Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Poni¿szy tekst jest dostepny jako zredagowana ca³o¶æ na Astronocach
http://www.astronoce...enzje.php?id=25 OSTATNIA MODYFIKACJA 18.09.2006
Celestron 102/500 wide view
1 pierwszy kontakt.
- mechanika
Tuba - jest metalowa i estetyczna. Cela obiektywu pewna i solidnie osadzona. Wyczernienie wnêtrza mo¿na okre¶liæ na 4, no, mo¿e 4- w skali 1-5. Niewielkie odblaski z zêbatki wyci±gu. Pokrycie farb± jednorodne, przy samej celi ¶lady jakiej¶ mechanicznej aktywno¶ci na ju¿ wyczernionym tubusie. Dekiel pozostawia ¶lady na odro¶niku (w syncie tak nie bylo, bo dekiel wchodzil na odro¶nik, a nie do odro¶nika.).
Za co wiec punkt w dó³? Za g³upote. Po odkrêceniu wyci±gu widaæ to:
Ja wiem, ¿e to nie przeszkadza, wiem, ¿e tego nie widaæ, kurdeeee, jak ja nienawidze takiego podejscia do wykonywanej pracy!
Wyci±g 2" - chodzi lekko (mo¿e nawet za lekko, ale to kwestia indywidualnych upodobañ) i dosyæ precyzyjnie. Do Crayforda z przekladnia planetarna od WO to mu daleko (oj daleeeko), ale cierny wyci±g AK z Pronto od Jacka_R dystansuje o klasê. W sumie lepszy wyci±g ni¿ ten, który mia³em w refraktorze synty 100/1000.
- wyposa¿enie
Szukacz to straszne maleñstwo. W pierwszej chwili budzi kompletn± nieufno¶æ. Ale o dziwo sprawdza siê. W/g specyfikacji to 8x20, ale jakim cudem osi±ga w takim razie ok. 8* pola? Jakas ¶ciema gdzie¶ tu jest. Sprawdzi³em, powiekszenie jest przeklamane realny power tego szukacza oscyluje miêdzy 5x a 6x. Nieniej szukacz jest dosyc jasny, ma przyzwoity krzy¿ i widaæ przez niego gwiazdy (nawet nieco wiecej ni¿ go³ym okiem :) ) i jasne obiekty DS takie jak M13, co jest niejakim zaskoczeniem, po wynalazku optisana 6x30 w którym ciê¿ko by³o dostrzec gwiazdy ciemniejsze niz 0M, gdy zasiêg go³ym okiem przekraczal 5M :) . W sumie jako¶ciowo podobny do szukacza synty 100/1000 (tyle, ¿e tam byl 6x30 wiêc ten chyba ma nieco lepszy okular).
W kicie dostajemy celestronowe plossle 20mm i 10mm (tia... w papierach od tuby mówi±, ¿e do 80tki daj± 20 i 10mm, a do 100tki 25 i 10mm, hmm... albo jakiemu¶ ry¿ojadowi por±ba³y siê okularki, albo jaki¶ krowojad z zarz±du stwierdzi³, ¿e musi wypchn±æ wiêcej 20tek :) ) Okulary wygladaj± przyzwoicie,pokryte s± niebieskimi warstwami przeciwodblaskowymi i wygladaj± hmmm... "standardowo". Okulary siedz± w foliowych kondonkach, maj± za¶lepki i w³asne kartonowe pude³eczka. To dobre plossle, maj± zno¶n± aberracjê chromatyczn± i LER. Oczywi¶cie ustepuj± jako¶ci± obrazów i wy³uskiwaniem szczeg. DS'ów lantanom.
K±towka pryzmatyczna to wynalazek z którym nie mia³em nigdy wcze¶niej doczynienia. Daje obraz prosty, jest metalowa i ma komplet za¶lepek... Niemniej to chyba dobrze, ¿e dodaj± ten pryzmacik, bo sporo osob mo¿e u¿ywaæ tej tuby do obserwacji ziemskich, a wtedy jak znalaz³. Jednak nie jest to k±towka wysokich lotów, wyra¼nie nie ma zbyt wysokiej sprawno¶ci. To ewidentnie najslabszy element calego wyposa¿enia.
Redukacja 2">1,25" jest przyzwoita i z gwintem fotograficznym (T2). Wszystkie otwory teleskopu, poza okularem szukacza, maj± dekle i za¶lepki.
- obrazy dzienne
Pole z kitowymi okularami to ok. 1* z kitowa dziesi±tk± (mo¿e minimalnie mniej) i ok. 2* z kitow± dwudziestk±. £adnie dogada³ siê z W70 25mm. Czysty, klarowny, jasny obraz i nieco ponad 3* pola... Robilem sobie te¿ jaja z wtykaniem do wyciagu 2" plossla AK 40mm co konczylo sie prawie 4* pola i powerem w okolicy 12-14x :) Ale... no w³asnie, Teleskop nie ostrzy bez k±towki! Brakuje mu ok. 20mm! Co za cholera. Bede musial sobie wytoczyc jakas przelotke, wrrrr...
A teraz o fioleciku, bo pewnikiem na to wszyscy czekaj±. No wiêc fiolecik jest. Jak obserwujesz ze S³oñcem za plecami to "prawie jest", jak ze S³oñcem od twarzy, to "jest nienajlepiej". Mówi±c krótko, widaæ ten fiolet. Im wiêkszy powerek tym bardziej. Poziom aberracji chromatycznej mo¿na regulowaæ klas± wtykanych do wyci±gu akcesoriów. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e nie sam obiektyw aberruje. Swoje wnosz± te¿ okulary i k±tówka. Cykn±³em kilka fotek i tu zaskoczenie.
(Fotki w nastepnym poscie watku.)
Obrazki z DSI prawie zupe³nie nie maj± fioletu.
1.jpg 2.jpg 3.jpg
Obrazki zrobione kompaktem w projekcji ju¿ go jednak maj±.
5.jpg 6.jpg
Z kompakta bardziej fioletowo, bo mamy i obiektyw C102 i pryzmatyczn± k±tówke i okular i znowu pseudo-obiektyw kompakta, a przy DSI tylko obiektyw C102, k±towke i matryce kamerki. Tu ³adnie widaæ, ¿e obiektyw generuje najwy¿ej po³owê ca³ego fioletu w obrazie. Przepraszam za jako¶æ zdjêæ. Ale jestem beznadziejnym fotografem. W wizualu fiolet wy³azi na kontrastowych krawêdziach, szczeg. na jasnym tle. W lantanach nieco mniej, ale tez jest.
2 C102WV jako trawelerek
- masa i rozmiary
Masa najl¿ejszego, nie-plastikowego, kompaktowego, zdatnego do tej tuby statywu z sensowna glowica foto, jaki dopad³em w sklepie, to Manfrotto - 2200g. Masa posiadanego przeze mnie ruska to 1600g. Niby leciutki, malutki i fajniutki, ale jednak to delikatny statywik. Ciut za delikatny pod tê tubê. Z Pronto AK pracowa³
nieco sprawniej, choæ i tam by³ nieco ponad dopuszczaln± przeze mnie granic± chwiejno¶ci.
Przewiduje rozmiary statywu który bêdzie niezbêdny pod t± tube, po z³o¿eniu, na ok. 400-500mm d³ugo¶ci.
Masa tuby tej 102'ki to 1800g po maksymalnym odchudzeniu. Dodatki (odro¶nik, redukcja 2">1,25", szukacz z bracketem) to 450g. Do tego dochodzi masa okularów i k±towki, ale te i tak upychamy z regu³y po kieszeniach, i mamy je zupelnie inne ni¿ dostarczone z lunet± w kicie, wiêc nie ma co rozwodziæ siê nad ich mas±.
Rozmiary tuby to 380mm po zdemontowaniu odro¶nika i redukcji wyci±gu. Z zamontowanym odro¶nikiem i redukcj± tuba ma 520mm. Na fotkach w tandemie z pronto. To naprawde zgrabna, kompaktowa rurencja.
(Fotki w nastepnym poscie watku.)
Picture 017.jpg Picture 018.jpg Picture 019.jpg
Mamy zatem ca³kiem sensowne warto¶ci gdy zapragniemy zapakowac "cos na oko" do samolotu. Wszystko
razem nie powinno przekroczyc 5kg. i rozmiarow 20x20x50cm - ca³kiem zgrabna paczuszka. W moim przypadku (z ruskim statywikiem) uda mi sie zrobic z tego 4kg i paczuszke 15x20x40cm. Taaak, dobrze. Po zawieszeniu na ramie laptopa i wsypaniu do torby kamerki i okularow, ci±gle mieszczê siê w 10kg baga¿u podrêcznego.
- cechy
Tuba mimo wiekszego od osiemdziesiatek obiektywu, ci±gle jest bardzo zbita i niewielka. Jest te¿ bardzo leciutka. Patrz±c pod k±tem mobilno¶ci tego sprzêciku, to same plusy. Wyposa¿enie tuby w stopkê foto to równie¿ chyba dobry pomys³. Wiêkszo¶æ ludzi w³a¶nie na statywie foto j± posadzi. Jednocze¶nie mamy tu ma³y zgrzyt. Kszta³t stopki nie jest zgodny z wiêkszo¶ci± g³owic paralaktycznych (jaskó³czy ogon) i nie pozwala na szybkie przeklasyfikowanie tej setki z przeno¶nej lunety o szerokim polu na teleskop planetarny.
Brak obejm to koleny uk³on ku minimalizacji masy, choæ zdajê sobie sprawê, ¿e ich brak mo¿e mocno denerwowaæ posiadaczy monta¿y o standardzie dovetail'a typu "jaskó³czy ogon" lub innych. A co komu szkodzilo zrobiæ stopkê statywow± w kszta³cie zgodnym ze standardem glowic paralaktycznych? Kurde, Pronto z AK ma stopke statywow± pod g³owice foto i caca, ale stopka z Pronto ma ksztalt jaskó³czego ogona zgodnego z siedziskami monta¿y, wiêc przezbrojenie to 30 sek. Panowie z celestrona nie pomysleli, za ciê¿ko im by³o! Co zrobil Hans? Z³apa³ pilnik i z poczuciem profanacji nowego sprzetu, spi³owa³ te chromolone 2mm w jaskó³czy ogon. Teraz mogê sobie przek³adac celestronka z g³owicy foto na paralaktyka i spowrotem w 30sek. Ale zeby zmuszaæ normalnego usera do operacji pilnikiem i imadlem na nowym sprzêcie? Wrrrr....
Trzeba teraz wspomnieæ kolejny minus który mnie osobiscie zirytowal dosyæ powa¿nie. Dekiel. W syncie 100/1000 dekiel mo¿na bylo za³o¿yæ na tubê ze zdemontowanym odro¶nikiem. Tu, cholera, nie mo¿na!.
Bêdê musia³ sko³owac sobie gdzies kawa³ek plastikowej lub alumniowej rurki o ¶rednicy mojego odro¶nika,
tyle, ¿e o d³ugo¶ci jaki¶ 20mm.
:icon_rambo:
3 C102WV do focenia nieba
Fotografie wykonane ta tub± zamieszczam kilka postów ni¿ej (tu siê nie mieszcz±)
4 C102WV jako glowny telep.
- DSy
Testowany na:
M29 / M15 / M27 / M71 / M56 / M57 / M13 / M92 / M51 / M31&M110 / M103 / M52 / M11 / M26 / M14 / M16 / M17 / M18 / M25 / M22 / M8 / M81&M82 / M33 / M31 / M34 / M39 / NGC884&NGC869 / BROCCHI'S / NGC663 / NGC7209
Testowany w warunkach od doskona³ego bieszczadzkiego nieba z drog± mleczna po horyzont i zasiêgiem dochodz±cym do 6M po niezbyt ciemne podmiejskie niebo przes³oniête welonem cirrusa przy du¿ej wilgotno¶ci.
Celestronek s³abo siê spisuje pod jasnym niebem. Gdy warunki poprawiaj± siê, zaczyna od¿ywaæ i zaskakiwaæ. Bardzo dobrze wspó³pracuje do powerku ok. 50-60x, dobrze do 100-120x. Do wiêkszych powerów potrzebuje dobrego, czarnego nieba, inaczej rysuje raczej s³abo. Gromady otwarte zarówno te ciasne (M29, M103, M52) jak i du¿e (M39, NGC884&869) wygladaj± bardzo dobrze, s³u¿y im du¿e pole tej rurki. S³absze gromady otwarte (NGC663 (ITI), NGC7209) równie¿ ³adnie s± wy³uskiwane i rozdzielane przez tê rurkê. Najlepiej idzie mu z jasnymi galaktykami i obiektami mg³awicowymi (M27 , M57, M81 i 82, M31, M51), Mimo niewielkich rozmiarów, wy³uskuje wiele szczegu³ów których dostrze¿enia nie spodziewa³ by¶ siê w tak ma³ym sprzêcie (pasy py³owe w M31, struktura ramion M51 (ale bez pomostu ³±cz±cego j± z kar³owat± towarzyszk±)). Troche s³abiej radzi sobie z kulkami, gdy warunki nie powalaj±. Wyra¼nie odrzywa pod ciemnym, dobrym niebem. Czynnikiem degradujacym obraz, wyra¼nie jest k±tówka pryzmatyczna, która znacz±co degraduje s³absze obietky M71, M56, M33. Po wyeliminowaniu jej, obraz uzyskuje lepszy kontrast a s³abe DSy to w³asnie lubi±. K±tówka jest tu najs³abszym ogniwem zestawu (cholernie z³a wiadomo¶æ dla mojego portfela).
- uk³ady wielokrotne
Rozdziela w kiepskich warunkach epsilony Lutni. Jest nie¼le. Refraktorek ma przyzwoit± rozdzielczo¶æ i tu wyra¿nie dystansuje newtony o podobnych aperturach i ¶wiat³osile.
- Ksiê¿yc
Jak go nikt nie prosi, to wladuje sie na chama i swieci. Jak go potrzebuja do testow, to lata z parawanem. Baran jeden. Na razie mogê tylko co¶ napisaæ o obserwacjach w s³abych warunkach. Fiolet - no jest. Nie da siê ukryæ. Niemniej jego poziom nie uniemo¿liwia obserwacji. Odkrycie Marsa przez Ksiê¿yc pod koniec tego lipca, mimo s³abych warunków (jasne niebo, blisko¶æ S³oñca) zaobserwowane. Co do jasno¶ci to niestety, C102 przy swojej ogniskowej ma k³opoty. Przy powiêkszeniach do 100x ciê¿ko obyæ siê bez filtrów.
- Planety
Ma³a zaskoczka przy obserwacjach Jowisza. Cz³owiek siê nastawi³ na dyskotekê fioletu, no bo to F5!, Aberracja wypala oczy! , Do planet <F8 to nieporozumienie! , a tu co? Ano jest delikatny fiolecik na krawêdzi tarczy planety, widaæ go, owszem, ale ¿eby to by³a katastrofa? Napewno nie. Pytanie jaki kto ma próg tolerancji. Gdy obok stalo APO, i porówna³em obrazy, dalej nie bêdê wypisywal: Zdrada!, To jaka¶ kompletna paranoja!, Nic nie widzê poza fioletem!, bo to nie prawda. Obraz w apochromacie jest znaaaaacznie bardziej kontrastowy i ma znacznie lepsze odwzorowanie barw. Ale ilo¶æ szczegó³ów ju¿ jest podobna (nie ma ju¿ tak ogromnego dystansu). APO ma jeszcze jedn± przewagê, pozwala na znacznie wiêksze spowerowanie bez straty detali. Podczas gdy C102 wymiêk³ tego dna przy 120x, APO poci±gne³o powy¿ej 180x (nie pamiêtam jaki dok³adnie by³ power, chyba dali¶my sobie spokuj przy troche ponad 200x).
C102 wyci±ga ³adnie pasy chmur je¿eli potraktowaæ je filtrami planetarnymi. Pokazuje cienie jowiszowych mooników i du¿e formacje chmur na jego tarczy. (( ciemne struktury na górnym pasie, pociemnienie biegunowe, WCP na granicy percepcji, pasy bez wirków :rolleyes: , nie uda³o siê wypatrzeæ Juniora - opis dla obrazów z lantanem w wyciagu). Wymienione filtry wycinaj± fiolet.
- hints
Powiniene¶ kupiæ sobie jaki¶ okular szerokok±tny w okolicach 20-25mm do tego C102 aby wyciagn±æ jego mo¿liwo¶ci zwi±zane z du¿ym polem. Celestronek wyra¼nie lubi tak¿e lantany, choæ dostarczone plosle s± przyzwoite, to zobaczysz sporo wiêcej wsadzaj±c w wyci±g co¶ lepszego.
- posadzic na tani statyw foto czy na EQ5?
Po pierwszych sesjach mo¿na ju¿ co¶ w tym temacie powiedzieæ. Przyzwoity statyw z g³owic± foto (jakie¶ manfrotto lub który¶ z tych wiêkszych ruskich - nie mówimy tu o plastikowych g³owiczkach na aluminiowych ³apkach fi 10mm za 99pln ze sklepiku foto) powinien sobie spokojnie poradziæ przy powiêkszeniach DSowych (20 - 60x). Dzieki niewielkim rozmiarom takiego statywu zachowamy pe³n± mobilno¶æ C102'ki. Statywy te maj± jednak tendencje do niewielkiego opadania przy blokowaniu k±ta nachylenia, co jest bardzo niekomfortowe przy wiêkszych powiêkszeniach. Niewprawna osoba mo¿e w ogóle nie poradziæ sobie z ustawianiem obiektów pod presj± tej cechy. Oczywi¶cie im statyw bêdzie lepszy (dro¿szy) i wiekszy tym b³ad ten bedzie mniejszy i mniej uci±¿liwy (mo¿e byæ zno¶nie do ok. 80 - 100x). Pytanie gdzie jest granica tolerancji. Nie ma chyba bowiem sensu kupowanie 5kg manfrotto za 850pln skoro za te same pieni±dze wyjmiemy EQ3-2 z napedami.
Dobrym rozwi±zaniem mo¿e byæ lekki azymutal z mikroruchami. Masa nadal mobilna, ale rosn± nam rozmiary torby z optyk±. Jest to jednak chyba dobry kompromis.
Je¿eli nie zale¿y nam bardzo na mobilno¶ci, nie ma co kombinowaæ. Nowe EQ3-2 mo¿na dopa¶æ za 600pln. I monta¿ ten spokojnie uniesie t± lekk± (po za³adowaniu dodatków i okularów ci±gle <3kg) i krótka (tylko 500mm ogniskowej) tube. Osobi¶cie swoje C102 sadzam, jak widaæ na fotkach, na HEQ5, ale tak du¿y monta¿ nie jest potrzebny. Po prostu taki mam z racji posiadania 11" krowy DSowej :)
Rurka niestety w kitowej konfiguracji nie jest zbyt komfortowa w obserwacjach, a¿ siê prosi o nrmaln± 90* k±towkê. Z t± 45tk± dos³ownie rzuca na kolana pod teleskop.
- okularki które zagra³y z C102
Bardzo polubila sie z W70 25mm Antaresa i LV9mm i LV6mm. Niezle dogaduje sie z kitowymi plosslami.
- filtry i katowki ktore zagraly z C102
Sluza jej jasniejsze filtry planetarne celestrona. Ladnie gasza flary i tna fiolet na planetach. Mimo niezbyt du¿ej apertury mo¿na jeszcze pokusiæ siê o wkrêcanie w ni± OIII. Muszê jeszcze sprawdziæ jak dogada siê z UHCS i filtrem typu -fiolet.
5. ogolna ocena.
Mechanicznie nie¼le. Wyciag ujdzie - nawet nieco lepiej niz ujdzie choæ nie jest to ¿adna rewelacja (niezabardzo sprawdza siê w astro-foto), szukacz te¿ - maleñstwo, ale spe³nia swoje zadanie (tuba a¿ siê prosi o green pointer). Kitowe okulary s± przyzwoite. Redukcja 2">1,25" ma gwint foto (T2). Wygl±d te¿ ca³kiem, ca³kiem. Sprzêcik jest estetyczny, lekki i zwarty. Obrazy daje przyzwoite. Im lepsze niebo tym sprawniej sobie radzi, nie lubi za¶wietlenia. Jasne obiekty wymagaj± filtrów w wyci±gu. Du¿e przyjemne pole, zno¶na aberracja. Minusy - s±, upierdliwe i nieprzemy¶lane, drobne i bezsensowne, utródniajki - wk...wiajki. Dekiel nie daj±cy siê za³o¿yæ bez odro¶nika, stopka statywowa nie pasuj±ca do g³owic paralaktycznych z mocowaniem standardowym (jaskó³czy ogon), fuszera lakiernicza wewn±trz tubusu na z³±czu z wyci±giem. Nie ostrzy dziad bez k±towki... choæ to akurat w tego typu tubach jest normalne.
Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez
Hans dnia: 18 September 2006 - 12:38
CDP
Rozmiary tuby C102/500. Na fotkach w tandemie z pronto. To naprawde zgrabna, kompaktowa rurencja.
Obrazki z DSI prawie zupelnie nie maja fioletu.
Obrazki zrobione kompaktem w projekcji juz go jednak maja.
Pozdrawiam.
ello
czy masz/bêdziesz mia³ mo¿liwo¶æ przetestowaæ ten sprzêt z jakimi¶ okularami ortho lub lantanami? (chodzi mi o okulary bardziej skorygowane chromatycznie ni¿ plosle). Ciekawi mnie czy bêdzie jaka¶ zauwa¿alna poprawa w wizualu
pozdr
Ten post by³ edytowany przez
ALF dnia: 12 June 2006 - 12:23
¶wietny tekst i test :Beer:
a Hansie, mo¿e spróbuj fociæ i "kamerkowaæ" bez tej k±tówki, zawsze to i obraz ja¶niejszy, a i aberacja mniejsza mo¿e byæ, jak ona taka pryzmatyczna
pozdrowienia
S³uszna uwaga samasie, im mniej po drodze szk³a tym mniej strat ¶wiat³a. Ta k±tówka nie ma dobrej oponii w wizualu, to i w astrofoto nie bêdzie mia³a, wiêc lepiej fociæ bespo¶rednio w ognisku z przed³u¿k±. Swoj± drog± to tania tuba na szukacz do wiêkszego telepa, albo lunetê prowadz±c± do kontroli prowadzenia.
Ten post by³ edytowany przez
lemarc dnia: 12 June 2006 - 12:58
ello
czy masz/bêdziesz mia³ mo¿liwo¶æ przetestowaæ ten sprzêt z jakimi¶ okularami ortho lub lantanami? (chodzi mi o okulary bardziej skorygowane chromatycznie ni¿ plosle). Ciekawi mnie czy bêdzie jaka¶ zauwa¿alna poprawa w wizualu
pozdr Do testow bedzie zaprzegniety Lantan LV9mm - power ok. 50x i LV2,5mm - power 200x Orthoskopa zadnego nie mam, i na razie nie stac mnie na zakup. Jednak jezeli znajdzie sie chetny na udostepnienie szkla do testow to czemu nie. Na pewno trafi wtedy do wyciagu.
¶wietny tekst i test :Beer:
a Hansie, mo¿e spróbuj fociæ i "kamerkowaæ" bez tej k±tówki, zawsze to i obraz ja¶niejszy, a i aberacja mniejsza mo¿e byæ, jak ona taka pryzmatyczna
pozdrowienia S³uszna uwaga samasie, im mniej po drodze szk³a tym mniej strat ¶wiat³a. Ta k±tówka nie ma dobrej oponii w wizualu, to i w astrofoto nie bêdzie mia³a, wiêc lepiej fociæ bespo¶rednio w ognisku z przed³u¿k±. Swoj± drog± to tania tuba na szukacz do wiêkszego telepa, albo lunetê prowadz±c± do kontroli prowadzenia. Mam w planie focic bez katowki, ale to dopiero jak wydziergam sobie U-rurke :) Skurczybyk nie ogniskuje bez katowki. Brakuje mu ok. 20mm. Ale to juz przesadzone, dorobie przelotke, pytanie kiedy uda mi sie dopasc do ojcowej tokarki :)
Pozdrawiam.
Uwag kilka: Z tego, co siê orientujê, to nie ogniskowanie tych krótkoogniskowych refraktorków bez k±tówki to norma. Mój 80mm F/5 tak samo ma. My¶lê,¿e to cena za kompaktowo¶æ tuby, poza tym droga optyczna w katówce stanowi znaczna czê¶æ ca³ej ogniskowej -mo¿e to tez ma znaczenie.
Druga sprawa: Czy zamierzasz eksploatowac tê lunetê przy P>50x? Nie chodzi mi bynajmniej o aberracje, tylko o statyw foto. ZAPOMNIJ o du¿ych powiekszeniach, je¶li nie wywa¿ysz lunety w pionie, niezale¿nie od klasy statywu. Przy k±tach podniesienia powy¿ej ze 20st. i P>ok.40x KA¯DY statyw foto da wskutek niewywa¿enia g³owicy efekt zmiany po³o¿enia tuby po ka¿dorazowej zmianie po³o¿enia g³owicy, na skutek sprê¿ystego ugiêcia. Sprawdzone na ma³ym 1.7kg statywie podró¿nym [za to z metalowa g³owic±] jak i na 3kg statywie foto/wideo z olejow± g³owic± no¶no¶ci ponad 5kg [co prawda sporo plastiku w konstrukcji, ale to naprawdê wielka i masywna g³owica]. W efekcie wycelowanie w jakikolwiek obiekt powy¿ej 40x to udrêka, bo zawsze wyje¿d¿a poza pole widzenia i trzeba to uwzglêdniaæ. Powy¿ej jaki¶ 60x to ju¿ skutecznie uniemo¿liwia obserwacjê, bo zanim ustawisz i popatrzysz, to sam obiekt ucieknie, a nie luneta :ha: Sa tylko 2 sposoby by uciec przed tym problemem:
1) g³owica Alt/Az z mikroruchami [wystarcza w pionie]-zmiana obci±¿enia jest tu przekazywana bez wywierania zewnêtrznej [tj. spoza statywu!] si³y na tubê, wiêc ten efekt nie wystepuje, a zmiany rozk³adu si³ w uk³adzie tuba-statyw s± p³ynne
2) wywa¿yæ tubê w pionie -to mo¿na zrobiæ na 2 sposoby: albo powiesiæ lunete z boku [tak zrobi³em ja, z racji ma³ego ciê¿aru], albo dorobiæ wysiegniki z przeciwwagami [takie rozwiazanie dawno temu mieli w Astrokraku dla MTO sadzanego na statywie drewnianym, geodezyjnym albo jakims Goliacie]
Z³±czkê do zmodyfikowanej g³owicy mojego statywu odebra³em pare dni temu i jeszcze nie zd±¿y³em wypróbowaæ. Za tydzieñ, jak wrócê z gór i pogoda dopisze, sprawdze to w praktyce i dam znaæ. To rozwi±zanie w odpowiedniej wersji te¿ umozliwia zastosowanie przeciwwagi, co w Twoim Hans przypadku, z racji wiekszej wagi tuby, mo¿e ewentualnie okazaæ sie nawet konieczne.
Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Jeszcze pomys³ 2c jakies wid³y a la Lemarc
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 12 June 2006 - 17:29
No to i ja dorzucê moje 3 grosze, bo od roku mam tego celestronka, patrz zdjêcie z lewej.
- opór na pokrêtle ostro¶ci daje sie regulowaæ czterema ¶rubami, warto te¿ usun±æ oryginalny smar (bo to jest klej raczej....) i przesmarowaæ to czy¶ porz±dnym
- problem z szukaczem jest taki, ¿e ustawiaj±c ostro¶æ nieba obracamy te¿ krzy¿ niktek, co nie jest dobre. Poza tym "nitki" s± bardzo grube, na tyle grube, ¿e ca³ego Jowisza mo¿na za nimi schowaæ :ha: Ale do planet, jasnych gwiazd i Ksiê¿yca - rzeczywi¶cie OK
- ten "erecting prism 1,25" jest taki sobie. Zauwa¿y³em, ¿e wiêcej widzê, je¶li stosuje diagonala 2" z Astrokraka, ni¿ z tym pryzmatem Celestrona. Gdy siê dobrze przyj¿a³em, okaza³o siê, ¿e pryzmat jest krzywo ustawiony w oprawie i winietuje :szczerbaty: Przy obserwacjach "ziemskich" jest OK
- o sprzedawanych w zestawie okularkach nic nie mogê napisaæ, bo zaraz po kupnie celestrona opchn±³em je na Allegro. Mojego Celestrona u¿ywam tylko z Antaresem W-70 25 mm -->fajnie szeroko, ale spory astygmatyzm i krzywizna pola, Z Meade 4000 Plossl 15 mm --> super zestaw, bez zastrze¿eñ, z Meade 4000 Plossl 9,7 mm --> pojawia siê chromatyczno¶æ <_< oraz z Vixenem LV 7 mm --> Duuu¿a chromatyczno¶æ :szczerbaty: , ale ostro¶æ i kontrast nadal OK. Wiêksze powery ni¿ 60-70x trzeba sobie wybiæ z g³owy :Boink:
Uwag kilka: Z tego, co siê orientujê, to nie ogniskowanie tych krótkoogniskowych refraktorków bez k±tówki to norma. Mój 80mm F/5 tak samo ma. My¶lê,¿e to cena za kompaktowo¶æ tuby, poza tym droga optyczna w katówce stanowi znaczna czê¶æ ca³ej ogniskowej -mo¿e to tez ma znaczenie. Wyglada wiec na to, ze nie ma sie co oburzac na nieogniskowanie tuby bez katowki. Tylko tak jak mi doradzal Sumas i Lemarc, do fotografowania, to sobie jednak wydziergam jakas przelotke i wywale tan pryzmat.
Druga sprawa: Czy zamierzasz eksploatowac tê lunetê przy P>50x? (...) Tak, mam wplanach obserwacje na normalnych powiekszeniach, ale z HEQ5. Tez natknalem sie wczoraj na problem opadajacej glowicy. Faktycznie jest to upierdliwe i bardzo przeszkadza. Na razie walcze z tym, ustawiajac obiekt w szukaczu/okularze zawsze 0,5* powyzej centrum pola. Moj ruski statywik ma ten blad bardzo regularny, wiec daje sie tym patentem trafiac za 1-2 podejsciami. Co nie zmienia faktu, ze niewprawny obserwator polegnie z kretesem. Mowisz z glowica przechylona na bok, hmmm... warte obadania. Ja raczej bede kombinowal dalej z malymi statywami, docelowo to ma byc teleskop do torby podrecznej w samolocie, wiec azymutal z mikroruchami troche tu bedzie za wielki.
Z³±czkê do zmodyfikowanej g³owicy mojego statywu odebra³em pare dni temu i jeszcze nie zd±¿y³em wypróbowaæ. Za tydzieñ, jak wrócê z gór i pogoda dopisze, sprawdze to w praktyce i dam znaæ. (...) Hi hi, ja bym tym gorom nie odpuscil. Wlasnie tam taki teleskopik pokazal by co jest wart :)
No to i ja dorzucê moje 3 grosze, bo od roku mam tego celestronka, patrz zdjêcie z lewej.
- opór na pokrêtle ostro¶ci daje sie regulowaæ czterema ¶rubami, warto te¿ usun±æ oryginalny smar (bo to jest klej raczej....) i przesmarowaæ to czy¶ porz±dnym Prawda. To standardowy wyciag skywatherowo/celestronowo/orionowy. Prosty jak cep, banalny w regulacji i z tandetnym smarem. Oczywiscie potraktuje go swoimi mazidlami i opor ustawie pod siebie, ale nalezalo napisac co i jak bylo "nadziendobry", bo nie kazdy user bedzie mial ochote cokolwiek przesmarowywac/ustawiac.
- problem z szukaczem jest taki, ¿e ustawiaj±c ostro¶æ nieba obracamy te¿ krzy¿ niktek, co nie jest dobre. Poza tym "nitki" s± bardzo grube, na tyle grube, ¿e ca³ego Jowisza mo¿na za nimi schowaæ :ha: Ale do planet, jasnych gwiazd i Ksiê¿yca - rzeczywi¶cie OK Potwierdzam, krzyz jest nieco za solidny, ale akurat mnie to jakos nie ziebi, bo i tak juz od dawna nie praktykuje namierzania za pomoca szukacza. Nie ma to jak telrad albo greenpointerek.
- ten "erecting prism 1,25" jest taki sobie. Zauwa¿y³em, ¿e wiêcej widzê, je¶li stosuje diagonala 2" z Astrokraka, ni¿ z tym pryzmatem Celestrona. Gdy siê dobrze przyj¿a³em, okaza³o siê, ¿e pryzmat jest krzywo ustawiony w oprawie i winietuje :szczerbaty: Przy obserwacjach "ziemskich" jest OK Tez mi sie po dzisiejszej nocy nie wydaje, aby byl on wysokich lotow. Musze sie rozgladnac za jakas normalna katowka lustrzana.
(...) Wiêksze powery ni¿ 60-70x trzeba sobie wybiæ z g³owy :Boink: Eee, nie do konca. W moim odczuciu granice maksymalnego powerka mozna chyba bedzie pociagnac ponad setke. Poobserwuje w normalnych warunkach to wyjdzie w praniu, gdzie dla tej rurki jest powerowy dead line dla mojej tolerancji.
-----------------------------------
Wczoraj w nocy cos probowalem walczyc, a ponizej krotka relacja spisana na goraco tuz po lookanku.
Umowilismy sie z Jackiem_R na mala sesyjke foto, ale wiszacy na niebie cirrus uczynil nasze plany kompletnie bezsensownymi. Czekajac na poprawe pogody, rozstawilem sie z C102 na statywiku foto ok. 23.00 i z nudow gapilem sie przez welon chmur na Jowisza. Planetka nie powalala w takich warunkach. Slabo wioczne pasy i potezna flara od wilgoci w powietrzu. Postanowilem odkopac dawno nie uzywane filterki planetarne celestrona i to byl dobry ruch :) Mimo syfu na niebie, zolty filtr wyciagnal z chmur Jupka calkiem sporo szczegolow. Niezle tez radzil sobie filtr zielony. Gapiac sie na wedrujaca tuz nad drzewami plante i jakies dwie ciemniejsze struktury na gornym pasie, zastanawialem sie, co ci ludzie z tym fioletem? Kurde, jak sobie nie postawie obok jakiegos setkowego APO to za cholere nie bede w stanie obiektywnie ocenic wplywu aberracji chromatycznej na jakosc obrazu...
Kolo polnocy cirrus nad poludniowym horyzontem zgestnial, przepedzajac mnie z tamtych rejonow. Popatrzylem sobie na okrojone luna Warszawy i muslinem cirrusa HiHotki. Oj, lubi sie ten refraktorek z W70 Antaresa. 3* pola przy powerku 20x to sama radocha dla tego typu obiektow. M31 rowniez trzymala sie calkiem niezle jak na warunki... (oj, uzaleznilem sie ja juz od apertury mojej armaty. DS w 4" to jednak zupelnie inna bajka niz w 11" :Salut: )
Poniewaz Lysy zaczal wylazic z drzew, zapolowalem na cos jasniejszego. M57 nie powalala, ale jak na mglawice przez cirrusa nie bylo tak zle. Udalo mi sie tez rozdzielic Epsilonki, co nieco mnie zaskoczylo, biorac pod uwage fakt, ze ledwo je bylo widac golym okiem. Troche po polnocy laskawie raczyl wytoczyc sie Ksiezyc. Otaczala go piekna poswiata ferii barw na jakies 3-4* i welon podswietlonych cirrusow. Wizualnie nie powalal. Do 100x wygladal od biedy znosnie, ale powyzej tego poweru to juz nie mialo wiekszego sensu. Dla samego odnotowania faktu, musze wsponiec, ze cos, co juz trodno nazwac obrazem, (no bo co z tego, ze widac wzglednie ostre kratery, skoro nie daje sie dopasc zadnej ciekawej drobnicy) probowalem cos jeszcze zobaczyc przy powiekszeniu 400x. W sumie niezly hardcore C102/500, LV2,5mm CU APO 2x i ruska glowiczka foto :) O rany, ale glupoty przychodza czlowiekowi do glowy podczas czekania na odwrot chmur :)
Kolo pierwszej zwinalem sie, uznajac, ze tej nocy nie doczekam sie pogody do testow.
Pozdrawiam
Eee, nie do konca. W moim odczuciu granice maksymalnego powerka mozna chyba bedzie pociagnac ponad setke. Poobserwuje w normalnych warunkach to wyjdzie w praniu, gdzie dla tej rurki jest powerowy dead line dla mojej tolerancji. Dla mnie maksymalne powiêkszenie jest ograniczone przede wszystkim aberracj± chromatyczn±. Poniewa¿ "wychowywa³em" siê na dobrze skorygowanym MTO (a teraz mam jeszcze Intesa) aberracja chromatyczna bardzo mnie k³uje po oczach. Wczoraj obserwowa³em Jowisza przez MTO i Celestrona i w Celestronie kontrast jakby wy¿szy, ale fiolet dooko³a a¿ mi³o :angry: . Przys³oni³em Celestrona ze 102 mm do 70 mm i chromatyka ZNACZNIE siê poprawi³a! polecam z tym poeksperymentowaæ
Marcin
Ja z fioletem walcze inna droga. Do DSow i tak nie przekraczamy 100x (lub przekraczamy bardzo sporadycznie). DSy nie swieca tez po oczach i problem aberracji chromatycznej przeszkadzajacej w wizualnym podgladactwie praktycznie nie wystepuje. Inna bajka jest na jasnych planetach i Lysym, ale tu i tak wojujemy przede wszystkim ze zbyt wielka jasnoscia obiektu. Rozwiazaniem sa wtedy filterki planetarne. Nie dosc, ze poprawiaja kontrast to przy okazji tna fiolet aberracji filtrujac konkretne barwy.
Jesli popatrzyc na C102/500 jako maszynke do DSow (F5, duze pole - ewidentnie jest do tego predysponowana) to powyzsze ma po mojemu spory sens.
Pozdrawiam.
Jesli popatrzyc na C102/500 jako maszynke do DSow (F5, duze pole - ewidentnie jest do tego predysponowana) to powyzsze ma po mojemu spory sens.
Pozdrawiam. W/g mnie jako cos podrecznego 102/500 jest bardzo dobry. Ale jako maszynka do DS to za mala srednica obiektywu.
Sadze, ze do astrofoto 102/500 bedzie tak samo dobrym rozwiazaniem jak 60/280 zrobione z obiektywu rosyjskiej lornetki . :Beer:
W/g mnie jako cos podrecznego 102/500 jest bardzo dobry. Ale jako maszynka do DS to za mala srednica obiektywu.
Sadze, ze do astrofoto 102/500 bedzie tak samo dobrym rozwiazaniem jak 60/280 zrobione z obiektywu rosyjskiej lornetki . :Beer: A tak, tak. W domysle mialo byc: "Jesli popatrzyc na C102/500 jako przenosna maszynke do DSow..."
Pozdrawiam.
PROSBA!
Jezeli ktos chcialby udostepnic do testu filtry DSowe OIII, UHCS, SKY-GLOW BAADER DEEP_SKY lub inne. Prosze o kontakt. Testy, jezeli bedzie dobra pogoda, potrwaja do polowy lipca. W tym okresie udostepniony filtr bylby zdeponowany u mnie.
Jezeli ktos chcialby udostepnic do testu okuklary z serii LVW, SV, SWA, SWAN, HYPERION, lub inne. Prosze o kontakt. Testy, jezeli bedzie dobra pogoda, potrwaja do polowy lipca. W tym okresie udostepniony okular bylby zdeponowany u mnie.
Goraca prosba o udostepnienie katowki 2" do testow.
Chcialbym w tescie zamiescic dzial o optyce ktora zgrala sie dobrze z ta rurka. Ktore filtry i okulary dogadaly sie z C102 a ktore nie.
Nie mam funduszy pozwalajacych na zakup kilku najpopularniejszych filtrow, nie wspominajac juz o okularach!.
Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez
Hans dnia: 14 June 2006 - 10:56
Witam ponownie.
Kurcze, cos jest bardzo nie tak z ta pryzmatyczna katowka od Celestrona. Przy obserwacji przez ten wynalazek, obraz jest odczuwalnie gorszej jakosci, niz gdy obserwuje samym okularem (trzymanym w reku!) tuz przed wyciagiem.
Druga sprawa to wazka pionowa kreska widoczna centralnie w polu, gdy popatrzyc w swiatlo katowki bez posrednictwa okularu. Czy ktos ma pomysl o co tu moze chodzic?
Pozdrawiam.
Witam ponownie.
Druga sprawa to wazka pionowa kreska widoczna centralnie w polu, gdy popatrzyc w swiatlo katowki bez posrednictwa okularu. Czy ktos ma pomysl o co tu moze chodzic?
Pozdrawiam. Ta kreska w k±tówkach pryzmatycznych to niestety normalka :huh:
Czy ktos ma pomysl o co tu moze chodzic? W k±tówce masz cztery ¶ruby. Je¶li je wykrêcisz to mo¿esz zdjêæ metalow± p³ytkê i masz dostêp do samego pryzmatu. Wtedy mo¿esz popróbowaæ w³a¶ciwie go ustawiæ w torze optycznym - tak ¿eby ¼renica wyj¶ciowa by³a na ¶rodku i idealnie okr±g³a. Celestron wk³ada tam oryginalnie kawa³ek....gumki :ha: :szczerbaty:
Ja u siebuie ju¿ z tym walczy³em i jest do¶æ dobrze :helo:
Je¶li to jest k±tówka odwracaj±ca obraz typu erecting prism, to jest to rodzaj pryzmatu dachowego. Ta kreska w ¶wietle k±tówki to w³asnie krawêd¼ owego dachu. Poniewa¿ w tych katówkach znajduje sie ona w ¶wietle wi±zki, dzieli j± de facto na dwie po³owy. Sama krawêd¼ nie jest oczywi¶cie bytem matematycznym, wiec musi generowac wady obrazu, analogicznie do paj±ka w Newtonach. Teoretycznie mo¿na skonstruowaæ takow± k±tówkê,aby korzystaæ tylko z jednej po³ówki pryzmatu, bez tej krawedzi, z odpowiednio du¿ym, tj. 2x wiêkszym pryzmatem, ale oczywiscie siê tego nie praktykuje.
Osobn± spraw± jest jako¶c k±tówek pryzmatycznych. Z tego, co mi pisali z teleskop-service.de, wynika po¶rednio, ¿e te dawane w komplecie do takich refraktorków s± gorszej jako¶ci ni¿ to co mozna kupiæ osobno. ja zamówi³em u nich pryzmat odwracaj±cy 90 stopniowy, w celu zastapienia standardowego 45stopniowego i pisali mi,¿e ta seria katówek pryzmatycznych [obejmuj±ca obie wersje 45 i 90st.] jest lepsza ni¿ to, co trafia standardowo do zestawu [TS80/400].
Pozdrawiam
-Jaros³aw
W k±tówce masz cztery ¶ruby. (...) No niestety zrenica jest na srodku i okragla. Ta katowka po prostu nie ma zbyt wysokiej sprawnosci.
Je¶li to jest k±tówka odwracaj±ca obraz typu erecting prism, to jest to rodzaj pryzmatu dachowego. (...) Wielkie dzieki za wyjasnienia. Mocno mnie ta kreska niepokoila, myslalem, ze cos jest uszkodzone.
W tescie pierwsze edycje po pierwszych testach. Spedzilem juz z ta tuba 3 nocki i obadalem jej optyke na kilku DS'ach (M71 / M13 / M27 / M57 / M81&82 / M31 / M103 / M29 / M39 / NGC663 / NGC884&NGC869 / NGC7209) i Jowiszu. Przede mna kolene nocki i sesje foto. Caly czas ponawiam apel o wypozyczenie na okres testow jakiejs normalnej katowki (2" lub 1,25").
Pozdrawiam.
Hans, w³a¶nie wczoraj przy okazji niudanego polowania na Merkurego przeprowadzi³em próby mojego 'bocznego' mocowania lunety 80/400 do statywu foto. Rozwiazanie sprawdzi³o sie w 100%, bez problemu obserwuje siê przy 100x przy róznych k±tach podniesienia, co na g³owicy foto by³o niewykonalne [poza ogl±daniem Ksiê¿yca] z racji sprê¿ystego uginania statywu w pionie przy blokowaniu g³owicy foto w osi elewacji. Teraz jest super... Wystarczy mniej wiêcej wywa¿yæ lunetê, z racji prowizorki nie mam nawet porz±dnej blokady osi pionowej [dziadowska ¶rubka pozwala poruszyæ ca³o¶æ rek± nawet jak dokrêcona], a mimo to ca³o¶æ chodzi idealnie na tarcie jak w Dobsonie. Pode¶le fotki mojego rozwiazania, choc straszy prowizork±, co do ogólnej zasady przypomina to monta¿e azymutalne Giro z www.teleskop-service.de, tylko bez przeciwwagi. W Twoim przypadku [ciê¿sza OTA albo musisz u¿yæ solidniejszego ni¿ mój statywu jako podstawy, by ca³o¶æ sie nie przewrócila, albo skopiowaæ wspomniana wersjê z przeciwwag±] Pod travellera -polecam!
Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Docelowo zrobiê sobie pe³n± g³owice tego typu [teraz jest to dolna cze¶æ oryginalnej g³owicy foto plus 1-elementowa nasadka-adapter do lunety osadzona na czopie osi elewacji g³owicy], z osia elewacji przechodzac± 'na druga stronê' z mo¿liwo¶ci± zamocowania przeciwwagi lub te¿ sprzê¿onego zestawu foto na zaæmienia lub koniunkcje :banan:
Fotki, fotki pliiis. :)
Pozdrawiam.
Fotki zrobi³em, ale w mordê je¿a :angry: , faszystowski czytnik do kart w pracy nie chce kopiowaæ na kompa z mojego memory sticka [a pliki widzi drañ], muszê na³adowaæ aku w aparacie i przytargac ca³o¶æ jutro. Tytu³em rekompensaty zapodajê linki do podobnych ale znacznie porz±dniejszych monta¿y:
http://www.teleskop-service.de/Antares/Mon...ierung.htm#GiroJe¶li pomy¶lisz patrz±c na pierwsze zdjecie, ¿e srodkowa czê¶æ g³owicy to dolny segment g³owicy foto, odejmiesz tê o¶ po lewej na przeciwwage lub aparat, a po prawej przy lunecie zamiast uchwytu na obejmy dasz gniazdo pod dovetaila, a ca³o¶æ bêdzie siedzieæ na zwyk³ym trójnogu foto, to bêdzie to z grubsza mój mont :D
Ot to jakby, zdjêcia z lewej:
http://www.teleskop-service.de/Antares/Mon...ng.htm#GiroMiniEwentualnie pod traveller mozna by zmajstrowaæ co¶ na kszta³t tego Porta Vixena:
http://www.teleskop-service.de/Vixen/Monti...erung.htm#PortaWspóln± cech± tych monta¿y Alt-Az jest to, ¿e tuba jest wywa¿ona w p³aszczy¼nie pionowej, tzn. o¶ Alt przechodzi ko³o ¶rodka ciê¿kosci rury, analogicznie jak np. w Dobsonach. Tym samym zmiana po³o¿enia tuby w p³aszczy¼nie pionowej nie powoduje niekontrolowanej zmiany momentu gn±cego statyw w tej p³aszczy¼nie i ucieczki obiektu, co ma miejsce na zwyk³ej g³owicy foto. Co ciekawe, efekt ten nie wystepuje w p³aszczy¼nie poziomej [Az], mimo niesymetrycznego obci±¿enia statywu. Chyba dlatego,¿e moment gn±cy statyw pozostje sta³y, bo jest skierowany w dó³, a my obracamy prawo-lewo.
Pozdrawiam
-Jaros³aw
Fotki Jarkowego "bocznego statywu" - zobaczcie na klase tego ATMu!!!!
Robie sobie taki, to moze byc to, ale moj bedzie brzydki w porownaniu z tym pierwowzorem!... :szczerbaty:
Pozdrawiam.
Fotki Jarkowego "bocznego statywu" - zobaczcie na klase tego ATMu!!!! :ha: :ha: :ha: :ha: :ha: :ha: :ha:
Jak na prowizorkê ca³kiem niez³e, mi³o mi :rolleyes: Docelowo to mia³o wygl±daæ bardziej porzadnie, z osi± Alt przechodz±ca na druga stronê statywu, pod przeciwwage lub aparat. Ale wówczas nie sk³ada³oby siê z 1 czê¶ci -a wola³em unikn±c wiekszych kosztów w, hmm, prototypie... Jak widaæ u¿yty statyw jest b. ma³y i lekki i wiêksza tuba na tym 'monta¿u' by siê przewróci³a -do takiej potrzebny albo statyw z wiekszym rozstawem nóg, albo przeciwwaga, jak w tych montach, do których linki poda³em. To co nale¿y jeszcze zmieniæ, to sposób hamowania/blokowania osi Alt - zwyk³a srubka kontruj±ca nie spisuje sie najlepiej, choæ moze to kwestia jej wyprofilowania czy np. u¿ycia srubki z innego materia³u [mosi±dz ?] Te ¶ruby co widac to te¿ prowizorka. Dzia³a w zasadzie dlatego, ze tarcie przy niezablokowanej osi i wywa¿onej lunecie samo rozwiazuje sprawê. Srubka wchodz±c w przet³oczenie czopa oryginalnej g³owicy zabezpiecza g³ównie przed zsuniêciem sie dorobionego elementu. Generalnie w dojrza³ej wersji poleca³bym raczej zacisk taki jak w oryginalnej czê¶ci g³owicy, widoczny na zdjêciach i koniecznie wyprowadzenie osi Alt na druga stronê. Jeszcze jedna uwaga dotycz±ca wykonania samego gniazda pod dovetail [jaskó³czy ogon]. Dla uproszczenia i zbicia kosztów warsztat wykona³ dla mnie prostok±tny kana³ o szer. 36mm, podczas gdy maks. szeroko¶æ podstawy dovetaila tuby wynosi nieca³e 41mm. Dopasowanie kszta³tu zrobi³em poszerzajac nieco podstawe kana³u za pomoca brzeszczotu do metalu, a nastêpnie robi±c temu wyciêciu fazkê zestawem trójk±tnych pilników. Aby zrobic to w miarê równo, najlepiej sobie wytrasowaæ parê linii ograniczajacych za wczasu. Pozdrawiam
-Jaros³aw
Klasa ATeMu - najwy¿sza! :notworthy:
C102VW do focenia nieba. (tutaj, bo nie mie¶ci sie ju¿ w g³ównym w±tku).
Niestety, fociæ trzeba bez kitowej k±tówki. Zbyt wiele na niej tracimy.
Tu znajdziecie kilka sesji M31. "z" i "bez" kitowej k±tówki. W dobrych i s³abych warunkach.
Zawsze bêdzie to sk³adanka 5x15sek + 5x30sek+5x60sek+5x120sek +5x240sek (mog± byæ pojedyñcze pominiete ze wzglêdu na s³ab± jako¶æ /poruszenie, samolot w kadrze itp.) wypalane nieudolnie na DSI.
M31 parametry j.w. S³abe niebo (bia³e noce) z lekk± mgie³k± zasiêg ok. 4.2 - 4.5M Fotki via kitowa k±tówka.
Teraz kilka fotek bez k±tówki za to z uszkodzonym filtrem IR-cut. Wrrrrrr....
M57 i M51 (czasy to 5x4min + 5x2min + 5x1min.)
M56 (3x4min, 4x3min, 3x1min) i M15 (11x1min. + 7x2min.) bez kitowej k±tówki via IR-CUT Baadera.
CDN.
Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez
Hans dnia: 18 September 2006 - 12:35
Pytanie do Jarka i do tych którzy wiedz± ile kosztuje wyfrezowanie takiego gniazda "jaskó³czy ogon"
Jak te ceny kszta³tuj± siê?
Najlepiej z podwarszawskich okolic (w Wwie to pewnie drogo jest)
Obawiam sie, ¿e musisz podzwoniæ, a raczej poje¼dziæ po warsztatach i popytaæ, najlepiej z gotowym rysunkiem. Wiele zale¿y od dobrej woli majstra i stopnia komplikacji konstrukcji, bo:
-taka jednoskowa robota to dla nich w gruncie rzeczy ¿aden biznes
-mog± nie mieæ narzedzi do wykonania pewnych, pozornie prostych kszta³tów
Nieprzypadkowo w swojej wersji zdecydowa³em siê na rêczn± obróbkê wykoñczeniowa z pó³produktu, którym by³ prostok±tny w przekroju rowek [banalny do wykonania] do postaci trapezoidalnego w kszta³cie gniazda dovetaila. A by³o to do¶c pracoch³onne. Konia z rzêdem temu, kto znajdzie tani warsztat ze sto¿kowym frezem o odpowiednim rozwarciu lub frezarkê ze specjalnym uchwytem... oczywi¶cie jest to mo¿liwe, ale wcale nie ³atwe no i zedr± za co¶ takiego sporo. Mnie kosztowa³o w uproszczonej wersji 35z³, ale w innym warsztacie za wykonanie paru tulei z drobnym gwintem chcieli na pocz±tku ze 100z³, zeszli do 80-ciu...
Pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Najtaniej wychodzi zawsze obróbka toczeniem, wszystko, co wymaga frezowania, generalnie stanowi dla majstra k³opot -jesli ju¿ byæ musi, to jak najprostsze, trzeba o tym my¶leæ na etapie projektowania
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 06 July 2006 - 12:12
My¶la³em ¿e nie mam racji ale Ty potwierdzasz tylko moje do¶wiadczenia - frezowanie to droga rzecz :(
Rozpoznanie postêpuje :rolleyes: i w po³owie miesi±ca uzupe³nie recenzje (trafi³ mi siê tydzieñ w Roztokach :szczerbaty: )... wszystko by³o by piêknie tylko... pliiiis ma kto¶ kawa³ek przyzwoitej k±tówki. Ta kitowa naprawde jest o dwie klasy ni¿ej ni¿ sam refraktor. Mo¿e kto¶ by siê do³±czy³ w nastêpny nów do testów z kawa³kiem normalnej k±tówki w kieszeni? Z kitow± k±tówk± recenzja bêdzie sporo rzek³amana "na minus" dla tej tuby.
Pozdrawiam.
Uzupe³ni³em recenzjê (pierwszy post w±tku). Jak kto¶ chcia³by jaki¶ spec test dla tej tuby to proszê o info. Jak niebêdzie ¿adnych dodatkowych ¿yczeñ to w przysz³ym tygodniu przeprowadze sesje z £ysym, w nastêpnym nowiu jeszcze pofotografuje i zamykam test.
Pozdrawiam.
Jeszcze kilka fotek robionych z tej maszynki:
Wszystko z DSI + C102, czasy sumaryczne w okolicach 30 - 90 min.
Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez
Hans dnia: 29 December 2006 - 11:52
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl