Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Zgodnie z wasz± sugesti± zaczynam temat na temata mojego teleskopu oraz jego podrasowania. Przejrza³em temat, w którym pomagali¶cie promilowi stuningowaæ jego Uniwersa³a, wiêc zapraszam znowu do pracy i pomocy przy moim sprzêcie. Mam nadziejê, ¿e nie zniechêcê siê do obserwacji nieba i byæ mo¿e focenia.
Poniewa¿ jestem na pocz±tku drogi astronoma praktyka, wiêc nie dziwcie siê, ¿e czêsto bêdê zadawaæ pytania dla was oczywiste. Ale ja muszê dobrze zrozumieæ temat, wtedy bêdê wiedzia³ jak siê za sprawê zabraæ.
Na pocz±tek najpewniej wypada³oby oba lustra ze sob± wy¶rodkowaæ. Jak mo¿na to zrobiæ w przypadku Cassegraina. Na razie zrobi³em to na oko, przez wyci±g widzê lusterko wtórne z czarn± obwódk±. Czy wystarczaæ bêdzie, ¿e ta obwódka bêdzie z ka¿dej strony tej samej wielko¶ci, czy trzeba bêdzie przy kolimacji pos³u¿yæ siê dodatkowym wyposa¿eniem?
Sorry za O.T. ale to z ciekawo¶ci..... czy kupi³e¶ go na allegro na monta¿u wid³owym z mikroruchami?
Zdrad¼ mi za ile? Pytam bo je¶li to ten sam egzemplarz to próbowa³em utargowaæ ze sprzedawc± kupno samego monta. PZDR. Robert
Jakie¶ ma³e porady?
Z chêci± pomogê,zapraszam na priv.GG.
Pozdrawiam.
P.S 1/3 osób pomog³o,2/3 tylko sie nasmiewa³o :unsure:
To akurat nic nowego promilu, to taka nasza polska mentalno¶æ. Wiêkszo¶æ bêdzie robiæ sobie jaja z tego, ¿e komu¶ siê nie wiedzie, albo noga siê komu¶ powinê³a i cieszy siê, ¿e s± tacy sprytni, ¿e im siê nic takiego nie zdarzy³o (do czasu). Ale jak z nich siê kto¶ zacznie na¶miewaæ, to s± wk...ni wtedy na ca³y ¶wiat, ¿e jak to mo¿na z kogo¶ siê na¶miewaæ.
Je¿eli chodzi o porady, to wystarczy to forum. W GG siê nie bawiê, szkoda mi na to czasu.
Da³em za niego ignisdei 1720z³ razem z przesy³k± kuriersk± (Allegro oczywi¶cie). Cz³owiek mówi³ w³a¶nie, ¿e kto¶ chcia³ zwierciad³a oraz monta¿.
Jakie¶ ma³e porady?
Z chêci± pomogê,zapraszam na priv.GG.
Pozdrawiam.
P.S 1/3 osób pomog³o,2/3 tylko sie nasmiewa³o :unsure: a niby dlaczego?
na pw pomo¿esz jednej osobie, pisz±c na forum mo¿e skorzystaæ z tej wiedzy wielu u¿ytkowników
Sergeant potrzebny jest Ci kolimator
najprostszy zrobisz z pude³ka po kliszy robi±c w nim ma³a dziurkê
szczegó³y znajdziesz tu:
http://astrofotograf...a_teleskopu.htmnatomiast dok³adniejszy jest kolimator laserowy np. baadera:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=526
je¿eli wydaje ci sie, ¿e jak patrzysz ¶rodkiem wyci±gu masz wszystko centryczne. to teraz zrób startest, czyli patrzysz na jak±¶ gwiazdê na ¶rodku pola przy powiekszeniu oko³o 400x i troche j± rozogniskowujesz w jedn± i drug± stronê. kr±¿ki dyfrakcyjne jakie sie pojawiaj± powinny byæ centryczne a nie eliptyczne z przesuniêtym srodkiem. w taki sposób mo¿esz przeprowadziæ drobiazgow± kolimacjê czyli w³a¶nie wyosiowanie wszystkiego.
Czyta³em to sumas, ale jak ja zrobiê kropkê markerem na ¶rodku lustra, je¿eli mam tam wywiercony otwór na wyci±g okularowy?
Robi³em to dzisiejszej nocy McArti. Widzia³em gwiazdê przy ró¿nych okularach i widzia³em sporawy obraz gwiazdy. Na oko³o by³o "mrowisko" (okr±g³e), a w ¶rodku ciemny okr±g, wydaje mi siê, ¿e w ¶rodku. Oznacza to, ¿e jest ju¿ wycentrowana o¶ przyrz±du?
Ten post by³ edytowany przez
Sergeant dnia: 11 November 2007 - 15:35
...ale jak ja zrobiê kropkê markerem na ¶rodku lustra, je¿eli mam tam wywiercony otwór na wyci±g okularowy?
... ale ju¿ nie musisz, bo w Twoim teleskopie tym markerem (znacznikiem ¶rodka lustra) jest w³a¶nie krawêd¼ tego otworu, czy raczej rurki
tu poczytaj jeszcze:
http://www.oldham-op...ain%20Setup.htma jak wygl±daj± wzorcowe kr±¿ki dyfrakcyjne pokaza³ kiedy¶ Polaris w tym w±tku:
http://astro-forum.o...showtopic=11443
Tak wyglada³a modernizacja od "nówki" z allegro z do stanu dzisiejszego:
Za³±czone miniaturki
l
l
Po 2 modernizacje ,odchudzony o 5 kg:
Po 3 modernizacji i odchudzeniu o ³acznie 9 kg.
Mo¿e jednak sie w czym¶ przydam badz doradzê.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Na pewno siê przydasz, ale nie musimy z tym siê chowaæ na GG. Ja akurat nie wstydzê siê, ¿e mam sprzêt U. Podrasujê go i bêdzie mi s³u¿y³ d³ugo. Wiêc zapraszam do wspó³pracy.
Na razie muszê go skolimowaæ i sprawdzê co warte s± okulary, które mam. Potem bêdê my¶la³ co w nim zmodernizowaæ.
No nareszcie siê doczeka³em kolejnego U :D , chetnie pomogê mia³em 3 :Beer: .
Na pocz±tek zapodaj fotki i dalej to ju¿ pódzie jak po ma¶le .
W pierwszej kolejnosci nale¿a³o podac Janusza /Astrokosmo,który poswieci³ mi tyle czasu i praktycznie to jemu zawdzieczam moj± smyka³ke do ATM i modernizacji Uboota,pozatym kolejna osoba jest Zbyszek w Wodzis³awia Sl±skiego,który rowniez bardzo wiele mi pomóg³ w modernizacjach i nadal pomaga przy sprzecie.
:notworthy: :notworthy: :Beer:
Co do chowania sie przed wszystkimi to nie ma obawy,24 ty¶ wejsc na moj temat Super Szukacz Komet jest rekordem na tym szanownym forum,wiec jestem uodporniony i znany bez wzgledu na opinie i kometarze :szczerbaty:
Wiem czyta³em, tê telenowelê (oczywi¶cie nie ca³±). Po tym co wyczyta³em w twoim temacie walki z teleskopem, to dochodzê do wniosku, ¿e u polskich astronomów jest podobnie jak z polskimi kierowcami. Ka¿dy w swoim ¿yciu kierowcy musia³ przej¶æ etap "malucha" lub Syrenki. Tak samo jest z astronomami, ka¿dy musia³ przej¶æ etap teleskopu firmy Uniwersa³. Niektórzy siê do tego przyznaj±, bo nie widz± w tym nic z³ego, tak by³o i koniec. A niektórzy zêbami, rêkami i nogami zapieraj± siê, ¿e nigdy czego¶ takiego nie do¶wiadczyli. To nie wstyd przyznaæ siê do b³êdu. Einstein te¿ pope³ni³ b³±d (sta³a kosmologiczna), ale jak wiadomo przyzna³ siê, ¿e to jego najwiêksza pomy³ka. B³±dziæ jest rzecz± ludzk±.
Wstêpnie mo¿na wywo³aæ na Allegro aukcjê 253023409. Jest tam do¶æ spore zdjêcie. Co dok³adnie musia³bym ofotografowaæ w swoim sprzêcie?
Z powodu ogniskowej 4500mm , jest to sprzet do planet , wiec nie musi mieæ 2" wyciagu ( du¿e pola nie potrzebne do planet ), czy ten wyci±g to 1.25" ?
Teleskop zadbany , do wizuala mo¿esz ju¿ ¶mia³o startowaæ.
Je¶li mo¿esz opisz troche optyke czy lustra sa w dobrym stanie ?
Zrób parê fotek zbli¿eñ na tekie elementy jak wyci±g okularowy , lustra , paj±k .
Czy chcial by¶ tym teleskopem fociæ?
Jest do¶æ ciê¿ki , mo¿esz podaæ wagê tuby (zwa¿yæ) z szukaczami .
ps. mnie siê podoba :D
Za³±czone miniaturki
l
l
Odpowiedzi na twoje pytania astrokosmo:
1. Wiem, ¿e bêdzie to s³u¿yæ do planet (dlatego za jaki¶ czas pomy¶lê o zakupie sprzêtu do reszty kosmosu). Okulary maj± ¶rednicê 23mm, wiêc pewnie bêdzie to wyci±g mikroskopowy (gdzie¶ czyta³em co¶ takiego na forum). W Astrokraku widzia³em wyci±g do Cassegraina i do Newtona. Czy wyci±g z Newtona nie bêdzie pasowa³ do Cassegraina (inna konstrukcja optyki)?
2. Naziemne obrazy s± niez³e. Ale mogê korzystaæ tylko z okularu 70x, reszta daje za du¿e powiêkszenie i nie mogê ju¿ ustawiæ ostro¶ci.
3. Cz³owiek pisa³, ¿e oba lustra s± napylone i utwardzone. Lustereczko wtórne jest rzeczywi¶cie piêkne. Na g³ównym s± dwa pod³u¿ne ¶lady (mo¿e rysy).
4. Fotki w tygodniu.
5. Jasne, ¿e bêdê chcia³.
6. Tuba z lunetkami i lustrami wa¿y 21kg.
P.S. Mnie te¿ siê podoba i robi du¿e wra¿enie swoj± wielko¶ci±.
5. Jasne, ¿e bêdê chcia³.
6. Tuba z lunetkami i lustrami wa¿y 21kg. Ad.5
Bêdziesz chcia³ fociæ? Do planet powinien siê nadaæ ale nie na tym monta¿u. Ma olbrzymi± ogniskow± ten uk³ad optyczny, potrzebna spora dok³adno¶æ prowadzenia nawet do planet.
Ad. 6
21kg??? Uff... troszkê sporo :) Nie wiem czy EQ6 tutaj podo³a :) W ka¿dym razie ¿yczê powodzenia i trzymam kciuki!
pozdrawiam
Aby konkretnie odchudzic ten sprzet polecam Ci wymiane "rury" z PCV na metalow± ocynkowana oraz wymiana celi z metalowej na drewniana.Masa tuby optycznej spadnie o po³owê :Salut:
Ale promil, TO NIE NEWTON! Spokojnie z wymian± tuby. Na pocz±tek, kolimacja i wyci±g. Potem kolejne kroki. Wymiana OTY to nie jest dobry pomys³ jako pierwszy ruch dla newbie... moim zdaniem.
Pozdrawiam.
Nie kaza³em w peirwszej kolejnosci wymieniac akurat te podzespo³y,proponuje tylko ,¿e aby stracic na tej kolosalnej masie ,mo¿na wymienic te 2 rzeczy aby o polowê odcia¿yc tubê optyczna.
Oczywiscie masz racje ,¿e podstawa to kolimacja i wyciag :Salut:
Odpowiedzi na twoje pytania astrokosmo:
1. Wiem, ¿e bêdzie to s³u¿yæ do planet (dlatego za jaki¶ czas pomy¶lê o zakupie sprzêtu do reszty kosmosu). Okulary maj± ¶rednicê 23mm, wiêc pewnie bêdzie to wyci±g mikroskopowy (gdzie¶ czyta³em co¶ takiego na forum). W Astrokraku widzia³em wyci±g do Cassegraina i do Newtona. Czy wyci±g z Newtona nie bêdzie pasowa³ do Cassegraina (inna konstrukcja optyki)?
2. Naziemne obrazy s± niez³e. Ale mogê korzystaæ tylko z okularu 70x, reszta daje za du¿e powiêkszenie i nie mogê ju¿ ustawiæ ostro¶ci. ad.1.
Wyci±g newtona nie bêdzie pasowa³ do cassegraina, musiz kupiæ wyci±g do cassegraina
dopytaj u dystrybutora o taki:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...530ded351579078 - ten jest niez³y
lub taki:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=143 - tani, ale to ju¿ nie to
Pytanie czy wyci±g cassegraina bêdzie pasowa³ do U-cassegraina bez jakichkolwiep przeróbek - mo¿e bêdzie, a mo¿e trzeba bêdzie co¶ pogrzebaæ.
ad. 2.
Nie mo¿esz ustawiæ ostro¶ci na powerku wiêkszym ni¿ 70x ? :blink: Kurna... no ale dobra, miejmy nadziejê ¿e problem le¿y w U-okularach, a nie samym telskopie. W normalnym teleskopie o tej aperturze i konstrukcji, dzienne obrazy w powiêkszeniu 300x- 400x powinny byæ ograniczane jedynie seeingiem. Jezeli nie mo¿esz ustawiæ ostro¶ci na niczym wiêkszym ni¿ 70x to co¶ jest cholernie nie tak. Miejmy nadziejê ze w kolimacji lub beznadziejnych U-okularach, a nie z sam± optyk± OTY Uniwersa³a.
Pozdrawiam.
Ps. Nie ma w tym po¶cie ani grama z³o¶liwo¶ci. Mo¿e to tak wygl±daæ, ale ja na serio staram siê opisywaæ real. A ten real to Uniwersa³. Mog± nas spotkaæ niez³e hardcory.
Czym t³umaczyæ tak± ró¿nicê cen?
P.S. Ja z natury jestem pogodny i lubiê po¿artowaæ, wiêc nie nadymam siê zaraz za byle co. A mój temat mo¿e byæ ciekawym do¶wiadczeniem dla was (no i dla mnie), bo wiêkszo¶æ u¿ywa teleskopów Newtona. Modernizowali¶cie ju¿ komu¶ na formum teleskop Cassegraina?
Czym t³umaczyæ tak± ró¿nicê cen?
P.S. Ja z natury jestem pogodny i lubiê po¿artowaæ, wiêc nie nadymam siê zaraz za byle co. A mój temat mo¿e byæ ciekawym do¶wiadczeniem dla was (no i dla mnie), bo wiêkszo¶æ u¿ywa teleskopów Newtona. Modernizowali¶cie ju¿ komu¶ na formum teleskop Cassegraina? Jako¶ci±.
Baader to bardzo dobry precyzyjny wyci±g typu crayforda. Ten z AK to zwyk³y wyci±g cierny. A co do modernizacji cassegraina przez kogo¶ z forum. Mo¿liwe, ¿e kto¶ robi³ co¶ takiego, ale Cassegrain to nieco bardziej skomplikowana zabawka ni¿ newton. Dlatego te¿ w pierwszym odruchu wiêkszo¶æ ci zaleci "nie inwestuj w to, nic z tego nie bêdzie/to nieop³acalne" (zreszt± ci±gle tak w³a¶nie s±dzê). To nie bêdzie tak prostacki ATM jak w newtonie. Oczywi¶cie mo¿e kto¶ jednak ju¿ przez UDAN¡ przebudowe takiego U-boota przeszed³ i wspomo¿e praktyk±. Z mojej strony mo¿esz dostaæ co najwy¿ej rady oparte na moim w³asnym do¶wiadczeniu z ATMem na Newtonach, refraktorach i monta¿ach. W chwili gdy czego¶ nie bêdê pewny, po prostu siê nie odezwê, albo wyra¼niê zaznaczê, ¿e w tym miejscu mówiê co mi siê wydaje, a nie co wiem.
Pozdrawiam.
Wa¿na sprawa. Zmierz ¶rednicê i d³ugo¶æ U-wyci±gu orza minimalny i maxymalny wysów. To wa¿ne, tam mo¿e byæ jaki¶ myk w tej tubie. Jak dasz warto¶ci, to bêdzie wiadomo na czym siê stoi... mniej wiêcej.
Pozdrawiam.
ja bym jednak nie poleca³ tego wyci±gu AK nawet do ubota
tu:
http://astro4u.net/y...hp?topic=8680.0 jest dog³êbna analiza i porównanie obu wyci±gów przeprowadzona przez Micha, co prawda w wersji do refraktora, ale nie zmienia to faktu, ¿e wyczernienie wyci±gu ak po prostu siê sypie
a w przypadku Cassegrain'a jest to wyj±tkowo niebezpiecznie, poniewa¿ ten proszek mo¿e przedostaæ siê do ¶rodka teleskopu i jego wydobycie bêdzie bardzo uci±¿liwe
A wiêc tak Hans: d³ugo¶æ czê¶ci ruchomej wyci±gu to 80mm, ¶rednica 30mm. Minimalny wysuw - chowa siê ca³kowicie w rurze wyci±gu, maksymalnie wysuwa siê na 51mm.
Je¿eli za¶ chodzi o Cassegraina, to przecie¿ sprzedawane s± i trzeba je przecie¿ naprawiaæ i modernizowaæ. Nie robi siê tego chyba wysy³aj±c sprzêt do firmy za ka¿dym razem. Teleskopy (równie¿ Cassegrain, mimo, ¿e bardziej skomplikowany) to sprzêt mobilny i jak wiesz mo¿na je naprawiaæ i modernizowaæ we w³asnym zakresie. Je¿eli forumowicze pomog± mi go zmodernizowaæ, to bêd± mieli satysfakcjê, ¿e nie ma rzeczy niemo¿liwych.
To ju¿ masz jasno¶æ, dopytaj u dystrybutora o upatrzony fokuser. Najwa¿niejsze aby mia³ zblizony zakres wysuwu i podobn± wysoko¶æ. Srednica mo¿e byæ inna, bêdzie wtedy najwy¿ej wymagaæ jakiego¶ triku przy mocowaniu do OTY.
Pozdrawiam.
Je¿eli sprzêt mia³ by byc tylko do wizuala to wystarczy wymieniæ tylko wyci±g.
Natomiast gdyby¶ chcia³ nim fociæ to oprócz monta¿u min. EQ-6 proponowa³ bym zmieniæ rurê na l¿ejsz± wygi±æ ramiona w paj±ku ( proste ramiona robi± spajki i zacieraj± drobne szczegó³y na planetkach ) i zastosowaæ bafle (podnosz± kontrast - mniej odblasków) , oraz wymieniæ szukacz na taki jak na foce-zdecydowanie najl¿ejszy a planety spokojnie nim trafisz.
Za³±czone miniaturki
l
l
Je¿eli sprzêt mia³ by byc tylko do wizuala to wystarczy wymieniæ tylko wyci±g.
Natomiast gdyby¶ chcia³ nim fociæ to oprócz monta¿u min. EQ-6 proponowa³ bym zmieniæ rurê na l¿ejsz± wygi±æ ramiona w paj±ku ( proste ramiona robi± spajki i zacieraj± drobne szczegó³y na planetkach ) i zastosowaæ bafle (podnosz± kontrast - mniej odblasków) , oraz wymieniæ szukacz na taki jak na foce-zdecydowanie najl¿ejszy a planety spokojnie nim trafisz. Astrokosmo. To nie jest NEWTON. Jakie ramiona w jakim paj±ku? Jakie bafle?
Dla jasno¶ci SC wygl±da tak:
http://shopping.discovery.com/stores/servl...scope+with+UHTCNie mylcie cz³owiekowi.
Pozdrawiam.
Hans, to nie jest SCT :Boink: tylko klasyczny cassegrain i ma paj±ka... sprawd¼ zanim na kogo¶ wskakujesz...
Mniejszego brata tego U mia³ i zrecenzowa³ papatki:
http://www.astrofoto...t/u13/index.htmA je¶li chodzi o zabawy w ATM, to my¶lê, ¿e taki cassegrain jest ³atwiejszy od newtona, poniewa¿ ma tylko jedn± o¶ optyczn±.
:Salut:
Ten post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 13 November 2007 - 14:42
Hans, to nie jest SCT :Boink: tylko klasyczny cassegrain i ma paj±ka... sprawd¼ zanim na kogo¶ wskakujesz...
Mniejszego brata tego U mia³ i zrecenzowa³ papatki:
http://www.astrofoto...t/u13/index.htm
A je¶li chodzi o zabawy w ATM, to my¶lê, ¿e taki cassegrain jest ³atwiejszy od newtona, poniewa¿ ma tylko jedn± o¶ optyczn±.
:Salut: No i dosta³em za swoje :notworthy:
Pozdrawiam.
Tego,czy te duze modele sa klasycznymi Cassegrainami,nie wie nikt.Moj mniejszy U170/2800,zwany Cassegrainem byl w systemie Dall-Kirkhama.Z tego co pamietam,ktos badal U 200/3500 nalezacego do Ry¶ka z Elblaga i tam padlo tylko stwierdzenie ze to nie jest Cassegrain,a wiec najpewniej D-K.
To poczekajmy na te obiecane fotki. W DK bêdzie i paj±k i mo¿e jednak trzeba bêdzie innych fokuserów szukaæ. A ja tymczasem siê przymknê, ¿eby komu¶ kitu nie wcisn±æ niechc±cy. Mo¿e znajdzie siê kto¶ na forum, kto osobi¶cie przez to przeszed³ i wesprze bezpo¶rednio.
Pozsdrawiam.
Skoro wiêc mam zamiar kupiæ równie¿ Newtona, to mo¿e od razu kupiæ Newtona na monta¿u EQ6? Bêdzie wtedy monta¿ do obydwu.
Ten post by³ edytowany przez
Sergeant dnia: 13 November 2007 - 15:27
Skoro wiêc mam zamiar kupiæ równie¿ Newtona, to mo¿e od razu kupiæ Newtona na monta¿u EQ6? Bêdzie wtedy statyw do obydwu. Mo¿e napisz trochê wiêcej o tych planach monta¿owo - newtonowych. OTA o masie ponad 20 kg, to jak ju¿ wspomia³ qbanos, nie w kij dmucha³. I czekamy na fotki posiadanego U-boota, bêdzie ³atwiej nie pope³niaæ takich durnych akcji, jak ta moja powy¿ej.
Pozdrawiam.
Wstêpnie my¶lê o czym¶ takim: Sky-watcher SK25012PEQ6-2 1200/250. Widzia³em go w ofercie Uniwersa³ i Teleskopy.net.
Wstêpnie my¶lê o czym¶ takim: Sky-watcher SK25012PEQ6-2 1200/250. Widzia³em go w ofercie Uniwersa³ i Teleskopy.net. Do wizuala na EQ6 da radê. (osobi¶cie maj±c do wyboru tych dwóch dystrybutorów szed³ bym w ciemno do teleskopy.net). Ale ci±gle masz pewien problem z U-cassegrainem Uniwersa³a. Nie wiadomo jak± mas± zakoñczy siê jej ATM.
Tego,czy te duze modele sa klasycznymi Cassegrainami,nie wie nikt.Moj mniejszy U170/2800,zwany Cassegrainem byl w systemie Dall-Kirkhama.Z tego co pamietam,ktos badal U 200/3500 nalezacego do Ry¶ka z Elblaga i tam padlo tylko stwierdzenie ze to nie jest Cassegrain,a wiec najpewniej D-K. W sumie bior±c pod uwagê politykê U to mo¿e byæ Dall-Kirkham - optyka o wiele ³atwiejsza do wykonania, mniej wra¿liwy na braki w kolimacji i ni¿sz± dok³adno¶æ wykonania tuby, ¶wiat³osi³a "dallo-kirkhamowa" (f18)...
Ten post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 13 November 2007 - 18:51
Wystarczy wymieniæ tubê i masa spadnie o po³owe :D
Te fotki wystarcz±?
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Zmierz Sergeant d³ugo¶æ tuby i jej ¶rednicê. Dobrze by by³o, ¿eby¶ wyj±³ celê z lustrem, zrobi³ jakie¶ fotki i zwa¿y³.
Gabaryty tego cassegraina bêd± zbli¿one do newtona 250~f4.5 tak¿e my¶lê, ¿e po przeróbkach osi±gniesz masê OTA w granicach 12~14kg
Cela i Rura PCV jesli jest to nadal PCV sa winne za t± "nadwagê" ca³o¶ci.
Kiedy zwa¿ysz sam± cele to sie przekonasz ile ona wa¿y :o .
D³ugo¶æ rury to 127cm, ¶rednica zewnêtrzna - 31,6cm, a wewnêtrzna - 30,2cm.
Fotki lustra zrobiê jutro (akumulatorki w aparacie wy³adowa³y siê dzi¶, a ³adowarka w szkole).
Przeliczy³em twoje dane i wychodzi masa rury oko³o 11-12kg - trudno powiedzieæ jak± to PCV ma gêsto¶æ...
(OT: jeszcze trudniej wrzuciæ excela, nawet spakowanego :( )
Ten post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 14 November 2007 - 18:07
Przeliczy³em twoje dane i wychodzi masa rury oko³o 11-12kg - trudno powiedzieæ jak± to PCV ma gêsto¶æ...
(OT: jeszcze trudniej wrzuciæ excela, nawet spakowanego :( ) Nie da rady.
Ch³opaki, mo¿e jednak niech cz³owiek wystartuje od wymiany fokusera co? Zrobiæ now± cele i wymiana OTY to nie posiedzenie sejmu. Doradzam najpierw pobawiæ siê w wymianê wyci±gu na co¶ normalnego. Bêdziesz móg³ tam za³adowaæ kawa³ek normalnego okularu, to przynajmniej bêdziemy wiedziedzia³ co i jak z obrazami. Bo teraz, to jak pisa³e¶ nawet nie mo¿esz wyj¶æ wy¿ej ni¿ 70x...
Pozdrawiam.
Nie da rady.
Ch³opaki, mo¿e jednak niech cz³owiek wystartuje od wymiany fokusera co? Zrobiæ now± cele i wymiana OTY to nie posiedzenie sejmu. Doradzam najpierw pobawiæ siê w wymianê wyci±gu na co¶ normalnego. Bêdziesz móg³ tam za³adowaæ kawa³ek normalnego okularu, to przynajmniej bêdziemy wiedziedzia³ co i jak z obrazami. Bo teraz, to jak pisa³e¶ nawet nie mo¿esz wyj¶æ wy¿ej ni¿ 70x...
Pozdrawiam. Proponujê na poczatek zacz±æ od prostej przeróbki ¶edenicy k±tówki, czyli odkreciæ i dac do tokarza celem powiekszenia do wymiaru 1.25".
Wówczas mozna za³o¿yæ przyzwoite okularki i sprawdzic co przez niego widaæ.
To co siê zobaczy w du¿ej mierze zale¿y od okularu k±tówki seeingu i kolimacji.
Za³±czone miniaturki
l
l
Cela i Rura PCV jesli jest to nadal PCV sa winne za t± "nadwagê" ca³o¶ci.
Kiedy zwa¿ysz sam± cele to sie przekonasz ile ona wa¿y :o . Oto najl¿ejsze rozwiazanie, je¶li jeste¶ odwa¿ny :D zrób tak :Salut:
Za³±czone miniaturki
l
l
Racja hanysiak to byl D -K.
Ryszard.
Wracaj±c do tematu , Panowie ogniskowa wynosi 4500- ustawienie tego dranstwa w osi to dopiero jest zadanie, nie na ³epski warsztat.
Dosta³em akurat dwie k±tówki, my¶la³em od razu przefrezowaæ jedn± na ¶rednicê 1,25". Chcia³em w ten sposób mieæ mo¿liwo¶æ dokupowania innych okularów, ale skoro te U s± cienkie ...
Wracaj±c do tematu , Panowie ogniskowa wynosi 4500- ustawienie tego dranstwa w osi to dopiero jest zadanie, nie na ³epski warsztat. je¶li chodzi o atm cassegrainów, to jedyn± osob± na forum, o której wiem, ¿e zrobi³a takiego i to ³±cznie z optyk± jest kolega jaszczurek...
Zrobiæ siê da , tylko kolimacja musi byæ dok³adniejsza ni¿ w Newtonach.
Zrobiæ siê da , tylko kolimacja musi byæ dok³adniejsza ni¿ w Newtonach. Musi byæ inna... W dallu-kirkhamie wtórne jest sferyczne - tak na prawdê nie ma znaczenia jak jest pochylone (jak w newtonie), tylko czy ¶rodek tej sfery le¿y na osi optycznej lustra g³ównego i tulei wyci±gu.
Je¿eli lustro g³ówne w tym U jest zamocowane na centralnym otworze i jego o¶ jest ustalona wzglêdem tulei wyci±gu, to kolimacja sprowadza siê do spozycjonowania sferycznego lusterka wtórnego.
Co¶ w ten deseñ:
Pozostaje tylko kwestia jak krêciæ ¶rubkami, ¿eby przesun±æ ¶rodek sfery w danym kierunku...
Za³±czone miniaturki
l
l
No to je¿eli w wyci±gu widzê lusterko wtórne z równ± z ka¿dej strony czarn± obwódk± (brzeg lustra g³ównego), to znaczy, ¿e mam skolimowane zwierciad³a?
No to je¿eli w wyci±gu widzê lusterko wtórne z równ± z ka¿dej strony czarn± obwódk± (brzeg lustra g³ównego), to znaczy, ¿e mam skolimowane zwierciad³a? Na oko, to ch³op w szpitalu umar³ B)
Najlepiej doradzi kto¶, kto ma Mewlona...
przyda³ by siê kolimator laserowy
W U-wyci±gu? A na co? ;)
Pozdrawiam.
Faktycznie wyci±g i k±tówka wygl±da koszmarnie - jak od kowala :huh:
Janusz kolimator laserowy w teleskopach Cassegraina to nic pewnego.Wydaje sie ¿e jedyne rozwi±zanie to kolega jaszczurek. Czapki z g³ów przed takim.
Ryszard.
Dajcie spokoj z tym kolimowaniem.Jezeli kolega Sergeant widzi jednakowej grubosci czarna obwodke wokol wtornego, to na tym etapie nic wiecej nie zrobi.Teraz konieczny jest test na gwiezdzie,nic go nie zastapi,bo kto zagwarantuje,ze skolimowany teleskop(powiedzmy w garazu),nie rozkolimuje sie w czasie przenoszenia i zakladania na montaz.Tak ze ja radze testowac na gwiazdach.Jak wygladac powinna gwiazda w cassegrainie pewnie Kolega wie,a jak nie to zaraz ktos podpowie,bo ja ide spac.
Chcialem zauwazyc,ze jesli zwierciadlo glowne ma 25 cm,to prawdopodobnie jest to stary teleskop,bo obecnie U robi 270mm Cassegrainy.Tak czy owak,sprawdzenie jakosci optyki powinno odbyc sie przed modernizacjami,zeby czasem nie brnac w niepotrzebne wydatki.
Pozdrawiam
h.
Dajcie spokoj z tym kolimowaniem.Jezeli kolega Sergeant widzi jednakowej grubosci czarna obwodke wokol wtornego, to na tym etapie nic wiecej nie zrobi.Teraz konieczny jest test na gwiezdzie,nic go nie zastapi,bo kto zagwarantuje,ze skolimowany teleskop(powiedzmy w garazu),nie rozkolimuje sie w czasie przenoszenia i zakladania na montaz.Tak ze ja radze testowac na gwiazdach.Jak wygladac powinna gwiazda w cassegrainie pewnie Kolega wie,a jak nie to zaraz ktos podpowie,bo ja ide spac.
Chcialem zauwazyc,ze jesli zwierciadlo glowne ma 25 cm,to prawdopodobnie jest to stary teleskop,bo obecnie U robi 270mm Cassegrainy.Tak czy owak,sprawdzenie jakosci optyki powinno odbyc sie przed modernizacjami,zeby czasem nie brnac w niepotrzebne wydatki.
Pozdrawiam
h. Swiête s³owa kolego "hanysiak"
Ju¿ my¶la³em, ¿e mieszkam na Wyspach Brytyjskich. Przez dwa tygodnie zero kontaktu z niebem, chmury i chmury. A ostatni tydzieñ to dzieñ w dzieñ mg³a. Wczoraj siê przeja¶ni³o i postanowi³em wynie¶æ sprzêt na podwórko. Wynios³em sprzêt ko³o 19:00. Po 20:00 postanowi³em zajrzeæ co widaæ no i nic. Ca³y sprzêt pokryty szronem, wiêc z ogl±dania nici. To jeszcze pozosta³o¶ci mgie³ (dodam tylko, ¿e jest trochê mro¼no, ze 3-5 stopni na minusie)?
Dekielek z lustrem wyjmê jutro i zwa¿ê.
Jaki okular dobrze by by³o kupiæ (do nowego ju¿ okularu)? Chodzi oczywi¶cie, aby by³ równie¿ u¿yteczny pó¼niej.
Lustro z mocowaniem wa¿y 7kg.
Zwa¿ sam± celê B)
4kg.
Cela ze sklejki wodoodpornej 2-3cm grubej bezdzie wa¿y³a z 0,5kg.
Cela ze sklejki wodoodpornej 2-3cm grubej bezdzie wa¿y³a z 0,5kg. Zrób tak± pod lustro 250 mm by spe³nia³a parametry stabilno¶ci i pochwal siê na forum.
Zrób tak± pod lustro 250 mm by spe³nia³a parametry stabilno¶ci i pochwal siê na forum. Witam
Ja zrobi³em tak± celê pod lustro 270mm, która spokojnie spe³nia parametry stabilno¶ci. Je¶li to komu¶ pomo¿e to do³±czam kilka fotek.
Za³±czone miniaturki
¦wietna tylko wa¿y powy¿ej 1kg a nie 0,5kg jak pisa³ /promil/.
¦wietna tylko wa¿y powy¿ej 1kg a nie 0,5kg jak pisa³ /promil/. No tak, ale na temat pobo¿nych ¿yczeñ nie rozmawiamy, :Boink: mówimy o stabilnej celi :rolleyes:
W moim przypadku sklejka ma 20mm i ca³a oprawa wa¿y ok. 1,5kg tj. dwa kr±¿ki plus ¶ruby i s³upki. Gdzie¶ musi byæ granica miêdzy funkcjonalno¶ci± a marzeniami.
Mi akurat ciê¿ar sprzêtu nie przeszkadza. Przenie¶æ ca³o¶æ po trzech schodkach na podwórko to nie problem. Najwa¿niejsze, aby by³y dobre obrazy. Napêd te¿ pozostawiê tak jak jest. Przy fotografowaniu obiektów Uk³adu S³onecznego czas na¶wietlania nie jest d³ugi, mogê przesuwaæ rêcznie tymi mikroruchami co s±. Do obiektów mg³awicowych pewnie zakupiê porz±dniejszy sprzêt.
Mi akurat ciê¿ar sprzêtu nie przeszkadza. (...) Heh, tobie to moze i nie, ale g³owicy paralaktycznej i owszem. Walcz o kazdy kilogram, bo w koñcu dojdziesz do momentu' gdy cz³owiek postanawia kupic sobie normalny monta¿... i zaczyna siê p³acz...
Pozdrawiam.
¦wietna tylko wa¿y powy¿ej 1kg a nie 0,5kg jak pisa³ /promil/. Moja cela pod lustro 200mm wazy nie ca³e 0,5kg.
Pozatym miec cele 4 kg,a 1 kg ,to chyba spora róznica i chyba warta zrobienia?
Nawet je¶li wa¿y 1kg.
Jakie¶ ma³e porady?
Z chêci± pomogê,zapraszam na priv.GG.
Pozdrawiam.
P.S 1/3 osób pomog³o,2/3 tylko sie nasmiewa³o :unsure: Nie bylo tak zle Promil ja pamietam temat i chetnie bym przez Twojego Uniwersala zerknal
Pozdrawiam.
Faktycznie wyci±g i k±tówka wygl±da koszmarnie - jak od kowala :huh: To nie wygl±da jak od kowala, tylko jak z marnej odlewni ¿eliwa, po wstêpmej obróbce wykañczaj±cej i odrzuceniu przez KJ przed obróbk± ostateczn±.
Chyba nigdy nie widzia³e¶ fimezyjnych produktów sztuki kowalskiej!
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl