Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Postanowi³em opublikowaæ moj± odpowied¼ na pytanie kolegi z AF.
Pamiêtam jak przed zakupem Schmidta szuka³em wszelkich informacji.
Mo¿e komu¶ jeszcze siê przyda.
......................................
Cze¶æ,
Zada³e¶ mi bardzo konkretne pytania na które chcia³bym równie konkretnie odpowiedzieæ. Niestety posiadaczem SCT jestem dopiero od lata tego roku i obserwacji mam na koncie jeszcze niewiele. Trochê czasu minê³o te¿ od moich ostatnich obserwacji MAKiem. Nigdy te¿ nie robi³em obserwacji stricte porównawczych. Moja opinia jest wiêc bardzo subiektywna.
1. "Wy¿szo¶æ 8"SCT nad 5" Makiem w wizualu na planetach" objawia siê wzrostem rozdzielczo¶ci i wzrostem kontrastu. Ró¿nica ta jest naprawdê du¿a i wynika z ró¿nicy apertury. MAK mia³ byæ "planetarnym wymiataczem z zapasem apertury na okoliczno¶æ sporadycznie w Polsce wystêpuj±cego dobrego seeingu". Moja praktyka pokaza³a, ¿e je¿eli istnieje granica apertury powy¿ej której nie wykorzystamy sprzêtu, to le¿y ona powy¿ej 8"(interesuj±ca dyskusja na ten temat toczy siê na CN
apertura a lokalizacja ). St±d zakup najpierw 8"Synty a pó¼niej 8"SCT. Osobi¶cie jestem przekonany o tym, ¿e teleskop 10" da³by jeszcze lepsze obrazy planet, ale 8" to dla mnie ju¿ granica logistyczna (i finansowa w przypadku SCT). A konkretnie:
-Przerwê Cassiniego w 5" MAKu widywa³em rzadko i ledwo-ledwo, w Syncie "od strza³u" (w tych samych warunkach), w SCT jak w Syncie
-ma³e kratery w "PLATO" na Ksiê¿ycu: w MAKu nic, w Syncie podczas dobrych warunków wyra¼nie
-opozycja Marsa bez porównania na korzy¶æ Synty
-Jowisz fajny w MAKu, ale w Syncie czy 8"MCT to dopiero jest obserwacja tarczy planety (kiedy oczywi¶cie seeing pozwoli)
Pyta³e¶ o porównanie MCT do SCT a ja piszê o Syncie :) Powód poda³em wy¿ej. Na marginesie uwa¿am, ¿e system optyczny to kwestia drugorzêdna. Liczy siê apertura.
Pe³na kompatybilno¶æ z bino i standardem 2"(po wymianie diagonala na 2" -specjalny dedykowany do SCT).
Ju¿ podczas intensywnego u¿ytkowania nasadki z Synt± uzna³em, ¿e lepiej mieæ jedn± parê dobrych i wygodnych okularów oraz 3 "tryby pracy": z reduktorem ogniskowej(jeszcze w planach), tylko nasadka i nasadka + Barlow. Inaczej power ~60x ~100x ~200x i ......... oprócz b³ekitnego/ciemnego nieba nic mi wiêcej nie potrzeba :) -no filtry s± OK.
2. Brak punktowych gwiazd na skraju pola widzenia nigdy mi specjalnie nie przeszkadza³ i nie zajmowa³ mojej uwagi. Dotyczy to i mojego refraktorka 102/500, dotyczy³o Newtona i nie bardzo potrafiê to oceniæ w obecnym SCT. Sorki :(
3.Mirror shift to prawdziwa katastrofa w tym Celestronie. Podczas ostrzenia obraz planety przemieszcza siê o 1-2 ¶rednice (przyk³ad dla Jowisza). Ogólne, bardzo dobre wra¿enie jakie robi ten teleskop znika po pierwszej próbie wyostrzenia obrazu. Koszmar. Tyle, ¿e po kolejnych obserwacjach zaczynasz siê do tego przyzwyczajaæ. To prawda, ¿e takie objawy w okularze s± dowodem jakiej¶ tam utraty kolimacji teleskopu......tyle, ¿e po wyostrzeniu obraz jest zawsze OK!? W sumie dziwne, bo poprawiaj±c tak± drobnostkê producent IMHO wiele by zyska³. W sumie: denerwuje ale obrazu nie psuje ;)
4. Jako¶æ optyki? Te¿ o tym s³ysza³em :)
Wyci±gam Schmidta z kartonu, wieszam na moncie, kierunek Ksiê¿yc......... oO! Kiepsko! Ale jest przecie¿ bardzo nisko, spokojnie. No to Saturn... kurka NIE! Niemo¿liwe, s³ysza³em o kiepskich SCT ale ¿e akurat trafi³ do mnie. Mo¿e seeing, ...nie, to nie to. Wiem jak powinien wygl±daæ Ksiê¿yc i Saturn w 8" nawet przy z³ym seeingu. Mam bubla. #>?/#!!_{
Zaraz a kolimacja? Test na gwie¼dzie, rany rozkolimowany zupe³nie! Wiem jak to siê robi, czyta³em. ¦rubokrêt, minimalnie w tê ... nie- przeciwnie... Jest lepiej, jeszcze ciut...TAK! Teraz Saturn......JEST. Jest tak jak powinno byæ. Epsilony.... rewelacja. Ufff!
Mam teleskop z dobr± optyk± :)
Pozwoli³em sobie na ten dramatyczny opis pierwszych obserwacji, ¿eby Ci uzmys³owiæ jedn± rzecz. Rozkolimowany Schmidt daje fatalne obrazy. Sama jednak kolimacja jest bardzo prosta i intuicyjna no i "trzyma"( niekoniecznie wytrzymuje podró¿ przez ocean(y)).
................
Pozdrawiam
£adny opis.Je¶li chodzi o maka 127 przy dobrym seeingu bez problemu widzia³em Cassiniego,jednak jak dla mnie numerem 1 zawsze bêdzie dobry teleskop Newtona z wysokiej klasy okularem.
...............jednak jak dla mnie numerem 1 zawsze bêdzie dobry teleskop Newtona z wysokiej klasy okularem. Kocha³em swoj± Syntê! ;)
Istot± tego mojego sprzêtowego "projektu" by³o: po³±czenie mo¿liwo¶ci obserwacyjnych 8" Synty z wygod± u¿ytkowania MAKa ( mia³em 5").
Czy "projekt" siê uda³?
Chyba tak, ale na ostateczn± odpowied¼ muszê jeszcze poczekaæ. Czekaj± mnie jeszcze "drobne zakupy" ( giro, reduktor/korektor) i wiele obserwacji.
Pozdrawiam.
giro spróbuj sobie "zrobiæ" z EQ5, wystarczy postawiæ o¶ RA pionowo i tak poblokowaæ sprzêg³a ¿eby ustawiæ odpowiedni opór obrotu obu osi, w tym wypadku C8 nie wymaga nawet przeciwwagi a dzia³a ¶wietnie i ca³kiem stabilnie
jeszcze tylko taka ma³a dygresja; - ile¿ takich ¶wietnych tekstów kr±¿y na PW, wiem jak trudno odmówiæ, zw³aszcza gdy nowy u¿ytkownik zapyta o poradê na priva, ale odpowiadaj±c mu, skorzysta tylko on sam, natomiast publikuj±c wypowied¼ na forum, oprócz niego, skorzystaæ mo¿e naprawdê ju¿ ogromna grupa ¿±dnych wiedzy u¿ytkowników, tym bardziej, je¿eli przygotowanie porz±dnej odpowiedzi poch³ania tyle czasu i wysi³ku.
pozdrowienia
Ten post by³ edytowany przez
sumas dnia: 10 October 2008 - 19:58
Witam
odpowiadaj±c na apel Sumasa wklejam (za zgod± pytaj±cego) moje odpowiedzi na pytania dotycz±ce u¿ytkowania SCT. Ne wiem czy s± one cyt. "¶wietne", ale mo¿e komu¶ siê przydadz±:
Cze¶æ,
Piszê do Ciebie jako do¶wiadczonego u¿ytkownika 8”SCT. Przymierzam siê do zakupu takiego telepa i bêdê wdziêczny, je¶li znajdziesz czas, ¿eby odpowiedzieæ na kilka pytañ.
1. Jakiej u¿ywasz 2 calowej k±tówki do swojego SCT? Do rekratorów (np. jak±¶ WO) czy dedykowanej do SCT (np. Celestrona)? Czyta³em na CN, ¿e te do SCT maj± wiêkszy field stop od strony okularów i jestem ciekaw czy rzutuje to na pole, jakie otrzymujesz w okularach WO SWAN, zw³aszcza 40mm - czy widaæ winietowanie? u¿ywam WO dielectric 2" wersja SCT, choæ w tej chwili kupi³bym w wersji z koñcówk± 2" i opcjonaln± tulejkê SCT. Poniewa¿ WO nie ma w cenniku tulejki gwint 2" filtrowy->tulejka 2", pod uwagê biorê zakup takowej od Baadera. Generalnie idea jest prosta (choæ na polowe warunki siê nie nadaje). Trzeba odkrêciæ boczne ¶cianki w k±tówce, poluzowaæ imbusowe ¶rubki dociskaj±ce gwint (filtrowy 2") koñcówki ³±cz±cej z teleskopem. Nastêpnie wykrêca siê sam± koñcówkê (np 2") i przykrêca drug± (np SCT) dokrêcaj±c potem imbusy. Reasumuj±c diagonal jest taki sam - bez ró¿nicy czy 2" czy SCT). Koñcówkê mo¿na wymieniæ. S±dzê, ¿e nie ma ró¿nicy w przelocie obu standardów - o¶wietlaj± w pe³ni ka¿dy 2" okular.
W przypadku 2" k±tówki i SWAN 40mm (46mm diafragmy w stosunku do 42mm otworu wlotowego w 8"SC) winietowanie teoretycznie wystêpuje, niemniej jednak przy wyostrzonym obrazie jest dla mnie niezauwa¿alne. W takim SWANie przystawionym bezpo¶rednio do wylotu SC winietê juz zobaczysz wyra¼nie
2. Czy zmienia³e¶ visual back na 2” - je¶li tak to jaki i jak to wp³ynê³o na twój wybór k±tówki? nie u¿ywam VB z powodu zami³owania do g³owic typu Alt-Az :) (chodzi o sta³e po³o¿enie osprzêtu w p³aszczy¼nie podniesienia), ale w przypadku g³owic EQ nie ma wiêkszego problemu z szybkim poluzowaniem i przekrêceniem k±tówki do po¿±danego po³o¿enia. Je¶li jednak jeste¶ zwolennikiem osprzêtu w standardzie 2" to proponujê obejrzeæ VB do SCT od Baadera (ten z click-lock)
3. Czy posiadasz i robisz u¿ytek z reduktora/flattener’a w visualu? Przy jakich ogniskowych okularków? Ponoæ FF/FR jest nieprzydatny przy d³ugoogniskowych okularach w standardzie 2”? nie posiadam FR, uzywam po prostu d³ugoogniskowych okularów 2". W sieci wyczyta³em, ¿e FR sprawdza siê tylko przy okularach 1.25". po³±czenie SCT+FR+Nagler31 niestety nie zadzia³a z powodu ograniczonego pola w katadioptrycznych konstrukcjach :(
4. Czy montowa³e¶ wyci±g crayforda, ¿eby rozwi±zaæ problem mirror shiftu? nie posiadam. OTA kupi³em u¿ywan±, ze skasowanym mirror shiftem Podejrzewam, ¿e do astrofotografii jest to bardzo przydatny gad¿et, jednak do wizualnych zastosowañ sk³aniam siê raczej do motofocusa lub
takiego bezpr±dowego cudeñka :)
5. Czy dokupywa³e¶ OSC do bino baadera czy tez po prostu jaki¶ nosek (bo bino baader w standardzie nie ma mocowania do k±towki - czy te¿ mo¿e ma?) Baader oprócz golutkiej nasadki sprzedaje te¿ zestawy. Ja kupi³em taki zestaw z noskiem T2->2" i korektorem o krotno¶ci 1.25x (w zestawie mo¿na sobie wybraæ nosek i korektor, wychodzi taniej ni¿ osobno). Do kupienia mam jeszcze korektory 1.7x i 2.6x (ale to ju¿ na elektryczny monta¿ takie powiêkszenia ;) )
6. Zdaje siê, ¿e do bino u¿ywasz orthosów 12.5 i 18mm? Czy w ogóle u¿ywasz krótszych okularków do bino - czy mo¿e barlowa/OSC dla osi±gania wiêkszych powiêkszeñ? posiadam jedynie parkê 18mm ortho, pozosta³e mam pojedyncze sztuki. Zdecydowa³em siê pój¶æ w korektory (taniej ;) ) zamiast w dodatkowe pary okularów. Byæ mo¿e w przysz³o¶ci dokupiê drug± parê szerokok±tn±, np. LVW 22 lub Hyperiony 21.
7. Jak u¿ywasz najd³u¿szych okularków do bino? W pewnym po¶cie wspomina³e¶, ¿e field stop w bino baadera wynosi 23mm i w efekcie mo¿na u¿ywaæ okularków max 25mm. jak wy¿ej napisa³em, w bino mam parkê 18mm (które to ortosy s± juz stosunkowo wygodne w u¿yciu dla osób nie nosz±cych okularów)
My¶lê, ¿e z szerokok±tnymi okularami bêdzie trochê lepiej ni¿ w nasadkach WO
8. Czy u¿ywasz bino jednocze¶nie z reduktorem ogniskowej? nie
9. Jakich u¿ywasz okularków do DSów poza SWANami? Np. LVW 17 lub 13mm? z braku funduszy s± to narazie "tylko" ;) SWANy 40 i 25mm
10. Ile czasu wymaga 8” SCT na sch³odzenie w zimie po przeniesieni z temp pokojowej na balkon? do obserwacji wizualnych mo¿na ju¿ przyst±piæ po oko³o 1-1.5h w zale¿no¶ci od tego, jak jest zimno. proces ch³odzenia mo¿na przyspieszyæ dodatkowo pozostawiaj±c otwarty wylot tubusa, w celu umo¿liwienia ucieczki ciep³ego powietrza z wewn±trz.
pozdr
Raf
:Beer:
Ten post by³ edytowany przez
ALF dnia: 17 October 2008 - 10:07
Dzielê siê z Wami smutn±(dla mnie) wiadomo¶ci±.
Nasadka bino WO nie ogniskuje z Celestronem C8-SCT i reduktorem ogniskowej f/6.3.
Ten zestaw udaje siê zogniskowaæ jedynie na wprost (bez diagonala) ale taka Hatha Joga to ju¿ nie dla mnie.
Poz :Cry: dra :Cry: wiam
Jestem nieco zaskoczony ta nowina. Sam uzywam nasadki Denkmeira z powerswitchem - w trybie redukcji jest tam soczewka 0.5x i w moim Meade 8" nie mam problemow z ogniskowaniem. Oczywiscie wszystko w katowce WO. Dodatkowo, jak wiadomo Denkmaier ma wieksze pryzmaty od nasadki WO, a wiec pewnie tez dluzsza droge optyczna. Z drugiej strony, u Ciebie reduktor jest przed katowka a u mnie za.
Micha³, zadowolony jeste¶ z Denk'a?
Mo¿e jaki¶ ma³y opis? Mnie temat bardzo interesuje.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl