Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Dzi¶ uda³o mi sie dostrzec kolejn± kometê okresow±, obserwowan± przeze mnie podczas poprzedniego powrotu w 2002 roku. Warto siê jej przyjrzeæ, na pocz±tku przysz³ego roku powinna ona byæ bez problemu widoczna w ma³ych teleskopach i du¿ych lornetkach.
Zosta³a ona odkryta w 1948 roku, jednak by³a wtedy s³aba. Jej okres obiegu wynosi³ nieca³e 7 lat, a odleg³o¶æ peryhelium by³a nieznacznie wiêksza od 1.6 AU. W 1972 i 1984 roku kometa zbli¿y³a siê do Jowisza, w wyniku czego okres obiegu komety zmniejszy³ siê do 5.5 roku, a odleg³o¶æ peryhelium do 1.08 AU. Obecnie obie te warto¶ci s± jeszcze nieznacznie mniejsze (5.44 roku i 1.06 AU) - dziêki zmniejszeniu siê odleg³o¶ci peryhelium kometa osi±ga znacznie wiêksze jasno¶ci - podczas poprzedniego powrotu w 2002 roku pomimo do¶æ du¿ej odleg³o¶ci od Ziemi osi±gnê³a jasno¶æ 10 mag (pó¼niej w wyniku wybuchu poja¶nia³a na kilka dni z 11 mag do 8.5 mag).
W tym momencie jest jeszcze do¶æ s³aba - jej jasno¶æ oceni³em dzi¶ na 12.5 mag, ale powinna powoli ja¶nieæ. W tym momencie znajduje siê w Rybie Po³udniowej i nawet na po³udniu Polski nie wznosi siê na wysoko¶æ wiêksz± ni¿ 11 stopni. Jednak w nastêpnych tygodniach powinna ja¶nieæ ¶wiec±c ka¿dego wieczora nieco wy¿ej. Na pocz±tku grudnia bêdzie przechodziæ 2 stopnie od mg³awicy planetarnej NGC 7293 (Helix). Powinna mieæ ju¿ wtedy jasno¶æ rzêdu 11 mag, a jej wysoko¶æ bêdzie wieczorem nieco wiêksza od 15 stopni. Pod koniec grudnia jej jasno¶æ powinna ju¿ wynosiæ oko³o 10 mag, a na pocz±tku lutego przechodz±c przez peryhelium bêdzie ¶wieciæ do¶æ wysoko (~40 stopni nad horyzontem) w Rybach jako obiekt o jasno¶ci oko³o 9 mag. Pó¼niej jej jasno¶æ powinna spadaæ, ale do¶æ powoli i pod koniec marca bêd±c w Wo¼nicy powinna ci±gle mieæ jasno¶æ oko³o 11 mag. Z zasiêgu niedu¿ych teleskopów powinna znikn±æ pod koniec kwietnia, kiedy bêdzie znajdowaæ siê w Bli¼niêtach kilka stopni od Kastora.
Jako ciekawostkê warto dodaæ, ¿e w 2018 roku kometa zbli¿y siê do Ziemi na zaledwie 0.08 AU i powinna byæ wtedy widoczna go³ym okiem jako obiekt o jasno¶ci oko³o 4 mag.
Pozdrawiam
Piotrek
No to czekamy do 2018r. :Beer:
Kometa ja¶nieje zgodnie z przewidywaniami i najnowsze obserwacje mówi± ju¿ o jasno¶ci rzêdu 10.5-11.0 mag. Kometa aktualnie wznosi siê wieczorem na oko³o 15 stopni, wiêc przy obecnej jasno¶ci nie powinna ju¿ stanowiæ wiêkszego problemu dla posiadaczy 20 cm teleskopów...
Pozdrawiam
Piotrek
Kometa ja¶nieje zgodnie z przewidywaniami i najnowsze obserwacje mówi± ju¿ o jasno¶ci rzêdu 10.5-11.0 mag. Kometa aktualnie wznosi siê wieczorem na oko³o 15 stopni, wiêc przy obecnej jasno¶ci nie powinna ju¿ stanowiæ wiêkszego problemu dla posiadaczy 20 cm teleskopów...
Pozdrawiam
Piotrek Wczoraj mia³em sesje foto w temacie komet - szkoda ¿e sobie nie spisa³em jej po³o¿enia mo¿e uda³o by siê co¶ uwieczniæ i pokazaæ. Spokojnie ³apie Tuttle wiêc i ta pomimo niskiego po³o¿enia by³aby do "wy³apania" przy czystym horyzoncie. Dziêki za aktualne informacje Piotrku bo cz³owiek nie zawsze jest na bie¿±co z tym co na niebie widoczne :Salut:
Kometa ³adnie ja¶nieje, ale jest bardzo mocno rozmyta. Widzia³em j± przedwczoraj w moim 20 cm teleskopie i oceni³em jej jasno¶æ na 10.4 mag przy ¶rednicy g³owy oko³o 3'. Niebo by³o jednak trochê zadymione w okolicy komety i by³a ona z tego powodu widoczna s³abo.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl