana w pegazie" ???
Hmmm ciekawe. Niezna³em tego "obiektu". Gdzie dok³adniej on le¿y ?
Teraz niebo jest wy¶mienite. Wieczorem siê rozk³adam. Pomog³y mi go namierzyæ astronoce jest w nich mapka pegaza ze s³abiznami. Kwintet s± to wizualnie grawitacyjnie zwi±zane ze sob± galaktyki a faktycznie to tak ³adnie siê ustawi³y na niebie w pegazie.
/Wczoraj pomêczy³em siebie i kometê no i jest.
Gratulujê!
Napisz co¶ wiêcej, o której zacz±³e¶, o której skoñczy³e¶. Jakie mia³e¶ prowadzenie...
zacz±³em o 19.11 pierwsza fota i skoñczy³em o 19.45
zestaw pentacon z canonem zawieszony z refraktorem SW 102/50 + okular co bo znale¼æ drania :D na eq5 i puszczone w ruch
w³a¶nie zgrywam fotki z dzisiejszej sesji mam 15x45 sekund (od 19.25 do 19.50) newton c6n celestrona, canon 300d, iso 400
nie ukrywam mia³em lekkie problemy ze znalezieniem komety
wczoraj przez SW to by³a jak na d³oni
pozdrawiam,
Bartosz
PS. jak obrobiê to wrzucê na forum, jak bêdzie co pokazaæ
W polu by³o ju¿ cos widaæ, ale to ostatnie noce realnych obserwacji tej komety. W lornetce 10x50 mo¿na by³o rozpoznaæ ¿e to obiekt rozmyty, natomiast w bino 25x100 otoczkê z malutkim centrum. Majaczy³ jakby krotki warkocz celuj±cy w stronê polarnej, ale jak dla mnie t³o nieba by³o jeszcze zbyt jasne, zeby robiæ sensowne pomiary, zadowoli³em sie wiêc ocen± jasnosci: 6,4mag. ¶rednicy otoczki: - ok. 4' i stopnia kondensacji (4). Kometa dosyæ wyrazista, ale niekorzystnie usytuowana na tle ³uny zachodu.
Korzystaj±c z dobrej pogody, jako Grupa Obserwatorów przy II LO w Rybniku (Grzegorz Kowalczyk, Micha³ Szymik (Newton) i ja) wybrali¶my siê do naszego obserwatorium szkolnego ¿eby pofociæ nasz± pierwsz± kometkê. Na razie prezentujemy surow± klatkê. Zdjêcie jest jakie jest, lekkie winietowanie, i kometa by³a ju¿ naprawdê nisko nad horyzontem - w centrum miasta ciê¿ko o ciemne t³o. Jutro bêdzie co¶ lepszego (mamy nadziejê ;) ) bo jest materia³ do obrobienia.
Ognisko g³ówne, 2500mm, SC 10", Canon 350D niemodyfikowany, ISO 800, 91s
Pozdrawiam
Rafa³ Sikora
tak jak wspomnia³em wcze¶niej wrzucam zdjêcie komety, parametry powy¿ej,
pozdrawiam,
Bartosz
Szybki makia¿ :Beer:
Za³±czone miniaturki
l
l
Radku, widzia³e¶ ¿e nieco wy¿ej od komety masz ¶lad s³abego meteora? Swoj± drog± to jest dopiero ekstremalne astrofoto :D
W³a¶nie wracam z dworu, widzia³em Loneos. Niestety Ksiê¿yc ¶wieci bardzo mocno, a Wolarz zachodzi. Kometa nie jest dobrze widoczna. Skupiona mgie³ka, z jednej strony jakby wyd³u¿ona. Zerkniêciem jakby warkocz, ale to na pewno przez to, ¿e siê zdjêæ naogl±da³em :D Idê siê grzaæ :P
Pozdrawiam, Krawat
Ten post by³ edytowany przez
Krawat dnia: 21 October 2007 - 19:59
Ja mam na swoim koncie 6 obserwacji C/2007 F1 (LONEOS) :D Przy czym pierwszy raz widzialem j± ju¿ 17 wrze¶nia (mia³a wtedy zreszt± zaledwie 11 mag), a ostatni dwa dni temu (26 pa¼dziernika) - tym razem oceni³em jej jasno¶æ ju¿ na 5.4 mag. W lornetce widaæ by³o równie¿ króciutki warkoczyk.
Pozdrawiam
Piotrek
W³a¶nie wracam z dworu, widzia³em Loneos. Niestety Ksiê¿yc ¶wieci bardzo mocno, a Wolarz zachodzi. Kometa nie jest dobrze widoczna. Skupiona mgie³ka, z jednej strony jakby wyd³u¿ona. Zerkniêciem jakby warkocz, ale to na pewno przez to, ¿e siê zdjêæ naogl±da³em :D Idê siê grzaæ :P
Pozdrawiam, Krawat Te¿ dzisiaj szuka³em i lipa, nic nie widzia³em. Kiepska by³a przejrzysto¶æ nisko nad horyzontem - poza Jowiszem nic na tych wysoko¶ciach nie by³o widaæ.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl