HAT-P3b - pionierskie rozdziewiczenie 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Jak ³atwo staæ siê pionierem ;). Do egzoplanet przymiarkê robi³em ju¿ jaki¶ czas temu, niestety - g³ównie teoretyczn±. Sprawy sprzêtowe poch³onê³y mnie w 90%. Wreszcie uda³o mi siê zag³êbiæ w temat i nagraæ odpowiedni± ilo¶æ materia³u.

Muszê przyznaæ, ¿e zadanie jest naprawdê proste (przy odpowiednim sprzêcie) i wiêkszo¶æ z Was mo¿e zarejestrowaæ tak± planetê dla siebie. Wra¿enie mentalnie jest naprawdê du¿e, bo pozwala "namacalnie" dotkn±æ ten "nasz" inny ¶wiat.

Na pierwszy ogieñ posz³a HAT-P3b. Efekt rejestracji poni¿ej. Na szybko, bez wyskalowania, z emocjami. Wieczorem jak bêdê mia³ trochê czasu to przygotuje jakie¶ opracowanie w tym temacie, choæ pewnie Hans mnie uprzedzi ;).

Na razie dzielê siê z Wami prze¿yciami i przy okazji informujê o otwarciu nowego dzia³u: Planety pozas³oneczne. Tu bêdziemy gromadziæ nasze wspólne dokonania.

HAT-P3b
RA 13:44:23
DEC +48:01:43
GSC 3466:0819
Magnitude V 11.86
Tranzyt 123min









:szczerbaty:

Teraz bêdzie Adam z górki! Gratulacje.


(...) choæ pewnie Hans mnie uprzedzi ;) .(...)

A pewnie.

Ta panienka to nie standardowy Goracy Jowisz. Mamu¶ka tego uk³adu to gwiazda to GSC 03466-00819b typu widmowego K. Bardzo podobna do naszego S³oñca tylko nieco ch³odniejsza. Ca³a ta rodzinka jest od nas w odleg³ó¶ci 140 parseków. Planetka zosta³a odkryta przez HATNet Project nieca³e dwa lata temu (VI 2007).

No ale co w niej takiego niestandardowego? Po pierwsze ten obcy ¶wiat ma idealnie ko³ow± orbite, co jest nieczêste. Okres orbity to mniej wiêcej 2,8 dnia. Planeta obiega gwiazdê w odleg³o¶ci 0,039 AU czyli praktycznie dok³adnie 10x blizej ni¿ Merkury nasze S³oñce (0,39AU). No i najwazniejsza ró¿nica. Ten swiat jest za ma³y by nazywac go gor±cym Jowiszem. Ma ledwie nieco ponad pó³ masy Jowisza (190 Mz). Na upartego mozna by j± nazywac Gor±cym Saturnem.

To teraz i ja sie pochwale. Te¿ j± mam :)

Kurde, chyba zaczne robiæ naciecia na teleskopie... Kurde... niez³a my¶l :szczerbaty:

200 klatek po 75 sekund







Jakby kto¶ mia³ ochote pobawiæ siê wynikami, za³±czam plik (zminiæ .pdf na .txt)

 hat_p3.pdf (10.68K)
Ilo¶æ pobrañ: 41

Pozdrawiam.

Zrobi³em jeszcze ma³y eksperyment. Maj±c oko³o 200 klatek z przeci±gu paru godzin postackowa³em je w pakiety po 5 szt. Po co? U¶redniaj±c 5 klatek poprawiamy znacznie dok³adno¶æ odczytu poprzez u¶rednienie np. seeingu. Jak wzrasta rozdzielczo¶æ mag. mo¿na zobaczyæ na tym wykresie z Maxima: Za³±czone miniaturki
    l l

Kolejny trick zwiêkszaj±cy rozdzielczo¶æ. W Maximie zaznaczy³em 8 gwiazd referencyjnych (Ref, zamiast Check), zamiast jednej. Inaczej mówi±c, "poprzeczka" do której porównywana jest nasza egzoplaneta jest teraz wyliczana dok³adniej (¶rednia 8 gwiazd referencyjnych).

Co Wy na to? Za³±czone miniaturki
    l l



Dok³adnie tak - zaznaczenie kliku gwiazd porównania zwiêksza dok³adno¶æ pomiaru. I wypada z tej mo¿liwo¶ci korzystaæ, o ile oprogramowanie na to pozwala (w sumie to nie znam softwar'u, które liczy differential photometry wy³±cznie z jedn± tylko gwiazd± porównania - choæ prawd± jest, ¿e mia³em do czynienia z kilkoma zaledwie programami).

Natomiast, co mo¿e wynikaæ z mojej do¶æ skromnej wiedzy, nie widzê sensu stosowania kilku gwiazd kontrolnych i jednej tylko gwiazdy porównania (a zauwa¿y³em to na zrzucie klatki z obserwacji Hansa). Gwiazda kontrolna s³u¿y potwierdzeniu, ¿e gwiazda porównania nie jest zmienn± a tym samym V-C jest wiarygodne (tak d³ugo, jak znana warto¶æ K-C odpowiada warto¶ci K-C z obserwacji; V-zmienna, C-gwiazda porównania, K-gwiazda kontrolna). Ale, jak ju¿ zaznaczy³em, mogê siê myliæ.

Gratulacje Adamie

Na tym poziomie mo¿esz rejestrowaæ zmiany na poziomie kilku tysiêcznych magnitudo - A jakie masz FWHM na swoim "palomar mo³tejn" i jaki jest czas tych ekspozycji?

Heh, na moim "palomar wzgorze" mam FWHM od 0,9 piks. (przy dobrych warunkach) do 1,8 piks (gorszych nie mia³em jeszcze). Problem w tym, ¿e bardzo p³ynie mi punkt ostro¶ci wraz z temp. W tej chwili waham siê nad wyborem kwestii wyci±gowych, wiêc dojdzie do tego kompensacja temperatury. W czasie wczorajszej sesji FWHM sz³o od 1,5 piksela na pocz±tku do 5 pikseli pod koniec. Buuu... dlatego koñcówka ju¿ ma wiêkszy b³±d statystyczny.

Wielko¶æ piksela to 1,82 sek. k±towe. Czasy u¿yte to 60 sek. daj±ce max ADU dla gwiazdy macierzystej c.a 50 tys. jednostek. Graniczny zasiêg wg. Munipacka to 17,8 mag (przy tym czasie na jednej klatce).

A, to jaki¶ RCek by siê przyda³ - co by lepszy sampling uzyskaæ ;) ....
Ten post by³ edytowany przez bartolini dnia: 28 April 2009 - 16:35
Jeszcze jeden ciekawy wniosek - ostro¶æ. Zdecydowanie powinna byæ mo¿liwie najlepsza przy tego typu fotometrii. Zobaczcie, jak zmienia siê rozrzut b³êdu wraz z jej spadkiem. Pocz±tek sesji to 1,5 piksela FWHM, koniec to ju¿ 5 pikseli. Za³±czone miniaturki
    l l

Nie jestem pewny czy nie gadam teraz g³upot, ale generalnie problem z ostro¶ci± powinien siê zaczynaæ w chwili gdy rozmiary naszej gwiazdki przekrocz± rozmiary apertury na której mierzymy. Nie mam jak sprawdziæ tego empirycznie, bo wszystkie moje tranzyty by³y zrobione na rêcznie ustawianej ostro¶ci, a wiec takiej sobie (no dobra, na s³abej ;) ) Postaram siê napisaæ kilka s³ów gdy pope³nie pierwsze fotometrie z robofokusem.

Sprawdzi³em te¿ metodê z wieloma gwiazdami referencyjnymi . wykres ponizej to ci±gle ta sama moja wczorajsza sesja, ale tym razem policzona pod pinpointem na bazie 13 najbardziej stabilnych gwiazd jakie odnalaz³em na klatkach.



Pytanie czy widaæ ró¿nice... ja jako¶ masakrycznej poprawy nie widze.

Pozdrawiam.

Ps. Jeszcze mi jedna my¶l przysz³a do g³owy. Jak mamy jasn± , naprawdê jasn± exo, np. 8Mag, musimy dawaæ ekstremalnie krótkie czasy aby nie wysyciæ jej obrazu. (Pamiêtajcie ¿e jezeli jakikolwiek piksel na naszym celu osiagn±³ te 65K to wszystko nad, zosta³o uciete i pomiar bedzie przek³amany. Z praktyki, to np. munipack, w ogóle nie chce mieæ z takim obiektem doczynienia, pominie klatke. Pinpoint walczy na takich klatkach, ale trzeba mieæ tego ¶wiadomosæ). Wiêc jak nam przyjdzie np. zbijac czasy klatek do 5 sek. (ja najszybsze fotometryczne czasy mia³em w okolicach 10 sek przy którejs zmiennej) Tak sobie mysle, czy przypadkiem niepe³na ostro¶æ nie by³a by jakim¶ rozwi±zaniem. Byle sie nie zmienia³a w trakcie. Bo gwiazdka X o FWHM 1 na 10 sek da nam np. 60K, a z FWHM 3 na tych samych 10 sek. ta sama gwiazdka ledwo siêgnie 50K...
Ten post by³ edytowany przez Hans dnia: 28 April 2009 - 17:04
Hans, nie ma mo¿liwo¶ci ¿eby¶ mia³ dok³adnie tak± sam± jako¶æ przy 1 gwie¼dzie referencyjnej i przy 8. To nierealne. Co¶ nie tak.

I jeszcze ta sama procedura wykonana w Munipacku - oczywi¶cie s± tam takie opcje - nie tylko u¶redniania w obrêbie klatki, ale tak¿e miêdzy nimi we wzajemnych pakietach. Za³±czone miniaturki
    l l

Dla pe³nej jasnosci przemieli³em dane pod munipackiem (wczesniejsze pomiary zrobine pinpointem)

Wygl±da to tak:





Na podstawie danych wynikowych Joao Gregorio (http://www.atalaia.o...exoplanetas.php) wygenerowa³ plot pro softem



Wykres nie jest tak czysty jak w przypadku ostatniego tranzytu TrES-3b, but is usable .

Jak widaæ wszystkie softy na podstawie moich danych generuj± praktycznie tak± sam± krzyw±. Róznice s± w skalowaniu i elementach graficznych.

Zobaczymy jeszcze co powie AXA, ale trzeba daæ im chwile ze wzglêdu na róznice czasowe.

Pozdrawiam.

Moje wyniki posz³y w ¶wiat, a teraz wracaj± w postaci profesjonalnych opracowañ. Muszê przyznaæ, ¿e mo¿e daæ to sporo satysfakcji.

http://brucegary.net...HATP3/hatp3.htm Za³±czone miniaturki
    l l

a te¿ przyst±pi³em do tych pomiarów
niestety u mnie kompletna klapa



zapewnie zbyt ma³a apertura i ogniskowa do takich zamierzeñ
focone atikiem 314L 80ED f/6 w sumie nadawa³o siê 211 klatek po 60 sekund expozycji
FWHM 1,285-1,875

i jeszcze zoom wykresu samej gwiazdki:



gratulacje Adam, u Ciebie wysz³a piêkna widoczna krzywa tranzytu
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 29 April 2009 - 02:54
Moje wyniki równie¿ ju¿ na AXA http://brucegary.net...HATP3/hatp3.htm



No, czas obrabiaæ nastepny materia³ ;)

A przy okazji, walczy³em z materia³em Filipa uzbieranym na TrES-3b Canonem. Jeszcze nad nim posiedze mêcz±c dane grupowaniem i wieloma refami, ale wygl±da to niezbyt obiecujaco.

Pozdrawiam.

Dziwi mnie brak sukcesu w danych Sumasa. Nie s±dzê, ¿eby to by³a kwestia apertury. Jakiej warto¶ci (max ADU) jest u Ciebie gwiazda macierzysta?

Jeszcze dla porz±dku i potomno¶ci do³±czê surowe dane. Za³±czone pliki

Byle sie nie zmienia³a w trakcie. Bo gwiazdka X o FWHM 1 na 10 sek da nam np. 60K, a z FWHM 3 na tych samych 10 sek. ta sama gwiazdka ledwo siêgnie 50K...

Piszesz tu o ca³kowitej liczbie zliczeñ, czy o warto¶ci w maksimum? Je¿eli zmienia siê FWHM, to fotometriê aperturow± ciê¿ko jest robiæ. Do¶æ ciekaw± technik± jest stosowanie ró¿nych apertur w zale¿no¶ci o jasno¶ci gwiazdy i liczenia poprawek aperturowych na najja¶niejszych nieprze¶wietlonych gwiazdach. Nie s³ysza³em by kto¶ to stosowa³ zmieniaj±c rozmiar apertury dla danej gwiazdy co ekspozycjê.

Moim zdaniem nie ma sensu robiæ zdjêæ z wiêcej ni¿ po³ow± maksymalnej liczby zliczeñ w maksimum profilu gwiazdy. Po pierwsze kamera mo¿e siê ju¿ robiæ lekko nieliniowa, a po drugie lepiej zrobiæ wiêcej krótszych zdjêæ i potem u¶redniaæ. Zauwa¿cie, ¿e ilo¶æ zliczeñ podlega statystyce Poissona, czyli dyspersja wyniku jest równa jego pierwiastkowi. Je¶li w jednym pikselu mamy 10 tysiêcy zliczeñ, to jest to 10 ty¶ +/- 100, czyli niepewno¶æ wzglêdna jest 1%.

Dodawanie kolejnych gwiazd kalibracyjnych nie koniecznie musi znacz±co poprawiaæ jako¶ci fotometrii. Istnieje pewna graniczna dok³adno¶æ, któr± mo¿na wycisn±æ z danego zbioru ekspozycji i byæ mo¿e jest ona osi±gana np. ju¿ przy 3 lub 2 gwiazdach porównania. Nie nale¿y te¿ dodawaæ do ** porównania gwiazd o ma³ej liczbie zliczeñ - wprowadzaj± tylko szum. Przy kilku gwiazdach porównania lepiej jest u¿ywaæ mediany zamiast ¶redniej - jest ona bardziej odporna na odstaj±ce punkty np. jak±¶ zmienn± w¶ród gwiazd porównania.

A gwiazda kontrolna s³u¿y do sprawdzenia, czy ca³a fotometria ma sens. Nie chodzi tu tylko o ewentualn± zmienno¶æ gwiazdy porównania, ale tak¿e np. chmury lub problemem z nieuwzglêdnieniem poprawki zwi±zanej ze zmian± kolorów gwiazd wraz z mas± powietrza.

Nie wiem w czym problem, ale widzê, ¿e "Loss+1" macie sta³y na wykresach z AXA. To czasem u³atwia analizê wyniku. Mo¿e jest tak, ¿e Bruce chce oddzielnie jasno¶ci * zmiennej i porównania, sam liczy ró¿nicê, a z jasno¶ci * porównania liczy ów "Loss+1", a Wy dajecie mu tylko ow± ró¿nicê jasno¶ci?

Gratulujê udanych obserwacji!

Oj Radek, gadasz jak student 3. roku astronomii. Sam mia³em podobne obiekcje ale w koñcu nie jedn± stronê ma medal.

Na 3. roku nie jestem. Nie ma³o czasu spêdzi³em na analizie obserwacji tranzytów wykonanych przez amatorów (w tym Bruce'a Garry'ego) i sam nie raz fotometriê robi³em. Same planety pozas³oneczne jako¶ ma³o lubiê, ale nie raz przysz³o mi siê nimi zajmowaæ.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl