Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
w jaki sposó mogê obliczyæ diafragmy do lunety .
Pozdrawiam.
¦rednica: najlepiej rozwi±¿ to graficznie. Wyrysuj sobie zewnêtrzne promienie ¶wiat³a od obiektywu do ogniska. Brzegi diafragmy powinny byæ styczne do tych promieni. Im wiêcej diafragm tym efekt lepszy (oczywi¶cie bez przesady). Dodatkowo jedna diafragma przy wlocie do wyci±gu (eliminuje rozb³yski wyci±gu).
Ja tak zrobi³em i jest OK! Dla ogniskowej 550 da³em dwie diafragmy plus jedna w wyciagu 8)
Pozdrawiam Piotr
Witam!
Ale wyja¶ni³e¶ to do¶æ ogulnie :? Mo¿e móg³by¶ podaæ konkretne liczby? Ile Diafragm? W jakiej odlego³o¶ci? I jaka ¶rednica wewnêtrzna? ¦rednica obiektywu do lunety o któr± pyta³ startbm to 60 mm a ogniskowa 500 mm. Ogniskowa okularu 15 mm. Wiem bo startbm to mój nauczyciel od informatyki :D
OgÓlnie, dlatego ¿e nie pamiêtam w tej chwili konkretnych warto¶ci, nadajê z pracy :)
Wezmê to zadanko do domciu, wrzucê w AutoCADa i przeliczê dla dwóch i dla trzech diafragm w tubusie. Wiêcej nie ma sensu. ¦rednicy diafragmy w wyci±gu niestety nie podam, bo zale¿y ona ¶ci¶le od konstrukcji (g³ównie d³ugo¶ci) wyci±gu i jego umiejscowienia w tubusie.
Wyniki podam dopiero w poniedzia³ek.
Newtwin potrafi to wyliczyæ ale tylko dla Newtona.
Newtwin potrafi to wyliczyæ ale tylko dla Newtona. A co w Newtonie wyliczaæ ? Chcesz daæ coraz mniejsze diagramy??
Z tego co tam widzê najmniejsza jest wielko¶ci lustra g³ównego tu¿ przy lustrze a najszersza (w przypadku lustra 200mm by³o to jakie¶ 220 mm) u wylotu rury. Sam siê temu dziwiê, ale piszê co widzê.
W za³±czeniu dwie wersje: dla trzech i dla dwóch diafragm. Kolor zielony i podane ¶rednice to ¶rednice OTWORÓW w diafragmach.
i druga wersja
Heja heja, nie tak szybko bo zrobi³e¶ b³êdne za³o¿enia dla punktu na osi obiektywu, przyjmij choæ 12mm w ognisku dla okularu 15mm bo inaczej te diafragmy spowoduj± winietowanie na brzegu pola widzenia 8)
Januszu, a móg³by¶ troszkê ¶ci¶lej, bo chyba nie kapujê :shock: My¶la³em, ¿e punkt zbiegu wi±zki z obiektywu jest zawsze w tej samej odleg³o¶ci od obiektywu (ogniskowa), i dla tych promieni przyjête by³y diafragmy...
Ogniskowa jest oczywi¶cie niezmienna ale przyj±³e¶ zerowe pole widzenia zamiast liniowo daæ choæ 12mm dla Plossla 15mm 8)
Czyli je¶li dobrze rozumiem, ten punkt przesun±³by siê o 3mm w stronê okularu?
Dalej nic nie kumasz na koñcu nie ma byæ punkt tylko kreseczka o wysoko¶ci 12mm obrazuj±ca pole widzenia lunety lub jak wolisz liniowy rozmiar diafragmy okularu 8)
Januszu, je¶li to jest to, to potwierd¼ to publicznie, a ja wtedy szybko zmieniê drugi rysunek, ¿eby ju¿ by³o OK.
Teraz ju¿ lepiej ale czy napewno kolega chce obserwowaæ okularem 15mm jako najwiêkszym w zestawie ???
Ps. I nie rysuj tam okularu bo tylko zaciemnia obraz 8)
Tym samym poprawiam za³±czniki, a rysowaæ to chyba ju¿ w ogóle nie bêdê, bo zdaje siê, ¿e tylko zaciemniam obraz...
Dla du¿ych powiêkszeñ diafragma "jakby nie dzia³a"(nie dotyka pêku). Czy to jest rozwi±zanie gorsze od specjalizowanej diafragmy zwê¿aj±cej pole dla konkretnego du¿ego powiêkszenia? :roll:
Dziêki za odpowiedz.
Je¿eli chodzi o diafragmy, przepraszam za banalne pytanie
chodzi mnie o ¶rednice wewnêtrzne mo¿e zle interpretuje rysunek
cz na rysunku poda³e¶ ¶rednice zewnêtrzne.
Mówi±c krótko chodzi mnie o ¶erenice wewnêtrzne i wewnêtrzne.
Przepraszam za k³opot.
Diafragmy w tubusie lunety s³u¿± jedynie optycznemu "wyczernieniu" jego wnêtrza przed odblaskami i nie musz± dotykaæ sto¿ka ¶wiat³a biegn±cego do mniejszych okularów 8)
Odp. dla startbm
:shock: :?: :shock:
[quote]W za³±czeniu dwie wersje: dla trzech i dla dwóch diafragm. Kolor zielony i podane ¶rednice to ¶rednice OTWORÓW
Dziêki za pomoc.
Chcia³bym dowiedzieæ siê trochê wiêcej, w jaki sposób obliczasz,
¶rednice wewnêtrzne, i wjakich odleg³o¶ciach umieszcza siê je od obiektywu. (dla dowolnych ogniskowych i ¶rednic obiektywu)
np. je¿eli chcê obliczyæ, powiêkszenie lunety to dzielê oginskow± obiektywu przez ogniskow± okularu, dla okularu dzielê ogniskow± obiektywu przez powiêkszenie, ¶rednicê wyj¶ciow± obliczam dziel±c
¶rednicê obiektywu przez powiêkszenie.
Dziêki za pomoc.
Chcia³bym dowiedzieæ siê trochê wiêcej, w jaki sposób obliczasz,
¶rednice wewnêtrzne, i wjakich odleg³o¶ciach umieszcza siê je od obiektywu. (dla dowolnych ogniskowych i ¶rednic obiektywu)
np. je¿eli chcê obliczyæ, powiêkszenie lunety to dzielê oginskow± obiektywu przez ogniskow± okularu, dla okularu dzielê ogniskow± obiektywu przez powiêkszenie, ¶rednicê wyj¶ciow± obliczam dziel±c
¶rednicê obiektywu przez powiêkszenie. Oczywi¶cie obliczasz ¼renicê wyj¶ciow± a poza tym wszystko O.K.
Diafragmy siê tak projektuje i rozmieszcza aby od strony okularu nie móc dojrzeæ ani kawa³ka wewnêtrznej ¶cianki tubusa, to wtedy jest optymalnie, to w koñcu chyba zwyk³a trygonometria :roll:
Tak, o to w³la¶nie chodzi³o, potwierdzam poprawno¶æ rysunku dla liniowego pola widzenia o rozmiarze 12mm :salu:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl