Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam serdecznie wszystkich szkicomaniaków oraz innych heretyków :szczerbaty: od astrofotografii! :)
Pora na moje DS! Wszystkie zosta³y zeskanowane, a potem odpowiednio obrobione pod GIMP'em, tak aby niebo by³o ciemne, gwiazdki jasne. Na dodatek pomêczy³em siê nieco, by uzyskaæ efekt t³a nieba. Oczywi¶cie powinno t³o powinno mieæ inny odcieñ w przypadku M44 a inne w przypadku M 57 (inne powiêkszenia), ale daje to pewne pojêcie na temat mo¿liwo¶ci mojego sprzêtu (achro 10 cm) pod podmiejskim, ca³kiem (ale nie za bardzo!) za¶wietlonym niebie!!
No to zaczynamy:
1. M44, wykonana 10.03.2007. Okular to prosiê 32 (= 31 X powiêkszenia)
http://gbspace.com/files//406/M44_20070310b_thumb.jpg
2. NGC 2907, wykonana 11.03.2007. Okulary to prosiaczek 32 i celestronowy kelnerek 20 (= 31 i 50 X powiêkszenia).
http://gbspace.com/files//406/NGC2907_20070311b_thumb.jpg
3. M65, M66 I NGC 3628 - tradycyjne obrazki. Wykonane 13.03.2007. Okular to prosiak 15 (= 66,6 :szczerbaty: powiêkszenia). W optymalnych warunkach prosiak 15 to chyba najlepszy okular dla mojego telepu do wiêkszo¶ci galaktyk (choæ i w Czarnkowie siê sprawdzi³ pod innym sprzêtem!). NGC 3628 wcale taka ³atwa w mniejszym sprzêcie do wypatrzenia nie jest - nie zawsze siê udaje j± dostrzec (mimo, i¿ siê wie, gdzie ona siê znajduje!).
http://gbspace.com/files//406/M65M66N3628_20070313b_thumb.jpg
4. M 57 - znany wszystkim dobrze obiekcik. Wykonany 26.03.2007. Okular to prosie 9 mm (= 110 razy powiêkszenia). Obserwacja dokonana w nocy w momencie, gdy wszystkie lampy na moim gangsta-osiedlu siê wy³±czy³y. Wnêtrze obwarzanka to lekka mgie³ka - nieco mocniejsze od t³a nieba.
http://gbspace.com/files//406/M57_20070326b_thumb.jpg
Pozdrawiam.
Dalsze swoje niecne obrazki DS bêdê umieszczaæ w tym w±tku, by nie wprowadzaæ zamieszania (no chyba, ¿e zajdzie potrzeba!)!.
Ten post by³ edytowany przez
kanarkusmaximus dnia: 10 May 2007 - 18:56
NOOO Krzysiek, to ¿e¶ teraz pojecha³ :D czujê siê jakbym siedzia³ z okiem w okularze... :) jasno¶æ t³a miodzio :)
a co do 3628, to nie dziwota... ona ma chyba z 15 powierzchniowej.. ostatnio siê nie¼le natrudzi³em ¿eby j± dopa¶æ w 114/900... choæ niebo by³o takie se.. :)
Bombowe szkice... :Beer:
Lawina szkiców ruszy³a :szczerbaty: .Najfajniej wysz³a ci M57. Nied³ugo jak bêdê mia³ lepszy sprzêt to dopiero zacznie siê rysowanie. Chocia¿ na razie jeszcze mam do narysowania parê obiektów jak M44, hi Persei, pó¼niej M31.
Szacuneczek, piêkna robota!
Szkice pierwsza klasa, symulacja t³a nieba chyba stanie siê nowym trendem i wyznacznikiem jako¶ci naszych szkiców :D Przyda³oby siê jeszcze dodaæ trochê sodówkowego kolorku :szczerbaty: Lepiej chyba wygl±da³oby gdyby gwiazdki by³y trochê bardziej bia³e, masz takie szare w teleskopie? ;) U siebie te¿ jaki¶ czas temu zauwa¿y³em, ¿e w zoomie czy obserwacjach DS'ów zatrzymujê siê zazwyczaj ko³o 16mm. Czyli ¼renica ok. 1,5mm powina byæ najlepsza do obserwacji wiêkszo¶ci "mgie³ek".
ABC, ¿yczê wytrwa³o¶ci przy rysowaniu chichotek, bêdzie ci potrzebna w wiêkszym sprzêcie :blink:
Lepiej chyba wygl±da³oby gdyby gwiazdki by³y trochê bardziej bia³e, masz takie szare w teleskopie? ;) Hehe typ widmowy szarych gwiazd nie jest zbyt czêsto spotykany w naszej Galaktyce! :) Nad tym te¿ bêdê musia³ popracowaæ w GIMP'ie! :)
Szkice pierwsza klasa, symulacja t³a nieba chyba stanie siê nowym trendem i wyznacznikiem jako¶ci naszych szkiców :D Przyda³oby siê jeszcze dodaæ trochê sodówkowego kolorku :szczerbaty: Lepiej chyba wygl±da³oby gdyby gwiazdki by³y trochê bardziej bia³e, masz takie szare w teleskopie? ;) [...] Ta "szaro¶æ" zarówno gwiazdek jak i t³a to jak rozumiem przez za¶wietlone podmiejskie niebo?
Hehe typ widmowy szarych gwiazd nie jest zbyt czêsto spotykany w naszej Galaktyce! :) Nie s³ysza³em o nim, jakim skrótem siê go oznacza? SZ? To mamy now± mnemonechniczn± rymowankê: Oh Be A Fine Girl, Kiss Me Right Now Sweetheart, SZybko! :szczerbaty: :Boink:
Naprawdê fajnie siê oglada tak± robotê, dzisiejszymi zrzutami szkiców narobili¶cie mi wielkiej
ochoty na rysowanie,
Chêtnie te¿ bym co¶ ze swoich szkiców pokaza³ opinii publicznej, ale niestety mój skaner
stanowczo odmówi³ dalszej wspó³pracy z systemem, i wyglada, ¿e w najbli¿szym czasie bêdê tworzy³ tylko
do szuflady ;)
Nie do koñca potrafiê te¿ rozwiazaæ problem, stworzenia sobie w miarê zno¶nych warunków do rysowania podczas obserwacji - czerwone ¶wiat³o jest za s³abe, podk³adka ma³o stabilna i w zwi±zku z tym mam
ma³y dyskomfort
Jakie s± wasze sposoby na stworzenie sobie wygodnych warunków do rysowania? - jakie¶ rady, sugestie?,
pozdrawiam
Nie s³ysza³em o nim, jakim skrótem siê go oznacza? SZ? No ba! :szczerbaty: SZ w³a¶nie!!
Moralezie, ja mam do¶æ du¿o u siebie ¶wiat³a rozproszonego od latarni ulicznych, wiêc generalnie nie muszê siê mêczyæ ze ¶wiat³em w ogóle. I tak wiêkszo¶æ obróbki graficznej (czyli jest potem robiona w domu przy dobrym ¶wietle! ) :)
U¿ywam zwyk³ej podk³adki za 7 z³ z hypermarketu (chocia¿ w³a¶nie mi znikn±³ ;( ). Póki co wystarcza³a. Ale domy¶lam siê, ¿e niebawem mo¿e ju¿ przestaæ wystarczaæ - np jak wreszcie uda mi siê co¶ z Ksiê¿yca narysowaæ (poprawnie)...
Nie s³ysza³em o nim, jakim skrótem siê go oznacza? SZ? To mamy now± mnemonechniczn± rymowankê: Oh Be A Fine Girl, Kiss Me Right Now Sweetheart, SZybko! :szczerbaty: :Boink: Bemko
:szczerbaty: ¶wietne!
A co do rysowania ksiê¿yca, zaiste Kanarkusie rysowanie szczegó³ów naszego naturalnego satelity
to powa¿ne wyzwanie. Zw³aszcza kiedy chcemy skupiæ siê na jakim¶ konkretnym elemêcie np kraterze, albo pa¶mie górskim,
i do tego celu musimy podkrêciæ powiekszenie do oko³o 200x, dodam, ¿e niektóre obiekty wymagaj± naprawdê du¿ego kunsztu i precyzji w rysowaniu
W moim przypadku przy takim powiêkszeniu trzymanie w jednej rêce podk³adki w drugiej o³ówka, a do tego
ci±g³e popychanie dobsona przy jednoczesnym poleniu papierosa to wyczyn niemal cyrkowy :szczerbaty:
Nie ma to jak DS przy pow. 40x - masz pe³en spokój, mo¿na siê wyciszyæ i bardziej skupiæ siê na obiekcie
Jest dobrze! BA! Jest kosmicznie dobrze!
Kanarkusie Maximusie, :) Szacunek za w³o¿on± w te szkice robote, ale... :) gwiazdy nie s± szare. Nawet rozogniskowane i na jasnym niebie :) ... moim zdaniem
Pozdrawiam.
gwiazdy nie s± szare. Nawet rozogniskowane i na jasnym niebie :) ... moim zdaniem Moim zdaniem równie¿ - to jest po prostu zwyczajne niedoci±gniêcie mojej techniki obróbki! :) Ale popracujê nad tym i gwiazdki bêd± bia³e!! :)
Kanarkus, a poka¿ surow± klatkê M44 :rolleyes:
Pozwoli³em sobie troszeczkê wyci±gn±æ gwiazdki z t³a :rolleyes:
Ten post by³ edytowany przez
Muchozol dnia: 11 May 2007 - 10:52
Kanarkus, a poka¿ surow± klatkê M44 :rolleyes: :szczerbaty:
Kanarkus, a poka¿ surow± klatkê M44 :rolleyes:
Pozwoli³em sobie troszeczkê wyci±gn±æ gwiazdki z t³a :rolleyes: Proszê bardzo:
http://gbspace.com/f...44_20070310.JPGUwaga! Plik du¿y! Chcia³e¶ surow± klatkê! :)
Jak uda³o siê Tobie wyci±gn±æ ten bia³y kolorek? Ja dzi¶ ju¿ drugi dzieñ siê z tym mêczê... ;/
krzywymi :) wystarczy³o podbiæ bia³y na obrazku który ty opublikowa³e¶ :)
Ale chyba musisz zacz±æ darki zdejmowaæ z tych surowych klatek, masz wielkiego deadpixela na ¶rodku. :szczerbaty: Na odrobionym szkicu go nie widzê, wiêc musia³e¶ chyba go podstêpnie zretuszowaæ klonowaniem! :angry: Mo¿e pomy¶l o wymianie cyrkla na co¶ niedziurkuj±cego. :Boink: :Beer:
Hehe, jak widaæ moja metoda detekcji ma sporo b³êdów jeszcze - i wymaga poprawek! :)
Ale jest jeszcze sporo czasu (= przygotowujê siê na opozycje Marsa!), aby poprawiæ 'gain' i 'exposure' w swoim detektorze oraz zestaw filtrów B&W i ... pastelowych! :)
Tak czy inaczej, dziêki za sugestie! Naprawdê mi siê przydadz± nekst tajm!!
Na odrobionym szkicu go nie widzê, wiêc musia³e¶ chyba go podstêpnie zretuszowaæ klonowaniem! :angry: Ja tak zawsze w Paincie zamalowujê jakie¶ gwiazdki przekre¶lone, czy jakie¶ tam krechy. Poprawiam te¿ niektóre gwiazdki.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl