Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam, ju¿ nied³ugo powinienem dostaæ swój pierwszy teleskop (Soligor MT-750) i chcia³em siê spytaæ, co nale¿y zrobiæ jak np. po wystawieniu go na dwór w zimn± noc z ciep³ego domu zaparuje mi lustro - trzeba czekaæ a¿ odparuje, przetrzeæ czym¶ czy co ? A jak zaparuje podczas obserwacji ? Czy po skoñczonej obserwacji po wstawieniu do domu trzeba go czym¶ przykryæ, ¿eby lustro nie zaparowa³o tylko powoli powoli dostosowa³o siê do temperatury w mieszkaniu ? Z góry dziêki za odpowiedzi :Beer:
Ps: temat nie jednorazowy, bo napewno bêdê mia³ wiêcej pytañ - jak to zawsze na pocz±tku bywa :Beer: ;)
Witam, ju¿ nied³ugo powinienem dostaæ swój pierwszy teleskop (Soligor MT-750) i chcia³em siê spytaæ, co nale¿y zrobiæ jak np. po wystawieniu go na dwór w zimn± noc z ciep³ego domu zaparuje mi lustro - trzeba czekaæ a¿ odparuje, przetrzeæ czym¶ czy co ? A jak zaparuje podczas obserwacji ? Czy po skoñczonej obserwacji po wstawieniu do domu trzeba go czym¶ przykryæ, ¿eby lustro nie zaparowa³o tylko powoli powoli dostosowa³o siê do temperatury w mieszkaniu ? Z góry dziêki za odpowiedzi :Beer:
Ps: temat nie jednorazowy, bo napewno bêdê mia³ wiêcej pytañ - jak to zawsze na pocz±tku bywa :Beer: ;) Zaraz po wyniesieniu na ch³ód lustro raczej nie zaparowuje. Zwykle po d³u¿szym czasie obserwacji wzrasta wilgotno¶æ i zacznaj± siê k³opoty. Wtedy wnosi siê sprzêt do domu i bez ¿adnych przyspieszaj±cych ani opó¼niaj±cych ingerencji odparowuje on, najpierw kompletnie siê zarosiwszy, wiêc mo¿e przed wniesieniem lepiej za³o¿yæ obie pokrywki a dopiero po pewnym (niezbyt d³ugim, je¶li chcesz kontynuowaæ obserwacje) czasie je zdj±æ. Zwykle pó³ godziny w ciep³ym wnêtrzu wystarcza by wilgoæ odparowa³a.
S± ró¿ne patenty na zaparowuj±ce lustra (¿eby zmniejszyæ to zjawisko a te¿ i skróciæ okres wych³adzania, mo¿na poszukaæ w dziale ATM has³a ASCT, wiatraczki czyni± ruch powietrza a wiêc i zaparowywanie powinno siê zmniejszaæ.
Nigdy nie przecieraæ luster!
Zdarza mi sie przecieraæ na polu szk³a okularów bo jako¶ siê trzeba ratowaæ, jednak dobre warstwy przweciwodblaskowe s± znacznie bardziej wytrzyma³e mechanicznie od lustra.
Nie zapominaj o odro¶niku przy szukaczu, czasem jest s³aby i najbardziej zaparowuje obiektyw szukacza.
Ten post by³ edytowany przez
cygnus dnia: 05 November 2005 - 14:31
A czy do teleskopów odrazu jest dostarczany odraszacz na obiektyw, czy trzeba go dopupiæ/zrobiæ samemu ?
Ja moj± synciê leczê od upiornej rosy suszark± mojej ¿onki :D :banan: i niestety jak nie posiadasz ASCT to raczej inaczej siê jej nie pozbêdziesz. Co do samego zaparowania to czê¶ciej mi siê to zdarza przy lusterku wtórnym no i oczywi¶cie szukacz ale to ju¿ norma. :Salut:
Mam MT800 i nigdy nie zda¿y³o mi siê zaparowanie lustra ,przecie¿ ca³a tuba jest jednym wielkim odro¶nikiem.
Co innego szukacz tu pomaga albo spory odro¶nik albo suszarka.
Po wniesieniu do ¶rodka zamykam pokrywê i otulam du¿ym workiem foliowym ( np. na ¶mieci) i po k³opocie.
Pamiêtaj aby w zimie przynajmniej na godzinê przed obserwacjami wynie¶æ sprzêt na miejsce obserwacji.
Wentylacja, wentylacja i wentylacja :rolleyes:
Wiatraczki komputerowe + akumulator - chyba nikogo to jeszcze nie zawiod³o. Sposób bezpieczny, niedrogi i ma³o problematyczny.
Czyli do Newtonów nie potrzeba odraszacza ? :helo:
b±d¿ jednak przygotowany ¿e jak dotkniesz rêk± tuby (oczywi¶cie od zewn±trz) i oka¿e sie mokra to lada chwila lustro bêdzie siê robi³o mokre, tak wiêc to znak ze czas powoli koñczyæ obserwacje. Szukacz te¿ jest dobrym detektorem wilgoci.
Ten post by³ edytowany przez
adamsz12 dnia: 06 November 2005 - 01:47
U mnie la³o siê strumieniami z tuby a lustro g³ówne by³o zawsze suche .
Gorzej z wtórnym bo tu wystarczy³o lekko chuchn±æ przy wymianie okularu by skoñczyæ obserwacje.
A jak sie ma ten problem z makami??
Trzeba uwa¿aæ ¿eby siê nie zrobila ka³u¿a na menisku? :unsure:
Pytam powa¿nie!
Z makiem trzeba obserwowaæ z suszark± albo paskami grzejnymi z oporników bo ³apie wilgoæ chyba z ca³ej okolicy.
Po drugie menisk nie ma tak du¿ej powierzchi jak tuba i tej wilgoci nie zbierze siê du¿o.
Najpierw i tak zaparuje wiêc aby mieæ wodê w menisku nale¿a³oby zostawiæ sprzêt na ca³± noc.
Po obserwacjach zamykam dekiel i tak¿e chowam do worka.
Zasada podobna jak z elektronik± u¿ywan± przy niskich temperaturach ( aparaty fotograficzne)
Najlepiej przez pewien czas nie wyjmowaæ z futera³ów,niech powoli nabieraj± temperatury.
Dziêki Darku! :notworthy: :notworthy: :notworthy:
Ja d³ugi czas by³em bez sprzêtu a i obecny nale¿y do maleñkich :(
Pozdrawiam serdecznie!
Piotrek
Ja d³ugi czas by³em bez sprzêtu a i obecny nale¿y do maleñkich :( Hm jak mam to rozumieæ. :D
No dobra ja mam du¿y i ma³y sprzêcik. Jak w stopce.
Ma³y bo zaledwie 90mm ale ze wzglêdów na potrzebe przewo¿enia ¶rodkami transportu gdzie nie za bardzo mo¿na poszalec z baga¿em lub jest to droga impreza kupilem moje maleñstwo c90 mak od celestrona! :D
Jak Bozia pozwoli to bedzie cu¶ wiêkszego ale na kontynencie.
:rolleyes:
Darek a masz jaki¶ odro¶nik na maka? ja sobie chwale mojego flexishielda, na polu z maka sie la³o a menisk by³ suchy. :rolleyes:
Jako¶ nie mia³em czasu zrobiæ ,ale od czego jest suszarka.
Na szczê¶cie wysoko w górach z regu³y jest bardziej sucho ni¿ w dolinach czy u mnie na tarasie.
A jak± d³ugo¶æ ma Twój odro¶nik?
Chcia³em siê pochwaliæ, ¿e w³a¶nie zosta³em szczê¶liwym posiadaczem Soligora MT-750 :D :D :D :D :D :D :D :D W³a¶nie go montujê i jak to zrobiê, to wrzucê foty ¿eby siê pochwaliæ, a co ;)
Te¿ kiedy¶ mia³em ten model, ca³e dwa tygodnie i ... wymieni³em na MT 800.
Ale wspominam go dobrze.
Jak dla mnie jest w sam raz jak na pocz±tek :banan: :helo: :Beer:
Obiecane fotki :)
Za³±czone miniaturki
Fajne fotki;) Ja ca³y czas zbieram na MT-800 :P
Poniewa¿ nie tak dawno dotar³o te¿ moje "maleñstwo" wiêc wiem co czujesz :D
Wiêc napisze tylko: :banan: :Beer: :banan: :Beer: :banan:
¯ycze pogodnych wszystkich nocy!!! :Salut:
S³uchajcie, jak podnie¶ teleskop "do góry" tzn. mam na Equatorial Mount ok. 10 (nie wiem czy stopni) a chcia³bym trochê wiêcej, jak go przesun±æ ?
Co dok³adnie masz na my¶li??
Je¶li to co ja my¶le <_< to tam masz (lub powiniene¶ mieæ) dwie ¶ruby po przeciwnych stronach. Jedna wykrêcasz a drug± wkrêcasz.
Powinno pój¶æ.
U mnie to wygl±da tak.
Za³±czone miniaturki
l
l
Mi jak cos zaparuje to wyciagam okularty i odczekjuje jakis czas niech sie wszystko przewietrzy i dalej mozna ogladac :)
U mnie wygl±da to tak:
R±czka (pierwsze zdjêcie) wogóle nie chce siê przekrêciæ, a na si³ê wolê nic nie robiæ i podejrzewam, ¿e to po jej odkrêceniu bêdzie mo¿na podnie¶æ podzia³kê z 10 na wiêcej (b±d¼ mniej).
¦ruby s± 3 (zdjêcie 2) ale jak je odkrêcam i przykrêcam to siê nic nie dzieje :unsure:
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
U mnie wygl±da to tak:
R±czka (pierwsze zdjêcie) wogóle nie chce siê przekrêciæ, a na si³ê wolê nic nie robiæ i podejrzewam, ¿e to po jej odkrêceniu bêdzie mo¿na podnie¶æ podzia³kê z 10 na wiêcej (b±d¼ mniej).
¦ruby s± 3 (zdjêcie 2) ale jak je odkrêcam i przykrêcam to siê nic nie dzieje :unsure: Ta raczke da sie przekrecic, niestety trzeba uzyc troche sily. Pojedyncza sruba sluzy do kontrowania osi ktora blokuje wlasnie ta "raczka". Co do tych 2 srub, to krecic nimi mozna po delikatnym poluzowaniu kluczem dolaczonym do teleskopu sruby ktora mocuje montaz do statywu. Znajduje sie ona na spodzie glowicy statywu.
Ten post by³ edytowany przez
Andee dnia: 07 November 2005 - 22:09
Gratuluje sprzetu i zycze samych pogodnych nocy :D :Beer:
Teraz ten montaz paralaktyczny masz ustawiony jak azymutalny . Ta pozioma os to RA i musi " patrzeæ" w okolice gwiazdy polarnej . Jedna srubka poluzniaj druga dokrecaj az os bedzie pod wlasciwym katem .
Masz w niej otwor na lunetke biegunowa - to tak w/g zdjecia .
Poluznij srubke co jest z przodu w/g zdjecia lewego i poluzniaj - chyba dokrecaj - edycja srubke z prawej strony oraz przekrecaj montaz tak jak odkrecana srobka pozwala . Jak juz wlasciwie ustawisz to blokujesz srubka z lewej strony . Jakbys mial zalozony ciezarek przeciwwagi to dokrecajac-poluzniajac srubka z prawej strony nontaz sam bedzie sie ponosil / jak poluzniona srubka z lewej/ . Tak dlugo odkrecaj prawa az os RA bedzie na gwiazde polarna.
Jak nie wida gwiazdy to tak na oko ok 50 st .
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 07 November 2005 - 22:56
¿eby jeszcze widaæ by³o gwiazdê polarn± :Boink:
Dziêki za odpowiedzi, postaram siê to sam zrobiæ, a jak siê nie uda, to poproszê na sekcji astronomicznej kogo¶ to mi to zrobi <_<
Edit:
T± r±czkê uda³o mi siê odkrêciæ, teraz co dajel robiæ, ¿eby to ustawiæ dobrze ? Dla mnie to czarna magia, wiêc trzeba t³umaczyæ krok po kroku (proszê o wyrozumia³o¶æ ;) ) <_<
Ten post by³ edytowany przez
piotrusb dnia: 07 November 2005 - 22:59
T± r±czkê uda³o mi siê odkrêciæ, teraz co dajel robiæ, ¿eby to ustawiæ dobrze ? Dla mnie to czarna magia, wiêc trzeba t³umaczyæ krok po kroku (proszê o wyrozumia³o¶æ ;) ) <_< to gratulujê, u mnie siedzi jak ska³a, nawet gazrurka ani m³otek nie pomaga. Teoretycznie po ustawieniu mniej wiêcej na polarn± (najpierw t± tyln± srube pod otworem na lunetkê biegunow± ustaw po srodku - aby potem mieæ najwiêksze pole manewru w obie strony) musisz mocno zacisn±æ i tyle.
Najlepiej aby teleskop sta³ mniej wiêcej na p³askim podlo¿u i gwiazda polarna by³a mniej wiêcej po ¶rodku patrz±c przez otwór na lunetkê biegunow±.
Ustawiaj na "mniej wiêcej" i "na oko" nawet do astrofoto tu wielkiej dok³adno¶ci nie trzeba.
Ten post by³ edytowany przez
adamsz12 dnia: 07 November 2005 - 23:32
Jak bedziesz mial problemy z montazem, to daj na PW swoj e-mail. Posle Ci kilka tutoriali.
Pozdrawiam.
Jak bedziesz mial problemy z montazem, to daj na PW swoj e-mail. Posle Ci kilka tutoriali.
Pozdrawiam. Ok, jak tylko co¶ nie tegoes, to dam znaæ, dziêki :Beer:
Jeszcze Ci Piotrek na forum nie gratulowalem :)
GRATULACJE ! :helo:
Ja sie caly czas zastanawiam czy jest sens zbierac na barlowa x2 i takie cus do trzymania aparatu przy okularze... No i czy oplaca sie zbierac na montarz... ostatnio mam jakies astro-chwile zwatpienia ;/
Ja sie caly czas zastanawiam czy jest sens zbierac na barlowa x2 i takie cus do trzymania aparatu przy okularze... No i czy oplaca sie zbierac na montarz... ostatnio mam jakies astro-chwile zwatpienia ;/ :o Co siê dzieje? Orion Ciê nie zadowala? Napisz nam o Twoich smutkach, a spróbujemy Ci pomóc. :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez
radradish dnia: 11 November 2005 - 15:50
:o Co siê dzieje? Orion Ciê nie zadowala? Napisz nam o Twoich smutkach, a spróbujemy Ci pomóc. :szczerbaty: A kombinuje jakiego kupic barlowa 2x w oprawie 2" . Mozecie cos polecic ? :)
BTW przy jakis powiekszeniach przy w miare dobrych warunkach ogladacie planety ?
A kombinuje jakiego kupic barlowa 2x w oprawie 2" . Mozecie cos polecic ? :)
BTW przy jakis powiekszeniach przy w miare dobrych warunkach ogladacie planety ? 200-300-400x
barlow 2" do niczego Ci niepotrzebny. chyba zbierasz na platforme a nie monta¿, jak niemasz okularu 4-5mm to nie widzia³es planet przez ten teleskop.
200-300-400x
barlow 2" do niczego Ci niepotrzebny. chyba zbierasz na platforme a nie monta¿, jak niemasz okularu 4-5mm to nie widzia³es planet przez ten teleskop. A dlaczego nie warto kupowac barlowa ?
No i o co chodzi z ta platforma, bo cos nie zakumalem <_<
A dlaczego nie warto kupowac barlowa ?
No i o co chodzi z ta platforma, bo cos nie zakumalem <_< Bo przy ogniskowej 1200mm wystarczy Ci okular 6mm, aby uzyskaæ powiekszenie 200x. A je¶li ju¿ naprawdê chcesz sie bawiæ w barlowy, to spokojnie mo¿esz u¿yæ barlowa 1.25", który bedzie tañszy, lub lepiej za te sama cenê wybierzesz ten dobrej jako¶ci.
Platforma paralaktyczna to taka podstawka pod du¿e Dobsony, zapewniaj±ca prowadzenie paralaktyczne. Paralaktyczny monta¿ niemiecki pod Twoje 200/1200 bêdzie ogromny, ciê¿ki i bedzie kosztowa³ maj±tek. Pozdrawiam
-Jaros³aw
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 14 November 2005 - 17:46
Okulary szerokokatne do 26 mm 1.25" nie powoduja winetowania z racji tego ze sa tej srednicy .
Barlowa uzywa sie do wzrostu powiekszenia czy odwrotnie patrzac zmiejszenia ogniskowej okularu .
Jakbys mial szerokokatny 50 mm okular 2" i barlowa 2x to uzyskasz jakby 25 mm okular 2" . po co za to placic jak nic nie daje ? Skoro tak samo bez winietowania masz w 25 mm 1,25" . Ponadto 50 mm 2" winietuje bo juz od 35mm szerokokatny 2" winietuje z racji jego srednicy tylko 2" . 40 mm 2" szerokokatny winietuje dlatego maja mniejszy kat patrzenia .
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl