Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Rob McNaught zg³asza 13 sierpnia odkrycie nowej komety o jasno¶ci ok 17.5 mag dokonane przez Gordona Garradda w ramach projektu Siding Spring Survey. Kilka godzin po anonsie, potwierdzenia odkrycia udzielaj± obserwatorzy z Grove Creek Observatory (P. Camilleri, G. Sostero, E. Guido i E. Prosperi) oraz El Condor Observatory (W. Robledo), nadsy³aj±c obserwacje nowoodkrytej komety.
Pierwsza bardzo niepewna orbita komety (na podstawie kilkudniowych obserwacji krótkiego fragmentu trajektorii) przedstawiaj±, ¿e C/2009 P1 (Garradd) przejdzie przez peryhelium w sierpniu 2011 roku w odleg³o¶ci ok 1.3 AU. Geometria wstêpnie wyznaczonej orbity stwarza wówczas bardzo dogodne warunki do obserwacji tej komety (wstêpnie ocenianej na maksimum blasku w okolicy 8 mag).
Dalsze obserwacje mog± sporo wyja¶niæ i zmieniæ w du¿ym stopniu wstêpne prognozy (miejmy nadziejê ¿e na lepsze).
To 60. kometa odkryta w ramach programu Siding Spring Survey i 13. na koncie Gordona Garradda...
MPEC:
http://www.cfa.harva...K09/K09P54.htmlTen post by³ edytowany przez
Michal Kusiak dnia: 16 August 2009 - 20:19
Orbita komety jest ju¿ wyznaczona ca³kiem dok³adnie. Przez peryhelium kometa przejdzie oko³o 27 XII 2011 w odleg³o¶ci 1.57 j.a. od S³oñca.
Obecnie kometa znajduje siê w Feniksie (czyli u nas w ogóle nie wschodzi) a jej jasno¶æ wynosi oko³o 17 mag. W po³±czeniu z du¿± odleg³o¶ci± zarówno od Ziemi (7.74 j.a.) oraz od S³oñca (8.52 j.a.) sugeruje to kometê o du¿ej jasno¶ci absolutnej, a takie komety czêsto ja¶niej± nieco wolniej ni¿ inne. Mo¿emy zatem konserwatywnie za³o¿yæ, ¿e bêdzie ja¶nieæ ze wspó³czynnikiem aktywno¶ci n=3.0 (zamiast powszechnie przyjmowanego 4.0). W takiej sytuacji jasno¶æ absolutna komety to oko³o 5.5 mag. Poni¿ej krótki opis jej trasy na niebie oraz jasno¶ci przy za³o¿eniu powy¿szego scenariusza (H=5.5 mag i n=3.0).
Przez najbli¿szy rok kometa bêdzie siê poruszaæ bardzo powoli, okupuj±c obszary gwiazdozbiorów Feniksa, ¯urawia i Rze¼biarza. Jej jasno¶æ powinna w tym czasie powoli rosn±æ, osi±gaj±c przysz³ej jesieni jasno¶æ oko³o 14 mag. Wtedy te¿ powinni siê pojawiæ pierwsze wizualne obserwacje. Kometa bêdzie siê wtedy poruszaæ na pó³noc i pod koniec pa¼dziernika 2010 przejdzie do Ryby Po³udniowej, gdzie pozostanie ju¿ do koñca roku. Pod koniec 2010 roku znajdzie siê w zbyt ma³ej odleg³o¶ci od S³oñca, aby mo¿na j± by³o obserwowaæ.
Kolejne obserwacje pojawi± siê dopiero w kwietniu 2011, gdy kometa bêdzie w Wodniku. Powinna byæ wtedy ju¿ nieco ja¶niejsza od 13 mag, jednak dla obserwatorów z Polski nadal nie bêdzie widoczna. U nas pojawi siê pod koniec maja, kiedy bêdzie ju¿ ja¶niejsza od 12 mag. Pocz±tkiem lipca 2011 kometa przejdzie do Pegaza i powinna mieæ ju¿ wtedy jasno¶æ 10-11 mag, czyli ci±gle bêdzie obiektem teleskopowym. Pierwsze obserwacje lornetkowe powinny pojawiæ siê na pocz±tku sierpnia 2011 - kometa spotka siê wówczas z gromad± kulist± M15 i powinna mieæ jasno¶æ 9-10 mag. W kolejnych tygodniach kometa przemknie przez Delfina i Strza³ê a oko³o po³owy wrze¶nia 2011 przejdzie do Herkulesa i pozostanie w tym gwiazdozbiorze a¿ do po³owy lutego 2012. W tym czasie jej jasno¶æ powinna powoli rosn±æ a¿ do 8.0 mag. Wiosn± 2012 kometa przemknie przez Smoka, Ma³± i Wielk± Nied¼wiedzicê i Rysia trac±c stopniowo na jasno¶ci. W efekcie w pierwszej po³owie czerwca 2012 zniknie w zorzy wieczornej na tle gwiazdozbioru Raka jako obiekt s³abszy od 11 mag.
Pozdrawiam
Piotrek
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl