Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam
Jest, wybrany :banan: c8n.
Jako amator stwierdzam co nastêpuje.
Monta¿ rzeczywi¶cie solidny je¶li chodzi o te 2" i stal, bardzo mi³o, stabilnie, dobrze siê prezentuje w rêku :).
Samo roz³o¿enie nie sprawi³o mi zbytnich trudno¶ci, je¶li kto¶ widzia³ niwelator i co¶ próbowa³ nim robiæ my¶le, ¿e bêdzie mia³ podobnie. Zdziwi³em siê, co do zamocowania tubusa (30 min zastanawiania :Boink: ) w zasadzie 1 ¶ruba i druga mniejsza na kontrê ciê¿ko uwierzyæ, ¿e tubus siê nie wysunie. A jednak.
Pokrêt³a mikroruchów (ra, dec) s± plastikowe i niestety s³abej jako¶ci (mam nadzieje, ¿e s± jakie¶ zamienniki), bo jeden z nich ju¿ zacz±³ mi wypadaæ, muszê robiæ mniejsze "mikroruchy" :szczerbaty: .
Fakt, ¿e jako amator solidnie nimi krêci³em. Co nie zmienia faktu :rolleyes:.
Szuka³em googlem, ale nie bardzo mog³em znale¶æ co¶ na temat jak kto¶ taki jak ja, maj±c w rêku po raz 1 teleskop ma go obs³ugiwaæ. Co mogê ustawiaæ i jak, oczywi¶cie instrukcja - balansowanie jak najbardziej, wykonana. I co dalej ustawiaæ na polarn± ?! I potem mikroruchy na cel ? Szukacz - jak ustawiæ ostro¶æ ? Co prawda wykrêca siê przednia (ta grubsza czê¶æ i jest kontra, ale czy to tak :Boink: (zapewne).
Problemy z patrzeniem przez szukacz, ach te odwrotno¶ci, da³o siê we znaki. Oraz nie opanowanie poruszania teleskopem, precyzyjnie o zadane parametry. Ustawianie wysoko¶ci monta¿u bezproblemu, ale wogóle nie u¿y³em regulacji do szeroko¶ci geograficznej (próbowa³em na sucho i jako¶ nie sz³o - brak wprawy ?!).
Jak mi siê skoñczy³a mikroregulacja przestawia³em teleskop :).
W³o¿enie plossl 20 mm i du¿y apetyt na obserwacje. Z tego przêjêcia 1 godzina g³owienia siê :Boink: dlaczego nic nie widzê w okularze ? A od czego wyci±g i regulacja ostro¶ci :ha: Takie ma³e a cieszy :D.
I okaza³o siê, nie mam pojêcia o precyzyjnym nastawieniu teleskopu. Gdzie odczytywac precyzyjne warto¶ci k±ta. Jak to wszystko poustawiaæ aby trafiæ ...
Jest mapa nieba i znalaz³em herkulesa ale nie mog³em znale¶æ M13 potem ³abêd¼ i próba M29. Mo¿e za s³aba widoczno¶æ. Drogê mleczn± by³o widaæ. Miejsce obserwacji balkon budow. jednorodzinne pod³o¿e p³ytki gres, miejscowo¶æ 35 tys. Trochê dalej od centrum najbli¿sze latarnie 200 - 300 metrów do s±siadów 100- 50 metrów i raczej ich mieszkania nie s± bardzo roz¶wietlone.
W koñcu 20 mm ploslla to tylko 50x powiêkszenia, mo¿e nie ten okular ?
Nie mogê siê doczekaæ napêdu na dwie osie.
Byæ mo¿e odpowiedzi gdzie¶ s± na forum lub w internecie ale 1,5 h szukania skutecznie mnie zniechêci³y.
Wiêc mam pro¶bê chocia¿ o linka lub odno¶nik do forum. Gdyby¶cie odpowiedzieli na choæby czê¶æ pytañ mo¿e nie wszystkie nawet wyartyku³owane, a znajduj±ce siê "miêdzy wierszami". Bardzo proszê. I z góry
dziêkujê.
Pozdrawiam ca³e forum.
Skoro widaæ by³o Drogê Mleczn±, to obiekty które wymieni³e¶ powinno siê ³atwo odszukaæ. Tyle,¿e to Twój pierwszy raz. Czy bawi³e¶ sie wcze¶niej z lornetk±, czy korzysta³e¶ z jakiej¶ mapki [jakiej?]? To jedno. Drugie to szukacz. Z tego co piszesz, wiesz jak ustawiæ ostro¶æ w szukaczu. Jesli jest to szukacz 50mm, to M13 pod ciemnym niebem powiniene¶ po prostu w nim widzieæ, jako taka mleczn±, rozmazan± trochê [nieostr±] gwiazdkê. Szukaj wg. mapki , jej po³o¿enie miedzy gwiazdami Herkulesa pozwala na ³atw± lokalizacjê. Nie przejmuj siê dok³adnym ustawianiem osi polarnej monta¿u na biegun -nastaw na oko mniej wiêcej. Podobnie nie przejmuj sie za bardzo skalami obu osi monta¿u [za wyjatkiem tej, gdzie ustawiasz kat podniesienia osi polarnej, by wycelowac j± w biegun]. Szukaj wg. mapki gwiazdowej, najlepiej celuj w jak±s dogodnie po³o¿on± gwiazde widoczn± go³ym okiem, jak najblizej obiektu, a potem w szukaczu wg. mapki [warto ja odwóciæ do góry nogami].
A teraz WA¯NE: Czy wyjustowa³e¶ szukacz wzglêdem tuby teleskopu? Je¶li nie, patrzy on nie tam, gdzie teleskop i st±d problem. Zrób to najlepiej w dzieñ, na jakims odleg³ym obiekcie w terenie [min. 500m odleg³o¶ci], warto to zrobiæ mo¿liwie dla du¿ych [tj. ¶rednich] powiekszeñ, to siê przyda przy celowaniu w obserwacjach planetarnych, od razu mo¿na za³o¿yc krótszy okular. Do DS zaczynaj najpierw z jak najmniejszym powiêkszeniem, bo masz wtedy maksymalne pole widzenia, co pomo¿e Ci zidentyfikowaæ otoczenie obiektu.
Pozdrawiam
-Jaros³aw
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 28 July 2006 - 16:54
planetarium na komputerze Cartes Du Ciel i zobaczysz gdzie jeste¶.
te skale to zupe³nie sobie odpó¶æ. szuka sie obiektów po tym ze sie wie jaki jest uk³ad gwiazd wokó³ nich.
Czy w szukaczu reguluje siê ostro¶æ ?
U¿y³em WinStars i oprogramowania z p³yty do³±czonej od producenta.
Du¿o mi pomog³o celowanie jedno oko przez szukacz drugie otwarte w niebo :)
Ku wielkiej rado¶ci :banan: zaobserwowa³em na pl 20 mm m27, m13, m57, m29 (chyba)
Teraz tylko kupiæ okulary i barlowa.
Dziêki za rady. Jak widaæ pomog³o.
Ten post by³ edytowany przez
m_jq2ak dnia: 29 July 2006 - 12:03
Czy w szukaczu reguluje siê ostro¶æ ? Tak, w obiektywie.
Odkrecasz lekko pierscien blokujacy i regulujesz ostrosc cela obiektywu.
Po ustawieniu dokrecasz pierscien i juz.
Pozdr
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl