Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Na pro¶bê kolegi zamieszczam ma³y tutorialik wykonania grza³ki do MTO.
Z powodzeniem mo¿na j± zawin±æ na ka¿de inne sprzêcicho.
drabinka do lutowania. 2 druty [1,5mm2] - nie linka, drut siê na sztywno zawinie wokó³ parownika.
polutowane
MTO gotowe do akcji
ta¶ma podk³adowa (klejem do zewn±trz)
zawiniêta drabinka - wstêpnie siê przyklei³a do ta¶my
dodatkowe "uchwyty"
ta¶ma zewn±trzna (klejem do wewn±trz - tak, ¿eby siê sklei³a z ta¶m± wewn±trzn±)
GOTOWE!
Do wszystkiego zasilacz 12V, najlepiej z regulacj± napiêcia w celu kontroli temperatury.
Moja drabinka, zbudowana z 180-ciu rezystorów 2,2k przy 12V "zjada" 0,5A, co daje 6W mocy i dzia³a rewelacyjnie.
Mo¿na siê jeszcze pokusiæ o termostat, ale bez niego te¿ jest ok.
Powy¿sze rozwi±zanie daje mo¿liwo¶æ zsuniêcia grza³ki z parownika i ponownego jej na³o¿enia bez potrzeby rozbierania, gdyby by³a potrzeba wykonania dowolnych (w³a¶ciwie nie wiem jakich) czynno¶ci na go³ym parowniku.
Serdecznie polecam!!!
W³a¶nie kombinuje jak tu zrobiæ co¶ podobnego na mój guider.
Ale ja tu licze i licze... i jak wó³ mi wychodzi, ¿e 180 oporników 2k2 daje w sumie oporno¶æ ca³osci 12.2ohma... a to daje 1.0A i 11.8W.... a Tom-cio-wi wychodzi o po³owê mniej mocy i pr±du ...
R= 2200/180 ( czyli 1/R = 1/2200 + 1/2200 + 1/2200 +... i tak 180 razy... + 1/2200 ) = 12.22 ohma
Pr±d I=U/R ( czyli I=12/12.2 ) = 0.98A
Waty P=U*I ( czyli 12 * 0.98 ) = 11.78W
Mo¿e mnie kto¶ o¶wieciæ co ja ¼le licze ?
Ja liczy³em trochê inaczej ale wynik wyszed³ taki sam. Moja grza³ka by³a robiona z oporników 380 omów i w zdecydowanie mniejszej ilo¶ci. Do ED80 zu¿y³em ich 20 sztuk:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...bie+grza%B3k%EARegulujê za rad± Tom-cia przy pomoca tego:
http://www.nikomp.co...tawyN/N-504.htmSprawdzone w praktyce - dzia³a ca³± noc i specjalnie nie wyczerpuje akumulatora turystycznego.
Ja liczy³em trochê inaczej ale wynik wyszed³ taki sam. No tak... i przy 20 opornikach 280 ohm wychodzi tak jak pisa³e¶ w swoim opisie 7.58W... czyli jednak to Tomcio waln±l sie w przeliczeniach... okej...wsio jasne..
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 12 September 2007 - 01:29
wczoraj dyskutowali¶my z Tom-ciem na temat takiego wynalazku :
grza³ka do Newtona montowana na wentylatorku pod lustrem g³ównym jako ¶rodek zapobiegawczy przed zaroszeniem obu luster
wykona³em grza³kê z 16 oporników 2,2kOhma ustawionych w gwiazdê moc grza³ki 1W , powietrze t³oczone przez wentylator minimalnie ogrzewa siê na opornikach
czy kto¶ stosowa³ ju¿ takie rozwi±zanie ?
alternatyw± by³oby podklejenie np.grza³ki Kendrika na obu lustrach , ale ... cena do¶æ wysoka , trzeba doprowadziæ kabelek do oprawy LW
ps.
fotki umieszczê za kilka godzin
Czyli taka domowej roboty suszarka.
Mysle, ze sam strumien powietrza jest na tyle efektywny, ze podgrzanie powietrza odrobine nie zwieksza znaczaco efektu koncowego a bateryjka(chyba, ze zasilasz z sieci) pada szybciej.
Chociaz co ja tam wiem :Beer:
Ja wykona³em sobie jesieni± zesz³ego roku rêkaw przed³u¿aj±cy tubê newtona. Rêkaw wykona³em z czarnej matowej pianki. Wcze¶niej u¿ywa³em wiatraczka zamontowanego za lustrem g³ównym. Wiatraczek fajnie studzi³ lustro g³ówne no ale zaparowywa³o mnie lusterko wtórne. Postanowi³em wiec wykonaæ ten rêkaw no i efekt taki ze wiatraczek le¿y sobie schowanyi niepotrzebny.
Pozatym rekaw jest sporo wygodniejszy w porównaniu z wiatraczkiem do którego potrzeba dodatkowo taszczyæ akumulator, pod³±czaæ przewody no i dbaæ o to by akumulator by³ na³adowany. Teraz ¿eby lusterko wtórne zaparowa³o potrzeba naprawê bardzo sprzyjajacych ku temu warunków, wcze¶niej niestety zd±¿± zaparowaæ okulary i szukacz, i tu niestety potrzebna suszarka. Narazie uzywam suszarkê na 220V ale myslê o kupieniu takiej na 12V która bardzo sie przyda do obserwacji w terenie. Ja ¶rednio prowadzê obserwaæje ok.3-4 godzin i jak narazie lusterko wtórne zaparowa³o mi tylko raz, a g³ówne jeszcze ani razu.
w³a¶nie przeczyta³em wszystko co do tej pory napisano na forum o ASCT
wynika z opisów ¿e sam wentylator powinien uchroniæ optykê przed zaroszeniem , grza³ka nie powinna byæ zbyt mocna bo zdegraduje obraz na skutek zmian temperatury
czekam na dalsze opinie B)
w³a¶nie przeczyta³em wszystko co do tej pory napisano na forum o ASCT
wynika z opisów ¿e sam wentylator powinien uchroniæ optykê przed zaroszeniem , grza³ka nie powinna byæ zbyt mocna bo zdegraduje obraz na skutek zmian temperatury
czekam na dalsze opinie B) Sam wentylator pod lustrem g³ównym - nie wystarcza. Pisze z w³asnego do¶wiadczenia, juz kilka razy zaparowane lusterko wtórne uniemozliwi³o dalsze focenie (mimo wiatraczka krêc±cego na pe³nych obrotach). Moje sesje trwaj± do¶æ d³ugo (po 5-6h) i niestety wiatrak nie pomaga. Dlatego oprócz niego wykombinowa³em ostatnio odro¶nik do Newtona (grza³ka jednak ma wp³yw na turbulencje w tubusie i mo¿e degradowaæ obraz).
Odro¶nik wykonany jest z ekranu zagrzejnikowgo (koszt rulonu 5mx0,5m to 15z³ a mo¿na obdzieliæ tym kilka teleskopów). Z jednej strony folia aluminiowa, od wewn±trz styropian (który mam zamiar wyczerniæ). Ca³o¶æ sztywna i bardzo lekka i co najwa¿niejsze, nie ma ¿adnego wp³ywu na obraz. Teraz przyjdzie pora na sprawdzenie tego w terenie, ale jestem pewnien na 90% ¿e problem parowania LW zniknie.
pozdro
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Qba, a nie za d³ugi ten odro¶nik?
zrób flaty z odro¶nikiem i bez - i porównaj, bo co¶ to wygl±da, ¿e mo¿e winietowaæ
no i miej na uwadze, ¿e mocno zwiêkszy³e¶ powierzchniê "¿agla" - ¿eby teleskop nie zacz±³ Ci ³opotaæ na wietrze
i jeszcze sprawa wyczernienia - mo¿esz mieæ problem z wyborem odpowiedniego gatunku farby - niewiele nadaje siê na malowanie styropianu - chyba jakie¶ wodne - emulsyjne, akrylowe, bo inne mog± zniszczyæ ten styropian, albo nie bêd± siê trzymaæ
pozdrowienia
Qba, a nie za d³ugi ten odro¶nik?
zrób flaty z odro¶nikiem i bez - i porównaj, bo co¶ to wygl±da, ¿e mo¿e winietowaæ
no i miej na uwadze, ¿e mocno zwiêkszy³e¶ powierzchniê "¿agla" - ¿eby teleskop nie zacz±³ Ci ³opotaæ na wietrze
i jeszcze sprawa wyczernienia - mo¿esz mieæ problem z wyborem odpowiedniego gatunku farby - niewiele nadaje siê na malowanie styropianu - chyba jakie¶ wodne - emulsyjne, akrylowe, bo inne mog± zniszczyæ ten styropian, albo nie bêd± siê trzymaæ
pozdrowienia Nie powinien winietowaæ, zagl±da³em do wyci±gu i nie by³o widaæ odro¶nika, identycznie by³o z i bez. Jak jest wiatr to raczej nie ma wilgoci, wiêc to siê wyklucza :) Co do wyczernienia to chyba rzeczywi¶cie sobie dam spokój, czarny mat ¿re syropian a¿ do tej folii. Zreszt± tam sk±d focê nie ma ¿adnych ¶wiate³ wiêc nie powinno byæ efektów ubocznych. Zobaczymy w praktyce jak to siê sprawdzi. Wiatraczek siê nie sprawdzi³. :szczerbaty:
Pozatym rekaw jest sporo wygodniejszy w porównaniu z wiatraczkiem do którego potrzeba dodatkowo taszczyæ akumulator, pod³±czaæ przewody no i dbaæ o to by akumulator by³ na³adowany. [...] Narazie uzywam suszarkê na 220V ale myslê o kupieniu takiej na 12V która bardzo sie przyda do obserwacji w terenie. Nie widzisz sprzeczno¶ci w tym co napisa³e¶?
Jak chcesz mieæ suszarkê, to musisz j± z czego¶ zasilaæ. 12 V oczywi¶cie z accu, o którego musisz dbaæ aby go na³adowaæ i taszczyæ. Przed accu nie uciekniesz.
I tak koniec koñców musisz podmuchaæ na szk³o. Lepiej mieæ tak± suszarkê zamontowana na sta³e w teleskopie ni¿ dmuchaæ od czasu do czasu. Oczywi¶cie grzeje, tylko wtedy kiedy chcesz. Mo¿e byæ przez nawiew lub przez kontakt.
Odro¶nik to tylko obej¶cie problemu, a mo¿e nawet tylko od³o¿enie go w czasie.
Ju¿ to kiedy¶ pisa³em. Nawet je¶li mog± pojawiæ sie turbulencjê, to one mniej przeszkadzaj± ni¿ zajechane rosa lustro. Planetek tym jednak nie pofocisz. Pewnie najlepiej po³±czyæ te dwie metody. Ale u mnie siê odro¶nika nie da.
Je¶li chodzi o ciep³y nawiew na g³ówne, to nie mia³em nigdy problemu, ¿eby mi zaparowa³o w czasie obserwacji. Mo¿e to byæ kwestia grubo¶ci lustra (5cm), które bardzo ciê¿ko jest wych³odziæ na maksa. Mo¿e komu¶ to jest potrzebne do obserwacji, ja mam nawiew przez dwie strumienice na powierzchniê g³ównego. Zdaje egzamin. Ale pozostaje jeszcze sprawa, co robiæ po obserwacjach. Szk³o wystudzone wniesione do ciep³ego, w sekundê pokrywa siê wilgoci±. I tak sobie my¶lê, ¿eby zrobiæ jakie¶ podgrzewanie powierzchni lustra po obserwacjach.
!ciemnego nieba! i suchego powietrza
th
Odro¶nik to tylko obej¶cie problemu, a mo¿e nawet tylko od³o¿enie go w czasie. Dok³adnie tak, od³o¿enie w czasie do zakoñczenia sesji. Przecie¿ to w³a¶nie o to chodzi :) Lepiej zapobiegaæ dopóki siê da ni¿ zwalczaæ jak ju¿ siê rosa pojawi.
pozdrawiam
qba , potwierdzam twoje i innych sugestie , czyli:
1. odrosnik wyd³u¿a czas zaroszenia lusterka (w moim przypadku p³yty korekcyjnej) i to o kilka godz nawet przy duzej wilgoci.
2. grza³ka jednak mo¿e siê przydaæ , 3 metody razem to najlepsze rozwi±zanie
3. winietowania nie widac w wizualu-dopiero w astrofoto np. w ognisku g³ za pomoc± aparatu
4. odro¶nik powinien byæ idealnie okr±g³y , nie mo¿e byæ ³aczony na zak³adke tylko na styk bo w przeciwnym wypadku gwiazdki nie sa do konca puntowe , ³atwo to sprawdziæ rozogniskowuj±c gwiazde w jednym lub drugim kierunku.
Dlatego ja rozwa¿am wykonanie takiego odro¶nika ale z baflami w ¶rodku , które zniweluj± odblaski ale równie¿ usztywni± tubê i dadz± w prze¶wicie idealne ko³o .
Odro¶nik z karimaty doskonale spe³nia swoj± rolê
http://images30.fotosik.pl/88/22484489acb81665med.jpg
dopiero nad ranem kiedy pojawi³a siê mg³a plyta korekcyjna (bez grza³ki) zaczê³a zaparowywaæ
http://images26.fotosik.pl/87/29a3da2345a50b60med.jpg
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl