Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Czy testowa³ kto¶ Yukona 6-100x100?
Posiada on zoom okular co trochê dzia³a na jego
niekorzy¶æ je¶li chodzi o obserwacje astro- tak mi siê wydaje.
Jak siê on sprawuje przy obserwacjach DS?
Nie widzia³em, mówie co wiem ... bo pyta³em lub widzieli inni...
Niewymienny okular z zoomem
prze³±cznik pomiêdzy obiektywami 25mm i 100mm
dwa lustra w ¶rodku
bardzo lekki
Rozdziela epsilony lutni w mie¶cie.
ponoæ ludzie sobie chwal± :roll:
To co wiem napewno po obserwacji Marsa i gwiazd podwójnych to to ¿e posiada bardzo dobry obiektyw 100mm a przy powerze 100x piêknie rozdziela Epsilony Lutni :lol:
Testowa³em j± przy Ksiê¿ycu na niebie wiêc o DS siê nie wypowiem ale Hi-HA wygl±da³a w niej wspaniale.
Ona nie ma okularu Zoom tylko ruchomy uk³ad z Barlowem tgz wewnêtrzne zoomowanie a to spora ró¿nica.
Okular w niej jest sta³oogniskowy z ³adnie oddalona ¼renic± i to z podwójnym wysuwem 8)
Na Marsie widaæ ni± by³o ciemniejsze obszary i miniaturkê czapy polarnej czyli tyle samo co w Newtonie klasy 120-150mm :)
Gwiazdy widoczne punktowo a przy wiêkszym powerze ³adnie widoczne okr±g³e i czyste kr±¿ki dyfrakcyjne :lol: :lol: :lol:
Posiada zintegrowany szukacz (zakres powiêkszeñ 6-24x) który prze³±cznikiem w³±czamy w o¶ okularu.
Okular umieszcony jest na obrotowej z³±cze k±towej 45 stopni.
Dra¿ni mnie trochê jej plastikowa obudowa ale jest to solidne tworzywo nowej generacji w dotyku podobne do twardej gumy ale za to jest lekka i bardzo mobilna a stopka statywowa jest z metalowym gwintem co zapewni jej dobre i trwa³e po³±czenie ze statywem fotograficznym o ¶rubie 1/4" 8)
To tyle na goraco po pierwszym gwiazdowym te¶cie w obserwatorium 8)
A wnet bym j± mia³ tylko wtedy jeszcze nikt nic o niej nie wiedzia³. Kto wie czy to nie lepsze od Rubinara... :?
Do vizuala na pewno o dwie klasy lepsza ale fotek w ognisku to ni± nie porobisz no chyba ¿e cyfrówk± w projekcji okularowej :?
To dobre po³±czenie lunety ziemskiej widokowej z przeno¶nym sprzêtem ekspedycyjnym do astroobserwacji, taki fajny, kompaktowy trawelerek klasy 100mm :lol: :lol: :lol:
Bardzo powa¿nie siê przymierzam do jej zakupu.
Do planet rozumiem ¿e jest wiêcej ni¿ OK za te pieni±dze, zajmuje siê równie¿ obserwacjami DS i komet i tutaj mam w³a¶nie w±tpliwo¶ci czy sobie z tym poradzi.
Bardzo powa¿nie siê przymierzam do jej zakupu.
Do planet rozumiem ¿e jest wiêcej ni¿ OK za te pieni±dze, zajmuje siê równie¿ obserwacjami DS i komet i tutaj mam w³a¶nie w±tpliwo¶ci czy sobie z tym poradzi. Mo¿e pod bardzo ciemnym niebem, ale w przypadku ja¶niejszego t³a obrazy DS w refraktorze s± najwy¿ej s³abe (co piszê jako u¿ytkownik Ta³a 100/1000).
Ale ty Oskar masz najmniejsze powiêkszenie 24x przy okularze 40mm
A Yukon no w³asnie JANUSZU!!! jak nisko Yukon siêga z powiêkszeniem?
I uwa¿asz Mc Arti, ¿e Yukon z powiêkszeniem np. 12x to da lepszy obraz DS czy komet na podmiejskim niebie?
Spokojnie koledzy nie skaczcie sobie do garde³ o powiekszenie, ju¿ wyja¶niam jak i co biega : 8)
Jukon na obiektywie g³ównym 100mm ma powiêkszenie w zakresie 25x do 100x a na zintegrowanym szukaczu 25mm ma power 6-25x, wiêc na g³ównej lunecie nie zejdziemy poni¿ej 25x ale i to jest ju¿ bardzo bobry power do DS i komet z polem jak w lornetkach 100mm 2,5 stopnia (zmie¶ci siê w nim naraz 5 Ksiê¿yców w pe³ni) oczywi¶cie pod im ciemniejszym niebem jak zwykle tym lepiej :lol: :lol: :lol:
http://www.astrokrak.pl/Foty/yukon.jpg
Czyli Oskarze wysz³o na to samo... :roll: jakby¶ mia³ na swoim 40mm... :D
Co do tego lepszego DS przy mniejszym powiêkszeniu, to z praktyki niewiem ale z teoretycznego mojego toku my¶lenia wydaje mi siê ¿e, TAK :roll:
ps. chocia¿ jak patrzy³em przez mój z³om na M57 to odruchowo szuka³em mniejszych powiêkszeñ ¿eby mi siê kontrast zwiêkszy³ i ¿eby to wszystko jednak ja¶niejsze by³o :P
Power nale¿y dostosowaæ, szczególnie przy ogl±daniu DS do jasno¶ci t³a nieba i w centrym miasta optymalna bêdzie ¿renica wyj¶ciowa na poziomie 3-4mm, na przedmie¶ciach i w ma³ych miasteczkach powiedzmy 4-5mm, poza miastem ale przy widocznej miejskiej ³unie na 1/3 nieba sprawdzi siê ¼renica w granicach 5-6mm i dopiero w górach czy rozleg³ych równinach i z dala od cywilizacji mo¿na z powodzeniam stosowaæ ¼renicê 6-7mm o ile nasze oczy i wiek pozwalaj± jeszcze na otwarcie siê ¼renicy oka do tych rozmiarów 8)
Wtedy obiekty DS wygl±daj± naprawdê ksi±¿kowo tylko bez barw :lol:
Obserwuj±c je na jasnym tle nieba widzimy tylko ich najja¶niejsze centralne czê¶ci i mniejszy power nic tu nie pomo¿e a nawet zaszkodzi bo i tak t³o nieba z¿era nam ich zewnêtrzne, s³absze otoczki czy ramiona spiralne w galaktykach :Cry: :Cry: :Cry:
To "pa³er" :wink: zmniejsza czy zwiêksza ró¿nice w jasno¶ciach obiektów na obrazie :roll:
Bo mnie siê wydaje, ¿e zmniejsza....
Przy jasnym, miajskim niebie i za ma³ym powiêkszeniu pada kontrast pomiêdzy t³em i obiektem i dlatego z miasta musimy wiêcej "przypowerowaæ" aby zobaczyæ w ogóle s³abszy obiekt mg³awicowy (tylko jego j±dro oczywi¶cie je¶li takowe posiada?) i aby nam siê nie zla³ z t³em nieba 8)
Dlatego mg³wic typu Kalifornia czy Ameryka nie zobaczymy z miasta ¿adnym teleskopem bo nie maj± zgêszczeñ centralnych i maj± równomiern± jasno¶æ powierzchniow±, mniejsz± ni¿ t³o miejskiego nieba i mamy kiszkê w szmacie zamiast ich obserwacji :wink: :P
[size=18]Najwa¿niejsze jest t³o nieba, instrument i power jest tu parametrem wtórnym
proszê szanownego Janusza o przeczytanie mojego ostatniego postu i odpowied¼ na w±tpliwo¶æ typu instrumentalno optycznego .... 8) :wink:
Ró¿nic w jasno¶ci obserwowalnej nie zwiêksza ani nie zmniejsza ale uwidacznia nowe szczegó³y przy optymalnym powerowaniu do danego t³a nieba czyli pozwala operowaæ kontrestem obiektu z t³em nieba. Szczególnie przydatnymi do tego celu s± dobrej klasy okulry typu Zoom co ju¿ sam wielokrotnie zaobserwowa³em przy obserwacji s³abych komet, lekko poweruje i szukam nic, dalej poweruje i dalej nic a jeszcze trochê wiêkszy power i kometa wy³ania siê z t³a nieba ale uwaga na maksymalnym powerza znowu znika i rozp³ywa siê bo robi siê za du¿a liniowo i silnie spada jej jasno¶æ powierzchniowa w okularze teleskopu 8)
Za godzinkê jak t³o nieba zciemnia³o lepiej po zachodzie m³odego Ksiê¿yca ju¿ widoczna jest przy mniejszym powiêkszeniu i z wieksz± otoczk±, bo zciemnia³o znacznie t³o nieba które tu jest decyduj±cym czynnikiem :lol: :lol:
Potwierdzam, niedawno mia³em okazjê popatrzeæ na M31 pod Lublinem przez 200mm F/4 Soligora MT800. Kiedy¶ ten sam obiekt widzia³em w lornetce 15x60, ale w górach Turcji na ponad 2500m. Zgadnijcie, który obraz by³ lepszy? Oczywi¶cie dochodzi tu jeszcze kwestia mamucich rozmiarów M31 w po³±czeniu z polem widzenia lornetki, ale mimo wszystko... Wtedy w górach widzia³em zewnêtrzne obszary dysku, bardzo blade, ale by³y tam, wype³nia³o mi toto wiêksz± czê¶æ pola widzenia lornetki [która ma ponad 4st.], wiêc faktycznie musia³em widzieæ ca³y lub prawie ca³y dysk [3.5 st.] Pozdrawiam
-Jaros³aw
Chyba jednak skuszê siê na jej zakup. W przeci±gu kilku dni wysy³am zamówienie.
Teraz muszê pomy¶leæ nad statywem- nie zadu¿ym, przeno¶nym, lekkim ale który jeszcze utrzyma Yukona.
Tylko ¿eby¶my siê dobrze zrozumieli ... 8)
Mnie naprawdê nie zaskakuje ¿e bia³e na szarym widaæ go¿ej ni¿ bia³e na czarnym :wink:
Mi chodzi o ten wp³yw "pa³era" :D (zaczyna mi siê to podobaæ) na kontrast i sprowadzenia t³a do czarnego ...
Bo wychodzi na to, ¿e po¿±dane jest (kosztem nawet ogólnej jasno¶ci obrazu), sprowadzenie t³a poni¿ej progu widzenia...
Jest to wrêcz konieczne do zobaczenia obiektów niewidocznych na miejskim rozja¶nionym niebie 8)
Wreszcie kumasz co i jak, to cieszy, walczymy tu z jasnym t³em za pomoc± narzêdzi takich jak powiêkszenie czy wiêkszy teleskop 8)
to jaki jest potrzebny jest teleskop i powiêkszenie ¿eby zobaczyæ DS w dzieñ?.......
OCZYWI¦CIE ¯ARTOWA£EM :Boink: :terefere:
Teleskop nie potrzebny, zafunduj sobie wycieczkê na Ksiê¿yc i w dzieñ zobaczysz gwiazdy bez lunety a mo¿e i ja¶niejsze DS zerkaniem :?: :wink:
...
...
...
Ja mysle jednak, ze Yukon ma bardzo dobry obiektyw, ktory mozna by "wydlubac" i wstawic do prostej rury z doskonalym okularem, bez obecnosci wtornych lusterek. Wtedy to bylby refraktor prawdziwie astronomiczny :) Za ta cene, obiektyw zasluguje na brawa. Hi hi tylko nie przychod¼ do mnie potem z workiem czê¶ci z Jukona do posk³adania bo ob¶miejê kolegê grzebalskiego-s³odowego potem jak fretkê w ¿ywe oczy :lol: :lol: :lol:
Oczywi¶cie, ¿e do DS t³o nieba jest najwa¿niejsze ale je¶li ju¿ mamy dobre t³o to instrument jest spraw± podstawow±. Mimo to nie ca³kiem rozumiem dlaczego ludzie p³ac± 10x wiêcej za instrument o tej samej ¶rednicy o transmisji wiêkszej o 10%. Taka jest mnie wiêcej ró¿nica miêdzy dobrym refraktorem i dobrym newtonem.
Co prwda nigdy nie mia³em w u¿yciu dobrego refraktora ale czy ró¿nica jest rzeczywi¶cie taka wielka?
To jak polookasz dobrym apo 100-130mm na gwiazdki to wtedy pogadamy o tej ro¿nicy i to merytorycznie, bo teraz nie bardzo mamy o czym 8)
Ja mysle jednak, ze Yukon ma bardzo dobry obiektyw, ktory mozna by "wydlubac" i wstawic do prostej rury z doskonalym okularem, bez obecnosci wtornych lusterek. Wtedy to bylby refraktor prawdziwie astronomiczny :) Za ta cene, obiektyw zasluguje na brawa. Zobacz
http://www.astro-for...opic.php?t=2379 .Mój egzemplarz Yukona przy 25x dawa³ b.kiepski obraz ,obecnie po zamontowaniu w tubie PCV z okularem S PL 26 Soligor,daje obraz jako¶ciowo zbli¿ony do tego z 10x50W .Z okularem 4mm do Saturna konieczna 7 cm diafragma.Z okularem 17mm 65 * ,bajka.Naprawde obrazy warte s± przeróbki. Pozdrawiam Micha³ T.
Mam ta lunetê i obserwowa³em ni± obiekty DS pod wzglednie czarnym niebem. Zmienny power w obserwacjach jest bardzo wygodny np. M57 przy pow. 100x wygl±da bardzo dobrze-prawdziwy pier¶cieñ a motyl M27 przy pow 40x najlepiej . To duzy komfort obserwacji bez "mieszania" okularami ,Barlowami itp. Obrazy sa faktycznie dobre a zasiêg 11mag. w warunkach podmiejskich mozliwy do uzyskania.Do obserwacji planet i Ksiê¿yca ta luneta nadaje siê najlepiej z diafragm± . Wypróbowa³em ,¿e najlepsze efekty daje diafragma 75mm. Obserwowa³em wczoraj Saturna i widok by³ bardzo dobry - pier¶cieñ z Cassinim i dwoma pasami na tarczy. Tego nie zobaczy³em nawet Ta³em 120mm.Jowisz wygl±da te¿ ³adnie z czterema kontrastowymi pasami.Na Marsie obecnie nie widaæ juz czapy polarnej( jeszcze tydzieñ temu by³a ledwo widoczna) ale za to widaæ fazê 90% z zarysem kontynetów na równiku - wygl±da jak mini Ksiê¿yc trzy dni przed pe³ni±.
Nie zaobserwowa³em jaki¶ przykrych efektów ze studzeniem. Po 20 minutach od wymiesienia sprzetu z rozgrzanego pokoju na -3st. uda³o mi sie ju¿ rozdzieliæ Epsilony Lutni choæ pocz±tkowo po zmianie temp. obraz by³ troche rozmyty. Myslê, ¿e jakiekolwiek przeróbki tego sprzetu mijaja siê z celem- to tak jakby z przyzwoitego aparatu kompaktowego foto wyci±gaæ obiektyw w celu przerobienia go na lustrzankê - nonsens
Przy zakupie sprzetu nale¿y pomy¶leæ o zakupie bardzo stabilnego drewnianego statywu foto lub o jakims w³asnym monta¿u.
Pozdrawiam
No to przerabiajcie ludziska to wolny kraj i ka¿dy ze swoj± lunet± zrobi to na co tylko ma ochotê 8)
To tera wypowie siê rdzenny mieszczuch. 8)
M42 nie mogê dok³adnie powiedzieæ. Widok by³ fatalny, ale z jednego powodu - £ysy wali³ ¿e szok i mia³em ograniczenie do mag 8.5 :shock:
Je¶li chodzi o miasto i o moje obserwacje to ja najbardziej preferujê 120x - uwierzcie mi, wtedy naprawdê zobaczy³em w kilku obiektach wiêcej szczegó³ów i s³absze obszary!!!! 120x ma jedna wadê - to pole widzenia...... nied³ugo sobie je policzê. z 80x wysz³o mi jakie¶ 24* :shock: czyli jakie¶
Oczywi¶cie, np. zewnêtrzne regiony M42 albo 31 albo innych maj± po prostu tak± sam± jano¶æ jak niebo i za chiny nie bêdzie da³o siê ich odró¿niæ od t³a. To tak jakby na zdjêcie jakie¶ wylaæ rozbe³tan± plakatówkê - przez farbê przedrze siê tylko j±dro. O kolorach nie wspomnê :~
Próbowa³em kiedy¶ "przebudowaæ" okulary i zastosowaæ mniejsze powiêkszenie - mierne efekty z jednym wyj±tkiem. 80x m57 by³ cieñ mgie³ki ale z t± jedn± soczewk± NORMALNIE KÓ£KO!!!! :lol: :shock: :D Dlatego w przysz³o¶ci nie palê siê do u¿ywania powiêkszeñ mniejszych niæ 60x.
Przepraszam ale opisujesz obserwacjê Yukonem 100mm bo jak nie to nie ten w±tek kolegoi trza go bêdzie przenie¶æ hi hi hi :lol: :lol: :lol:
taaaaaaaaaaa:)
Chodzi mi tu o sam± koncepcjê LP. jest bezlitosne i nie daje bonusów magnitudowych za to ¿e mamy sprzêt nawet za du¿o $$$$$$$$$$$$$. Jedyna ró¿nica jest ¿e ma³ego Yukona we¼miemy "do kieszeni" a olbrzymiego Procjona wywieziemy platform± :wink: :wink: :wink: :wink:
optyka równie¿ jast bardzo wa¿na, bo je¶li lustro to jaka¶ ko¶lawa sfera to ¶wiat³o mo¿e nie i¶æ tak jak powinno i bêdzie bardzo ungit. We¿my dwa newtony: jaki¶ szajs 30 cm i najlepszy 15cm. I mimo i¿ ten du¿y bêdzie wiêkszy dro¿szy itp. Moze sie okazaæ, ¿e lepsze bêd± obrazy z tego 15 (DS, bo co do planet to chyba ozcywiste, ¿e liczy siê jak najdok³adniejsze wykonanie:) 8) )
Co do trafno¶ci wyboru Yuokona nie wypowiadam siê bo po prostu nic o tym nie wiem. Oczywi¶cie bardzo chêtnie bym na niego zamieni³ mojego U 8) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Jednak po opiniach my¶lê ¿e to dobry sprzêt.
...
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl