Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Kilka dni temu zakupi³em refraktor
Celestron Omni XLT 120/1000. Chcia³em tym samym uzupe³niæ du¿± lukê sprzêtow± jak± mia³em, gdy¿ obecnie w zasadzie dysponujê lornetkami i Taurusem 410. Brakowa³o mi instrumentu po¶redniego, teleskopu, którym móg³bym podziwiaæ S³oñce i który by³by l¿ejszy i porêczniejszy od wspomnianego Taurusa. Dodatkowo zastanawiam siê nad zakupem w przysz³ym roku Synty ED 120/900 i chcia³em sprawdziæ, jak bêdzie siê obserwowaæ podobnym rozmiarowo instrumentem. Wcze¶niej zastanawia³em siê, czy wybraæ Celestrona, czy Syntê 120/1000, ale poniewa¿ w ostatniej chwili obni¿ono cenê tego pierwszego, wiêc zdecydowa³em siê na ten model. Bra³em te¿ pod uwagê Messiera 127/1200, ale ten refraktor jest wyra¼nie ciê¿szy i nieco wiêkszy od wymienionych wcze¶niej, wiêc go odrzuci³em.
Po kilku pochmurnych wieczorach (ranki by³y ³adne, ale nie chcia³o mi siê wstawaæ o 2-3 w nocy) wczoraj uda³o mi siê przeprowadziæ pierwsz± nocn± obserwacjê. Na pierwszy ogieñ poszed³ Jowisz. Mimo niskiego po³o¿enia obraz by³ przyzwoity. Wyra¼nie widoczny jeden pas i bardzo s³abo trzy mniejsze (ciemne strefy). My¶lê, ¿e gdy planeta bêdzie wy¿ej Celestron Omni poka¿e naprawdê ³adny obraz planety. Oczywi¶cie na brzegach tarczy widoczna by³a aberracja chromatyczna. Jak dla mnie f/8,3 tego refraktora to granica pomiêdzy dopuszczaln± i niedopuszczaln± ilo¶ci± fioletu. Kolorki na obrze¿ach planety s± wyra¼nie zauwa¿alne, ale je¿eli skupimy siê na detalach tarczy to nie przeszkadzaj± w obserwacji. Na pewno widaæ je wyra¼niej ni¿ w Tale 100 (f/10), ale du¿o s³abiej ni¿ w Celestronie 102/500, gdzie "zabijaj±" obrazy planet. Szkoda, ¿e nie jest ju¿ widoczny Saturn, gdy¿ na jego tarczy i pier¶cieniach najlepiej by³oby mi zrobiæ porównanie z innymi instrumentami. W ka¿dym razie dzisiaj dodatkowo zamówi³em
Filtr William Optics Violet Reducer i mam nadziejê, ¿e obraz planet bêdzie bardzo dobry.
Nastêpnie chcia³em skierowaæ refraktor na M13. I tutaj pojawi³ siê g³ówny problem. W ostatnich latach obserwowa³em na stoj±co. Wiedzia³em, ¿e z refraktorem bêdê musia³ zmieniæ pozycjê na siedz±c±, ale nie przypuszcza³em, ¿e bêdzie tak kiepsko z obiektami po³o¿onymi wysoko na niebie. Po wycelowaniu na M13 okular znalaz³ siê jakie¶ 0,5 metra nad powierzchni± balkonu i musia³em zdrowo siê nagimnastykowaæ, aby w niego spojrzeæ. Niestety odebra³o to przyjemno¶æ obserwacji. Owszem M13 prezentowa³a siê ³adnie, ale pozycja nie pozwala³a na d³u¿sz± obserwacjê. W ka¿dym razie Celestron 120 daje bardzo ³adne punktowe obrazy gwiazd i miêdzy innymi dziêki temu przewy¿sza pod wzglêdem jako¶ci obrazu Newtony o podobnej ¶rednicy. Porównywaln± M13 widzia³em dopiero w Newtonie o ¶rednicy 200 mm. W mniejszych Newtonach obserwuj±c z miasta gromada kulista M13 jest przede wszystkim mgie³k± z gwiazdkami na obrze¿ach. Dopiero Newton 200 mm w moich warunkach rozbija gromadê na gwiazdki. Teraz okaza³o siê, ¿e tak¿e refraktor 120 mm.
Ta punktowo¶æ potwierdzi³a siê w przypadku epsilonów Lutni. Ju¿ przy powiêkszeniu 100 razy obie pary by³y wyra¼nie rozdzielone, a przy powiêkszeniu powy¿ej 120x miêdzy ciasnymi parami by³y bardzo wyra¼ne ciemne przerwy.
Po tej wymagaj±cej tak¿e gimnastyki obserwacji spojrza³em jeszcze na zmienne R CrB i V5558 Sgr. Oceni³em ich jasno¶æ i przerwa³em obserwacjê. Muszê co¶ pomy¶leæ i zrobiæ tak, aby obserwacja wysoko po³o¿onych obiektów by³a wygodniejsza. Wtedy sprawdzê te¿ zasiêg teleskopu i jego rozdzielczo¶æ, choæ wygl±da na to, ¿e tutaj wszystko bêdzie bardzo dobrze. Przerwa³em obserwacjê tym bardziej, ¿e Ksiê¿yc rozja¶nia³ ju¿ niebo.
Do tej pierwszej informacji dopiszê jeszcze, ¿e teleskop wygl±da naprawdê bardzo ³adnie. Widaæ, ¿e chiñczycy staraj± siê coraz bardziej. Co istotne stalowe nogi w porównaniu z aluminiowymi to istotny krok do przodu ze wzglêdu na stabilno¶æ ca³o¶ci. Co prawda na balkonie, na którym obserwujê i tak wystêpuj± pewne drgania, ale jest to wina przede wszystkim balkonu i dochodz±cych drgañ, a nie monta¿u i statywu.
Tak wiêc po pierwszej obserwacji by³bym bardzo zadowolony z zakupu, gdyby nie problemy z obserwacj± wy¿ej po³o¿onych obiektów.
teraz zauwazy³em. kupi³es bez bicia Eq3-2! ja cie nie mogie :)
Gratulujê nowego zakupu Robercie.
Opis bardzo fajny i porusza wyobra¼niê... Robert Bodzoñ ogl±da M13 w nowym refraktorze. No, no... te¿ to widzicie? :Boink:
pozdrawiam
Ori
Ten post by³ edytowany przez
Ori2711 dnia: 03 August 2007 - 19:15
Gratuluje nowego sprzêtu. Patrzy³em przez podobny refraktor tylko Skywatchera. Najbardziej podoba³ mi siê Saturn mimo tego fioletu kolor planety i detale by³y lepsze ni¿ w Newtonach - w Newtonach Saturn by³ bardziej blady. W tym achromacie Saturn mia³ bardziej intensywny ¿ó³ty kolor. Ale wybra³em Newtona ze wzglêdu na DSy. Chocia¿ my¶lê, ¿e jakis refraktor 100-120 mm sobie w przysz³o¶ci dokupiê.
Pewne wyja¶nienie. To nie jest instrument docelowy, a jedynie przej¶ciowy. Na wiosnê ma go zast±piæ co¶ lepszego :)
Po drugie jednym z celów zakupu by³o (bêdzie) wykorzystanie instrumentu na pokazach nieba dla m³odzie¿y. Tak siê sk³ada, ¿e od jesieni bêdê mia³ mo¿liwo¶æ wspó³pracy z m³odzie¿± z jednego z przemyskich LO, w którym pierwotnie by³o nawet obserwatorium astronomiczne, ale jako¶ astronomia tam ucich³a i pora to zmieniæ. Zale¿a³o mi wiêc na tym, aby by³ to lekki, przeno¶ny instrument, który bêdê móg³ przewoziæ i który bêdzie móg³ byæ nara¿ony na ewentualny uszczerbek.
Do DS-ów mam Taurusa. Niestety, tutaj muszê siê przyznaæ, wykorzystujê go w ograniczonym zakresie.
Robercie, fajny zakup. Refraktor da sporo zadowolenia z dawanych obrazów. Aby podnie¶æ komfort obserwacji mogê Ci poleciæ podstawê pod g³owicê monta¿u. Zak³ada siê j± miêdzy trójnóg, a g³owicê. Ja kupi³em oryginaln± podstawê pod EQ6, ale co¶ takiego mo¿na wykonaæ we w³asnym zakresie z kawa³ka sztywnej rury lub drewna dêbowego. Moja podstawa podnosi g³owicê o ponad 20cm i nie muszê pisaæ jak to siê ma do obserwacji w zenicie ;) Ca³o¶æ widaæ na zdjêciach. Tutaj masz link do orygina³u dla EQ6 -
http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/...&class2=501Odno¶nie filtra MV. One do¶æ znacznie za¿ó³caj± obraz. W testach wypad³ lepiej filtr Semi Apo firmy Baader dostêpny w Delcie Optical. Kupi³ go Benedykt w wersji 1 1/4", ale nie ma czasu na testy. Je¶li on nie przyjedzie do Jod³owa, ja bêdê chcia³ ten jego filterek przetestowaæ. Zobaczymy czy faktycznie jest on najlepszym z dotychczasowych filtrów niweluj±cych aberracjê chromatyczn±.
Za³±czone miniaturki
Tak, o tej podstawie przypomnia³ mi ju¿ McArti. A jak przypomnia³ to ja sobie przypomnia³em :rolleyes: , ¿e kiedy¶ opisywa³e¶ ten problem niskiego po³o¿enia okularu na przyk³adzie swojego refraktora. To dobre rozwi±zanie, tylko szkoda, ¿e nie ma tego "podwy¿szenia" w naszych sklepach internetowych. Byæ mo¿e bêdê siê stara³ zaadaptowaæ do tego celu kolumnê od Tala 100, któr± posiadam, a mo¿e nawet ca³y monta¿ od tego refraktora, tym bardziej, ¿e jest z prowadzeniem.
Co do filtra to obecnie w sklepie internetowym nie ma go w magazynie. Ale je¿eli Baader oka¿e siê lepszy, to kto wie byæ mo¿e go sobie sprawiê.
Filtry to jednak w tym momencie drugorzêdna sprawa. Najwa¿niejsze bêdzie to mocowanie refraktora. Je¿eli mam na wiosnê wydaæ du¿o wiêcej na refraktor ED, to muszê mieæ gwarancjê, ¿e obserwacje bêd± wygodne.
Ten post by³ edytowany przez
Robert Bodzoñ dnia: 04 August 2007 - 15:55
Chyba mo¿na kupiæ ale w magazynie brak:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...9e4d2b0bec9a047
Niestety, tylko do EQ 6 :(
no to¶ Waæpan narobi³ smaka
ciekawe czy w DO s± same tuby ...
...Odno¶nie filtra MV. One do¶æ znacznie za¿ó³caj± obraz. W testach wypad³ lepiej filtr Semi Apo firmy Baader dostêpny w Delcie Optical. Kupi³ go Benedykt w wersji 1 1/4", ale nie ma czasu na testy. Je¶li on nie przyjedzie do Jod³owa, ja bêdê chcia³ ten jego filterek przetestowaæ. Zobaczymy czy faktycznie jest on najlepszym z dotychczasowych filtrów niweluj±cych aberracjê chromatyczn±. Równie¿ zakupi³em Baaderowski SemiAPO 1,25". Podobnie jak Benedykt nie testowa³em go jeszcze w warunkach pozamiejskich. Bêdê w Jod³owie z filtrem, mo¿emy go sprawdziæ.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl