Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Jestem pocz±tkuj±cym astroamatorem.Rozwa¿am zakup teleskopu Celestron C6-NHD czyli o ten:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...92bf7792a919b19Pomó¿cie mi i opiszcie, czy jest to dobry sprzêt do astrofotografii.Oczywi¶cie pewnie wiêkszo¶æ z was napisze ¿e musi byæ stabilny monta¿ itd. ale niestety nie mam kolejnych kilku tysiêcy z³. na jaki¶ tam Takahashi itp.Sad A my¶le ¿e ten CG5 powienien sobie radziæ z draganiami z t± tub± 15cm.. Po zakupie tel. chcia³bym zaopatrzyæ siê w porz±dny aparat fot. ale nie jak±¶ cyfrowa lustrzankê(te s± najlepsze) ale na pocz±tek jaki¶ analogowy Zenit, Nikon itp. Jaki wybraæ? Bo du¿o jest tego sprzêtu np. na Allegro..
Jeszcze raz proszê o radê w sprawie tego Celestrona-czy monta¿ ma odpowiedni? (jest stalowy). Jak prezentuj± siê na nim obiekty mg³awicowe??
Widzê, ¿e to Twój pierwszy post, wiêc witam na forum :Beer:
Co do monta¿u, to niestety za bardzo (czyt. wcale) do astrofoto siê nie nadaje. Dlaczego? Owszem, ma 2" stalowe nogi co czyni go stos. stabilnym, ale za obiektem musisz rêcznie i bardzo precyzyjnie prowadziæ mikroruchy. Do astrofoto nie nadaj± siê nawet monta¿e z napêdem zegarowym (wiem z w³asnego do¶wiadczenia bo sam taki posiadam) - potrzebny jest naprawdê dobry sprzêt, najlepiej z PEC albo PPEC (korekcja b³êdów prowadzenia). Tak wiêc o astrofoto lepiej zapomnij.
Teleskop z oferty ma ¶wiat³osi³ê f/5, czyli do mg³awic powinien siê nadawaæ (chocia¿ lepszy by³by oczywi¶cie f/4). Generalnie, telepy o mniejszej ¶wiat³osile nadaj± siê do DS'ów, za¶ o wiêkszej - do planet, wiêc tutaj wybra³e¶ dobrze. Ale oczywi¶cie chodzi o obserwacje wizualne.
Je¶li mogê to zabiorê g³os w sprawie aparatu. Sam u¿ywam Prakticy MTL-5B(na allegro kupi³em za 230z³) sprzed 20 lat i spisuje siê ona bdb. Zawsze siê mówi, ¿e do astrofotografii im prostszy aparat tym lepiej. Z takim niemieckim cackiem na piggybacku i np. obiektywem Jupiter 21M (200mm) mo¿esz zdzia³aæ bardzo wiele. W zasadzie pokazywanie tu fotek z Prakticy nie ma sensu bo ca³a jako¶æ zdjêcia zale¿y od kliszy, ale kilka poka¿ê
http://s25.photobucket.com/albums/c84/Jend...gAnch=imgAnch26To za krótko by³o ¶wiecone. Okolice Deneba.
http://s25.photobucket.com/albums/c84/Jend...gAnch=imgAnch27Ogólnie Praktice chyba najlepiej pasuj± do taniej astrofotografii, bo mimo, ¿e nieco dro¿sze od Zenitów to nie k³api± tak lustrem przy foceniu, tak¿e polecam. Do tego jeszcze wê¿yk, Fuji Superia 800 i do dzie³a :)
Co do monta¿u, to niestety za bardzo (czyt. wcale) do astrofoto siê nie nadaje. Dlaczego? Owszem, ma 2" stalowe nogi co czyni go stos. stabilnym, ale za obiektem musisz rêcznie i bardzo precyzyjnie prowadziæ mikroruchy. Do astrofoto nie nadaj± siê nawet monta¿e z napêdem zegarowym (wiem z w³asnego do¶wiadczenia bo sam taki posiadam) - potrzebny jest naprawdê dobry sprzêt, najlepiej z PEC albo PPEC (korekcja b³êdów prowadzenia). Tak wiêc o astrofoto lepiej zapomnij. Zale¿y jakie astrofoto. Je¶li chcesz fociæ na Piggybacku to spokojnie podejdzie do 200mm (ale mo¿e i wiêcej jakby siê nagimnastykowaæ :)). Do focenia w ognisku g³ównym to tak jak kolega pisze raczej ciê¿ko (ale co ja mówiê, wkoñcu sam bêdê tego nied³ugo próbowa³ z moim Soligorem EQ 2-3 :szczerbaty: ).
A mo¿e ten teleskopik Ci siê spodoba?
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=238Co prawda z Astrokraku, ale ja siê u nich na nim nie zawiod³em. BDB w DSach i do focenia ciemnych ksiê¿yców planet, ale na same planety za jasny (choæ i tak ³adne widoczki :) ). Ksiê¿yc w nim -- masakra :)
Ten post by³ edytowany przez
Jendrako dnia: 13 August 2006 - 18:30
Co do monta¿u, to niestety za bardzo (czyt. wcale) do astrofoto siê nie nadaje. Dlaczego? Owszem, ma 2" stalowe nogi co czyni go stos. stabilnym, ale za obiektem musisz rêcznie i bardzo precyzyjnie prowadziæ mikroruchy. Do astrofoto nie nadaj± siê nawet monta¿e z napêdem zegarowym (wiem z w³asnego do¶wiadczenia bo sam taki posiadam) - potrzebny jest naprawdê dobry sprzêt, najlepiej z PEC albo PPEC (korekcja b³êdów prowadzenia). Tak wiêc o astrofoto lepiej zapomnij.
Teleskop z oferty ma ¶wiat³osi³ê f/5, czyli do mg³awic powinien siê nadawaæ (chocia¿ lepszy by³by oczywi¶cie f/4). Generalnie, telepy o mniejszej ¶wiat³osile nadaj± siê do DS'ów, za¶ o wiêkszej - do planet, wiêc tutaj wybra³e¶ dobrze. Ale oczywi¶cie chodzi o obserwacje wizualne. Przepraszam a Astro3 sie nadaje do astrofoto?? Jak dla mnie to sa stereotypy jakies. Na EQ5 na pewno spokojnie poprowadzi 30sek a moze i wiecej w ognisku tego telepa a jesli bedzie guidowal recznie to nawet znacznie wiecej. I czemu ma zapomniec o astrofoto, ja mialem kompakta (mam nadal) na Astro3 w projekcji okularowej, robilem setki fotek 15" ktore skladalem w jedna i jednak cos wychodzilo!!! (chcesz to ci pokaze)
Aha, telepy o WIEKSZEJ swiatlosile (czyli np f/4) nadaja sie do DS'ow a o mniejszej do planet.
Poza tym wieksze swiatlo w newtonie to wieksza koma wiec tutaj trzeba dobrze wybrac i wg mnie 150/750 jest bardzo dobrym wyborem. (wraz z korektorem)
PE - periodic error, PEC - periodic error correction, a PPEC??!
Ten post by³ edytowany przez
qbanos dnia: 13 August 2006 - 20:08
To mo¿e ja zapodam adres strony, która jako pierwsza zmobilizowa³a mnie do astrofotografii (i dalej motywuje). Chyba jest jej autor na tym forum i siê chyba nie obrazi jak nieco rozpowszechniê jego (arcy)dzie³a :)
http://republika.pl/...amglawicowe.htmWarto zauwa¿yæ, ¿e wiêkszo¶æ jest uprowadzona RÊCZNIE (nawet po 40minut) na teleskopie Pegasus (130mm), a oryginalny monta¿ takiego teleskopu to chyba odpowiednik EQ-1 no mo¿e 2 (chocia¿ g³owy nie dam, sugerujê siê fotkami przywo³anymi w pamiêci). To tak odno¶nie piggybackowania :)
Ten post by³ edytowany przez
Jendrako dnia: 13 August 2006 - 21:27
Przepraszam a Astro3 sie nadaje do astrofoto?? Jak dla mnie to sa stereotypy jakies. Na EQ5 na pewno spokojnie poprowadzi 30sek a moze i wiecej w ognisku tego telepa a jesli bedzie guidowal recznie to nawet znacznie wiecej. I czemu ma zapomniec o astrofoto, ja mialem kompakta (mam nadal) na Astro3 w projekcji okularowej, robilem setki fotek 15" ktore skladalem w jedna i jednak cos wychodzilo!!! (chcesz to ci pokaze)
Aha, telepy o WIEKSZEJ swiatlosile (czyli np f/4) nadaja sie do DS'ow a o mniejszej do planet.
Poza tym wieksze swiatlo w newtonie to wieksza koma wiec tutaj trzeba dobrze wybrac i wg mnie 150/750 jest bardzo dobrym wyborem. (wraz z korektorem)
PE - periodic error, PEC - periodic error correction, a PPEC??! Czym innym s± stackowane fotki po 15", a czym innym ekspozycja DS , choæby powy¿ej 3 minut (nie oszukujmy siê, przy takich czasach dopiero zaczyna siê astrofoto, kilkudziesiêciosekundowe ekspozycje nie maj± sensu przy ciemnych obiektach). Dla mnie to nie kwestia stereotypów, ale w³asnego do¶wiadczenia w fotografowaniu z takimi monta¿ami. Mam monta¿ z prowadzeniem i cyfrówkê, a mimo to zapewniam, ¿e przy du¿ych ogniskowych i d³ugim na¶wietlaniu monta¿e z napêdem zegarowym siê po prostu nie sprawdzaj±. A rêczne guidowanie wymaga pewnych umiejêtno¶ci.
Koma jest kwesti± pomijaln±, gdy¿ mo¿na bez problemu kupiæ korektor.
PPEC - permanent periodic error correction
To mo¿e ja zapodam adres strony, która jako pierwsza zmobilizowa³a mnie do astrofotografii (i dalej motywuje). Chyba jest jej autor na tym forum i siê chyba nie obrazi jak nieco rozpowszechniê jego (arcy)dzie³a :) http://republika.pl/...amglawicowe.htm
Warto zauwa¿yæ, ¿e wiêkszo¶æ jest uprowadzona RÊCZNIE (nawet po 40minut) na teleskopie Pegasus (130mm), a oryginalny monta¿ takiego teleskopu to chyba odpowiednik EQ-1 no mo¿e 2 (chocia¿ g³owy nie dam, sugerujê siê fotkami przywo³anymi w pamiêci). To tak odno¶nie piggybackowania :) Z tego co pamietam to Piotr foci wlasnie na EQ5 :D
A co do recznego prowadzenia to Hamal prowadzil kiedys chyba 50 minut na montazu od optisana 114/900.
Ten post by³ edytowany przez
qbanos dnia: 13 August 2006 - 21:37
Czym innym s± stackowane fotki po 15", a czym innym ekspozycja DS , choæby powy¿ej 3 minut (nie oszukujmy siê, przy takich czasach dopiero zaczyna siê astrofoto, kilkudziesiêciosekundowe ekspozycje nie maj± sensu przy ciemnych obiektach). Dla mnie to nie kwestia stereotypów, ale w³asnego do¶wiadczenia w fotografowaniu z takimi monta¿ami. Mam monta¿ z prowadzeniem i cyfrówkê, a mimo to zapewniam, ¿e przy du¿ych ogniskowych i d³ugim na¶wietlaniu monta¿e z napêdem zegarowym siê po prostu nie sprawdzaj±. A rêczne guidowanie wymaga pewnych umiejêtno¶ci. Nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie astrofoto sie zaczyna od czasow rzedu 1/1000sek dla Slonca po kilkadziesiat godzin dla DS. I nawet focenie z czasami 15sek czy 30sek mozna nazwac astrofotografia, zwlaszcza jesli nie mozna ekspozycji wydluzyc ze wzgledu na ograniczenia sprzetowe. A i tak wtedy da sie zarejestrowac duzo ciekawych obiektow, np lancuch Markariana czy galaktyki w Lwie. Chodzi o sama idee robienia czegos a efekty wiadomo, tym lepsze im lepszy sprzet posiadamy.
Z tego co pamietam to Piotr foci wlasnie na EQ5 :D
A co do recznego prowadzenia to Hamal prowadzil kiedys chyba 50 minut na montazu od optisana 114/900. No w³a¶nie nie wiedzia³em na co siê teraz przerzuci³, bo pó³tora roku temu jak ogl±da³em jego stronê to by³ tam ³adny dzia³ o jego sprzêcie i nie pamiêtam, ¿eby siê chwali³ tam EQ5 (pewnie wtedy jeszcze go nie mia³) a fotki i tak by³y w galerii odstrzelone :)
T± historiê z Hamalem s³ysza³em i jestem pod wielkim wra¿eniem :notworthy:
Ten post by³ edytowany przez
Jendrako dnia: 13 August 2006 - 22:40
Dzieki wszystkim za podpowiedzi! Zgadzam sie ze montaz ma byc stabilny ale np. podczas bezwietrznej pogody na wiejskim terenie (czyt. "czyste" niebo) to taka ekspozycja po kilka minut ze starym poczciwym Zenitem moze i wyjdzie,co? Ps gdzie mozna kupic ten korektor komy? Mysle ze chodzi o jakis filtr..? Czy naprawde ten EQ5 odpada? Czytalem na forum ze na tym montazu Celestron C8 sie raczej chwieje no ale ten C6 raczej powinien sie trzymac stabilnie (+ aparat fot.).
Dzieki wszystkim za podpowiedzi! Zgadzam sie ze montaz ma byc stabilny ale np. podczas bezwietrznej pogody na wiejskim terenie (czyt. "czyste" niebo) to taka ekspozycja po kilka minut ze starym poczciwym Zenitem moze i wyjdzie,co? Ps gdzie mozna kupic ten korektor komy? Mysle ze chodzi o jakis filtr..? Czy naprawde ten EQ5 odpada? Czytalem na forum ze na tym montazu Celestron C8 sie raczej chwieje no ale ten C6 raczej powinien sie trzymac stabilnie (+ aparat fot.). Ja prowadzê obserwacje przewa¿nie na terenie wiejskim, gdzie nie ma du¿ego za¶wietlenia nieba; przy wizualu monta¿ wytrzymuje nawet stos. silny wiatr - nie mam zbytnio do czego przyczepiæ siê przy obserwacjach go³ym okiem, ale przy astrofotografii obiekt nie mo¿e przesuwaæ sie w polu widzenia, bo ju¿ fotkê szlag trafia :blink: .
Mój telep jest jednak trochê ciê¿szy od C6, wiêc mo¿e gdyby¶ posadzi³ Celestrona, drgania by³yby mniejsze :banan:
Korektor komy mo¿esz kupiæ choæby w DO:
Baader korektor komy do wyci±gu 2"
Ja prowadzê obserwacje przewa¿nie na terenie wiejskim, gdzie nie ma du¿ego za¶wietlenia nieba; przy wizualu monta¿ wytrzymuje nawet stos. silny wiatr - nie mam zbytnio do czego przyczepiæ siê przy obserwacjach go³ym okiem, ale przy astrofotografii obiekt nie mo¿e przesuwaæ sie w polu widzenia, bo ju¿ fotkê szlag trafia :blink: .
Mój telep jest jednak trochê ciê¿szy od C6, wiêc mo¿e gdyby¶ posadzi³ Celestrona, drgania by³yby mniejsze :banan:
Korektor komy mo¿esz kupiæ choæby w DO:
Baader korektor komy do wyci±gu 2" Dzieki! Tylko widze ze tutaj jest akurat filtr 2" Pewnie trzeba dokupiæ wyci±g 2". Ale pewnie te¿ s± filtry 1,25".. Czy jako¶æ obrazów foto i w ogóle "wizualne doznania" s± lepsze z wyci±giem 1.25 czy 2" Bo ten C6-NHD ma wyci±g standardowo 1.25" ...?
Jako¶æ obrazów nie ma nic wspólnego z szeroko¶ci± (standardem 1,25" vs 2") wyciagu. Przewaga 2" wyci±gów pojawia sie przy okularach d³ugoogniskowych. Szczeg. szerokokatnych. Te najd³u¿sze i najszersze okulary s± tylko w standardzie 2". Wynika to z wiêkszego winietowania standardu 1,25". Oczywi¶cie s± d³ugoogniskowe okulary 1,25" (w okolicach 40mm) ale to g³ównie plossle i aby dorównaæ osiagniêtym polem okularom 2" manewrujemy w tak d³ugich ogniskowych, ¿e ¿renica wyj¶ciowa zaczyna nam oscylowaæ w okolicach 7-8mm (!). Oczywi¶cie na barierê winietowania trafiamy tu tak samo.
Pozdrawiam.
Jak ju¿ wcze¶niej wspomnia³em na forum, planuje zakup reflektora Newton 15cm na monta¿y paralaktycznym. Planuje zajmowaæ siê astrofoto , lecz na razie za pomoc± jakiego¶ dobrego aparatu analogowego (jaki¶ Canon czy Nikon z Allegro) i tu mam 2 sprzêty do wyboru
albo Celeron C6NHD na CG-5 (stalowy statyw)
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...2c64407c36619b3lub Meade Messier
http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...?productid=1489Cena jest zbli¿ona. Maj± w sumie ten sam monta¿ i stalowe rury. Wiem ¿e do Astrofoto to za s³abe ale na pocz±tek wystarczy (dokupie napêd w dwóch osiach). Wiêcej plusów przemawia za Messierem, bo ma 2" wyci±g co chyba jest lepsze od 1.25", poza tym ma wiêcej dodatków. Lecz proszê o radê: Który mi polecacie? Szczeglnie do astrofoto? Jak powiedzia³em na pocz±tku analogowo a potem chyba nazbieram na jakiego¶ Canona EOS300D itp.. Prosze o wskazówki. Pozdrawiam!
To nie jest ten sam monta¿.
Pod celestronem siedzi stare sprawdzone w praniu CG-5. Pod Messierem jest co¶, co teoretycznie jest klasy EQ5, ale to co¶ co nazywa sie MOON 2 (chyba - nie jestem pewny) Jest to montaz który ma niewiele jeszcze osób i tak naprawde nikt go jeszcze powa¿niej nie pomêczy³ (nic mi nie wiadomo o ¿adnych testach i porównaniach). O ile pamiêtam, kto¶ mia³ problemy z niepasujacymi do koñca napêdami do tego MOON2. O ile pewnie znajdziesz userów na tym forum którzy próbowali co¶ fociæ na krótkich czasach na CG5 (kilkanascie- kilkadziesi±t sek. ekspozycji) o tyle mo¿esz mieæ problem ze znalezieniem kogo¶ z pododobnymi do¶wiadczeniami na MOON2. Tak wiêc ja bym sk³ania³ sie ku celestronowi. Ale poczekaj jeszcze na wypowiedzi innych.
Pozdrawiam.
Tylko ¿e tam jest napisane ¿e teleskop jest na monta¿u EQ-5 a napêd jest taki:
http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...?productid=1495Ten monta¿ to chyba jest sprawdzony, tylko ¿e jest moim zdaniem jedno ALE :blink: W Messier N150 jest d³u¿sza ogniskowa=d³u¿sza tuba=ciê¿sza tuba, ale te kilkadziesi±t sekund powinno wystarczyæ do astrofoto.
Aha! Wspomne ¿e bardziej interesuj± mnie obiekty DS. Tam jest powiedziane ze te 1200mm ogniskowej jest lepsze do obserwacji w³a¶nie mg³awic itp. Za to Celestron ma 750mm ogniskowej. Czy w astrofoto stanowi to ró¿nicê i jak±? Który teleskop ma lepsz± optykê, tzn lepiej nadaje siê do DS-ów? PS Mysle ze planetki te¿ siê bêd± równie piknie prezentowaæ :helo:
Tylko ¿e tam jest napisane ¿e teleskop jest na monta¿u EQ-5 a napêd jest taki:
http://www.dfoto.pl/sklep/customer/product...?productid=1495
(...) No to jeszcze raz. To jest monta¿ klasy EQ5. A nie EQ5. To który¶ MOON, chyba 2.
(...)
Ten monta¿ to chyba jest sprawdzony, tylko ¿e jest moim zdaniem jedno ALE :blink: W Messier N150 jest d³u¿sza ogniskowa=d³u¿sza tuba=ciê¿sza tuba, ale te kilkadziesi±t sekund powinno wystarczyæ do astrofoto.
(...) Chyba nie jest. Je¿eli kto¶ napisze Ci tutaj, ¿e owszem ma taki monta¿ i pracuje z nim od czasu X i s±dzi o nim Y, to masz problem z g³owy. Choæ w±tpiê by ktos cos takiego Ci tu napisa³.
(...)
Aha! Wspomne ¿e bardziej interesuj± mnie obiekty DS. Tam jest powiedziane ze te 1200mm ogniskowej jest lepsze do obserwacji w³a¶nie mg³awic itp. Za to Celestron ma 750mm ogniskowej. Czy w astrofoto stanowi to ró¿nicê i jak±? Który teleskop ma lepsz± optykê, tzn lepiej nadaje siê do DS-ów? PS Mysle ze planetki te¿ siê bêd± równie piknie prezentowaæ :helo: £atwiej bedzie Ci fotografowaæ krótsza ogniskow±. 1,2m ogniskowej dla astro-foto na takim monta¿u to choooolrnie du¿o. Krótsza ogniskowa to równiez automatycznie wiêksza ¶wiat³osi³a, a wiêc teoretycznie krótszy czas na¶wietlania dla tego samego efektu ale i nieco s³absza rozdzielczo¶æ. Co do DSów to jednak krótsza ogniskowa ma tu niejak± przewagê. Po pierwsze da ci wiêksze pole. Po drugie obiekty bêda nieco jasniejsze w wizualu. Po trzecie mo¿e byc s³abszy kontrast na planetach. Co do optyki, to prawdopodobnie jako¶c obu teleskopów jest porównywalna, choc celestron jest (dla mnie przynajmniej) na razie bardziej pewn± mark±.
Pozdrawiam.
Bardzo dziêkuje za wskazówki. poczekam jeszcze co inni s±dz± na temat tego monta¿u. Hans, ty jaki masz wyci±g 2" czy 1.25? Czytalem ,ze 2" jest lepszy bo obrazy maj± mniejsz± winiete 9czy cos takiego) czyli te takie pociemnienie na brzegach. Ale czy to jest regu³± ze 1.25 jest gorsze? W sumie to wiêkszo¶æ teleskopów(z tego co przegl±dalem) jest wyposa¿onych w standard 1.25...
Za³o¿y³e¶ kiedy¶ taki w±tek:
http://astro-forum.o...showtopic=13366I tam tez masz szczeg. moja odpowied¼, na identyczne pytanie.
Pozdrawiam.
Przyjrzyj sie korpusowi w osi RA obu montazy . W tym EQ podobnym jest cos cienkawo tak jakby zebatka byla malej srednicy,
Ja zdecydowa³bym siê na Messiera - wyci±g 2" pozwala na stosowanie okularów 2" i z redukcj± 1.25". Do 1.25" ju¿ nie wsadzisz 2", wiêc je¿eli ten teleskop ma byæ na razie Twoim docelowym sprzêtem i w perspektywnie kilkunastu miesiêcy (do kilku lat) nie planujesz jego wymiany, radzi³bym Ci wybraæ Messiera.
Poza tym z tego, co czyta³em w dfoto, Messier ma lepsze wyposa¿enie, trzy Plossle, etc. W opisie dfoto twierdzi, ¿e to "monta¿ EQ-5"ale jak ju¿ koledzy wspomnieli, mo¿na mieæ co do tego w±tpliwo¶ci - to najwy¿ej monta¿ klasy EQ 5, a to ju¿ nie to samo :o .
A czy kolega Iras sie zdecydowal do czego chce ten teleskop przeznaczyc? Astrofoto czy wizual?
Jesli astrofoto to nie schodzmy na temat wizuala i okularow...
Chyba jednak bêdê obstawa³ przy tym Celeronie -sprawdzony sprzêt a i .... kolor ma ³adny :D To teraz pozostaje sprzedaæ butelki i do³o¿yc na porz±dny aparacik :D Dziêki wszystkim !
No w³asnie!! Do wizuala to mo¿e by i wystarczy³o. A jesli chodzi o ten wyci±g to kolega Hans wspomnia³ ze to nie ma znaczenia w jako¶ci obrazów (w astrofotografii). A do sprzêtu to planuje podczepiæ w przysz³o¶ci co¶ co rejestruje zdjêcia.. wiêc jako¶æ montazu przewa¿a nad tymi dodatkami. A wy jak s±dzicie? Poza tym w Celeropnie jest dobry stosunek ¶rednica/ogniskowa co, jak czytalem , bedzie dobrze wp³ywaæ na prowadzenie teleskopu.. Najlepiej to by by³o kupiæ tube Messiera i monta¿ Celerona ale siê nie da :unsure: A wy jak s±dzicie? Do astrofoto raczej Celeron (sprawdzona firma B)
No w³asnie!! Do wizuala to mo¿e by i wystarczy³o. A jesli chodzi o ten wyci±g to kolega Hans wspomnia³ ze to nie ma znaczenia w jako¶ci obrazów (w astrofotografii). A do sprzêtu to planuje podczepiæ w przysz³o¶ci co¶ co rejestruje zdjêcia.. wiêc jako¶æ montazu przewa¿a nad tymi dodatkami. A wy jak s±dzicie? Poza tym w Celeropnie jest dobry stosunek ¶rednica/ogniskowa co, jak czytalem , bedzie dobrze wp³ywaæ na prowadzenie teleskopu.. Najlepiej to by by³o kupiæ tube Messiera i monta¿ Celerona ale siê nie da :unsure: A wy jak s±dzicie? Do astrofoto raczej Celeron (sprawdzona firma B) Od Celerona to mozesz zaczac skladanie laptopa :D Jesli to ma byc astrofoto na EQ5 to tylko krotkoogniskowy 150/750 czyli tuba Celestrona (no i CG5). A w wizualu tez tym powalczysz. Inaczej z Messierem - wizual tak ale astrofoto juz nie.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl