Dlaczego patrzenie na zaæmienie s³oñca jest szkodliwe? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Cze¶æ

Szuka³em wszêdzie odpowiedzi i nigdzie za bardzo na necie tego nie moge znale¼æ, poza czystym stwierdzeniem szkodliwo¶ci takiego zachowania..



Generalnie patrzenie bezpo¶rednio na s³oñce nie s³u¿y siatkówce oka. Je¶li tarcza s³oñca jest ca³kowicie przes³oniêta naszym Ksiê¿ycem, nie ma takiego niebezpieczeñstwa, ale w momencie, gdy ksiê¿yc zaczyna ods³aniaæ s³oñce, wtedy istnieje ryzyko poparzenia siatkówki.

Nie chodzi tu przypadkiem o szkodliwo¶æ promieniowania ultrafioletowego?
Na ten temat na pewno znajdziesz ju¿ mnóstwo artyku³ów. Powiem tylko, ¿e w swoich poszukiwaniach mo¿esz siê spotkaæ z takimi chorobami jak zaæma, pewne odmiany zapalenia rogówki oraz uszkodzenia siatkówki, skrzydlik (bêd±cym rozrostem tkanki prowadz±cym do ograniczenia widzenia), rakiem skóry wokó³ oczu i starczym zwyrodnieniem plamki ¿ó³tej :) Wszystko pod wp³ywem radosnych promieni UV.

Mo¿e to i laickie , ale czy masz na uwadze patrzenie na samo s³oñce bez ochrony oczu
czy uganianie siê po ca³ym ¶wiecie za zjawiskiem zaæmienia s³oñca ?

A tak na marginesie je¶li chodzi o to pierwsze:

http://optiker.pl/content/view/50/25/
Ten post by³ edytowany przez Aleksander H. dnia: 27 July 2009 - 00:04


Swego czasu, przygotowuj±c materia³y przed zaæmieniem S³oñca w 1999 r., napisa³em taki krótki tekst na temat obserwacji S³oñca - mo¿e siê przyda.

Bywaj±c na kolejnych zaæmieniach S³oñca widywa³em ró¿ne "pomoce naukowe". W³osy stawa³y mi jednak dêba najbardziej, gdy bra³em do r±k sprzedawane przez ulicznych sprzedawców okulary, reklamowane jako przeznaczone specjalnie do ogl±dania zaæmienia. Nader rzadko zdarzaj± siê takie, w których zarówno przyciemnienie tarczy S³oñca, jak i ostro¶æ obrazu nie budzi zastrze¿eñ. Najpowszechniejsze s± te robione z najpodlejszej jako¶ci mylaru lub innego materia³u - oczy zaczynaj± boleæ momentalnie po spojrzeniu w kierunku S³oñca, przez foliê widaæ nieodleg³e przedmioty, a obraz jest tak nieostry i rozmyty, ¿e trudno mówiæ o jakichkolwiek pozytywnych wra¿eniach z obserwacji. Co ciekawe, jako¶æ nie zale¿y od rejonu ¶wiata, w którym siê jest. Nawet w Rosji, w Nowosybirsku, na kilka dni przed zaæmieniem mia³em w rêku takie badziewie. W Chinach natomiast porówna³em okulary "lepsze" i "gorsze", dostêpne u tego samego sprzedawcy. Za "lepsze" ¿±da³ 30 RMB (ok. 15 z³), za¶ za "gorsze" - 15 RMB (ok. 7,5 z³) - moim zdaniem cena odzwierciedla³a jako¶æ obrazu, a nie w³asno¶ci ochronne okularów. W innym miejscu dowolne ("z³e" i "dobre") okulary kosztowa³y 10 RMB (ok. 5 z³).

Smutne jest to, ¿e praktycznie nie ma ¿adnej kontroli nad produkcj± takich ¶mieci. Zjawisko zaæmienia i ludzi przyje¿d¿aj±cych je ogl±daæ jest tak efemeryczne, ¿e trwaj±ca dzieñ lub dwa sprzeda¿ jest w praktyce nie do wychwycenia dla nieu¶wiadomionych w temacie s³u¿b. Ponadto zakup wyrobu z³ej jako¶ci mo¿e - moim zdaniem - wyrz±dziæ wiêcej szkód ni¿ brak jakiegokolwiek zabezpieczenia. Kto¶, kto kupi³ okulary najgorszego sortu, nie wie o tym i jest przekonany, ¿e dokona³ dobrego wyboru - przecie¿ na okularach jest wyra¼nie napisane, ¿e s³u¿± do obserwacji zaæmienia S³oñca. Zawiedziony fataln± jako¶ci± obrazu mo¿e odsuwaæ je od oczu i zerkaæ go³ym okiem. A pó¼niej powie, ¿e przecie¿ mówiono mu, ¿e w tych okularach bêdzie bezpieczny...

A ja sam obserwujê przez szk³o spawalnicze.

Niebezpieczne jest korzystanie przy obserwacji zaæmienia z nastêpuj±cych przedmiotów:

* okularów przeciws³onecznych (maj± chroniæ przed intensywnym ¶wiat³em rozproszonym, a nie bezpo¶rednim ¶wiat³em S³oñca),
* zadymionego szk³a,
* p³yty kompaktowej,
* dyskietki,
* folii do kwiatów ("pod³a" odmiana mylaru),
* kliszy rentgenowskiej.

Ja zrobi³em sobie "okulary do obserwacji s³oñca" z tych kó³ek z dyskietek z³o¿onych na pó³. Czy to te¿ jest szkodliwe? Nie widaæ niby dalekich budynków ale widaæ skrêcony drucik w ¿arówkach. ;/ Czy da siê tym wypatrzeæ wiêksze plamy?
Ten post by³ edytowany przez Dementorin dnia: 24 November 2009 - 09:51
Najpierw wymieniasz dyskietki jako nieodpowiednie zabezpieczenie do obserwacji s³onecznych a potem pytasz czy z³o¿one na pó³ s± ok? Do¶æ osobliwy tok my¶lenia...
Moim zdaniem, przy naprawdê niskiej cenie za foliê ND5, g³upot± jest kombinowanie dyskietkopodobne, je¶li za dos³ownie 5-10z³ mo¿emy mieæ produkt sprawdzony i bezpieczny.

Po zaæmieniu w Nowosybirsku na ulicach mo¿na by³o sie niemal potkn±æ o dyskietki.
Nam na szczê¶cie bardzo dobre okulary zafundowa³ hotel :)

Pamiêtam, jak kilka lat temu podczas tranzytu Wenus na tle tarczy S³oñca obserwowa³em to zjawisko przez lornetkê z przymocowanymi do obiektywów p³ytami CD. Troszkê niem±dry by³em wtedy :)
Ale wzrok nadal mam dobry :)

a ja kiedy¶ skonstruowa³em sobie filtr do teleskopu z olbrzymiej dyskietki 7" czy nawet 8", któr± kumpel znalaz³ w starej szafie w serwerowni. Na szczê¶cie nigdy jej nie u¿ywa³em bo wygodniejsze okaza³y siê obserwacje w projekcji okularowej

pozdrawiam

Dementorin & Koledzy -naprawde nie ma co kombinowaæ. Pewnie istniej± rozwi±zania zastêpcze, które akurat bêd± bezpieczne [móg³bym jedno podaæ, ale po co?]. Ale do licha, nie macie ¿adnego sposobu, aby sprawdziæ, czy Wasza samoróbka jest O.K. Przecie UV czy IR nie poczujecie.
To tak, jakby z szafy w laboratorium wyciagn±æ niepodpisane buteleczki z czym¶, co na oko przypomina wodê destylowana,nie pachnie ¶wiñstwem i wypiæ dla draki. Mo¿e to faktycznie H2O, a mo¿e co¶ ca³kiem innego. Mo¿e Was wynios± nogami do przodu, mo¿e nic sie nie stanie, a mo¿e za 10 lat padnie Wam w±troba albo co innego. Chyba ¿aden z Was na taki eksperyment na sobie by nie poszed³, prawda? To dlaczego chcecie zrobiæ identyczn± rzecz z Waszymi oczami? Jasne,¿e kiepski fltr jako¶ tam czê¶ciowo ochroni oczy, zw³aszcza, jak nie bêdziemy za d³ugo patrzeæ -ale na ile? To,¿e na razie oczy w porz±dku, nie przes±dza, ¿e skutki zbyt intensywnego na¶wietlania nie wyjd± Wam bokiem kiedy¶, gdy z wiekiem zaczn± siê jakie¶ inne, niezale¿ne problemy ze wzrokiem.
Nie ma sensu najmniejsze ryzyko, gdy przyzwoity, testowany filtr kosztuje 10z³
Pozdrawiam
-J.


Najpierw wymieniasz dyskietki jako nieodpowiednie zabezpieczenie do obserwacji s³onecznych a potem pytasz czy z³o¿one na pó³ s± ok? Do¶æ osobliwy tok my¶lenia...
Moim zdaniem, przy naprawdê niskiej cenie za foliê ND5, g³upot± jest kombinowanie dyskietkopodobne, je¶li za dos³ownie 5-10z³ mo¿emy mieæ produkt sprawdzony i bezpieczny.


Te metody to cytat z tekstu, który pope³ni³em kiedy¶ przed zaæmieniem S³oñca w 1999 r. -> http://stalker.repub...obserwacji.html

Cytuj±cy te s³owa chyba nie przeczyta³ go zbyt dok³adnie ;)

I mam takie jedno pytanko. Szuka³em zdj±æ robionych przez t± foliê, no i znalaz³em co¶ takiego.
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/6/ud/pd/og2v/Juh781MrfIRtJCvWMX.jpg
Czy te jasne punkty dooko³a s³oñca to gwiazdy? Czy przez t± foliê mo¿na ogl±daæ Plejady np. ju¿ w czerwcu? :)

Powiem jedynie, ¿e to na pewno nie s± gwiazdy.


I mam takie jedno pytanko. Szuka³em zdj±æ robionych przez t± foliê, no i znalaz³em co¶ takiego.
Czy te jasne punkty dooko³a s³oñca to gwiazdy? Czy przez t± foliê mo¿na ogl±daæ Plejady np. ju¿ w czerwcu? :)


To zdjêcie przej¶cia Wenus przed tarcz± S³oñca w czerwcu 2004 r., takie jak moje z tego wydarzenia. Te jasne punkty to zapewne uszkodzenia folii - porównaj je z kilkoma moimi zdjêciami z zaæmienia S³oñca.

Pytanie roku :blink:


Czy te jasne punkty dooko³a s³oñca to gwiazdy? Czy przez t± foliê mo¿na ogl±daæ Plejady np. ju¿ w czerwcu? :)

Pomy¶l!

Gdyby istnia³ filtr, który pozwala³by na wizualne obserwacje g³êbokiego nieba w bia³y dzieñ, to za jednym zamachem zosta³yby rozwi±zane wszystkie problemy zwi±zane z ograniczeniem widoczno¶ci obiektów, za¶wietleniem, zarywaniem nocy itp.
A wynalazca dosta³by Nobla od rêki :-)

Bar ju¿ Ci odpowiedzia³ w zasadzie, ja tylko skorygujê [?] opiniê Stalkera. Zaznaczam,¿e nie jestem pewien na 100%, bo zdjêcie to w³a¶ciwie miniatura i te artefakty ledwie widaæ. Je¶li te punkty s± w miarê ostre to raczej nie s± to defekty na folii, bo te nie mog± dawaæ punktowych obrazów, przy ostro¶ci ustawionej prawid³owo [tak samo, jak nie widaæ w okularze czy na zdjeciach lusterka wtórnego w reflektorach i katadioptrykach, póki nie rozogniskujemy]. Stawia³bym raczej na jakie¶ mocno pod¶wietlone paprochy na optyce gdzie¶ blisko detektora, czyli p³aszczyzny ogniskowej, albo jakie¶ dziwne, punktowe odblaski od tych¿e. Ale mogê siê myliæ.
Pozdrawiam
-J.


Bar ju¿ Ci odpowiedzia³ w zasadzie, ja tylko skorygujê [?] opiniê Stalkera.


W przypadku moich zdjêæ te jasne punkty to na pewno uszkodzenia folii. Poza tym widaæ, ¿e folia by³a ¼le naci±gniêta - na przyk³ad na tym zdjêciu - to ten charakterystyczny niebieski odblask. Folia by³a klejona na chybcika przed wyjazdem i zmarszczy³a siê po nagrzaniu :(

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl