Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
RECENZJA TELESKOPU CELESTRON C6-N
1. Dane techniczne
- ogniskowa 750 mm
- ¶wiat³osi³a 1:5
- ¶rednica zwierciad³a g³ównego 150 mm
- najwiêksze u¿ytkowe powiêkszenie 354x
- rozdzielczo¶æ fotograficzna 400 linie/mm
- zdolno¶æ rozdzielcza 0.77 ''
- zasiêg 13,4 mag
- d³ugo¶æ tubusa 68,58 cm
- aluminiowy trójnóg
- okular Plossl 1,25" 20 mm (38x)
- szukacz 6x30
- monta¿ paralaktyczny CG-4
- waga 15,89 kg
Aktualna cena: 2 200 z³ (mój model by³ kupywany w promocji i kosztowa³ 1 800 z³)
Teleskop do kupienia na stronach firmy
Delta Optical2. Wstêp
Teleskop ten jest moim pierwszym i jedynym instrumentem obserwacyjnym z którym jak, dotychczas, mia³em styczno¶æ. Nie mia³em nigdy mo¿liwo¶ci porównaæ go z innym sprzêtem, dlatego te¿ opinie zawarte w poni¿szym tek¶cie s± wy³±cznie odczuciami pocz±tkuj±cego obserwatora. Postaram siê jednak, aby recenzja ta by³a w jak najwiêkszym stopniu obiektywna i rzetelna.
C6-N zamówi³em na stronie Delta Optical podczas d³ugiego weekendu na pocz±tku maja. Informacjê o wys³aniu przesy³ki otrzyma³em pierwszego dnia roboczego pó¼nym popo³udniem, a ju¿ nazajutrz, ok. godziny 15, zawita³ do mnie kurier. Pe³en profesjonalizm.
Teleskop zapakowany by³ w dwa wielkie kartony. Jeden zawiera³ tubus i akcesoria, drugi monta¿ C6-N. Do tego do³±czona by³a gwarancja i cennik od firmy Delta Optical, bardzo ³adny katalog Celestrona oraz instrukcja w jêzyku angielskim. Z³o¿enie wszystkiego do kupy w cigu kilkudziesiêciu minut nie przyspo¿y³o mi wiêkszych problemów. Teraz pozosta³o tylko czekanie na pierwsz±, bezchmurn± noc.
Po 2 miesi±cach zdecydowa³em siê na zakup w firmie Astrokrak okularu Antares W70 5,8 mm. Oba okulary bardzo dobrze siê uzupe³niaj± i daj± pe³en komfort obserwacji.
3. Monta¿ CG-4
G³owica monta¿u wykonana jest prawie w ca³o¶ci ze stopów metali, natomiast nó¿ki statywu to w 100% aluminium. Mimo tego, ca³y teleskop wyj±tkowo pewnie stoi na ziemi. Nawet przy wysuniêtych do po³owy nó¿kach i powiêkszeniu 130x teleskop nie dostaje drgañ pochodz±cych od statywu. Z wichurami dotychczas nie zmaga³em siê. Do statywu do³±czona jest tak¿e pó³eczka na akcesoria.
Gorzej sprawa wygl±da z g³owic± monta¿u. Ju¿ po pierwszych oglêdzinach zorientowa³em siê, ¿e obie osie posiadaj± spore luzy. Nawet pomimo maksymalnie zaci¶niêtych zatrzasków, przy mocniejszym dotkniêciu tubusa zaczyna siê on przesuwaæ o kilka centymetrów. Konieczne okaza³o siê rozkrêcenie ca³ego monta¿u, wymiana paskudnych, smolistych smarów i maksymalne dokrêcenie wszystkich ¶rub. Z osi± DEC nie by³o to ¿adnych k³opotów, (chodzi teraz ciê¿ej, acz o wiele stabilniej), natomiast aby dobraæ siê do osi R.A. konieczny jest ¶rubokrêt (bodaj¿e sze¶ciok±tny) z bardzo ma³ym gwintem. Takiego niestety nie posiada³em, wiêc jak na razie luzów w osi R.A. nie zniwelowa³em. Mimo tego, przy obserwacjach przez okular obraz pozostaje stabilny (o ile nie bêdziemy opierali siê o tubus), a wszystkie drgania wygasaj± dosyæ szybko.
Nie wiem, jak monta¿ zachowa³by siê podczas astrofotografii, mam jednak wra¿enie, ¿e drgania obrazu mog± byæ tutaj zbyt du¿e. Natomiast z dokupieniem napêdu nie bêdzie problemów - mo¿na go zamówiæ w DO za ponad 600 z³.
W moim odczuciu przyda³oby siê te¿ pewniejsze mocowanie tubusa do monta¿u (tak jak ma to miejsce w CG-5).
4. Tubus, wyci±g, szukacz
Tubus wykonany jest ze stalowej, solidnej blachy, pomalowanej na kolor czarny. Teleskop prezentuje siê przez to wyjatkowo okazale.
Do³±czony szukacz 6x30 w plastikowej obudowie jest ¶redniej, ale wystarczaj±cej na pocz±tek jako¶ci (M 13 widoczna jako kulista mgie³ka). Natomiast du¿ym minusem s± tylko dwie ¶ruby (i zatrzask), które maj± pomóc w zgraniu lunetki z teleskopem. Wystarczy delikatne dotkniêcie, a szukacz ju¿ siê rozjustowuje. Czasami, podczas ca³onocnej obserwacji, konieczne jest kilkukrotne ustawianie lunetki.
Wyci±g okularowy, mimo i¿ praktycznie ca³y zrobiony jest z plastiku, dosyæ dobrze spe³nia swoj± funkcjê. Podczas ustawiania ostro¶ci przy powiêkszeniu 130x obserwowany obiekt nie ucieka z pola widzenia, a jedynie minimalnie drga.
4. Optyka i obserwacje
Podczas 3 miesiêcy posiadania teleskopu z racji lichej pogody i obowi±zków "spêdzi³em" z nim tylko kilkana¶cie nocy, ale pozwoli³o mi to wyrobiæ konkretne zdanie na temat jako¶ci optyki. Jednym s³owem obrazy uzyskiwane s± ostre, jasne, kontrastowe i w pe³ni zadowalaj±ce pocz±tkuj±cego obserwatora. Do³±czony Plossl 20 mm uwa¿am za naprawdê bardzo dobry - ¶wietnie nadaje sie zarówno do wyszukiwania mniejszych obiektów, jak i ogl±dania gromad otwartych czy innych, wiêkszych k±towo obiektów. Poni¿ej zamieszczam listê kilku najciekawszych obiektów DS, które jak dotychczas uda³o mi siê zaobserwowaæ. Obserwacje prowadzê z obrze¿y ma³ej wioski, wokó³ nie ma praktycznie ¿adnych ¼róde³ ¶wiat³a. Jedyny minus to du¿a wilgotno¶æ powietrza w nocy, czêsto wystêpuje zamglenie.
M 11 Dzika Kaczka - poszczególne gwiazdy widoczne bardzo ³adnie.
M 13 w Herkulesie - rozdzielona na gwiazdki przy powiêkszeniu 130x. Zachwycaj±cy widok.
M 27 Hantle - szara mgie³ka ze s³abo widocznym zarysem "hantli".
M 31 w Andromedzie - widoczne rozci±gniête j±dro, jak i towarzyszka M 110.
M 57 Pier¶cieñ - mg³awica widoczna ju¿ przy powiêkszeniu 37,5. Przy zoomie 130x widaæ lekko rozci±gniêty kszta³t obwarzanka.
Epsilony w Lutni - mimo kilku prób niestety nie rozdzielone. Powodem mo¿e byæ bardzo du¿a wilgotno¶æ powietrza.
Albireo w £abêdziu - widoczny kolor, jak i ró¿nica w jasno¶ci obydwu gwiazd.
Oprócz tego obserwowa³em jeszcze wiele innych obiektów z katalogu Messiera, g³ównie gromady zamkniête i otwarte. Za galaktyki jeszcze siê nie zabra³em.
Je¶li chodzi o planety, do Jowisza i Saturna ogl±da³em tylko przy powiêkszeniu 37,5x. Ten pierwszy mia³ widoczne dwa pasy równikowe i cztery ksiê¿yce. Natomiast Saturn pokaza³ pier¶cienie i... nic poza tym (obserwacje by³y dokonywane przy jasnym niebie - zachodni horytont zas³aniaj± mi drzewa).
Obserwacje Wenus prowadzi³em nad ranem, kiedy planeta by³a po³o¿ona ok. 10 stopnii nad horyzontem. Obraz oczywi¶cie by³ niezbyt ostry, ale pomimo tego ¶wietnie widoczna by³a faza i ¿ó³tawy kolor.
4. Podsumowanie
Bior±c pod uwagê wszystkie wady i zalety tego teleskopu, jestem z niego jak najbardziej zadowolony. Ka¿dej nocy na nowo zaskakuje mnie jako¶ci± dawanych obrazów i rado¶ci± z obserwacji. Przy obecnej cenie mia³bym jednak wiêcej w±tpliwo¶ci podczas kupna - w tej klasie cenowej znajduj± siê bowiem i 150-tki innych producentów, i s³ynna Synta na dobsonie. Aby roztrzygn±æ, który zakup jest lepszy, potrzebny by³by solidny test porównawczy, a i tak osobiste preferencje nadal bêd± graly wa¿n± rolê. Na pewno jednak teleskop C6-N jest warty swojej ceny i mo¿e spokojnie konkurowaæ z innym teleskopami w swojej klasie.
Zalety:
- dobra jako¶æ optyki
- szukacz 6x30 na pocz±tek w pe³ni wystarczaj±cy
- dobrej jako¶ci wyci±g
- solidny i eleganko wykonany tubus
- do³±czony okular PL 20 mm bardzo dobrej jako¶ci
- solidny trójnóg wraz z pó³eczk± na akcesoria
- mo¿liwo¶æ dokupienia napêdu
- przystêpna cena
Wady:
- luzy w obu osiach - do zniwelowania
- beznadziejne mocowanie szukacza
- ¶rednie mocowanie tubusa do monta¿u
http://deltaoptical.pl/sklep/imageBig/c6n.jpg
Podczas 3 miesiêcy posiadania teleskopu z racji lichej pogody i obowi±zków "spêdzi³em" z nim tylko kilkana¶cie nocy Tylko kilkana¶cie nocy? To jest bardzo dobry wynik jak na 3 miesi±ce.
Có¿, ostatnio, przez wakacje, sporo nadrobi³em. Noce czêsto s± bezchmurne, mo¿na siedzieæ to 3 nad ranem. Za to w maju/czerwcu nie by³o ³atwo.
[ Add: Czw 29 Lip, 2004 ]
To jeszcze parê fotek teleskopu "w realu":
http://roswell.pl/images/priv/01.jpg
http://roswell.pl/images/priv/02.jpg
http://roswell.pl/images/priv/03.jpg
http://roswell.pl/images/priv/04.jpg
Wyci±g okularowy, mimo i¿ praktycznie ca³y zrobiony jest z plastiku, dosyæ dobrze spe³nia swoj± funkcjê. Zalety:
- dobrej jako¶ci wyci±g Jedno raczej wyklucza drugie.
Plastikowy wyciag? :shock:
Plastikowe s± pewnie tylko okr±g³e pokrêt³a do ustawiania ostro¶ci ale to zapewne nie przeszkadza, wa¿ne by nie mia³ luzów.
A czemu¿ to takie beznadziejne mocowanie szukacza ? wygl±da na podobne do mojego Syntowego a ono mi siê b. podoba. :salu:
Czy na szukacz za³o¿ony jest taki gumowy o-ring?
Ja z podobnym mocowaniem szukacza nie mam w ogóle takich problemów 8)
Z tym wyci±giem to rzeczywi¶cie jaka¶ nie¶cis³o¶æ, ale mnie siê wydaje, ¿e to na pewno metal a nie plastik.
Je¶li chodzi o monta¿ to w opisie D.O. zarówno przy CG4 jak i CG5 jest ten sam tekst: "monta¿ zapewnia ekstremalnie precyzyjne mikroruchy".
W ciekawy sposób u¿yte to s³owo - ekstremalnie. :wink:
W modelu C8-N (o ogniskowej 1000 mm i zwierciadle 200 mm) jest ju¿ ten mocniejszy monta¿ CG5. Jak uwa¿acie - czy ten jest wystarczaj±cy?
Ogólnie podobaj± mi siê te teleskopy szczególnie ten z 200 mm zwierciad³em. Mo¿e nawet siê na niego skuszê ale poczytam jeszcze Waszych opinii na temat teleskopów Celestrona.
Wyci±g okularowy, mimo i¿ praktycznie ca³y zrobiony jest z plastiku, dosyæ dobrze spe³nia swoj± funkcjê. No tak, pomyli³em siê pisz±c o plastikowym wyci±gu. Mia³o byæ "w du¿ej czê¶ci", zamiast "praktycznie ca³y". Sama tulejka oraz przek³adnie s± z metalu, natomiast reszta (wszystkie nak³adki pier¶cienie które nak³adane s± na tulejkê) jest plastiku. Serdecznie przepraszam za pomy³kê.
Marcinie - no w³a¶nie, ja nie mam ¿adnego gumowego O-ringa. Wystarczy, ¿e lekko puknê szukacz, a on ju¿ siê rusza. Czasami mia³em noce, ¿e musia³em 2 albo 3 razy go justowaæ.
Kupi³em ten telep zaraz jak pojawi³ siê w sprzeda¿y w Delta Optical. Po próbach skolimowania okaza³o siê, ¿e zwierciad³o ma wadê fabryczn± i musieli¶my siê rozstaæ :evil: .
Tak wiêc co do jako¶ci Celestronów mo¿na mieæ uzasadnione obawy i ró¿ne "kwiatki" mo¿na tu spotkaæ :Ass: .
Jedno muszê powiedzieæ o nim dobrego - w swoich gabarytach by³ bardzo mobilny, wchodzi do ka¿dego baga¿nika, mo¿na go przenosiæ jednoosobowo i zapewnia³ (w moim przypadku tylko teoretycznie) dobre osi±gi.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl