Odszkodowanie za dziurę w drodze
Mam ostatnio pewien dylemat dotyczcy doboru odpowiedniego okularu do obserwacji gwnie obiektw mgawicowych (zwaszcza rozlegych) przez newtona 200/1000.
Pomylaem o okularach szerokoktnych, ale zalenie od ich konstrukcji posiadaj one rne parametry. Przy obszernym polu ok. 80 st. mog mie znaczco rn ogniskow i powikszenia. Do tego typu obiektw stosowaem mae powikszenia, ale okazuje si, e takie samo pole mog uzyska przy wikszych. Nie wiem co jest w tym przypadku optymalnym rozwizaniem. Czy powinienem rwnie pomyle o filtrze "mgawicowym" do np. okularu szerokoktnego przy lustrze 200 mm ?
Bd wdziczny za rad bardziej dowiadczonych kolegw w temacie doboru optymalnego okularu do obserwacji mgawicowych i DS (o dobrym stosunku jakoci do ceny).
Do teleskopu tego typu trzeba dobra okular 2" o moliwie najwikszym polu widzenia i renicy wyjciowej z przedziau 5-7mm.
Taki 2" okular warto zaopatrzy w filtr mgawicowy co niejako podwoi rednic teleskopu jeli chodzi o wraenia obserwacyjne :salu:
Taki 2" okular warto zaopatrzy w filtr mgawicowy co niejako podwoi rednic teleskopu jeli chodzi o wraenia obserwacyjne :salu: Czyli mog zrobi tanim kosztem z Atliona 60 cm Newtona? 8)
To ja dorzuce swoje 3 gr. Ten okular, o ktorym mowi Janusz, bedzie idealny do dyzych mglawic, natomiast do mniejszych DS, jak mniejsze galaktyki itp polecam cos szerokokatnego, co da powiekszenie 120-150x. Zwiekszysz wyraznie zasieg i zobaczysz wiecej szczegolow.
Jesli chodzi o filtr mglawicowy, to OIII niby ujdzie, ale przy tej srednicy teleskopu lepszy wynik uzyskasz z filtrem o szerszym pasmie, jak UHC, albo ALP.
Pozdr.
Jak dasz dwa filtry naraz to bdzie nawet 120cm :D :wink:
Pole ok. 80 st. mog uzyska zarwno przy powikszeniu 25 x, jak i 125 x, (w przypadku okularw szerokoktnych) czy w zwizku z tym dobierajc odpowiedni okular dajcy powikszenie 125 x nie zapewni on, w przypadku newtona 200/1000, moliwoci obserwacji zarwno rozlegych mgawic, jak i galaktyk ? Czy byoby to takie "dwa w jednym" ?
Takie due pole???? :? :roll: :wink: To o czym mwisz to jest raczej pole widzenia okularu a chcc obliczy pole widzenia teleskopu np. 200/1000 i z okularem np. F=32mm i polu widzenia np. 80 stopni musisz skorzystac z wzoru. W takim przypadku z powyszym okularem uzyskujesz powiekszenie 31x i pole widzenia 2,5 stopnia. Pamitaj pole widzenia okularu to nie to samo co pole widzenia teleskopu. Pole widzenia teleskopu liczy si z poniszego wzoru:
W=w/P
gdzie:
W-pole widzenia teleskopu
w-pole widzenia okularu
P-powikszenie z danym okularem
Czy Waszym zdaniem jest sens obserwacji obiektw "zwartych" jak galaktyki okularami szerokoktnymi ? Efekt wizualny jest pewnie gorszy, ale doskonae efekty mona w tym przypadku osign bez zwikszonego pola. Czy w okulary szerokoktne warto zainwestowa gwnie w przypadku rozlegych obiektw mgawicowych ?
Co do rozlegych Ds'w napewno warto ze wzgledu na to e zwykym okularem nie bedziesz mg podziwia caego obiektu w polu widzenia a szerokoktne okulary wasnie na to pozwalaj, dziki nim w peni moesz rozkoszowa sie widokami rozlegych DS
Z kolei nawet zwarte obiekty lepiej przezntuj si w szerokktnym okularze ni w zwykym plosslu czy kelnerze, ze wzgledu na to e szerokokatne maja lepsz optyk. Po prostu pacisz za due pole i b. dobr jako obrazw
Do zwartych obiektw (jak i do planet) wykorzystuj z powodzeniem zoom lantan 8-24, ale bardzo brakuje mi tego "pola" przy pozostaych. Ktre okulary o duym polu s sprawdzone i godne polecenia ?
Tutaj powinni sie wypowiedzie uytkownicy poszczeglnych okularw ale myle ze godne polecenia s szerokoktne Antaresa W70 oraz seria Expanse (Orion) a tak po za tym to jeszcze okulary Erfla (Antares)
Sprawdzone sa Antaresy W70 z polem widzenia 67 stopni.
W70 s w Astrokraku za "przyzwoite" pienidze i o nich te mylaem. Dziki za wszystkie uwagi i sugestie.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl