ISS shooting czyli mo¿e aura bêdzie nam przychylna 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

to jak z tym ISSem niedzielnym??
ja bym mimo wszystko (uwzglêdniaj±c aurê) spotka³ siê jeszcze w sobotê i poæwiczy³ chwilkê ...

:icon_idea: :sunsmiley:



Fajnie, ¿e za³o¿y³e¶ osobnego w±ciora.
Po jedenastej obgadamy sprawê dok³adnie. Teraz jestem przed zebraniem.
Dla mnie najwa¿niejsza sprawa to zasilanie laptopa, który ma wyczerpan± bateriê na 14,4 V, a zasilacz na 19 V. Nie wiem czy poci±gn±³by na lidlowym Power Station (12 V)? Rozwi±zaniem dla mnie mo¿e byæ pod³±czenie siê do gniazdka 230 V, gdzie¶ przy jakim¶ barze, stacji benzynowej.

tak jakem pisa³ - mam modu³ zasilaj±cy daj±cy nam 12V i 1,3 A
ca³kowicie mobilny
ma³y zgrabny i cudowny
(cudowny bo mój i do mojego przysz³ego GoTo :ha: )
jak puszcza³em silniczki od Autostara - chodzi³y 1,5 dnia
potem mi siê znudzi³o s³uchanie ich odg³osów :blink: :ha: a pewnie mog³yby i d³u¿ej ...

qrde to co jest na niebie jako¶ nie nastraja optymistycznie



No dobra jestem gotowy do rozmów. Na pocz±tek pytanie. Jak wyobra¿asz sobie ca³± operacjê? Czyli krótko mówi±c co do czego przykrêcamy?

czyli 2 sprzêty minimum
1. PST plus kamerka - tu siê bojê o ostro¶æ a co najwa¿niejsze o fragment tarczy który bêdziemy ¶ledziæ
2. MTO plus cyfrówka i walimy ile wlezie tu nie mamy dylematu
albo zamiast MTO - mojego Soligora plus Canona syfrzaka bez Barlowa aby ca³a tarcza by³a

proponujê jutro o której¶ godzinie - zaleznie od pogody zrobiæ testy ...

Dobra, a wiêc ustawione. Tylko trzeba miejsce na próbê ustaliæ. Sprawdzam jeszcze pogodê na ICM-ie.
Najlepiej jakby próbê zrobiæ na miejscu docelowym, ale jak pisa³em mam problem z laptopem. Bez 230V nie ruszy. A wiêc próby PST z kamerk± mo¿emy zrobiæ w bardziej cywilizowanych warunkach.

czy to moje 12V da radê ?? mo¿e to tylko kwestia koñcówki ??
Ten post by³ edytowany przez Tadeopulous dnia: 26 May 2006 - 12:14
Nie wiem czy nie bêdzie bra³ za du¿ego pr±du.

Wrzucam meteogram ICM dla Torunia.

Wynika z niego, ¿e jakie¶ szanse mamy jutro z wyj±tkiem ¶rodka dnia. A w niedzielê o 10 rano mo¿e byæ ca³kowite zachmurzenie, ale przynajmnie mo¿e byæ bez opadów.

czyli jutro po po³udniu czy rano??

Po po³udniu. Umawiamy siê w mojej firmie. Bezpo¶rednio przed, zdzwonimy siê. Mo¿e te¿ jak wszystko pójdzie OK, potem pojedziemy na miejsce oblookaæ najlepsze stanowisko do niedzielnego strza³u w S³oñce.

ustawiono :Salut:

Zdaje siê, ¿e rozwi±za³em sprawê zasilania laptopa. Znalaz³em kabel do gniazda zapalniczkowego i laptop dzia³a nawet na 12 woltach z gniazda zapalniczki lub z lidlowego Power Station. Mo¿e d³ugo nie poci±gnie, ale do przelotu ISS wystarczy. ¯eby nam tylko pogoda sprzyja³a. :unsure:
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 26 May 2006 - 22:19
CUDOWNIE :Beer:

Wrzucam uaktualnione dane na jutro z propozycj± pozycji do strza³u (³amana linia do centrum pasa cienia). Nie wiem tylko czy tam wolno wjechaæ (poligon wojskowy) i czy po przebudowie ¶limaka na poligonówkê fizycznie da siê tam dojechaæ. W ostateczno¶ci mo¿emy podjechaæ do pasa tak samo, jak w pa¼dzierniku tylko doje¿d¿aj±c drog± maksymalnie a¿ do linii kolejowej lub, je¶li siê da, kawa³ek dalej na pó³noc. Skrzy¿owanie asfaltowej drogi le¶nej, na której ostatnio byli¶my rozstawieni i linii kolejowej jest oko³o 1 km od centrum cienia (pas bêdzie szeroko¶ci oko³o 4,68 km). Ewentualnie mo¿emy ustawiæ siê w okolicach baru dla TIR-ów przed zjazdem z 10-ki na 15-kê (500 m na pó³noc od ¶rodka pasa cienia).
Szczegó³y do pokazania w Google Earth w pliku:
 tmp4093483821174.zip (3.27K)
Ilo¶æ pobrañ: 85

PS. ISS bêdzie mia³ zaledwie 38", a wiêc tylko 1/50 czê¶æ tarczy S³oñca.
Wrzucam jeszcze symulacjê tranzytu z Calsky. Nie wiem na ile orientacja siê zgadza, ale z mapy w googlach wynika, ¿e chyba mniej wiêcej. Przelot bêdzie z zachodu na wschód, a wiêc z prawej do lewej.

Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 27 May 2006 - 12:44
chmurwiasto to widzê po dzisiejszym dniu :ha:
ale co tam - ok 9:30 zdzwonimy siê
a mo¿e przyleci dziurka w chmurwach do nas w sam ¶rodek pasa ...
:banan:

No,jak tam panowie,jak...??

od rana strasznie leje w trójmie¶cie... :(

mo¿e w Toruniu jest troszke lepiej. Nie traæcie nadziei - mo¿e akurat choæ na te chwilkê za¶wieci wam s³onko. Tego wam ¿yczê.

pozdrawiam s³onecznie

Ori2711

Niestety nic z tego. Nie by³o cienia nadziei. Nawet nie wystawili¶my artylerii. Tadeo widzia³ jak±¶ dziurkê w chmurach wcze¶nie rano, ale potem by³o coraz gorzej. Teraz leje jak z cebra.
Nic to, czekamy na nastêpn± okazjê do strza³u. :Beer:
Przy okazji zacz±³em szperaæ w calsky i znalaz³em informacjê, ¿e dzisiaj by³ tranzyt ISS na tle Wenus. Pas widoczno¶ci zjawiska 50 m, czas trwania 0,01 s. To dopiero hardcore. :banan:
ISS na tle S³oñca jeszcze dorwiemy. Nie ma strachu. Fajnie by by³o zrobiæ to przy pomocy PST. Nie widzia³em jeszcze takiego zdjêcia w necie. Nie wiem nawet, czy to mo¿liwe, bior±c pod uwagê czasy na¶wietlania? Czy fantom ISS-a nie bêdzie rozmazany?

astrohobbysta ISSowi nie odpusci - parafrazujac znane przys³owie
jestem przekonany ¿e DrimTimToruñ :helo: dorwie i zrobi pierwszego ISSa na s³oneczku alfiastym
przepraszam jeszcze raz Lampka ¿e dzwoni³em w srodku nocy :ha:

p.s. Venus o ktorej ?? :blink: :ha:

Trzymam za DrimTimToruñ !!! Nie teraz, to nastêpnym razem! Dajcie czadu boys ;)

No i za ten nieszczêsne GoTo Lampki te¿ trzymam!
:Beer:

Wenus by³a ko³o 8 rano, ale gdzie¶ bli¿ej Pi³y chyba (saywiehu :helo: ). Technicznie da³oby siê j± z³apaæ. Obserwowaæ od wczesnego poranka i prowadziæ jakim¶ teleskopem z dobrym prowadzeniem i ofkors poprawiaæ rêcznie a¿ do ósmej. :gitara: Tylko ta 1/100 sekundy i 50 metrów pasa. To jest dopiero ból. To by trzeba by³o filmowaæ jak±¶ szybk± kamer± w stylu tych, co rejestruj± rozbijaj±ce siê krople deszczu. :Boink:
No dobra, mo¿e skupmy siê na S³oñcu w h-alfa. To¿ to piwko z piank± w porównaniu z Wenus.
PS. Co do GoTo, czekam na paczkê z Niemiec z nowiutkim ETX-em. Powinna byæ w ci±gu tygodnia-dwóch. :Beer:
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 28 May 2006 - 20:34

przepraszam jeszcze raz Lampka ¿e dzwoni³em w srodku nocy :ha:
Obudzi³em siê o ósmej i jak zobaczy³em, co siê za oknem dzieje postanowi³em "przeczekaæ w ³ó¿ku". Mo¿e to i ¶rodek nocy by³ jak zadzwoni³e¶, ale by³em ju¿ gotowy rzeczowo o pogodzie dyskutowaæ. :Beer:

Tadeo, ¿eby Ciê zachêciæ do strza³ów dajê takie co¶:

Ze strony:
http://www.physics.u...ife/coolpix.htm
A tak¿e:

Ze strony:
http://members.tripo...sc/etx/sun.html
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 29 May 2006 - 12:09
MNiam - pychota
poprzeczka jest wysoko nie ma co ...

Znalaz³em jeszcze takie co¶ (a propos Wenus):

Adres do obrazka w sieci:
http://www.wonderpla.../iss_saturn.gif
Autorem jest niejaki Torsten Edelmann. Nie wiem tylko, czy to nie jest jaki¶ monta¿.
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 29 May 2006 - 12:23
hmmmm
mocne mam podejrzenie
mo¿e za³o¿ymy osobny w±tek na astro foto niech inni te¿ siê wypowiedz±

£oo! Ten ISS na Saturnie powala. :notworthy:

6 czerwca 2006 roku jest przej¶cie ISS na tle tarczy Wenus. Niestety bêdzie ponad godzinê po wschodzie S³oñca. Pas szeroko¶ci 60 metrów, czas trwania 0,02 s. Bêdzie dosyæ blisko Torunia, z zachodu na wschód od centrum Bydgoszczy po pó³nocny skraj jeziora Kamionkowskiego. Wenus jest trzydzie¶ci parê stopni od S³oñca, mo¿e nastawiaj±c widok na Wenus przed wschodem i ¶ledz±c planetê da³o by siê to zaobserwoowaæ lub nawet zarejestrowaæ. Tadeo, co ty na to? Jest to do zrobienia? Wenus bêdzie mia³a -4.0 mag i prawie 14", a ISS 21".
Mapa poni¿ej.

Rano rozstawiamy sprzêt na jedynce przed zjazdem do Che³m¿y, strzelamy do ISS i jeszcze do roboty grzecznie pojedziemy.

czego u¿yjemy tym razem??
masz jak±¶ wizjê na sprzêt??
za³ó¿ osobny w±tek mo¿e - tam se pogadamy :)

Nie wiem, czy to w ogóle jest wykonalne. Nie ma co chyba zak³adaæ osobnego w±tku, bo pewnie i tak by siê nie uda³o (zaobserwowaæ a nie za³o¿yæ). Nie wiem nawet, czy mo¿liwe jest obserwowanie Wenus jeszcze ponad godzinê po wschodzie S³oñca. A nawet gdyby, to chyba tylko mo¿na by zaobserwowaæ "mrugniêcie" Wenus na u³amek sekundy, bo przecie¿ samego ISS-a nie bêdzie za dnia mo¿na zaobserwowaæ (1,9 mag). Na rejestracjê za¶, trzeba by mieæ kamerkê na sprzêcie, który pozwoli swobodnie ogl±daæ tarczê Wenus i jednocze¶nie prowadziæ przez co najmniej godzinê. Gdybym mia³ zmechanizowane MTO pewnie zrobi³bym przez niego. A tak, to mogê (przynajmniej teoretycznie) ¶ledziæ Wenus przez ETX (do ewentualnego wizuala) i rêcznie nastawiaæ MTO z kamerk± do rejestracji. To ostatnie mo¿e byæ skrajnie trudne wobec braku szukacza i moim niepewnym mocowaniu MTO do monta¿u. Ewentualnie kamerkê wcisn±æ mo¿na do ETX, ale obraz tarczy bêdzie niewielki, a t³o bardzo jasne.
Pozostaje jeszcze problem bardzo w±skiego pasa, którego przebieg nie uwzglêdnia chyba lokalnej urody Ziemi Che³m¿yñskiej, tj. jej wysoko¶ci n.p.m. Przy szeroko¶ci 60 m, niestety ³atwo bêdzie nie trafiæ.
Trzeba chyba sobie odpu¶ciæ i poczekaæ na jaki¶ nocny tranzyt, np. przez Jowisza. Wczoraj wieczorem ma³o co nie spad³em z balkonu, jak podczas obserwacji Jowisza przez sam ¶rodek tarczy przelecia³ mi satelita.
PS. Jeszcze co do namierzenia pozycji ¶rodka pasa cienia. Trzeba by wyznaczyæ miejsce obserwacji koniecznie w oparciu o dok³adniejsze obrazy satelitarne z google. W tym przypadku odpada wiêc trasa jedynki. Lepsza by by³a 15-ka przed Kowalewem. Ale jak trudne mo¿e byæ z³apanie miejsca niech ¶wiadczy poni¿sze zdjêcie z naniesionym pasem szeroko¶ci 60 m. Jeden s±siad ³apie siê, a drugi po drugiej stronie szosy ju¿ nie. W grê wchodzi zaledwie 160 metrów wzd³u¿ drogi nr 15.

Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 04 June 2006 - 20:24
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl